Jak vyrobit jednonápravový traktorbagr vlastníma rukama

Mláticí lopata pro motorový kypřič vlastníma rukama

Pro obyvatele venkovských oblastí není sklizeň brambor snadným úkolem. Dnes už samozřejmě málokdo dělá takovou práci ručně, s lopatou. Většina lidí si k tomuto účelu začala pořizovat specializovaná mechanická zařízení: jednonápravový traktor a k němu sklízeč brambor. A někteří, kteří mají „zlaté“ ruce, takzvaní „hobbysté“, vlastníma rukama vymysleli a vyrobili taková zařízení pro zahradu a dávají si je, čímž si ušetřili těžkou práci.

Na kanálu YouTube Jurije Leskova jsme viděli zajímavý model podomácku vyrobeného síta na sklizeň brambor.

Zde je to, co říká a ukazuje:

Plány sklízeče brambor vlastníma rukama

vyorávač brambor pro váš motorový kypřič.modrotisk

Máme následující materiál: zbytky kola, osmičkový drát, starý Wagner, ze kterého vezmeme kola, úhelník, plech, profily, tyče řízení, oka.

Nářadí: úhlová bruska, vrtačka a svářečka.

Konstrukce sklízeče brambor: rám, závěs s rumpálem a ostří z ocelové pily přinýtované na radlici.Princip činnosti: začíná se pohonem motoru od motoru k kladce, přičemž kladka je přes excentr, na táhle (táhlo je řízeno z vozu) a dále k zařízení, které je uloženo na kuličkových ložiscích přes táhla, spojená s radlicí, čímž mají radlice vratný pohyb, který je nutný pro vykopávání a prosévání brambor. Princip sklízecí mlátičky. Na zadní straně rýče jsou kolečka, která lze nastavit. K dispozici je také napínák řemene, který je vyroben z běžného ložiska.

Výroba domácího kopáče brambor pro kypřič vlastníma rukama

Pro obyvatele venkovských oblastí je tradiční podzimní sklizeň brambor časově náročná. Dnes už samozřejmě jen málokdo dělá tento typ práce ručně, pomocí lopaty. Mnoho lidí si kupuje různá mechanická zařízení a někteří, takzvaní „hobbysté“, si vyrábějí vlastníma rukama různá zařízení, aby sobě a svým blízkým ušetřili spoustu těžké práce. Zvláště žádané mezi zemědělci jsou plečky na brambory, pracující s motorovým kypřičem jakékoliv modifikace, ať už je to oblíbený model „Neva“, nebo zařízení od jiného výrobce. Nejdůležitější je mít jasnou představu o tom, co je to vlastnoručně vyrobený bramborák, a umět si udělat výkresy podle správných výpočtů.

Konstrukční prvky a typy

Stojí za to připomenout, že toto mechanické zařízení, jak je vidět na fotografii, k provedení práce, je připojen k motorovému rumpálu. Takový ruční bagr, jak je ukázáno na videu, může pracovat na pozemku nejen v blízkosti domu, ale také na poli.

Hlavním účelem vykopávače brambor je oddělit hlízy brambor od půdy a položit je na zem. Taková jednotka se snadno ovládá a má nekomplikovaný design. Proto obvykle není příliš obtížné ji vyrobit vlastníma rukama. Nejdůležitější je, že tento upevňovací mechanismus je vhodný pro jakýkoli model motorového kultivátoru, ať už se jedná o známý model „Neva“ nebo jinou modifikaci.

Mnoho čtenářů si řekne, že takový bagr lze zakoupit v místě prodeje zemědělských strojů a zařízení, a proč si ho pořizovat vlastníma rukama. Toto tvrzení je správné, ale ne zcela. Každý zkušený pěstitel zeleniny vám řekne, že bagr navržený v domácí dílně bude praktičtější, protože bude navržen podle již známých vlastností půdy a bude vyroben podle sil konkrétního člověka. Zde by měla být uvedena také cena. Zařízení vyrobené vlastníma rukama bude stát mnohem méně než nákup v obchodě.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na sklízeči brambor, nezapomeňte, že je přizpůsoben pro práci na půdách se středními a nízkými kritérii hustoty. Pro výrobu jednotek pro práci na těžkých půdách je třeba mít hluboké znalosti fyziky a mechaniky.

V této podobě se dodává vyorávač brambor upravený pro kypřič, jak je znázorněno na fotografii:

Sítový nebo vibrační mechanismus. skládá se především z radlice a vibračního síta. Princip tohoto typu sklízeče brambor poháněného kypřičem je jednoduchý. Půda se spolu s bramborami podrývá radlicí. Poté se hlízy na pevném roštu ponechají na jeho povrchu, zatímco se půda vyklepává jako síto. Tento model je efektivní na práci, ale poměrně složitý na výrobu.

Vykopávač brambor. může pracovat volně, např. na motorovém kypřiči, jako je Neva. Konstrukčně se transportní rýpadlo skládá z radlice a hnacího dopravníku se speciálním závěsem, který udržuje hlízy na plošině a uvolňuje půdu. Dopravníková konstrukce pro kopání brambor je praktičtější než vibrační typ. Na půdách s malou hustotou je však tento typ zařízení nepraktický.

Křídlový typ. konstrukčně se jedná o nejjednodušší mechanismus, který lze snadno přizpůsobit jakémukoli modelu minitraktoru, například „Neva“. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jak je vidět na videu, půda s hlízami se odřízne nožem. Poté se řízky položí na povrch tyčí, kde se nasypou zpět do půdy, a ovoce se na ně čistě vyklopí. Tento bagr je účinný na půdách s nízkou hustotou, kde není praktické používat jiné typy zařízení.

Než začnete takové zařízení navrhovat, musíte nejprve určit přesnou hustotu půdy, na které bude použito. Je třeba mít na paměti, že tam, kde lze v ideálním případě použít konstrukci transportéru, bude obtížné pracovat s konstrukcí lancety.

Plány podomácku vyrobených a továrně vyráběných vykopávačů brambor

Pro malou farmu by mělo být vyrobeno malé zařízení pro pohodlnou sklizeň brambor. Měl by být uživatelsky přívětivý a snadno připojitelný k jednonápravovému traktoru.

Konstrukce bramborové frézy: 1. svařovaný rám, 2. lopatka, 3. dopravník, 4. řemenice, 5. spojovací tyč, 6. řemenice kuželového převodu. 7. řemen, 8. stojan, 9. adaptér, 10. opěrné kolo, 11. napínací pružina.

Abyste mohli dané zařízení vyrobit, musíte mít:

Radlice z vysoce kvalitní kovové slitiny o tloušťce nejméně 5 mm. K jeho výrobě můžete použít pilu z kotoučové pily.

Kovové úhelníky, velikost 40 a 63 mm.

Ocelové tyče. K výrobě nástavce je zapotřebí nejméně 8 těchto nástavců, jak je znázorněno na fotografii.

Chcete-li vyrobit vibrační bagr na brambory, musíte nejprve vyrobit rám. měl by být snadno připojitelný, např. pomocí minitraktoru „Neva“ nebo jiné úpravy.

Obecně se takové zařízení skládá z následujících součástí, jak je ukázáno na videu:

Svislé nastavovací tyče.

Pro konstrukci takové jednotky jsou nutné přesné výpočty a výkresy. Bez tohoto pravidla bude proces výroby vlastních rukou obtížný.

Konstrukce lancetového spudderu

Šípková nebo vějířová konstrukce je považována za jednu z nejjednodušších. Půda je během práce rozřezávána noži a spolu se sklizenými plodinami padá na speciální tyče. Půda rychle opadává a brambory zůstávají na povrchu.

Tento typ nářadí se osvědčil na měkké a kypré půdě.

Nevýhodou tohoto typu rýčů je, že při použití na nerovném terénu se tyče zasekávají do země a zemědělec musí neustále přerušovat práci.

Jak si vyrobit rypadlo na brambory vlastníma rukama

Před výrobou zařízení je třeba připravit materiál a zařízení. Pro práci, kterou potřebujete:

  • Několik plechů, kanálových tyčí a kovových úhelníků;
  • Šrouby a matice;
  • Svařovací stroj;
  • Úhlová bruska;
  • měřící páska;
  • Sledgehammer.

Až budete mít vše potřebné, můžete začít prohlížet výkresy. V nich je uveden materiál a rozměry jednotlivých prvků.

Je důležité si schéma důkladně prostudovat, abyste se nerozptylovali hledáním správných informací.

Postup montáže vypadá následovně:

  • Nejprve vezměte kovové úhelníky, kanál o délce 1,2 m., a začněte svařovat rám;
  • Pro montáž nastavovacího mechanismu přivařte samostatný kanál ve vzdálenosti 30 cm od rámu směrem dolů.;
  • Poté je třeba podpěry svařit. Začněte s tímto postupem od obou okrajů a svařujte díly ve svislé poloze. Mezi nimi by měla být vzdálenost 15 cm. Nejprve svařte dlouhý 50centimetrový sloupek a poté na něj postupně namontujte díly o několik centimetrů kratší;
  • Poté se sloupky spojí pomocí kusů zbývajícího kanálu. Tímto způsobem by měl vzniknout jakýsi kovový trojúhelník;
  • Přivařte k němu kovovou desku. Poté ji ohněte kladivem a připevněte na zadní stranu;
  • Přišroubujte radlici k výtahu;
  • K rámu přivařte výztužnou tyč a po stranách připevněte silný a pevný kov, aby hlízy držely na konstrukci;
  • Připevněte šachty k výtahu;
  • Připevněte redukční jednotku k hřídeli pomocí ložisek;
  • Nakonec stačí sestavit podávací a přepravní mechanismus.

Pokud vše provedete podle algoritmu, výsledkem bude spolehlivé zařízení, které vám vydrží déle než jednu sezónu.

Při výběru vybavení se vyplatí naslouchat radám odborníků. Odborníci doporučují nepoužívat příliš silný plech. postačí plech o tloušťce 5 mm. Pokud chcete malou konstrukci, můžete ji vyrobit pomocí závěsů ze starého auta nebo traktoru. Pro větší bezpečnost používejte místo šroubů svařování.

Materiály:

Tento rozrývač brambor se vyrábí převážně pomocí kopí bez vzpěry. Nohy žiletky jsou přivařeny na každé straně. Vzdálenost mezi jejich okraji je taková, aby sklízeč brambor mohl zachytit celý řádek a měl malou šířkovou rezervu.Na hrotech jsou přivařeny žiletkové tyče o délce 450 mm, stejně jako u standardních stojanů. Předtím se v jejich horní polovině každých několik centimetrů vyvrtají otvory vrtákem o průměru 10 mm, aby bylo možné upravit hloubku.Poté se přivaří ventilátor. Za tímto účelem se výztužná tyč rozřeže na 30 cm dlouhé kusy. Stačí 7 kusů. Poté jsou přivařeny za žiletkovou patku. Jedna výztuha se umístí do středu, ostatní symetricky po stranách se stejným odsazením, ale ne širším než uprostřed brambory. Ventilátor je přivařen mírně nahoru.

Poté se vytvoří příčný nosník, který podpírá podpěry zubů. Lze jej svařit jako U-profil ze 3 pásů. Ve středu traverzy jsou vyvrtány otvory, aby ji bylo možné připevnit k závěsu místo k podpěře radlice. Pokud váš sklízecí mlátička používá jiný typ přídavného zařízení, musíte pro něj upravit konstrukci.Na okrajích příčného nosníku jsou přivařeny držáky vzpěr. Jsou svařeny z pásu. Na každé straně je v držácích vyvrtán otvor. Při zasouvání nohou do nich je třeba otvory vyrovnat a nohy upevnit pomocí šroubů a matic.

Před použitím kopáče je důležité pečlivě odizolovat sváry mezi patkou šípu a břity. Je také žádoucí odstranit případnou rez, aby sklízeč brambor mohl lépe klouzat. Pak jej připevněte na věšák.Abyste ji mohli snadno použít, posekejte již uschlé stonky brambor.

A začít procházet v řadách. Výtluk této konstrukce jede přímo vpřed, je méně pravděpodobné, že se při setkání s velkými kořeny plevele pohne do strany, a hlavně se neucpává.

Aby se to však podařilo, je důležité, aby se brambory při sázení nezakopávaly hlouběji. Musí být umístěn v hřebeni. Tímto způsobem kopáč hlízy nerozřízne, ale všechny je rozklepe.

Jak vyrobit domácí nářadí vlastníma rukama

Dokonce i začátečníci jsou schopni si vlastnoručně vyrobit rýč na brambory pro svůj kypřič. konstrukce stroje nevyžaduje velké finanční náklady. Stroj je jednoduchý, takže není třeba, aby ho servisovali nebo opravovali odborníci.

Kopačka na brambory je vyrobena z ohýbaného plechu a větviček. Díly jsou svařeny a připevněny ke karoserii. Jednonápravový traktor jede, radlice hrabou brambory a půda se mačká mezi větvemi.

Při tvorbě výkresu vlastního sklízeče brambor zvolte velikost a typ konstrukce podle šířky řádku a hloubky výsadby.

Potřebné nástroje a materiály

Vybavte jednonápravový traktor vlastnoručně vyrobenou traktorovou bramborovou radlicí, pokud se plocha pozemku měří na hektary, nikoli na desítky hektarů. V průmyslovém měřítku se doporučuje sklízet pomocí komerčně dostupného zařízení.

Není obtížné vyrobit stahovák na brambory vlastníma rukama

Materiály, nástroje a konstrukční prvky:

  • Ocelové nebo železné tyče (kování);
  • kanál;
  • roh;
  • Ocel o tloušťce 5-8 mm;
  • laserovou vodováhu nebo úhelník;
  • upevňovací desky;
  • Matice, šrouby;
  • Vrtačka, gravírka;
  • svařovací stroj;
  • úhlová bruska;
  • seřizovací tyč;
  • systém zavěšení;
  • rám;
  • podvozky (kola).

Nemusíte kupovat všechny díly. je snadné vyrobit si vlastnoručně stahovák brambor pro motorový kypřič s použitím těch, které jste používali.

Pro následující díly použijte čtvercové nebo obdélníkové trubky

Postup montáže a instalace krok za krokem

Zvláštností domácího klimatu je, že při sklizni brambor je půda vlhká. Jednoduchý bagr nestačí. je zapotřebí účinnější zařízení. Sestavení v určitém pořadí.

Rám

Rám je vyroben z obdélníkové nebo čtvercové trubky o straně nejméně 4 cm. Sloupky jsou vyrobeny ze čtyřmetrového ocelového polotovaru. Je rozřezán na kusy o délce 80 a 120 cm, z nichž je svařen obdélníkový rám. Spojte rohy plynovým nebo elektrickým svařováním.

Podpěry a jejich upevňovací prvky

Příčníky jsou k rámu přivařeny nikoli uprostřed boků, ale ve čtvrtině délky od okraje. K zadní straně rámu jsou svisle přivařeny nosné trubky, k nimž je připevněna základna nápravy.

K upevnění použijte matice a šrouby a otvory vytvořte vrtačkou nebo gravírem. Kola jsou namontována na nápravě.

Vertikální podpěry

Vyrobte celkem 3 sloupky na každé straně rámu. První je dlouhý 50 cm, 5 cm od okraje obdélníku. Druhý profil měří 40 cm a je posunutý od prvního profilu o 40 cm. Třetí sloupek ve vzdálenosti 40 cm od druhého sloupku, dlouhý 30 cm. Výsledkem je klesající vlasec.

Aby se jednotka při nejsilnějším zatížení nezhroutila, je třeba vyztužit sloupky

Vyztužující výztuhy

Sloupky jsou vyztuženy 0,5 mm silným kovovým pásem. Spojte spodní část sloupků pod úhlem 45 stupňů. Vyztužení vzpěr je nutné, aby se stroj při nejsilnějším zatížení nezhroutil.

Stonek nebo rám křídla

Stavba šikmé desky

Součástí konstrukce stroje je také deska, po které se hlízy při odstraňování zeminy kutálejí. Aby konstrukce nebyla těžší, je štít vyroben z tenkých kovových tyčí. Stačí výztužná tyč o délce 1,2 m a průměru 1 cm. Tyto štěrbiny jsou svařeny ve vzdálenosti 4-5 cm od sebe.

Nastavovací tyče

Řetězová tyč není povinnou součástí, ale usnadňuje použití rýče na mokrém a tvrdém povrchu. Alternativně může být nastavitelný stroj připevněn k samostatnému rámu a připojen k hlavnímu rámu. Utáhněte šrouby a matice na držácích.

Snadný pohyb v řadách závisí na šířce pneumatik

Podpěrná kola

Kola jsou nezbytnou součástí sklízeče brambor. Šířka pneumatik určuje snadnost pohybu po řádcích: úzká kola se boří do země, zejména pokud je mokro. Pneumatiky ze zahradního trakaře nebo jiného nepotřebného spotřebiče se hodí.

Parametry volby

V těchto parametrech se kopáči brambor liší:

  • Velikost. čím delší a širší je nářadí, tím je vykopávač brambor účinnější. Úzké nářadí je vhodnější pro jeden pozemek v domácnosti, zatímco širší nářadí s chapadly se používá pro sklizeň více než hektaru brambor.
  • způsob odstraňování brambor z půdy. tento faktor závisí na půdních podmínkách v oblasti, kde se sklízeč brambor používá. Hlinitá černozem se snadno kypří, ale jílovité a písčité půdy je třeba dodatečně vyčistit.
  • Princip fungování. určuje, jak dobře nářadí funguje.
  • Přídavná kola/žádná přídavná kola. větší stroje potřebují k práci další bod, jinak by nářadí obtížně plnilo svou hlavní funkci.
  • Způsob připevnění. za nejlepší způsob připevnění rýče k rumpálu se považuje šroubový způsob. Díky tomu je možné nářadí kdykoli odpojit. Některé modely se připevňují pouze svařováním.

Mnoho zemědělců také dbá na značku a cenu. Tyto dva faktory nejsou klíčové, ale do značné míry určují výkon stroje.

V závislosti na technologických vlastnostech mohou být vykopávače brambor několika typů: ventilátorové, sítové, bubnové, dopravníkové, vibrační. Každý z nich je určen pro specifické typy půdy a objemy obdělávané plochy.

Vějířovitý tvar

pojmenované podle vějířovitého uspořádání tyčí. Pracovní mechanismus má podobu pluhu s rovnoměrně rozmístěnými tyčemi vycházejícími z pluhu.

vyrobit, jednonápravový, vlastníma, rukama

Jednoduchý princip: pluh se zaboří do půdy a tažná síla kypřiče vytáhne brambory z hloubky na stonky, kde se oklepou od přebytečné zeminy a položí se jako koberec na záhon.

Výhodou je snadná výroba a nízké náklady. Nevýhodou je, že se větvičky rychle opotřebovávají a při použití na tvrdém podkladu se lámou.

Rumble

Složitější konstrukce s dalšími koly a ložiskovými body. Obsahuje mřížku, která je vůči zemi skloněna pod úhlem.

Bagr se spustí pod brambory, brambory se zvednou na povrch, odstraní se přebytečná zemina na sítu a kořenová plodina se položí na povrch půdy.

Výhodou je, že se brambory co nejvíce očistí od půdy. Nevýhodou je nízká produktivita.

Buben

Velmi složitý mechanismus, který majiteli pozemku co nejvíce usnadňuje práci. Pluh, který se zavrtává do vrstvy půdy, zvedá brambory do síta a poté je přenáší do rotujícího bubnu. Poté se brambory dále očistí od půdy a vloží do bedny.

Existuje i jiný způsob práce s rozrývačem brambor: nůž rozřízne vrstvu půdy spolu s bramborami a nabere je do bubnu, kde se neustálým pohybem rozrývače odsíří přebytečná půda a brambory se vyklopí na zem.

Výhodou je možnost obdělávání velkých ploch a přeprava brambor přímo do žlabu. Brambory není třeba vyjmout z půdy. Nevýhodou je, že jej nelze použít na tvrdém povrchu.

Dopravní pás

Skládá se ze dvou hlavních částí: dopravního pásu, který přepravuje brambory, a nože, který zvedá vrstvu půdy s kořenovou plodinou. Nevhodné pro vlhkou nebo lepkavou půdu.

Nevýhodou je, že jej nelze použít na polích, kde se vyskytuje plevel. Stonky brambor jsou zachyceny na dopravním pásu, zabaleny a zpomaleny sklízečem brambor.

Dopravník

Kopačka na brambory je lžíce se zakopanou lžící, v jejímž středu je instalován pásový dopravník.

Brambory se zvednou i s půdou a přesunou se na pásový dopravník, kde se odstraní zbytky půdy. Poté se brambory naskládají na zeminu.

Výhodou je možnost obdělávat několik záhonů najednou. Brambory jsou čisté a minimálně poškozené.

Výkresy sklízeče brambor pro rypadlo: rozměry, fotografie

Podrobné výkresy vějířového sklízeče brambor pro motorový kypřič foto a video nářadí při práci.

Jak je známo, existují dva typy sklízečů brambor pro motorové kypřiče, vějířové a vibrační, přičemž nejjednodušší je výroba vějířového typu lopaty a my se budeme zabývat její konstrukcí.

Vějířový pluh. jedná se o nástavec, v této verzi pro motorový kypřič, takto toto zařízení vypadá.

Zařízením na vykopávání brambor je pluh s vějířem tyčí, při jízdě motorovým kypřičem pluh naráží do půdy a zvedá ji na mřížku tyčí, tyče zase půdu kypří a prosívají a zároveň jsou hlízy brambor naházeny již na vrcholu půdy.

Na videu je ukázán princip ventilátorového výtlaku.

Pro výrobu vykopávače brambor pro motorové kypřiče můžete použít uvedené výkresy s rozměry a fotografiemi.

Nástroj se skládá z několika částí:

Varianta výroby pluhu na kopání brambor.

Na fotografii je zobrazen systém nastavení hloubky a sklonu pluhu. Otvory v radlici umožňují nastavit hloubku pluhu.

V tomto videu autor ukazuje podomácku vyrobený sazeč brambor.