Jak nakrájet porcelánové dlaždice doma

Jak se vyhnout a jak se vyhnout žetonovým porcelánovým dlaždicím doma

Potřeba řezat porcelánové dlaždice se vyskytuje v situacích, když je nutné rozřezat dlaždici do požadované velikosti při pokládání podlah, směřující k stěnám, schody a různým povrchům v místnostech. Protože tento materiál je charakterizován zvýšenou tvrdostí, není snadné s ním pracovat. K tomu se používají různé nástroje a zařízení.

Porcelánové dlaždice se objevily na trhu stavebních materiálů relativně nedávno, ale již získaly velkou popularitu díky svým vysokým provozním vlastnostem a kombinovaly vlastnosti přírodního kamene a keramiky. Tento materiál dlaždic se získá suchým lisováním homogenní směsi sestávající z křemenného písku, Illyte Clay, Kaolin, polního střídání a minerálních barviv. Konečný vzhled porcelánové dlaždice se získá po odpálení ve speciálních pecích při vysoké teplotě (1200 1300 ° C).

Materiál má následující vlastnosti:

 • Vysoká tvrdost-7-8 e. Na stupnici MOOS (odpovídá Corundě);
 • Síla;
 • Opotřebení odporu a trvanlivost;
 • Hygiena a snadnost péče;
 • Antistatické;
 • Nízká absorpce vody;
 • Odpor vůči agresivnímu prostředí;
 • Environmentální přívětivost;
 • Odolnost proti mrazu;
 • Refrakterní.

Vzhledem k téměř úplné nepřítomnosti pórů, extrémně vysoké síle a dalších funkcích je materiál obtížné zpracovat materiál. Doporučuje se používat specializovaný nástroj pro řezání porcelánových dlaždic, který vám umožní získat rovnoměrnou kvalitu řezu.

Odrůdy obličejového materiálu a vlastností jeho různých typů

Způsob řezání závisí na rozmanitosti materiálu obličeje. Nejdůležitější věcí v této věci není jen materiál, ale také roli, která je přiřazena každé dlaždici ve složení. Dlaždice se obvykle vyrábějí ve sbírkách. tyto jsou promyšleny z hlediska barvy a vzoru. Většina sbírek se skládá z několika povinných prvků.

 • Dlaždice na pozadí obvykle nemají vzory. Ve sbírkách může být přítomno několik dlaždic různých barev. Je lepší řezat dlaždice na těch místech, kde je pozadí homogenní, takže řezané pláště nebude tak nápadné.
 • Hranice jsou malé prvky, které sdílejí velké barevné dlaždice, často mají obdélníkový formát. Pokud je to možné, lze se zabránit řezání hranic, pokud se tyto prvky nehodí na stěny.
 • Dlaždice s dekorem. tento typ dlaždice se vzorem nebo reliéfním obrázkem. Je lepší okamžitě odmítnout výzdobu, aby se rozřezala dlaždice s výzdobou. K tomu musí být ve stadiu rozvržení dlaždice s výzdobou převezeny na centrální místa místnosti. Rovněž se nedoporučuje mít dlaždici s výzdobou pod stropem nebo podlahou.

Položení dlaždic bez předběžného rozvržení zvyšuje počet řezaných prvků. Pokud plánujete umístění na papíře, můžete se vyhnout velkému počtu kousků a manželství.

 • Podlahové dlaždice jsou obvykle silnější než zeď, takže řezání je obtížnější. Kromě toho se na podlaze často používají velké dlaždice, nesrovnalosti při řezání jsou také patrné.

Je nutné častěji stříhat podlahové dlaždice, pokud se rohy v místnosti odchylují z 90 stupňů. Z tohoto důvodu musí být stěny v místnosti zarovnány pro položení nátěrů na podlaze.

Místa sousedící

Složitost řezu závisí na umístění dlaždice vzhledem k jiným prvkům. Je žádoucí, že na těchto místech neexistují žádné důležité a drahé dlaždice (hranice, výzdoba). o tomto okamžiku je rozhodováno předběžným uspořádáním prvků. Například hranice by neměly spočívat proti komunikaci nebo zásuvkám. Na místech, kde jsou dlaždice spojeny s zásuvkami, s bateriemi nebo vodovodními zařízeními se na dlaždicích vyrábí komplexní řezy (kruhový půlkruhový řez).

Počet křižovatek, ve kterých je lepší snížit dlaždice na minimum ve fázi plánování.

Materiál dlaždic

Tloušťka a síla materiálu často závisí na materiálu, ze kterého je dlaždice vyrobena. Některé materiály mají vysokou hustotu, ne každý nástroj je může snížit. Některé materiály vyžadují jemný přístup a podléhají řezání pouze specializovaným nástrojem.

nakrájet, porcelánové, dlaždice, doma
 • Keramické dlaždice jsou nejběžnější odrůdou, nahoře je pokryta dekorativním proskleným povlakem. Dlaždice jsou rozděleny na zeď a podlahu, ty je obvykle silnější, je obtížnější je z toho odříznout.
 • Porcelánová dlaždice je vysoce hustota, což určuje její nízkou absorpci vody. Z tohoto důvodu se takové dlaždice často používají pro podlahy, mokré zóny a ulice. Bude obtížné snížit porcelánové dlaždice improvizovanými prostředky. je lepší řezat řez pomocí elektrické nebo manuální řezačky dlaždic.
 • Dlaždice SKINKER. typ osekávání s vysokou hustotou, používá se pro externí práci (opláštění, dlažební místa atd.). Pro tlustý slínek bude vyžadován úhlová mlýnka nebo vodní pila (řezačka elektrické dlaždice).

Provádění řezu

Pokud je vše připraveno, můžete začít pracovat. Rybářská linie pro řezání řezu by měla být označena značkou, po které je dlaždice položena na stůl nebo stolici s výpočtem, takže značení je zcela nad podpůrnou plochou. Přesně podél řezané čáry nahoře, je aplikován roh, jehož vertikální pluk by měl být otočen směrem k prořezávání. Na obou stranách je roh lisován svorky k okraji stolu, takže porcelánová dlaždice bude spolehlivě pevná a vnější strana pluku bude hrát roli průvodce pro přímý řez přímého řezu.

Nezapomeňte na bezpečnostní opatření: Použijte ochranné brýle, rukavice a berushi přísně nutně. Rohová mlýnka zapnula, takže disk je umístěn téměř rovnoběžně s rohovou policí. Odchyluje se od jeho okraje 1-2 mm a úpravy blízko dolní části. Na povrchu porcelánových dlaždic se nanáší tenká drážka. Není nutné zajistit silný tlak, měli byste jen trochu poškrábat povrch. Poté by měla být rybářská linie pro řezání mírně posypaná vodou a znovu si nakreslit mělký řez na sebe.

Musíte tedy čas od času opakovat, opatrně se ujistěte, že voda je neustále v kontextu. Když je dlaždice řešena ve 2/3 tloušťky, je nutné odstranit svorky a odstranit roh. Dlaždice by měla být umístěna na okraji stolu, oříznout okraje, dokud se lumen nevytvoří, a pak mírně zasáhnout dlaň na řezané části. Pokud jsou řezy úzké, lze je přerušit kleštěmi.

S touto technikou řezání porcelánu se vytvoří čistý a rovný horní hranu, ale čipy se mohou tvořit ve spodní části trhacího konce. Aby se odstranily, musí být dlaždice otočena vzhůru nohama a ležela na stole, aby se trochu visela od okraje. Poté by měl být stejný diamantový disk trochu naostřen, aby se zvlhčila hranu současně.

Pracovat s řezačkou elektrické dlaždice

O tom, jak správně řezat porcelánové dlaždice, mohou s velkými znalostmi říct majitelé elektrických dlaždic. Toto zařízení zvyšuje přesnost a rychlost řezání.

Strukturálně elektrické dlaždice jsou jednoduché a skládá se ze dvou hlavních částí. stolní a elektrické pohony. Navzdory jednoduchosti existuje mnoho úprav tohoto nástroje. Produktivita zařízení proto jeho cena závisí na zahrnutí do sady dalších mechanismů, které zvyšují funkčnost nástroje. Výkon elektrického motoru tedy určuje hodnotu řezného disku. Kruh většího průměru na zařízení odstraňuje například otázku, jak snížit porcelánové nádory se zvýšenou tloušťkou.

Zvláštní zařízení nařízne porcelánovou dlaždici v úhlu

Obchod nabízí široký výběr modelů řezaček elektrických dlaždic jakýchkoli rozměrů, energie a konfigurace. Všechny jsou rozděleny do dvou podskupin.

První jsou mechanismy s pevným elektrickým pohonem. V této možnosti je materiál dodáván do špina rukou, což vyžaduje maximální koncentraci pozornosti a zajišťuje určitou zkušenost s prováděním práce.

Ochranné pouzdro se vyhne zraněním

Druhou skupinou jsou zařízení s mobilním řezacím nástrojem, když se jednotka pohybuje podél speciálního průvodce. Toto je nejbezpečnější způsob, jak snížit dlaždice vyrobené z keramické žuly.

Pokud vykonáváme práci s energetickým nástrojem doma, hlavním problémem není hluk (můžete souhlasit se sousedy), ale v obrovském množství prachu, které doprovází práci rohového brusky. Zvláštní vodní pánev, která je součástí sady řezačky elektrické dlaždice, uvolňuje otázku, kde se má řezat porcelánové dlaždice, protože veškerý prach je absorbován v procesu řezání.

Hlavní výhody elektrických dlaždic:

 • Rychlost a snadnost řezání vám umožní zvládnout velké objemy položení dlaždic v krátké době;
 • Není třeba další zpracování na okraji, řez je plochý a čistý;
 • Speciální rotační mechanismus s divizemi opravuje polohu disku v úhlu k stolní rovině, můžete oříznout porcelánové ohraničení při 450 nebo z jiného úhlu;
 • Zkušený specialista vyřízne segmenty jakéhokoli tvaru v dlaždici s tímto nástrojem a dokonce i obdélníkové díry;
 • Pro podlahu existuje speciální porcelánová hranice s vysokým obsahem. Jak snížit takový materiál? Pouze řezačka elektrické dlaždice.

Porcelánová dlaždice pro podlahu lze nakrájet elektrickou a manuální řezačkou dlaždic

Mezi jemnosti práce s tímto zařízením patří nutnost upravit rychlost dodávky v různých částech řezu. Na začátku a na konci dlaždice. pomalý krmivo uprostřed. zrychlené krmivo. Tato pořadí práce pomáhá vyřešit problém. jak snížit porcelánovou dlaždici bez čipů na koncích řezu.

Elektrická verze umožňuje zrychlit opravy

Během procesu řezání ovládejte každý pohyb, pevně stiskněte dlaždici ke stolu a použijte ochranný štít nebo brýle, fragmenty jsou možné.

Někteří uživatelé nejsou dostatečným popisem, jak snížit porcelánové dlaždice.

Musíte udělat díru pro kabeláž na porcelánovém okraji. Podívejte se na video níže, jak se provádí řezání takového materiálu

Řezání skládačkou

Tato metoda bude také vyžadovat značné úsilí a je spíše vhodná pro skromné ​​objemy dlaždic určených pro řezání. Na rozdíl od alternativních metod zahrnuje tato možnost řezání keramické žuly. Mimochodem, znalost toho, jak řezat porcelánové dlaždice pomocí skládačky. Kromě trpělivosti byste měli zásobovat zaměnitelné řezací plátna, která bude jistě vyžadovat práci s hustým materiálem.

Nejprve musíte soubor opravit. Podle zamýšlené linie na dlaždici by měla být nakreslena v skládačce tak, aby se vytvořil maximální hladký řez. Pro vyloučení pravděpodobnosti přehřátí nástroje je také nutné zvlhčit materiál. Takto funguje elektrický model, ale existují také manuální skládačky, které vám s přiměřenou obratností a úsilím umožňují vytvořit přesné a dokonce kudrnaté řezy. Hlavní věcí je opět použít soubory vhodné pro konkrétní účely nebo diamantové dráty. Postup řezání samozřejmě bude trvat hodně času, ale toto je jeden z nejlepších příkladů, které ukazují, jak doma snižovat porcelánové dlaždice s maximální přesností. Tato metoda je zvláště užitečná, pokud potřebujete vytvořit zakřivené řezy ve stěnách pro další implementaci elektrických zařízení.

Pracovat s řezačkou elektrické dlaždice

O tom, jak správně řezat porcelánové dlaždice, mohou s velkými znalostmi říct majitelé elektrických dlaždic. Toto zařízení zvyšuje přesnost a rychlost řezání.

Strukturálně elektrické dlaždice jsou jednoduché a skládá se ze dvou hlavních částí. stolní a elektrické pohony. Navzdory jednoduchosti existuje mnoho úprav tohoto nástroje. Produktivita zařízení proto jeho cena závisí na zahrnutí do sady dalších mechanismů, které zvyšují funkčnost nástroje. Výkon elektrického motoru tedy určuje hodnotu řezného disku. Kruh většího průměru na zařízení odstraňuje například otázku, jak snížit porcelánové nádory se zvýšenou tloušťkou.

Zvláštní zařízení nařízne porcelánovou dlaždici v úhlu

Obchod nabízí široký výběr modelů řezaček elektrických dlaždic jakýchkoli rozměrů, energie a konfigurace. Všechny jsou rozděleny do dvou podskupin.

První jsou mechanismy s pevným elektrickým pohonem. V této možnosti je materiál dodáván do špina rukou, což vyžaduje maximální koncentraci pozornosti a zajišťuje určitou zkušenost s prováděním práce.

Ochranné pouzdro se vyhne zraněním

Druhou skupinou jsou zařízení s mobilním řezacím nástrojem, když se jednotka pohybuje podél speciálního průvodce. Toto je nejbezpečnější způsob, jak snížit dlaždice vyrobené z keramické žuly.

Pokud vykonáváme práci s energetickým nástrojem doma, hlavním problémem není hluk (můžete souhlasit se sousedy), ale v obrovském množství prachu, které doprovází práci rohového brusky. Zvláštní vodní pánev, která je součástí sady řezačky elektrické dlaždice, uvolňuje otázku, kde se má řezat porcelánové dlaždice, protože veškerý prach je absorbován v procesu řezání.

Hlavní výhody elektrických dlaždic:

 • Rychlost a snadnost řezání vám umožní zvládnout velké objemy položení dlaždic v krátké době;
 • Není třeba další zpracování na okraji, řez je plochý a čistý;
 • Speciální rotační mechanismus s divizemi opravuje polohu disku v úhlu k stolní rovině, můžete snížit porcelánový ohraničení při 45 0 nebo v jiném úhlu;
 • Zkušený specialista vyřízne segmenty jakéhokoli tvaru v dlaždici s tímto nástrojem a dokonce i obdélníkové díry;
 • Pro podlahu existuje speciální porcelánová hranice s vysokým obsahem. Jak snížit takový materiál? Pouze řezačka elektrické dlaždice.

Porcelánová dlaždice pro podlahu lze nakrájet elektrickou a manuální řezačkou dlaždic

Mezi jemnosti práce s tímto zařízením patří nutnost upravit rychlost dodávky v různých částech řezu. Na začátku a na konci dlaždice. pomalý krmivo uprostřed. zrychlené krmivo. Tato pořadí práce pomáhá vyřešit problém. jak snížit porcelánovou dlaždici bez čipů na koncích řezu.

Elektrická verze umožňuje zrychlit opravy

Během procesu řezání ovládejte každý pohyb, pevně stiskněte dlaždici ke stolu a použijte ochranný štít nebo brýle, fragmenty jsou možné.

Někteří uživatelé nejsou dostatečným popisem, jak snížit porcelánové dlaždice.

Musíte udělat díru pro kabeláž na porcelánovém okraji. Podívejte se na video níže, jak se provádí řezání takového materiálu

Hydroabrázové řezání velkých desek

Pokud je nutné provést velký oválný tvar ve velkém formátu ve velkém formátu.

Podobný řezací systém je v podstatě dopad na materiál zpracovaný vodou, ve kterém existují abrazivní částice. Voda je v nádobě pod tlakem. Jakmile se tlak zvýší, zvyšuje se také rychlost proudu. Během řezání dlaždice se otvor otevírá průměrem jednoho milimetru, voda prochází skrz vysokou rychlost přesahující rychlost zvuku dvakrát až třikrát. Abrazivní částice dále zvyšují výkon proudu.

Podobné zařízení může řezat jakýkoli materiál.

Výhody a nevýhody hydraulického řezání

 • Vysoká kvalita práce, aniž by karbonizace okrajů dlaždic;
 • Nedostatek odpařování škodlivých par a plynů;
 • Nedostatek výbuchu a nebezpečí plynu procesu;
 • Vysoké náklady spojené s cenou a metodou servisu hydraulického řezání;
 • Vysoký šum způsobený nadzvukovou rychlostí vody;
 • Použití stejné rychlosti k řezání různých materiálů.

Je lepší snížit tenké detaily jiným způsobem: plazma nebo laser, protože náklady na řezání hydro.karbrana jsou příliš vysoké.

Práce s nástroji doma

2 odrůdy nástrojů pro řezání dlaždic se podmíněně rozlišují: elektrická a manuální.

Skupina elektrických zařízení pro řezání dlaždic obsahuje následující nástroje:

Manuální nástroje a zařízení zahrnují:

Při výběru zařízení pro práci s dlaždicemi je třeba vzít v úvahu následující faktory:

 • Povaha řezu. Při absenci složitých kudrnatých řezů můžete udělat jednoduchou řezačkou skla.
 • Tloušťka dlaždice. Silná dlaždice bude muset být řezána výkonným elektrickým nástrojem (rohový mlýnek).
 • Množství materiálu. S velkým objemem dlaždic bez řezačky dlaždic se nemůže vyrovnat.

Faktory domácnosti mají důležitý účinek. Není vždy možné použít hlučné rohové brusky nebo vrták. Někdy je žádoucí provádět řezné práce bez prachu. Pro celkový nástroj často není ve stísněné místnosti prostě dostatečné množství prostoru.

nakrájet, porcelánové, dlaždice, doma

Sklo pro dlaždice

Nejjednodušší způsob, jak řezat dlaždice se skleněnou řezačkou s diamantovým nebo karbidovým válcem.

Práce se provádí v následující sekvenci:

 • Keramika je umístěna na plochém plochém povrchu (pracovní stůl, stolička, stůl atd.);
 • Značení se aplikuje na obličejovou zasklenou stranu pomocí kovového pravítka a značky;
 • Pevně ​​stisknutá pravítko podél značkovací linie je drážky řezána sebevědomým a jasným pohybem;
 • Stiskněte nástroj, který musíte být dostatečně silní, aby byl řez na smaltu hluboký a sudý;
 • Výsledná rybářská linie pro zastřihovač je úhledně poklepena po celé délce ze zadní části dlaždice se skleněnou řezačkou se držadlem;
 • Produkt se přesune na okraj pracovní plochy tak, aby řezaná část visela ve vzduchu;
 • Stisknutím zavěšené hrany je dlaždice rozbitá.

Někdy se doporučuje umístit hřebík nebo šroub malého průměru pod řezací linii, aby se ořízl zastřihovač. Současný tlak na obou okrajích dlaždice je rozdělen na části. Tímto způsobem můžete vidět větší množství materiálu, t. Na. Čas je zachráněn pro přesun keramiky.

Použití skleněné řezačky je oprávněné pouze při práci s malým množstvím dlaždic s rovnoměrným povrchem. Pro řezání tlustých a příliš tvrdých dlaždic bude toto zařízení zbytečné.

Je mnohem snazší a pohodlnější naříznout dlaždice doma pomocí dlaždice. Tento nástroj má 2 odrůdy: elektrický a manuální.

Manuální řezačka dlaždic je povolena pracovat s keramickým materiálem až do tloušťky 20 mm. Technologie práce je tato:

 • Na přední straně dlaždice se aplikuje značka s perem nebo značkou pro oříznutí.
 • Produkt je umístěn v pracovní oblasti zařízení a fixován speciálními záchvaty. V tomto případě by měl být začátek značkovací linie pod řezacím kotoučem.
 • Mírně stisknutí po rukojeti se vozík hladce pohybuje podél řezané čáry.
 • Pak jsou dlaždice rozbité.

Řezačka elektrického dlaždice pomůže samostatně a rychle nakrájejte velké množství dlaždic. Jako řezací prvek se používá diamantový kruh, voda je dodávána do řezné oblasti, aby se odstranil prach a ochladil pracovní disk.

Proces řezání zahrnuje následující fáze:

 • Zařízení je umístěno na plochý a stabilní povrch (pracovní stůl, stůl);
 • Značení se vyrábí na prosknuté straně;
 • Po kombinování začátku značkovací linky s ukazatelem je produkt položen do řezačky dlaždic;
 • Teprve nyní je jednotka zapnutá;
 • Dlaždice hladce a úhledně tlačila na řezací disk.

Elektrické bodnutí vám umožňuje řezat silné dlaždice a porcelánové dlaždice s vysokou tvrdostí. Je vhodný pro práci s dlaždicemi s texturovaným a zvlněným povrchem.

Lobby

Pečlivě a rychle odřízněte dlaždice v malém množství pomocí elektrické skládačky. K tomu potřebujete speciální abrazivní soubor pro práci s keramikou nebo kamenem. Tento nástroj je nejpohodlnější při provádění kudrnatých řezacích otvorů pro trubky, přepínače, zásuvky atd. Str.

Skládačka může být nařezána a naplněna pouze dlaždicí střední tloušťky, s pevnou porcelánovou dlaždicí se také nebude vyrovnat. Během práce je nutné zajistit, aby elektrikář byl vždy ve striktně vertikální poloze, jinak se soubor může uvíznout v materiálu. Musíte zařízení hladce udržovat a pečlivě se pohybovat vpřed až do konečného řezu dlaždice.

Rohový mlýnek s disky vhodnými pro keramiku

Úhlová brusná stroj je univerzální elektrické zařízení, které snadno sníží jak dlaždice, tak silné podlahové porcelánové kameniny. Rohové mleté ​​materiály podléhají materiálům jakékoli tloušťky. Tento nástroj je prováděn různými přímými a kudrnatými výřezy, t. Na. Můžete použít velké množství různých trysek a štětců.

Práce se provádí snadno a rychle. Je však nutné vzít v úvahu velký počet fragmentů, jisker a prachu, které se vytvářejí během řezání. Odřízněte dlaždice doma speciálními diamantovými disky určenými ke zpracování keramických produktů.

Je nutné pracovat s rohovou bruskou takto:

nakrájet, porcelánové, dlaždice, doma
 • Předběžné označení (nejlépe s ostrým hřebíčkem).
 • Po opravě produktu na stole se svorkou nebo držením ve svěráku začnou lemování.
 • Dlaždice nejsou úplně vyříznuty úplně, v 1 průchodu se prohlubuje ne více než 3 mm. Okamžitě lze oddělit pouze malé plochy (až 2 cm).
 • Řezání by mělo být prováděno směrem k sobě, t. E. Během rotace řezacího disku. Není nutné tlačit na nástroj, hmotnost samotné jednotky je dost.
 • Silné dlaždice jsou řezány na obou stranách.
 • Poté je produkt plněný podél řezací čáry.

Gourmety kvality a potěšení

Není žádným tajemstvím, že existuje zvláštní kategorie zákazníků, kterým lze nazvat Gourmets of Quality. Jsou připraveni zaplatit spoustu peněz za práci, která má být přivedena k dokonalosti. S největší pravděpodobností bude takový zákazník obtížné přesvědčit, že můžete ručně vyrobit poměrně vysokou kvalitní řezání porcelánových dlaždic. Křezání porcelánových dlaždic může přijít na záchranu vodou nebo hydro.karbonované řezání. Toto je moderní technologie, která vám umožní snížit porcelánové dlaždice s nejvyšší kvalitou. Doma se tato operace neprovádí, protože vyžaduje speciální vybavení. Hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na tuto práci, která si s největší pravděpodobností dovolí obvyklého zákazníka.

Tloušťka s řezem hydro.carbingu může dosáhnout několika centimetrů, zatímco produkt nepotřebuje další broušení. Velkou plus této metody je možnost vysoké složitosti řezu, což je nemožné s manuálními metodami. Složitost navíc není jen ve vztahu ke vzoru řezné linie, ale také šířku řezaných částí. Hydroabraseické řezání Keamiconeal vám umožní odříznout části pod akutním úhlem k okraji dlaždice, odříznout tenké prvky, řezané otvory a další komplexní řezy. Díky tomu je možné vytvářet kresby, mozaiky, panely a další obrázky z porcelánových dlaždic různých barev. Protože počítač ovládá počítač, je možné upravit pářicí části s dokonalou přesností. Gourmets skutečně získá požadovaný výsledek.

Blok: 8/8 | Letní postavy: 1533

Počet bloků: 15 | Obecný počet symbolů: 22586 Hrubosti použitých dárců: 5informace pro každého dárce: