Hloubkové měřidla řetězové pily. Rozchod řetězové pily

Hloubkové měřidla řetězové pily

Pro správnou údržbu řetězové pily jsou nezbytné hloubkové měřiče řetězové pily. Když si všimnete skákání řetězu místo hladkého otočení, budete vědět, že je čas snížit svůj hloubkový rozchod. Někteří lidé je zkontrolují pokaždé, když naostří svůj řetězec v rámci rutinní údržby. Dobrým pravidlem však je upravit měřič hloubky každou sekundu nebo potřetí, když zaostřujete řetězec.

Co je to hloubkový rozchod?

Když se podíváte na zuby na řetězu řetězové pily, hloubkovým měřidlem je kovový bod, který sedí před každou řezačkou, která se také nazývá zub. Hloubková měřička určuje, kolik dřeva je řezáno, když je řetězec protažen. Pokaždé, když naostříte řetězec, řezačka se sníží. Pokud průvodce hloubkou není také snížen, váš řetězec začne řezat tenčí žetony. Brzy zjistíte, že to vůbec nebude.

Správná výška hloubky

Pokud je hloubka příliš vysoká, bude řezat dřevo déle, protože řetěz se bude pohybovat pomaleji. Pokud je hloubka příliš nízká, řetězec se rychle sníží, ale riziko vážného zranění se zvyšuje. Každá řezačka by měla být přibližně 0.025 palce výše než hloubka. Pokud je váš hloubkový rozchod vyšší než řezačka, zjistíte, že váš řetězec bude vibrovat a stříhat nerovnoměrně, i když jsou řezačky ostré.

Průvodce hloubkovým měřením

Nejjednodušší způsob, jak zajistit, že podáváte svůj hloubkový rozchod ve správné výšce, je použití speciálně vyrobeného nástroje nazývaného průvodce hloubkovým měřidlem. Zde jsou 3 jednoduché kroky, které vám pomohou správně upravit měřiče hloubky:

Krok 1: Získejte správný nástroj

Zakupte správný průvodce hloubkou pro váš řetězec. Nástroj přichází v různých velikostech, takže je důležité koupit nástroj, který se hodí k vaší konkrétní řetězové pile. Můžete si je koupit přímo od výrobce nebo od místního prodejce.

Krok 2: Umístěte měřič hloubky

Umístěte průvodce hloubkovým měřidlem na horní část řetězce. Jeden hloubkový rozchod bude vyčnívat ze slotu najednou.

Krok 3: Upravte hloubku

Pokud najdete hloubkový rozchod, který je vyšší než průvodce, použijte k založení hloubkového měřidla plochý soubor nebo broušení, takže je nižší než řezačka. Dávejte pozor, abyste nepodali hloubkový měřič nižší než nastavení. Při souboru se ujistěte, že měřiče hloubky udržují svůj původní tvar, aby se řezačky hladce živily.

Pokračujte po celém řetězci a kontrolujte každý hloubkový rozchod, aby se zajistilo, že každý z nich je ve správné výšce. Pokud na jedné straně podáte pouze hloubkové měřidla, váš řetězec se rozřezává, protože se automaticky vytáhne na stranu řetězce s nižšími měřidly hloubky.

hloubkové, měřidla, řetězové, pily

Udržování hloubkových měřidel ve správné výšce zajistí hladší řezání a sníží riziko zranění. To také prodlouží životnost vašeho řetězce, takže si nebudete muset kupovat nový tak často.

Řetězové pily jsou neocenitelné pro sklizeň palivového dříví, ale stejně jako všechny nástroje, někdy potřebují nové části. Zjistěte, jak měřit lištu a řetězci řetězu, abyste získali správné náhrady.

Autor: Glenda Taylor | Publikováno 22. března 2022 18:23

Můžeme získat příjmy z produktů dostupných na této stránce a účastnit se přidružených programů.

Základní nástroj ve světech profesionálního a kutilství, řetězová pila je powerhouse- když běží dobře. V průběhu času a s opakovaným použitím se však může řetěz řetězové pily opotřebovat a tyč řetězové pily se může ohnout nebo poškodit.

S výhledem na něco tak jednoduchého, jako je udržení plné olejové nádrže pily může trvale poškodit bar a řetězec. Nahrazení obou položek je jednoduché. a tak přijde na správné velikosti náhrady, když víte, jak.

K měření baru a řetězu je zapotřebí jen velmi málo zásob. Následující návody mají dvě různé řetězové pily, ozvěna 20palcová dřeva vlčí plynová řetězová pila a ozvěna 12palcová bezdrátová baterie řetězová pila. Jiné značky a modely se mohou mírně lišit, ale měření tyče a řetězce na všech modelech se řídí stejnými obecnými pokyny. Shromáždit zásoby před začátkem a může to být rychlý úkol.

Jsme účastníkem programu Amazon Services LLC Associates, affiliate reklamního programu, jehož cílem je poskytnout pro nás prostředky k vydělávání poplatků odkazem na Amazon.com a přidružené stránky.

NEŽ ZAČNETE

Bezpečnost především! Odpojte řetězovou pilu od zdroje energie. Pokud je řetězová pila napájena lithium-iontovou baterií, vyjměte baterii. Pokud se jedná o kabelovou řetězovou pilu, odpojte nástroj.

Není také špatný nápad nosit rukavice. Linky čepele řetězové pily na řetězu řetězové pily jsou ostré a mohou snadno poškrábat nebo řezat pokožku.

Jak měřit lištu řetězové pily

Řetězové pily se prodávají podle délky baru, takže většinu času bude majitel nástroje znát velikost baru při nákupu náhradního pruhu. Délka tyče však lze zapomenout, nebo nástroj může mít jiného původního majitele, takže současný majitel nezná délku.

Naučit se, jak měřit lištu řetězové pily, je jednoduché, ale vyžaduje to rozebrat řetězovou pilu. Takto:

Krok 1: Použijte klesnutí k uvolnění šroubů, které drží ochranný případ na místě.

Na straně řetězové pily jsou jeden, dva nebo tři šrouby, v závislosti na značce a modelu pily. Šrouby zajišťují ochranný případ nad bodem, kdy se lišta, řetězec a řetězové kolo připevňují.

Pro tuto práci je speciálně vytvořena tahkanná pila (kombinovaná klíč a šroubovák). K uvolnění a odstranění matic (ořech) použijte konec klíče. Jakmile jsou ořechy vypnuté, pouzdro se hned uklouzne. Nezapomeňte nastavit šrouby někde v bezpečí, kde se neztratí.

Krok 2: Odstraňte lištu a řetězu řetězové pily.

Jakmile je případ vypnutý, řetězec se uvolní a je to jednoduchý úkol zvednout ho nahoru a z baru a řetězové kolo. Nyní vytáhněte tyč směrem ven z řetězové pily, abyste ji odstranili. Řetězec i bar by se měly snadno uvolnit.

Krok 3: Změřte lištu od špičky do středového slotu. a v případě potřeby zaokrouhlujte nahoru.

Položte naplocho řetězové pily na stůl nebo pult a změřte od zaobleného konce do středového štěrbinu na druhém konci baru. Řetězové tyče prodávají v sudých číslech, jako je 12 palců, 14 palců a 16palcová bary. Trik je zde zaokrouhlit měření až k nejbližšímu sudému číslu.

Na plynové řetězové pile s Wolf Wolf Wolf Wolf Echo vychází měření od špičky do slotu 18-7/8 palců, takže při jejím zaokrouhlování bude 20 palců 20 palců.

Jak měřit řetězec řetězové pily

Naučit se, jak měřit velikost řetězce, je trochu složitější, ale není obtížné. K získání správného náhradního řetězce potřebují uživatelé tři čísla; hřiště, měřidlo a počet odkazů v řetězci.

Tyto informace mohou být vytištěny na některých řetězových tyčích, jak bylo uvedeno na ozvěně. Má 12palcový bar, který naznačuje, že tyč je dlouhý 12 palců, rozchod je.050 a rozteč je 3/8 palce. Kromě toho je počet odkazů na pohon v řetězci 45, jak ukazuje „45DL.“

Větší dřevo vlk nemá na baru žádný tisk, ale stále je jednoduchá záležitost zjistit měření.

Krok 1: Spočítejte počet odkazů na jednotku řetězu.

Velikost řetězové pily závisí na počtu odkazů. Toto je jeden krok, který se může stát únavným, ale není to komplikované. Pokud lišta nemá na něm vytištěné informace. budete muset spočítat odkazy na jednotku.

I když to není nezbytné, vázání řetězce mezi odkazy a začátek počítání hned po řetězci usnadňuje spočítání odkazů, aniž byste ztratili místo. Poznamenejte si celkový počet. Na řetězci dřeva jsme počítali 70 odkazů na jednotku.

Krok 2: Změřte vzdálenost mezi třemi nýty a rozdělte 2, abyste našli hřiště.

Odkazy na pohon jsou drženy na místě nýty, které je udržují bezpečně připevněné a slouží jako flexibilní body, které umožňují ohýbat řetězu, když cestuje po baru. Chcete.li získat rozteč řetězce, změřte vzdálenost mezi třemi nýty, počínaje středem jednoho nýtu, projděte druhý a končící ve středu třetího. Toto měření musí být přesné, takže spíše než začít na konci páskové měření, která má háček, který vznáší, začíná při přírůstku 1 palce na páskové měření.

Na dřevěném vlku byla přesná vzdálenost mezi nýty 6/8 palce. Při rozdělení 2 je výsledkem 3/8 palce. Takže hřiště řetězce je 3/8 palce.

Krok 3: Použijte běžné mince k určení měřidla řetězce.

Rozchod na řetězci řetězové pily je tloušťka špiček odkazů, které cestují v drážce řetězové lišty. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, je použití řetězu, je použít mince k určení šířky drážky na baru. Shromážděte desetník, penny a čtvrtinu. Jeden po druhém zkuste namontovat každou minci do drážky na okraji lišty řetězové pily.

Správná mince by se měla snadno vklouznout do drážky, ale pohodlně. V případě dřeva vlka byla čtvrtina příliš široká na to, aby se vklouzla do drážky; desetník byl tak úzký, že se to chrabilo, ale penny byla pěkná, pohodlná fit. takže byl správný rozchod.058. Pomocí následujícího určete k určení měřidla v závislosti na tom, který mince se hodí.

Poslední myšlenky

Hlasitý hluk a čirá síla řetězových pilovačů věří jejich relativně jednoduchým designem. Demontáž řetězové pily k měření a výměně jejího baru a řetězce je rychlý a snadný úkol, který vyžaduje jen velmi málo nástrojů.

Je nezbytné, aby náhradní díly byly správné velikosti. I když uživatel nemá původní příručku a měření nejsou vytištěna na baru, lze je snadno určit. S naším návodem pro měření lišty a řetězce řetězu je méně důvodů, jak odložit nahrazení opotřebovaných dílů řetězové pily.

Jak měřit lištu řetězové pily

Tyčinky řetězové pily přicházejí v různých velikostech. Silné řetězové pily přicházejí s 20palcovými bary a ty méně silné přicházejí s 18 palci nebo menšími. Nejjednodušší způsob, jak poznat velikost lišty, je kontrola uživatelské příručky řetězové pily. Každý model je dodáván s uživatelskou příručkou, která určuje délku tyče v palcích.

Nebojte se, pokud jste ztratili uživatelskou příručku. Stále existuje jiný způsob. Velikost tyče můžete měřit sami.

Sledujte našeho průvodce krok za krokem a změřte lištu řetězové pily během několika minut.

Nalezení velikosti řetězu řetězové pily

I bez uživatelské příručky existují dva způsoby, jak určit velikost řetězce. Části řetězové pily budou mít na ně vyražena měření. Můžete buď hledat tato čísla nebo měřit řetězec sami.

Metoda 1: Nalezení měření řetězce

Ruce dolů, toto je nejjednodušší metoda určení velikosti řetězce řetězové pily. Musíte najít tři parametry, abyste zjistili velikost řetězce. Jsou to hřiště, měřidlo a pohonné odkazy. Najdete je poblíž zadní části baru řetězové pily na místě montáže.

Metoda 2: Měření velikosti řetězu řetězové pily

V této metodě ručně měříte velikost řetězce. K tomu musíte měřit dva parametry. Jsou to hřiště a rozchod.

Jak měřit hřiště

Pitch je vzdálenost mezi jedním odkazem na jednotku a druhým. Chcete.li měřit hřiště, vypočítejte vzdálenost mezi 3 po sobě jdoucími nýty. Nyní vydělte hodnotu 2. To vám poskytne měření hřiště. Většina řetězců má rozměr hřiště ⅜ palců a.325 palců.

Jak měřit měřidlo řetězce

Šířka drážky se označuje jako rozchod. To je oblast, kde se řetězec připojuje k baru. Postupujte podle níže uvedených kroků a změřte řetězový rozchod.

  • Vyčistěte drážku tyče pomocí šroubováku nebo jakéhokoli čisticího nástroje.
  • Zkuste do drážky zasunout čtvrtinu, penny a desetník.
  • Určete, který z nich dokonale zapadá do drážky, aniž byste použili jakoukoli další sílu.
  • Pokud se čtvrtina zapadá do drážky, má řetěz a.063 měřič. Pokud se penny nebo desetník hodí do drážky, řetězec má.058 a.050 měřidel, respektive.

Měření rozteče a měřidla vám poskytne velikost řetězu řetězové pily.

Často kladené otázky

Pomocí pásky změřte řetězovou pilu z přední špičky do skříně nepořádku. Toto je použitelná délka řetězové pily a je označována jako volaná délka. Nyní zaokrouhlujte číslo na nejbližší sudé číslo. Dá vám délku řetězu řetězové pily v palcích.

Počet lišt řetězových pilach označuje počet hřiště, rozchod a odkaz na odkaz. Tato čísla najdete poblíž zadní části baru řetězové pily na místě montáže. Tato čísla vám poskytnou měření řetězce řetězové pily.

Řetězové tyče přicházejí ve velikostech od 12 palců do 40 palců. Na 14palcové řetězové pile můžete použít 18palcový bar. Není to však vhodné. Nebudete mít nejlepší řezací výkon, když je bar větší než řetězová pila.

Ne, neměli byste spustit řetězovou pilu bez baru. Pokud spustíte řetězovou pilu bez baru, spojka a řídicí kolo se uvolní z řetězové pily. To bude stroj nefunkční a může vést k fatálním zraněním.

Rozteč řetězu je vzdálenost mezi dvěma odkazy. Chcete.li vypočítat rozteč řetězce, změřte vzdálenost mezi 3 po sobě jdoucími nýty a vydělte hodnotu 2. Většina řetězců má rozměr hřiště ⅜ palců a.325 palců.

Závěr

Jak vidíte, měření lišty a řetězu je snadné i bez uživatelské příručky. Chcete.li vypočítat velikost lišty řetězové pily, musíte měřit volanou délku a zarazit ji na nejbližší sudé číslo.

V případě měření řetězců řetězové pily můžete značky používat na baru nebo měřit velikost sami. Musíte vypočítat rozteč a měřidlo, abyste změřili velikost řetězce.

Pokud máte nějaké dotazy nebo pochybnosti, dejte nám vědět pomocí комментари мнения владелццев sekce níže. Pomůžeme vám. Můžete také použít комментари и мнения владелцев Box pro zveřejnění svých myšlenek a názorů na článek.

Co je to řetězový rozchod řetězové pily? (The Ultimate Guide!)

Ah, řetězový rozchod. široce používaný termín ve světě řetězové pily!

Ale už jste někdy přemýšleli, co to vlastně znamená?

Mám více než 20 let zkušeností s řetězovým pivem a v tomto článku to pro vás rozkládám.

Co je to řetězový rozchod řetězové pily?

Řetězový rozchod odkazuje na tloušťku spojů pohonu (část řetězce, která se vejde do vodicího panelu). Měří se v palcích a jsou k dispozici hlavně 4 různé řetězové měřidla:.043 ”.050 ”.058 “a.063 ″.

Jinými slovy, je to šířka drážky vašeho vodicího panelu, kde běží řetězec.

Čím vyšší je počet, tím silnější a silnější jsou odkazy na pohon. A v důsledku toho bude řetězec trvat déle a bude méně pravděpodobné, že vytvoří křivé řezy.

To však také znamená, že řetězy s vyšším měřidlem jsou těžší. Navíc to vyžaduje výrazně více koňských sil, jak je řídit kolem baru.

( Kompromisy, člověče kompromisy! )

Proto, malý nebo Pluner Pily jako Stihl MS 170 a MS 250. Přijďte s měřicím řetězcem 043 ”.

Na druhé straně, pily vyšší CC jako MS 462 a MS 661 používají 0.058 ”nebo 063” rozchod.

Jak určit měřidlo řetězce řetězové pily?

Nyní, když víte, co je řetězová pila řetězová pila, možná vás zajímá: Jak poznám, že měřič mého současného řetězce?

Zde jsou 4 různé způsoby, jak to zjistit:

Zkontrolujte spisy na vodici

Pokud se jedná o akciový řetězec ( ten, který přišel s vaší pilou ), pak by měřice mohl být napsán na vašem průvodci.

Například zde je vodicí lišta, která vezme a.Řetězec 058 ″:

✍ Poznámka: Někteří výrobci zmiňují rozchod v milimetrech. místo palců.

Například zde je bar, který říká 1.6 (mm). což je stejné jako 063 ″ (in):

Nenechte se tedy zmatení!

Najdete v této tabulce a převeďte měřidlo z milimetrů na palce:

Zkontrolujte uživatelskou příručku

Ne každý bar má na něm napsáno řetězový rozchod.

V takovém případě je nejlepší způsob, jak určit měřidlo, kontrola manuálu.

Otevřete jej a přejděte do části „Specifikace“ nebo „Technická data“. Měli byste najít měřidlo uvedený tam.

Například zde je pila Husqvarna 120 Mark II, která vezme 1.3 mm/0.Řetězec měřidla 050 ″:

Zkontrolujte balení řetězu

Pokud jste si zakoupili náhradní řetězec, měl by být rozchod vytištěn/vyražen na obalu.

I hope you didn’t throw away the box yet!

Zde je příklad toho, co A 0.Balíček řetězu 050 ″ vypadá jako:

Čtení čísla vyraženého na odkazech jednotky

Have you ever noticed a small number stamped on each drive link?

No, to není náhodné číslo. Ve skutečnosti vám řekne rozchod a hřiště vašeho řetězce. (Přečtěte si tento článek a dozvíte se o hřišti řetězové pily !)

V závislosti na značce řetězce, modelu a typu můžete najít různé variace čísel vyražených na odkazech na jednotku.

Zde je graf, který obsahuje několik běžných vyražených čísel na různých značkových řetězcích a jejich odpovídající velikost měřidla:

Řetězový rozcech v rozchodu

Nyní vše, co musíte udělat, je najít číslo, které je vyraženo na vašem odkazu na jednotku, a poté jej porovnat s tímto grafem.

Například zde je řetězec Carlton s „A1“ vyraženým na odkazech na jednotku:

A pokud v grafu hledám „A1“, vidím, že to odpovídá rozchodu 050 ″.

Změřte to sami

Pokud vše ostatní selže, můžete to vždy měřit sami!

Normální páska nebo pravítko zde nebude fungovat. K přesné změně šířky drážky budete potřebovat Vernierova třmena.

Pokud to pro vás není možné, můžete získat jeden z těchto nástrojů pro měření řetězové pily a řetězce. (Nejsou super drahé!)

Dostal jsem můj z Amazonu a je to docela užitečné.

✍ Poznámka: Je těžké měřit měřítko starších řetězců přesně kvůli opotřebení.

Mohu na motorové pile použít řetězec jiného rozchodu?

Na motorové pile můžete použít řetězec jiného rozchodu, ale musíte lištu nahradit ten, který je kompatibilní s novým rozchodím.

Například, pokud používáte řetězec 050 ″ a chcete přejít na měřidlo 058 ″. Pak si budete muset koupit bar, který vezme řetězec 068 ″.

Je to proto, že pokud se pokusíte použít řetězec, který je pro bar příliš silný, nebude se hodit do drážky.

Podobně, pokud se pokusíte použít tenký řetězec na baru se širokými drážkami, nebude mít dostatek napětí, aby zůstal na místě a během použití by mohl vyskočit z baru.

Používání jiného rozchodu než to, co je doporučeno může často vést k problémům, jako je protažení řetězce. skákat z baru a dokonce se zlomit.

Takže pokud nevíte, co děláte, důrazně bych doporučil držet se původního rozchodu vaší pily a baru.

Proč je řetězový rozchod řetězové pily tak důležitý?

Při výběru řetězce řetězové pily je řetězový rozchod důležitou specifikací, kterou je třeba zvážit. Protože určuje, zda řetězec odpoví vaše vodicí lišta nebo ne.

And as I’ve already mentioned –

Using a chain with an incorrect gauge can lead to poor cutting performance, increased wear and tear on both the chain and guide bar, and can be DANGEROUS!⚠️

A chain that’s too thick for your bar won’t fit your bar, while a too thin chain won’t stay in place and may jump off the bar, snap, or break during use.

That’s why you need to know the gauge of your chain and make sure it’s compatible with your bar and saw!

What’s the Most COMMON Chainsaw Chain Gauge?

The most common chainsaw chain gauge is 0.050″. This gauge size is versatile and can handle a wide range of cutting applications, making it popular among chainsaw nerds.

You’ll often find this gauge size on mid-range homeowner chainsaws, and some light-duty commercial saws as well!

Half of my saws have 3/8″ pitch and 0.050″ gauge chains. This combination works really well for all my cutting needs and I haven’t had any issues with it so far.

And it seems like I’m not alone!

hloubkové, měřidla, řetězové, pily

Valek (člen Arboristsite) říká: „ Provozujeme 3/8.050 na všechno kromě nově zakoupeného Husqvarna 41… (brzy se převést)

Rmihalek (další člen Arboristsite) říká: “ Běžím buď 0.050 ″ nebo 0.058 ″ na mých větších pilách a 0.043 ″ na horní rukojeti a všichni fungují skvěle. “(Zdroj)

Ale hej, nenavrhoval bych se změnit na jiný rozchod jen proto, že ho používají všichni ostatní nebo proto, že je to nová horká věc.

Vyberte rozchod, který odpovídá požadavkům vaší pily, nikoli to, co je trendy!

A mějte na paměti. řetězy řetězové pily nejsou univerzální. Pokud řetězec dokonale zapadá na jednu pilu, nemusí se nutně hodit další ( bez ohledu na značku nebo model! )

Takže věnujte pozornost řetězovému rozchodu své pily a ujistěte se, že máte ten pravý!