Pila na kov, na kterou stranu jsou zuby

Jak vybrat motorovou pilu

Každý má potřebu kmen uříznout nebo zkrátit. Než však poběžíte do obchodu a koupíte pilu, musíte vědět, jaký nástroj je pro tuto práci vhodný.

Z čeho se vyrábějí řetězové pily?

Charakteristické jsou hranaté zuby, které při detailním pohledu vypadají trochu jako háčky. Podélné pily jsou určeny k podélnému řezání dřeva. Vzhledem k tomu, že zuby jsou oboustranně nabroušené, řez probíhá v obou směrech: nahoru a dolů nebo dopředu a dozadu. Ruční pily pro příčné řezání jsou velmi vzácné, protože řezání podél kmenů a prken se obvykle provádí na pile.

Zuby příčné pily jsou rovné a mají tvar rovnostranného trojúhelníku. Jak již název napovídá, nejedná se o podélné řezání, ale o řezání příčné. Pokud jsou však zuby malé, je možné s nimi provést malý podélný řez. Řezné prvky čepele jsou oboustranně naostřené. Pro tuto pilu by se mělo používat pouze suché dřevo.

Tento pilový kotouč má trojúhelníkové a lichoběžníkové zuby. První z nich provádí efektivní řez s pilou pohybující se dopředu. Ty zvětšují velikost brázdy, když se nůž začne pohybovat dozadu, čímž se brázda zvětší tím, že se z ní odmetou hobliny. Existují také modely se zuby stejného typu, ale různých velikostí: vyšší a tenčí pily se střídají s nízkými, ale širokými. Pily jsou vhodné pro práci s prkny a jiným materiálem malých rozměrů.

Charakteristickým rysem tohoto přepracovaného výrobku je půlkruhový dutý prostor mezi trojúhelníkovými skupinami zubů. Mezery mezi pilovými listy umožňují rychlé odstranění mokrých třísek z řezné hrany, aniž by se pilový list zablokoval v zubech.

Настоящий швейцарский нож Викс Воркчамп. многофункциональный складной Victorinox WorkChamp 0.8564

Tvar a konstrukce čepele

Je vybaven úzkým kotoučem, který umožňuje řezat zakřivené obrobky. Vhodné pro použití se dřevem o tloušťce až 10 cm. Doporučuje se také pro péči o zahradu.

U tohoto typu pily je obvykle možné vyměnit pilový kotouč. Z tohoto důvodu je nástroj poněkud univerzální a jeho funkčnost závisí na typu zubů na jednom nebo druhém noži. Prořez, který široká pila zanechává, však může být často nerovnoměrný, a proto by se měla používat pouze pro rovné řezy.

Že se jedná o zakřivenou čepel, poznáte snadno: horní okraj čepele je vyztužen kovovým zpevňovačem. zakřiveným ostřím. Vyztužení zabraňuje ohýbání tenké čepele při práci. S nástrojem lze snadno provádět mělké, ale přesné řezy.

Pracovní část je připevněna k trámové pile mezi dvěma konci ocelové zakřivené trubky. Tento způsob upevnění v kombinaci s tenkým ostřím umožňuje přesný řez téměř jakéhokoli tvaru. Řezné prvky není třeba brousit, protože v případě poruchy lze nůž snadno vyměnit za nový. Mezi paprskové pily patří známé skládačkové pily, ale také šavlové pily na kov.

Tento typ nářadí je dobře známý ve venkovských komunitách a komunitách venkovských domů. Ideální pro příčné řezání silných kmenů. Čepel poznáte podle dvou rukojetí a široké kruhové čepele se zaobleným ostřím z velkých trojúhelníkových hrotů vysokých až 20 mm. Délka čepele se pohybuje v rozmezí 1-1,75 metru. Je pochopitelné, že takovou pilu mohou obsluhovat pouze dvě osoby.

Nejdříve je třeba věnovat pozornost délce a šířce pilového kotouče. Při řezání malých dřevěných obrobků, jako jsou latě, prkna nebo lišty, je vhodný nůž s délkou čepele do 30 cm. Pokud řežete objemnější materiál, jako jsou trámy nebo klády, budete potřebovat pilu s pilovým listem dlouhým alespoň 45 cm.

Šířku nože je třeba přizpůsobit dané práci. Pro běžný rovný řez je vhodné použít nástroj o šířce pracovní části 10 až 20 cm.

Velikost a počet zubů

velikost řezu pilového kotouče závisí na tloušťce materiálu, který má být řezán. Záleží také na počtu zubů na palec čepele. Čím delší čepel, tím hladší a čistší řez. V mezinárodním standardním systému se označuje jako TPI. Při řezání silných kmenů a trámů byste si měli pořídit pilu s nejméně 4 velkými řeznými hranami na palec (4TPI) a roztečí 4-8 mm (t = 4-8 mm). Při práci s deskami je lepší použít nástroj se středně velkou roztečí zubů 3-3,5 mm (9 TPI). Pro řezání malých obrobků se používají pily s malými zuby, které jsou od sebe na pilovém kotouči vzdáleny 2-2,5 mm (16TPI).

Vysoce kvalitní a odolné čepele jsou vždy vyrobeny z nástrojové oceli. Předpokládá se, že vhodná tvrdost karbidu pro spolehlivou pilu je 45 HRC. Odborníci však doporučují zvolit pilu s pilovým kotoučem ze slitiny s tvrdostí alespoň 55 HRC. Pilka na železo s touto hodnotou se při náročné práci, která vyžaduje velkou sílu, neohne ani nezlomí.

pila, stranu, jsou, zuby

Obecná teorie řezání kovů je následující:

Teorie řezání. Úvodní kurz

Proto nebudeme studovat teorii, ale přejdeme rovnou k praxi:

V tomto videu je vlastně prezentován celý příběh o tom, jak pilovat, ale nyní bude postskriptum, řada doplňků a oprav (plus stručné převyprávění obsahu videa).

Začněme tím, že je nutné řezat vodorovně a nástroj držet oběma rukama. K tomu je dobré použít pilku na železo s dobře ohraničenou rukojetí pro uchopení druhou rukou.

Řezání ve vodorovné poloze je nepohodlné, protože vyžaduje zajištění obrobku v úrovni hrudníku, a řezání ve stoje je nepohodlné. Pracovní stoly jsou však obvykle stoly, u kterých se musí sedět, a pokud se musí řezat, tak ve stoje a vsedě. Proto jsou pilky na železo často jednoruční a pod úhlem 45°.

Abyste mohli regulovat tlak na pilu (čím tvrdší je kov, tím silněji musíte na pilový list tlačit, aby se zuby zaryly do materiálu; a naopak, pokud zuby řežou příliš hluboko např. do hliníku, tím menší tlak je nutný), můžete a) změnit úhel řezání, b) položit ruku na horní část, abyste zvýšili hmotnost, c) otočit pilový list zuby dozadu.

Pila se často zasekává v řezné ploše, když dosáhne konce pilového kotouče. Je to proto, že zuby čepele jsou zvlněné (takže řezná hrana je širší než čepel, takže se v ní nezasekává), ale postupem času se amplituda této vlny ve středu čepele snižuje a na koncích se téměř nevyskytuje.

Zuby jsou broušeny více uprostřed čepele

Tato nesouosost je způsobena tím, že před řezáním není pilový list v celé své délce. Vzhledem k tomu, že zuby jsou ztvrdlé, není již možné je korigovat (zvětšit rozestup uprostřed nebo zmenšit na koncích). Z toho plyne ponaučení: Vždy od začátku řezání nové pily řezte celou její délku.

Další problém: při řezání tenkého plechu, který je tenčí než vzdálenost mezi zuby, se pila zasekává:

Příliš tenký obrobek uvízne mezi zuby

Pokud je kov tvrdý (železo), ani se nehne, ale pokud je měkký (hliník), utrhne se obrovský kus kovu, okraje se potrhají, hrana se ohne.

Tenký obrobek je řezán pod strmým úhlem

Řezání pod úhlem, aby se vytvořil prořez takové délky, že alespoň dva zuby leží současně nad sebou (délka prořezu ≥ 2 rozteče zubů).

Další téma: Řezání tenkostěnných hliníkových trubek:

Směr kroucení

Nůž nastavíme zuby dozadu, trubku otáčíme ve směru zubů (jinak se nůž zasekne na blízkém okraji řezu a při použití síly se roztrhne).

No, a aby toho nebylo málo, kovovou pilku na železo lze obnovit a zuby nabrousit např. tímto způsobem:

Původně měl tento diamantový kotouč větší průměr a pila s tímto kotoučem, který byl takto přitlačen k pilovému kotouči, byla umístěna přísně rovnoběžně s linií sečení zubů kotouče a kotouč byl tudíž kolmý. A bylo to správné, nová pilka na železo má přední hrany zubů-plochy kolmé na čepel. Nyní se vytvoří mírný záporný úhel, což je o něco lepší, ale stále v pořádku.

Další poznámka: čepel lze vrtat běžným vrtákem do kovu (ocel HSS). Protože celý pilový pás není kalený kvůli pružnosti, ale zuby jsou kaleny samostatně indukčním ohřevem a rychlým ochlazením kvůli tvrdosti, a proto lze zuby snadno řezat dozadu.

Pily

Pilka na železo. nástroj, který je nezbytný pro každou domácnost. Bez pilky na železo by bylo nereálné provádět jakékoli drobné, ale občas velmi důležité práce. Široká nabídka nářadí v obchodech může nezkušeného zákazníka vyděsit a zmást.

Typy pil na železoDělení pil na železo na elektrické a ruční nástroje.Pily jsou univerzální a lze je používat v lese, na venkově nebo doma, všude tam, kde není k dispozici zdroj energie. Tyto šavlové pily jsou levné a neváží mnoho.

Elektrické pilky na železo jsou z hlediska funkčnosti a ceny mnohem serióznějším nástrojem. Tyto pily jsou schopné řezat nejen dřevo a kov, ale také tvrdé umělé materiály od plastů po keramiku. je samozřejmé, že taková pilka na železo vyžaduje připojení do elektrické zásuvky, což lze provést pouze na venkově nebo doma. tyto pily váží podstatně více než ruční pily, protože jsou vybaveny výkonným motorem, který jim umožňuje provádět složité úkoly v krátkém čase.

Výběr typu pily na železo záleží pouze na vás, jaký druh práce by měla pila na železo vykonávat. Pokud budete pilu na železo používat jen příležitostně a pouze v terénu, bude pro vás ruční pila zcela vhodná. Pokud však chcete postavit venkovní sprchový kout nebo stodolu, renovovat byt nebo obložit rekreační dům obložením, je lepší použít elektrickou pilu na železo, která vám nesmírně ušetří peníze.Určení pil na kovPily na kov a dřevo se dělí také podle typu řezaného materiálu. Pily na dřevo lze použít na laminát, dřevotřísku, prkna a kulatinu. Pokud potřebujete položit dřevěnou podlahu a podlahové lišty, nařezat dříví na venkově nebo opravit nábytek, je pro vás ruční pila vhodná.Taková pila může mít čepel se třemi velikostmi zubů: jemnou, střední a hrubou, přičemž velikost je určena počtem zubů na palec.Pilkou na železo řezejte jemné dřevo po 2 až 2,5 milimetrech. Středně velké dřevo se řeže pilkou s roztečí zubů 3 až 3,5 mm.Pro řezání silných kmenů a prken používejte pilu na železo s hrubými zuby a roztečí zubů 4-8 milimetrů.Při výběru pilky na železo berte v úvahu, jak jsou řezné zuby na čepeli uspořádány. Jsou rovné, k příčnému řezání se používá pilka na železo. Pokud potřebujete řezat desky podélně, použijte pilku na železo se zuby ohnutými dopředu.Mimochodem, pilka na železo je jiná na řezání dřeva a jiná na řezání kovu. Pila na kov má jako obrobek ozubené tenké ostří a k jejímu ovládání se používají obě ruce.Čepel pily na železo může být vyrobena z různých materiálů. opět záleží na vás, jaké kovové slitiny budete řezat. Pila z obzvláště tvrdých slitin s odolným rámem z kompozitního materiálu. Pokud řežete na těžko přístupných místech nebo na malých místech, měli byste použít nakloněnou rámovou pilu nebo zkrácenou rámovou pilu.Když se nůž opotřebuje, je třeba jej oddělit od rámu a vyměnit.Pily na kov jsou vhodné k řezání keramiky, plastů a dřeva, takže jsou považovány za dobré univerzální pily. Nezapomeňte však, že tyto pily jsou dražší než pily na dřevo a jejich cena závisí na kvalitě materiálu rukojeti a čepele.

Nejprve nastavte výšku zubů pilky na železo. Stačí jakýkoli jemný pilník, nejlépe hrubší. Položte ji na horní část hrotů, několikrát ji přejeďte a vizuálně zkontrolujte špičky hrotů. Pokud je špička byť jen jednoho hrotu neporušená, znamená to, že je níže než ostatní a operaci budete muset opakovat, dokud pilník nezanechá stopu na špičce. Všechny ostatní hroty jsou odříznuty do výšky.

Pro tuto operaci používám malý dřevěný špalek s pilkou vyříznutou pro pilník. Práce tímto způsobem je pohodlnější a nehrozí, že si pořežete ruce o ostré vroubkované ostří pilky na železo.

Poté pečlivě zkontrolujte zuby a zjistěte, zda je nutné mezi nimi řezat. Důvodem je, že po několikerém broušení pilníkem se zub zkrátí a musí být ve stejné výšce jako ostatní. Pokud je nutné provést řez, musí být pilový kotouč upnut ve svěráku tak, aby byla nastavena odpovídající výška zubů. Nyní pilkou na kov nařízněte čepel mezi zuby, dokud se nedotkne čelistí svěráku. Optimální výška zubu by měla být 1,5krát větší než šířka u základny.Při upínání nože do svěráku nastavte všechny zuby do stejné výšky pomocí jednoduchého měřidla. Protože šířka čelistí svěráku je malá a není možné upnout celý nůž najednou. Musíte to udělat po částech, k čemuž se hodí šablona. A pokud je ostří pilky na železo, které se má brousit, tuhé, budete si muset pořídit několik kovových čepelí.

Jakmile jsou zuby pilky na železo vyrovnány a vyříznuty, měli byste zkontrolovat a odstranit otřepy na sadě. Pokud ji na pile nemáte, vždy se v řezu zasekne a řezání je velmi obtížné. Šířka řezu je přece stejná jako tloušťka pilového listu. Proto správné hrabicové ozubení vytváří ve dřevě o něco širší řez, než je tloušťka čepele, díky čemuž se pilka nezasekává a volně se pohybuje v řezu.Nastavení se provádí jednoduchým ohnutím zubů do strany, ale pokud to provedete kleštěmi, nikdy nedosáhnete stejného nastavení všech zubů. Výsledkem je, že více vyčnívající zuby trhají dřevo a řez je nedbalý. Takový řez je vhodný pouze na řezání palivového dřeva, nikoli na truhlářské práce.

Vyrobit si zubatý nástroj není obtížné. Do kovového pásku o tloušťce 2-3 mm vyřízněte pilkou na kov drážku o určité šířce a vyvrtejte několik otvorů pro upevnění omezovače. Otáčením přípravku na jednu nebo druhou stranu lze nastavit úhel ohybu zubu. Tuto úpravu stačí provést jednou a při dalším ostření již není nutná.Je zcela zřejmé, že každý zub musí být ohnut v opačném směru než zub předchozí.

Zuby jsou vyrovnané, rozřezané a usazené. Zbývá je jen nabrousit. Při této práci není nutné upínat pilový list do svěráku. Pilka na železo „zacinká“, což zabrání tomu, aby se s ní pilník spojil, a pilka jednoduše sklouzne. A je nepohodlné řezat zdola nahoru a neustále se dívat nahoru, abyste posoudili kvalitu ostření.Pilový kotouč je snazší připevnit k okraji pracovního stolu pomocí svorek. Pod pilový kotouč položte desku, aby se rukojeť pily nedotýkala pracovního stolu. Je nutné pracovat s pilníkem od čepele pilky na železo až po špičku zářezu. Ostřete postupně, tj. po určení úhlu ostření přejděte všechny zuby na jedné straně a poté na druhé straně. na druhé straně. Pak pilku otočte, upněte ji a dvěma přejezdy nabruste i druhou polovinu zubů.Při broušení dbejte na to, abyste nebrousili příliš, jinak bude zub kratší než ostatní. To nevyhnutelně ovlivní kvalitu řezu.

To je vše. půlhodina strávená broušením se vám v budoucnu více než vyplatí, až oceníte jak snadnost práce, tak kvalitu řezu. Mimochodem, pokud jste si koupili novou pilku na železo, neznamená to, že je řádně nabroušená a odjehlená. Kromě pilky na železo si kupte i pilník a věnujte se mu hned po zakoupení.A ještě jedna rada: nekupujte si předem trojúhelníkové pilníky na broušení pilky na železo. Ne každý den je třeba brousit a předem zakoupený pilník je obvykle někde uložen a rezaví. A když je to potřeba. už to nestačí.

Pila na kov, na které straně jsou zuby

Řezání kovu pilkou na železo

Ruční pily na kov se používají při řezání profilů z tyčového materiálu.

Čepel pilky na železo je tenký pásek tvrdé oceli s klínovitými zuby na jedné hraně. Každý zub je fréza.

Pilový list musí být v rámu řádně zajištěn (viz „Zajištění pilového listu“ na straně 25). Obrázek. vpravo 5) s napínacím šroubem (1) a zuby směřujícími opačným směrem než rukojeť (4).

níže si můžete prohlédnout úryvek filmu o výrobě pilky na železo. celý film ke stažení zde a zde.

Před zahájením práce je nutné seřídit napětí čepele v rámu pily. K tomu je nutné zasunout jeden konec nože do zadní hlavy (3) a zajistit jej závlačkou. Vložte druhý konec čepele do zářezu hlavy (2) a pomocí ráčnového napínacího šroubu čepel utáhněte. Příliš silné nebo příliš slabé utažení pilového kotouče může způsobit jeho zlomení. Pilníkem s jemnými zuby proveďte mělký řez podél rýhy. Zajišťuje přesný směr pohybu nože.

Při práci zaujměte správný pracovní postoj (viz kapitola „Pracovní postoj“). obrázek. Levá): Stojíme napůl otočeni ve svěráku, levou nohou šikmo vpřed a pravou nohou před sebou.

Při řezání je nutné držet pilový list oběma rukama. Poloha ruky je znázorněna na obrázku níže. Pilkou na železo lze pohybovat pouze rukama, tělo zůstává v klidu. To šetří síly a zajišťuje vysokou kvalitu práce.

Pásový materiál řežte pilkou na železo pouze tehdy, pokud jsou nad tloušťkou materiálu umístěny tři nebo více pilových listů.

Tenčí materiál je vložen mezi dřevěné špalíky (viz.obr. vpravo). Jemnější polotovary jsou sestaveny do balíčků, t. е. Několik kusů se naskládá na sebe a upne do svěráku.

Při řezání dlouhých obrobků není vždy možné dokončit řez, protože rám stroje se zavěsí na hranu obrobku. Poté se látka otočí o 90° vzhledem k rámu (viz „Otočení látky o 90°“).obrázek. vlevo) a pokračujte v řezání.

Čtyřhranné polotovary (úhelníky, kanály atd.).) Při řezání pilkou na železo doporučujeme použít dřevěné kleště (viz tabulky na straně 41).Obrázek. vpravo).

Když začínáte řezat pásy a hranoly, je pilka na železo mírně nakloněna dopředu. Postupně snižujte sklon, a jakmile řez dosáhne nejbližšího okraje obrobku, vraťte pilku do vodorovné polohy.Zajistěte, aby byla zachována vyznačovací čára. Pokud budete řezat přesně v linii značení, bude hotový řez menší než výkresový rozměr a vznikne neopravitelná vada.Pohyb pilky vpřed je pracovní, protože zuby nože řežou kov, zatímco pohyb vzad je nečinný. Při pohybu pilky dopředu je třeba ji mírně přitlačit, opačný pohyb se musí provádět bez tlaku.

Zdvih pily musí být plný, aby se čepel opotřebovávala rovnoměrně po celé délce. Pohybujte pilkou plynule, bez trhání a rytmicky. Rychlost pilky na železo může být 30 až 60 dvojitých úderů za minutu. Pro snížení tření musí být čepel pily natřena strojním olejem nebo jiným hustým mazivem.

Obrobek pevně upněte do svěráku.Pracujte s pilkou na železo plynule, bez trhání. Po dokončení řezání uvolněte tlak na pilku a přidržte řezaný díl zespodu.Dřevěné hobliny nefoukejte ani je ručně nezametejte. Použijte kartáč.

Zde jsou uvedeny různé verze pil na kov a pilových nástavců.

Ruční pila na kov: výběr, použití

Pila na kov je ruční nástroj, jehož hlavním účelem je řezání různých kovových předmětů. Pilový list je vhodný i pro jiné materiály, jako je plast nebo dřevo. Tento nástroj má mnoho výhod, takže zaujímá důstojné místo v arzenálu každého sebevědomého domácího kutila.

Jak vybrat nástroj a nůž

Při výběru pily je třeba věnovat pozornost vzdálenosti mezi držáky. Měli byste si pořídit nástroj, který umožňuje výměnu dílů různých velikostí. Při nákupu pilového listu na kov berte v úvahu následující parametry:

  • Pevnost řezaného materiálu. Pokud se pila používá k řezání měkkých plechů, použije se pilový list s minimální tvrdostí z oceli X6VF. Profesionální pila na kov je vybavena díly z rychlořezného materiálu. Pilové kotouče s diamantovými nebo wolframkarbidovými hroty zajišťují vysokou kvalitu řezu.
  • Tloušťka plechu a kvalita řezu. Kritériem výběru je počet zubů dopadajících na palec materiálu (PPI). Pro řezání tenkých plechů, kde je vyžadována hladká řezná hrana, se doporučuje volit PPI vyšší než 24. Pokud je rychlost řezání důležitější než kvalita, doporučuje se PPI nižší než 24. PPI se zvyšuje s rostoucí frekvencí zubů.
  • Typ povlaku. Nástroje ruské výroby jsou potaženy vrstvou Chem.Ox.PPI. Pily se smaltovaným povrchem jsou méně časté. Mějte na paměti, že sklovina může po delší době popraskat. Existují bimetalové výrobky, kde je na ocelový pás nanesen pás rychlořezného kovu.
  • Jednotnost vedení zubů. Hroty se nesmí odchýlit od osy o více než 45 % rozteče zubů.
pila, stranu, jsou, zuby

Základní typy japonských pil :

Pila s tenkou čepelí vyztuženou speciální stopkou. Pro velmi jemný a přesný řez s čistým povrchem

Japonská pila Dozuki Super Hard Compact 180 Power Grip rozteč zubů 1,5 mm

Pily na plast 180 mm. Rukojeť 4 ks Dozuki Universal, Ryoba, Kataba, Dozuki Compact bag twist

Sada pil Shogun 3 ks Pila Dozuki / Příčná pila / Univerzální pila

Dozuki Fine 240 Výhody: Vynikající pro příčné i podélné řezání tvrdého dřeva. Pro velmi hladký a přesný řez. Slabé stránky: Nebyly nalezeny Komentáře: Práce s touto pilou je potěšením. 25. října 2021 Andrey Viktorovich L. Jekatěrinburg

pila, stranu, jsou, zuby

Ruční pila na dřevo: zuby, čepel, ostření

Při výběru stavebního nářadí mnoho lidí hřeší tím, že si nářadí rozdělí na primární a sekundární. Hlavním kritériem pro takové rozdělení je zpravidla cena. Při nákupu elektrického kladiva, hřebíkovačky, rotačního kladiva si před nákupem prohlédneme desítky různých možností, a když dojde na nástroj, kterému byla přikládána menší důležitost, řekneme to prodavači. Tento přístup je zásadně špatný, jak ukazuje praxe, pokud chcete dosáhnout kvalitního výsledku ve výstavbě, pak jsou důležité všechny fáze práce a v důsledku toho i potřebné nástroje pro ně. Podívejme se podrobněji, na co se vyplatí zaměřit se při nákupu pily na dřevo, když přijdeme do jakéhokoli většího stavebního obchodu, uvidíme na stánku desítky různých modelů s různými cenami, výrobci a spoustou dalších parametrů.

Charakteristiky a tipy pro výběr pily na kov

Pila na železo je nástroj, který by měl mít doma každý muž. Nejlepší a nejsnadněji použitelná je ruční pilka na železo, protože je univerzální, nenáročná a dobře si poradí se dřevem, plastem i kovem.

V tomto článku se blíže podíváme na to, o jaký nástroj se jedná, jaké má části, jaké druhy nástrojů a jak jej v určitých případech správně používat.