Jak doma nabrousit kotoučovou pilu

Cesty

Chcete-li nabrousit nástroj vlastníma rukama (pokud nemá pobeditový povlak), můžete být doma sami. Nebo můžete použít jednoduchý stroj, který úspěšně naostří jakoukoli hranu. Je velmi důležité zvolit správné kolo.

Nejlepší je použít stroj, na kterém lze kotouč umístit pod různými úhly.

Stroje na broušení lepených kotoučů jsou drahé a jsou k dispozici pouze ve specializovaných technických centrech.

Je zakázáno pohybovat s ostřičem samostatně:

  • stojí to práci navíc;
  • přesnost ručního pohybu bude nízká;
  • Pokud nejste zruční v broušení kruhů, je vhodné povolat profesionály.
  • Hlavní vada se vyskytuje na horní hraně, tj. hrany jsou zaobleny na 0,11-0,31 mm. to je výchozí bod, od kterého byste měli začít brousit;
  • přední i zadní část by měla být nabroušena, a to nejméně 26krát;
  • velikost nepřesahuje 0,051-0,151 mm;
  • přední a zadní hrany musí být broušeny stejně;
  • Po ukončení cyklu je nutné provést dokončovací proces, tj. přebrousit povrch „nulovým“ brusným papírem.

Práce na vytvoření nové konfigurace vyžaduje dodržování předpisů a má své vlastní problémy.

  • Seznamte se s požadavky, zejména s počtem otáček. Je zřejmé, že v případě kovů bude toto číslo výrazně nižší. Dřevěné obrobky vyžadují větší počet otáček.
  • Materiál pilníku odolává velkému zatížení a má dlouhou životnost, ale i tento materiál se dříve nebo později poškodí třískami a prasklinami.
  • Jistým znamením, že se materiál začíná opotřebovávat, je výskyt mikrootřepů, nerovností na povrchu. V těchto místech se po určité době objeví závady.

Abyste mohli správně brousit, musíte vědět, jaké zuby máte k dispozici:

  • je třeba disk důkladně vyčistit alkoholem nebo chemickými prostředky;
  • všechny pracovní plochy jsou opracované;
  • 0.051-0.151 mm;
  • kotouč by se neměl brousit více než pětadvacetkrát;
  • ostření lze provést pomocí speciálního souboru, pokud máte zkušenosti;
  • doporučuje se brousit karbidové zuby na samostatném zařízení;
  • Pobeditové hroty lze „vyzvednout“ pouze pomocí speciálního stroje s diamantovým kotoučem.

Obrobek obkreslete fixem; označte počáteční bod. Zuby jsou umístěny tak, aby byly v jedné rovině. Po cyklu broušení se každý zub testuje a brousí zvlášť.

Existuje několik typů hrotů.

  • Každý zub je zvlněný, zdrsněný pod určitým úhlem, aby vytvářel zdání vlny.
  • Ochranný, dva zuby jsou šikmé, třetí zub je bez úhlu. Tato metoda je účinná i v případě mahagonu a dubu.
  • Klasický případ, kdy jsou zuby střídavě skloněny doleva a doprava.
  • Přední strana.
  • Zpět.
  • Sklon je směrem k přední rovině.
  • V zadní rovině je proveden sklon.

Existuje ještě jedna možnost. úhel broušení, ale obvykle „funguje“ jako další nástroj.

Pro ruční ostření budete potřebovat:

doma, nabrousit, kotoučovou, pilu

Střední dřevo se vyřízne a upevní na pevný povrch pomocí samořezných šroubů. Na tyčích se provede značení, takže se pak do řezných značek umístí keramická fréza, která se následně připevní k elektrickému šroubováku.

Povrch základní desky odpovídá povrchu disku. Kotoučová pila leží na stojanu, přičemž rovina pro broušení svírá s pilovým kotoučem úhel 90°. Toto nekomplikované zařízení je vybaveno otočnou jednotkou. Takové bezpečné upevnění zajišťuje rovnoměrné ostření všech zubů nástroje. K určení správného úhlu sklonu použijte značku.

Definice a účel kotoučové pily

Kotoučová pila je nástroj, jehož pracovní plochu tvoří kotouč. Tento kotouč může mít různou tloušťku a průměr v závislosti na použití. Po okrajích je kotouč vybaven ostrými zuby, které mohou mít různé tvary:

Používá se v případech, kdy je třeba rozřezat velké množství dřeva. Je stejně vhodný pro opracování tvrdého jako měkkého dřeva. Lze ji použít i na překližky a dřevotřískové desky. Při otáčení kotouče se zuby zaříznou do materiálu a začnou řezat. Zkušení pilníkáři tvrdí, že práce s kotoučovou pilou je mnohem snazší než s klasickou pilou, což je vodorovná deska z kovu se zuby a jednou (dvěma) plastovými rukojeťmi.

Kotoučová pila se často používá

Pracovní plocha takového nástroje je obvykle zakončena karbidem wolframu. Tyto hroty se používají proto, aby se zuby při řezání tvrdého dřeva nedeformovaly. Všechny kotoučové pily se však dříve nebo později otupí. Jakmile nastane vhodná chvíle, je třeba nástroj nabrousit.

Broušení kotoučových pil

Kotoučové pily se ve stavebnictví používají všude. Mnoho prací vyžaduje změny rozměrů použitých stavebních materiálů, provádění řezů a mnoho dalšího. Kotoučová pila umožňuje rychlé řezání různých materiálů, přičemž rychlost řezání je velmi vysoká a kvalita řezu je nejlepší. Trvalé používání daného zařízení způsobuje, že se řezné nástroje začínají brousit, což výrazně ovlivňuje efektivitu a kvalitu prováděné práce. Proto se mnoho lidí zajímá o to, jak naostřit kotoučové pily vlastníma rukama. Protože znalost správného postupu vám může ušetřit peníze.

Rozmanitost pracovních prvků elektrických kotoučových pil

Abychom věděli, jak správně brousit pilové kotouče, musíme znát specifickou konstrukci pilového kotouče používaného k řezání dřeva. Hlavním prvkem této části disku jsou zuby. Zuby se vyrábějí z tvrdokovů. V každém ze zubů jsou rozlišeny čtyři pracovní roviny:

Byty plní pomocnou roli. Geometrie zubu je definována jednou hlavní a dvěma dalšími řeznými hranami. Hrany pro řezání materiálu jsou vytvořeny na linii sečení protínajících se pracovních rovin. V závislosti na konfiguraci lze všechny řezné části obrobku stroje rozdělit do několika variant:

Rovné zuby se používají pro zrychlené postupné řezání. Tento typ řezného prvku se nepoužívá k dosažení dokonalého řezu.

Zkosené obrobky se vyznačují rovnou plochou na zadní straně zubu na levé nebo pravé straně. Některé modely kotoučových pil mají řezné prvky s různými úhly zkosení, které lze vyměnit. Takové kotouče se nazývají „střídavě zkosené“. Tento typ kotouče se používá v případech, kdy dřevo, dřevotřískové desky a různé plasty nejsou vhodné k řezání. Velký úkos zajišťuje kvalitní řez bez odštípnutí hrany. Pracovní prvky v průřezu mají lichoběžníkový tvar. Tato konfigurace zubů umožňuje, aby prvky čepele pracovaly po delší dobu bez znatelného zhoršení řezných hran.

Kuželové pracovní prvky s kuželovým průřezem. kotouče s těmito pracovními zuby se nejčastěji používají jako pomocný nástroj při předřezávání laminátu. Kuželovité čepele se zuby zabraňují třískám při řezání laminátu.

Geometrie zubů. Úhly broušení

Než si vysvětlíme, jak naostřit kotoučovou pilu s hrotem, podívejme se na teorii. Zvláštností těchto kotoučů je, že zuby jsou připájeny speciálními karbidovými destičkami. Jsou to řezné prvky.

Každá spona má čtyři funkční plochy:

V místě, kde se tyto roviny protínají, vzniká řezná hrana. Používáním se opotřebovávají, takže broušení spočívá v odstranění tenké vrstvy přední a zadní strany pilníku, aby se naostřily břity.

Složitost procesu přebroušení spočívá v tom, že řezné plochy svařovacích náplní mají definované úhly, které musí být při broušení zachovány. K tomu musí být plocha destičky správně umístěna proti brusnému kotouči.

Vždy je třeba brát v úvahu čtyři úhly ostření:

Tyto úhly mohou být různé a závisí na účelu pilového kotouče. Veškeré informace potřebné pro údržbu jsou obvykle uvedeny na samotném pilovém kotouči.

Vzhledem k tomu, že destičky jsou vyrobeny z tvrdokovových materiálů, bude pro práci zapotřebí speciální kotouč na broušení pobeditu. K tomuto účelu se používají diamantové kotouče, kotouče z karbidu CBN a karbidu křemíku. První možnost je nejběžnější, takže je snadné ji získat.

Pro správné naostření pilového kotouče na dřevo je nejprve třeba připravit správné příslušenství. Je důležité mít k dispozici následující nástroje

Broušení pilových kotoučů pouze v případě potřeby. Existují dvě jasná znamení, podle kterých je tento bod rozpoznatelný. Zejména je třeba provést naléhavé broušení kotoučových pil na dřevo:

  • Pokud se vám pravidelně stává, že se pila v oblasti elektromotoru na ochranném krytu pily silně zahřívá. V některých případech může toto zvýšení teploty způsobit kouř pod pláštěm.
  • Pokud je nástroj silně přitlačen, aby se dosáhlo dobrého řezu při zpracování materiálu.
  • Pokud se na dřevě objeví tmavé skvrny, stopy po zuhelnatění a charakteristický zápach hořícího dřeva. To je způsobeno otupením zubů pily.

Jak doma nabrousit kotoučovou pilu

V průběhu dlouhodobého provozu mohou kotoučové pily s karbidovými hroty ztratit své původní vlastnosti. To však neznamená, že si musíte pořídit nový řezný nástroj. Broušení se většinou provádí doma na vhodném stroji.

Nejprve se rozhodněte, zda je ostření nutné, nebo ne. Existuje několik jasných příznaků, že je tento postup nezbytný. Pokud je ignorujete, může se stát, že nůž nebude opravitelný a způsobí poruchu stroje.

Výhodou použití pilového kotouče s hrotem je jeho delší životnost. Vhodné i pro tvrdé dřevo. Obklady jsou vyrobeny z 9KhF, 50KhVA, 65G a podobných složení. Jsou extrémně tvrdé, ale při delším používání se zvyšuje možnost jejich zlomení.

Pokud se objeví zjevné známky toho, že je kotoučová pila broušena doma pomocí brusky, je čas kotoučovou pilu nabrousit doma:

  • vyšší zatížení motoru. To je způsobeno broušením a zřejmým důsledkem je, že stroj potřebuje k řezání dřeva více než jen výkon. Pokud motor není vybaven ochranným relé, může dojít k jeho poruše;
  • zhoršení řezných vlastností. Prvním příznakem je zvětšení šířky řezu, odlamování a zubaté hrany;
  • Vyšší doba obrábění obrobku. Doba potřebná k vytvoření řezu je kratší než obvykle.
doma, nabrousit, kotoučovou, pilu

Samostatné ostření pilových kotoučů

Stav pilového kotouče s hrotem na dřevo je nejlepší opakovaně kontrolovat. Za tímto účelem je nutné stroj dočasně opustit a vyjmout řezný nástroj. Pokud jeho geometrie neodpovídá originálu, je třeba jej doostřit.

Je dobré mít k dispozici výchozí šablonu, kterou lze použít jako vodítko pro korekci geometrie břitu. Často se vyrábí z tenkostěnné nerezové oceli, méně často ze silné lepenky.

Karbidové hroty jsou vyrobeny podle GOST 9769-79. Jejich geometrii a geometrické rozměry však určuje výrobce vzhledem k parametrům zamýšleného použití. Pokud není k dispozici žádná šablona, je třeba najít požadované úhly ostření bez pomoci. K tomuto účelu se doporučuje použít kyvadlový úhloměr.

Vlastní návrh šablony.

  • Vezměte si nový lalokový disk, který je téměř totožný s tupým diskem.
  • Nakreslete zřetelné obrysy na tuhý kus kartonu.
  • Zjistěte počáteční geometrii karbidových hrotů pomocí kyvadlového úhloměru.
  • Tyto údaje zaznamenejte do šablony.

Používá se pro vlastní broušení na brusce nebo jako reference pro firmy poskytující podobné služby.

Kromě toho je vhodné porovnat naměřené hodnoty s referenčními hodnotami. U podélných řezacích pil je čelní úhel obvykle 15°-25°. U modelů s příčným řezem se tato hodnota často pohybuje mezi 5° a 10°. U univerzálních modelů je přední úhel 15°.

Je důležité mít na paměti, že byste chtěli, aby úhel ostří byl záporný. Podobné modely se používají pro řezání plastových desek a neželezných kovů.

K tvarování nového břitu lze použít jakoukoli brusku. Je důležité nejprve zvolit správný smirkový kotouč a při jeho použití nabrousit hranu. Používejte k tomu korundové nebo diamantové nástroje.

Broušení pilového kotouče

Je dobré používat speciální vybavení určené pro tuto práci. Bohužel vzhledem k vysoké ceně není často praktický. Další metodou je použití brusky s možností nastavení úhlu korundového kotouče.

Kotoučová pila. základ truhlářské dílny pro kutila s Tomášem

V žádném případě si nůž nebruste sami. Vše. zabere to spoustu času. Broušení kotoučových pil v domácích podmínkách se provádí v souladu s následujícími pravidly:. konečný výsledek nebude odpovídat normám. Pokud nejste schopni nabrousit pilový kotouč bez cizí pomoci, doporučujeme použít brusku od specializované firmy.

Profesionálně nabroušené kotoučové pily doma podle pravidel:

  • hlavní deformace je na horní hraně zubu. Zaoblení hran v rozmezí 0,1 až 0,3 mm. Zde by měla začít léčba;
  • ostření se provádí na přední a zadní hraně. Díky tomu ji lze opakovaně použít až 25krát;
  • hodnota odstranění by neměla překročit 0,05-0,15 mm;
  • úroveň opracování přední a zadní plochy je podobná.

Po nabroušení dřevěných kotoučů je vhodné broušení dokončit jemným smirkovým plátnem. Tento úkon se provádí ručně nebo pomocí brousicího stroje.

Odborníci doporučují používat speciální korundové kotouče, které mají na čelní ploše speciálně tvarovanou drážku. Usnadní to postup.

Proces tvarování nejnovějšího ostří je náročný na práci a čas. Proto se doporučuje uplatnit řadu kritérií, aby se prodloužila životnost čepele.

Především je nutné dodržovat doporučení výrobce. Je zde uveden počet otáček (maximální a minimální) pro různé typy obráběných materiálů. V případě kovu to může být méně než v případě dřeva.

broušení pilových kotoučů

Tvrdokovové hroty mají dlouhou životnost. Častěji se však štěpí a lámou. Ostatní měkké prakticky nejsou těmito poruchami ovlivněny. Jeho životnost je však kratší než u pevného.

Vyhněte se nerovnostem na řezné ploše. Krátkodobě vedou k třískám a prasklinám.

Video ukazuje příklad vlastnoručně vyrobeného brusného kotouče:

Pilové kotouče by měly být pečlivě nabroušeny tak, aby byla přesně dodržena geometrie zubů jednotlivých kotoučů. Pro správné domácí broušení kotoučových pil je nutné znát tvar zubu a jeho geometrii.

Geometrie karbidových hrotů

Zuby kotoučových pil, a to jak z pevné rychlořezné oceli, tak z hrotů z karbidu wolframu, mají specifický tvar. Některé mají tvar rovnoramenného trojúhelníku, jiné srpovitého tvaru a další lichoběžníkového tvaru. Tento tvar zubu má několik účelů.

Za prvé, každý tvar má několik ploch, které tvoří řezné hrany. Za druhé, typ závisí na zamýšleném použití nástroje: jemný plochý zub je vhodný pro řezání tenkých plechů a lichoběžníkový je určen pro práci s tvrdým dřevem. Za třetí, tvar čepele určuje, jak dlouho ji lze používat: lichoběžníková čepel vydrží déle než rovná nebo srpovitá čepel.

Kotouče se obvykle používají pro domácí použití:

  • Rovné zuby. pro hrubé řezání materiálu. Hlavní výhodou je, že se rychle prořezává materiálem.
  • Šikmé a srpovité zuby. vhodné pro práci s tenkými materiály.
  • Zuby s úkosem, používané pro dokončovací řezání materiálu.
  • Trapézový tvar je pilový kotouč pro kontinuální použití na materiály s různou hustotou.
  • Kuželové zuby. vhodné pro dokončovací práce na materiálech s hladkým, lesklým povrchem.

Jak je vidět, tyto kotouče se bez znalosti technologie broušení obtížně brousí. Nejobtížnější je dodržet „správný“ úhel, aby bylo dosaženo geometrie břitu i tvaru samotného zubu na všech zubech.

Nesprávně nabroušené pilové kotouče vytvářejí v nejlepším případě nerovnoměrný řez se zakřivenými hranami. A v nejhorším případě je nutné opravit samotnou pilu kvůli vzniklému házení.

Zásady a úhly ostření kotoučových pil

Schéma broušení kovu na zubech pily.

Pracovní části kotoučových pil se ostří ve 4 hlavních úhlech ostření. Úhly (obr.2) jsou hlavní technické parametry pilového kotouče spolu s tvarem řezných zubů.

Každý zub kotoučové pily je tedy charakterizován úhlem čela (γ), úhlem zadní strany (α) a úhly řezu k přední a zadní ploše (ε1 a ε2). Hodnoty uvedených úhlů závisí na funkci řezací jednotky, řezaném materiálu a směru řezu.

Zejména pilové kotouče pro řezání se brousí pod poměrně strmým úhlem sklonu (15° až 25°). Úhel řezné hrany pro příčné řezání se pohybuje mezi 5° a 10°. Univerzální verze, která řeže ve všech směrech otáčení, se tradičně brousí pod úhlem 15°.

Kromě toho jsou uvedené úhly ovlivněny také tvrdostí řezaných předmětů. Jejich hodnoty jsou v přísné závislosti: čím tvrdší je materiál řezaného obrobku, tím méně ostré musí být řezné zuby.

doma, nabrousit, kotoučovou, pilu

Základní princip ostření zubů pil ze slinutého karbidu vychází ze skutečnosti, že při dlouhodobém používání dochází k největšímu opotřebení horní řezné hrany. intenzivním používáním se může pilový kotouč zaoblit na 0,3 mm nebo více. Pokud jde o boky zubů, největší opotřebení je na přední straně.

Správné naostření řezných prvků by mělo zajistit, aby hrany nebyly zaobleny na poloměr větší než 0,2 mm. Za tímto účelem se doporučuje, aby kov na přední a zadní straně zubu byl broušen paralelně.Tuto metodu lze považovat za optimální. Je možné brousit pouze jednu přední plochu, ale bude to trvat déle a zub se bude brousit rychleji, protože z přední plochy je třeba odstranit více kovu.

Standardní vrstva broušeného kovu je 0,05-0,15 mm.