Zarážka hrany pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

Přídavné zařízení pro kotoučové pily: stručný popis, konstrukce, funkce, fotografie

Každý, kdo někdy pracoval s ruční kotoučovou pilou, ví, jak obtížné je provést čistý a rovnoměrný řez. Mnoho lidí řeší tento problém pomocí jednoduchých zařízení, jako je pás překližky nebo plastu, který je připevněn k povrchu pomocí svorek. Mnohem jednodušší je však použít k tomuto účelu speciální vodicí lištu.

Takové zařízení je velmi zřídka součástí ručních kotoučových pil a v obchodech je k dostání za cenu často srovnatelnou s cenou samotné pily. Může to znít zvláštně, ale na jeho konstrukci není nic složitého. Pokud máte k dispozici potřebné materiály, můžete si vodicí lištu vyrobit sami.

Paralelní zastávka

Jednoduchý paralelní doraz pro kotoučovou pilu. dobrý příklad toho, jak malý doplněk může mít velký význam. Téměř každá přenosná okružní pila je vybavena paralelním dorazem pro provádění paralelních řezů na určitou šířku. Jedná se o opravdu užitečné zařízení.

Upozornění! Musíte pamatovat na bezpečnost. pokud provádíte řezy menší než 15 mm, blok neumožňuje, aby ochranný kryt zakryl pilový kotouč.

Domácí výroba

Hlavní je zajistit přesnou geometrii. Základem může být:

Vážnou nevýhodou dřevěných a lisovaných pneumatik je jejich citlivost na vlhkost.

Možnost 1. Přípojnice z laminátu.

 • Pomocí pravítka uřízněte dva stejně dlouhé kusy materiálu.
 • Frézujte po jedné hraně.
 • K podstavci (rovněž z laminátu) jej připevněte pomocí samořezných šroubů.
 • Zkontrolujte šířku drážky pomocí listu papíru A4 o tloušťce přibližně 0,11 mm: vložte papír do zařízení a pevně jej zašroubujte.
 • Vodicí lišta je připevněna k patní desce kotoučové pily pomocí bočního dorazu. Pokud uplynula záruční lhůta, lze do karoserie vyvrtat otvor.
 • Vodicí lišta je vysunuta co nejdále před ruční kotoučovou pilu. Přední část základní desky musí vyčnívat několik centimetrů do vodicí lišty. Pomocí kotoučové pily na laminát odřízněte okraje vodicí lišty tak, aby byly v jedné rovině s označením hran.

To pohltí hloubku řezu (cca 1,5 cm), ale takové zařízení je pohodlné a snadno se vyrábí.

Možnost 2. Základním modelem je nadhazovací tyč. Vhodná jsou provedení s rukojetí posuvnou podél drážky.

 • Rukojeti jsou odstraněny a nahrazeny pružinovými, měkkými upínacími svorkami. Vhodné jsou také modely s odnímatelnou horní částí. Po sejmutí horní části se upínací základna připevní k pravítku pomocí redukce.
 • Redukce jsou vyrobeny z polypropylenu na frézce. Výsledkem by měly být části, které se z profilu podobají písmenu „T“. Pevně je zasuňte do drážky pro rukojeti.
 • V „noze“ adaptérů se vyvrtají otvory a přišroubují se šroubovými svorkami.
 • Kolejnice se položí drážkou dolů na plech a zespodu se pevně utáhne svorkami. Na horní straně kotoučové pily nejsou žádné překážky. Práci omezuje pouze délka pravidla.
hrany, kotoučovou, pilu

Možnost 3. Pro přesný řez musí být hrana základny nástroje dokonale rovná vůči vodicímu prvku. Profesionální nářadí s lisovanými podstavci se v tomto ohledu liší, ale levné lisované podstavce tuto vlastnost nemají. Proto navrhujeme železniční verzi. Nástroj po ní může jezdit, aniž by narážel do vodicí lišty. Současně se výrazně snižuje síla potřebná k tlačení pily. Kolejnice může být vyrobena z hliníkového U-profilu. Jsou zapotřebí dva kusy s různými průřezy. Menší profil se vkládá do většího bez mezery, ale musí se volně pohybovat.

Nyní lze vodicí lištu vyrobit ručně:

 • K překližce je přišroubována kolejnice o větším průměru. Hlavy šroubů a samořezných šroubů by měly být zkosené, aby mohly být skryty v jedné rovině.
 • Na obou stranách nosné lišty svařte na tupo pruhy překližky a přišroubujte je. Překližku lze nahradit dřevotřískovou deskou.

Odřízněte přebytečnou šířku a kolejnice je hotová.

Připravte ruční pilu:

 • Do kolejnice se vloží malý profil, výška „patek“ se odstraní tak, aby byl profil v jedné rovině.
 • Připevněte řezný profil rovnoběžně s pilovým kotoučem k základní desce. K tomuto účelu se používá dvojice křídlových šroubů M 4. Pokud je plošina kotoučové pily rovná a kvalitní, lze její hranu udržet na místě.
 • Umístěte ruční pilu na vodicí lištu vložením profilu do vodicí lišty. Zapněte stroj a odřízněte přebytečnou šířku tyče.

Pro dokonalý řez se hrana lišty překryje přes značku a vodicí lišta se upne. Vodicí lišta umožňuje hladký a volný pohyb pily, přesné řezy a snadné podávání.

Postup výroby vodicí lišty pro ruční kotoučovou pilu

Na stolní kotoučové pile proveďte podélné a příčné řezy do laminátu, abyste vytvořili základní díl vodicí lišty.

Obě laminátové desky spojte podélně poklepáním kladívkem a zadní stranu vyplňte rychleschnoucím lepidlem.

Povrchy obrobků otřete smirkem na kulatém držáku a otřete hadříkem.

Naneste lepidlo na zadní plochu tenké části laminátu, přitlačte hliníkový kanál jako doraz a přilepte tenkou část k základně podél hliníkového kanálu.

Do zadní strany hliníkového kanálu vyvrtejte v pravidelných intervalech otvory stejného typu pro hlavy šroubů na vnitřní straně a vnější stranu otřete smirkovým plátnem.

Položte hliníkový kanál podél úzkého pásu, který je přilepen k podkladu se zaručenou mezerou, pomocí dvou hliníkových kanálů vhodné velikosti.

Naneste lepidlo na styčnou plochu mezi hliníkovým kanálem a laminátovou základnou a přitlačte kanál tak, aby zarážky volně klouzaly po vodicí liště.

Připevněte vodicí lištu pomocí šroubů skrz otvory v zadní části kanálu k rámu.

Ruční bruskou zbruste konce šroubů na zadní straně základní desky.

Úzký pásek zajistěte šrouby po celé jeho délce tak, že je zašroubujete do laminátového podkladu. Konce šroubů zbruste ruční bruskou i na zadní straně.

Vyřízněte hliníkový kanál podobný vodicí liště. Na základě těchto rozměrů vyrobte z hliníkového pásu dva díly, které na jednom konci dvakrát ohněte do pravého úhlu. Zdrsněte ohyby ručním pilníkem.

Vyznačte si velké strany zakřivených desek a řezte podél okrajů pásu. Očistěte a zaoblete hrany.

Do základny desek udělejte po dvou otvorech.

Zaoblení rohů hliníkového kanálu. Přilepte hliníkové zakřivené lišty k hliníkovému kanálu v místech upevnění na ruční kotoučové pile.

Do hliníkového kanálu vyvrtejte otvory shodné s otvory v zakřivených lištách. Přišroubujte je k sobě šrouby, maticemi a podložkami, přičemž hlavy šroubů umístěte dovnitř kanálu.

Vložte dlouhé konce zahnutých pásů do upevňovacích bodů na kotoučové pile a utáhněte křídlové matice. Kanál se musí pevně opírat o bok pracovní základny kotoučové pily.

Vložte konec kanálu kotoučové pily do drážky vodicí lišty a odřízněte pásek ze základny tak, aby jeho šířka odpovídala pracovní šířce základny pily. Upravte také ostatní strany našeho zařízení.

Znovu dokončete broušení, odstraňte částečky materiálu kartáčem, otřete základnu přípravku vlhkým hadříkem.

Přiložte oboustrannou lepicí pásku na čistý podkladový povrch. Odměřte roli hrubého smirkového papíru na šířku podkladu a přebytečnou šířku odtrhněte.

Odstraňte ochrannou fólii z lepicí pásky a přilepte proužek smirkového papíru zrnitostí směrem ven. Odřízněte konce na délku základny.

Potřete styčnou plochu vodicí lišty a laminátové základny voskovou svíčkou a náš nástavec je připraven k použití.

Vodicí lišta kotoučové pily, výroba

Nejjednodušší verze vodicí lišty pro řezání velkých plechů je znázorněna na obrázku 3.

Pro vodicí lištu lze použít překližku s rovnou hranou, která je vhodná pro výrobu vlastní skříně. Za tímto účelem z ní odřízněte pás o šířce rovnající se maximální šířce kotoučové pily v půdorysu plus 20 cm. Délka L tohoto pásu by měla být o něco větší než maximální délka materiálu, z něhož plánujete nábytek vyrobit.

Vodicí lišta pro kotoučovou pilu. lze ji vyrobit z improvizovaných materiálů nařezáním rovného listu dřevotřísky nebo korálkové desky.

Poté, co jsme od továrního okraje oddělili (považujte jej za dokonale plochý) na řezaném kusu překližky 5-7 cm, odřízli jsme proužek. To je pravítko, po kterém se musí pohybovat rám ruční kotoučové pily. Zbytek rozřezané překližky bude sloužit jako základna, na kterou se připevní pravítko. Podél pravítka, opřete se o něj, pohybujte pilou během řezání.

Důležité je, aby výška pravítka byla alespoň stejná jako tloušťka rámu pily, ale ne větší než vzdálenost k motoru.

Nyní připevněte pravítko k základně. Zajistěte ve vzdálenosti 10 cm od okraje nebo menší, ale dostatečné pro použití svorek.

Velmi důležitý bod upevnění: ostří pily musí směřovat ve směru řezu. Vodicí lišta je přilepena k podstavci a dodatečně zajištěna šrouby.

Poslední fází výroby je odstranění přebytečné délky základny. K tomu se používá stejná pila, která byla použita k výrobě rámu. Postup odstraňování je znázorněn na obrázku 4. Výsledná hrana na podstavci bude po celé délce stejně rovná jako tovární hrana překližky na pravítku.

Blok: 4/4 | Počet znaků: 16

Než začnete vyrábět vodicí lištu pro ruční kotoučovou pilu, je třeba zjistit nuance jejího použití:

 • způsob provozu. Čím častěji pilu používáte, tím pevnější a kvalitnější materiály by měly být použity na vodicí lištu. V opačném případě by tření, které nevyhnutelně vzniká během provozu, způsobilo jeho opotřebení a snížení přesnosti řezání;
 • řezaný materiál. Pokud je dřevo velmi silné, ujistěte se, že jej pilový kotouč zcela prořízne. Například překližková nebo hliníková profilová lišta popsaná v tomto článku snižuje hloubku řezu o tloušťku materiálu, ze kterého je lišta vyrobena;
 • Technické vlastnosti nástroje. Patří mezi ně: maximální průměr nože, možnost podélného a příčného řezání, otočná plošina umožňující řezání pod úhlem.

Nezapomeňte, že přesnost řezu nezávisí pouze na kvalitě vodicí lišty. Je také ovlivněna stavem nástroje. Dbejte na to, aby byla opěrná plošina pily vždy pevně upevněna a nepohybovala se vůči tělu. Nezapomeňte také včas vyměnit nebo nabrousit pilový kotouč. Tupé zuby čepele zanechávají na břitu mnoho třísek.

Použití vodicí lišty s ruční pilou výrazně zvětšuje oblast použití. A možnost používat ji nejen s pilou, ale také s přímočarou pilou nebo ruční frézou ji činí ještě cennější.

Blok: 5/5 | Počet znaků: 1467

Počet bloků: 9 | Celkový počet znaků: 12730Počet použitých dárců: 3Informace o každém dárci:

Zastávka na hraně

Jedná se již o poměrně složitý přípravek, jehož výroba vyžaduje čas a přesnost. Umožňuje řezání rovnoběžně s okrajem řezaného materiálu. Před zahájením práce je užitečné vytvořit si nákres, abyste nevynechali rozměry. Ve skutečnosti se dodává s kotoučovou pilou, ale jeho krátká délka nezajišťuje vždy rovný řez. Velké rozměry a požadovaná pevnost vyžadují základnu z překližky o tloušťce nejméně 15 mm. blokovací pásek může být také vyroben z blokovacího pásku.

 • V podstavci jsou podélně vytvořeny drážky pro hmoždinky;
 • hmoždinky z tvrdého dřeva jsou připevněny k dorazové liště;
 • Mezi podélnými drážkami je vytvořena další průchozí drážka, která drží dorazovou lištu na místě během provozu;
 • do základny je vyříznut otvor pro kotoučovou pilu;
 • mezní lišty jsou na obou stranách základní desky opatřeny drážkami, které slouží k podepření kotoučové pily, a jsou opatřeny svorkami k jejímu bezpečnému uchycení.

Přečtěte si také: Relé p 22 4500129 charakteristiky

po umístění koncového dorazu na obráběný materiál se vřetenový doraz posune do drážek v základní desce v požadované vzdálenosti a zajistí se upínacím šroubem s křídlovou maticí v drážce. Abyste nemuseli pravítko pokaždé zvedat, můžete ho (nebo kus metru) připevnit k vodicí liště podél vodicí lišty.