Jak řezat plastové trubky bez nůžek

Řezačka trubek pro polypropylenové trubky: přehled nástroje a zvláštnosti práce s ním

Při instalaci vnitřních rozvodů vody, sanity a vytápění se plastové trubky musí řezat ve velkém množství. Používání improvizovaných nástrojů se nedoporučuje, protože by v budoucnu mohlo způsobit mnoho problémů.

řezat, plastové, trubky, nůžek

K řezání je zapotřebí profesionální nástroj. A je lepší vzít si speciální frézu na polypropylenové trubky, jejíž použití zaručuje hladký řez bez otřepů.

Poradíme, jak vybrat zařízení pro řezání polypropylenových trubek, popíšeme konstrukci a princip práce a nastíníme hlavní kritéria pro výběr řezaček trubek.

Přípravná fáze

Nejprve je třeba shromáždit vše, co potřebujete pro daný úkol.

Seznam nástrojů zahrnuje:

Je známo, že kovové trubky obsahují vrstvu plastu a hliníkový substrát. Jsou pevně svařeny laserovým svařováním. Hliníková trubka slouží jako rám. Jádro výrobku je dostatečně hladké.

Odborníci však přesto doporučují povrch konstrukce před zahájením řezání obrousit od případných nerovností.

K odizolování výrobků z potrubí by měla být použita spojka. Samotný proces čištění povrchu trvá jen krátkou dobu.

Řezání potrubí v těžko přístupném místě

Vše je jednoduché. Odvíjejte z cívky asi metr nitě, nemusíte ji stříhat. lze jednoduše držet v ruce. Závit navíjíme za trubku.

Pokud máte rukavice, měli byste si je nasadit. Oběma rukama zatáhněte za nit v místě, kde chcete provést řez. A začněte tahat za nit jednou a pak druhou rukou.

Trubka musí být pevně uchycena, aby se nevytrhla. Pokud ne, požádejte někoho, aby vám ho podržel, zatímco vy uvidíte.Za minutu nebo dvě bude trubka rozřezána.

Je to docela snadné, ale vyžaduje to určitou zručnost. Nezřídka se stává, že se nit při stříhání přetrhne. Žádný problém, vezměte si druhou a pokračujte.

Nástroje pro řezání trubek

Nástroj pro zkosení. určený ke zlepšení kvality svařování plastových trubek. Používá se k odstranění okraje nebo horní vrstvy průměru plastové trubky.

Pro použití s trubkami různých průměrů jsou k dispozici fazetovací stroje různých provedení. Při nákupu určete rozsah prací a materiál potrubí. Nástroj může být manuální nebo automatický. Umožňuje přizpůsobení požadovanému průměru a tloušťce stěny trubky.

Kalibrátor. nezbytný pro práci s plastovými trubkami. Používá se k odjehlování hliníkové vrstvy na profilu trubky před pájením. Kalibrátor navíc dokáže odstranit otřepy a nerovnosti řezu a v případě potřeby je srazit.

Pokud je trubka mírně pomačkaná a řez je oválný, kalibrátor řez narovná a opět dokonale zakulatí. Pro každý jednotlivý průměr potrubí je nutný samostatný kalibrátor.

Pokud plánujete instalaci plastového potrubí, musíte mít předem připravené všechny nástroje, které budete pro celou aplikaci potřebovat. Sada nástrojů závisí na délce a složitosti potrubí, materiálu trubek a jejich průměru. 2015-10-08

Dnes vám povím o vývoji. Ne ve smyslu evoluce podle Darwinovy teorie, ale o evoluci instalatérství. Existují takové kanalizační trubky, které jsou všem dobře známé. padesátá léta. Chci vám povědět o tom, jak se vyvíjel způsob, jakým je instalatéři řežou.

Řezání trubek HDPE

Úvod “ Domácí instalatérství.

Plastové trubky jsou dnes hlavní součástí vnitřních vodovodů, kanalizací atd.д. Při výrobě trubek se používá několik různých typů plastů. Nejběžnější je nízkotlaký polyethylen (HDPE), který je ideální pro použití v bytech nebo soukromých domech.

Hlavní výhodou HDPE oproti jiným typům plastů je vyšší teplota tání. To umožňuje použití trubek HDPE pro instalace teplé vody.

Montáž potrubních systémů zahrnuje nejrůznější operace: řezání, pájení atd.д. Zvažte detailní řezání.

Možná to není na první pohled zřejmé, ale řezání HDPE trubek není tak snadné. Plast v trubkách je poměrně silný a také pružný, což znesnadňuje jeho řezání. Požadavky na kvalitu při montáži trubek jsou poměrně vysoké: řez musí být rovný a bez otřepů.

Práce s obyčejným nožem je samozřejmě možná, ale zde jsou jednodušší a přesnější metody.

Čím řezat trubky HDPE?

 • Kruhové frézy na trubky pro domácnost (existují i průmyslové modely, ale ty jsou určeny pro větší průměry trubek). Obvykle se tyto frézy dělí do tří skupin podle účelu a průměru potrubí: pro vodovodní potrubí (průměr 15 až 60 mm), kanalizační potrubí (průměr 50 až 110 mm) a vnější potrubí (110 až 160 mm).
 • Gilotiny na trubky. Tento nástroj poskytuje mimořádně vysokou kvalitu řezu. Gilotiny se obvykle používají k řezání trubek o průměru 60 až 350 mm.
 • Ruční svítilny. Jejich funkce je podobná funkci zahradních nůžek na keře. Pro renovaci v domácnosti jsou vhodnou volbou, protože jsou relativně levné. Rozsah použití je omezen relativně malým pracovním průměrem: 15 až 30 mm. Kromě toho bude nutné konec řezu dále zkrátit.
 • Elektrické akumulátorové řezačky trubek. Řezání prakticky libovolného průměru a tloušťky stěny trubek. Je nákladné, elektrickou frézu má smysl kupovat pouze v případě, že se jedná o velký objem prací, tj. profesionálně instalujete potrubí.
 • Pásové pily. Vysoce profesionální nástroje, které jsou drahé a flexibilní. Připomínají zahradní nůžky na keře. Pokud provádíte domácí opravy (i velmi rozsáhlé), práci za vás neudělají.

Technologie řezání závisí na použitém nástroji. Existuje také několik obecných doporučení:

 • trubka musí být upnuta. Hladký plast může být kluzký, takže když držíte trubku v rukou, riskujete ji i své ruce.
 • „Dvakrát měř, jednou řež“. Aktuálnější než kdykoli předtím. Přestože jsou trubky HDPE poměrně levné, je lepší neplýtvat materiálem nesprávným měřením.
 • Při skladování řezných nástrojů používejte speciální nože, které zabrání jejich otupení.
 • Potrubní tvarovky
 • Označení trubky z nerezové oceli

Jak řezat plastové trubky

Při instalaci plastového vodovodního nebo kanalizačního potrubí je třeba potrubí rozříznout, aby bylo možné jej následně spojit s jiným potrubím. Proto se mnoho lidí ptá, jak řezat plastové trubky. Existuje několik způsobů, jak to provést, přičemž každá metoda využívá specifické nástroje určené k řezání plastových trubek.

Použití řezačky trubek

Nůžky na plastové trubky se výborně hodí k řezání. Maximální průměr trubky, kterou můžete řezat, je 38 mm. Před instalací potrubí se úseky potrubí nařežou pomocí řezačky trubek a spojí se pomocí tvarovek. Výhodou nástroje je čistý a hladký řez. Obsluha štípaček na trubky je podobná jako u konzervárenského klíče:

Používání fréz na trubky má některé nevýhody. Pokud je trubka blízko stěny a nelze ji žádným způsobem odstranit, nebude možné použít řezačku trubek kruhovým způsobem.

řezat, plastové, trubky, nůžek

Řezání trubek speciálním řezákem na trubky

Speciální nůžky na řezání plastových trubek jsou dodávány s mnoha pájecími kleštěmi na polypropylenové trubky. horní část zařízení je vybavena extra ostrým plastovým řezákem na trubky a spodním držákem trubek. Jednodušší modely umožňují stříhat trubky o průměru až 26 mm, ale nejlepší volbou jsou nejběžnější nůžky na trubky, které mohou stříhat trubky o průměru až 42 mm. Stříhání nůžkami má tyto vlastnosti:

Pokud si uvědomíme nevýhody této metody, nepřipravená ruka se při velkém objemu řezání velmi rychle unaví.

Další metody řezání trubek

Akumulátorové řezačky trubek. Tento nástroj se na našem trhu objevil teprve nedávno, jedná se vlastně o běžné nůžky, ale navíc vybavené elektrickým pohonem. Hlavní výhodou je rychlost řezání: jeden řez lze provést za 4 až 7 sekund.

Nevýhodou je, že existují určitá omezení průměru trubek, které lze tímto nástrojem řezat. Průměr mezery je obvykle max. 42 mm.

úhlová bruska (úhlová bruska). Potřebujete řezný kotouč na kov. Nejdůležitější je neřezat příliš tvrdě, ale jemně. Doporučuje se nejprve si na trubce vyznačit. Stačí malá nebo velká úhlová bruska libovolného výkonu.

Skládačka. Po speciálních nůžkách je to nejvhodnější způsob řezání plastových trubek. Řez se však může ukázat jako trochu šikmý, takže je třeba řezat ne najednou a dvakrát nebo třikrát trubku otočit.

Jak správně řezat plastové plechové trubky?

Řezání plastových plechů vyžaduje zkušenosti. Teprve po uříznutí několika desítek metrů materiálu získají ruce jistotu a pohyby se stanou automatickými.

Zlaté pravidlo při řezání trubek zní: „Dvakrát měř, jednou řež“. Je lepší strávit 30 sekund navíc kontrolou přesnosti značky než zkazit materiál špatně načasovaným řezem

Chcete-li vyrobit dvě trubky z jednoho kusu, musíte tyto kroky provést postupně:

 • Označte místo řezu. Ujistěte se, že je značka umístěna pevně napříč trubkou a ne pod úhlem. Pak bude kotouč probíhat kolmo k obrobku.
 • Upněte trubku pomocí svorky na řezání trubek. Některé modely se uchopují pomocí pružiny, jiné se instalují spuštěním pístu a jiné vyžadují, abyste materiál jednoduše položili a přidrželi rukama.
 • Ujistěte se, že je značení v jedné linii s ostřím. Pokud používáte frézu na trubky, je vhodné provést první průchod nástrojem a zkontrolovat uložení.
 • Řezání trubek: zavřete konce nůžkové rukojeti, stiskněte spoušť, spusťte vřeteno gilotiny nebo proveďte několik otáček válečkového nástroje. vše závisí na zvoleném modelu řezačky trubek.

Rozdíl mezi řezáním kovových trubek a řezáním polypropylenových výrobků spočívá v tom, že přesnost je v tomto případě velmi důležitá. Polypropylenové trubky se spojí pomocí vysoké teploty, plast se trochu roztaví a zakryje tak všechny možné nesrovnalosti.

To však neplatí pro kovové plastové trubky. Konce jsou uloženy ve speciálních objímkách a každý mm nesouladu hrozí uvolněním a vznikem netěsností. Podrobné pokyny pro instalaci plastových trubek naleznete v následujícím článku.

Po řezu je třeba řez pročistit. Hliníkové nebo plastové třísky, které zůstanou uvnitř potrubí po instalaci celého systému, mohou způsobit poškození zařízení připojeného k potrubí nebo vést k jeho ucpání.

Klasifikace a typy fréz na trubky

Existuje obrovské množství domácích i průmyslových řezaček plastových trubek, ale princip jejich fungování se obvykle omezuje na dvě možnosti:

Válečkové řezačky trubek mají jeden až několik desítek řezných prvků upevněných na pevných nebo pohyblivých podstavcích. Při pohybu kolem trubky válečky postupně pronikají hlouběji do plastové stěny, až ji zcela odříznou.

Gilotinové modely jsou levné, snadno se ovládají a jsou nejběžnějším typem řezačky trubek, kterou používají profesionální instalatéři

Válečkové nástroje mají málo složitých mechanických prvků, pokud vůbec nějaké, a proto je jejich cena relativně nízká.

Gilotiny mají silný břit, který se ručně zatlačí do stěny plastové trubky. Většina modelů je vybavena vestavěným ráčnovým mechanismem, který umožňuje hladký a relativně snadný proces řezání.

Rozdíly jsou samozřejmě i v dalších parametrech:

 • Průměr řezaných trubek;
 • typy dostupných materiálů;
 • Maximální tloušťka stěny, kterou může jednotka řezat;
 • dostupnost elektrického pohonu.

Maximální průměr trubek, které lze řezat ruční frézou, je 110 mm. Jedná se o tloušťku kanalizačního potrubí pro WC nebo vnitřní stoupačky. Většina nástrojů je však omezena na průměr 50-63 mm.

Válečkové řezačky trubek jsou nepohodlné, protože vyžadují neustálé přidržování šroubu, což je při řezání tenkých trubek podle hmotnosti poněkud problematické

Maximální tloušťka stěny plastové trubky je omezena pouze pro válečkové řezačky trubek, proto tento parametr používejte jako vodítko. Řezné kotouče s požadovanou výškou nože lze dokoupit.

Bonusem válečkových modelů je jejich možná univerzálnost ve vztahu k řezaným materiálům. Existují frézy na trubky, které jsou určeny výhradně pro práci s plastovým materiálem. Existují však i takové, které dokáží řezat ocel, měď, nerezovou ocel a další kovy současně.

Elektricky poháněná zařízení jsou drahá, takže je kupují hlavně profesionálové. Každý si je však může pořídit, pokud má potřebné finanční prostředky, a usnadnit si tak práci při instalaci plastového rozvodu.

Závěr a užitečná videa

Při tak široké nabídce stavebního nářadí, a to jak ručního, tak elektrického, je výběr řezačky trubek, která bude plnit svou funkci, ale nebude stát více než samotný topný systém, skutečným úkolem.

Pokud víte, jaké druhy strojů existují, a seznámíte se s nejoblíbenějšími modely, můžete snadno vybrat a zakoupit zařízení pro práci s plastovými trubkami.

Chcete přidat nějaké užitečné připomínky nebo se podělit o vlastní zkušenosti s řezáním plastových trubek?? Nebo byste nám chtěli sdělit výhody a nevýhody vašeho řezače trubek?? Napište svůj názor a doporučení pod tento článek, přidejte jedinečné fotografie modelu řezačky trubek nebo samotného procesu řezání.

Blok: 8/8 | Počet znaků: 886

Počet bloků: 14 | Celkový počet znaků: 22611Počet použitých dárců: 5Informace o každém dárci: