Jak správně nabrousit řetěz řetězové pily na brusce řetězů

Design kavárny

Ostrý a ostrý řetěz je jedním z předpokladů pro účinnou motorovou pilu. Pokud se řetěz otupí, práce na zahradě se zastaví: nebudete moci opravit saunu, postavit plot nebo nařezat dříví. Můžete vyhledat pomoc placeného odborníka, ale nezapomeňte, že tento postup se bude v pravidelných intervalech opakovat, což představuje další finanční náklady a ztrátu osobního času. Další způsob, jak zjistit, jak si naostřit řetěz řetězové pily sami bez pomoci brusky.

Pohled na broušení řetězů řetězových pil

Existují dvě hlavní kategorie brusek:

Automatické

Používají ostřící kolečka, mají možnost nastavení řetězu do požadovaného úhlu a často jsou vybaveny příslušenstvím, které zvyšuje bezpečnost a účinnost.

charakterizované výkonem, rychlostí otáčení, hlučností a hmotností.

Výhody: obsluha musí pouze vložit řetěz do mechanismu a spustit stroj.

Slabé stránky: Řetěz se rychle opotřebovává a po několika cyklech broušení je třeba jej vyměnit.

Manuální

Může být stacionární nebo mobilní. Podobně jako u automatických strojů, ale s výjimkou výkonu a rychlosti otáčení, protože všechny operace se provádějí ručně.

správně, nabrousit, řetěz, řetězové

Výhody: Maximální ostrost, nízké náklady, není třeba napájení.

Slabé stránky: pracné, časově náročné broušení, obsluha musí být předem proškolena. Osoba by měla být schopna určit optimální stupeň nabroušení zubů, na konci procesu otryskat články stlačeným vzduchem a nezapomenout řetěz na hodinu ponořit do čistého oleje.

Broušení řetězu vlastníma rukama

Zuby řetězu hoblují do dřeva jako hoblík a tloušťka odřezků se nastavuje výškou dorazu.

Intenzivní řezání může vést k rychlému otupení řetězu. Během jednoho dne může být zapotřebí několik broušení. Problém se ještě zhoršuje tím, že se zub při dopadu na zem rychle otupí. Jakmile vodicí lišta jednou nebo dvakrát narazí na zem, lze práci přerušit. třísky jsou jemnější a pila přestává pronikat do dřeva.

Zubová pila po setkání se zemí a kameny v ní

Čím dříve jsou tupé zuby řetězu nabroušeny, tím méně materiálu je třeba při broušení odstranit, což vede k tomu, že se. prodlužuje se životnost pilového řetězu. Je poměrně snadné zjistit, kdy je třeba brousit. Důležitou vlastností je rychlost posuvu. Správně nabroušený řetěz lze do řezu vtáhnout jen malým tlakem. Pokud je naopak řetězová pila nucena řezat se zvýšeným přítlakem, zuby se otupí. Tupý řetěz poznáte také podle toho, že místo hrubých a silných třísek vylétávají z řezu jen malé třísky.

V této situaci je třeba pilu urychleně nabrousit. Neřežte tupým nebo poškozeným pilovým řetězem. Vysoké namáhání tělesa, vysoké cyklické zatížení, špatné výsledky řezání. Snižuje také výkon, spotřebovává více paliva a způsobuje zvýšené opotřebení všech částí řetězové pily.

Parametry zubů řetězu

Aby bylo dosaženo optimálních řezných vlastností, mají čepele zubů určité úhly. Šikmá zadní část zubu tvoří zadní roh horní lopatky. Tento úhel je nutný, aby se horní pilový kotouč zařízl do dřeva.

Zpětné zúžení zubové lamely tvoří úhel sklonu koncového ostří. Tento úhel je nutný pro řezání podél strany třísky.

Okraje horního nože svírají úhel s kluznou plochou řezného článku. Úhly čela se u různých typů řetězů pohybují od 60° do 85°.

Zadní úhel horní lopatky charakterizuje sklon horní lopatky směrem dozadu.

Tento úhel se měří vzhledem k posuvné rovině řezného článku a v závislosti na typu pilového řetězu má hodnotu 50° až 60°. Horní lopatka je hlavní lopatka a zadní úhel horní lopatky je vpravo. je to nejdůležitější úhel pohledu. Úhel sklonu horní lopatky se obtížně měří a správně se tvoří při dodržení jiných předepsaných hodnot.

Úhel ostření nebo půdorysný úhel se získá měřením od horní řezné hrany v pravém úhlu k vodicí liště.

Úhel řezu lze měnit v závislosti na aplikaci. Základní pravidlo: čím větší úhel řezu, tím lepší řezný výkon při řezání měkkého a nezmrzlého dřeva. Menší úhel řezu při řezání zmrzlého a/nebo tvrdého dřeva má za následek hladší chod pily a snížení vibrací. Je však třeba se vyvarovat úhlů ostření větších než 35° a menších než 25° (výjimkou jsou řetězy pro podélné řezání, pro které je tento úhel 10°).

Změna předního úhlu, úhlu ostření a úhlu horního ostří při ostření. Tyto úhly mají rozhodující vliv na řezný výkon řetězu. Je nutné dodržovat předepsané hodnoty.

Na každém řezném článku před zubovým nožem je omezovač hloubky. Výškový rozdíl mezi horní hranou hloubkového dorazu a přední hranou zadní části zubu je definován jako vzdálenost hloubkového dorazu.

Vzdálenost omezovače hloubky určuje hloubku proniknutí horního nože do dřeva (tloušťku třísek), a tím i výkon. Vzdálenost omezovače hloubky se nastavuje v závislosti na rozteči řetězu a verzi. Za normálních okolností by měla být 0.5-0.8 mm, častěji 0.6 mm. vyšší hodnoty mají za následek větší tendenci k zpětnému rázu, příliš silnou přilnavost a vibrace řetězu. Nízké hodnoty vedou ke ztrátě výkonu. Vzhledem k tomu, že se vzdálenost omezovače hloubky při každém broušení zmenšuje, musí se s klesající horní hranou zubu pravidelně brousit i omezovač hloubky. po 5 až 10 broušeních.

Zařízení na broušení řetězů

Držák kruhového pilníku má na sobě čáru sečení pro správnou polohu vůči řetězu. Rukojeť se nasadí na broušený zub podle jeho orientačních čar. Samotná deska spočívá na horní hraně zubu a hloubkovém dorazu a pilník je umístěn pod řeznou hranou.

správně, nabrousit, řetěz, řetězové

Použití držáku pilníku zajišťuje, že je pilník na zubu umístěn ve správné výšce. K dispozici jsou různé držáky pilníků pro různé rozteče řetězů. Správný násadec v kombinaci se správným průměrem pilníku zajišťuje, že pilník přesahuje přibližně 1/5 svého průměru přes zadní stranu zubu. K broušení pilových řetězů používejte pouze speciální pilníky.

Před ostřením řetězu řetězové pily je vhodné zajistit lištu. Při ostření je nutné provést několik (2-3) ostřících tahů a přitom držet pilník u ostřeného okraje. Nesnažte se na pilník příliš tlačit, ale vždy jím pohybujte plynule a rozvážně. Pravidelně otáčejte pilník, aby nedocházelo k jednostrannému opotřebení. Stejným způsobem přebrousíte i všechny ostatní zuby. Nejlépe je brousit zuby nejprve v jednom směru, pak změnit polohu a provést totéž se zuby z druhého směru.

Při broušení všech zubů proveďte stejný počet pohybů pilníkem při stejném tlaku. Tím se zajistí stejná délka zubů. Všechny nože by měly být stejně dlouhé. Různé délky zubů způsobují nerovnoměrný chod a praskání řetězu. Pokud jsou zuby nestejně dlouhé, měly by být všechny frézy opilovány na délku nejkratší frézy.

Po několikanásobném přebroušení řezných zubů je nutné přebrousit omezovač hloubky. Za tímto účelem se šablona přiloží tak, aby zarážka zapadla do drážky, a hrot vyčnívající z drážky se zbrousí plochým pilníkem.

Tyto sady s různým příslušenstvím se prodávají v mnoha obchodech s nářadím a k dispozici jsou různé sady a jednotlivé pilníky.

Princip druhé sady na broušení řetězů je stejný jako u první sady, ale její konstrukce se liší.

K ostření řezného zubu se používá také kulatý pilník a k ostření hloubkového dorazu se používá hloubkové vodítko. flat. Speciální šablona poskytuje parametry pro ostření nožů i dorazů. V prvním případě se na řetěz přiloží tak, aby řetěz zapadl do drážek. Pilník položený na šabloně a vedený pod řeznou hranou spočívá na vodicích válečcích. Směr pilníku by měl být rovnoběžný s bočními okraji šablony.

Při broušení dorazu cívky se šablona přikládá tak, aby doraz zapadl do štěrbiny označené SOFT (pro měkké dřevo) nebo HARD (pro tvrdé dřevo). Stejně jako u prvního zařízení se broušení provádí plynulými, rovnoměrnými zpětnými pohyby plochého pilníku.

Stroje na broušení řetězů řetězových pil

STIHL nabízí dvě verze ručního nářadí. pevný FG 2 a pohyblivý FG 1, který je namontován přímo na tyči. Existují také menší, méně známé značky, které jsou cenově srovnatelné s výše popsanými snadnějšími brousky.

Pracovní část těchto zařízení je konstrukčně podobná složené obloukové pile, do které se místo pilového kotouče vkládá dlouhý kulatý pilník. Řetěz FG 1 a FG 2 řetěz nejen brousí, ale také odstraňuje otřepy nastavením délky horní hrany všech zubů na jednu velikost. na nejmenším zubu, který je považován za referenční zub. Poměrně sofistikovaný mechanismus nastavení umožňuje nastavit všechny požadované parametry. Zaostřete 2 až 3 tahy a poté přejděte k dalšímu zubu, přičemž zachovejte všechna nastavení provedená u referenčního zubu. Tím jsou zajištěny stejné parametry ostření pro všechny zuby. Po opotřebení omezovače se kruhový pilník nahradí plochým pilníkem.

Elektrická bruska řetězů pro řetězové pily se jednoduše a snadno používá. Je vybaven systémem nastavení, který umožňuje nastavit řetěz do správného úhlu a přesně umístit kotouč na broušené ostří. Existují stroje, které automaticky upínají svěrák při spouštění kotouče na řetěz.

Zárukou dlouhé životnosti je správná péče o pilu. Je třeba používat pouze kvalitní benzín a olej a kontrolovat ostrost zubů řetězu. S otupením se pila stává náchylnější k vibracím, což škodí konstrukci stroje. Kromě toho si můžete všimnout, že zpod pily odletují drobné piliny, což je jeden z hlavních příznaků tupého řetězu. Pokud jsou zuby ostré, piliny jsou velké.

Jedním ze znaků tupého řetězu jsou také černé piliny. Důvodem je malé spalování dřevěných částic v důsledku nízké ostrosti zubů. Řetězová pila je přetížená a vy byste to měli cítit. Když jsou zuby ostré, není třeba k řezání téměř žádné námahy. Spotřebuje se tak o něco více paliva a snižuje se účinnost procesu. Lze dodat, že řetěz byste měli brousit pravidelně, někdy i dvakrát až třikrát denně. pak se vám i vašemu stroji bude pracovat lépe.

Správné a včasné nabroušení řetězu prodlouží životnost vaší řetězové pily o několik let. Podle odborníků je ostrý řetěz důležitější než dobrý motor.

Pilový řetěz se skládá z následujících prvků:

Pro dosažení dobrého řezného účinku je třeba naostřit každý zub na levé i pravé straně. Abyste však ostření nepokazili, je důležité znát tvar zubů na řetězu. Existují dva běžné tvary zubů:

  • Chipper. Jedná se o nejběžnější formu zubu, která se vyskytuje téměř ve všech řetězcích. Zde je profil mírně zaoblený, což usnadňuje broušení kotoučovým pilníkem. V praxi se však štěpkovač otupí o něco rychleji než sýrař.
  • Dláto. Profil frézy se v tomto případě podobá sedmičce. Tento nástroj má relativně malou styčnou plochu se dřevem, takže klade menší odpor. Z tohoto důvodu provádí hlubší řez na jeden řez, což znamená rychlejší řezání (ve srovnání se štěpkovačem). Je však obtížnější ho nabrousit, aniž by se poškodilo ostří.

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Řetěz se nejvíce tupí při řezání tvrdého, mokrého a zmrzlého dřeva. Méně pro řezání suchých jehličnanů, které již strávily nějaký čas ve dřevníku.

Existují dva typy broušení: ruční a strojové.

Jak snadno a rychle nabrousit řetězovou pilu Aku vrtačkou Einhell BT-CD 18.

V ručním režimu se řezné zuby pilují pomocí kruhového pilníku, který je přizpůsoben velikosti a rozteči zubů. Je třeba dodržet řadu podmínek:

  • naostřete zuby pod úhlem 25°-35° (což znamená úhel řezné hrany zubu vzhledem ke kolmé ose na článek řetězu). Menší úhel zajišťuje hladší chod a je nezbytný pro tvrdé a zmrzlé dřevo. Větší úhel je určen pro měkké dřevo, suché dřevo a rychlé řezy;
  • jednou za 5 až 10 broušení seřízněte hloubkový doraz, abyste udrželi rozdíl 0,5-0,8 mm mezi jeho výškou a výškou řezné hrany zubu (jinak může pila řezat neproduktivně, vytvářet mělké třísky, více odskakovat);
  • držte pilník pod úhlem 30° horizontálně a 90° vertikálně;
  • zajistit, aby horní část pilníku optimálně vyčnívala z hrany řezného zubu přibližně o 20 % jeho celkového průměru.

Pro splnění všech těchto náročných podmínek se vyrábí speciální nástroj s tryskami, které omezují hloubku řezu na optimální hloubku řezu, a s hroty pro optimální úhel pilníku při práci.

Jak si dokážete představit, pokud je pila používána často a intenzivně, ruční broušení zubů je docela ztráta času. Stroje se používají k optimalizaci. Ruční řetězové pily jsou buď připevněny k řetězovému kotouči pro ruční ostření, nebo je nutné řetěz sejmout. Elektrické stroje jsou nejproduktivnější. Po jednorázovém nastavení parametrů ostření lze řetěz na něm nabrousit během několika minut.

Jak sundat řetěz z řetězové pily

Konstrukce všech řetězových pil je podobná, takže algoritmus odstraňování řetězu bude stejný:

  • Nejprve si nasaďte bavlněné rukavice, abyste se nepořezali o řezné zuby.
  • Sejměte ochranný kryt z pracovní části řetězové pily a položte ji na bok na rovný povrch.
  • Pomocí nástrčného klíče správného průměru vyšroubujte upevňovací matice, které drží tělo a vodicí tyč pohromadě, a sejměte horní kryt.
  • Nyní posuňte lištu až k řetězovému kolu, uvolněte řetěz a vyjměte pracovní části z upevňovacích šroubů.
  • Odpojte řetěz od tyče.

Jak správně nabrousit řetěz motorové pily rukama?

Dobrý den všem! V tomto článku se dozvíte, jak doma nabrousit řetěz motorové pily.

Pro tuto metodu použijte nástroj na broušení řetězů řetězových pil s kulatým pilníkem vhodného průměru nebo použijte elektrický nástroj.

Ostření pilníkem se správněji označuje jako obtahování. Řetěz se brousí pilovým řetězem s pevným upevněním nebo bez něj. V případě pevného upínacího pilníku, pokud řetěz nepřejíždí například přes hřebíky, se obejdete bez broušení na elektrickém nářadí vůbec. Pokud se používá pilník bez pevného ostřicího bloku, měl by se řetěz na elektrickém nástroji brousit po 8-10 broušeních, protože se řezné úhly postupně ohýbají, i když broušení prováděla osoba s pevnou rukou.

Nedoporučuje se brousit řetěz na elektrickém nářadí, jakmile je mírně ztupený, protože při tomto broušení se spotřebuje velká část řezného zubu a řetěz v takovém případě vydrží mnohem méně, než by mohl. Ostření by se mělo provádět na brusce také v případě, že řetěz chodí například po hřebících. V tomto případě není pravděpodobné, že by bylo možné zub narovnat pilníkem.

120 různých řetězových pil za velmi dobré ceny. Klikněte pro zobrazení

Níže uvedená doporučení samozřejmě platí i pro elektrické řetězové pily.

Následky práce s nenabroušenou motorovou pilou

Tupý řetěz je pro uživatele nepříjemný. Práce je stále obtížnější, ne-li nemožná. Dříve nebo později přestane pila plnit svou funkci. I tenké prkno lze řezat s velkou fyzickou námahou.

Nástroj má také negativní důsledky:

  • Zvyšuje spotřebu paliva. K řezání kmene potřebuje nůž více otáček. Zvýšení spotřeby paliva až o 30 %.
  • Zrychlené opotřebení. Pneumatika a řetěz se opotřebovávají nejrychleji. Zvýšené namáhání také urychluje opotřebení všech vnitřních mechanismů řetězové pily.
  • Nižší účinnost. Dosažení výsledků trvá déle a vyžaduje větší fyzickou námahu.
  • Riziko zranění. Pila se často zasekává a řetěz praská. Zvyšuje riziko zranění obsluhy.