Tvarové řezání plexiskla v domácích podmínkách

Jak řezat plexisklo

wikiHow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků píše více autorů. Na úpravách a vylepšení tohoto článku pracovali dobrovolníci.

Počet zobrazení tohoto článku: 22 874.

Akrylové sklo (polymethylmetakrylát) je tvrdý průhledný plast známý spíše jako plexisklo. Plexisklo, neboli organické sklo, se většinou používá místo skla, protože díky své pevnosti není tak křehké jako běžné sklo. Plexisklo si můžete koupit v deskách a řezat ho běžnými dřevoobráběcími nástroji. Část 2 popisuje, jak řezat malé a velké listy akrylového skla.

Tuto metodu použijte k řezání malých kousků plexiskla. (List, který zvládnete bez pomoci.).

 • Nechte na skle co nejvíce papíru, dokud projekt nedokončíte. Až budete chtít ochranný obal odstranit, jednoduše zahákněte jeden roh ochranného obalu a odstraňte jej.

Položte list (stále zakrytý ochranným obalem) na rovný povrch. Pokud nemáte k dispozici pracovní prostor, můžete si postavit pařez na řezání palivového dřeva. Použijte co nejvíce pracovních ploch, které unesou hmotnost plexiskla.

Vezměte si metr a změřte kus, který chcete vyříznout. Nepoužívejte textilní nebo kovové měřicí pásky. Pro tento materiál je nejlepší metr.

 • Umístěte měřidlo na vyznačenou čáru.
 • Pětkrát až desetkrát přejeďte linku pomocí nože nebo řezačky na sklo. Čím hlubší je řez, tím snadněji lze oddělit kusy plexiskla. Plexisklo lze řezat několika způsoby:
 • Použití řezačky na sklo.
 • Řezejte ostrým koncem nože na papír nebo tupou stranou nože.
 • Plexisklo na obou stranách nařízněte, aby se dalo snáze odlomit. Technicky vzato plexisklo „neřežete“, pouze do něj děláte hluboké zářezy, abyste ho mohli snáze odlomit.

Přitlačte na vyříznutý kus. Silně přitlačte, aby se odříznutý kousek odlomil. Snadněji to provedete, když dřevěné špalíky umístíte podél kusu plexiskla a zatlačíte je dolů. Tento tlak je více než dostatečný.

 • Upněte kus organického skla na stůl nebo do stroje.
 • Vyhlazení rohů skla motorovou pilou. Tato metoda je vhodná, pokud je plexisklo silné alespoň 5 cm. Umístěte plexisklo tak, abyste měli dostatečný výstupek pro pilový kotouč.
 • Pořiďte si vrtačku s nárazníkem na silnější kusy plexiskla. Než začnete leštit skleněný povrch, natřete brusný kotouč lešticí hmotou.

Používejte vysokorychlostní kovové nože. Nákup nožů určených k řezání plexiskla. Pokud řežete více než jeden list plexiskla najednou nebo silnější kus, použijte karbidový nůž.

 • V lahvičce smíchejte několik kapek emulze s vodou a vytvořte sprej.
 • Postříkejte čepel tímto roztokem. Toto řešení není nutné používat plošně a ve většině případů není vůbec užitečné.

Používejte pilu při správných otáčkách. Ideální řezná rychlost pro plexisklo je 3450 otáček za minutu. Rychlost posuvu materiálu by měla být přibližně 10 cm za sekundu. Udržujte správnou a konstantní rychlost, aby nedošlo k rozbití plexiskla nebo zaseknutí nože.

Leštění ostrých rohů. K vyhlazení rohů použijte elektrickou pilu nebo leštící vrtačku.

Vlastnosti materiálu

Ne každý ví, co je to plexisklo. Jak ho doma řezat a jaké má zvláštní vlastnosti? Plexisklo má především provozní vlastnosti odolného plastu a vzhledově se podobá běžnému sklu. Tento materiál je průhledný. Na rozdíl od skla se však nerozbije.

řezání, plexiskla, domácích, podmínkách

Díky těmto vlastnostem se plexisklo stalo oblíbeným. Čím ji v domácnosti řezat? Ne všechno je v tomto případě jednoduché. Samotný materiál je poměrně pevný. Plexisklo se hojně používá. Protože v některých případech je použití obyčejného skla nebezpečné a problematické. Materiál lze zpracovávat prakticky všemi dostupnými metodami. Při práci s plexisklem je však třeba vzít v úvahu některé detaily.

Fréza

Malé tloušťky polymetylmetakrylátu lze řezat univerzálním nožem, řezačkou na krabice nebo podomácku vyrobenou řezačkou.

Pro zajištění rovnoměrného řezu je nutné provést označení čáry. Podél vyznačené linie řezu umístěte kovové pravítko a pevně jej rukou přitlačte. Opatrnými, ale silnými tahy několikrát přejeďte nožem po pravítku. Jakmile je odstřiženo více než 50 % látky, opatrně ji rozdělte podél linie vzniklého záhybu. případná hrubá místa nebo nerovnosti zdrsněte smirkovým plátnem nebo bruskou.

Pokud jde o nevýhody, tento způsob řezání plexiskla vyžaduje určitou zručnost a obratnost. Nezkušenost a neopatrné pohyby mohou způsobit poškození stavebního materiálu.

Abyste akrylátový plech řezali čistě, musíte při práci sledovat rychlost posuvu řezného kotouče. Řezání je lepší zahájit s nejnižšími provozními otáčkami elektrického nářadí. Optimální provozní režim lze určit pouze experimentálně. Pokud by se během práce akrylátový materiál začal tavit a lepit na řezací nůž, je třeba práci přerušit, nůž očistit od nečistot a řezaný obrobek nechat vychladnout.

Při řezání akrylátu je nejlepší pracovat v dobře větrané místnosti, protože organické sklo při zahřívání uvolňuje do prostředí velké množství kouře a škodlivých chemikálií.

K vyříznutí malého kousku akrylového skla lze použít šroubovák s drážkou. Zahřejte šroubovák nad plynovým hořákem a veďte jeho drážkovanou část přes pravítko na obrobku.

Vlivem zahřáté části šroubováku se v materiálu vytvoří mělká drážka. Tuto drážku lze dále prohloubit a poté odlomit z okraje skla, nebo lze použít řezací nástroj k dalšímu řezání do materiálu ve směru drážky. Hrana obrobku bude po provedení řezu nerovná. Vyhlaďte ji dlouhým broušením.

Tato metoda je poměrně časově náročná, ale zabraňuje poškození skla náhlými prasklinami nebo třískami.

Jak řezat

Zkušení řemeslníci doporučují dodržovat několik pravidel (platí nejen pro akrylát, ale také pro plexisklo a pórovitý polykarbonát), abyste mohli doma efektivně řezat plexisklo vlastníma rukama.

 • Je mnohem snazší vyříznout správnou velikost nebo vyříznout hladký kus akrylového skla, pokud materiál nejprve zahřejete nad zdrojem tepla, například nad letlampou nebo stavebním vysoušečem. Zvažte značnou vzdálenost, aby nedošlo k roztavení materiálu.
 • Polotovary z plexiskla o tloušťce 2 až 5 mm lze vyříznout elektrickou skládačkou. Lze s ním provádět nejen přímé řezy, ale také kruhové řezy. Používejte čepel s jemným a úzkým zoubkováním.
 • Sklo se lépe řeže čepelí s označením MP. S. Ocel pro čepele je kalená a velmi pevná.
 • Sklo musí být řezáno při nízké rychlosti posuvu. Rychlost jednotlivých nástrojů lze při práci prakticky nastavit. Při řezání je důležité dbát na to, aby se akrylátové sklo neroztavilo.
 • Při řezání skla používejte ochranné brýle nebo obličejovou masku. Při řezání materiálu vzniká velké množství jemných třísek, které se vysokou rychlostí rozletí do všech stran.

Řezání obtížných zakřivených tvarů v domácích podmínkách je obzvláště obtížné při řezání organického skla. Nejjednodušší způsob řezání organického skla je pomocí průmyslového laserového zařízení, jehož automatické ovládání umožňuje uživateli provádět požadované funkce s vysokou přesností. bez zásahu člověka. Akryl se vyřezává ručně podle předem vyrobené šablony. Nejjednodušší způsob provedení takového řezu je pomocí frézy. Obrysy výsledného obrobku budou zubaté a drsné, což lze odstranit broušením.

V domácích podmínkách můžete proces řezání organického skla urychlit pomocí rozžhaveného nichromového drátu připojeného ke zdroji 24 V. Zahřátý nichromový drát prorazí akrylát přesně v místě, kde se bude řezat. Hrany řezu jsou poté dokončeny do hladka.

Můžete si to udělat sami doma, pokud si vyberete kvalitní nichromový drát o správném průměru, který vydrží teplo až 100 °C.

Laser

Nejvhodnější metodou řezání plexiskla je laser. Tuto metodu však nelze použít v domácnosti a používá se pouze v průmyslové výrobě.

Jemný laser umožňuje přesné řezy a vyřezávání i těch nejmenších detailů budoucí konstrukce nebo výrobku. V případě potřeby se obraťte na odbornou dílnu nebo na firmu, která vyrábí organické sklo nebo skleněné výrobky. Doporučuje se předem provést nákresy a značení na polymetylmetakrylátové desce.

Laser dokáže přesně řezat plexisklo, a to i po malých kouscích, a používá se pouze v průmyslových aplikacích

Co dalšího lze použít k řezání plexiskla?

Kromě mechanického řezání lze plexisklo řezat také tepelně. To umožňuje rychlé řezání plechů libovolné tloušťky a vytváření zakřivených obrobků.

Základním nástrojem je zde nichromové vlákno, které je připojeno k transformátoru 24 V. Na koncích vlákna jsou umístěny rukojeti z elektricky izolačního materiálu. Při průchodu elektrického proudu vláknem nichromu se vlákno zahřeje na 160 °C. Tato teplota je dostatečná k roztavení akrylového skla. Proto se zahřáté vlákno při kontaktu s plexisklem roztaví, čímž vznikne čistý, rovný řez bez nutnosti dalšího opracování. Místo nichromového závitu lze použít také šroubovák s drážkou.

Kotoučová nebo okružní pila

Vyberte si vysokorychlostní nože s nejméně dvěma zuby na centimetr. Pokud použijete ostří s karbidovým povlakem, zanechá co nejméně nerovností a zajistí co nejhladší hrany řezu. Výška nože by měla být alespoň o tři milimetry větší než tloušťka plexiskla. Tím se minimalizuje drolení řezných hran. Čepel by měla být nejlépe namazána voskem nebo mýdlem. Pokud bude tloušťka plexiskla větší než šest milimetrů, je nutné chladit vodní čepel, aby se hrany řezu neroztavily.

 • Jak řezat plexisklo. při řezání plexiskla o tloušťce nejvýše pět milimetrů lze použít speciální nůž-řezák. To je pravděpodobně nejjednodušší metoda, pokud nemáte po ruce žádné speciální vybavení. Vybavíme se kovovým pravítkem, přiložíme ho k místu řezu, pevně ho stiskneme a několikrát silně přitlačíme řezacím nožem.

Pokud je fréza dostatečně ostrá a přítlak dostatečně silný, pak za 2-3 doby získáte drážku o poloviční tloušťce plexiskla. To stačí k tomu, abyste plexisklo jednoduše rozbili podél vyznačené čáry. Posuňte linii řezu plexiskla k okraji stolu a pevně a ostře přitlačte závěsný okraj. Odlomení plexiskla. Ostré hrany je třeba očistit jemným smirkovým papírem.

Plexisklo lze díky nízkému bodu tání řezat skládačkou s nichromovým drátem namísto pily. Konce vodičů propojte pomocí transformátoru 3 až 4 V. Drát se zahřeje a vnikne do plexiskla jako po másle. Tato metoda je velmi praktická při provádění zakřivených řezů. Další výhodou této metody je, že poskytuje nejhladší hrany řezu. Důležité je pamatovat na izolaci rukojeti. Měla by být vyrobena ze dřeva nebo plastu a neměla by vést elektrický proud.