Jak vyrobit stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

Nástroje a požadavky na pracovní proces

Záleží samozřejmě na tom, jak si stůl kotoučové pily koncový uživatel vyrobí. Následují některé z povinných požadavků

 • Bezpečný a robustní nástavec pro kotoučovou pilu;
 • Rovná a hladká pracovní plocha desky stolu;
 • snadný přístup k tlačítkům start a stop.

Výrobky z nerezové oceli jsou k dostání převážně v obchodech. Stoly pro frézky a cirkulárky vyrobené ze dřeva však nejsou kvalitativně horší a životnost materiálu se nesnižuje.

Stůl pro ruční kotoučovou pilu si můžete vyrobit vlastnoručně pomocí následujících nástrojů:

Potřebujete také metr a tužku a lak na dřevo na ochranu.

Jak přestavět ruční kotoučovou pilu na stacionární?

Nevýhod přenosného nářadí se samozřejmě můžete zbavit zakoupením stacionární kotoučové pily. Protože však vlastníte ruční kotoučovou pilu, plánujete s ní pracovat? Proč nezačít stavbou vlastního stolu pro kotoučovou pilu, který vám pomůže proměnit váš BF v plnohodnotný stroj?? Nakonec získáte zkušenosti, uspokojení z odvedené práce a nakonec i kýžený výsledek.

Pokud máte starý stůl (jídelní, kuchyňský, psací), je z něj nádherný rám. Možná ale nemáte žádný po ruce, když ho potřebujete, takže se vám může hodit několik tipů, jak vyrobit stůl pro vašeho BF.

Takzvaná finská překližka je ideální pro pracovní plochu vašeho budoucího stroje. Tento materiál je laminovaný (dobré klouzání obrobků při řezání), dostatečně silný (odolává velké hmotnosti), odolný proti vlhkosti (vhodný pro venkovní skladování) a zároveň nepostrádá vlastnosti dřeva, které se snadno opracovává.

Pro výrobu stolu můžete použít vlastní ruce a jednoduchou překližku o tloušťce 20 mm, ale bude nutné ji ošetřit speciálními sloučeninami a natřít. Ještě lepší je zakrýt stůl ocelovým nebo textolitovým plechem.

Pro výrobu sloupků jsou vhodná jakákoli prkna o tloušťce nejméně 40 mm a nohy mohou být vyrobeny z dřevěných tyčí, ocelových rohů nebo profilových trubek, ale nejlépe vyhovují prkna 100×50 mm

Než se pustíte do práce, upozorňujeme, že hotový stůl kotoučové pily snižuje hloubku řezu kotoučové pily právě o tloušťku krytu, ale pokud je váš stroj vybaven kotoučem o velkém průměru, pak bude výkon nového stroje touto skutečností jen málo ovlivněn.

Výroba víka a boků

Tvorba stůl vlastníma rukama, na vědomí, že délka a šířka jeho pracovní plochy by měla být dostatečná pro obrobek všechny roviny by mohly ležet na desce stolu. To má zásadní vliv na přesnost jeho zpracování. Ještě bych dodal, že na široký stůl pod ním můžete připevnit elektrický hoblík a přímočarou pilu. To z něj dělá multifunkční stroj.

Nařežte obdélníkový list překližky na požadovaný rozměr a ořízněte jeho okraje. Na budoucí vnitřní části pracovní desky vyznačte hloubku pro upevnění. Tužkou můžete obkreslit patku kotoučové pily na desku stolu a pomocí kotouče kotoučové pily vytvořit v desce stolu zářez. Pokud se má DP používat k řezání obrobků pod různými úhly, měl by se zářez rozšiřovat směrem k horní části stolu.

Můžete ubrat několik milimetrů tloušťky ze stolu a pokusit se přiblížit hloubce prořezu uvedené v technickém listu pro váš BF. Pomocí frézy vytvořte malý zářez pro podkladovou desku. Samozřejmě to nepřehánějte (stačí hloubka 10 mm).

Nyní je čas vyrobit boční desky pod desku stolu. zpevní konstrukci a zajistí správné podepření nohou. Na kostru můžete také umístit kování pro zapínání a vypínání nástroje. Boční strany budou umístěny 5 až 10 cm od okraje desky stolu. S tímto vědomím nakrájejte 4 desky. Sestavte je do krabice a připevněte ji pomocí samořezných šroubů (2 spojovací prvky na každou hranu).

Na hrany, které budou v kontaktu s víkem a pracovní deskou, naneste lepidlo, přiložte k nim krabici a zajistěte rámy společně s víkem pomocí šroubových svorek. Aniž byste je odstranili, zašroubujte samořezné šrouby skrz pracovní desku do boků. Nezapomeňte, že hlavy spojovacích prvků musí být v jedné rovině s povrchem stolu, proto před zašroubováním samořezných šroubů vyvrtejte a zarovnejte otvory.

Nohy pro stůl

Výroba stolu vlastníma rukama pro DP ještě neskončila. Nyní k němu musíte připevnit nohy. Vypočítejte si jejich výšku, abyste mohli v budoucnu pohodlně pracovat. Nohy jsou připevněny k vnější straně jatečně upravených těl a jsou k nim připevněny pomocí šroubů, svorníků nebo závitových tyčí. Oddělte hlavy šroubů a matic od dřeva pomocí podložek.

I když si myslíte, že jste nohy správně upevnili, musíte jim dodat další tuhost, protože stůl vyrobený vlastníma rukama se bude chovat poněkud jinak než konferenční stolek.

K profilům nebo úhelníkovým nohám musí být přivařeny distanční prvky a dřevo 40×40 nebo 50×50 mm pro zpevnění podpěr prken.

Jak vyrobit stůl pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

V dobře vybavené truhlářské dílně na chalupě nebo v soukromém domě je kotoučová pila pro práci se dřevem nezbytností.

Jako domácí dřevoobráběcí zařízení se velmi často používá podomácku vyrobený stroj na bázi ruční kotoučové pily nebo řezacího nástroje s nezávislým elektrickým pohonem.

Pro umístění některého z těchto strojů potřebujete speciálně vybavený stůl s povrchem, který usnadňuje práci se dřevem.

V závislosti na typu řezného nástroje a materiálu použitého na rám pily je stůl kotoučové pily k dispozici v následujících provedeních:

 • Za prvé, může být vyroben jako pracovní stůl s nohami a připojenou ruční kotoučovou pilou (lehká verze);
 • Za druhé to může být stůl s kotoučovou pilou namontovaný na kovové základně. Pohonná jednotka takového stroje, sestávající z elektromotoru a řídicích obvodů, je umístěna ve spodní části základny (pevné provedení).

Každý truhlář umí vyrobit stůl pro kotoučovou pilu

Výběr nástrojů a materiálů

Než začnete, musíte se ujistit, že máte po ruce všechny potřebné suroviny a že máte sadu nástrojů, které se vám budou hodit na začátku každé činnosti. K vytvoření tabulky budete potřebovat následující materiály

 • Překližka o tloušťce asi 2-3 cm nebo stejný kus laminované dřevotřísky;
 • Dřevo o rozměrech 40×40 milimetrů;
 • Kovové konstrukční rohy. 12-15 kusů;
 • Samořezné šrouby různých délek a šrouby různých klasifikací;
 • Lepidlo používané při truhlářských pracích;
 • K ochraně výrobku před vlhkostí a korozí;
 • externí zásuvka;
 • kabel;
 • přepínač.

Tento soubor materiálů je potřebný pro standardní stavbu o rozloze o něco málo větší než jeden metr čtvereční. Na takovém stole je možné pracovat téměř s jakoukoli ruční kotoučovou pilou, s výjimkou nástrojů s malými kotouči, protože hloubka řezu se při upevnění na desku stolu sníží v průměru o 1-2 cm.

K práci budete potřebovat následující nástroje:

 • Marker nebo silná tužka;
 • svinovací metr, kovové pravítko, úhelník;
 • skládačka;
 • elektrický šroubovák;
 • mlýnek;
 • vrták;
 • smirkový papír.

Pilový stůl z ruční kotoučové pily: montáž vlastníma rukama, video, schémata

Potřeba řezacího stolu v dílně nebo dílenském prostředí se často objevuje při práci se dřevem, plasty nebo měkkými slitinami neželezných kovů, zejména při rychlém a přesném podélném a příčném řezání obrobků. Vzhledem k vysoké ceně hotových modelů si mnoho lidí raději vyrobí kotoučovou pilu tak, že na zadní stranu desky stolu připevní obyčejnou ruční kotoučovou pilu. Díky použití prefabrikovaného pracovního nástroje není třeba složitých schémat a výkresů a takovou stavbu zvládne sestavit i laik.

Kotoučové pily nebo okružní pily jsou určeny především k řezání dřeva včetně pokosového řezání, ale při výměně kotoučů jsou vhodné i pro práci s plasty nebo tenkostěnnými hliníkovými profily. Optimálních výsledků dosáhnete, když je použijete pro pravoúhlé hrany, řezání desek a prken na míru, zkosení a přípravu spojů a spár s nimi. Nabídka zahrnuje modely s různými typy pracovních desek, kapacitami a počty pil a ručně vyráběné konstrukce mají obvykle čtvercový nebo obdélníkový tvar.

Továrně vyráběné pily jsou nepostradatelné pro nepřetržité nebo kontinuální provozy v dřevozpracujících nebo podobných dílnách. To platí i v případě, kdy jsou kladeny vysoké nároky na přesnost řezů v obrobcích, které lze provádět pouze pomocí přídavných vodicích nebo podobných zařízení, která jsou instalována pouze na profesionálních zařízeních. V ostatních případech je výhodné vyrobit takové stoly přímo ve firmě, kromě jejich přímého použití jako stacionárního stroje je výhodou této konstrukce možnost vyjmout kotoučovou pilu, aby bylo možné pracovat v ručním režimu.

Konstrukce kotoučové pily, kotoučová pila Baikal

Obvyklý stůl, který lze zakoupit ve spojení s cirkulační deskou, je většinou vyroben z nerezové oceli. Zkušení řemeslníci používají jednoduchou ocel a nosná konstrukce je svařena z kovových úhelníků. Kotouč, který řeže dřevo, je namontován na vnitřní straně stolu na hřídeli s ložisky a mechanická síla je dodávána pomocí řemenového převodu. V desce je štěrbina pro disk, která je ze všech stran obklopena dřevěným bedněním, a vnitřek stolu je regulován šrouby. Mezera mezi stolem a řezným kotoučem by měla být několik milimetrů, jinak se v mezeře ucpou piliny a dojde k poruše stroje. Mezera se nastavuje podle použitých kotoučů.Každý se snaží vytvořit výkresy kruhového stolu vlastníma rukama, aby vytvořil univerzální a dobrý stůl pro zpracování dřeva, ale nedostatek znalostí může hrát špatný vtip.

Výpočet parametrů

Abyste se vyhnuli nákladům a nesrovnalostem, přísně dodržujte základní parametry uvedených materiálů a vlastníma rukama si vyrobíte kvalitní truhlářský stůl. Když jsme sestavit stůl pro ruční kotoučovou pilu s vlastníma rukama, je třeba vzít v úvahu sílu elektromotorů, které budou použity. Pokud sestavujete stůl pro ruční frézku vlastníma rukama, je třeba vzít v úvahu také výkon motoru.

Pro hlubší pochopení designu a schématu výrobku sledujte děj tesařského stolu s jeho rukama video zveřejněné na webových stránkách. Vzhledem k tomu, že stůl bude univerzální, je třeba, aby byla konstrukce co nejstabilnější a nejpevnější. Řemeslníci vytvářejí výkresy frézovacího stolu vlastníma rukama, ale pokud má konstrukci svařovat jiná osoba, je třeba ji podrobně vysvětlit, aby všechny prvky byly nakonec na správných místech. Je možné, aby samostatně vytvořit frézovací stůl pro ruční frézku s vlastníma rukama, protože většina řemeslníků, poté, co udělal univerzální stůl, pracovat na něm a ruční nástroje. Je to velmi pohodlné, protože je zde dostatek prostoru pro práci, vše je po ruce a zvyšuje se produktivita.

Výpočet výkonu

Chcete-li vytvořit dobrý stůl pro kotoučovou pilu s vlastníma rukama, je třeba provést správný výpočet výkonu, v poměru výkonu elektromotoru a očekávané práce. Jinými slovy, pro pohodlné řezání různých druhů dřeva postačí elektromotor o výkonu 1 000 až 1 200 W. Odborníci nedoporučují používat silnější motory, protože to představuje velké riziko. Pokud je vyžadován značný výkon a produktivita jednotky, měla by být struktura stolu důkladnější a dokonalejší. Při správném přístupu si mnoho řemeslníků vytvoří stůl pro ruční frézu vlastníma rukama, mnohem lépe a produktivněji než modely od značkových výrobců.

Pro lepší pochopení se podívejte na video o tom, jak vyrobit frézovací stůl vlastníma rukama, které je veřejně dostupné ke zhlédnutí. Průmyslové stroje, jak je uvedeno výše, jsou vyrobeny výhradně z kovu a spodní část, doplněná betonovou deskou, pro větší spolehlivost upevnění jednotky. Stůl pro kotoučovou pilu s rukama, řemeslníci, aby zcela z kovu nebo v duetu s dřevěnými prvky.

Je důležité vzít v úvahu faktor, pokud má být do truhlářského stolu integrováno více jednotek, a čím silnější jmenovitý výkon je požadován, tím robustnější a masivnější truhlářský stůl je třeba vyrobit vlastníma rukama.

Stůl pro ruční kotoučovou pilu vlastníma rukama

Většina lidí, kteří profesionálně pracují se dřevem, má ráda k dispozici všechny potřebné stroje. To však bohužel není vždy možné. Někteří si nemohou dovolit prostor dílny, jiní. a myslím, že většina si nemůže dovolit peníze. Každý stroj, i ten nejprimitivnější, je poměrně drahý.

Ale proč si ho nevyrobit sami?? Pro inteligentního člověka není nic nemožné. Pro každého truhláře je kotoučová pila základním nástrojem. Jsou však situace, kdy je k dispozici pouze ruční pila, a ta není vždy po ruce, pokud se jedná o velké množství práce. Abyste nemuseli kupovat samostatný nástroj, můžete si sami vyrobit stacionární mini pilu pro pohodlnou práci. udělat pod ní řezací stůl (stojan).

vyrobit, stůl, kotoučovou, pilu

Co je to stůl pro kotoučovou pilu, konstrukční vlastnosti

stůl pily je přídavná deska stolu, která je vyvýšená a slouží k umístění kotoučové pily. Pracovní deska se skládá z následujících prvků:

Pracovní plocha je vybavena vodítky, která jsou potřebná pro nastavení rozměrů řezaných obrobků. Ve spodní části desky stolu je nainstalován motor. Směřuje točivý moment na nosnou řemenici lopatek.

Build A Table Saw In 10 Minutes

Některé podomácku vyrobené stoly mají za kotoučem připevněný speciální nůž, který obrobek zaklíní a zabrání jeho opětovnému spojení. deska stolu se často zvětšuje pomocí dalších rozšiřujících prvků. Pro zajištění dodatečné bezpečnosti při práci je pod deskou stolu namontován nouzový vypínač.

Příručka pro ruční kotoučovou pilu:

Vezměte prosím na vědomí! Elektrická řetězová pila vyžaduje stabilnější základnu s kovovým rámem. Pod deskou stolu zajistěte motor.

Druhá varianta stolu pro kotoučovou pilu. Obrázek procesu

Stolní pila je vyrobena z prken, jako nejdostupnější materiál, často vlastníma rukama. K výrobě této tabulky potřebujete

 • Překližka (tloušťka 20 mm nebo více);
 • Desky 50 x 100 mm;
 • Dřevo 50 x 50 mm;
 • několik samořezných šroubů;
 • lepidlo na dřevo;
 • jeden typ laku na dřevo.

Z překližkového plechu skládačky s otvorem pracovní desky, který se vejde pila. Při označování otvorů platí pro rozměry základny pily následující pravidla. Stojany jsou vyrobeny z desek a k pracovní desce jsou připevněny samořeznými šrouby. Při upevňování se desky utahují pomocí šroubových svorek. Na přední výztuhu je třeba namontovat startovací kolík. K výrobě nohou použijte prkna dlouhá asi jeden metr. Jsou přišroubovány k vnější straně výztužných žeber.