Vodicí lišta kotoučové pily vlastníma rukama

Vodicí lišta pro kotoučové pily vlastníma rukama

Každý, kdo alespoň jednou použil kotoučovou pilu, ví, jak obtížné je provést rovný řez. Aby to bylo jednodušší, používají někteří lidé speciální průvodce. Tato konstrukce pomáhá provádět dokonale rovné řezy. Vodicí lišta pro kotoučové pily se vyrábí ručně.

Kotoučová pila se v domácnosti často používá k řezání dřeva

Vodicí lišta. co to je

Vodicí lišta je v podstatě lišta, která pomáhá posouvat ruční kotoučovou pilu dopředu a dozadu a zároveň zabraňuje vybočení nástroje z linie řezání. Správně navržené vodítko však nejenže zajistí rovnoměrný řez, ale také pomůže omezit třísky v místech, kde se materiál a pila dostávají do kontaktu.

 • Vodítko z překližky.
 • Pravítková lišta z hliníkových úhelníků.
 • Vodicí lišta (z hliníku).
 • Pravítko, které vychází z pravítka.
 • Výsuvný typ vozíku na ložiskách.

Výložník a skládačka jsou nejobtížnější na výrobu. Vodicí lišta z překližky nebo z profilu je konstrukčně mnohem jednodušší, ale to neznamená, že řez, který s ní provedete, nebude stejně kvalitní. Rozdíl mezi těmito dvěma variantami spočívá především v pohodlnosti používání jedné nebo druhé varianty.

Kotoučová pila a paralelní doraz, krok za krokem:

Z laminované dřevotřísky si nastříhejte tři proužky o délce 1.1 m a šířce 8 cm a následně je spojit dohromady a vytvořit profil ve tvaru písmene U. Na základě vnitřních rozměrů profilu vyrobte pět vložek pro vyztužení a vložte je do vnitřní části profilu, vytvoří čtvercový průřez požadovaný zarážkou. Výhodou tohoto dorazu je, že jej lze použít na obou stranách pilového kotouče (foto vlevo).

Vytvoření vodicího kanálu pro zastávku.

Vodicí kanál pro doraz je vyroben ze dvou lamel ve tvaru písmene U a je přišroubován na konec kruhového stolu kolmo k pilovému kotouči.

Okružní pila a paralelní plot mají nyní vodicí kanál. Když to všechno spojíme dohromady, použijeme malý kousek dřevotřísky ve tvaru obráceného písmene „T“, který přišroubujeme k zadní straně zarážky a vložíme do vodicího kanálu. Šířka kanálu, přímo závislá na tloušťce dřevovláknitého T-nosníku, zajišťuje pevné usazení T-nosníku v kanálu.

Vyrovnejte polohu dorazu pomocí kovového pravítka, aby byl doraz rovnoběžný s pilovým kotoučem. Pevně spojte zarážku a sestavu T-kusu. Při práci s dorazem jsem si uvědomil, že tvrdé dřevo je lepší než dřevovláknitá deska, výměna T kusu za dřevovláknitou desku trvala téměř den. Jakákoli nesrovnalost v konečném nastavení bude mít za následek změny v celkovém nastavení, buďte na to připraveni.

Zarážka se upevňuje pomocí drážek pro původní zarážku. Zajišťovací mechanismus je jednoduchý: šroub se závitem a maticí, otvor ve spodní liště paralelního dorazu, dřevěná podložka. Utažením šroubu se zarážka přitáhne k desce stolu a velmi pevně se sevře.

Při práci s ruční kotoučovou pilou vyvstává otázka rovnosti řezu. Existují dva koncepty pro zajištění přímky:

Upevnění samotné kotoučové pily k pile (pracovnímu stolu).

V tomto provedení je ruční nástroj trvale připevněn ke stolu a obrobek je veden po vodicí liště. Kvalita řezu je vynikající, ale existují vážná omezení týkající se velikosti řezaného materiálu.

Obrobek je upnut ve stacionární poloze a na ruční kotoučové pile je namontována vodicí lišta.

vodicí, lišta, kotoučové, pily, vlastníma

U této konstrukce může být velikost řezaného obrobku libovolná, hlavní je zajistit, aby byl nástavec kotoučové pily pevně upevněn. Výrobci ručního nářadí mysleli na uživatele a nabízejí různé prefabrikáty.

Průmyslově vyráběné vodicí lišty jsou pohodlné a bezpečné. Obvykle jsou vybaveny přesným nastavovacím pravítkem, některé umožňují nastavení úhlu frézy. Materiál je vybrán tak, aby při pohybu nástroje nedocházelo ke klínování a vůli.

Pár tvořený drážkou a běžcem je chráněn proti vniknutí řezných produktů a nepotřebuje mazání.

Všechny tyto stavebnice jsou však nákladné a mnoho domácích řemeslníků si lištu vyrobí za.

Podívejme se na varianty, které vymysleli a vytvořili domácí „kutilové“.

DŮLEŽITÉ! Ruční kotoučová pila je zdrojem vysoké úrazovosti, proto je při výrobě domácích zařízení na jejím základě nutné dodržovat bezpečnostní pravidla.

Vodicí lišta pro kotoučovou pilu. kovová lišta

Práce s pravítkovým vodítkem vyžaduje určité zkušenosti a zručnost, protože při práci s tělesem pily je třeba vyvinout různé síly: přitlačit pilu k šabloně a tlačit ji dopředu.

Je také důležité, aby hrana pilového kotouče byla rovnoběžná s kotoučem, což se ne vždy podaří, zejména pokud se jedná o jednoduchý a levný nástroj.

V tomto případě se nabízí jiná varianta vodicí lišty. Pohyb pily bude probíhat po kovové liště, nikoli proti pravítku. Tímto způsobem můžete vyvinout malou sílu pouze pro posunutí nástroje dopředu při řezání. Kovové šablony na rozdíl od dřevěných umožňují přesnější řez a mají delší životnost.

Schéma vedení kotoučové pily.

Při výrobě vodicí lišty je třeba provést následující kroky:

 • 2 hliníkové U-profily, jeden menší a jeden větší;
 • 3 a 10 mm silné desky z překližky nebo dřevotřísky;
 • šrouby a samořezné šrouby.

Příprava kotoučové pily na vodicí lištu:

Schéma montáže vodicí lišty pro kotoučové pily.

V praxi se vodicí lišta osvědčila jako výborná vodicí lišta, kotoučová pila se pohybuje hladce a řez je rovný.

Na obr. 2 a 3 si můžete prohlédnout hotovou konstrukci.

Výroba doma

Hlavní je přesně dodržet geometrii. Základem může být:

Vážnou nevýhodou dřevěných a lisovaných vodicích tyčí je jejich citlivost na vlhkost.

Možnost 1. Laminátová kolejnice.

 • Pomocí pravítka uřízněte dva stejně dlouhé kusy materiálu.
 • Frézujte po jednom okraji.
 • K podstavci (rovněž z laminátu) jej připevněte pomocí samořezných šroubů.
 • Šířka drážky se kontroluje pomocí listu papíru A4 o tloušťce přibližně 0,11 mm: papír se vloží do jednotky a přišroubuje.
 • Vodicí lišta je připevněna ke spodní straně kotoučové pily pomocí boční podpěry. Pokud uplynula záruční doba, lze do krytu vyvrtat otvor.
 • Vodicí lišta je vysunuta co nejdále před ruční kotoučovou pilu. Přední část podrážky musí vyčnívat několik centimetrů do vodicí lišty. Pomocí kotoučové pily na laminát odřízněte okraje vodicích lišt tak, aby se vešly do vybrání.

Hloubka řezu se ztratí (cca 1,5 cm), ale toto zařízení je pohodlné a snadno proveditelné.

Možnost 2. Podkladem je konstrukční pravidlo. Vhodný je model s rukojetí posuvnou podél drážky.

 • Rukojeti jsou odstraněny a nahrazeny pružinovými, měkkými svorkami. Vhodné jsou modely s odnímatelnou horní částí. Po sejmutí horní části se upínací základna připevní k pravítku pomocí adaptéru.
 • Adaptéry jsou vyrobeny z polypropylenu pomocí frézky. Výsledkem by měl být obrazec, který z profilu připomíná písmeno „T“. Pevně se zasunou do drážky pro rukojeti.
 • Do „dříku“ adaptérů se vyvrtají otvory a přišroubují se pomocí šroubových svorek.
 • Umístěte vodicí lištu na desku drážkou dolů a pevně ji přitlačte šroubovými svorkami zespodu. Na horní straně pilového kotouče nejsou žádné brzdné díly. Práce je omezena pouze délkou kůlu.

Možnost 3. Pro přesný řez musí být hrana základny nástroje přiléhající k vodítku dokonale rovná. Profesionální nářadí s tvarovanými podrážkami ano, ale levné nářadí s tvarovanými základními deskami ne. Proto navrhujeme variantu kolejnice. Nástroj po ní klouže, aniž by se opíral o vodicí lištu. Současně se výrazně snižuje síla potřebná k tlačení pily. Kolejnice může být vyrobena z hliníkového U-profilu. Jsou zapotřebí dva kusy překližky s různými průřezy. Vložte menší profil do většího bez vůle, ale ujistěte se, že se může volně pohybovat.

Vodicí lištu lze nyní vyrobit ručně:

 • Vodicí lišta s větším průměrem je přišroubována k překližce. Hlavy šroubů a samořezných šroubů jsou zabroušeny tak, aby je bylo možné namontovat pod omítku.
 • Na obou stranách překližkové lišty pevně přitlačte lištu 0 a upevněte ji šrouby. Překližku lze nahradit dřevotřískovou deskou.

Odřízněte přebytečné délky a kolejnice je připravena.

Připravte si ruční pilu:

 • Do kolejnice se vloží malý profil a odstraní se výška „patek“, aby bylo možné profil položit do roviny.
 • Řezný profil, rovnoběžný s pilovým kotoučem, je připevněn k vodicí liště. K tomu se používá dvojice křídlových šroubů M 4. Pokud je plošina kotoučové pily rovná a kvalitní, lze její hrany přiložit k pile.
 • Položte ruční pilu na vodicí lištu s profilem ve vodicí liště. Zapněte nástroj a odřízněte přebytečnou šířku pásu.

Potřebné materiály a nástroje

Než začnete s výrobou návrhu, měli byste se seznámit se seznamem nástrojů a materiálů, které budete potřebovat:

 • Dřevěné obrobky: desky, překližka, laminát;
 • Dřevěné špalky o tloušťce 10 cm
 • Samořezné šrouby, vruty, šrouby nebo matice;
 • vrták s vrtáky;
 • šroubováky nebo elektrický šroubovák.

Další informace! Výše uvedené nástroje je třeba připravit předem, aby byly po ruce při vytváření vodicí lišty.

Odrůda

Sortiment rotačního nářadí Interskol je působivý. Existuje mnoho modelů elektrického nářadí, včetně DP 235m 2000m, DP 165 1200, DP 210 1900, DP 190 1600, DP 225. Při výběru optimálního řešení se musíte řídit výhradně individuálními požadavky každého jednotlivého zákazníka.

Všestrannost pilařských výrobků na současném trhu lze rozdělit do dvou hlavních skupin

 • Manuální. Z názvu je zřejmé, že se ovládají ručně. Jejich předností je vysoká mobilita a snadné používání díky promyšlené ergonomii a designu.
 • Stacionární. Hlavní rozdíl mezi těmito modely je v jejich konstrukci: tyto modely jsou vybaveny vodicí lištou, jakož i měřicími pravítky, značkami na pracovním stole. Hlavní výhodou těchto zařízení je, že mohou být použita k zajištění větší přesnosti řezání materiálů.

Existuje také další klasifikace pil Interskol, kde je hlavním znakem oblast použití. Podle způsobu použití existují dvě skupiny elektrického nářadí:

Vodicí lišta kotoučové pily vlastníma rukama

Každý, kdo někdy řezal kotoučovou nebo přímočarou pilou, ví, jak obtížné je provést rovný řez bez vodicí lišty. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte vést nástroj v přímém směru, stále se naklání a výsledkem je nerovnoměrný řez.

(Googlování obrázku)

Můžete řezat hladce pomocí staré osvědčené metody připevnění vodicí lišty nebo panelu pomocí svorek. Ne vždy je však po ruce, zejména u ruční kotoučové pily. Motor pily sepne svorky.

Obrázek převzat z: http://al-pascom/70050.html

Prodejny elektrického nářadí prodávají vodicí lišty. Náklady na ně kolem 2000-10000 jsou univerzální a jsou ty, které se hodí do konkrétního nástroje nebo řady nástrojů konkrétního výrobce. (jako vodicí lišta na prvním obrázku)

Protože moje další pila vyžadovala přímočaré řezání (a pravděpodobně ho budu v budoucnu potřebovat často) a nechtěl jsem utrácet moc peněz, přišel jsem s nápadem vyrobit si ručně praktickou příručku.

Při bloudění po moskevském trhu a hledání něčeho vhodného mezi hliníkovými profily se ukázalo, že nic vhodného není: buď úhelníky, nebo kanály, nebo trubky, nebo tyče, ale nic z toho se nehodilo bez zásadního a nákladného přepracování.

Najednou jsem našel to, co jsem potřeboval, na úplně jiném místě. Ve stanu, kde se prodávalo vše pro rekonstrukci bytu, jsem našel takovou příručku.

Pravidlo JYC-2000D-2 (nástroj pro vyrovnávání stěn). Za pouhých 400 rublů

Rukojeti se posouvají po drážce a lze je upevnit na libovolném místě. Pokud je odstraníte, lze na jejich místo připevnit svorky.

Společnost Leroy Merlin zakoupila tyto praktické svorky. Pouze za 98

Na rozdíl od klasických upínačů se v nich obrobek velmi snadno upíná, rychle se rozšíří na požadovanou velikost. Další velkou výhodou této svorky pro můj problém bylo, že horní část lze odstranit. Po jeho sejmutí jej lze k pile připevnit pomocí adaptéru.

Samozřejmě neexistují žádné hotové adaptéry. A vyrobil jsem ho z kusu polypropylenu.

Tato konstrukce sice není příliš vhodná jako frézka, ale zatímco vlastní frézku jsem ještě nedokončil, musel jsem frézovat na tom, co jsem měl, a to tak, že jsem k dříve vyrobenému stojanu na vrtačku připevnil souřadnicový stůl pomocí šroubů.

Krok za krokem vyfrézuji obrobek do správné velikosti a tvaru. Bohužel jsem v té době měl kratší nůž, než bylo potřeba. Musel jsem brousit v několika fázích.

(Toto je obrázek zcela nového svěráku na obráběcí stroje, který jsem nedávno náhodou koupil na bleším trhu v Novopodrezkově)

Výsledkem frézování je tento adaptér:

Perfektně sedí

Po vyvrtání potřebných otvorů v adaptéru, připevněném ke svorkám.

Konečný výsledek:

Takto bude vodítko držet na obrobku. Na horní straně nejsou žádné nadbytečné díly, které by narušovaly provoz pily.

Vodítko lze nyní pohodlně připevnit k panelu a rovnoměrně řezat.