Co lze řezat laserovým strojem

Co lze provádět na laserovém stroji?

Laserové gravírování je nejúčinnější a nejmodernější metoda gravírování obrázků na povrch výrobků. Technologie kombinuje vysokou přesnost, rychlost tvorby a energetickou účinnost. To vše výrazně snižuje náklady na díly a zachovává vysokou kvalitu práce.

Princip, na kterém je technologie založena, spočívá v působení laserového paprsku na povrch obrobku. Pod jeho vlivem materiál buď změní barvu, nebo se zcela odstraní v místech, kde by měl být. V tomto případě je obraz vyrytý na obrobku trojrozměrný. Hlavním charakteristickým rysem této metody je možnost měnit výkon a zaměření laseru v závislosti na daném úkolu, čímž se vytvářejí obrazy různé složitosti, barvy a textury.

DŮLEŽITÉ! Laserové gravírování a řezání se provádí s velkou přesností a výrobky vytvořené touto technologií jsou také velmi odolné.

Laserový paprsek umožňuje vytvářet obrazy prakticky na všech tvrdých materiálech: kartonu, papíru, textilu, dřevě, kovech, skle atd. Dekorace dodává výrobku atraktivní vzhled.

Laserové stroje jsou všestranné a mohou provádět následující operace:

  • Vyřezávání laserem. Touto technologií se vyrábějí velmi složité předměty s velkým důrazem na detail. Řezání materiálu je jednou z nejoblíbenějších aplikací laserových zařízení. Stroje, které dokáží využít laserový paprsek jako řezný nástroj, jsou velmi oblíbené v dřevozpracujícím, šperkařském, lékařském a dalších odvětvích. průmyslová odvětví.
  • Gravírování. Jejich vzory jsou gravírovány na laserových řezacích strojích. Vyznačují se nejvyšší možnou čistotou a trvanlivostí. Nemůže je poškodit voda, prach ani jiné škodlivé vlivy. Laserový paprsek je řízen počítačem a převádí obraz na povrch výrobku s maximálními detaily. Rytina se používá ke zdobení osobních hodinek a doutníků, zapalovačů, peněženek, šperků, interiérových předmětů atd. д.
  • Označování. Laserové značení umožňuje značit s co největší konturou a čitelností, i když je obrázek malý. Princip je stejný jako u gravírování. laserový paprsek sleduje nastavenou dráhu, která z povrchu materiálu odstraní vrstvu požadované hloubky.
  • Laserová peorizace, vrtání obrobků. Otvory vytvořené laserem nevyžadují následné zpracování a striktně splňují zadané parametry. Laserové peorizování lze použít k vytváření dekorativních prvků na oděvech, obuvi, elektronických součástkách atd. д.

Garážová laserová dílna. Příspěvek CO2 laser na kov.

Zdravím vás, milí čtenáři. Děkuji, že jste se mnou zůstali a trpělivě čekali, až se konečně odhodlám napsat další příspěvek. A tak se to konečně stalo! Nastalo období, kdy nejsou téměř žádné objednávky a uvolnil se čas na napsání tohoto příspěvku.

Dnes se s vámi podělím o historii svého velkého (podle mých měřítek a pro mou dílnu a mé potřeby) stroje. Tragédie, která se stala před zahájením prací, a způsob její nápravy. Jak je zvykem, nenadávejte mi za pravopis. Je to dobré, ale z nějakého důvodu je to velmi chabé, takže pro ty z vás, kteří mají „G“ a „W“. jsou pekelným pohledem na modřiny, prosím, buď to vydržte, nebo tento příspěvek prostě prolistujte a ani ho neotvírejte. Děkujeme za pochopení.

A tak. Loni v létě přišel tenhle velký chlapík s kamerou 900×600:

řezat, laserovým, strojem

Seznamte se s. je to CO2 laser, beze jména, kopie slavného Raylogic 1600×1000 s řezací hlavou na kov. O nehodě s tímto strojem jsem se již zmínil v jednom ze svých příspěvků. Kopie je dost dobrá a řeknu víc, tento stroj byl vyroben ve stejné továrně jako Raylogic, pouze na třetí směně, to se nazývá vlevo, se stejnými komponenty, ale natřený jinou barvou, takže nebudu dávat příliš mnoho detailů náplně. Pokud máte zájem, na internetu je TX více než dost.

Dobrodružství s tímto strojem začala, jak se ukázalo, ještě předtím, než se dostal do mých chápavých spárů, ale zjistil jsem to, až když jsem otevřel balíček, a mezitím mě slavnostní okamžik vykládky a stav euforie vynesl na křídla a donutil mě vzlétnout jako malého chlapce, kterému tatínek koupil drahocenné a dlouho očekávané auto!

Protože kamion, který mi přivezl „malé“ krabice se stroji, nebyl dostatečně blízko mé dílny, musel jsem hledat místo, kde by se mohly otočit dva kamiony. Byl to trochu nepořádek, ale přesto přetížení proběhlo dobře a bez nehod.

Došli jsme do opravny a otevřeli bedny. Moje vlastní křídla štěstí mi velmi překážela. Ve shonu jsem nemohl najít potřebné nářadí. Třikrát jsem dílnu obrátil vzhůru nohama a hledal páčidlo a řezný kotouč na úhlovou brusku, ale nakonec jsem našel jen nůžky na kov a kladivo, kterým jsem ve velmi krátké době rozbalil všechny krabice a uklidil je. Řeknu vám, že jsem nikdy předtím ani potom neotevřel zásuvku tak rychle, a to ani se správnými nástroji.

Ale jak už to tak bývá, všechno dobré jednou končí. V mém případě to však byl nepořádek. Ne takhle. BLEEP.

„Takže STIHL baby, jen STIHL“. mi řekl, že vnitřní pohon s motorem. „Teď se uklidníme a promyslíme, co uděláme. “ Ale STIHL nepřišel, a pokusy o uklidnění ještě více roznítil svou zbraň do té míry, že tah, který vytvořil, by více než překročil motor Topol rakety. Několik fotek. Ne Komentáře a názory majitelů.

Víte, co mám na mysli. I po roce z této situace nadále hoří. Celkově se jedná o seznam škod:

1) Horní část stroje je odtržena. Šrouby byly ustřiženy;

2) Víko je opotřebované. Jakým zázrakem okna přežila, není dosud jasné;

3) Rám je mírně pokřivený. I když, jak to říct, nijak výrazně. U stroje, jako je tento, je i půlmilimetrová nesouosost kritická;

5) Držák čepele se zlomil (můžete vidět na videu);

6) Přetržené ovládací vodiče na ose X;

7) Potrubí za 150 tisíc (v té době) se rozbilo na kusy.

A to nepočítáme drobné detaily, jako je ohnutá digestoř uvnitř stroje. Vypadá to, jako by ho pěkně zasáhl šnek, který jezdil uvnitř stroje, spousta odštěpků, škrábanců, ohnutých držáků se zrcátky, potrhaných řemenů atd.

Okamžitě byl telefonicky kontaktován dodavatel a situace byla nahlášena. Slyšel jsem také zvuk turbíny, která začala v trubce zrychlovat. V jednu chvíli jsem dokonce ucítil zápach hořící židle, na které Ruslan seděl. Za 10 minut tam byl. Vypracovali jsme zprávu a začali jsme uplatňovat reklamace jak u Číňanů, tak u dopravního podniku, začali jsme zjišťovat, v jaké fázi se fiasko odehrálo. Znovu si ale projděme vše popořadě.

Laserové řezání plastů: akrylát, polystyren, plexisklo

Při výrobě propagačních materiálů, suvenýrů, poznávacích značek, dveřních cedulí a mnoha dalších plastových předmětů je nutné materiál, z něhož jsou vyrobeny, předem nařezat a vygravírovat. S plastovými výrobky se setkáváme na každém kroku a jejich výroba je v dnešním světě velmi rozmanitým a rozsáhlým odvětvím.

Laserová technologie v dnešní době výrazně zjednodušila a zkvalitnila lidský život a mnoho jeho činností, včetně výroby plastových výrobků. Řezání a gravírování polystyrenu, plexiskla a dalších plastů pomocí laserového zařízení. V dnešní době se v případě, že je potřeba skládat materiály nebo je vyrobit z plastu, používá laserové zařízení. Přesnost laserových řezacích strojů je 0,015 mm, což by u jiných zařízení nebylo možné.

Řezání a gravírování na laserovém zařízení je výhodné, protože laserový paprsek je velmi tenký (0,1-0,2 mm) a jeho vlastnosti jsou takové, že materiál zpracovávaný na laserovém zařízení má minimální tepelné a fyzikální účinky, což je velká výhoda ve srovnání s mechanickým zpracováním materiálů. Laserový paprsek působí lokálně a jeho účinek je velmi přesný a precizní. Po ošetření laserem není nutné materiál dále upravovat a množství odpadního materiálu se výrazně snižuje. Materiál je vyhlazený a hrany lze dokonce opracovat tak, aby byl materiál nejen hladký, ale také zrcadlově průhledný.

Práce s laserem je pohodlná a cenově výhodná a tyto příklady to dokazují.

Speciální software LaserWork je součástí laserového zařízení. Je v ruštině a jedná se o nenáročný program, který lze integrovat do grafických editorů (CorelDraw, AutoCaD) i pracovat samostatně bez nich.

Nekovové materiály lze na laserových strojích řezat rychle, přesně a hospodárně. Laserové a frézovací stroje se často používají v kombinaci pro zpracování plastových materiálů. To urychluje zpracování materiálu a činí ho ještě pohodlnějším a flexibilnějším. Výsledné výrobky, i velmi složité, jsou vysoce kvalitní a levné.

Při práci s laserovým zařízením a plasty je však třeba počítat s jedním omezením materiálu. Na laserových strojích se nedoporučuje řezat materiál z PVC (polyvinylchlorid). Důvodem je, že při řezání PVC vzniká kyselina chlorovodíková, která má negativní vliv na zařízení a způsobuje korozi součástí.

Podívejme se na několik modelů laserových strojů. Existuje řada základních laserových strojů, jako je Kamach 6090. Je určen nejen k řezání plastů, ale i některých dalších materiálů (tkanin, dřeva atd.) a k gravírování plastů, skla a dalších materiálů v různých průmyslových odvětvích. Kamach 1525 RFB má velký pracovní stůl (2500×1500), díky kterému můžete přesně obrábět plastové i neplastové předměty velkých rozměrů. Vyžaduje jen malé množství času a jen malé množství materiálu, který zůstane po řezání.

Vždy se zeptejte našich manažerů na dostupnost potřebného vybavení.

Upozornění: Řezání PVC není s laserovým zařízením žádoucí z důvodu tvorby kyseliny chlorovodíkové a následné rychlé koroze kovových vodítek, zrcadel a čoček.

Přibližné výkonnostní parametry laserového stroje s 60wattovou laserovou trubicí:

Podnikatelský plán: řezání překližky laserem

Chcete-li začít podnikat v oboru řezání překližky laserem, musíte zvážit a vypočítat následující body:

  • Nákup samotného stroje. Kvalitní stroj lze pořídit přibližně za 100 000.
  • Předpoklad. Měl by mít výkonný odsávací kryt, protože při řezání překližky se uvolňuje mnoho malých částí. Musíte také myslet na plochu, abyste tam mohli umístit nejen stroj, ale také materiál pro výrobu. To znamená nejméně 10 metrů čtverečních. Náklady na pronájem závisí na regionu bydliště a podmínkách v místnosti (např. opravy nebo vytápění).
  • Vybavení a materiál. Kromě stroje potřebujete také kotoučovou pilu, protože překližkové desky se prodávají ve velkých rozměrech a pracovní plocha stroje je malá. Budete také potřebovat brusku, která odstraní stopy po spálení po řezání. A samozřejmě budete potřebovat samotnou překližku.
  • Předvídání konkurence ve městě nebo regionu a vytváření nápadů, jak přilákat klienty.

Laserové leptání materiálů

Akryl (plexisklo). „Klasický“ materiál pro řezání laserem. Lze velmi dobře řezat až do tloušťky 10 mm. Dobře lze provést jakýkoli druh laserového gravírování. Spíše splňuje požadavky na laserové řezání lépe než jakýkoli jiný materiál. Je to především proto, že během laserového ošetření prakticky nedochází k tavení materiálu, ale spíše k odpařování a vypařování stlačeným vzduchem, který je veden do ošetřovací zóny. Ke znatelnému roztavení řezné plochy dochází pouze při nízkých řezných rychlostech a minimálním přívodu vzduchu. aby se zabránilo vznícení materiálu. Pak máme tzv. „zrcadlovou hranu“ řezu. Při práci s mléčnými a barevnými akrylovými barvami je tento efekt méně výrazný.

Na řezné hraně se obvykle objevují jemné pruhy, které jsou téměř nevratné a jsou způsobeny fyzikálními procesy probíhajícími v oblasti řezu. Tato jemná struktura by však neměla být zaměňována s vroubkováním větší amplitudy, které je důsledkem nedostatků ve vybavení.

Při řezání akrylátu o tloušťce větší než 5-8 mm je třeba brát v úvahu tepelná napětí, která se mohou v materiálu vyskytovat zejména v režimu „zrcadlového řezu“ a interagovat s vnitřními napětími.

Polystyren se řeže pomaleji a pomaleji než akrylátové sklo. Řezání polystyrenu roztaveným materiálem. V důsledku toho je na řezných hranách nevyhnutelné odštípnutí. Při nízkém přívodu stlačeného vzduchu je řezná hrana téměř průhledná, ale otřepy jsou výrazné. Větší proudění vzduchu snižuje otřepy, ale hrany řezu jsou drsné a mřížka procesního stolu a ventilační systém jsou blokovány jemnými vlákny vyfouknutými z oblasti řezu. Po rozřezání téměř každého obrobku je třeba vyčistit stůl a větrací mřížku. Řezání polystyrenu je možné, ale velmi časově náročné.

Polyesterové sklo (PET, PET, PETG). Polyesterové sklo lze dobře řezat laserem, ale hůře než akrylát. Drobným otřepům se téměř nelze vyhnout. Povrch řezu se může také blížit zrcadlovému lesku, ale vždy je přítomna periodická nerovnost povrchu řezu, která je poněkud výraznější než u akrylátu.

Styrolakronitril (SUN), relativně nový polymerní materiál používaný v reklamní technice, se dobře řeže laserem. Kvalita řezu je zhruba průměrná mezi akrylátem a polystyrenem.

Zrcadlové a fóliové lamináty lze obecně řezat stejným způsobem jako základní materiál, ale existují určité problémy spojené s možností poškození zrcadlové vrstvy. Hodně záleží na typu a značce metalizovaného plastu, způsobu nanášení metalizované vrstvy a/nebo ochranné vrstvy nátěru. Ve všech případech je nutné silnější vyfukování vzduchu, aby se snížilo riziko požáru a poškození zrcadla. Kromě toho se často doporučuje řezat takové lamináty zrcadlovou vrstvou nahoru, aby se zabránilo poškození zrcadlové vrstvy. Proto je vhodné pro každý typ materiálu provést zkušební řezy.

Polykarbonát se obtížně řeže laserem, a to pouze v malých tloušťkách, do 1-2 mm. Ostří je zrcadlově hnědé s výrazným odštěpováním a výrazným přerušovaným vzorem. Je možné řezat polykarbonát o tloušťce 4-6 mm, ale s velmi nízkou kvalitou řezu.

Lamináty. Textolit, vrstvené sklo atd.п. jsou velmi špatně řezané laserem a mají jen malou tloušťku. To je do značné míry způsobeno laminátovou strukturou materiálu a vlastnostmi použité pryskyřice.

Polypropylen, kaprolon atd. Lité plasty, např.ч. termosetové materiály lze docela slušně řezat na tloušťku 5-10 mm. Hodně však záleží na konkrétní třídě materiálu a výrobci. Proto je nutné provést zkušební škrty.

Fluoroplast lze řezat laserem, ale pouze pokud je velmi dobře nakreslen. Objemová povaha absorpce laserového světla ve fluoroplastu určuje velmi specifický, výbušný charakter řezného procesu.

Obkladové plasty a termoplasty. Většinu lze řezat pouze v malých tloušťkách (do 1-2 mm). Kvalita řezu může být poměrně dobrá, ale pracnost je vysoká. Zkušební řezání každé dávky materiálu je nezbytné.

Pěny a molitany lze bez problémů řezat. Řezání je možné jak s roztavenými hranami, tak téměř bez roztavených hran. Pokud je však materiál velmi silný (více než 20-25 mm), je laserový řez značně „soudkovitý“, tj.е. Řezné hrany již nejsou kolmé k povrchu. Při řezání pěnové pryže vznikají problémy s vnitřním pnutím v materiálu, které může vést ke zkreslení obrysu řezu.

Dřevo a dýhu lze dobře řezat až do tloušťky 10-15 mm v závislosti na druhu dřeva. Vyžaduje intenzivní vyfukování k odstranění zplodin hoření. Borovice, smrk, osika a topol se dobře řežou. podstatně horší než bříza, mnohem méně než buk nebo dub. Čím je dřevo tvrdší a hustší, tím hůře se řeže. laser. Vzor řezu podél vláken a napříč vlákny je odlišný. Častým problémem jsou uzly, které velmi ztěžují dosažení dokonalého řezu. Řezná hrana světle hnědá až téměř černá, mírně zuhelnatělá. Čím silnější a tvrdší je dřevo, tím tmavší jsou řezné hrany.

Překližka. Dobré řezy do tloušťky 8-10 mm. Řezání překližky silně závisí na druhu dřeva, lepidle a způsobu práce. Dýha z měkkého dřeva impregnovaná pryskyřicí se nejlépe řeže. Březová překližka je méně vhodná pro řezání. Překližky s formaldehydovými pryskyřicemi jsou ještě horší. Povrch řezu je vždy tmavý. Způsob řezání a kvalita konkrétní třídy překližky musí být stanoveny experimentálně.

Karton, pěnovou lepenku, papír a látky lze dokonale řezat laserem. mírně nažloutlé nebo nahnědlé řezné hrany. U tenkých materiálů je problémem jejich položení a udržení v rovině. Řezání ve více vrstvách se téměř nepoužívá, protože.к. v tomto případě je velmi obtížné zabránit pronikání produktů rozpadu mezi vrstvy a jejich kontaminaci.

řezat, laserovým, strojem

Kůže se dobře řeže laserem až do tloušťky 3-4 mm. Je nutné intenzivní foukání. Barva a stupeň zuhelnatění okrajů řezu je velmi závislý na typu kůže. Zkušební řezání je nezbytné. Další problém. Rovnoměrné stohování na povrchu řezacího stolu.

Dřevovláknité desky a EPS lze dobře řezat laserem až do tloušťky 8-10 mm. Vlastnosti materiálu (typ spoje, hustota lisování) se však u jednotlivých značek a výrobců značně liší. Proto je nutné provést testovací škrty. Okraj řezu je rovný, světle až tmavě hnědý, mírně zuhelnatělý. Intenzivní foukání stlačeným vzduchem je nezbytné.

O snech, laserových strojích, tvrdé pravdě a naději. Část 1.

Všechny, kteří se rozhodli přečíst si tento příspěvek, moc zdravím! Upozorňuji vás hned, že bych pak nepovažoval za zákeřného inzerenta, který se snaží propagovat svou firmu, že tento příspěvek nenese žádnou reklamu a nesnaží se přilákat nové zákazníky 🙂 Vše níže napsané je čistě autorovo osobní IMHO, jeho příběh a jeho myšlenky, nic víc a nic míň 🙂

VAROVÁNÍ Spousta písmen, obrázků a vysvětlení témat, která nejsou zajímavá pro 99 % uživatelů, a co je nejhorší, POST NEOBSAHUJE ŘEZY!

Nejprve něco málo o tom, jak to všechno začalo. Už v roce 2014 (no, před třemi lety) jsem začal uvažovat o pořízení laserového přístroje. Skutečnost, že moji přátelé mají malou firmu a neustále potřebují snižovat papír, kvalitu a zároveň. v malých dávkách (ne více než 100 kusů). Pokud je některý z čtenářů obeznámen s tiskem, chápe, že výroba stejných obálek nebo karet s vystřiženými vzory v tiskařském průmyslu „vystřižením“, že je objednáno speciální razítko, které vypadá nějak takto (fotografie převzatá z internetu, autorství není nárokováno):

S touto technologií můžete vyrobit obrovské množství kopií a velmi levně, protože cena razítka v ceně 10000 výrobků se stává velmi nízkou. ALE! Když máte v oběhu až 100 výrobků, náklady na výrobu známky se stávají velmi hmatatelnými a výrobky jsou „zlaté“.

Kamarádi to ze začátku zkoušeli řezat ručně, ale bylo to peklo :). Výroba dávky 80 kusů (obálek) trvala 2 pracovní dny. Po jedné takové objednávce, do které jsem se zapojil i já (kdo by odmítl dobré pivo), a následné vášnivé diskusi se kluci rozhodli koupit řezací plotr, tento:

Ano, zpočátku se toto rozhodnutí zdálo logické, zejména firma-prodejce ujišťoval, že tento plotr bude řezat 300 g/m2 papíru. vypravěči 🙂 Samozřejmě to fungovalo, ale na kvalitu jsme mohli zapomenout. Vysvětlení bylo poměrně jednoduché. Tyto plotry jsou primárně určeny k řezání samolepicích fólií. Aby bylo možné papír rozřezat, musel být přilepen na speciální plastový podklad speciálním lepidlem, které se na podklad stříkalo z rozprašovače. Výsledkem je hmotnost papíru plus hmotnost podkladu plus slabé válečky. To vše vedlo k tomu, že při řezání dlouhých obrysů, kdy plotr táhne list sem a tam (právě řezání obálky) vzniká mikroprokluz a obrys se neuzavírá. Pokud zvýšíte upínací sílu. bylo to proto, že papír byl v místech válečků tak přilepený k podkladu, že když jsem se snažil odříznout část, část papíru zůstala na podkladu, obecně. výrobek byl stále vadný 🙂

Ale i přes všechny tyto nedostatky kluci trpěli, šťouchali do něj a pokračovali v práci na tomto řezacím plotru. Vlastně jsme při dalším pivním večírku došli k závěru, že potřebují laser, a protože jsou to kreativní kluci, udělám to já a oni si u mě objednají řezání. Buď můj nekonečný optimismus, nebo množství vypitého piva, ale šel jsem do toho s podfukem a CÍTIL SE 🙂

No, riziko je ušlechtilá věc a já jsem se rozhodl koupit. Ve skutečnosti mi byla dodána celá sada včetně mechaniky, zrcadel, elektroniky a dokonce i 40W laserové trubice. S úctou a bázní jsem rozbalil tento zázrak čínské myšlenky a už jsem očekával, kolik peněz na tomto stroji vydělám, protože můžete řezat papír, překližku, akryl, gravírovat a tak dále a tak dále! Koneckonců, Číňané a prodejci v Rusku nebudou lhát ve svých videích na YouTube. Kufr byl sestaven se všemi mechanikami uvnitř a velké hurá na první start! hodně štěstí. Ano, ano, přístroj fungoval napoprvé, a dokonce jsem ho mohl spustit (nastavit zrcadla tak, aby laserový paprsek dopadl přesně na střed čočky v kterémkoli místě pracovního pole). A pak začalo zklamání. Stavebnice byla opravdový šmejd. о. Ne, překližku a akryl bylo možné řezat víceméně velmi pomalu a bohužel na ně i gravírovat. ale nebyl to ten správný stroj na řezání papíru. Čím více papír řežete, tím lepší jsou řezy, čím tmavší je, tím rychleji ho můžete řezat. tím lépe. Experimentoval jsem mnohem později a zjistil jsem, že dobrých výsledků dosahuji při rychlostech od 150 mm/s. Můj stroj dával v nejlepším případě rychlost 60 mm/s a zároveň byl řez příšerný, v místech zaoblení, změny směru hlavy, byla tam „rybí kost“ a další artefakty. Teď už vím, že to bylo proto, že mechanická část byla příliš pomalá na to, aby mi poskytla potřebnou kvalitu. Byla uvolněná, drnčela, byla křivá a nakloněná. Nejdůležitější bylo, že pro pohyb na jedné straně osy Y se používala hřídel a na druhé straně osy Y se používala hřídel. jen váleček jedoucí v drážce. Pro představu uvádíme několik příkladů

  • Vysoká rychlost provedení: 500-700 mm/s, v závislosti na procesu. Výrazná úspora času.
  • Žádný jiný materiál nelze zpracovávat. Laserem lze zpracovávat tvrdé kovy, tenký papír, dřevo, vlnitou lepenku, sklo, kámen, pryž, tkané a netkané textilie atd.
  • Široká škála aplikací. Zařízení lze použít pro různé procesy: svařování, vrtání, značení, gravírování. Všechny tyto operace lze provádět na jednom místě, takže není potřeba žádné další zařízení.
  • Čistý technologický proces. žádný hluk, prach nebo jiné znečištění během výrobního procesu. Personál nepotřebuje osobní ochranné prostředky.
  • Není třeba dokončovat. Hrany obrobku jsou po laserovém řezání rovné, hladké a dokonalé. Není nutné žádné dokončování, broušení ani leštění.
  • Vysoká pracovní přesnost. Průměr laserového paprsku je velmi malý, což umožňuje vytvářet obrysy všech tvarů, dokonce i složitých kontur. Obrobky mohou být na materiálu umístěny blízko sebe, což šetří suroviny. Vysoce přesná práce je možná pouze ve spojení se zkušenostmi obsluhy.
  • Žádné mechanické poškození nebo povrchové vady po ošetření. Laser nepůsobí na materiál mechanicky, ale tepelně, a nezpůsobuje tak vznik otřepů.

Výhody stroje jsou více než dostatečné. Nyní zjistěte, co všechno můžete dělat s CNC laserem. Tyto informace budou užitečné pro ty, kteří hledají spolehlivý univerzální stroj pro různé aplikace v oblasti kovu, skla, dřeva a dalších materiálů.

Co lze provádět na laserovém gravírovacím stroji: gravírování, laserové řezání, značení

Laserové gravírování je dnes jednou z nejoblíbenějších oblastí použití. Tato technologie byla úspěšně použita téměř ve všech aplikacích, od řemeslné až po průmyslovou velkovýrobu. Laserové gravírky dokáží přesně vyrýt vybraný obrázek na libovolný povrch.

Moderní laserové gravírky jsou CNC řízené stroje převážně portálové konstrukce. Liší se počátečním výkonem, velikostí pracovní plochy, konstrukčními vlastnostmi zářičů a mechanikou procesu.

Laserem lze gravírovat následující typy materiálů:

  • Všechny druhy dřeva, včetně masivního dřeva, překližky, dýhy atd.
  • Plasty, včetně PVC, akrylu, organického skla atd. д.
  • Guma.
  • Umělá a přírodní kůže, textil.
  • Karton a papír.

Na vybraném povrchu se vytvoří obraz cíleným spalováním v místě, kde je paprsek zaostřen. Vzhledem ke konstrukci zařízení a technologickým vlastnostem procesu je třeba při práci na laserovém gravírovacím stroji vyloučit zpracování kovových obrobků. Práce s takovými materiály vyžaduje vysoce specializované zařízení, ve kterém je výkon emitérů mnohem vyšší než u standardních gravírek určených pro domácí a malosériovou výrobu. Spalování povrchových vrstev vyžaduje vyšší teploty a dodatečnou úpravu obrobků speciálními matujícími směsmi.

DŮLEŽITÉ! Použití laserových gravírovacích strojů s CNC umožňuje zobrazovat obrázky ve vektorovém i rastrovém formátu. Zdrojem může být jakýkoli černobílý obrázek zpracovaný ve speciálním editoru dodaném se zařízením.

Pro tisk lze zpravidla použít vektorové obrázky, které obsahují jakékoli nápisy, ochranné známky, loga atd. lze aplikovat na libovolný materiál podle potřeby. Rastrové obrázky, které tradičně zahrnují portréty, krajiny atd., se používají k gravírování do speciálních laminátů, dřeva, překližky atd. д. Chcete-li použít obraz má vysokou jasnost a byl čitelný, by měl správně vybrat materiál polotovary.

CNC laserové gravírky mohou být vybaveny několika typy laserových vysílačů:

  • LED. Většinou se používají u modelů s nízkým výkonem, určených pro domácí použití a malosériovou výrobu. Optický výkon laseru v tomto případě zřídka přesahuje 15 wattů, takže seznam vhodných materiálů pro tato zařízení je poměrně omezený.
  • Plyn. Výkon takové laserové trubice je více než 40 W, což umožňuje výrazně rozšířit spektrum úloh, které lze takovou gravírkou provádět. Zařízení vybavená takovým laserem jsou vhodná pro použití v hromadné a velkosériové výrobě.

Optický systém se skládá ze 3 zrcadel, z nichž dvě jsou pohyblivá, a výstupní čočky, která mění směr paprsku a zaostřuje jej na nastavený kontrolní bod.

Portál a vozík gravírky jsou vybaveny samostatnými pohonnými systémy, které jsou schopny zajistit požadované pracovní rychlosti, v případě potřeby možnost zrychlení a nejvyšší možnou přesnost pohybů pracovní hlavy.

Jak dlouho může stroj pracovat bez přerušení, závisí na chladicím systému instalovaném na stroji. Laserová trubice je nejčastěji chlazena vodním systémem, který zajišťuje odvod přebytečného tepla. Chladicí zařízení je součástí standardní výbavy při dodání.

Dalším konstrukčním prvkem CNC laserového gravírovacího zařízení je potřeba odstraňovat produkty spalování vznikající při provozu zařízení. Většina gravírek je vybavena výkonnými nafukovacími a odsávacími ventilátory. Jejich přítomnost umožňuje pracovat s plasty a dalšími plastickými hmotami, které při zahřívání uvolňují toxiny. Pokud není gravírka vybavena systémem pro odsávání kouře, neměla by se používat v dílnách bez přívodního a odvodního ventilačního systému.