Jak správně naostřit řetěz motorové pily na stolní brusce

Než odpovíme na tuto otázku, musíme se podívat na náš sortiment brousicích strojů na řetězové pily.

  • sada na broušení řetězu řetězové pily. sada zpočátku obsahuje plochý pilník. Je třeba předřezat původní hloubkový doraz. Sada obsahuje také kulatý pilník na broušení řetězů řetězových pil s vhodným průměrem. s tímto nástrojem může obsluha brousit řezný zub. Sada by měla obsahovat také držák s označením správné polohy stávajícího řetězu vůči nástroji. Pilový agregát by měl být veden zubem pilového agregátu a pilník by měl být během práce umístěn pod řeznou plochou. Při broušení řetězu je nutné použít dodanou šablonu. Je navržen tak, aby udržoval parametry a včas opravoval chyby. K odstranění zbytků pilin z řetězu použijte háček ze sady;
  • Ostřičky. ostření na tomto typu stroje vyžaduje podstatně méně času a úsilí. K dispozici jsou ruční i automatické stroje. Pro jejich použití je třeba předem provést přesná nastavení. Zařízení na ostření řetězu řetězové pily se obtížně nastavuje, ale z dlouhodobého hlediska stráví obsluha ostřením řetězu pily mnohem méně času.

Je třeba poznamenat, že nástroj na broušení řetězů řetězových pil lze použít nejen doma, ale i v terénu. Ruční a elektrické jednotky jsou zároveň vhodné pouze pro domácí použití.

Broušení řetězů pro řetězové pily

Hlavním předpokladem pro práci s řetězovou pilou je správná a zručná manipulace s řetězem. Při nesprávném zacházení nebude ani ta nejlepší řetězová pila zakoupená za vysokou cenu pracovat tak dobře, jak by měla. Řetěz řetězové pily musí být správně používán, včas napínán a v případě potřeby broušen. Řetěz je základním prvkem a jednou z nejdůležitějších věcí je zvolit správný řetěz, protože nesprávné použití řetězu způsobí přetržení řetězu nebo zastavení jeho činnosti. Při výběru řetězu je tedy třeba znát rozteč řetězu, profil, tloušťku hnacího článku, počet článků a použití řetězu.

Práce s ručním nářadím

Kromě souboru je možné použít také stroj. Zde se dozvíte, jak vlastnoručně nabrousit řetěz na motorové pile. V případě dlouhodobého používání a silného opotřebení zubů řetězu nepřinese broušení pilníkem požadovaný efekt. Ruční brousicí stroj může dosáhnout lepších výsledků s různým příslušenstvím.

Jejich princip činnosti je podobný jako u trámových pil. Jedná se o poměrně složité zařízení, které umožňuje broušení zubů libovolné velikosti, ale je důležité vědět, jak správně brousit řetězovou pilu pomocí tohoto zařízení.

Vezměte prosím na vědomí! Použití speciálních zařízení umožňuje rychlé a kvalitní broušení, takže není nutné provádět celý proces zcela ručně. To je prakticky nemožné z důvodu neustálé ztráty výšky a dalších kritických vlastností.

Parametry broušení jsou uloženy ve stroji, takže po jejich nastavení můžete v budoucnu co nejrychleji provést práci. Tím se srovná velikost všech zubů, a řez se tak zrychlí.

Nastavení hloubkového dorazu

Mnoho začátečníků s řetězovou pilou zapomíná po nabroušení nastavit omezovač hloubky řezu. je třeba jej snížit úměrně opotřebení pily. Pro určení požadovaného stupně broušení použijte vrtací šablonu, která je součástí sady pro broušení řetězů.

Omezovač hloubky definuje tloušťku dřeva, které se řeže při jednom průchodu pilového řetězu. Pokud je hloubkoměr příliš nízko, bude řezací zařízení pod příliš velkým tlakem kvůli příliš hlubokému řezu dřeva, může dojít k nadměrnému zpětnému rázu, přetržení řetězu a nadměrným vibracím řetězové pily.

Příliš velký omezovač hloubky neumožňuje správné řezání dřeva; oddaluje frézu od dřeva, což výrazně snižuje řezný výkon řetězové pily.̆

Použití úhlové brusky

Tato metoda vyžaduje kontrolu ostrosti zubů a určité dovednosti. Hnací řetězové kolo musí být mazáno olejem a vodicí lišta musí být pravidelně přemisťována.

Veškeré práce se provádějí přímo na řetězové pile. Potřebujeme speciální kovový kotouč o minimální tloušťce 2,5 mm. Mělo by to být něco nového a se zaoblenými hranami.

Úhel ostření si můžete určit sami. Před spuštěním se mezi řetěz a vodicí lištu vloží dřevěný klín.

správně, naostřit, řetěz, motorové

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Původní spotřební materiál řetězové pily se časem opotřebuje a je třeba jej vyměnit. V případě řetězu však lze k prodloužení životnosti dílů použít různé techniky broušení. Řetězy se brousí doma pomocí pilníků i na speciálních strojích. Pro tento postup se často doporučuje úhlová bruska.

Pokud nemáte zkušenosti s broušením řetězu pily, vyplatí se nechat si ho nabrousit odborníkem. Zkušený výrobce řetězů ví, jak správně naostřit řetěz řetězové pily na stolní brusce nebo jinými metodami. Nabroušený kus vydrží dlouho a v blízké budoucnosti ho nebude třeba vyměňovat.

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Každá řetězová pila potřebuje pravidelnou údržbu: týká se to jak vnitřních mechanismů, tak řezacího zařízení. Řetěz pily je hlavním pracovním prvkem pily. Četnost, s jakou se doporučuje řetěz brousit, závisí přímo na tom, jak často se řetěz používá. Správné broušení zubů ovlivňuje kvalitu řezu a životnost řetězu.

Jak nabrousit řetěz motorové pily

Každý řetěz, i ten nejdražší, je třeba po určité době nabrousit. Jak zjistíte, zda jsou hrany zubů tupé:

podle charakteru hoblin: pokud jsou velmi jemné, téměř prachové, je čas začít brousit;

Tím se snižuje rychlost řezání a výkon obecně;

Tento postup ostření lze provést doma, protože není obtížné naostřit řetězovou pilu svépomocí. Ostření musí být provedeno včas. Ušetříte tak materiál, úsilí a čas potřebný pro tuto práci.

Tvar zubu

Proces ostření začíná zjištěním, jak frézy pracují. Přímá řezná část zubu řeže vrstvu dřeva jako hoblík, zatímco hloubka řezu je řízena omezovačem nad ním.

K broušení se obvykle používají ruční nástroje (pilníky a šablony), ale řetěz lze brousit i na stroji.

správně, naostřit, řetěz, motorové

Prvek brousit pouze pod určitým úhlem, má přímý vliv na výkon řetězové pily.

Pro efektivní řezání jsou nože ohnuté pod určitým úhlem. Zadní strana zubu vytváří zpětný úhel a umožňuje snadné zanoření do dřeva.

Čepel na zadní straně je potřebná k bočnímu řezání dřevěných vláken. Proto je naostřena v opačném úhlu.

Vrchol čepele by měl vytvářet úhel sklonu 60 až 85 stupňů vzhledem ke spodní straně zubu.

V závislosti na typu pily může být horní čepel nakloněna pod úhlem 50-60 stupňů.

Úhel ostření se může lišit v závislosti na typu práce, kterou řetězová pila vykonává. K účinnému řezání velmi tvrdého zmrzlého dřeva je zapotřebí ostrý úhel (ne však menší než 25 stupňů)!), u měkkého dřeva je třeba tento parametr zvýšit. Kromě rychlejšího řezání toto řešení snižuje vibrace při řezání a umožňuje hladší chod řetězu.

správně, naostřit, řetěz, motorové

Vzdálenost mezi zarážkou a horní hranou musí být 0,5 až 0,8 mm. Zvětšování této vzdálenosti nadměrným broušením vede k pomalé řezné rychlosti, nadměrným vibracím a zvýšenému riziku zpětného rázu při řezání. Proto je důležité vědět, jak správně naostřit řetězovou pilu, aby řezání bylo co nejsnazší a nejproduktivnější a aby řetěz vydržel tak dlouho, jak má.

Jak vybrousit motorovou pilu pomocí pilníku

K ručnímu broušení řetězu motorové pily potřebujete sadu speciálních nástrojů.

Plochý pilník. je potřeba pro broušení hloubkového dorazu.

Cirkulárka. používá se k ostření břitu, pro tuto práci potřebujete vhodnou tloušťku nástroje.

Rukojeť. má vodítko pro pilovací linku, po které pilník při broušení zubů klouže.

Šablona. potřebná pro vyplňování podél řádků a opravu úloh.

Háček. k odstraňování pilin z řetězu.

Speciální nástroje na broušení řetězu lze zakoupit jako sadu nebo jednotlivě. Některé modely řetězových pil jsou touto sadou vybaveny.

Umístěte šablonu na řetěz tak, aby se vešla do zářezu pod ní. Umístěte kulatý pilník na jeho válečky pod řeznou hranu zubu. Ostřicí nástroj se bude pohybovat po přímce rovnoběžné se stranami šablony.Chcete-li omezovač vybrousit do správné výšky, přiložte šablonu tak, aby doraz zapadl do otvoru v omezovači.

Nárazník s hroty je zpracován podle typu dřeva, které budete řezat. U měkkého dřeva nastavte zarážku vedle slova „SOFT“, u tvrdého dřeva nastavte zarážku vedle slova „HARD“. Pro tuto práci se používá plochý soubor. Pohybujte nástrojem plynule a rovnoměrně směrem od sebe.

Jak naostřit motorovou pilu na stroji

V takových případech se obvykle používá brousek na řetězové pily:

je nutné rychlé a kvalitní broušení řetězu na jednom nebo více strojích;

Po přejetí řetězové pily štěrkem, kameny nebo pískem.

Ostřičky mohou být ruční nebo elektrické.

Elektrické brusky mají motor, který otáčí brusným kotoučem. Není třeba brousit. stačí řetěz upnout na ostřicí lištu pod správným úhlem a brousicí stroj spustit. Tento typ broušení se obvykle používá ve výrobě a umožňuje rychlé a pohodlné zpracování několika řetězů. Otázka, jak správně nabrousit řetěz řetězové pily na pohonné jednotce, nebude působit potíže, protože tento postup nevyžaduje od osoby žádné zvláštní technické znalosti.

Ruční zařízení se připevňují k řetězu namontovanému na liště nebo se připevňují k pracovnímu stolu. Ve spodní části rámečku je soubor, který lze podle potřeby změnit (například z kulatého souboru na plochý). Broušení zubů dvěma až třemi pohyby. Pomocí ručního stroje můžete řetěz nabrousit a upravit a nastavit zuby na stejnou délku.

Technické detaily procesu ostření

Broušení je komplikováno tím, že na zubech je mnoho břitů, které jsou umístěny v různých rovinách a mají různé úhly ostření. Při broušení zubů je nutné provádět stejný počet vratných pohybů a udržovat stejnou tažnou sílu. Všechny zuby se tak brousí stejně.

Pokud řetěz brousíte více než 4-5krát, je nutné snížit hloubkový doraz.

Pokud najdete chybu, zvýrazněte text a stiskněte CtrlEnter.

Výběr souboru

Před broušením řetězu motorové pily je třeba zakoupit sadu na broušení. Nejlepší je, když používáte nářadí pouze od jednoho výrobce. V tomto případě je lepší zakoupit sadu na broušení stejné značky.

Pečlivě si prohlédněte parametry zubu, jeho sklon a rozteč! Předpokládejme, že nejběžnější rozteč je 4-5,5 mm. Přiložte pilník k zubu: nesmí přesahovat horní okraj o více než 1/5 jeho délky. Při ostření udržujte pilník v úhlu 10-30 k vodorovné rovině.