Jak správně řezat tenký plech pilkou na železo

Lekce technologie třídy 6 “ techniky řezání pilkou na železo

Upozorňujeme, že podle federálního zákona N 273-FZ „O vzdělávání v Ruské federaci“ se v organizacích, které vykonávají vzdělávací činnost, organizuje školení a vzdělávání žáků s HIA jak společně s ostatními žáky, tak v samostatných třídách nebo skupinách.

Téma . Techniky řezání pilkou na železo

Co je to plech a tyčový materiál? Pojmenujte úseky dlouhých výrobků.

Co obnáší příprava pily na železo pro práci?

Jak vybrat pilový list podle tvrdosti

Předpokládané výsledky učení:

Jaké jsou techniky používání pilky na železo a jaké jsou její zvláštní vlastnosti?

Jak řezat plechy a nosníky různých profilů pilkou na železo.

Zvolte pilový list podle řezaného materiálu, správně jej upněte, naučte se řezat pilkou na železo tyče a plech.

Vybavení a nástroje: Různé druhy kovů. Pila na kov, nože, projektor, počítač.

Kontrola připravenosti na lekci. Mobilizace jejich pozornosti.

II. Fáze aktualizace subjektivních zkušeností žáků

Jakou činnost jste prováděli v poslední lekci??

Na kterou činnost se zaměří dnešní

Vyjmenujte hlavní části pily na kov.

Jaké jsou rámy pilky na železo?? Který rám je podle vás nejuniverzálnější? Vysvětlete svou odpověď.

Jaký je rozdíl mezi pilkou na železo a pilkou na dřevo??

Jak vybrat pilový list?

Řekněte, jak správně nainstalovat pilový list a jak zkontrolovat, zda je správně nainstalován.

Proč musí být podle vás zuby pilky na železo špičaté?

Vysvětlete, proč se může zlomit čepel pily na železo. Jak to může být

Učitel a žáci společně formulují téma a cíle výuky

úkoly, definuje praktické úkoly.

III. Fáze učení nového materiálu

Nezapomeňte na! Bod řezu na obrobku by měl být co nejblíže

na čelisti stolního svěráku (cca 20 mm). Tím se zabrání vibracím obrobku při řezání.

Velikost přítlaku na pilku závisí na tvrdosti kovu a velikosti obrobku. Čím měkčí je kov nebo slitina a čím menší jsou rozměry obrobku, tím menší je tlak; čím tvrdší je materiál a čím větší je obrobek, tím větší je tlak.

Při výběru pilového listu pro pilu na železo se zaměřte na materiál, ze kterého je vyroben, a na zuby. K tomu použijte značení na čepeli pilky na železo.

materiál čepele: HCS. uhlíková ocel (méně pevné zuby, vhodné pro měkké kovy); HSS. rychlořezná ocel (odolnější proti opotřebení, ale křehká); BIM (Bi-metal). bimetalové čepele (základem je uhlíková ocel, na kterou je navařen pás rychlořezné oceli jako základ zubů), vysoce odolné proti opotřebení a dostupné v různých barvách;

rozteč zubů: počet zubů na palec (18, 24 nebo 32 zubů na 1 palec. v centimetrech to znamená 7, 10 nebo 13 zubů na 1 cm). Čím větší počet zubů, tím jemnější zuby, tím lépe čepel řeže tvrdší kovy. Pro práci s měkkými materiály nepoužívejte nože s velmi jemnými zuby

kovy, t. к. pracovní část nože se rychle zanáší kovovými pilinami (to velmi zpomaluje a komplikuje práci).

Řezání válcovaného řezu: pás (vlevo), čtverec (uprostřed) a kruh (vpravo)

Řezání čtvercové tyče (vlevo) a trubky (vpravo)

Techniky řezání tyčí . Řezání válcovaných pásů a tyčí

čtvercové řezy začněte nakloněním pilky dopředu

přibližně 10-15°. Pak se sklon postupně snižuje, dokud

až k nejbližšímu okraji obrobku. Další

Vodorovné profily řežte pilkou na železo. kulaté tyče

malé průřezy se řežou ve svěráku, předtím se nesmí-

hluboký zářez s trojúhelníkovým pilníkem.

Napětí pilového pásu nesmí být příliš velké. jinak je řez nerovnoměrný a snadno se láme. Napnutá čepel se může zlomit i při sebemenším zkroucení. Napnutí nože se kontroluje lehkým zatlačením prstem do strany: pokud nůž nepovolí, je napnutí dostatečné.

Při výběru pilového kotouče pro zámečníka zohledněte následující kritéria

následující nastavení zubů. Čepele s 8 zuby na 1 cm jsou vhodné pro řezání malých a středně velkých obrobků z litiny nebo mosazi. Pro řezání tvrdých kovů, oceli a pokosových řezů 10 zubů na cm (to je nejlepší volba pro běžné použití pily). Pro řezání materiálů o tloušťce do 3 mm, tenkých trubek, profilů a pro řezání pod ostrými úhly použijte nože s 12 zuby na 1 cm. Pro řezání v těžko přístupných místech můžete použít také zámečnickou pilku na železo s profilem se zúženou přední částí.

Nezapomeňte na! Pokud se čepel pily odchyluje od vyznačené linie, neměla by se narovnávat, tj. к. to by mohlo způsobit zlomení čepele. Vyjměte pilový list z řezné hrany, otočte obrobek a pokračujte v řezání na opačné straně obrobku.

Techniky řezání plechů. Pásové řezy

Řezání plechu podél úzké hrany, pokud jeho tloušťka zajišťuje současný chod nejméně tří zubů. Při řezání širokých ploch naklánějte pilku na železo postupně tam a zpět. Upínání obrobků z plechu mezi dřevěné špalíky a řezání pomocí špalíků. Je také možné všechny obrobky svázat dohromady, upnout je do stolního svěráku a řezat je najednou.

Když se pilový list zlomí a zuby se ulomí, jejich úlomky zůstanou v řezu. Před zahájením práce s novým pilovým kotoučem odstraňte zbytky zlomeného kotouče z řezné hrany. Před instalací nového nože nezapomeňte, že starý nůž je tenčí, takže záběr nového nože bude menší. V takovém případě obrobek otočte a začněte řezat od druhé hrany. Je také možné rozšířit zářez novým nožem a poté pokračovat v řezání

Typy pil na kov

V současné době existuje asi tucet typů pil na kov. Tento typ pily se dělí především podle délky pilového kotouče:

Průmysl však nabízí čepele o délce 200 a 400 mm. Nepoužívají se ve velké míře, ale vyrábějí se v malých sériích.

  • Pily s délkou pilového listu 150 (mm) se nazývají krátké. Existují také 200 (mm) dlouhé čepele, které lze rovněž klasifikovat jako krátké. Pily s krátkou čepelí jsou spíše specializované. Tyto pily se často používají v místech s omezeným prostorem.
  • Pily s délkou pilového listu 300 (mm) jsou považovány za standardní. Tato délka čepele je dostatečně dlouhá, aby bylo možné provést dobrý řez a přitom nezapomenout na bezpečnost.

Odborníci tvrdí, že kvalitní čepele z nástrojové oceli pro krátké pily se dnes téměř nevyrábějí. Jejich místo zaujaly levné analogy na bázi běžné uhlíkové oceli. Ozubené kolo vyrobené z takového kovu nám „plešatí před očima“, pokud jsou obrobky vyrobeny ze silných druhů oceli.

Nedostatek kvalitních pilových kotoučů pro krátké pily lze přičíst skutečnosti, že zkrácené pilové kotouče ustupují do pozadí. Krátké pily byly nahrazeny přímočarými pilami, malými úhlovými pilami a pilami s vratným pohybem.

Krabí kliky ♋ Almois Jobbing Official

Obecná teorie o řezání kovů zní takto

Teorie řezání pilkou na železo. Úvodní kurz

Nebudeme se tedy zabývat teorií, ale rovnou přejdeme k praxi:

V tomto videu je vlastně prezentován celý příběh o tom, jak pilovat, ale nyní bude postscriptum, řada doplňků a oprav (plus stručné převyprávění obsahu videa).

Začněme tím, že musíte řezat vodorovně oběma rukama na nástroji. K tomuto účelu je dobré použít pilku na železo s dobře ohraničenou rukojetí pro uchopení druhou rukou.

Vodorovné řezání není vhodné, protože obrobek musíte držet v úrovni hrudníku a řezat ve stoje. Pracovní stoly jsou však obvykle stoly, u kterých se musí sedět, a pokud se u nich řeže, tak i stát. Proto jsou pilky na železo často jednoruční a pod úhlem 45°.

Abyste mohli regulovat tlak na pilu (čím tvrdší je kov, tím silněji musíte zatížit pilový list, aby se zuby zakously do masa; a naopak. pokud se zuby zakousnou například do hliníku, musíte tlak snížit), můžete a) změnit úhel řezání, b) položit ruku na horní část pro větší váhu, c) otočit pilový list zuby dozadu.

Pila se často zasekává v řezné ploše, když dosáhne konce pilového kotouče. Je to proto, že zuby čepele jsou zvlněné (aby byl záběr širší než čepel a nezasekával se v záběru), ale postupem času se amplituda této vlny ve středu čepele snižuje a na koncích se téměř nevyskytuje.

Zuby jsou broušeny více uprostřed čepele

Tato nesouosost je důsledkem toho, že pilový list není řezán po celé své délce. V dnešní době není možné provést korekci (zvětšení středové separace nebo její zmenšení na koncích), protože zuby jsou ztvrdlé. Z toho plyne ponaučení: Nový pilový kotouč od začátku jeho životnosti vždy prořízněte po celé délce.

Další problém: Pokud řežete tenký plech, který je tenčí než rozteč zubů, pila se zasekne:

Příliš tenký obrobek uvízne mezi zuby

Pokud je kov tvrdý (železo), sotva s ním pohnete; pokud je měkký (hliník), vytrhne se velký kus kovu, vzniknou zubaté hrany a hrana se ohne.

Tenký obrobek je řezán pod velkým sklonem

řezání pod úhlem tak, aby vznikl prořez o takové délce, že alespoň dva zuby leží současně nad sebou (délka prořezu ≥ dvě vzdálenosti mezi zuby).

Další téma: Řezání tenkostěnných hliníkových trubek:

Směr kroucení trubky

nastavte pilový kotouč zuby dozadu, otáčejte trubkou ve směru zubů (jinak se kotouč zasekne v bezprostředním okraji řezu a při použití síly se roztrhne).

No, a ještě jedna věc čepel kovové pilky lze obnovit, zuby lze nabrousit, např. tímto způsobem:

Původně měl tento diamantový kotouč větší průměr a vrták s tímto kotoučem, který byl takto přitlačen k čepeli, byl umístěn přesně rovnoběžně s linií zubů čepele a kotouč tedy kolmo k ní. A bylo to správně. nová pilka na železo má boky zubů kolmé na čepel. Nyní se vytvoří mírný záporný úhel. o něco méně lepší, ale také normální.

Ještě jedna poznámka: tento nůž lze vrtat běžným vrtákem do kovu (ocel HSS). Protože výrobní proces kalí celý povrch nepříliš tvrdě, ale zuby jsou kaleny samostatně indukčním ohřevem a rychlým ochlazením na tvrdost, takže zuby mohou snadno prořezat vrták v opačném směru.

Pily různých typů

Pozornost musíme věnovat také rozdělení šavlových pil podle typu pohonu. Mohou být elektrické nebo ruční. Elektrické pily mohou být akumulátorové nebo bezdrátové. První z nich umožňují pracovat bez připojení k síti, což je činí univerzálnějšími, ale baterie se postupně vybíjí a vyžaduje nabíjení, což zkracuje dobu práce s elektrickým nářadím. Akumulátorové modely mají speciální systémy tlumení vibrací.

Pily na železo pro domácí použití (

Elektrické nářadí a řezací zařízení

Mechanizace operací dělení materiálu se provádí dvěma způsoby: pomocí mechanizovaných ručních nástrojů a pomocí stacionárních zařízení.

Mechanická pilka na železo (obr. 2.62) je účinný při řezání materiálů na zámečnickém pracovišti. Skládá se ze skříně 2, ve které je umístěn elektromotor. Na hřídeli motoru je namontován buben 7, do jehož spirálové drážky je zasunut čep 3, který je spojen s kluzákem 4. Na skluzu je namontován pilový list 6. Při otáčení bubnu se pilový list pohybuje a řeže kov. Při práci je pilka na železo opřena o kliku a spočívá na držáku 5.

Ruční elektrická vibrační řezačka (obr. 2.63) umožňují řezání plechů do tloušťky 2,7 mm. Skládají se z pouzdra 3, ve kterém je umístěn elektromotor, a z pouzdra střižné hlavy 2. Motor pohání excentrický hřídel 1 prostřednictvím dvojice šnekových převodů. Spojovací tyč 9 je nasazena na excentrickém hřídeli 7 a spodní hlava je spojena s čepem 8 horní lopatkové páky b. Spodní lopatka 5 je připevněna k držáku 4. Během práce klika 9 vratným pohybem nutí rameno nože 7 s horním nožem 6 kmitat, čímž zajišťuje řezání kovu. Vůle mezi noži se nastavuje posunutím držáku 4 v krytu nožové hlavy. Velikost této mezery závisí na tloušťce řezaného materiálu.

Vhled do lekce

Kontrola připravenosti na výuku. Seznámení studentů s workshopem.

Jaké jsou hlavní části třmenu??

Kolik měřících stupnic má kaliper??

Jaká měření lze provádět pomocí kaliperu??

Kolikrát je přesnost posuvného měřítka větší než přesnost pravítka??

Vyjmenujte pravidla pro používání posuvného měřidla.

Jak se na třmenu odečítají celé milimetry nebo desetiny milimetru??

Která speciální vlastnost přístroje nonius umožňuje měřit s přesností 0,1 mm??

Přednáška o nových programových materiálech.

Při obrábění válcovaných kovových výrobků je často nutné řezat materiál na kusy ručně. Tenký plech se stříhá nůžkami, pásový plech, silný plech, tyče, úhelníky atd. д.- pilkou na železo.

Pila na železo se skládá ze dvou hlavních částí: rámu pily na železo a pilového listu. Obrázek 1, а zobrazeno: Pila na železo s plnou pilkou na železo. Do pilky na železo lze instalovat pilové listy určité délky. Aby bylo možné do pilky na železo namontovat pilové listy různých délek, je pilka na železo vyrobena s posuvnou pilkou na železo (obr. 1, б).

Složená pila se skládá z předního a zadního rámu pily, které jsou vzájemně propojeny ráfkem. vzdálenost mezi dříkem a napínacím šroubem lze změnit změnou polohy zadního úhlu v kleci. Čím hlouběji je ohyb zasunut do klece, tím užší je mezera. V zadním rohu pilky na železo je vložena rukojeť a stopka. dřík má drážku a otvor pro kolík. V předním držáku je napínací šroub s křídlovou maticí. Napínací šroub má stejnou drážku a stejný otvor jako dřík. Konce pilového listu se zasunou do drážek ve stopce a napínacím šroubu a zajistí se kolíky zasunutými do otvorů. Pilový list se napíná otáčením křídlové matice.

Čepel pily je vyrobena z tenkého a úzkého ocelového plechu se zuby na jednom z žeber (viz obr. obr. 1, а).

Obr.1. Ruční pilka na železo: а. s jednodílným obráběcím strojem; б. Hlavní části posuvného stroje.

Na koncích pilových listů jsou otvory pro jejich upevnění v pile. Délka nejběžnějších pilových kotoučů je 250 mm. 300 mm. Každý zub má tvar klínu a při řezání funguje jako nůž. Při vrubování se velikost hrotů volí tak, aby vzniklé třísky byly umístěny mezi hroty, dokud nevyjdou z řezu. Aby šířka zářezu, vytvořeného pilkou na železo, byla o něco větší než tloušťka čepele, jsou zuby nastaveny. každé 2-3 sousední zuby jsou mírně ohnuty v různých směrech. Toto nastavení se nazývá krimpování.

Všimněte si, že zuby musí směřovat od ruky a napětí čepele musí být takové, aby nedošlo k jejímu zlomení.

Obrobek pevně upněte do svěráku a pilníkem proveďte řez v místě řezu.

Místo řezu je ve vzdálenosti 10 mm. 15 mm od okraje čelistí.

Obr. 2. Práce s pilkou na železo: a. poloha těla; b. poloha rukou.

Když je pila v chodu (dopředu), pohybuje se čepel lehkým tlakem, když je v klidu (dozadu). žádný tlak.

Pokud je tloušťka obrobku 3 prsty od sebe, je obrobek upnut mezi dva dřevěné špalíky.

Pokud je obrobek dlouhý a rám spočívá na jeho konci, připevní se nůž podle obr. 3.

а. bez otáčení nože; b. s otočeným nožem.

Příprava pily se provádí vložením pilového listu do stroje a jeho napnutím.

Nejprve se přední a zadní ramena stroje vysunou na délku pilového kotouče a v této poloze se stroj zajistí upínacím kroužkem. Pak vložte konce pilového pásu do drážek v napínacím šroubu a stopce a vyrovnejte jejich otvory s otvory v pilovém pásu. Přitom je třeba dbát na to, aby zuby čepele směřovaly opačným směrem než rukojeť. Poté se do otvorů vloží kolíky a čepel se napne otáčením křídlové matice. Napětí nože nesmí být příliš velké, ale jen takové, aby se během práce neohýbal. Přílišné utažení nože může způsobit, že se při sebemenším pootočení během práce zlomí. Pokud je nůž příliš slabě napnutý, při práci se ohýbá a může se zlomit.

techniky řezání. Chcete-li řezat obrobek, upněte jej pevně do svěráku tak, aby místo řezu bylo blízko okraje čelistí svěráku. V této poloze obrobek při řezání nevibruje. Označte linii řezu pilníkem. Poté zaujměte požadovaný pracovní postoj: stůjte napůl otočeni ke svěráku. Rukojeť pilky musí být obtočena kolem prstů pravé ruky: konec rukojeti musí spočívat uprostřed dlaně

Obr. 4. Poloha těla a nohou na obr. 5. Ruce dovnitř

Bezpečnost při práci s kotoučovou pilou.

Pracujte pouze se správně seřízeným, správně napnutým a správně fungujícím pilovým listem. Nesprávně upevněný nebo jen volně napnutý nůž by se mohl při řezání uvolnit nebo zlomit, což by mohlo způsobit zranění.

Rukojeť pily musí být těsně přiléhající a bez trhlin.

Pilový list nepřipevňujte hřebíky nebo šrouby místo kolíků.

Nepracujte s pilkou na železo s ulomenými zuby na čepeli.

smetení pilin z pracovního stolu kartáčem. Nefoukejte ani je neodstraňujte holýma rukama.

Podepřete část obrobku, abyste zabránili jeho pádu a poškození nohou.

Při práci používejte celou délku nože. Tím je zajištěno rovnoměrné opotřebení zubů a delší životnost ostří.

Řezání pilkou na železo. Oblast použití

Řezání kovů je řezání (rozřezávání) kovů. Řezání lze provádět ručními a mechanickými pilkami na železo i nůžkami. ručními a mechanickými, pákovými, paralelními, kruhovými (cirkulárkami). Pro řezání těžkých kovů (kulatiny, úhelníky, I-nosníky, skříňové profily atd.). п. ) se používají pily na železo a kotoučové pily, jakož i elektrické a plynové plamenové pily.

Plech se stříhá nůžkami. ručními i poháněnými. Ruční řezání trubek se provádí pilkou na železo a řezačkou na trubky; mechanické řezání trubek se provádí na speciálních strojích. Konstrukce a použití ruční pilky na železo. Ruční pilka na železo. Tento nástroj se skládá ze dvou hlavních částí. pilového listu a speciální podložky (držáku). v němž je umístěn pilový kotouč; tento rám se nazývá rám nebo stroj. Na jednom konci má rám stopku s rukojetí a pevnou hlavou a na druhém konci posuvnou hlavu a napínací šroub s křídlovou maticí pro napínání pilového listu. Hlavy obsahují drážky a otvory pro upevnění čepele pilky na železo. Ruční pilka na železo (vlevo s posuvným rámem, vpravo s jednodílným rámem) 1. stroj, 2. ráčna pro napínací šroub, 3. pilový list, 4. rukojeť.

Čepele pro ruční pily na železo se vyrábějí v délkách od 150 do 400 mm, v šířkách od 10 do 25 mm a v šířkách od 0 do 0 mm.6 ku 1.25 mm. Délka čepele ruční pily se pohybuje od 150 do 400 mm, šířka od 10 do 25 mm a tloušťka od 0,5 mm.6 ku 1.25 mm. Práce s pilkou na železo. Když začínáte řezat pilkou na železo, postavte se napůl otočení před svěrák (vzhledem k čelistem svěráku nebo ose řezaného předmětu). Natáhněte levou nohu mírně dopředu, zhruba v linii řezaného předmětu, a opřete se o ni.

Vezměte pilku do pravé ruky tak, aby rukojeť spočívala na vaší dlani, palec položte na horní část rukojeti; zbylými čtyřmi prsty držte rukojeť dole a levou rukou uchopte přední část rámu pilky. Pila na železo pracuje rychlostí 30 až 60 úderů za minutu (rozumí se dvojité údery vpřed a vzad). Řezání tvrdých kovů při nižších otáčkách, měkkých materiálů při vyšších otáčkách. Řezání kulatého materiálu kotoučovou pilou Řezání kulatého materiálu. Kulatý materiál o průměru až 100-115 mm lze řezat ruční kotoučovou pilou. V zámečnické praxi je ruční řezání kovů povoleno pouze do průměru 60-70 mm; kovy větších průměrů se předávají k řezání na řezací stroje; pouze ve výjimečných případech se ruční pilkou na železo řeže kulatý materiál o průměru 70 mm.

Pokud řezání polotovarů na požadovaný rozměr nevyžaduje čistě uříznuté konce, je přípustné před dosažením středního čela kov na několika stranách podříznout a poté polotovar odlomit, aby se ušetřil čas. Řezání trubek. Nejprve si vyberte pilový list s jemnými zuby a poté si z tenkého plechu zhotovte šablonu ve tvaru obdélníkové desky ohnuté kolem trubky. Poté se od konce trubky změří požadovaná délka dílu a udělá se čára, pak se šablona přiblíží ke značce a okraj šablony se obkreslí na obvodu trubky pomocí pískovače. Další metodou řezání trubek jsou frézy na trubky, které jako řezné nástroje používají ocelové kotouče.

Trubky středního průměru se řežou pomocí řezaček trubek s jedním nebo třemi řeznými kolečky. Trubky velkého průměru lze řezat řetězovými nebo svěrnými řezačkami. Tyto štípačky na trubky jsou vícekotoučové a ovládají se mírným kýváním rukojeti. Při řezání trubek řezačkou se používá speciální upínací zařízení. zařízení sestávající z rámu s výklopnou horní částí, v níž je umístěn hrbol a která má výstupky umožňující upnout trubky různých průměrů.

Řezání a jeho použití

Řezání kovů je nejjednodušší operací při zpracování kovů.

pilování je obrábění kovů. která odstraní materiál z povrchu součásti pomocí souboru. Pilník je nástroj používaný k opracování kovů. se skládá z vícebřitých řezných prvků, zajišťuje vysokou přesnost práce a drsnost povrchu obráběného dílu. Samotné řezání kovů. práce je prováděna přesně a s minimem chyb.

Pomocí řezání dostávají díly požadovanou velikost a tvar, vzájemně do sebe zapadají a provádějí mnoho dalších operací. Pilníky se používají k obrábění různých kovových tvarů: zakřivených ploch, rovin, drážek, otvorů různých tvarů, drážek, různých typů povrchů atd.д. Příspěvek při vyplňování by měl být malý. od 0.55 až 0.015 mm. A chyba po dokončení může být od 0.1 až 0.05 a v některých případech ještě méně, až 0.005 mm., což zajišťuje vysoce kvalitní obrábění kovů.

Pilník je ocelová tyč určité délky a profilu s drážkou na povrchu. Vroubkování (zářez) tvoří malé a ostré zuby, které tvoří klínovitý průřez. Průřezový úhel křížového pilníku je obvykle 65-70 stupňů, zadní úhel je 35 až 50 stupňů, přední úhel je 16 stupňů. Jednořezné nástroje odstraňují široké třísky z kovu, a to po celém zářezu. Používají se při zpracování měkkých kovů. Dvoubřité pilníky se používají při pilování litiny, oceli a jiných tvrdých kovů, protože příčné řezy drtí třísky a usnadňují manipulaci.

Mřížka s rašplí se vyrábí stlačením kovu speciálními hroty tvořenými trojúhelníkem. Pilníky na kov jsou vhodné pouze pro opracování měkkých kovů nebo nekovových materiálů. Frézováním je možné získat i jiný zářez. Jeho oblouková konstrukce a velké zářezy mezi zuby zajišťují dobrou kvalitu povrchu a vysokou produktivitu při obrábění kovů. Pilníky jsou vyrobeny z oceli U13A a U13 a z chromované oceli ShKh 15. Pilníky jsou po dokončení řezání tepelně zpracovány. Rukojeti pilníků jsou vyrobeny ze dřeva (javor, bříza atd.).

Pilníky se dělí do následujících skupin podle účelu řezání kovů:

Řezání kulatých, čtvercových a plechových dílů pilkou na železo

Pily se běžně používají k řezání tlustých plechů, pásů, kulatých a tvarovaných kovů, k řezání drážek, drážek v hlavách šroubů, k tvarovému řezání obrobků atd. п. Skládá se z pilky na železo / (obr. 59 a), stavěcí šroub s křídlovou maticí 2, ruční klika 6 a pilový list 4, který je zasunut do drážek hlavic 3 a zajištěn kolíky 5.

Pilové listy se vyrábějí ve dvou typech. jednodílné

(obr. 59, a) a posuvné, umožňující montáž střižných nožů různých délek.

Velikost (délka) čepele ruční pilky na železo se určuje podle vzdálenosti mezi středy otvorů pro hmoždinky. Nejčastěji se používají pilové listy o délce 250-300 mm,

výška 13 a 16 mm, tloušťka 0,65 a 0,8 mm.

Napětí pilových listů ve stroji musí být nastavitelné. Pokud není nůž dokonale napnutý, při řezání se naklání, což může způsobit vyštípnutí zubů a zlomení nože. Čepel, která byla během práce příliš napnutá, se může zlomit i při mírném naklonění pilového listu.

Pracovní podmínky pily na železo se liší od podmínek dláta nebo frézy, a proto je třeba použít jiné úhly.

Při řezání velkých šířek materiálu vznikají značně dlouhé drážky, kde každý jednotlivý zub nože odebírá třísku ve tvaru čárky. Ty by měly být umístěny mezi dva sousední zuby v prostoru pro třísku, dokud špička zubu nevyjde z drážky.

Velikost tříštivého prostoru závisí na úhlu hřebene a, úhlu hřebene y a rozteči zubů £.

Úhel řezné hrany P musí být dostatečně silný, aby překonal odpor materiálu bez porušení. Tento úhel je obvykle 60°; u tvrdších materiálů se používá úhel o něco vyšší. Úhel sklonu y má rozhodující vliv na tvorbu třísek. Na zuby pilového kotouče-

Tato hodnota se obvykle pohybuje od 0 (pro tvrdé kovy) do 12° (pro tvárné kovy). Rozteč zubů pro měkké a tvárné kovy (měď, mosaz) 1 mm, pro materiály (ocel, litina) 1,3 mm; pro měkké oceli 1,6 mm. V praxi se pro ruční řezání kovů používají především pilové listy s roztečí 1,3-1,6 mm, přičemž na délce 25 mm lze napočítat 17-20 zubů. Čím silnější je řezaný obrobek, tím hrubší musí být zuby, a naopak, čím tenčí je obrobek, tím jemnější musí být zuby pilového listu.

Při řezání ruční pilkou na železo musí být zapojeny minimálně 2-3 zuby (současné řezání kovu).

Aby se snížilo tření mezi pilovým kotoučem a řezaným kovem, jsou zuby ohnuté v opačných směrech. V závislosti na velikosti kroku £ (obr. 59, a) Zuby jsou nastaveny různými způsoby. Ohýbejte po jednom zubu doprava a doleva s větší roztečí (obr. 59 c); zuby se střední roztečí se ohýbají po jednom vpravo a vlevo a třetí zub se neohýbá. Malé zuby jsou ohnuté ve dvou krocích. Tři vlevo a dva až tři vpravo, čímž se vytvoří zvlněná linie trimru neboli tzv. vlnité nastavení (obr. 1). 59, г).

Nastavení pilového listu musí končit ve vzdálenosti max. 30 mm od čelní plochy.

Pilové listy s vlnitou sadou jsou méně produktivní a rychleji se opotřebovávají. Stupeň oddělení na každé straně musí být o 0,2 až 0,5 mm větší než tloušťka čepele.

Čepele pro ruční pilky na železo vyráběné v různých délkách 1, šířce 12-15 mm a tloušťce 0,6 až 0,8 mm. Nejčastěji se používají čepele o délce 250-300 mm.

Způsoby řezání kovu ruční pilkou na železo

Než začnete řezat kov, je nutné vybrat pilový list podle tvrdosti, tvaru a velikosti řezaného materiálu.

Upněte pilový list do pily na železo tak, aby špička zubů směřovala dopředu; napětí pilového listu v pile na železo by mělo být nastaveno. Při zahájení práce s pilkou na železo musí být řezaný materiál pevně upnut ve svěráku. Úroveň upevnění kovu ve svěráku musí odpovídat výšce pracovníka. Pak se postavte napůl otočeni před svěrák, tj. е. pod úhlem 45° ke středové čáře svěráku (vzdálenost mezi svěrákem a tělem uživatele by měla být 150-200 mm). Opřete se o levou nohu, mírně předkloněnou, pravá ruka by měla být položena vůči levé v úhlu 60-70° Při práci by měl být trup rovný. Pravou rukou držte pilku na železo, jak je znázorněno na obr. 60 a a levou rukou uchopte přední konec pily, abyste ji vyvážili a dosáhli stabilního pohybu při řezání (obr. 60, б). Pilku na železo držte během řezání ve vodorovné poloze. Pohybujte pilkou plynule, bez trhání, při pohybu vpřed ji mírně přitlačte oběma rukama. Obecně se uznává, že přítlačná síla by měla být přibližně 1 kg na 0,1 mm tloušťky lopatky. Na konci řezu uvolněte tlak.

Běžný řezný zdvih pilky by měl být takový, aby fungovaly přibližně 2/z její délky, nikoli pouze střední část čepele.

Rychlost pilky na železo závisí na tvrdosti řezaného materiálu a pohybuje se v průměru mezi 30 a 60 dvojitými zdvihy za minutu. Aby se snížilo tření o stěny řezaného obrobku, měl by se nůž pravidelně mazat hustým tukem nebo minerálním olejem.

Během práce pilový list někdy vyjíždí ze značení; nesmí se narovnávat, protože by mohlo dojít ke zlomení nebo vyštípnutí zubů pilového listu. V tomto případě je nejlepší začít řezat na opačné straně obrobku.

Řezání ruční pilkou na železo

Pravidla pro řezání.Řezaný obrobek pevně upněte do svěráku. pokud by při řezání vyklouzl, mohlo by dojít ke zlomení nože.

Pilový list je upnutý v rámu tak, aby zub řezal při pohybu vpřed a byl dobře napnutý. Pokud je napětí slabé, pilka se vychýlí do stran, což může způsobit zlomení čepele. Pokud je napětí příliš velké, může sebemenší naklonění pilky na železo způsobit poruchu.

Obr. 2. Rukojeť pily a stojan pracovníka při řezání

Jak držet pilku pravou a levou rukou a stojan pracovníka při řezání je znázorněno na obr. 2. Při dopředném tahu. pracovním tahu. obě ruce tlačí na pilu oběma rukama, přičemž většina úsilí levé ruky je vynaložena na tlačení a pravá ruka na dopředný pohyb pily. Zpětný pohyb pily je naprázdno, bez přítlaku.

Pro usnadnění ponorných řezů lze pilku na železo naklonit směrem k zadní hraně obrobku. Při ponorném řezu se pilový list pohybuje vodorovně a po celé délce čepele. Díky tomu má delší životnost. Pracujte s pilkou plynule a rovnoměrně rychlostí 40 dvojitých úderů za minutu při řezání tvrdých materiálů a 60 úderů za minutu při řezání měkkých materiálů.

Tlak se liší v závislosti na řezaném materiálu: větší tlak je nutný pro tvrdé materiály a menší pro měkké materiály a při řezání tenkých kovů, jako jsou pásy, trubky. Pokud je při řezání měkkých materiálů vyvíjen velký tlak, čepel se hluboko zaboří a zuby se ulomí. Při řezání tenkých kovů je zapotřebí pouze malý počet zubů. Vyvíjejte vysoký tlak na každý zub. Silný tlak způsobí zlomení zubů. Před dokončením řezání vždy snižte tlak na pilku a řezaný materiál podepřete levou rukou.

S novým pilovým listem doporučujeme nejprve řezat měkké materiály a po otupení tvrdé materiály.

Ruční řezání kovů obvykle probíhá bez chlazení. Pilový list lze mazat minerálním olejem, aby se snížilo tření.

Pokud se čepel otáčí do strany a řeže špatným směrem, nepokoušejte se ji opravit otáčením pilky. mohlo by dojít k jejímu zlomení. Otočte obrobek a začněte řezat na novém místě. Pokud jsou zuby nože naštípnuté, je nutné jej vyměnit. Protože opotřebovaný nůž má užší prořez, začněte řezat na novém místě s novým nožem.

Velmi tenký materiál je upnut mezi dvě 15 mm silné dřevěné tyče. 30 mm a řežte společně jemným nožem, lehce přitlačte, pomalými pohyby a s využitím celé šířky nože.

Drážky pro šrouby je třeba vyříznout ruční pilkou na železo (obr. 55, в) s úzkou čepelí. Široký řez je vyroben ze dvou čepelí, které mají podobnou tloušťku.

Materiály, které se mají řezat.Pásový materiál se řeže na úzké rovině, pokud jeho tloušťka umožňuje současný provoz nejméně tří zubů. Pokud tento stav nedodržíte, nebudou zuby při ponorných řezech rovnoměrně přitlačeny a mohly by se zlomit. Proto je podél širokého okraje řezán tenký pásový materiál.

Kulaté, čtvercové a šestihranné tyče se řežou s vodorovným pilovým kotoučem, ale bez ostrých úhlů. Pokud jsou konce obrobků, které mají být řezány, opracovány, je povoleno dělat zářezy na dvou nebo čtyřech stranách a odlamovat je.

Výrobky se širokými plochami se řežou důsledným nakláněním pily směrem k zadnímu a přednímu okraji. Tím se nepřeřízne celá šířka najednou, což usnadňuje řezání.

Při řezání pásu z plechu se pilový list otočí o 90° a řeže se vodorovně (obr. 3, а).

Obr. 3. Techniky řezání ruční pilkou na železo

Pro efektní řezy do plechu se nejprve vyvrtá malý otvor, do otvoru se vloží čepel, sestaví se pilka a vyřízne se kov. Zkosené vzory nebo drážky se vytvářejí pomocí nože, který se řeže na šířku 8 mm. 10 mm (obr. 3, б).

Drážky pro šrouby se vyříznou ruční pilkou na železo (obr. 3, c) s úzkou čepelí. Široké štěrbiny se provádějí pomocí dvou lopatek složených na tloušťku.

Hlavním typem závady při řezání pilkou na železo je šikmý řez v důsledku vtažení čepele. Nesprávné označení nebo řezání proti obrysu může způsobit, že rozměry součásti budou mimo toleranci. K poškození vnějších povrchů obrobků může dojít také při jejich upínání do svěráku bez čelistí.

Řezání kovů nůžkami je vysoce efektivní, umožňuje řezání jakéhokoli tvaru dílu bez odstraňování třísek, ale vyžaduje značné úsilí při řezání. Proto se plech obvykle stříhá nůžkami. K dispozici jsou také mechanické nůžky pro stříhání tyčového a profilového materiálu.

Ruční nůžky stříhají tenké plechy: ocelové plechy o tloušťce 0,5 mm. 0,7 mm ocel, střešní krytina, neželezné kovy do tloušťky 1,5 mm. Mají krátké čepele a dlouhé rukojeti a vyrábějí se v délkách 200, 250, 320, 360 a 400 mm z ocelí jakostí 65, 70 a 70. Řezná část nůžek je kalená až do tvrdosti HRC 52. 58.

Obr. 4. Ruční nůžky

Rozlišuje se mezi nůžkami vpravo (obr. 4, a) a vlevo (Obr. 4, б). Většinou se používají pravoruké zastřihovače, u nichž je úkos spodního nože při stříhání na pravé straně. zakřivené detaily se stříhají levými nůžkami. Kruhové nůžky se zahnutými čepelemi (obr. 4, c) se používají k řezání tvarových otvorů v plechu a trubkách.

Řezná část nůžek je klínovitá, s úhlem ostření (β=70°). Pokud nemají být čepele při řezání odštípnuty, je nutné nabrousit je pod poměrně velkým úhlem. Pro snížení tření je dán zpětný úhel α = 1. 2° (viz. obr. 4). Čepele nůžek by měly být rovné, naostřené a sbíhat se po celé délce s malou mezerou (ne větší než 0,2 mm). Při absenci mezery se nože rychle tupí, v případě větších mezer neřežou, ale mačkají kov.

Obr. 5. Typy nůžek: a. přímý: 1. levá páka; 2. pravá páka; 3. jednotka osy závěsu; b. zakřivený; c. prst