Jak nastavit zapalování řetězové pily STIHL 180

Jak ředit benzín pro řetězovou pilu STIHL 180?

Většina majitelů tohoto modelu řetězové pily si klade otázku, jaký druh benzinu do své pily STIHL 180 dávat a jaký poměr oleje používat. Poměr 1/50 je dobrý, tj. na pět litrů směsi potřebujete pouze 100 litrů oleje.

Jak míchat benzín a olej

Motorové pily STIHL MS 180 pracují déle, pokud používáte kvalitní a správně namíchané palivo. Pro tento model se často používá benzín AI-2 nebo AI-95. Nezapomeňte, že je třeba používat bezolovnatý benzín, aby nedošlo k předčasnému poškození motoru.

Startovací uspořádání

Není neobvyklé, že výrobci řetězových pil vybavují své stroje startéry, které fungují v podstatě stejným způsobem, tj. s rukojetí v drážce v tělese řetězové pily a šňůrou, kterou se protahuje. Prudkým zvednutím rukojeti se zatáhne za lanko, které sepne spojkový buben. Tímto způsobem se uvádí do pohybu vřetenový buben, který je připevněn k vačkovému hřídeli. Klikový hřídel v tomto okamžiku provede několik otáček, čímž dojde ke stlačení palivové směsi, která se v tomto okamžiku nachází mezi hlavou válce a pístem. Při spuštění rukojeti naopak dojde ke ztrátě kontaktu mezi západkou a čepy a hřídel se zastaví.

Když se zvýší výkon řetězové pily, zvýší se množství palivové směsi, kterou je třeba zapálit při spuštění řetězové pily. Pro nastartování motoru je pak nutné zvýšit počet zatažení za startovací lano. Pro urychlení návratu beranového mechanismu používají výrobci speciální ocelovou vratnou pružinu startéru, která má vynikající pružnost.

V případě prasknutí pružiny: vyjměte klec mechanismu, vytáhněte pružinu tak, že prstem zajistíte její horní část, a táhněte rukojeť startéru trochu do strany. Poté se navine nový díl, aby nedošlo k jeho zalomení a zkroucení, a klec se opatrně upevní.

zapalování řetězové pily. Uspořádání, schémata, poruchy.

zapalovací systém řetězové pily je komplex prvků, které slouží k zapálení motoru. Je nutný k zapálení paliva a dlouhodobé činnosti motoru. Hlavním prvkem zapalovacího systému je zapalovací svíčka, která musí být zapálena vždy, když je motor ve správném pracovním cyklu. Přestože je tento systém spolehlivý a dobře navržený, je někdy nutná jeho oprava, takže uživatel musí vědět, jak je jeho motorová pila nastavena a co může udělat pro opravu jejího zapalovacího systému.

Zapalovací systém moderní řetězové pily

Dřívější zapalovací systémy byly poměrně nespolehlivé, ale nyní se zlepšily. Jejich řídicí systém má například prvky, které regulují impuls v závislosti na rychlosti pily. Díky tomu je motor účinnější, čímž se zvyšuje celková účinnost stroje. Tyto prvky jsou navíc důležité, protože usnadňují spuštění řetězové pily od začátku.

neméně důležitá je spolehlivost moderních systémů. Zatímco v minulosti se zapalování velmi často porouchávalo, dnes jsou všechny jeho součásti tak robustní a kvalitní, že je jen zřídkakdy potřeba je opravovat.

Moderní zapalovací systém řetězové pily je tvořen setrvačníkem, zapalovací svíčkou, drátem a spínačem zapalování. Rozlišují se kontaktní a bezkontaktní magnety. Konstrukce prvního z nich je poměrně jednoduchá: permanentní magnety (umístěné v ráfku setrvačníku), zapalovací cívka, kondenzátor a vypínač. Cívka obsahuje jádro a primární a sekundární vinutí transformátoru. Dalším důležitým prvkem je zapalovací svíčka. Její konstrukce je následující: centrální a boční elektrody, izolátor, vnější kryt.

Jistič a primární vinutí cívky zapojené do série. Sekáček se vypíná vačkou na klikovém hřídeli. Primární vinutí je zapojeno nejen do série s chopperem, ale také s vypínacím tlačítkem. Magneto je namontováno na levé klikové skříni, základna je upevněna dvěma šrouby s maticemi.

Magnety setrvačníku vytvářejí magnetické pole, které protíná cívku. Tím je zajištěno, že pokud jsou kontakty v primárním vinutí sepnuté, vzniká slabý proud. Když jsou tedy kontakty rozepnuté, není přítomno žádné magnetické pole a v sekundární cívce se indukuje EMP. Vzniká tak vysokonapěťový proud, který je přiváděn do zapalovací svíčky a vytváří jiskru pro zapálení paliva. v tomto okamžiku je píst téměř v horní mrtvé poloze (4 mm pod ní).

Zapalovací zařízení pro řetězové pily Družba a Ural Elektron 2T

Motory řetězových pil Ural-Electron 2T nebo Družba a Taiga-214-Electron mají mírně odlišný systém zapalování. Proto používají

elektronické magnety bezkontaktního typu. To znamená, že nemají žádný mechanický kontaktní jistič.

Co to znamená? Indukovaný proud vzniká ve vysokonapěťovém transformátoru. Jeho primární vinutí je zapojeno do série s tyristorem přes nabíjecí vinutí, kondenzátorovou diodu a řídicí vinutí. Díky tomuto složitému systému protéká tyristorem proud pouze tehdy, když je na něj přiveden určitý elektrický potenciál.

Jakmile se tyristor otevře, kondenzátor se vybije do země. Zatímco primárním vinutím protéká vysoký proudový impuls, sekundární vinutí generuje vysoké indukční napětí, které vyvolá jiskru na zapalovací svíčce. To znamená, že díky tyristoru a řídicímu vinutí pracuje bezkontaktní jistič, který je velmi spolehlivý, protože nemá žádné opotřebitelné části.

Schéma zapalování řetězové pily Ural

Schéma zapalování řetězové pily Družba

Hlavní závady zapalovacích systémů řetězových pil

Pokud máte základní znalosti o tom, jak funguje zapalovací systém čínské nebo domácí motorové pily, můžete zjistit, jaké jsou problémy se zapalovacím mechanismem a jak je odstranit.

Zapalovací svíčka

Nejčastější příčinou poškození je zapalovací svíčka. Je vhodné zkontrolovat, zda není izolátor poškozen nebo zda není elektroda opotřebovaná. Zkontrolujte neporušenost a absenci závad celé zapalovací svíčky, včetně neporušenosti vodičů cívky, přítomnosti izolačního materiálu atd. д.

Vysokonapěťové vedení

Dále zkontrolujte dráty zapalovacích svíček. Často mohou být vedeny tak, aby bylo dodrženo mnoho ohybů. V těchto místech může být drát poškozený, ale zdá se, že je bezvadný. Dále zkontrolujte víčko drátu zapalovací svíčky. Musí být bez hnědé skvrny. Pokud ano, znamená to, že jiskra nevystřeluje na správném místě, ale všude kolem keramického izolátoru. Ráfek může být také poškozen prasklinami, odštípnutím nebo odlupováním. Pečlivě zkontrolujte, protože poškozená izolace může vést k úrazu elektrickým proudem.

Tlačítko zapnutí/vypnutí

Častou příčinou poškození systému zapalování je vadný přepínač. Pro kontrolu odpojte kabely od modulu a zkontrolujte, zda pila funguje. Pokud se objeví jiskra, je problém ve spínači.

Problémy se zapalovacími moduly (zapalovacími cívkami) u řetězových pil

Spínač a modul zapalování, který reguluje zapalování, může často selhat. Cívka může být také vadná. Pokud jsou všechny prvky zapalovacího systému funkční, ale nedochází k jiskření, je podezření na modul a cívku. Problémem těchto součástí je, že je nelze opravit nebo že část cívky nelze opravit a musí se vyměnit. Samozřejmě, pokud můžete, je lepší vzít modul ze staré pily a zjistit, zda je to problém. Koneckonců je možné, že v určité fázi uděláte chybu a podezříváte něco, co skutečně funguje.

Nikdy nevěřte testerům všeho druhu. často poskytují nesprávné informace o stavu zapalování. spolehlivá je pouze diagnostika s jiným modulem nebo cívkou.

Pokud je elektronický modul vadný, lze pozorovat následující příznaky: Když se řetězová pila zahřeje, jiskra je velmi slabá. Přístroj se také nemusí spustit po doplnění paliva. Je to proto, že se cívka nebo modul velmi zahřívají, jejich odpor se zvyšuje, takže jiskra slábne.

Pokud se vyskytnou poruchy systému zapalování a nemáte zkušenosti s jejich opravou, neměli byste se pokoušet o opravu sami. Elementární věci, jako je kontrola integrity zapalovací svíčky nebo drátů, lze provést doma, ale složitější diagnostiku, a tím spíše výměnu jednotek, by měli provádět profesionálové. Tehdy si můžete být jisti dobře odvedenou prací.

Možné závady

Pokud pila nenastartuje, je třeba nejprve zkontrolovat jiskru, která zapálí palivo ve válci. Začněte odpojením vysokonapěťového kabelu, ke kterému je připojena zapalovací svíčka. Poté vyjměte zapalovací svíčku z hlavy válců a zkontrolujte její stav. Správně provozovaná zapalovací svíčka by měla být suchá a jemná na jemné keramice:

  • Pokud je zapalovací svíčka mokrá, je problém v karburátoru. Hladina paliva v něm musí být upravena a nastavena;
  • Karbon na stěnách zapalovací svíčky je tmavý nebo černý, což ukazuje na závadu v pístní skupině.

Pokud zde není zjevná příčina závady, zapalovací svíčka je suchá, světelný sediment pokračuje na opačné straně. Protože se jedná o konečný bod vznícení pracovní směsi. Nyní zkontrolujte, zda se zapalovací svíčka zapálí. Toto je zapalovací jednotka.

Zkontrolovat, zda není jiskra, není problém, stačí vzít vysokonapěťový kabel, ke kterému je připojena zapalovací svíčka, přivést ho k bloku válců s malou mezerou mezi nimi, abyste si mohli všimnout jiskry mezi nimi. Pak vytáhneme startovací šňůru a vidíme, že se objevila jiskra a jakou barvu má. Funkční a provozuschopná zapalovací svíčka by měla dávat jiskru jako blesk. Jak to vypadá, podívejte se na nabízený obrázek, vše je jasně viditelné.

Pokud není jiskra, zkontrolujte kontrolní světlo, pokud není čidlo, zkontrolujte vysokonapěťový kabel. Porucha je možná tam, kde je největší pravděpodobnost ohybu. Pokud je drát v pořádku, je problém v nesprávně nastaveném úhlu zapalování. V obou případech může být příliš brzy nebo příliš pozdě, řetězová pila se spustí v pořádku a nepoběží.

Nyní zkuste nastavit správnou mezeru mezi pohyblivým a pevným kontaktem. V ideálním případě by měla být 0,2 mm. Nelze ji zkontrolovat sondou, ale není vadná.

Toto byl popis poruch starší řetězové pily. Nová generace zahrnuje moderní řetězové pily Goodluck, Steele a Husqvarna.

nastavit, zapalování, řetězové, pily, stihl

Jak funguje zapalování řetězové pily

Karburátorový motor je nezávislý na modelu nářadí. Lze tedy hovořit o standardním systému zapalování řetězové pily. Skládá se z následujících prvků:

  • Magneto. Je alternátor. Nutné pro napájení zapalovací svíčky elektrickým proudem. Navenek tato část vypadá jako pevné vinutí cívky a permanentní magnet, který je připevněn ke setrvačníku. Ten se otáčí současně s klikovým hřídelem motoru.
  • Zapalovací svíčka.
  • Elektrický kabel, který spojuje předchozí 2 prvky.
  • Tlačítko pro odpojení na zařízení.

Zapalovací obvod řetězové pily je jednoduchý. Po spuštění nástroje se pohybem setrvačníku a klikového hřídele vytvoří točivé magnetické pole. Vytváří ve stávajícím vinutí pohyblivou sílu, která se transformuje na napětí. Tento potenciál stačí k vytvoření jiskry.

Jediný rozdíl mezi různými modely řetězových pil je v tom, zda je použito kontaktní nebo bezkontaktní magneto. V prvním případě jde jeden vodič vinutí na zapalovací svíčku a druhý nejprve na vypínací tlačítko a pak přes něj na zem. V druhém případě je v zařízení kondenzátor, který při vybití generuje proud.

Jak se ujistit, že skutečně nedochází k jiskření?

Chcete-li zjistit, zda řetězová pila jiskří, nebo ne, je třeba dodržet jednoduchý postup:

  • Sejměte horní kryt na tělese.
  • Sejměte kryt zapalovací svíčky tak, že jej uchopíte pod zapalovací svíčkou, aby nedošlo k přetržení kabelu.
  • Dodaným 19mm otevřeným klíčem vyšroubujte zapalovací svíčku proti směru hodinových ručiček.
  • Nasaďte víčko zpět na zapalovací svíčku.
  • Závit nebo matice zapalovací svíčky je zkrácena, tj. je přitlačena ke kovové hlavě válce.

Pro zajištění pevného kontaktu se žhavicí svíčka přidržuje u válce elektrickými kleštěmi, izolovaným šroubovákem nebo rukou v dielektrických rukavicích. Neměli byste to dělat holou rukou. Při poruše zapalovací svíčky může dojít k bolestivému úrazu vysokým napětím (až 40 000 V při proudu až 80 miliampér).

Položte motorovou pilu na zem, přitlačte ji nohou k zemi a trochu zatáhněte za startovací šňůru. V tomto okamžiku zjistíte, zda jiskra existuje, nebo ne.

Oprava zapalovací jednotky řetězové pily

V pokračování tématu opravy řetězové pily se dnes podíváme na opravu modulu zapalování na řetězové pile.

Rád bych čtenářům tohoto blogu připomněl, že se zabýváme především poruchami nářadí, ke kterým dochází při práci na kácení. Co má dřevorubec dělat, když mu při kácení, kácení nebo odkorňování přestane fungovat jeho hlavní nástroj??

Hned na začátku říkám, že modul zapalování nelze opravit v terénu. pouze vyměnit za nový díl! Jediný způsob, jak problém vyřešit, je mít u sebe náhradní zapalovací modul. Je velmi pravděpodobné, že byste na toto tvrzení reagovali negativně, mírně řečeno s nádechem ironie. „Jaký má smysl kupovat zapalovací modul a nosit ho s sebou?!“. Tento článek je však opět určen lesníkům, z nichž mnozí pracují na směny. Především se tento problém týká „dřevorubců, kteří pracují s vlastním nářadím a mají se zaměstnavatelem sjednány podmínky s tím, že nářadí je jejich vlastní a opravy jsou na jejich náklady. Tyto údaje o smlouvě mohou být zahrnuty do výpočtu kusové sazby za práci, takže v případě vyšší moci mohou ovlivnit výsledek tohoto „partnerství“ různými způsoby.

Přesto vám doporučuji, abyste se zabývali otázkami souvisejícími s poruchou zapalování řetězové pily, abyste byli schopni poruchu alespoň diagnostikovat. Co se týče ostatních částí zapalování. magneto (myslím setrvačník), kotva, zapalovací svíčka. závadu může odstranit přímo dřevorubec sám

nastavit, zapalování, řetězové, pily, stihl

O kontaktním a elektronickém zapalování oprava zapalovací jednotky řetězové pily

Když jsem koncem 90. let začal pracovat na lesním závodě, používali jsme k těžbě dřeva starý Ural a Huskvarnu 262. Dřevo bylo kvalitní, takže příčníci neměli vůbec čas řezat kmeny o délce stromů do svazků. Zapalování na Uralu nebylo vačkové (kontaktní), ale elektronické. Mimochodem, pro ty začátečníky, kteří se s kontaktním zapalováním nesetkali, ale mají zájem, chci stručně objasnit starý druh zapalování.

Zapalování s vačkovým kontaktem u starších modelů řetězových pil („Družba“, „Ural“) se vyznačovalo jednoduchostí, a co je nejdůležitější, nemělo v konstrukci žádnou elektroniku (různé elektronické desky). Vačky fungovaly jako vypínač, proud dodávala vysokonapěťová cívka. V té době dokázal každý zkušený dřevorubec vyřešit problém se zapálením během krátké pracovní doby. Zapalování se však „kazilo“ až příliš často. Nevýhodou vačkového zapalování byla „otevřená“ jiskra, která měla negativní vliv na samotné kovové kontakty. časem se pokryly sazemi, jejichž vrstva se zvětšovala a jiskra se zhoršovala a zanikala. Kontakty musely být odstraněny, vůle musela být znovu nastavena. Dalším argumentem proti vačkovému zapalování jsou větší rozměry a vyšší hmotnost než u elektronického zapalování (toto srovnání je relevantní pro moderní bezpřevodové pily).

Elektronické zapalování je zase modul, který obsahuje nejen cívku, ale také elektronickou desku. U prvních vozů „Ural“ s elektronickým zapalováním, pokud si vzpomínám, byla elektronická deska pokryta slídou (epoxidem), která se v případě opravy roztavila a deska se odstranila. Později byl použit tmel. I když se tomu těžko dá říkat deska, protože se jedná o samostatné rádiové součástky. triak, diody, kondenzátor, odpor. Byly tam dvě cívky. vysokonapěťová a nízkonapěťová, které byly proti sobě. Pod nízkonapěťovou cívkou byla další cívka (zapalovací cívka), která „vydávala jiskru“. Upřímně řečeno, elektronické zapalování jsme na Uralu nikdy neopravovali a předali jsme ho do elektromechanické dílny místního LPC, kde ho v krátké době oživili.

Moderní zapalování řetězové pily

U moderních bezdušových řetězových pil je zapalování tvořeno modulem, který obsahuje cívku, elektronickou desku a tranzistor. Systém zapalování (neelektronická část) zahrnuje setrvačník s magnety (magneto), žhavicí svíčku, kotevní vodič (vysokonapěťový vodič).

Možná, že někdo sledoval videa na video hostingu a viděl modul ve střihu. Níže je k nahlédnutí snímek z tohoto videa.

Takto vypadá zapalovací cívka rozříznutá na polovinu

Na druhé straně cívky je elektronická deska, silně zapouzdřená tmelem

„Zvonění“ desky a cívky v modulu je s největší pravděpodobností možné. K tomu potřebujete příručku. schéma zapojení pro váš konkrétní model řetězové pily. Tento postup však pomůže pouze zjistit „diagnózu“ a potvrdit, zda je modul funkční, nebo ne. Jak jistě chápete, takovou jednotku nelze opravit svépomocí, a to ani v terénu, ani na směně, ani v servisních stanicích.

Proto musíme my, dřevorubci, umět identifikovat závadu modulu zapalování. Pokud se omezí na poškozený modul, je třeba jej vyměnit. Pokud je závada zjištěna v jiných částech systému zapalování, odstraňte ji. Zda je vadný zapalovací modul, můžete zkontrolovat i bez zkoušení kabelu zapalování.

Hlavní části zapalování řetězové pily

Nyní se věnujme přímo hlavním součástem zapalovacího systému bezpřevodové řetězové pily. Uvedu seznam součástí systému zapalování:

  • Setrvačník s magnety (magneto)
  • Modul zapalování
  • Zapalovací svíčka
  • Zapalovací kabel (vysokonapěťový kabel)
  • Zkratovací vodiče (vypínač)

Co je setrvačník?? Pro začátečníky vysvětlím, že vizuálně připomíná obrovský (přesně jako u motorové pily) převodový ventilátor z duralu, jehož lopatky při otáčení hrají především roli chlazení motoru. Ruční kolo je namontováno na levé straně řetězové pily, hned za krytem startéru. Setrvačník se upevňuje na klikový hřídel pomocí klíče a dvou čepů. Na konci hřídele je závit pro upevnění setrvačníku maticí. Tato matice musí být při montáži setrvačníku pevně dotažena, jinak může dojít ke stržení klíče, který zabraňuje vzniku vůle. Mimochodem, klíč je umístěn na klikovém hřídeli tak, že když jsou magnety zarovnány s jádrem zapalovacího modulu, píst byl v odpovídající úrovni (horní mrtvý bod) pro jiskření a zapalování.

Na konci setrvačníku jsou v lalocích namontovány masivní magnety s různou polaritou sever-jih. Magnety jsou obvykle dva, ale některé modely řetězových pil jich mohou mít více. Naproti nim, na druhé straně setrvačníku, jsou namontována protizávaží pro rovnoměrné otáčení.

Masivní magnety s různou polaritou sever-jih, které při otáčení setrvačníku vytvářejí magnetické pole

Zapalovací modul (zapalovací cívka s deskou elektronických obvodů v plastovém nebo textolitovém „plášti“ na laminovaném kovovém jádru, které slouží také jako upevnění ke skříni pily) je namontován v určité vzdálenosti (vůli) od magneto (ručního kola). Modul zapalování může být instalován na obou stranách. vpravo od magnetu (setrvačníku), vlevo nebo nahoře, v závislosti na modelu řetězové pily.

Modul zapalování Husqvarna s vysokonapěťovým vodičem

Z modulu (cívky) vedou vypínací vodiče (přerušovač) a kabel (pancéřový drát), zasazený ve víčku, do kterého se zasouvá žhavicí svíčka. Zapínací a vypínací vodiče mají na rozdíl od kabelu zapalovací svíčky malý průřez, kterým prochází vysoké napětí. Zapalovací svíčka má boční elektrodu, středovou elektrodu, pouzdro a izolátor. Zapalovací svíčka je zašroubována do hlavy válce a přenáší jiskru, která zapálí palivovou směs v motoru.

Zapalování řetězové pily

Zjistěte, jak funguje elektronické zapalování moderní řetězové pily s převodovkou.

Když obsluha trhne startérem, západka sepne setrvačník a nastartuje setrvačník a klikový hřídel. Magnety na setrvačníku při otáčení působí na železné deskové jádro zapalovacího modulu. Tento jev má podobu magnetického pole. Nízkonapěťové vinutí v cívce vytváří elektromotorickou sílu prostřednictvím magnetického pole a přenáší vysoké napětí do kabelu prostřednictvím vysokonapěťového vinutí. deska s elektronickými obvody v modulu je nastavena tak, aby dodávala určitou frekvenci napětí požadovanou konkrétním modelem řetězové pily, přesněji řečeno všechny vlastnosti spalovacího motoru.

Transformované vysoké napětí přivádí modul kabelem do žhavicí svíčky, kde vyvolá jiskru mezi elektrodami. Jiskra, jak víme, zapaluje palivovou směs a pohání píst, spalovací motor, a tedy celý nástroj.

Detekce poruch zapalování

Výzvou pro pilu je stanovit správnou diagnózu, když se její stroj začne „porouchávat“ nebo „upadat do kómatu“. Opakuji, že je to nesmírně důležité, protože důsledky chybné diagnózy mohou vést ke zbytečným nákladům, ztrátě času a dokonce k nervovým poruchám.

Nezkušení dřevorubci často spojují selhání řetězové pily s vadným karburátorem. Za vlhkého nebo zasněženého počasí a při intenzivní práci v lese můžete některé příznaky poruchy řetězové pily spojovat s vadným karburátorem. Pokud se systematicky sledují „vrtochy“ karburátoru, předpoklady pro diagnostiku závady se jen zvyšují. Obsluha začne seřizovat karburátor, čistit ho, ofukovat a sušit, ale bezvýsledně. Ještě horší je, když je přesvědčen, že má pravdu, a rozhodne se koupit nový karburátor. Ale náhradní karburátor by v žádném případě nebyl zbytečný )).

Chcete-li se této chybě hned vyhnout, zkontrolujte zapalovací svíčku. Obecně platí, že pro vyloučení závady v systému zapalování je třeba začít kontrolou zapalování zapalovací svíčky. Prostě a jednoduše! Z nějakého důvodu však někteří dřevorubci tento postup zanedbali a pustili se do karburátoru. Ačkoli.

Jak správně zkontrolovat zapalovací svíčku

Nelze vyloučit závadu na samotné žhavicí svíčce. V dnešní době je k dispozici velké množství falšovaného paliva pro motorové pily. A vadná směs přímo ovlivňuje „životnost“ žhavicí svíčky.

Vyšroubujeme žhavicí svíčku z motoru a pečlivě ji prohlédneme. pokud je mokrá, zaplavuje se palivovou směsí a příčinou závady může být karburátor. Pokud je zapalovací svíčka suchá, zkontrolujte jiskru. Vadnou zapalovací svíčku ihned vyjměte a vyměňte ji za jinou, která je dobrá.

Vizuálně lze vadnou zapalovací svíčku odhadnout podle následujících příznaků:

  • vrstvení nebo usazeniny (struska, lak) na elektrodách;
  • Nerovnoměrná barva a tvar elektrod;
  • usazeniny sazí, zbytky oleje;
  • roztavená středová elektroda;

nejprve se ujistěte, že je zapnutý klíček v zapalování Přesně tak. Někdy se stává, že obsluha po zastavení přerušované pily začne kontrolovat zapalovací svíčku při vypnutém zapalování.

Odšroubujte (vadnou) žhavicí svíčku, aniž byste ji vyndali z víčka, a umístěte závit nebo boční elektrodu přímo na válec. Kontakt musí být bezpečný! Jednou rukou držte zapalovací svíčku za víčko, druhou rukou trhněte startérem a zkontrolujte, zda mezi elektrodami přeskočila jiskra.

Vysokonapěťový kabel

Pokud zapalování funguje, jiskra buď je, nebo není vůbec. Pokud je jiskra slabá, je chyba v samotné zapalovací svíčce nebo v napájecím kabelu (kotevní vodič. vysokonapěťový vodič). Pokud se po několikanásobné výměně zapalovací svíčky objeví slabá svíčka, je ve vzácných případech problém stále v zapalovacím modulu. V tomto případě se vadný modul při provozu nářadí zahřívá.

K proražení vysokonapěťového kabelu dochází velmi zřídka, ale stává se to (na základě osobních zkušeností), pokud byl vystaven mechanickému nárazu nebo se přehřál. Jiskra z vadného kabelu zasáhne zem (na válci) a způsobí zkrat, což vede k zastavení motoru v důsledku poruchy zapalování. V tomto případě je třeba vyměnit (kotevní drát). Jak otestovat vadný vodič? Pouze dočasná náhrada. ekvivalentem z jiné motorové pily v dobrém stavu. Nebo barbarským způsobem. přidržujte drát prsty při kontrole. Doufám, že záznamník je dostatečně chytrý na to, aby kabel tímto způsobem netestoval.

Mimochodem, pokud je víčko vadné (piercing), pak kontrola jiskry na svíčce, když budete držet víčko s prsty, problém bude nalezen okamžitě )). Takové porušení víčka se obvykle zjistí za vlhkého počasí.

Je také možné, že víčko není proražené, ale problém se nachází uvnitř víčka. vadný (nebo chybějící) spoj mezi kabelem a pružinou uložení, na které je žhavicí svíčka usazena. Příčinou této závady je nedbalost uživatele nářadí, který často vytrhne kabel ze zapalovací svíčky a vyhýbá se jeho opatrnému vytažení.

Zapalovací kabely

Dráty zapalování se obvykle vedou v párech, jeden k zemi a druhý od cívky k tlačítku „stop-start“. Když se zavřou, dojde k poruše zapalování a řetězová pila se vypne. I když by tam mohl být jeden drát.

Podle mých zkušeností bylo poškozeno vedení zapalování.

Kvůli mé nedbalosti a nezkušenosti. Při montáži startéru na Husqvarně jsem neumístil drát do drážek na deflektoru a ten ležel na okrajích drážek. Při upevňování krytu je drát „přitlačen“ těmito hranami ke krytu. Byla nalezena vadná izolace drátu, ale prameny drátu byly neporušené. Co se nakonec stalo?

Motorová pila ve skutečnosti fungovala dobře. Bude to fungovat. I když jsou vodiče zcela přerušeny, nástroj (zapalování) pracuje dál, ale řetězová pila se nevypne. Ale pokud jsou dráty poškozené v izolaci (konce jdoucí do modulu) zkratovány navzájem (nebo jediný drát proti „hmotě“), zapalování zmizí a nástroj nebude fungovat, nebude startovat.

Potřeba seřízení zapalování

Pokud je závada stále v modulu, je třeba zkontrolovat vůli mezi cívkou (jádrem) a setrvačníkem (magnety). V případě, že mezera neodpovídá požadovaným parametrům, je srážena.

Je důležité mít na paměti, že u dovezených řetězových pil, které nejsou redundantní, nelze zapalování samo o sobě vypnout. Pokud se tak stane, je váš nástroj padělek nebo jste udělali chybu!

Problém spočívá ve šroubových úchytech, které zajišťují zapalovací modul. nebo přesněji řečeno jejich nedostatek. Co to je?

Modul zapalování je připevněn šrouby. Řetězová pila při práci vibruje a vibrace působí na všechny součásti. Mezera mezi magnety musí být konstantní a vhodná. Šrouby (sedla) upevňující zapalovací modul musí být „utěsněny“ speciálním fixačním prostředkem. viskózní látkou různé konzistence. V případě zapalování řetězovou pilou musí být držák silné konzistence. Držák je v podstatě těsnění, které zabraňuje uvolnění upevňovacích prvků. šroubů.

K odstranění závady je nutné

  • Odstraňte upevňovací šrouby modulu;
  • vyplňte otvory pro šrouby v modulu zapalování zajišťovací hmotou;
  • Znovu namontujte šrouby;
  • nastavte vůli zapalování;
  • Pevně utáhněte upevňovací šrouby modulu.

Dalším případem, kdy je třeba nastavit zapalování, je výměna vadného modulu za nový. O způsobu seřízení zapalování pojednává následující kapitola.

Jak seřídit zapalování

Sám jsem nikdy nevyměnil zapalovací modul ani neupravoval mezeru. Ačkoli v modulu byla chyba. selhala v práci a více než jednou. Problém byl vyřešen ve službě.

Jak však víte, existuje mnoho videí a článků o tom, jak vyměnit a nastavit zapalování u řetězových pil bez převodovky. Použijme tyto tipy.

V našem případě, pokud je zjištěna závada na břitu, má výměna magneto a seřízení zapalování smysl pouze tehdy, pokud máme v záloze funkční modul a šroubovou pojistku. S vysokou pravděpodobností mohu tušit, že tato možnost nepřipadá v úvahu, i když mezi opatrnými „šabašnikovy“ „dokonce velmi možná“.

Pokud je oprava „snesitelná“, zapalování získané po „potížích“ a ne na hodinkách, je vhodné svěřit opravu odborníkovi v servisním středisku. Pokud máte čas a potřebujete ušetřit, proveďte opravu sami.

Nejprve je třeba odstranit (odpojit konektory) vodiče z modulu. vysokonapěťový kabel, startovací vodiče. Vyšroubujeme upevňovací šrouby (obvykle jsou dva) a vyjmeme vadnou cívku.

Nainstalujte na jeho místo nový modul zapalování. Připojte všechny vodiče, použijte šroubovák v otvorech se závitem a utáhněte upevňovací šrouby.

Kutil JK. nastavení karburátoru benzínové pily

Nyní je třeba nastavit potřebnou mezeru. Otočte magnety setrvačníku směrem k jádru cívky. mezi magnety a konce jádra vložte měrku o tloušťce 0,2-0,4 mm (podívejte se do návodu k použití pily). Pokud měrka chybí, lze ji úspěšně nahradit kouskem plastové láhve od džusu/piva. Odřízněte obdélníkový pásek, vložte jej mezi cívku a ruční kolo a utáhněte upevňovací šrouby modulu.

Mezera je nastavena, proužek plastové láhve, který sloužil jako měrka, se musí odstranit. Přidržte konec pásku kleštěmi a otočte setrvačníkem. Pásek se odstraňuje ve směru otáčení setrvačníku.

Co bych ještě chtěl říct o zapalování. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že zapalovací moduly „létají“ častěji u Husqvarů (3 případy za celou dobu mé praxe). Nikdy jsem neměl problém s kontrolou zapalovací cívky u Stihlu, ačkoli profesionální Stihl používám teprve asi 1,5 roku. Vlastním motorovou pilu STIHL 180, kterou používám již 12 let, ale nikdy se mi to nestalo. Pracoval v prvních dnech ještě „Partner“, ale také žádné poruchy se zapalováním. Nepoužíval žádné jiné pily, pouze krátký „zkušební provoz“ při řezání palivového dřeva.

Možná se mýlím, takže vyvraťte mé spekulace a tvrzení. Těším se na diskuse.

Kontrola zapalovací cívky řetězové pily

Pokud není příčina poruchy zřejmá z prvních testů, zkontrolujte zapalovací cívku řetězové pily. Diagnostika se provádí v několika krocích:

  • Změřte odpor cívky pomocí multimetru. K tomu je třeba znát optimální parametry, které jsou uvedeny v návodu k obsluze. Vzhledem k použití polovodičů v systému však při pokusu o zapojení cívky dojde k rozpojení obvodu. To je normální. Pozitivní výsledek testu je pozitivní indikací poruchy. Т. е. Pokud lze pomocí nástroje zjistit odpor zapalovací cívky, je cívka určitě vadná.
  • Zkontrolujte zapalovací jiskru vhodným nástrojem. Toto zařízení by mělo být vloženo do mezery v obvodu mezi zapalovací svíčkou a vysokonapěťovým vodičem zapalovací cívky pily. Hodnoty se zobrazují na displeji. Tato metoda testování se častěji používá v servisních střediscích, protože potřebná jednotka je drahá a náklady nejsou úměrné přínosu.
  • Vyzkoušejte cívku se zapalovací svíčkou, tj. е.Proveďte domácí zapalování. Odšroubujte cívku a přidržte ji u válce. Nyní vytáhněte startér a sledujte, zda se objeví jiskra. Tato metoda je však pouze hrubým vodítkem, protože setrvačník se točí rychleji, protože zapalovací svíčka je v nepřirozené poloze.

Pokud žádný z těchto způsobů není úspěšný nebo pokud potřebujete provést test v terénu, můžete postupovat následovně

  • Sejměte víčko ze zapalovací svíčky a do jádra ve vzdálenosti 6-7 mm od válce zasuňte hřebík bez víčka. Dávejte velký pozor, abyste díl nepoškodili.
  • Proveďte kroky potřebné ke spuštění nástroje. Nyní se musíte podívat na jiskru a její barvu. Pokud není závada, jiskra je silná a barva je jasně modrá.

Tento způsob by měl být použit pouze v krajním případě a pouze tehdy, pokud chybí elektronické komponenty:

  • zapalovací svíčka by neměla být úplně vyšroubovaná, protože to může způsobit rychlejší otáčení setrvačníku, což není správný způsob chodu motoru;
  • vzdálenost by měla být nastavena v souladu s kompresním modelem a dielektrickými vlastnostmi palivové směsi, proto tento parametr najdete v návodu (hodnota 6-7 mm je průměrná).

Zapalovací systém řetězové pily. jeho konstrukce a nastavení

Častěji o opravě přemýšlíme až poté, co se řetězová pila přestane rozbíhat nebo se objeví vizuální příznaky vážné poruchy.

Pokud stroj nenastartuje, je třeba nejprve zkontrolovat zapalovací svíčku, která zapálí palivo ve válci. Začněte odpojením vysokonapěťového kabelu, ke kterému je připojena zapalovací svíčka. Poté odšroubujte samotnou zapalovací svíčku z hlavy válců a zkontrolujte její stav. Zapalovací svíčka by měla být suchá a s malým nánosem na keramice, barva by měla být světlá:

  • Pokud je zapalovací svíčka mokrá, je problém v karburátoru. Musíte v něm nastavit a upravit hladinu paliva;
  • Pokud jsou saze na stěnách zapalovací svíčky tmavé nebo černé, znamená to, že je na vině pístní skupina.

Pokud zde nenajdete žádnou viditelnou příčinu, zapalovací svíčka je suchá a saze jsou světlé, pokračujte zpět. Jedná se o konečný bod vznícení směsi. Nyní zkontrolujte, zda jiskra vychází ze zapalovací svíčky. Toto je zapalovací jednotka.

Zkontrolovat jiskru není příliš složité, stačí vzít kabel zapalovací svíčky a přiložit ho k bloku válců, přičemž mezi nimi musí být malá mezera, aby bylo vidět, že mezi nimi prokluzuje jiskra. Poté vytáhněte startovací šňůru a podívejte se, zda je jiskra vidět a jakou má barvu.

Nyní se pokuste nastavit správnou mezeru mezi pohyblivým a pevným kontaktem. V ideálním případě by měla být 0,2 mm. Můžete ji zkontrolovat pomocí měrky. není jí málo.

Jednalo se o popis starší motorové pily. Nová generace zahrnuje moderní řetězové pily Goodluck, STIHL a Husqvarna.

moderní systémy

Moderní systémy jsou vybaveny čipy, které regulují všechny výše uvedené závady. Způsob nezávislého nastavení úhlu předstihu zapalování v závislosti na otáčkách motoru a výkonu, který má být přenášen na žací ústrojí. Šetří spoustu paliva, aniž by to bylo na úkor výkonu. Spuštění je také mnohem snazší, bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Kromě všech výše uvedených informací naleznete zde video, ve kterém si můžete prohlédnout všechny výše uvedené informace.

  • motor se nespustí;
  • se spustí, ale zastaví;
  • funguje nekonzistentně;
  • nevyvíjí žádný výkon, t.е. při volnoběžných otáčkách běží normálně, ale při zatížení se zastaví.

Provádění opravy motorové pily vlastníma rukama, je třeba jednat způsobem eliminace. zkontrolovat všechny možné příčiny selhání, počínaje těmi, které zkontrolovat a opravit to trvá nejméně času (o struktuře a provozu dvoutaktního motoru, viz zde).

Systém zapalování. Téměř všechny výše uvedené závady motoru mohou být způsobeny poruchou zapalování. Pokud se tedy vyskytne problém, má smysl začít s jeho řešením u zapalovací svíčky. To je o to oprávněnější, že stav tohoto systému může rovněž poskytnout užitečné informace o fungování palivového systému. Pokud se problém vyskytne, vyšroubujte zapalovací svíčku a zkontrolujte ji.

Kabel se odpojí a zapalovací svíčka se vyšroubuje speciálním klíčem.

Pokud je suchý, problém pravděpodobně není v systému zapalování, ale v nedostatku palivové směsi ve válci. Můžete zašroubovat zapalovací svíčku a pracovat na palivovém systému. Pokud je zapalovací svíčka silně potřísněna palivovou směsí, znamená to, že je v motoru nadměrné množství palivové směsi. Může to být důsledek poruchy karburátoru nebo chybného startování.

Pokud se v palivovém systému objeví velké množství černých uhlíkových usazenin, svědčí to rovněž o závadě.

Poměr oleje a benzínu ve směsi může být nesprávný, karburátor nebyl seřízen nebo byl použit nekvalitní olej. zapalovací svíčka se propláchne benzínem, jehlou nebo šídlem se očistí od usazenin, elektrody se jemně zbrousí a znovu se nasadí.

Ve všech těchto případech je vhodné zkontrolovat mezeru mezi elektrodami. V závislosti na značce by měla být v rozmezí 0,5. 0,65 mm. Je třeba zkontrolovat také těsnění zapalovací svíčky. Pokud je opotřebovaný nebo poškozený, spalovací komora nemusí být utěsněná, což vede ke snížení komprese ve válci a problémům s výkonem motoru.

I když se při kontrole zapalovací svíčky lze důvodně domnívat, že závada je v palivovém systému, je nutné zkontrolovat zapalovací svíčku, zda jiskří. Jen se ujistěte, že s ním není nic v nepořádku. Za tímto účelem:

  • nasaďte zapalovací kabel na zapalovací svíčku;
  • Pomocí kleští s izolovanými rukojeťmi přiložte závit nebo matici zapalovací svíčky k válci;
  • zatáhněte za rukojeť startéru a zkontrolujte, zda se objeví jiskra.

Pokud nedochází k jiskření, je třeba zapalovací svíčku jednoduše vyměnit. Pokud ani nová zapalovací svíčka nemá jiskru, je nutné zkontrolovat vysokonapěťový vodič, zda není přerušen a zda se nedotýká zapalovací svíčky.

Příčinou chybějící jiskry může být také vadný zapalovací modul nebo mezera mezi modulem a cívkou setrvačníku. Musí být na hodnotě 0.2 mm. Ztráta mezery je obzvláště pravděpodobná, pokud byla pila rozebrána vyjmutím ručního kola a zapalovacího modulu. Mezera se nastavuje pomocí 0.tloušťka 2 mm umístěná mezi šroubem setrvačníku a modulem zapalování. Je třeba vyměnit vadný modul zapalování.

Pokud byla tímto způsobem provedena kontrola zapalování a nebyla zjištěna žádná závada, je možné pokračovat v kontrole systému přívodu paliva.

Systém zásobování palivem. Pokud se při kontrole svíčky zjistí, že palivo nevstupuje do válce, je třeba zvážit všechny možné příčiny. Mohlo by to být:

  • z nádrže nevytéká palivo kvůli ucpanému otvoru v jejím víku (odvzdušňovací zátka), zatímco v nádrži vzniká podtlak, který brání vytékání paliva;
  • palivový filtr v nádrži je ucpaný;
  • Žádný nebo nedostatečný průtok palivové směsi z karburátoru do válce.

Pro diagnostiku prvních dvou příčin stačí odpojit palivovou hadici od karburátoru a zkontrolovat, zda nedochází k úniku paliva. Pokud teče plným proudem, není třeba kontrolovat odvzdušňovací zátku a filtr; pokud neteče nebo teče slabě, lze předpokládat, že příčina závady byla nalezena. Odvzdušňovací zátka se čistí jehlou.