Jakou brusku zvolit na dřevo do domácnosti

Jak vybrat spolehlivou brusku na dřevo. všechny parametry a typy

Zpracování většiny druhů dřeva není díky jeho nepříliš husté struktuře nijak zvlášť obtížné. Ale pokud potřebujete dosáhnout vysoké kvality, připravit materiál pro následné povlakování (např., lak), bude muset strávit spoustu času a úsilí, s použitím pouze tradiční techniky (hoblík, pilník smirkový papír). Bohužel ne každá domácnost má brusku na dřevo.

Hlavním důvodem je to, že ne všichni znají jeho možnosti. Tento článek vám nejen pomůže pochopit, že dobrý majitel brusky na dřevo opravdu potřebuje, ale také vám poradí, jak si ji správně vybrat.

Pásové brusky

Konstrukční vlastnosti a princip činnosti. Zpracování povrchu dřeva se provádí jednosměrným pohybem brusného pásu napnutého na dvou (nejstandardnější řešení) válcích. vodícím a volně rotujícím. Lineární broušení podél vláken umožňuje vysokou produktivitu bez nedokonalostí v podobě kroužků, ale vyžaduje zvýšenou kontrolu procesu.

Správný způsob broušení s pásovou bruskou. Představené modely jsou ideální pro hrubé nebo jemné broušení velkých ploch. Broušení pod malým úhlem ke směru vláken pro ještě lepší výkon. Povrch dokončete přejezdy podél vláken, jak je znázorněno na fotografii.

Výhody. Vysoká produktivita pásové brusky zajišťuje rychlé odstranění velkého množství materiálu. V kombinaci s hrubými brusnými materiály může fungovat jako elektrické kladivo. Varianty pásů jsou účinné pro broušení lepených desek a pro opracování vypouklých obrobků. Některé modely lze pro stacionární použití nainstalovat vzhůru nohama.

Nevýhody. Při nedostatečném monitorování mohou ve stroji zůstat důlky. Vzhledem k jedinečné podrážce není většina pásových strojů ideální pro broušení v rozích. Modely bez regulátoru otáček nejsou vhodné pro jemné broušení. Mezi nevýhody patří vysoká hlučnost a tendence k ucpávání výstupu prachu.

Jak funguje a co dělá pásovou brusku dobrou

Pásová bruska na dřevo. Nejproduktivnější a nejvýkonnější ve své třídě. Skvělé pro větší množství práce, zejména tam, kde je třeba brousit hodně a rychle. Pokud jej přirovnáme k zemědělským strojům, jedná se o traktor pro panenskou půdu. Tento nástroj však můžete přizpůsobit pro práci s menšími díly, protože někteří výrobci vybavují stroj dalším zařízením, které umožňuje přeměnit jej na malou brusku. Jediné, v čem se omezujete, je to. je zrnitost pásu, protože nejoblíbenější velikosti. 60, 80 a 120 a nejmenší. 230 mm. Menší velikosti jsou bohužel buď velmi vzácné, nebo jsou vyráběny svépomocí, což není vždy dobré pro samotný nástroj.

Konstrukce tažného rámu je jednoduchá a robustní. Hlavním motorem tohoto stroje je. řemen. Brusný pás má tvar prstence a je poháněn dvěma válečky, podobně jako pásy traktoru. Tato konstrukce umožňuje dosáhnout působivých rychlostí otáčení. U některých modelů může přesáhnout 500 m/min. V závislosti na výkonu a třídě stroje jsou válečky vyrobeny z různých materiálů. V domácí třídě jsou oba válečky plastové a potažené pryží. Stroje třídy Hobby mají kovový zadní hnací válec, zatímco profesionální stroje mají dva kovové válce (existují však stroje pro náročné aplikace vybavené dvěma plastovými válci). Tento výkon má však nevýhodu. některé části se přehřívají z důvodu vyšších otáček řemene, zejména domácí spotřebiče. Výrobci profesionálního nářadí instalují speciální korková (grafitová) těsnění, která snižují teplotu a umožňují dlouhodobou práci stroje.

Jak jistě chápete, tento stroj pracuje poměrně hrubě a po takovém broušení je třeba okamžitě přistoupit k jemnějšímu opracování obrobku, se kterým pracujete. Poté je třeba je vyhladit buď pověstným ručním smirkovým papírem, nebo jemnějším broušením na vibračních nebo excentrických strojích.

Při výběru brusného pásu je třeba tyto vlastnosti zohlednit:

Spektrum od 0,5 do 1,2 kW. Čím výkonnější motor, tím těžší stroj, tím vyšší rychlost pásu a tím menší přítlak, tj. pracuje dobře pod vlastní vahou, což je výhodné při horizontálním broušení.

Může se pohybovat v rozmezí 150 až 550 metrů za minutu. čím vyšší hodnota, tím větší plochu můžete v krátkém čase obrousit. Většina modelů má regulátor otáček pro větší pohodlí, protože práce nemusí být vždy stejná a materiálem může být nejen dřevo, ale i plast a kov, je jasné, že se bez něj neobejdete. Vysoká třecí síla způsobuje, že dřevo hoří.

Brusné pásy se dodávají ve dvou základních velikostech. 75×533 mm a 76×457 mm. Tyto velikosti jsou vhodné pro téměř 80 % pásových brusek různých výrobců. K dispozici jsou i jiné velikosti, ale ty jsou méně obvyklé a vhodné pouze pro velmi specifické práce.

Ochrana motoru proti přehřátí a přetížení pouze v případě, že je namontován regulátor otáček (pouze u profesionálního elektrického nářadí). Snížené zahřívání některých součástí skříně se používá také především u profesionálního a hobby elektrického nářadí.

Každý stroj je vybaven prachovým sáčkem nebo speciálním filtrem. Praxe však ukazuje, že nezachytí více než 70 % prachu, takže připojení stavebního vysavače je pro řešení tohoto problému ideální.

  • Svorky pro bezpečné připevnění stroje ke stolu (promění stroj v obráběcí stroj a umožní vám pracovat s malými díly);
  • Přídavný rám zabraňuje naklánění během broušení;
  • Paralelní a úhlový doraz zvyšuje přesnost práce.

Jaká bruska pro vaši domácnost?

Pro velké a časově náročné úkoly, kde může být kvalita broušení hrubá, je pásová bruska tou správnou volbou. Práce spojené s broušením dřevěných povrchů, jako jsou dveře, okenní rámy a zahradní lavičky.

Orbitální bruska je nejvhodnější pro drobné dřevoobráběcí práce, kde je nejdůležitější kvalita. Lze použít k odstraňování rzi na kovových konstrukcích.

Pokud potřebujete levný nástroj na broušení laku nebo těžko přístupných míst, je vibrační bruska tou správnou volbou.

Multifunkční nářadí s funkcí broušení je správnou volbou pro domácí a kutilské použití. Díky vyměnitelnému řezacímu příslušenství jej můžete označit za víceúčelový.

Pro malou truhlářskou dílnu je nejlepší volbou pásová a orbitální bruska.

Jak vybrat správnou brusku?

Dřevo se může na první pohled zdát tvrdé, ale ve skutečnosti je velmi poddajné. Řemeslník dokáže tvarovat, strukturovat a barvit dřevo téměř do jakékoliv podoby. Broušení je jednou z nejdůležitějších fází zpracování dřevěného výrobku. Zahrnuje vyhlazení nerovností povrchu materiálu, odstranění otřepů, škrábanců a dodání výrobku hladké struktury.

Broušení dřeva je náročná práce, která vyžaduje zkušenosti. Je doprovázen velkým množstvím prachu. Pro usnadnění broušení je důležité používat správné elektrické nářadí. brusku.

Kdybyste vyjmenovali všechny typy broušení, získali byste rozsáhlý seznam. Zahrnuje broušení velkých ploch, broušení rohů, tmelení, leštění a mnoho dalšího. Neexistuje nástroj, který by byl vhodný pro všechny tyto účely najednou. Existuje několik typů brusek na dřevo, které jsou určeny pro konkrétní úkoly. Liší se od sebe jak konstrukcí, tak funkcí. Často se používají při výrobě nábytku a dalších dřevěných výrobků. Kromě dřeva lze brusky používat také na plasty a kovy. Používají se také k dekorování.

Který mlýnek na dřevo v domácnosti

Jak si vybrat mlýnek do domácnosti? Tato otázka vám vyvstane, jakmile začnete s opravou. jakkoli malý, ale takový, který zahrnuje broušení nebo leštění jakéhokoli povrchu. V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat správnou brusku pro domácí práci a jaké jsou klíčové body, které je třeba při výběru tohoto nástroje zvážit.

Panuje mylná představa, že domácí brusky jsou vhodné pouze pro opracování dřevěných povrchů. Ve skutečnosti tomu tak není. Tyto elektrické nástroje mohou brousit kov a plast a obecně jakýkoli povrch, ale v závislosti na tom, s čím pracujete, byste měli být opatrní při výběru typu brusky.

Při výběru brusky je třeba vzít v úvahu následující faktory

  • hlavní materiál, se kterým budete pracovat;
  • požadovanou kvalitu mletí;
  • způsob ovládání stroje;
  • produktivita nástrojů.

Zde popisujeme hlavní typy mlýnků a jejich klíčové body, abyste se mohli snadno rozhodnout, který mlýnek si koupit. Protože neexistuje univerzální nástroj, který by brousil a leštil jakýkoli povrch, jsou k dispozici různá brusiva pro různé typy dokončovacích prací.

jakou, brusku, zvolit, dřevo, domácnosti

Pásové brusky (BAND)

Tato zařízení jsou nejvhodnější pro dokončování rovných povrchů a velkých ploch. Pásová bruska je nejvhodnější pro hrubé broušení a zdrsňování povrchu, stejně jako pro jeho vyhlazování a odstraňování vrstev starých laků nebo jiných nátěrů.

Podívejte se na klíčové vlastnosti pásové brusky:

  • rychlost otáčení brusného talíře (čím vyšší, tím vyšší výkon stroje);
  • dostupnost prachového sáčku nebo možnost připojení brusky k vysavači (usnadňuje úklid po práci a snižuje množství prachu, který je škodlivý pro dech pracovníka);
  • Režim pozvolného rozběhu (snižuje opotřebení motoru mírným zrychlováním);
  • úhlový doraz (zlepšuje kvalitu broušení jednotlivých malých dílů);
  • dostupnost podpěrného rámu (pro nastavení tloušťky vrstvy, která má být z povrchu odfrézována).

Pro povrchovou úpravu nestačí pouze pásová bruska. Po zdrsnění povrchu pomocí HSS zůstávají drobné škrábance nebo vrypy, které odstraní vibrační bruska.

Vibrační brusky (VSW)

Toto elektrické nářadí se používá k povrchové úpravě dřeva, kamene, kovu a kompozitních povrchů před lakováním nebo natíráním.

Věnujte pozornost hlavním technickým vlastnostem vibrační desky:

  • frekvence pohybu vibrační desky (čím vyšší, tím vyšší produktivita stroje);
  • Stroj má integrovanou nádobu na prach nebo otvor pro připojení stroje k vysavači (usnadňuje čištění a snižuje množství prachu, který je škodlivý pro dýchání);
  • Speciální režim pro nastavení frekvence oscilace (umožňuje uživateli nastavit stroj pro počáteční nebo konečnou úpravu povrchu)
  • tvar podrážky (plochá bruska s obdélníkovou podrážkou nebo delta bruska s trojúhelníkovou podrážkou). pro velké plochy a těžko přístupná místa).

Pokud však potřebujete pracovat nikoli s rovným povrchem, ale například se zakřiveným, jsou pásové i vibrační brusky nejen nepohodlné, ale mohou také zakřivení zkazit, takže pro takovou práci je vytvořena orbitální nebo excentrická bruska.

Excentrické brusky (ECM)

Používají se méně často než oba výše popsané typy elektrického nářadí, ale při některých pracích je excentrická bruska prostě nepostradatelná. Pokud se rozhodujete, jakou brusku si koupit na čištění, jemné broušení a leštění zakřivených povrchů ze dřeva, kovu nebo plastu, měli byste se rozhodnout pro tuto třídu zařízení.

Věnujte pozornost hlavním technickým specifikacím ESHM:

  • pro jemné broušení je lepší zvolit stroj s výkonem 170-750 W (pokud zvolíte vyšší, bude broušení hrubší);
  • pro jemné mletí je frekvence kmitání. 3-7 mm (více než. pro hrubé broušení);
  • průměr podrážky. 125-150 mm nebo větší (čím větší velikost podložky, tím lepší výkon);
  • Tvar rukojeti (pokud si vyberete klasickou rukojeť, je stroj vhodný pro leštění velkých ploch, ale pokud si vyberete rukojeť do dlaně, je přístroj vhodný pro práci v těžko přístupných místech).

Je to. Klíčové aspekty, na které je třeba si dát pozor, pokud chcete vědět, jak vybrat správný mlýnek. Vždy je však lepší požádat o radu odborníka. V naší prodejně TD Petrovsky vám poradí odborník, který se dobře vyzná v technických vlastnostech a specifikách zařízení různých výrobců. Poraďte se s námi, jaká bruska je vhodná pro váš domov a vaše potřeby.

Jakou brusku na dřevo? BOSCH GEX 125.150 AVE PROFESSIONAL

Jaký typ brusky na dřevo zvolit: pro práci, pro domácnost

Úhlová bruska je nástroj, který se hojně používá v domácnosti i v průmyslu k opracování nejrůznějších povrchů, od žuly po plast. Nejčastějším použitím brusky v domácnosti je práce se dřevem. Abyste našli ten správný model pro vaše použití, vyplatí se vědět co nejvíce o typech a vlastnostech brusek na dřevo.

úhlová bruska

úhlová bruska nebo úhlová bruska. jedno z nejuniverzálnějších elektrických nářadí, nepostradatelné při opravách. Říká se, že rozsah použití úhlové brusky je omezen pouze představivostí jejího uživatele. Úhlová bruska se kromě jiných materiálů používá také na dřevo: řezání, broušení, leštění, restaurování, strukturování atd.д. K řezání materiálu stačí použít vhodný kotouč, např. pilový kotouč pro úhlovou brusku na dřevo.

úhlové brusky se liší výkonem, otáčkami za minutu, průměrem kotouče a typem napájení.

Pásová bruska

Pásová bruska je nejčastěji používanou bruskou na dřevěné povrchy. Pracovní část tohoto nástroje vypadá jako brusný pás natažený na rotující válečky (2 nebo více). Pásové brusky na dřevo jsou vhodné pro povrchy bez rohů a těžko přístupná místa. LFM má nízko položené těžiště, takže lze snadno opracovávat velké plochy dřeva.

Modely LShM se liší výkonem, rychlostí řemene a rozměry řemene. Standardní šířka je 76 mm, k dispozici jsou však i širší pásy, které se však v běžném životě používají jen zřídka. Při výběru úhlové brusky je vhodné věnovat pozornost automatickému centrování pásu a nastavení rychlosti pásu.

Pásová bruska se obvykle používá k hrubému, ale přesnému broušení, např. k vyrovnávání desek k sobě, k odstraňování silných vrchních vrstev apod.д. Po povrchové brusce je nejčastěji nutné další broušení a leštění, které lze provést vibrační bruskou nebo kartáčovou bruskou.

Kartáčová bruska na dřevo

Kartáčová bruska se od ostatních brusek liší tím, že ji lze jen obtížně zařadit mezi ostatní druhy brusek. Pracovní plochu tohoto nástroje tvoří rotující kartáč, který zpracovává kov nebo dřevo (pro různé materiály se používají různé typy kartáčů). Zatímco kov se kartáčuje za účelem odstranění rzi nebo barvy, kartáčová bruska na dřevo se používá hlavně k texturování a k dosažení efektu stáří.

Vibrační bruska

Další typ vibrační brusky se používá k broušení a leštění různých povrchů. Zpracování se provádí vibrováním pracovní plochy. Není to nejproduktivnější způsob broušení a leštění, ale je to jeden z nejpřesnějších a nejjemnějších způsobů. Existují tři typy vibračních dokončovacích strojů: přímé, delta a excentrické. Název každého z nich souvisí s tvarem pracovní patky, která určuje zvláštnosti těchto brusek:

  • 1) Přímá vibrační bruska má obdélníkovou nebo čtvercovou podkladovou desku, na kterou se pomocí háčků nebo příchytek upevňuje brusný povrch;
  • 2) vibrační brusky delta mají trojúhelníkovou pracovní plochu, která je vhodná pro práci v rozích a jiných těžko přístupných místech;
  • 3) excentrické (nebo obritové) vibrační brusky využívají při práci kromě vibrací také orbitální rotaci pracovní plochy.

Přímé a delta vibrační brusky na dřevo se liší výkonem a počtem otáček za minutu a excentrické brusky mohou mít také různý počet otáček. Vibrační brusky se nejčastěji používají k dokončování a leštění dřeva.

Je samozřejmé, že cena brusky na dřevo závisí přímo na firmě, která stroj vyrábí. Mezi nejoblíbenější značky brusek dnes patří Metabo, Makita, Bosch, Interskol, Sturm, DeWALT a další. Který je nejlepší mlýnek na dřevo?? Ten, který je vhodný pro vaše potřeby a úkoly.

Otázky zůstávají? Zavolejte na číslo 7 (495) 191-10-84 a my vám poskytneme vyčerpávající odpovědi na vaše otázky!

Typy brusek

Brusky se vyrábějí v různých provedeních a na různých pracovních principech. Tyto faktory závisí na jejich účelu. K obrábění dřeva lze použít následující typy brusek:

  • vibrační bruska (VSM);
  • pásová bruska (BSM);
  • Delta bruska (DSM);
  • excentrická (orbitální) bruska;
  • kartáčová bruska.

Vibrační bruska

VSM se většinou používá k jemnému broušení nebo leštění dřevěných povrchů. Je vhodný také k odstraňování nátěrových hmot, barev nebo laků. Broušení se provádí kmitavými kruhovými pohyby s malou amplitudou. U některých modelů lze nastavit rychlost a amplitudu kmitání. Broušení se provádí pomocí listů nebo kotoučů brusného papíru (zda se jedná o list nebo kotouč, závisí na modelu), které se upevňují pomocí háčků nebo svorek.

Pásová bruska

LFM se používá k prvotnímu opracování dřevěných materiálů, například k rychlému odstranění první vrstvy broušení nebo k odstranění starého nátěru. Je také vhodný pro jemné doladění nábytkových komponentů.

jakou, brusku, zvolit, dřevo, domácnosti

Funguje na principu hoblíku: pás ve tvaru kola se otáčí na válečcích a brousí dřevěný povrch, když na něj tlačíte. Vrstva, která se z povrchu odstraní, závisí na zrnitosti pásu. Čím vyšší je zrnitost, tím jemnější a jemnější je odstraňovaná vrstva.

Tento druh brusky má řadu výhod:

  • Pro hrubé broušení jej lze použít i na nehoblovaná prkna a přejít rovnou k broušení;
  • Jsou ideální pro těžko přístupná místa, např. rohy nebo křivky při dekorativních pracích:
  • Přesné ořezávání nebo řezání částí na linii sečení označovacích pásů
  • LSSM můžete použít k vyrovnávání nebo tvarování dřevěných povrchů;
  • umožňuje plynulé zaoblení součástí.

Abyste si mohli vybrat LFM, musíte se nejprve rozhodnout, k čemu jej budete v budoucnu používat. Hlavním rozlišovacím faktorem je klasifikace brusných pásů vhodných pro brusku. Nejmenší varianty LSSM zvládnou pásy o šířce pouhých 6,3 cm. Jejich výhodou je, že jsou velmi lehké a lze je používat jednou rukou. Jejich větší protějšky lze použít na pásky o šířce až 12 cm. Lze je použít pro velké plochy. Jsou ideální pro vyrovnávání. Optimální volbou pro domácí kutily může být pásový stroj, který pracuje s pásem o délce 760 mm.

Dalším parametrem při výběru LSM je doba, po kterou se bude používat. Pokud se používá pro nenáročné práce, jako je dokončování drobných prvků nebo hobby práce, může být vhodná i jednoduchá levná bruska. Pro konstrukci je lepší těžší verze. Jsou samozřejmě dražší, ale obvykle se rychle neopotřebují a rčení „lakomec platí dvakrát“ je výstižné.

Při výběru LShM byste měli věnovat pozornost také jeho dalším parametrům:

Bruska Delta

Jedná se o typ vibrační brusky. Má stejný princip fungování, tj. vibrační pohyb. Hlavní rozdíl mezi těmito typy brusek je ve tvaru obrobku. Má tvar trojúhelníku nebo delty (odtud název). Tento typ stroje můžete použít k broušení rohů nebo těžko přístupných míst, jako jsou prohlubně nebo důlky.

Excentrická bruska

Druhý název je orbitální bruska. Princip činnosti tohoto nástroje je podobný jako u brusky na kulové a nástrčné hlavice. Rozdíl spočívá v tom, že excentrické stroje jsou produktivnější, broušení je jemnější a jemnější a princip práce je dán složitou trajektorií pohyblivého prvku. Broušení kotoučem o průměru 15 cm. Brusné kotouče různých zrnitostí jsou na kotouč připevněny suchým zipem.

Provoz excentrických brusek

Tento typ brusky má významnou nevýhodu: vznik velkého množství prachu. Výrobci jsou si toho vědomi a pracují na dalším vývoji nástrojů. Některé modely jsou vybaveny odlučovači prachu. Model lze snadno použít ve stísněných prostorech. Pokud tedy plánujete pracovat v interiéru, je lepší to při výběru zohlednit a hledat modely s odlučovači prachu.

Kartáčová bruska

Hlavní rozdíl mezi kartáčovými bruskami spočívá v tom, že pracovní část není brusný talíř, ale kartáč vyrobený převážně z kovu. Není proto vhodný k broušení nebo leštění. Používá se k odstraňování nátěrů. Kartáčová bruska na dřevo je vhodná pro větší obrobky, jako je odstraňování laku z parket, renovace nábytku nebo jiných velkých předmětů.

Tento typ brusky se používá také pro „stárnutí“ dřeva. Tuhý kartáč zvýrazňuje starobylý vzhled dřeva a dodává mu starobylý vzhled.

Existuje několik typů brusek na dřevo. Konstrukce a princip fungování určují jejich funkci a schopnost vykonávat určité druhy prací.

jakou, brusku, zvolit, dřevo, domácnosti
  • Pásové brusky jsou určeny k hrubému broušení a ořezávání. Povrchová úprava se provádí pomocí brusných pásů, které se pohybují na rotujících hřídelích.
  • Vibrační stroje (pro povrchovou úpravu). Jejich základní deska je plochá, obvykle obdélníkového tvaru, na níž je připevněn list brusného materiálu. Vhodné pro broušení velkých ploch.
  • Vibrační se základovou deskou ve tvaru delty. Úhlové brusky, vibrační. Používají se pro práci v těžko přístupných místech a pro obrábění dílů složitých tvarů.
  • Excentrické (orbitální) brusky. Použijte kulatou desku s vyměnitelnými brusnými podložkami. Určeno pro jemné dokončovací práce a jemné broušení.
  • Kartáčové brusky. Na rozdíl od jiných strojů se liší tím, že spotřební část tvoří kartáč s kovovými nebo syntetickými štětinami. Nevhodné pro jemné mletí. Jejich hlavní funkcí je odstraňování nátěrů a zdrsňování.

V závislosti na aplikaci použijte jeden nebo druhý. řemeslníci mají obvykle ve svém arzenálu alespoň dvě brusky, jednu na hrubé a druhou na jemné práce.

Kartáčová bruska na dřevo

Tento typ nástroje se používá především k čištění starých nátěrů nebo laků a k texturování dřeva. Kartáčovací stroj se často používá pro dřevěný nábytek. Používá se ke „starožitným“ povrchům, k vytváření starožitného nábytku.

Odjehlování se provádí pomocí rotujícího válcového bubnu (kartáče) s kovovými nebo nylonovými štětinami. Místo kartáče je možné nasadit brusný kotouč nebo kotouč s měkkým materiálem pro leštění.

Existují dvě varianty provedení kartáčů. První z nich je nástroj v širokém pouzdře, které ukrývá hřídel s kartáčovou hlavou. Přístroj je vybaven dvěma rukojeťmi, z nichž jedna má spoušť. Tento typ nástroje má variabilní nastavení hloubky.

Druhá varianta je téměř totožná s „úhlovou bruskou“. Rozdíl spočívá v příslušenství, na kterém je válcový kartáč namontován. Jiné umístění řídítek. Je nastaven rovnoběžně s pracovní hřídelí. U těchto modelů nelze nastavit pracovní hloubku.

Pásová bruska na dřevo

Je nejvýkonnějším a nejproduktivnějším typem. Dokončovací práce se provádí pomocí brusného pásu připevněného k dvojici rotujících hřídelí na obou stranách ploché základní desky. Šířka pásu může být až 110 mm. Tato bruska si snadno poradí s velkými plochami.

Některé modely mají nástavec na pracovní stůl a lze je vybavit dalším příslušenstvím. Tím se z nářadí stává miniaturní stroj, který je ideální pro menší individuální aplikace.

Brusky na dřevo

Jedná se o samostatný segment vysoce specializovaného elektrického nářadí určeného výhradně pro použití s dřevěnými podlahami a podlahami z přírodního dřeva. Díky jejich konstrukci se s nimi snadno pracuje na větších plochách. Vysoký výkon zajišťuje dostatečný výkon.

V principu podobné ručním bruskám. Nejčastěji používané typy strojů jsou

  • Buben: Princip činnosti je stejný jako u kartáčovacích strojů. místo válce se štětinami se používá buben s řemenem. Stroj se používá hlavně k oškrabávání starých nátěrů (škrabání) nebo k hrubému broušení a odfrézování rozdílů ve spárách.
  • Pás: liší se od ruční verze výkonem a použitím širšího nože. Vhodné pro broušení a dokončovací práce.
  • Kotoučové: brousí povrch brusným materiálem upevněným na jednom nebo více rotujících kotoučích.
  • Excentrické (orbitální): kruhová základní deska se otáčí a současně vykonává vratné pohyby v horizontální rovině. Základem používaného spotřebního materiálu jsou brusné kotouče.
  • Vibrační: jednotky s rovnou obdélníkovou pracovní plochou. Mechanika je poháněna vibračním pohonem nebo excentrickým motorem připojeným k hřídeli. Podeševní deska se neotáčí, ale vykonává krátké horizontální pohyby s vysokou frekvencí.

Většina těchto strojů je poměrně objemná, takže všechny díly a součásti jsou umístěny na pohyblivém rámu. Síla a výkon také nejsou jen tak z ničeho nic. Tyto stroje jsou většinou napájeny ze sítě 380 V.

Malé brusky na dřevo

Ruční elektrické nářadí s nízkým až středním výkonem je vhodné pro domácí práci. Malé zařízení bude obzvláště vhodné pro použití.

Menší obrobky a nešikovná místa se s vibrační bruskou brousí snadněji. Existují dva typy těchto zařízení, které mají kompaktní rozměry: v případě s „hřibovitou“ rukojetí a v podlouhlém těle, připomínajícím úhlovou brusku. Obě verze mají deltovitou (trojúhelníkovou) podrážku. Ty se lidově označují jako „železo“.

Některé modely excentrických a povrchových brusek jsou poměrně kompaktní. Jsou také velmi vhodné pro broušení a leštění dřeva.

Lze zvolit řemenovou jednotku. Bude mít kryt s podélným uspořádáním motoru, podobně jako „úhlová bruska“. Napínací mechanismus s brusným pásem je namontován na převodovce. Tento nástroj je vhodný pro dokončování konců a hran.

Vezměte prosím na vědomí, že menší mlýnky mají příkon 50 až 300 wattů. Tím se zabrání velkému zatížení. Výkon bude v rámci limitu výkonu.

Profesionální bruska na dřevo

Každé profesionální nářadí se liší od domácího nářadí, protože je schopné vydržet velké pracovní zatížení a je určeno pro nepřetržitou práci po delší dobu. Robustnost a spolehlivost závisí na kvalitě a technických vlastnostech.

Modely ručních brusek pro profesionální použití mohou v závislosti na typu a použití potřebovat více než 1 000 wattů. Například průměrná spotřeba energie orbitálních strojů je přibližně 350-450 wattů. Pásové brusky mají příkon 500 W až 1200 W. Existují i výkonnější modely.

Důležitým faktorem v profesionálním segmentu je funkčnost. Některé modely zahrnují možnost použití speciálního příslušenství: vyměnitelné podložky, vodítka, upevňovací zařízení atd. To zvyšuje možnosti a přesnost nástroje.

Mezi charakteristické vlastnosti patří plynulá regulace otáček, různé provozní režimy, automatické centrování pásu, prachový sáček nebo připojení k externímu odlučovači prachu.

Profesionální brusky zahrnují všechny speciální brusky. Multifunkční zařízení zaujímají samostatné místo. Jsou to obvykle malé přenosné stroje na broušení a leštění dřevěných dílů.