Jak správně zastrčit vlasec do hlavy zastřihovače

Jak vyměnit vlasec v jakémkoli zastřihovači

Technologický pokrok nám poskytl mnoho možností, jak se zbavit ruční práce. To zahrnuje i sekání trávy, které by bylo při použití běžné sekačky fyzicky náročné. V moderních podmínkách je tento proces značně usnadněn, t.к. použitá technika minimalizuje všechny náklady. Takové přístroje, jako jsou elektrické a benzínové vyžínače, zaujaly pevné místo nepostradatelných pomocníků v zahradnictví. Sekání trávy s těmito přístroji je nyní spíše zábava než těžká a namáhavá práce.

Sekačka na trávu se skládá z motoru, lišty a nástroje, kterým je v závislosti na typu sečené plodiny buď žací hlava, nebo diskový nůž. I když je u řezačky vše víceméně jasné, někdy se objeví otázky ohledně příslušenství. Obvykle se objeví, když dojde linka.

Jak vyměnit šňůru v zastřihovači?

Tip: Před použitím zastřihovače proveďte analýzu konstrukce výrobku, protože jakmile se zašpiní, je obtížné zjistit jakékoli nuance.

Demontáž hlavy vyžínače z převodovky

Žací lišty na trávu mají v přípojce převodovky vybrání. Pokud se hlava vyžínače otáčí, otáčí se s ní i hřídel převodovky. Chvíli jím otáčejte a uvidíte otvor v hřídeli převodovky. Zarovnejte zářez a otvor a vložte pevný kovový kolík (šestihranná objímka je součástí dodávky), aby hřídel převodovky držel na místě. Nyní jednoduše odšroubujte díl z hřídele.

vlasec, hlavy, zastřihovače

Chcete-li otevřít hlavu strunové sekačky, zatlačte lehkým tlakem palcem a prostředníčkem na záchytné podložky. Nyní odšroubujte kryt a opatrně vyjměte cívku, na které je navinut vlasec.

Odřízněte vlasec na požadovanou délku

Chcete-li vyměnit vlasec v zastřihovači, odviňte a odřízněte správné množství vlasce. Potřebná délka závisí na průměru vlasce pro cívku a na konstrukci, proto se podívejte do příručky.

Navíjení linky

Do štěrbiny na cívkové přepážce vložte polovinu délky vlasce. Nyní navineme obě části vlasce kolem drážek na cívce, přičemž ponecháme 15-20 cm délky vlasce. Zbytek šňůry prostrčte otvory a opatrně ji naviňte tak, aby se cívky nepřekrývaly.

Nasazení hlavy zastřihovače na hřídel

Vložte cívku a zavřete kryt, dokud západky nezapadnou na místo. Zajistěte hřídel převodovky a zašroubujte díl do původní polohy.

Pokud používáte těžší vlasec, zvolte k němu odpovídající hlavu zastřihovače vlasce. Modely strunových hlav se liší tloušťkou hřídele a otvoru, proto je důležité zvolit správnou velikost struny pro vaši strunovou sekačku. Pokud je vaše sekačka na trávu výkonná, můžete použít o něco silnější vlasec, protože méně zatěžuje motor.

Žací hlavy FixCut a DuroCat

Další dva jednoduché modely pro sečení a čištění půdy. Kompatibilní s různými velikostmi a tvary strun, které lze vkládat ručně. DuroCat na rozdíl od FixCut umožňuje použít nejen dvě, ale i čtyři čáry: Rozteč čar na této hlavici je vyznačena šipkami.

Obě verze se od předchozích zásadně liší tím, že řezací struny se v tomto provedení jednoduše vkládají zvenčí. Takže otázka „Jak navinout vlasec na strunovou sekačku“ není pro majitele vhodných zařízení zcela vhodná. Ve verzi FixCut není nutné hlavu rozkládat a demontovat. Důvodem je to, že cívka vůbec neexistuje.

Výše popsaná varianta umožňuje instalaci vedení pouze do délky 20 cm. Nevyměňujte šňůru na vyžínači, pokud není vypnutý motor.

  • Držte žací hlavu v ruce tak, aby byl jeden otvor volný. Vyjměte šňůru a zasuňte ji do bočního otvoru. Přitom musíte překonat odpor a tlačit vlasec dovnitř. Zasuňte ji tak, aby byla jen 1-2 cm v otvoru uprostřed krytu. Strunová šňůra musí vyčnívat zevnitř, aby bylo možné použitou část následně snadno vyjmout.
  • Stejným způsobem vložte do opačného otvoru druhý řádek. Zkuste šňůru zatáhnout zpět; měla by být bezpečně upevněna. Nyní můžete nasadit hlavu zpět na strunovou sekačku.

Jak navinout vlasec na cívku vyžínače trávy. příprava

Buben strunové sekačky je umístěn v žací hlavě, která se skládá z pružiny, bubnu a dvou krytů.

  • Prvním krokem je demontáž a vyjmutí hlavy strunové sekačky. Za tímto účelem stiskněte západky na obou stranách těla až na doraz a otočte ve směru hodinových ručiček.
  • Chcete-li otevřít žací hlavu, stiskněte boční západky; pokud rukama hlavu neotevřete, můžete použít šroubovák. Vyjmutí cívky.
  • Chcete-li najít správný vlasec pro vaši strunovou sekačku, podívejte se na čísla na vnitřní straně. Uvedená čísla udávají potřebný průměr vedení v milimetrech.
  • Pokud tuto informaci nenajdete, můžete maximální průměr určit tak, že vezmete kus vlasce a protáhnete ho dutinou. Šňůra by měla být volně vedena dopředu i dozadu.
  • Existují dva způsoby navíjení vlasce, z nichž každý je podrobně popsán.

Výběr linie

Aby bylo navlékání vlasce do hlavy zastřihovače úspěšné, je důležité, abyste se při výběru materiálu nespletli. Čím silnější je šňůra, tím silnější a tvrdší trávu poseká. Často se používá víceúčelový vlasec o průměru 2 mm. Správný průměr pro vaši sekačku můžete zjistit pomocí následujících metod:

  • Informace o tloušťce vlasce naleznete v návodu k obsluze dodaném se zastřihovačem.
  • Všimněte si samotné cívky. Někdy je označena informacemi o možných průměrech vedení.
  • Další možností je zkusit vložit vlákno do zásuvky. Pokud se snadno protáhne, je zvolený průměr vedení vhodný.

Cívka strunové sekačky Vyberte si strunu podle typu motoru. Pokud je vedení příliš silné, způsobuje větší odpor při otáčení. motor se pak přehřívá a brzy se porouchá. Užitečné tipy:

  • Pro elektrické nářadí s motorem pod 500 V je vhodné vlákno o tloušťce 1,3 mm. Pokud ho nemůžete najít, můžete použít 1,6mm vlasec. Pokud je výkon vyšší než 1 kW, mělo by být zvoleno vlákno o průměru 2 mm.
  • U benzinových sekaček na trávu záleží na žací hřídeli. Pro ohnutou verzi se často používá 2 mm šňůra. Pokud je hřídel rovná, použijte šňůru o průměru 2,4 až 2,5 nebo 3 mm. Nejtlustší čáry se používají u zařízení s vysokým výkonem. 1,3 kW a více.

EASIEST WAY TO STRING YOUR WEED EATER

Pozornost věnujte také typu průřezu vlákna. Některé oblíbené možnosti:

  • Nejběžnější linie s kruhovým průřezem. Dobře sekají čerstvou trávu, ale jsou méně účinné při sekání křovin a mrtvého dřeva.
  • Kroucená (spirálová) šňůra není příliš pevná, ale je vhodná pro řídkou mladou trávu.
  • Vroubkovaná šňůra s ostrými hranami je ideální na silný plevel v zanedbaných oblastech.
  • Obdélníková, hvězdicová nebo čtvercová strunová sekačka je nejhladší způsob sekání trávy, ale není příliš silná.
  • Nejsilnější je dvoudílná šňůra s vnitřním jádrem a kulatým průřezem.

Nepoužívejte dráty, kovové šňůry a lana ani obyčejný rybářský vlasec jako náhradu za vlasec. Zařízení by bylo nebezpečné jak pro uživatele, tak pro ostatní. Šňůra nebo podobné výrobky se tak postupně začnou trhat, což způsobí, že se konce rozpletou a malé kousky odletí velkou rychlostí.

Typy navijáků

Existují 3 typy nejoblíbenějších zastřihovacích hlav:

Mechanické

Mechanická cívka je plastový nebo kovový kotouč, ve kterém je různými způsoby upevněn jeden nebo více malých úseků vlasce, což způsobuje, že se vlasec musí vždy vyměnit ručně.

Zde jsou nejoblíbenější modely těchto hlavic:

Poloautomatický (skládací)

Navzdory různým modelům a rozdílům ve vzhledu je tento typ navijáku navržen a funguje na stejném principu.

Základna spojuje ostatní prvky strunové hlavy s křovinořezem nebo elektrickou sekačkou pomocí závitového pouzdra, které je v ní vylisováno, takže každý buben pasuje na strunovou sekačku pouze tam, kde průměr převodovky nebo spodní hřídele motoru odpovídá průměru pouzdra.

Uvnitř základny je pružina, která podpírá cívku a tlačí přítlačnou část ven přes odnímatelné tělo.

cívka a tělo jsou opatřeny úchyty, které brání otáčení cívky, ale při nárazu obsluhy na zem se cívka uvolní z úchytů odnímatelného těla a volně se otáčí.

Do pouzdra pro vlasec jsou vyvrtány otvory, takže výstup vlasce z cívky je znatelně výše, aby bylo zajištěno pevné uchycení vlasce.

Když obsluha narazí cívkou na zem, vjede kladka do kladky a všechny otvory, kterými vlasec prochází, jsou zarovnány. Odstředivá síla pak vytáhne část navinutého vlasce ven a po uvolnění tlaku na přítlačnou část se cívka uvolní z těla a vrátí se do pracovní polohy.

Automatické (nedemontované)

Bez ohledu na model a výrobce jsou všechny automatické cívky konstruovány a ovládány stejným způsobem.

Skládají se z následujících částí:

Do osnovy je připájeno pouzdro se závitem a na vnitřní straně je namontován západkový zámek, který umožňuje otáčení cívky pouze jedním směrem. Uvnitř cívky je průchozí kanál pro vlasec. Cívka je pevně spojena s cívkou a její zakřivené okraje usnadňují její otáčení při navíjení vlasce.

Konstrukce střihací hlavy

Na ruském trhu jsou nejoblíbenější poloautomatické zastřihovače. Typickým představitelem mechanismů tohoto typu je univerzální poloautomatická hlava, kterou jsou vybaveny elektrické vyžínače trávy a sekačky na trávu známých značek jako Bosch, Huter, Husqvarna atd. Jeho konstrukce je znázorněna na obrázku.

  • tělo (pos.6) s krytem (poz.1), opatřené speciálními oky (poz.5), kterým je vyvedeno řezné vlákno;
  • cívka (poz.3), na kterém je vedení navinuto (poz.7);
  • Upínací pružina (poz. 4).

K dispozici jsou i jiné, jednodušší hlavice.

Jak vybrat linku?

Výběr spotřebního materiálu určuje, jak moc bude vyžínač trávy výkonný. Čím silnější je vlasec, tím lépe se s ním pracuje s hrubou a hustou trávou. Průměr 2 mm je univerzální. Tato tloušťka však není vhodná pro všechny stroje. Při výběru vhodné linky postupujte následovně

  • Správný průměr vedení pro vaši značku najdete v příručce.
  • Zkoumejte značení na samotném kotouči. Někteří výrobci na něj píší informace o použití určité tloušťky čáry.
  • Zkuste zasunout konec vedení do zásuvky. Pokud projde snadno, lze jej použít s tímto modelem.

Je důležité sledovat průřez vybrané šňůry:

  • Nejoblíbenější linky mají kruhový průřez. Snadno si poradí s čerstvou trávou. Nehodí se na keře, suché trávy se silnými stébly.
  • Čtvercové, obdélníkové a hvězdicové čáry řežou hladce, ale nejsou příliš silné.
  • Linka s ostrými zubatými hranami si dobře poradí s nerovnou trávou.
  • Spirálovitá linka seká čerstvou trávu bez problémů, ale nevydrží dlouho.
  • Nejsilnější a nejpevnější je šňůra se zaobleným průřezem.

Tloušťka struny závisí také na typu strunové sekačky a výkonu motoru. U elektrických strojů s motorem o výkonu nižším než 500 W postačuje tloušťka vlákna 1,3 mm. Při výkonu nad 1 kW je nejvhodnější tloušťka kabelu 2 mm.

Při výběru vedení pro benzínové vyžínače je důležitý tvar žacího hřídele. Pokud je zakřivený, stačí 2 mm šňůra. Na strojích s přímou hřídelí se používají vlákna o průměru 2,4 až 3 mm. Nad 1,3 kW se používají nejsilnější čáry.

Upozornění: Jako řezný prvek v sekačce na trávu nepoužívejte obyčejný rybářský vlasec nebo stavební šňůru. Používání kovových lan na cívkách strojů je kategoricky zakázáno. Mohou se snadno ulomit a zranit uživatele i ostatní.

Jak vyjmout, demontovat, vyměnit vedení, sestavit a znovu sestavit cívku strunové sekačky rukama

Žací hlavy se vyrábějí v různých provedeních. jednoduchých i složitých. Na obrázku níže je zobrazena demontovaná poloautomatická strunová hlava z křovinořezu Husqvarna (Husqvarna).

Tento typ žací hlavy je součástí většiny benzínových sekaček a elektrických vyžínačů, například STIHL, Patriot, Champion, Bosch, Huter a dalších. Konstrukce žacích hlav je poměrně jednoduchá. Ostřicí systém se skládá z následujících částí:

  • základnu žací hlavy;
  • tlačítko pro poloautomatické podávání šňůry;
  • cívka, do které se navléká vlasec;
  • jaro;
  • očka. šňůra jimi vychází ven;
  • kryt hlavy vyžínače;
  • rybářský vlasec (šňůra).

Existují také jednodušší střihací hlavy, jak ukazuje následující fotografie.

Všechny tyto hlavy neumožňují změnu délky řádku v poloautomatickém režimu (po stisknutí tlačítka). V případě přetržení struny je nutné sekačku zastavit a ručně vyměnit.