Jak funguje indikátor šroubováku s LED

Jak funguje šroubovák indikátoru

Indikátorový šroubovák (indikátor, tester). zařízení, které vám umožní určit přítomnost elektrického napětí v určité oblasti obvodu. Používá se nejen profesionálními elektrikáři, ale také obyčejnými lidmi zapojenými do nezávislé instalace elektrického zapojení v jejich domově.

Indikátor napětí se používá pro následující účely:

 • Stanovení fáze, nulový drát;
 • Stanovení polarity baterií a baterií;
 • Hledejte skryté (zděné) ve stěně zapojení;
 • Hledejte útes v elektrickém obvodu;
 • .
funguje, indikátor, šroubováku

Kromě toho, pomocí digitálních modelů moderního tohoto zařízení, je možné určit hodnotu napětí, umístění pozitivních a negativních elektrod na diodě.

Vzorek testovaného napětí

Elektrikáři často používají indikátor šroubovák. Toto je malý šroubovák, docela „slabý“ vzhled, neschopný utáhnout šrouby skvělým okamžikem. Ale má jiný účel. Toto je indikátor síťové fáze. Fázové dráty sítě jsou pod zvýšeným napětím vzhledem k zemi a nulovým drátem, smrtící pro lidi.

Indikátorový šroubovák je jednoduchý a spolehlivý tester napětí. Neumožňuje měření napětí, ale přesně naznačuje přítomnost napětí, které může být nebezpečné. Nejběžnější ukazatel založený na neonové žárovce je. Toto je klasika, kterou je velmi obtížné konkurovat, a proto:

Stojí za to věnovat její podrobnou pozornost v samostatné části a popsat, jak tato sonda funguje.

funguje, indikátor, šroubováku

Indikátor síťového napětí propuštění plynu

Princip provozu indikátorového šroubováku spočívá ve zvláště malém proudu doutnajícího výboje v neonové žárovce, která je vizuální pro vizuální detekci. Současně je vypouštěcí napětí velmi úspěšně umístěno v rozmezí od 70 do 80 voltů a vyšších.

V sérii s žárovkou je zapnutý proudový rezistor s ohraničením s nominální hodnotou 500-1000 kilometrů s žárovkou. Chrání před nadměrným proudem žárovku a lidské tělo.

Zvláštností neonového indikátoru je, že osoba je součástí elektrického obvodu, na který se aplikuje vysoké napětí. Ale protože lidské tělo má odpor asi 1-4 km, ohromující část napětí padá na žárovku a rezistor k němu připojený.

Jednotka Volt padá na samotného muže, což je zcela bezpečné. V žádném případě byste neměli používat šroubovák bez odporu!

Indikátorový šroubovák nelze provést téměř nic jiného než stanovit fázi a nulu. Jedná se však o velmi důležitý a povinný úkol, který přímo souvisí s elektrickou bezpečností. Jako šroubovák je indikátor poměrně slabý a takový šroubovák nelze s vysokým úsilím zpřísnit.

Držení šroubováku v ruce, opatrně se vztahují k živým částem. V tomto případě se musíte určitě dotknout kovového tlačítka nebo ráfku na izolační rukojeti šroubováku, aby byl řetěz uzavřen tělem k zemi. Pokud žárovka uvnitř šroubováku svítí malinovým světlem, pak je tento vodič jednou z fází sítě. Jinak je to neutrální, která má spojení se zemí nebo uzemněním nebo izolovanou oblastí řetězce (vodič).

Záře lze pozorovat i na těch průvodcích, které „nebijí proud“. Jedná se o síťové dovednosti prostřednictvím kapacitní komunikace. Musí s nimi také být opatrní. Pokud je velikost kontejneru dostatečně velká, může být takový vodič nebezpečný.

Princip provozu indikátoru šroubováku

Nejjednodušší indikátor šroubováku funguje takto:

 • Po kontaktu bodnutí s fázovým drátem (koncování baterie plus) na něm začne úniku elektrického proudu;
 • Po bodnutí, proud prochází rezistorem s odporem 1 mámy. Aktuální proud je redukován na bezpečný hodnotu pro lidské tělo.
 • Okopnutí rezistoru prochází proud neonovou lampou, což způsobuje záře plynu čerpané do plynu;
 • Zbytky současného procházejí tělem člověka, který ho používá do země.
funguje, indikátor, šroubováku

Celý proces stanovení přítomnosti proudu v samostatné části obvodu tedy trvá několik sekund.

Jak zkontrolovat indikátorový šroubovák

Před zahájením práce je nutné zkontrolovat výkon zařízení. To lze provést několika způsoby:

Kontrola šroubováku indikátoru pomocí zásuvky

POZNÁMKA: Nemůžete začít pracovat, aniž byste dříve zkontrolovali šroubovák indikátoru pro obslužnost. Musíte to udělat pokaždé. Integrita případu je také důležitá, pokud na něm jsou trhliny. práce s takovým nástrojem není bezpečná.

Hledejte fázi a kontrolujte nulu v zásuvce s indikátorem

Jak jsem řekl, hlavním účelem jakéhokoli indikátorového šroubováku je stanovit fázi a nulu. A pokud vám indikátor pasivní fáze může naznačovat pouze fázi a podle zbytkového principu určíte nulu, pak v aktivním šroubováku můžete identifikovat obojí.Nejjednodušší možností pro demonstraci práce těchto funkcí je určit fázi a nulu ve vývoji pro domácnost.

Abychom našli fázi, která se dotkne horního kontaktu indikátoru, jednoduše a držíme šroubovák plastovou rukojetí, přitiskneme bodnutí na jakýkoli kontakt v zásuvce výstupu. Pokud LED v případě indikátoru zapálila, pak je fáze v tomto kontaktu.

Pokud LED nespálí, ale když se ruka dotkne horní část indikátoru, kontaktní platforma na koncovém krytu, pokud svítí. To znamená, že v tomto kontaktu není nula roztrhána.

Je tedy možné určit přítomnost elektrického proudu nejen ve výstupu, ale také na kontakty elektrických zařízení, kabelů a dokonce i v některých případech na domech elektrických spotřebičů, potrubí nebo topných radiátorů. A také zkontrolujte výkon nuly nebo uzemnění.

Jak používat indikátor šroubovák

Při práci s napájecí mřížkou musíte dodržovat bezpečnostní pravidla a vědět, jak správně používat tester testerů. Hlavním bodem je odpojení jističů obvodů v elektrických obvodech při rozebírání spínačů, zásuvek atd. Měli byste se také ujistit, že výkon zařízení, protože přesnost hodnot a bezpečnost uživatele (Master) závisí na jeho technickém stavu. Tento nástroj by měl mít celý případ. bez čipů, trhlin atd. V přítomnosti minimálního poškození je zařízení vyměněno, protože důsledky šoku mohou být nevratné.

Provozní stav testeru je zkontrolován uzavřením obvodu rukama (nanesením prstů na sondu a „paty“ sondy současně). Nedostatek záře dochází ve dvou případech:

 • Při selhání zařízení, které by mělo být nahrazeno. Oprava není vhodná, takže vynaložené úsilí bude mnohem více než náklady na nový nástroj.
 • Sedící baterie, které musí být nahrazeny novými prvky. Při jejich instalaci je pozornost věnována polaritě, jinak zařízení nebude fungovat.

Chytré šroubováky elektronického typu

Elektronický indikátor šroubovák se díky jeho technickým charakteristikám a široké funkčnosti nazýval mini-multimetr. Taková zařízení však nepatří do kategorie měření, takže výsledky by neměly být považovány za naprosto přesné.

Často se používají různé kombinace LED s několika barvami. Nejčastěji se používají zelená a červená. Některé modely mají zvukový alarm a upozorňují, že existuje napětí. Měření se provádí v rozsahu 12-220 voltů. Princip jednání jako celku je stejný jako principy obyčejných šroubováků.

Existují dva provozní režimy indikátorů. kontakt a bezkontaktní. V prvním případě zařízení funguje podle obvyklého schématu a ve druhém může fungovat v režimech vysoké nebo snížené citlivosti.

Pravidla pro použití indikátorů napětí

Při práci s tímto druhem nástrojů existuje řada pravidel, která musíte vědět, abyste udělali vše správně. Zde je nutné dodržovat taková doporučení:

 • Soulad s pravidly bezpečné práce s elektrickými sítěmi.
funguje, indikátor, šroubováku

Vypněte jističe na elektrickém panelu

Poznámka! Jakékoli elektrické zařízení bude fungovat pouze v případě, že jeho fáze/plus vstoupí do nulové/mínus drát sítě prostřednictvím řetězce.

 • Pro vyhodnocení složitých elektrických spotřebičů není takový měřič indikátoru jakéhokoli typu vhodný. S jeho pomocí můžete zkontrolovat obslužnost elektrických nástrojů;
 • V domech a bytech je standardní síť s čistotou 50 Hz a napětí 220 V;
 • Při práci s takovým šroubovákem je nutné vědět, že napětí vždy přichází do fáze, nulové vedení k transformátoru (-) a třetího drátu (například v zásuvce).

Při použití signálního šroubováku v různých pracích musíte dodržovat výše uvedená pravidla. Jinak můžete získat zcela opačný výsledek.

Parametry výběru

Jak používat indikátor šroubovák a co může, už víte. Nyní musíte zjistit, jak si vybrat vhodný model. Dokonce i ten nejobtížnější indikátor šroubováku nestojí více než 12-15 (jedná se o evropští výrobci, „čínské“ časy jsou třikrát levnější). Obyčejné lze zakoupit obecně za 20 (asi 25 centů). Přesto si to také musíte vybrat moudře. Na farmě je nejlepší mít dva modely: obyčejné. jako fázový detektor a s LED typu kontaktu. pro volání a určování integrity drátů. Více „sofistikovanější“ modely vyžadují neustálou praxi, jinak jen zapomenete na co a jak to udělat. A čtení příručky pokaždé není nejlepší volbou.

Navenek velmi podobné, ale funkce může být velmi odlišná

I když jste se rozhodli pro typ indikátorového šroubováku, který si zakoupíte, musíte jej vybrat podle určitých parametrů:

 • Za jaké napětí.
 • Pokud musí být měření provedena pro jednofázovou síť, mělo by být rozsah měření 70-250 V nebo 100-250 V.
 • U třífázových sítí existují modely, které mohou měřit napětí až do 400 V.
 • Pro ty nízkonapěťové, také jejich modely-12-24-36 v.

Ve skutečnosti zde a všechny parametry. Volba není tak komplikovaná. Hlavní věcí není zapomenout: Před použitím indikátorového šroubováku nezapomeňte zkontrolovat jeho výkon a při práci si dodržujte pravidla elektrické bezpečnosti.