Filtr pro akvárium s rukama z kompresoru

Výroba vnějšího filtru pro akvárium vlastníma rukama

Začínající amatérští akvaristé mají tendenci kupovat malé nádrže a brzy zjistí, že v takových akváriích špatně rostou mláďata, ryby se necítí pohodlně jako dospělí a pro rostliny je nízká nadmořská výška vody. Tato akvária je třeba vyměnit za větší. Ve velkých akváriích roste populace rovnoměrně a je nutné častěji čistit akvárium od nahromaděných nečistot.

Pravidelně odstraňujte nečistoty ze dna hadicí a používejte speciální filtry. Filtr dokáže z vody v akváriu odstranit částečky nečistot (zákal), ale zároveň vodu nasytí kyslíkem, který je nezbytný pro dýchání ryb a dalších vodních obyvatel.

V případě potřeby se do filtrů umístí aktivní uhlí, které pohlcuje rozpuštěné škodlivé látky z vody, dále pak k okyselení vody různé farmaceutické přípravky, které mohou mít příznivý vliv na obyvatele akvária.

Mechanická a biologická filtrace

Prvním stupněm je filtrace s hrubým zrnem, při níž se používají filtrační média, která zadržují nerozpuštěné látky. Jedná se o čistě mechanickou funkci bez biologické zátěže. Filtrační podložku použitou v této fázi je třeba pravidelně oplachovat (alespoň jednou týdně) a čistit pod tekoucí vodou. Použité filtrační polstrování je obvykle vyrobeno z různých syntetických houbiček a speciální silikonové pěny nebo syntetické pryskyřice.

filtrační houby

filtrační houby

Druhým stupněm je biologické čištění vody, což je vícestupňový proces, při kterém se vysoce toxické látky (amoniak, amonium, dusitany) přeměňují na málo toxické dusičnany. Plnivo s jemnou porézní strukturou a maximální možnou plochou pro kolonizaci užitečnými bakteriemi, které jsou zodpovědné za biologické čištění. Čím větší je povrch použitého materiálu, tím účinnější je filtr.

Náplň biofiltru

První a druhý stupeň filtru jsou vzájemně úzce propojeny. Za prvé, mechanickou a biologickou filtraci lze kombinovat v jednom filtru. Za druhé, úkol čištění akvária od organického znečištění se řeší současně: biologicky, pomocí nitrifikace, a mechanicky, přímým odstraňováním nečistot z akvária.

Účinná mechanická filtrace tak výrazně snižuje zatížení biofiltru a naopak.

Funkce a princip činnosti

Vnější filtr je nádoba s čisticím systémem uvnitř. Zařízení upravuje vodu tak, aby byla vhodná pro vodní živočichy. Čerpadlo a hadice nasávají znečištěnou vodu a vracejí čistou. Velkoobjemové armatury se někdy nazývají kanystrové armatury a připojují se k velkým a hustě osazeným nádržím. Vnější filtry mají oddělení pro filtrování vody se syntetickou výplní pro odstranění nečistot, oddělení s biomateriály pro vytvoření optimální rovnováhy z hlediska tvrdosti a kyselosti.

  • Kapalina vstupuje do čističe sací hadicí;
  • čerpadlo čerpá vodu, která protéká filtračními vrstvami;
  • Vyčištěná voda se vrací do akvária druhým potrubím.

Různé modely umožňují proudění kapaliny do filtru částic zdola nahoru nebo shora dolů. Účelem vnějšího filtru pro akvárium je tedy chemická, biologická a mechanická úprava vody, která absorbuje prvky nebezpečné pro vodní organismy.

Vnější filtr je sestaven lidovými řemeslníky z improvizovaných prostředků. Údržba akvária je díky tomu výrazně levnější.

Kvalita filtrace přímo závisí na volbě náplně. Jsou použity následující materiály:

  • Syntetická plsť nebo pěnová pryž fungují jako biologické nebo mechanické čisticí prostředky. bakterie se množí v pórech. Plnicí materiály se pravidelně omývají, aby se zbavily kalů a usazenin, které brání jednotce v plnění jejího úkolu. Hustý syntetický materiál zabraňuje průniku i těch nejmenších částeček nečistot.
  • Filtrační vlna pro závěrečný krok mechanického čištění se používá opakovaně oplachováním nečistot.
  • Keramické kroužky rovnoměrně rozvádějí proud vody a zajišťují přísun kyslíku k užitečným mikroorganismům. Jsou vynikajícím nástrojem pro nastavení biologické rovnováhy v akváriu.
  • Plastové biokoule, které svým pohybem pomáhají rovnoměrně omývat filtrační médium. Kromě toho jsou substrátem pro množení prospěšných mikroorganismů.
  • Spékané skleněné kuličky jsou cenné, protože bakterie, které zpracovávají nebezpečné nitrosloučeniny, aktivně osídlují jejich póry. Je to nejlepší materiál pro biologickou úpravu.
  • Zeolitový sorbent pro absorpci odpadních produktů z vody. Užitečnou vlastností této skupiny minerálů je iontová výměnná kapacita. Zeolity se hojně používají v akvaristice k udržení příznivého biologického stavu.
  • Granulát aktivního uhlí pro odstraňování nečistot z vody v nově otevřeném akváriu. Aktivní uhlí nelze používat často, protože má omezenou životnost. Nezapomeňte jej kombinovat s dalšími filtry. Je nenahraditelný v případě zakalené vody. Účinné při odstraňování léků. Dřevěné uhlí znovu nepoužívejte.
  • omezit růst plísní a udržovat acido-alkalickou rovnováhu. Zároveň snižuje tvrdost vody a podporuje dobrý růst rostlin a tvorbu kořenů.

Pro domácí výrobu vnějšího filtru je třeba připravit následující materiály a nástroje:

  • čerpadlo s odpovídajícím výkonem;
  • Dvě šroubení se závitem a pryžovým těsněním;
  • 20 mm vlnitá trubka;
  • průhledné plastové trubice;
  • nůžky;
  • sklenice se šroubovacím kovovým víčkem;
  • vrtákem a štípacími kleštěmi udělejte do víka otvory;
  • tmel.

Podle uvážení akvaristy je také zapotřebí několik typů výplňového materiálu.

Proces výroby externího filtru vlastníma rukama krok za krokem:

  • Ve víku nádoby vytvořte 3 otvory vhodného průměru pro přípojky a drát čerpadla.
  • Šroubení.
  • Vložte kabel od čerpadla.
  • Pečlivě utěsněte všechny spáry tmelem.
  • Připojte čerpadlo k jedné z přípojek na vnitřní straně.
  • Nasaďte vlnitou hadici na druhé šroubení, které bude spuštěno do nádrže.
  • Na konektory na vnější straně víka těsně nasaďte dvě průhledné trubičky.
  • Naplňte nádobu filtračními složkami.
  • Nalijte do nádoby vodu, vyzkoušejte zařízení.

Jedna průhledná trubice nasává vodu z akvária. Jakmile projde všemi filtračními kroky, vystupuje druhou hadicí. Po úspěšném zkušebním provozu lze filtrační zařízení uvést do provozu.

Vícevrstvý filtrační systém zajišťuje nejlepší čištění vody v akváriu. Nejprve umístěte keramický výplňový materiál. Tím je zajištěno rovnoměrné rozložení průtoku kapaliny. Sklenici naplňte jako poslední, těsně předtím, než z ní vytéká čirá voda.

Vnější filtry se čistí mnohem méně často než podobná zařízení instalovaná uvnitř nádrže. Pokud si vyberete kvalitní filtrační média, mohou zůstat nedotčená po celé měsíce. Pravidelně kontrolujte těsnost jednotky. Náplně se nesmí oplachovat pod tekoucí vodou. Oplachují se ve vodě v akváriu. V opačném případě jsou kolonie prospěšných mikroorganismů zničeny. Trvá nějakou dobu, než se vytvoří nové.

Hřídel rotoru běžícího čerpadla je také třeba vyčistit. Slabým místem venkovní jednotky je těsnění oddělující tělo a „hlavu“. Musí se pravidelně mazat gelem nebo vyměnit za nový. Vyčistěte hadice pomocí stěrky na hadice. Není nutné často zasahovat do zařízení, aby nedošlo k narušení jeho funkce.

Akvarijní filtr je pro moderní domácí ryby nezbytností. Život v akváriu bez filtru je možný pouze v případě, že je v něm dostatek živých rostlin.

Hlavním úkolem filtru je mechanické čištění vody, odstraňování odpadních produktů od obyvatel akvária, transport vodní hmoty a její okysličování. Při správném výběru a instalaci zařízení jsou spodní a horní vrstvy vody neustále v pohybu, což zlepšuje výměnu plynů mezi vodou v akváriu a okolním vzduchem.

Výběrová kritéria

Při výběru filtru je třeba se zaměřit na několik detailů. Podívejme se na ně podrobněji.

Podle typu filtrace

Existují tři hlavní metody filtrace vody.

Mechanická metoda. Čistí se pomocí výplně, která umožňuje průchod vody, čímž se z pórů materiálu vyloučí veškeré suspendované organické znečišťující látky. Materiálem může být houba nebo dokonce rybářský vlasec. Vhodné pro nenáročné špinavé ryby, jako jsou cichlidy a zlaté rybky.

Biologické. Provádí se pomocí předmětů nebo výplní potažených vrstvou prospěšných bakterií, které rozkládají organické látky. V ideálním případě budou kolonie mikroorganismů odebrány z tohoto konkrétního akvária, které je třeba vyčistit.

Chemické. Používají se sorbenty, nejčastěji aktivní uhlí. Tento materiál absorbuje fosfáty, dusičnany a další rozpuštěné minerální a organické látky.

Pouze kanystrové externí filtry používají všechny tyto metody současně. Ostatní spotřebiče jsou založeny pouze na jedné z výše uvedených metod.

Z hlediska kapacity a výkonu

Výkon a kapacita ukazují, kolik tekutiny dokáže filtr propustit za hodinu. Na spotřebiči a krabici, ve které se prodává, je vždy uvedeno číslo 300, 500, 1000 litrů za hodinu a podobně. Je však třeba vzít v úvahu, že tento parametr se stanovuje v laboratoři s ideálně čistou, v některých případech dokonce s destilovanou vodou.

Nebuďte proto překvapeni, pokud je skutečná kapacita menší, než uvádí výrobce. Z tohoto důvodu se doporučuje zvolit výrobek s řádově vyšší kapacitou. Zkušení akvaristé doporučují vybrat jednotku se silnou nadjednotkou. Například pro nádrž o objemu 100 litrů vezměte filtr s kapacitou 1000 litrů za hodinu.

Podle instalace

Existují tři velké skupiny, pokud jde o stavební formát.

Vnější, na boční nebo zadní stěně akvária. Externí akvarijní filtr pro velmi velké nádoby.

Interní, vždy sestávající z čerpadla a mísy.

Kanystr. Je tak velký, že jej lze umístit pouze na podlahu nebo do akvarijní skříňky.

Dno, které má vzhled složitého propletení trubek umístěných na dně nádrže.

Podle výplňového materiálu

Plnidla jsou důležitější pro jednotky založené na metodě mechanické filtrace.

Houba. Je levný, relativně odolný, dobře absorbuje mechanické nečistoty. Po týdnu se v pórech houbiček usadí užitečné bakterie a houbičky se stanou jakoby biofiltrem. Jednou za dva až tři týdny je však nutné tento materiál umýt, aby se zabránilo množení škodlivých mikroorganismů.

Aktivní uhlí. Pokud se protřepává, může vrátit všechny látky nahromaděné za dlouhou dobu zpět do vody, a tím zničit vaše domácí mazlíčky. Proto je třeba je často měnit. Velmi účinné pro chemické čištění.

Multi-keramika. Jedná se o druh biologického plniva, protože v pórech keramiky se usazují užitečné mikroorganismy.

Nejlepší poměr ceny a kvality je stále keramika.

Cenově

Měla by se řídit cenou, ale spolehlivějším ukazatelem kvality je země výroby. Například čínské přístroje, vyvinuté americkými inženýry, nejsou kvalitativně horší než německé „middly“.

Značky jsou rozděleny do tří skupin podle ceny:

Levné: Chinese Atman, Resun. V průměru stojí až 4 tisíce.

Střední náklady: JBL, Sera, Hagen, Tetra (Německo), Aquael (Polsko), Ferplast, Hydor (Itálie). Značky mají evropský původ, ale montáž je stále čínská. Stojí asi 6-8 tisíc.

Vážení. Vysokou kvalitou a spolehlivostí si tento titul vysloužila německá společnost Eheim. Průměrná hodnota pro filtr na 120 litrů.

Pokud jste začátečník, víte, že je lepší nespoléhat se na drahé vybavení, ale sbírat zkušenosti. Žádný filtr, ani ten nejspolehlivější, nemůže nahradit lidskou péči.

Podle výrobce

Jedna značka může vyrábět produkty v různých cenových kategoriích, ale její kvalita a oblíbenost je ovlivněna jen v tom lepším případě. Důrazně proto doporučujeme prozkoumat nejlepší značky ještě předtím, než se vydáte do obchodu.

Zde je náš krátký přehled nejlepších výrobců:

Ideální volba z hlediska poměru cena/kvalita. Aquael UNIMAX.

Nejlepší tiché jednotky nabízí německý lídr. společnost Eheim.

Nejmodernější technologie pro bio čištění nabídne u nás velmi oblíbená německá značka Tetra.

Čínský černý kůň, který postupně získává světovou proslulost. HAILEA. Zařízení jsou velmi levná, ale jejich provoz je časově náročný.

Levné kanystrové čističky vody vynikající kvality nabízí italská společnost Hydor.

Němečtí, polští a italští výrobci jsou stále nejdůvěryhodnějšími akvaristy.

Filtr na dně akvária vlastníma rukama

Konstrukce s falešným dnem je vhodná pro malé nádoby. Pokud je v nádrži hodně zeminy, okrasných kamenů a rostlin, je rozumnější a jednodušší instalovat potrubní systém přímo pokrytý zeminou.

Nástroje a materiály

  • Trubky z PVC 65 cm. 3 ks.;
  • Trubky z PVC 20 cm. 4 ks.;
  • PVC rohy. 4 kusy.;
  • PVC trojúhelníky. 2 ks.;
  • svorky z nerezové oceli. 4 ks.;
  • Čerpadlo 2800 l/h. 1 ks.;
  • pilka na železo;
  • svinovací metr;
  • šroubovák;
  • hadice.

Výrobní kroky

výroba spodního filtru

vnitřní zařízení

Výroba vnějšího akvarijního filtru je mnohem obtížnější než výroba vnitřního. Ten je totiž konstrukčně jednodušší, takže ho zvládne i začínající akvarista. K výrobě zařízení budete potřebovat:

  • Plastová láhev o objemu max. 0,5 l;
  • syntetické vlákno;
  • plastovou trubku o stejném průměru jako hrdlo láhve;
  • hadice a kompresor;
  • oblázky.

Postupujte podle pokynů pro výrobu filtru Ten se použije jako výplň. Mistrovská lekce pro výrobu filtračního systému krok za krokem:

  • Rozdělte láhev na dvě části tak, aby jedna byla větší než druhá. Menší kus by měl mít hrdlo. Misku veďte hrdlem vzhůru a působte takovou silou, abyste dosáhli pevné struktury.
  • Na vnější straně obvodu udělejte otvory pro průchod vody. Jejich průměr by měl být 3-4 mm. Optimální uspořádání jsou 2 řady po 6 otvorech.
  • Protáhněte dýmku hrdlem mísy tak, aby mezi nimi nebyly žádné mezery.
  • Trubka musí být dostatečně dlouhá, aby se vešla na povrch. Samotná konstrukce nesmí spočívat na dně a bránit tak přítoku kapaliny.
  • Na mísu nasypte vrstvu štěrku a na ni položte rouno. Vložte hadici do trubky a zajistěte ji. Umístěte konstrukci do akvária. Po zapnutí kompresoru se zařízení spustí. Po určité době se v trimru začnou objevovat živé bakterie, které jsou potřebné k rozkladu amoniaku na dusičnany.

Princip činnosti filtru je následující: vzduchové bubliny vstupují do potrubí, pohybují se vzhůru a poté přitahují proudy vody. Vzduchem nasycená kapalina proudí do horní vrstvy štěrku a poté se pohybuje směrem dolů do akvária. Čištění se provádí vrstvou syntetické bavlny, která zabraňuje usazování bahna na štěrku.

Tvarovaný akvarijní filtr

Ti milovníci akvarijních rybiček, kteří chtějí co nejvíce ušetřit na externím filtru a mají také správné ruce, mohou navrhnout, aby si kanystrový akvarijní filtr vyrobili sami. Potřebujete následující položky:

200litrové akvárium

  • dvě plastové trubky s gumovou průchodkou uvnitř, které do sebe zapadají;
  • Pár koncovek na konce trubek;
  • bradavky;
  • malý kohoutek;
  • motorové čerpadlo;
  • ořechy;
  • FUM-tape;
  • klíče;
  • plastová láhev;
  • zbytečné CD;
  • gumová hadice.

Dále potřebujete filtrační média pro naplnění filtru, která lze zakoupit téměř v každém slušném obchodě s chovatelskými potřebami, jako např

výroba filtru

Samotný proces výroby externího filtru pro akvárium vlastníma rukama lze nastínit jako následující algoritmus.

  • Ve spodní a horní části trubky vytvořte otvory, do kterých budou našroubovány konektory. Jejich závity by měly být předem potaženy těsnicí páskou. Matice musí být upevněny uvnitř trubek;. gumová hadice.
  • Aby byl vstup (na dně trubky) pro přívod vody vždy volný, můžete pro něj vyrobit uzávěr s malými otvory (z plastové láhve), přes který se připevní jakási síťka s otvory (z CD).
  • Vybrané výplně (každá po 2 vrstvách) musí být umístěny na mřížce, přičemž se střídají.
  • Pomocí kusu hadice zajistěte čerpadlo připojením k přípojce na výstupu filtru.
  • Trubka pro přívod vody musí být upevněna na zadní stěně akvária tak, aby její konec spočíval na dně. To lze provést pomocí přísavky. Vratnou trubku stačí umístit na okraj akvária, mírně ponořenou do vody.

Vnitřní příslušenství

Výroba vnějšího filtru pro akvárium je podstatně náročnější než výroba vnitřního filtru. Ten je totiž konstrukčně jednodušší, takže ho zvládne i začínající akvarista. K výrobě zařízení budete potřebovat:

  • plastovou láhev o objemu nejvýše 0,5 l;
  • syntetika;
  • Plastová trubička o průměru odpovídajícím hrdlu láhve;
  • Hadice a kompresor;
  • oblázky.

Postupujte podle pokynů pro výrobu filtru Ten se použije jako výplň. Zde je mistrovský návod, jak krok za krokem zkonstruovat filtrační systém:

  • Rozdělte láhev na dvě části tak, aby jedna byla větší než druhá. Menší část by měla mít hrdlo. Misku veďte hrdlem láhve směrem nahoru a působte dostatečnou silou, abyste dosáhli pevné struktury.
  • Na vnější straně kruhu udělejte otvory, kterými bude procházet voda. Jejich průměr by měl být 3-4 mm. Optimální uspořádání jsou 2 řady po 6 otvorech.
  • Trubku protáhněte hrdlem mísy tak, aby mezi nimi nebyly žádné mezery.
  • Trubka musí být dostatečně dlouhá, aby ji bylo možné umístit nad povrch. Samotná konstrukce by neměla spočívat na dně a bránit tak průtoku kapaliny.
  • Do mísy nasypte vrstvu štěrku a poté vložte umělé vlákno. Vložte hadici do trubky a zajistěte ji. Umístěte konstrukci do akvária. Po zapnutí kompresoru se zařízení spustí. Po krátké době se v zařízení začnou objevovat živé bakterie, které jsou potřebné k rozkladu amoniaku na dusičnany.

Princip filtru je následující: vzduchové bubliny se po vstupu do trubice pohybují vzhůru a přitahují vodní proudy. Vzduchem nasycená kapalina se dostává do horní vrstvy štěrku, pak se pohybuje směrem dolů a vstupuje do akvária. Vrstva syntetické pryskyřice zabraňuje usazování nečistot ve štěrku.