Ruční kotoučová bruska z úhlové brusky vlastníma rukama

Kruhový stroj z úhlové brusky a zvedáku vlastníma rukama

Pro přesné řezání řeziva je nejlepší použít stolní kotoučovou pilu. Nemusíte kupovat. Pokud máte úhlovou brusku, můžete ji z ní vyrobit, aniž byste zničili samotnou úhlovou brusku.

  • Profilová trubka 20×20 a 25×25 mm;
  • závěs dveří;
  • Úhel 50×50 mm
  • Zvedák ve tvaru kosočtverce;
  • 20 mm pásek;
  • Nábytková deska nebo 20 mm překližka;
  • pilový kotouč;
  • matice, šrouby.

Pokyny krok za krokem pro výrobu kotoučové pily z úhlové brusky

Kotoučová pila, nebo jednoduše „kotoučová pila“, může být užitečná každému člověku, jak při větších domácích opravách, tak jednoduše v ekonomice. A pokud ji náhle potřebujete. nemusíte pro ni běžet do obchodu. Vezměte si úhlovou brusku a věnujte trochu času tomu, abyste ji vlastníma rukama proměnili v kotoučovou pilu.

Pokyny krok za krokem

Jak vyrobit kotoučovou pilu z úhlové brusky vlastníma rukama? K tomu nejsou potřeba žádné speciální výkresy ani odborné dovednosti. Budete potřebovat trochu trpělivosti a mít doma nějaké nářadí a šikovné nástroje:

Zajištění posuvné zarážky

Nejprve sestavte konstrukci posuvného dorazu pro budoucí kotoučovou pilu. K tomuto dílu jsou zapotřebí dva podlouhlé kovové úhelníky. ty jsou umístěny po obou stranách řezacího kotouče. Aby se zabránilo poškrábání obrobku při řezání, doporučuje se spodní hrany úhelníků nabrousit.

Poté se úhelníky na okrajích spojí šrouby a maticemi a mezi nimi se ponechá mezera pomocí podložek. Mezi úhelníky a kotoučem musí být na každé straně mezera 3-4 mm, aby se disk při práci nedotýkal hrany dorazu.

Příprava převodovky a výroba rukojeti nápravy

Se standardní rukojetí úhlové brusky je poměrně obtížné provést kvalitní řez. Proto doporučujeme, abyste si rukojeť vyrobili sami a poté ji připevnili k úhlové brusce.

Nejprve je však třeba nástroj na tuto úpravu připravit. Doporučuje se rozebrat převodovku nástroje a najít místa vhodná k vrtání. Poté vyvrtejte do skříně převodovky několik upevňovacích otvorů se závitem pro malý šroub.

Samotná rukojeť je nejlépe vyrobena z kovu (výztužná tyč, trubka nebo příčka). Na koncích kliky, kde bude připevněna k převodovce, vyvrtejte montážní otvor. Rukojeť je pak k nástroji připevněna pomocí kování.

Vytvoření nastavovací tyče

Než začnete podomácku vyrobenou kotoučovou pilu používat, musíte ji vybavit hloubkoměrem. Tzv. nastavovací tyč.

Jako hloubkoměr použijte kousek drátěné tyče o průměru 5 mm. Jeden konec tyče se ohne a zploští, poté se zajistí předními šrouby úhlového dorazu.

Na druhém konci tyče je závit. To je nutné, aby se hřídel vešla do otvoru v rukojeti nápravy. Poté se na závit našroubuje matice a konec tyče se prostrčí otvorem v rukojeti. Poté se našroubuje další matice.

Hloubka řezu se nastavuje povolováním a utahováním těchto matic.

Vaše ruční okružní pila je tedy připravena k použití

Můžete ji však přeměnit na stolní kotoučovou pilu a získat tak ještě větší pohodlí. Bude to vyžadovat trochu více trpělivosti a šikovné nářadí.

Přeměna ruční kotoučové pily na stolní pilu

Abyste mohli z ruční pily udělat stolní pilu, je třeba nejprve vybrat samotný stůl. Musí být pevný a stabilní. To je důležité nejen kvůli pohodlí, ale také z bezpečnostních důvodů. Může to být například starý kuchyňský stůl vyrobený ze dřeva a kovu.

Dále budete potřebovat výztužnou tyč nebo kovovou trubku o průměru 15-22 mm. Tato trubka se ohne (nebo rozřízne a svaří) do tvaru písmene „U“. Poté se spodní konce této konstrukce ohnou, srovnají a připevní ke stolu jakýmkoli vhodným způsobem, hlavně aby pevně a stabilně držely.

Poté se ze dvou kusů dutých kovových trubek svaří rameno ve tvaru T. Jeho průřez musí být předem nařezán a ohnut tak, aby jej bylo možné namontovat na příčník rámu a poté upevnit svorkami. Na konec páky je rovněž pomocí svorek připevněna připravená ruční kotoučová pila.

Stolní pila vyrobená rukama je tedy připravena k práci. Pokud kotouč vyměníte, lze jej použít k řezání kovů. Bohužel s ním nelze řezat silné řezivo a není příliš vhodný pro podélné řezání. Můžete zkusit přeměnit úhlovou brusku na kotoučovou pilu.

Kotoučová pila

V tomto případě nemontujte úhlovou brusku nad pracovní desku, ale pod ni. Nemusíte ji přestavovat na ruční kotoučovou pilu. stačí vyměnit kotouč a bezpečně ji upevnit pod pracovní desku. K tomu můžete použít svorky, samořezné šrouby nebo speciální spojovací materiál.

Stejně jako u stolní pily musí být stůl robustní a stabilní. Pokud možno by neměla stát jen na podlaze, ale měla by k ní být přišroubována. Pracovní deska musí být silná a nejlépe obložená tenkým plechem. kvůli lepšímu posuvu vkládaných obrobků. Laminované dřevotřískové desky lze také použít.

Štěrbina na desce by měla být široká jako doraz ruční pily, 3-4 mm od pilového kotouče v obou směrech.

Pro pohodlnější práci lze stůl opatřit dřevěným zábradlím a přišroubovat jej samořeznými šrouby.

Důležité!

Na závěr je třeba připomenout, že původním účelem úhlové brusky je broušení a řezání tuhých materiálů. Při přestavbě úhlové brusky na kotoučovou pilu byste proto měli věnovat zvláštní pozornost následujícím bodům:

  • Při použití úhlových brusek jako stolních brusek je třeba mít na paměti, že spodní hrana kotouče musí být otočena směrem k brusce a horní hrana směrem od brusky. Doporučuje se také vybavit stroj ochrannou plexisklovou zástěnou.
  • Obrobky vkládejte do kotoučové pily s jinými obrobky, nikoli ručně.
  • Rychlost úhlové brusky je mnohem vyšší než rychlost kotoučové pily. Pokud používáte úhlovou brusku na dřevo (150-180 mm), musíte snížit otáčky nástroje na 4000-5000 ot/min.

Tento štít musí být robustní, ale ne objemný. Účinek stability lze dosáhnout použitím speciálních upínacích prvků, které připevní základnu k jakémukoli rovnému povrchu. Vytvoření stroje lze provést bez nutnosti výkresů. Stačí dodržet doporučení uvedená v článku s minimálními stavebními dovednostmi.

Pro povrch pilového kotouče lze použít dřevovláknitou desku nebo překližku. Nejlepší volbou je překližka o tloušťce 9 až 12 mm. Podívejme se na několik možností instalace diskové jednotky.

První možnost je považována za nejjednodušší řešení. K tomu je třeba kotouč připevnit na obvyklé místo úhlové brusky. Jinými slovy, pro výběr stejného disku vhodného pro vysoké otáčky. Všimněte si, že rychlost běžných dřevěných kotoučů je nižší. Všimněte si také velikosti obvodu použitých kotoučů.

Při řezání dřevěných materiálů dochází k vyššímu zatížení než při použití brusného kotouče.

Abyste předešli možnému přetížení, měli byste používat kotouče s menším průměrem, než jaké se běžně používají pro úhlovou brusku.

Druhá varianta je obzvláště obtížná. Použitím řemenového pohonu je však možné snížit otáčky kotouče a umožnit větší točivý moment. V takových případech je možné vytvořit kompletní stroj. Vybavením zařízení několika kladkami lze vytvořit zařízení, na kterém můžeme měnit poměry. Tyto stroje mají možnost používat při práci různé kotouče, což umožní řezat bez větší námahy jakékoli dřevěné materiály a dokonce i plech.

U podomácku vyrobených strojů může být úhlová bruska připevněna nikoli k pracovním plochám, ale k lůžku. Upevnění by mělo být provedeno co nejpevněji. Nepoužívejte k tomu plastové stahovací pásky, svorky a samořezné šrouby. Nezanedbávejte ji, protože výsledné vibrace a vysoká rychlost mohou poměrně rychle zničit držáky, což může mít nepříjemné následky.

Šroubové svorky, které se dodávají jako příslušenství úhlové brusky, umožňují bezpečné upevnění. Alternativně lze nástroj upnout ke konstrukci stroje pomocí vlastnoručně vyrobených upínačů. Pro spojení závitových součástí je nutné použít závitové zámky.

Jsou k dostání v mnoha obchodech s autodíly. Dočasné příchytky jsou vhodné pro upevnění úhlové brusky ke stroji, zatímco trvalé příchytky jsou vhodné pro ostatní části.

Dále namontujte jednu z nejdůležitějších částí. přítlačnou desku. Musí být namontován na pracovní desce rovnoběžně s plochou stranou kotouče.

Doporučuje se vyrobit přítlačné desky ze železných nebo hliníkových úhelníků. Podpěrné lišty musí být pohyblivé. Za tímto účelem se držáky nepřipevňují k pracovním plochám, ale k jiným překližkovým deskám. Desky se položí na pracovní plochu. Nejlépe je upevnit je pomocí svorek, které jsou k dostání u specializovaných prodejců stavebních výrobků. Stroj můžete navrhnout libovolným způsobem.

Jedinou podmínkou je, aby všechny součásti stroje byly uspořádány co nejjednodušeji. Po připevnění pracovního stolu k základně a zajištění úhlové brusky je třeba vyříznout prostor pro kotouč. To lze snadno provést uvnitř stroje. Po provedení požadovaného počtu značek vyjměte stůl a vyznačte místo řezu pomocí pravítka a úhelníku. Drážku lze vyříznout úhlovou bruskou podle nakreslených značek.

Pozor! Pro tento úkol nenasazujte na nářadí kotouče, které řežou dřevo. Existuje vysoké riziko, že by mohlo dojít k vytržení úhlové brusky. U těchto typů disků je prakticky nemožné je udržet.

Pro řezání překližky je povoleno používat běžný brusný kotouč. Řezání malou silou nepoškozuje úhlovou brusku. Jedinou nevýhodou je trochu kouře. Nejlépe venku, nikoliv v interiéru.

K upevnění kabelu elektrického nářadí k rámu stroje je vhodné použít například plastové stahovací pásky. Vypínač lze vyrobit z prodlužovacího kabelu, který má tlačítko pro zapnutí/vypnutí. K lavici lze také připojit prodlužovací kabel umístěním tlačítka na některé z dostupných a vhodných míst.

Je třeba brát ohled na zdraví a bezpečnost, protože na tom může záviset váš život a zdraví. Je třeba vzít v úvahu jeden velmi důležitý detail. kryt čepele. Z překližky lze vyrobit malou úzkou skříňku připevněnou k nábytkovým pantům, aby ji bylo možné v případě potřeby naklonit. Ignorováním tohoto bezpečnostního mechanismu se vystavujete značnému riziku poškození zdraví.

Vytváření stránek

Zvažte pořadí montáže stacionární pily jako nejbezpečnějšího a nejfunkčnějšího zařízení. Pokyny krok za krokem:

  • Příprava. Vytvoříte pracovní výkres, promyslíte konstrukci, určíte rozměry a funkce. Tento krok je důležitý a nesmí se zanedbat.
  • Nákup a příprava potřebných materiálů a nástrojů.
  • Sestavte základnu stolu. Obdélníková trubka (nebo úhelník) slouží k sestavení základny stroje. Uřízněte pilové listy na požadovanou délku a svařte je k sobě. Ujistěte se, že je základní deska stabilní a pevná. Případně může být vyroben z dřevěných dílů.
  • Na povrch základny položte desku z dřevotřísky nebo překližky, která bude sloužit jako pracovní stůl. Je v něm vytvořena drážka pro pilový kotouč.
  • Úhlová bruska je k pracovnímu stolu připevněna zespodu pomocí ohnutých kovových desek. Otvory pro přišroubování rukojetí jsou použity. Ve stole jsou vytvořeny dutiny, aby hlavy šroubů nebránily pohybu materiálu.
  • Pro snadné a bezpečné spuštění a zastavení stroje se doporučuje vyvést lanko od tlačítka pro spuštění nástroje k bočnímu okraji stolu pomocí kusu úhelníku nebo ohnuté kovové desky. Tlačítko by mělo být umístěno co nejpohodlněji, aby bylo možné kotoučovou pilu snadno vypnout v jakékoli poloze.
  • Posuvný doraz pro nastavení šířky řezaných obrobků může být vyroben z různých materiálů. Používají se jak nejjednodušší zařízení, jako je pásek upevněný šroubovými svorkami, tak složitější konstrukce. Je možné použít mnoho variant, ale výběr závisí na potřebách majitele a typu prováděných prací.

Vytváření dalších nástavců vyžaduje určité zkušenosti a dovednosti při používání stroje. Specifická konstrukce úhlové brusky umožňuje pracovat přibližně 15-20 minut, poté je třeba udělat přestávku na ochlazení. Vzhledem k tomu se neočekává široká škála funkcí.

Zvláště zajímavé

„Udělej si sám. vlastníma rukama. Stránka zajímavých ručních prací, vyrobených z improvizovaných materiálů a předmětů v domácnosti. Mistrovské kurzy krok za krokem s fotografiemi a popisy, technologie, tipy a triky. vše, co opravdový řemeslník nebo kutil potřebuje pro svou ruční práci. Řemesla libovolné složitosti, široká škála směrů a nápadů pro kreativitu.

Jak vyrobit stacionární kotoučovou pilu z úhlové brusky?

Hlavním rozdílem mezi konstrukcí ručního a stacionárního nástroje je přítomnost rámu. Práce se provádí v tomto pořadí:

  • Připravte si speciální stůl, který je pokrytý plechem z pozinkované oceli nebo pocínovaného plechu. K upevnění vybraného materiálu na místě stačí použít kovové úhelníky po obvodu stolu. Podstavec, na kterém má být mechanika nástroje namontována, musí být co nejstabilnější. V opačném případě by kmitání vedlo k nepřesnému řezání materiálu. Kromě toho může být otáčení stolu nebezpečné.
  • Podle bezpečnostních předpisů nesmí kotoučová pila vyčnívat nad povrch stolu více než o třetinu svého průměru. Pro řezání dřevěné tyče o tloušťce přibližně 10 cm je tedy potřeba řezný kotouč o velikosti 35 cm nebo více.
  • Stacionární úhlová kotoučová pila musí být postavena na dostatečně výkonném motoru. Měla by být použita úhlová bruska s minimálním výkonem 1 kW.
  • Základem nastavitelného dorazu je kovový úhelník o délce 7-8 cm. Pilový kotouč je umístěn na stole a zajištěn šrouby.
  • Stacionární kotoučová bruska z úhlové brusky. Ten se doporučuje zakoupit hotový, protože při vlastním řezání může dojít ke kritickým chybám. Vyberte si hřídel s úchyty, které kotoučovou pilu bezpečně drží na místě.
  • Převodovka bude mít klínový řemen.

V případě potřeby lze úhlovou brusku. kotoučovou pilu vyrobit vlastnoručně pomocí výkonnějšího motoru ze staré pračky. Obecně je zde volba motoru omezena pouze předpokládaným výkonem budoucího nástroje, který by měl být dosažen na výstupu.

Moai. Kámen

Ahoj, lidi. Přemýšlela jsem, že si udělám hujumbolu (když to dělají všichni, tak to potřebuju o to víc), ale ještě jsem se k tomu nedostala. ale vytvořený do podoby malého moai. vyroste za tisíc let.

Nejprve jsem si na rozřezaný gabrový blok o rozměrech 20108 cm načrtl dva výstupky. tohle je pro mě nejtěžší, jsem velmi špatný kreslíř. Použil jsem obrázky skutečného Velikonočního ostrova a 3D model nalezený na internetu v 5 projekcích.

Pak jsem vyřízl obrys na dvou sousedních stranách.

Zhruba jsem dokončil obrysy zbývajících stran.

přemýšlel, jak nakreslit obličej. Vůbec žádná prostorová představivost. jak ho vycvičit, kdo ví??

aktualizoval značení a začal pomalu řezat nos a lícní kosti kotoučem o menším průměru.

použil šablonu k symetrickému přenesení křivky lícní kosti.

pochválil jsem se za to, že jsem ho měl.

Dokončil jsem ho do _více méně_ symetrického vzhledu, naznačil obrysy paží a hrudníku, ořízl uši, zaoblil rohy, lehce obrousil zabitým brusným kotoučem, na kterém zbylo málo diamantu (vyhlazení stop po řezu, odhalení struktury kamene).

v posledním kroku vyřízněte kotoučovým nožem oči a ústa. K označení nosních dírek jsem použil kuličkový nůž. Na této fotografii je můžete trochu vidět.

zadní část hlavy. Tady je jasně vidět, jak je to všechno křivé))

nářadí: úhlová bruska, 125 mm, 50 mm diamantový kotouč.

bruska, diamantová fréza s 20 mm kotoučem a 10 mm kuličkou.

provozní doba: tři až tři a půl hodiny. Pracoval jsem dlouho do noci po 2 večery. plus asi hodina na značení, kreslení a překreslování. komplexní!

Co z toho vyplynulo: Bojte se očí, ale pracujte rukama. šťastný se správným výrazem =).

s tímto výrazem odjel do města na Něvě, ke svému novému majiteli.

Stacionární stroj

Pokud se chce řemeslník vážně věnovat práci se dřevem, existuje jediné východisko. postavit si kompletní kotoučovou pilu. Vytvoření takového stroje si vyžádá více úsilí a času, ale v průběhu jeho provozu se všechny náklady vrátí. Jediným požadavkem je promyšlený výkres, proto je lepší použít hotová schémata, která lze mírně „upravit“ na vaše podmínky.

Postel

Základ každého stroje. rám, ke kterému jsou připevněny všechny součásti. Musí být stabilní a odolný. proto existuje pouze jeden optimální materiál. nepřekonatelný kov. Nejlepší volbou jsou silnostěnné úhelníky nebo podobné profilové trubky. Spojování stacionárních částí strojů se obvykle provádí svařováním. Pokud se plánuje skládací konstrukce, můžete povolit použití šroubového spoje, ale v tomto případě lze upevnění jen stěží označit za „pevné“: bude nutné jej neustále kontrolovat.

Stolní

I zde je oblíbený metal. Nejlepšími materiály jsou ocel nebo slitiny hliníku. Silná překližka překrytá železným plechem je vhodnou volbou. Ideální deska stolu pro jakýkoli dřevoobráběcí stroj musí mít hladký povrch, musí být schopna odolávat tření, snadno snášet váhu 50-60 kg bez sebemenšího náznaku průhybu.

Je v něm vytvořen otvor pro kotouč. U kotoučové pily se používají dvě varianty:

ruční, kotoučová, bruska, úhlové

Druhý způsob je vhodnější pro kovové pracovní desky, protože drážkování je v domácích podmínkách poměrně složitá operace. Připevněte paralelní doraz k pracovní desce. K tomu se často používá praktický kovový držák. Pro jeho upevnění je rovněž vytvořen otvor. Alternativou jsou robustní a výkonné svorky.

Motor

Výběr motoru pro kotoučovou pilu závisí na typu řeziva, které hodláte opracovávat. Při použití kotoučů o průměru 150-170 mm postačí jednotka o výkonu 0,5 kW. Větší pilové kotouče (350 mm a více) je nejlépe vybavit silným motorem o výkonu alespoň 1,1 kW.

Pokud má být kotoučová pila umístěna venku (např. v kůlně), lze použít i benzínový motor s nízkým výkonem. Motor je možné odpojit.

Přenos točivého momentu

Nejlepší pohon pro kotoučovou pilu je pohon klínovým řemenem. V tomto případě se používají 2 řemenice: první na motoru, druhá na hnacím hřídeli. Důvodem této volby je bezpečnost a pohodlí: v případě menšího ohrožení řemínek jednoduše sklouzne a upozorní předáka, aby zařízení vypnul.

Kladky s různými kroužkovými drážkami (drážkami) nebo průměry usnadňují nastavení rychlosti kotouče, takže můžete najít nejlepší nastavení pro různé druhy dřeva. Hřídel, na které se rotor otáčí, je prakticky nemožné vyrobit ručně, proto je nutné tento díl zakoupit nebo objednat u soustružníka. Ložiska použitá k upevnění hřídele musí být utěsněná, jinak bude jejich životnost krátká.

Kyvadlové zavěšení

Ti, kteří se nezabývají obráběním kovů, si mohou vyrobit kotoučovou pilu, která má jako speciální funkci kyvadlové zavěšení motoru. Jeho výhodnost spočívá v tom, že hřídel, motor a řezací kotouč jsou v jednom společném rámu.

Jedna strana je k rámu přichycena pantem, druhá je držena šroubem, který lze nastavit, pokud je třeba změnit výstupní výšku kotouče. Výhodou tohoto systému je možnost použití kotoučů různých velikostí, snadné nastavení výšky sečení.

Jednoduchou okružní pilu s vlastními rukama lze vyrobit z různých nástrojů, ale nejlepší možností je stacionární model vybavený výkonným motorem. Na druhou stranu volba modelu závisí zcela na řemeslníkovi, na plánovaných „favoritech“ a objemu práce.

Více se o tomto procesu dozvíte, když se podíváte na toto fascinující video

ruční, kotoučová, bruska, úhlové