Jak správně naostřit řetěz motorové pily na brusce

Jak si vyrobit stroj na broušení řetězů řetězových pil vlastníma rukama?

Co dělat, když si nemůžete dovolit brusku a potřebujete pravidelně brousit řetěz řetězové pily?? Můžete si zkusit vyrobit vlastníma rukama stroj na broušení řetězů řetězových pil. Zda se ostření vyplatí, záleží na rozhodnutí majitele. Jak bylo uvedeno výše, pokud se rozhodnete vyrobit si vlastní stroj na broušení řetězů řetězových pil, budete potřebovat následující:

  • Výroba pracovního stolu z tlustého plechu. Musí být pevně spojen s tělem, aby se zabránilo vibracím.
  • Rám se šroubovacím systémem, který umožňuje nastavit úhel ostření řetězu. Musí mít odstupňovanou stupnici a musí se pohybovat ve vodorovné poloze. to umožňuje nastavit úhel motoru.
  • vysokootáčkový elektromotor (může to být jakýkoli stroj, vrtačka nebo úhlová bruska).
  • Přípravek pro vytahování a zajišťování řetězu.

Makeshift stroj pro broušení řetězů motorových pil s vlastníma rukama nejsou horší tovární vzorky, ale aby to složitější, než se zdá. Proto je mnohem jednodušší koupit přenosný nástroj na broušení řetězů řetězových pil, který lze použít kdykoli (pokud je k dispozici zásuvka).

Broušení řetězových pil a elektrických řetězových pil na brusce řetězů

Zahradníci a majitelé řetězových pil vědí lépe než kdokoli jiný, že kvalitní a efektivní řezání dřeva závisí na správném stroji a naostřeném řetězu. Bez ohledu na typ motoru, ať už se jedná o řetězovou pilu nebo elektrickou pilu, všechny řetězy je třeba časem nabrousit.

V opačném případě se při práci s tupým řetězem sníží výkon, pila bude neustále bloudit do stran a vy budete muset při řezání vynaložit větší úsilí. Může také dojít k zaseknutí zubů a řetěz se může nakonec úplně rozbít. Motor řetězové pily je pak velmi namáhán, což vede k jeho předčasnému opotřebení.

Poznat, že je třeba řetěz nabrousit, je poměrně snadné. Po řezání zůstávají velmi jemné piliny a zápach spáleného dřeva a při řezání je třeba vyvíjet stále větší sílu, na rozdíl od dobře nabroušeného řetězu, který umožňuje nástroji proříznout dřevo téměř sám. Je důležité si uvědomit, že čím dříve je řetěz nabroušen, tím méně kovu je třeba na liště brousit a tím delší je životnost řetězu.

Řetěz lze brousit třemi způsoby:

První metoda je poměrně zdlouhavá a časově náročná, zatímco druhá není příliš bezpečná vzhledem k vysokým otáčkám, kterými úhlová bruska pracuje. Doma je to nejpohodlnější, nejrychlejší a nejkvalitnější metoda. broušení na stroji.

konstrukce pily

Abyste lépe pochopili, co je řetězová pila a jak funguje, je vhodné vědět, jak je konstruována.

Mimochodem, správnější by bylo nazývat řezný nástroj řetězové pily řetězem.

První řetězové pily se zrodily na počátku 20. století. Konstruktéři si nelámali hlavu a na řetěz jednoduše namontovali zuby, které rychle ztratily svou funkci. Jejich vzhled je podobný ručním pilám na železo. Broušení takové motorové pily je velmi složité. Opakované pokusy o vývoj dokonalého pilového řetězu však byly korunovány úspěchem až v roce 1947.

Tato řetězová pila má nůž ve tvaru písmene L. Moderní řetězce jsou vlastně přímými předchůdci tohoto vývoje.

Pokud během práce začnou klesat řezné otáčky a řetězová pila se začne v rukou mistra „kývat“, řetězová pila pravděpodobně ztratila svůj výkon, tj. otupila se, a je třeba přijmout opatření k jejímu obnovení.

Co je potřeba k nabroušení pilového kotouče?

Abyste mohli začít brousit řetěz přímo, je třeba provést několik příprav:

  • Při ostření musí být řetěz napnut silněji než obvykle, aby byl zachován správný úhel ostření;
  • Nejprve najděte nejkratší řezný zub; označte jej tak, aby všechny ostatní zuby pily byly nabroušeny podle jeho velikosti;
  • Pilový list je nejlépe upnout do svěráku nebo upínacího nástroje. uzamčení polohy při práci;
  • Označený zub se umístí do ostřící zóny a poté se aktivuje brzda řetězu;
  • k broušení jsou zapotřebí tyto nástroje: plochý pilník, kulatý pilník, držák pilníku, šablona, pilovací hák.

Parametry zubů řetězu

Zde jsou uvedeny základní součásti žacího nože:

Aby zubové ostří mohlo efektivně vykonávat svou práci, musí být pod určitým úhlem. Zadní úhel horního nože je potřebný k řezání do dřeva. Pro odříznutí třísky na boku je nutný úhel zádi nože. Řezná hrana spolu s kluznou plochou tvoří úhel sklonu. Může se pohybovat v rozmezí 60-85 stupňů. Existuje také zadní úhel. představuje úhel horní lopatky směrem dozadu. Nejdůležitější je zadní úhel horní lopatky. Je obtížné ji měnit, pro její vytvoření je třeba přesně dodržet hodnoty ostatních parametrů.

Při volbě úhlu ostření je třeba dodržovat následující pravidlo: čím větší úhel, tím účinnější je pila při řezání měkkého dřeva. Menší úhel je vhodnější pro tvrdé nebo zmrzlé dřevo. Úhel se může pohybovat od 25° do 35°. Ostřením se mění úhel záběru, úhel ostření a úhel horního ostří.

Jak nabrousit řetěz pily

Která je lepší, manuální nebo automatická?

Majitelé řetězových pil se často ptají, zda mají zvolit ruční nebo automatickou brusku řetězu. Neexistuje jednoznačná odpověď, t. к. Jsou zcela odlišné, i když jsou určeny pro stejný úkol.

Případně je možné, aby oba stroje. Použijte elektrickou stolní brusku v garáži a naostřete s ní řetězy, které mají výrazně poškozené břity, například když řetěz narazí na hřebík. Ruční stroj lze vzít s sebou do terénu a umožňuje opravu řetězu v terénu.

Jak nabrousit řetěz motorové pily vlastníma rukama doma: úhlovou bruskou, pilníkem a na stroji

Dnes už snad neexistuje člověk, který by neměl k dispozici tak jedinečný a nejmocnější nástroj pro zahradní a stavební práce, jakým je motorová pila (viz Více informací o motorové pile). jak vybrat motorovou pilu). Toto zařízení je ve skutečnosti nejlepším mechanismem pro složité a rozsáhlé práce, jako je kácení stromů. Je dostatečně výkonná, aby mohla vykonávat svou činnost nejméně dvanáct hodin bez přestávky (viz „řetězová pila“ na straně 25). hodnocení nejspolehlivějších řetězových pil). Není proto divu, že se motorové pily v dnešní době těší tak velké oblibě a poptávce. Ale i přes všechny své pozitivní vlastnosti tohoto zařízení, nebo spíše jeho nedílné součásti, jako je řetěz, může dlouhým používáním otupit. Samozřejmě, jak se říká, není to žádná věda, protože je velmi snadné a rychlé si ho nabrousit vlastníma rukama.

To je předmětem tohoto článku. Zde se dozvíte více o samotném mechanismu řetězu a o tom, jak a čím můžete rychle nabrousit „svůj nástroj“ pro práci. Upozorňujeme také na několik tipů, které vám určitě pomohou. Přejděme k tématu.

Speciální vlastnosti broušení řetězů

Řetězová pila je sada složitě tvarovaných řezných zubů spojených klouby. Při broušení řetězu je nutné udržovat všechny zuby rovnoměrně a stejnoměrně, aby byl zachován správný úhel ostří a konfigurace zubů. Pro tyto úkoly existuje několik způsobů broušení a mnoho různých nástrojů a nástavců.

Důležité je brousit včas, jinak se můžete dostat do mnoha problémů. snížení produktivity, zhoršení kvality řezu, zrychlené opotřebení mechanismu nebo dokonce zranění.

Konfigurace zubů řetězové pily a úhel ostření

Zuby řetězové pily mají složitou konfiguraci, která závisí na směru chodu řetězu. Zub má dvě pracovní hrany: boční, která je kolmá k ose pohybu článků, a horní, která svírá určitý úhel se směrem pohybu řetězu. Každý zub má hloubkový doraz. Určuje výšku odstranění třísek. řezná hrana je hlavní řeznou silou. Úhel ostření zubu určuje kvalitu nástroje.

správně, řetěz, motorové, pily, brusce

Důležité! V pravidelných intervalech kontrolujte konfiguraci zubů, zejména před delší prací.

každý model pily má vlastní rozteč řezných hran, jejíž hodnota u domácích a poloprofesionálních modelů souvisí s výkonem stroje a točivým momentem pohonu. U podélné pily je rozteč menší (např. 0,325″). řezný výkon bude nižší, ale také bude zapotřebí menší síly. Při kácení stromů s velkým průměrem nepřekračujte příkon 2 500 W. Většina řetězových pil je nastavena na tloušťku řezné hrany 1,3 mm.

výška profilu řetězu je 0,625 mm nebo 0,762 mm, přičemž pro domácí pily se používá nízký profil. Přitom se mírně zvýší vibrace pily.

Hrana zubu pro podélné řezání by měla být velmi ostrá a mít úhel v rozmezí 6º12º, pro příčné řezání až 25º30º.

V prvním případě je nutné častější broušení, protože nepřijatelně malý úhel zubu vede k jeho rychlé erozi. To je zvláště patrné u ozubených kol vyrobených z konstrukčních legovaných ocelí obsahujících křemík a mangan, např. 40KhGS nebo 35KhGSA.

Přípravky a přípravky na broušení řetězů řetězových pil

Je mnohem snazší pracovat s vysokou jistotou správného výsledku, pokud se mistr vybaví sadou pomocných nástrojů, která zahrnuje šablonu. Slouží k nastavení správných hodnot pro všechny úhly přebroušení zubu. Úhel náběžné hrany je uveden v návodu, obvykle 65º až 80º. Hodnotu zadního úhlu horní lopatky lze odhadnout pouze podle šablony. Jeho hodnota musí být v rozmezí 50º až 60º.

S rostoucí tvrdostí dřeva klesá úhel sklonu pily. Pro podélné řezání se považuje za optimální úhel řezu 10º 12º a pro příčné řezání 25º 30º.

Průvodce konfigurací pilového zubu

Intervaly ostření řetězů řetězových pil

Rozhodnutí o naostření pilového řetězu není založeno na kalendáři, ale na vyhodnocení jeho výkonu. Nejprve je třeba zkontrolovat piliny. Pokud vypadají jako jemný prach, je třeba řetěz nabrousit. V opačném případě může dojít k přehřátí motoru, což vede ke vzniku otřepů na válci. Tupá pila má zvýšené vibrace a ztěžuje pohyb řezné lišty do každého nového řezu, což výrazně snižuje řezný výkon.

Úhly ostření a konfigurace zubů řetězové pily

Břit zubu je charakterizován následujícími parametry:

Kromě toho má každý model nářadí vlastní rozteč zubů, jejíž hodnota u domácích a poloprofesionálních modelů souvisí s výkonem řetězové pily a točivým momentem, který pohon vyvíjí. Například pro podélné řezání se používá menší rozteč (např. 0,325″). Výkonnost bude nižší, ale úsilí, které je třeba vynaložit, bude výrazně nižší. Horní hloubky řezu pro domácí elektrické nářadí se používají zřídka, zejména při kácení stromů s velkým průměrem kmene. Výkon motoru by neměl překročit 2500 wattů.

Většina výrobců řetězových pil používá stejnou tloušťku břitu 1,3 mm (existují i břity o tloušťce 1,1 mm, ale jednak je velmi obtížné je doma nabrousit a jednak takové břity nejsou příliš funkční: lze je použít pouze k řezání tenkých větví).

Výška profilu řetězu může být buď 0,625 mm, nebo 0,762 mm, přičemž u domácího elektrického nářadí se v naprosté většině případů používá nižší profil. Při broušení vodicích lišt je tento parametr velmi důležitý, protože nástroj při práci více vibruje, i když kvalita prořezu zůstává uspokojivá. Z tohoto důvodu se nedoporučuje snižovat výšku omezovače při broušení zubu.

správně, řetěz, motorové, pily, brusce

Úhel řetězu řetězové pily závisí na tom, zda je pila určena pro příčné nebo podélné řezání. Protože odpor dřeva je při podélném řezání vždy výrazně vyšší, musí být hrana zubu velmi ostrá. Doporučuje se provést jej v rozmezí 612° (pro srovnání, pokud převažuje příčný řez, až 2530°). V prvním případě je samozřejmě nutné ostřit častěji a obzvláště pečlivě, protože nepřípustně malý úhel sklonu zubu způsobuje rychlé odštípnutí při práci s řetězovou pilou. To je důležité zejména pro spoje z konstrukčních legovaných ocelí obsahujících křemík a mangan, např. 40KhGS nebo 35KhGSA.