Jak správně navinout vlasec na cívku křovinořezu

Jak navinout strunu na vyžínač trávy

K navíjení struny na benzinovou nebo elektrickou strunovou sekačku nepotřebujete žádné zvláštní dovednosti. Je důležité nejprve určit správný spotřební materiál a poté zvolit nejlepší metodu. Existují dva různé způsoby, jak zavést vlasec do cívky vyžínače.

Základním prvkem spouštěče je žací hlava, což je válcové těleso s cívkou (cívkou) vloženou dovnitř. Zde je navlečena šňůra pro strunovou sekačku (šňůra). Existují dva různé způsoby podávání a navlékání vlasce. Existují celkem tři typy hlavic:

  • Automatické. Vlákno se přivádí poté, co uživatel sníží otáčky motoru. Automatický podavač vláken je skvělým pomocníkem při velkém množství práce. Nevýhodou této hlavy je vysoká spotřeba závitu.
  • Poloautomatické. Tato hlava nevyžaduje od uživatele žádné složité operace. Funguje to tak, že zatímco strunová sekačka pracuje na plné obrátky, vlasec začne automaticky růst. Stačí lehce udeřit hlavou stroje o zem (tím se uvolní zablokování šňůry) a šňůra se odstředivě vytáhne z cívky. Poté se trimovací šňůra zkrátí na požadovanou délku pomocí nože, který je umístěn na krytu nože.
  • Manuální. Chcete-li šňůru prodloužit, musí být stroj zastaven. Strunovou šňůru je pak nutné vytáhnout ručně.

Výběr linie

Abyste mohli strunu strunové sekačky snadno navinout na cívku strunové sekačky, je třeba se rozhodnout, jaké úkoly bude váš zahradní nástroj plnit. Čím silnější vlákno do hlavice navléknete, tím náročnější úkoly dokáže plnit. Všimněte si, že se často používá víceúčelová čára o šířce max. 2 mm. Měření můžete určit pomocí následujících metod:

  • Přečtěte si informace v návodu výrobce;
  • Vhodnost vlasce vyzkoušejte sami tím, že jej zkusíte vložit do otvoru na cívce;
  • Informace o povolených průměrech najdete na cívce.

Podle typu motoru můžete zvolit vlasec, který chcete navíjet na strunovou sekačku. Například příliš silné vlákno může způsobit zvýšení rotačního odporu. Tím se zvyšuje zatížení motoru, což se v budoucnu jistě projeví na kvalitě a životnosti motoru.

Vyhnout se škodám není obtížné. Mějte na paměti, že vedení o průměru do 1,2 mm je ideální pro elektromotory s výkonem do 500 W. Pokud takové vlákno neseženete, můžete použít 1,6mm šňůru. Vlákno o průměru 2 mm se naopak používá pro motory s výkonem nad 1 kW. Za zmínku stojí, že 2mm kord se často používá pro navíjení na ohnutou sekačku. Pokud je hřídel benzínového zařízení rovná, mělo by se použít vlákno o průměru 2,5 nebo 3 mm. Nejsilnějšími čarami by měly být vybaveny pouze výrobky s výkonem 1,3 kW nebo vyšším.

Výběr struny pro vyžínač trávy

V neposlední řadě je to typ linky. Při výběru se vyplatí zvážit, čeho chcete zahradním nářadím dosáhnout. Existuje několik oblíbených průřezů:

  • Kroucená vedení. mají nízkou pevnost v tahu, a proto jsou vhodná pouze pro mladou trávu;
  • zubaté. vyznačují se ostrými hranami vhodnými pro práci v přerostlém plevelu;
  • kruhový. nejběžnější průřez. Tento druh vlasce se dobře hodí na čerstvou trávu, ale není vhodný na keře nebo mrtvé dřevo;
  • Obdélníkový, čtvercový a hvězdicový průřez. vzhledem k jejich nízké pevnosti se používají pro práci na trávnících.

Nejsilnější a nejuniverzálnější je dvoudílná šňůra pro zastřihovače s kruhovým průřezem a jádrem. Je to správná řada pro většinu pracovních míst. Je třeba mít na paměti, že používání rybářských vlasců, obyčejných drátů a jiných materiálů třetích stran jako šňůr představuje nebezpečí pro ostatní.

Jak vyměnit vlasec na vyžínači

Vlákno pro strunovou sekačku je navinuto na cívce, která je umístěna v těle strunové hlavy pro trávu. Nejprve odšroubujte hlavu z lišty křovinořezu a otevřete horní kryt stisknutím bočních západek. U některých modelů se tělo jednoduše odšroubuje.

Navíjení vlasce na jednu cívku

Vezměte 2 m vlasce, prostrčte ho do poloviny otvoru v navijáku a nahoďte ho na cívku. Z obou stran otvoru vyčnívají stejně dlouhé konce čar. Naviňte je obě kolem drážky cívky ve směru vyznačeném šipkou na těle (opačně, než se otáčí cívka na hřídeli vyžínače). Nenavíjejte vlasec až na konec trimmerové šňůry. 10-15 cm dlouhé kousky, které budou použitelné, jsou upevněny v drážkách na boku cívky. Je nutné, aby se vlasec strunové sekačky po zasunutí do hlavy strunové sekačky na trávu neodvíjel.

Vložte naviják do pouzdra hlavy, prostrčte volné konce vlasce otvory v těle navijáku směrem ven. Sestavte hlavu a nasaďte ji na strunovou sekačku. To je vše, výměna vlasce v trimru je hotová.

Jak navinout strunu na strunovou sekačku s dvojitou cívkou

Pokud má cívka dvě části, přeložte vlasec pro strunovou sekačku na polovinu a vložte ohybový bod do speciální drážky na okraji mezi částmi. Konce vlasce začněte navíjet do vlastní drážky jako u jednoduché cívky.

Kolik vlasce navíjet na vyžínač plevele? V závislosti na modelu navinete 2-4 m vlasce. V každém případě ji nenavíjejte příliš pevně a nechte ji volně běžet, abyste ji mohli při práci vytáhnout.

Navíjení vlasce

Navlékání vlasce do cívky strunové sekačky je poměrně jednoduchý postup, pokud dodržíte určitý algoritmus. Až zjistíte, kolik metrů vlasce vám stačí, navinete je na cívku a dbáte na to, aby průměr cívky nepřesahoval průměr okraje. Jakmile se rozhodnete pro délku šňůry, postupujte podle následujících pokynů:

  • Přeložte vlasec na dvě poloviny tak, aby jeden konec vlasce byl o 10-15 cm delší než druhý.
  • Začněte nabíjet od středového korálku, který rozděluje cívku strunové sekačky na 2 části. Najděte drážku, do které vložíte šňůru. Poslední ohněte na polovinu.
  • Určete, kterým směrem je třeba navinout vlasec pro váš vyžínač. Za tímto účelem se pozorně podívejte na pouzdro cívky, kde může být šipka nebo nápis. Označuje směr navíjení. Pokud na cívce není žádné označení, podívejte se na šipku na žací hlavě. navíjejte v opačném směru.
  • Spotřební materiál navíjejte opatrně, cívku po cívce. Snažte se udržet maximální napětí nitě.
  • Po dokončení pokládky šňůry nejprve zajistěte kratší konec materiálu. Vložte ji do drážky na boku cívky podle průměru. Druhý konec (delší konec) připevněte do drážky na druhé straně cívky vyžínače trávy.
  • Po upevnění šňůry k zastřihovači odřízněte její konce. Nezapomeňte ponechat přídavek na šev přibližně 10 cm.
  • Nasaďte naviják se závitem na žací hlavu stroje. Za tímto účelem střídavě vkládejte a utahujte nit do výstupních otvorů hlavy, abyste mohli cívku zařízení vložit do kůže.
  • Vytáhněte vlákno z upevňovacích drážek a potřebnou silou materiál znovu utáhněte. Po dokončení nasaďte kryt a zajistěte jej pomocí svorek.

Šňůru můžete na strunovou sekačku navinout i jiným způsobem, a to tak, že místo jednoho kusu materiálu na ni navážete dva kusy. Nahraďte takto:

  • Jeden konec šňůry ohněte do tvaru háčku.
  • Ve spodní části cívky by měl být otvor pro upevnění vlasce. Vložte ohnutý konec linky.
  • Navíjejte strunu ve směru šipky až do správné úrovně, která není větší než průměr cívky vyžínače.
  • Stejně postupujte i u druhé buňky cívky.
  • Sestavení hlavy jednotky je podobné prvnímu způsobu.

Jak zastrčit vlasec do cívky vyžínače trávy

Chcete-li vyměnit šňůru v zastřihovači, odřízněte kus materiálu správné velikosti přeložením na polovinu. Jedna polovina by měla být o 5-10 cm delší než druhá.

Pro správné navinutí vlasce na cívku musí být střed vlasce složený do smyčky umístěn v drážce středového děliče. Jedna polovina vlasce je pevně omotána kolem horní části dílu, druhá polovina na spodní části. Delší část je navinuta na spodní část. Navíjení se provádí v opačném směru, než je směr otáčení hlavy. Na krytu nebo na boku hlavice by měla být šipka, která označuje směr otáčení. Navíjejte šňůru v opačném směru, než je šipka. Pracujte opatrně a pevně přitlačte cívku k cívce.

Zbylých 10-15 cm vlasce vložte do drážek na horním okraji cívky, aby držel na místě. Když jsou konce zajištěny, cívka se neodvíjí.

Pokud nemáte dostatek vlasce v jednom kusu, můžete namotat dva kusy vlasce místo jednoho. Pak konec vlasce ohněte háčkem a vložte jej do štěrbiny uprostřed středového děliče cívky. Totéž proveďte s druhým dílem. Nyní naviňte nejprve jednu a pak druhou část vlasce na opačné poloviny cívky proti směru otáčení cívky.

Chcete-li vlasec navléknout do sekačky, zasuňte jeho konce do drážek v žací hlavě a vytáhněte je. Nasaďte cívku na kolík cívky a zatlačte ji směrem dolů, dokud nezapadne na své místo, a znovu zatáhněte za konce nití, aby se vytáhly na celou délku.

Vyčnívající konce by měly sahat téměř až ke krytu nože. Přebytečné kousky odstřihněte. Ocelová destička umístěná na krytu může sloužit jako nůž a automaticky zkrátit strunu vyžínače na nadměrnou délku, když je hlava odvinuta.

Cívka je uzavřena ochranným krytem. Vraťte cívku na místo a zatlačte ji dolů, dokud západky v drážkách nezapadnou na své místo. Vždy zkontrolujte, zda je kryt správně nasazen na vyžínači a zda je zachycen, jinak by se mohl během provozu uvolnit. V tomto případě bude cívka vržena silou otáčení.

Nesnažte se zabalit co nejvíce materiálu, jinak se může stát, že se cívka nevejde a nastanou problémy s nasazením a zajištěním krytu. Cívku je nejlepší vyplnit dřevem tak, aby nevyčnívala nad rozměry hlavy.

Kromě mechanických dvounožových sekaček existují také modely s jedním nožem. Rozdíl je v tom, že vlákno je vytaženo pouze na jedné straně. Cívka tohoto typu sekačky nemusí mít centrální desku cívky, ale místo toho má ve spodní desce štěrbinu pro volný konec nitě a v horní desce štěrbinu pro uchycení volného konce nitě.

Se změněnou linkou jste připraveni vyrazit. Nesekejte hustý plevel ani větvičky křoví. nejedná se o práci se sekačkou na trávu. Abyste předešli zranění a přetržení vedení, nedovolte, aby se pod sekačku dostaly kameny a větve.

Pro sekání trávy stačí jedno naplnění bubnu s vyztuženým vlascem na plochu 400-600 m2.

Jakmile se žací lišta v důsledku vaší práce opotřebuje, vypněte sekačku a sejměte kryt žací hlavy. Vytáhněte šňůru ze zářezu, vytáhněte ji na správnou délku a znovu ji vložte do zářezu. Množství materiálu navinutého na cívce vystačí podle modelu na 5 až 10 operací. Při výměně krytu pečlivě zkontrolujte, zda v drážkách, v nichž jsou upevněny spojovací prvky, nejsou překážky, a pokud ano, pečlivě je očistěte.

Po opotřebení žacího vlasce je nutné žací hlavu znovu demontovat, vyjmout cívku a navinout pracovní žací vlasec zpět.

Jak funguje strunová hlava křovinořezu: Proč potřebujete vědět, jak funguje?

V závislosti na modelu jsou k dispozici různé křovinořezy nejen vnější, ale i vnitřní. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Zde je návod na demontáž hlavy strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na ruční žací hlavě. Princip demontáže poloautomatické hlavy s pružinou uvnitř je prakticky totožný s výše uvedeným návodem.

Princip fungování poloautomatického vyžínače trávy je následující:

  • Uvnitř hlavy je cívka, která je upevněna na drážkách, aby se nemohla volně pohybovat
  • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
  • Na vodítku je navinutá střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Tato délka se obvykle pohybuje mezi 1 a 4 metry
  • Pokud je třeba během práce prodloužit délku vlasce, stiskne se vyčnívající část cívky, aby se uvolnila z drážek. Vlákno pro zastřihovač se navíjí na cívku a prodlužuje se
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte upínací sílu a pokračujte v sečení

Výhodou ořezávače vláken je, že ve srovnání s kovovými kotouči není třeba je znovu brousit jako spotřební materiál. Navíc, pokud se do cesty postaví kámen nebo dřevo, strunová lišta vyžínače se jednoduše odpojí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor nástroje, jako je tomu u kovových řezacích nožů.

Poté, co jste se seznámili s konstrukcí a provedením typů žacích nebo strunových hlav, je třeba se zabývat procesem navlékání vlasce do cívky strunové sekačky. V této oblasti má většina majitelů elektrického nářadí potíže.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 1782

Navíjení vlasce na strunovou sekačku

Odměřené a úhledné vyjmutí cívky z cívky strunové sekačky umožňuje přejít přímo k navíjení vlasce. Konstrukce hlavy a počet a poloha uzavíracích otvorů určují pořadí operací i použité metody. V současné době existuje několik různých cívek v závislosti na počtu vláken vlasce a způsobu jeho navinutí:

Naviják s jedním úponkem na vyžínač trávy

Mnoho majitelů a provozovatelů si pochvaluje snadné používání a nakládání jednoho stožáru. V závislosti na výrobci je vedení k dispozici v různých délkách od 2 do 5 metrů. Konec vlasce je zasunut v hlavě do speciální technologické drážky nebo otvoru a je navinut v opačném směru, než je pracovní otáčení cívky. Většina cívek má na vnější straně těla šipky, které ukazují směr pohybu cívky vyžínače trávy.

Po navíjení je třeba ponechat 15-30 cm volného konce, aby se zvýšila odstředivá síla, která je rozhodující pro vytahování ořezových šňůr na automatických a poloautomatických cívkách. Zbylý konec zasuňte do pracovního otvoru v cívce a znovu sestavte hlavu.

Střihací hlava se dvěma svorkami

Po vyjmutí cívky z těla cívky určete počet navíjených vlasců (1 nebo 2). Mezi cívkami s jednou a dvěma drážkami není zásadní rozdíl, ale neopatrné navíjení do dvojité drážky může způsobit provozní problémy. Vzhledem k pravděpodobnosti propletení sousedních vlasců nástroje může být nemožné odstranit nový vlasec po opotřebení pracovních úponů.

Bez ohledu na počet zásuvek je nutné použít střihací šňůry začínající na délce 1 šňůry.5 až 3 metry. Navíjení musí být prováděno v opačném směru otáčení hlavy, protože navíjení s otáčením hlavy by neumožnilo vyjmutí vlasce z cívky. Po vložení vlasce do cívky strunové sekačky navlékněte volné konce (15-30 cm) do připravených otvorů. Poté hlavu sestavte v opačném pořadí než při demontáži a zkontrolujte, zda funguje. Nebojte se, že by konce obou úponků byly příliš rozdílné velikosti, protože nůž nasazený na krytu nože přebytečné části při spuštění strunové sekačky odřízne.

Hlava strunové sekačky s automatickým navlékáním vlasce

některé modely dostupné na trhu jsou vybaveny cívkou s automatickým navíjecím mechanismem. Stačí jen správně zastrčit a zajistit konce v hlavě a navíjení provede nástroj sám, když je uveden do pracovního režimu. Chybné navinutí vlasce na křovinořez s touto hlavou je téměř nemožné, protože cívka sama zjistí polohu úponků. Výhodou automatické strunové hlavy je snadné navlékání, ale nevýhodou je časté poškození mechanismu kvůli složité konstrukci a vysoká cena.

Blok: 3/3 | Počet znaků: 3075

Typ střihací hlavy

Hlava je pouzdro se zabudovanou cívkou. Mnoho lidí ji nazývá bobbin. Pro přípravu nástroje k použití je třeba nejprve na cívku nainstalovat vlasec pro vyžínač. Ne všechny hlavy fungují stejně. Existují tři základní typy podle způsobu zavádění vlákna (šňůry):

  • Automatické. Užitečné při sekání velkých ploch. strunová sekačka je podávána při snížených otáčkách motoru. Hlavní nevýhoda: Spotřebuje hodně vlákna.
  • Poloautomatické. Podává spotřební materiál při vysokých otáčkách. Pro uvolnění stačí lehce bouchnout o zem, aby se vlasec uvolnil z cívky. Odřízněte přebytečný vlasec nožem na bezpečnostním krytu.
  • Manuální. Název určuje, jakým způsobem je linka napájena. Po předchozím odpojení stroje je nutné jej vytáhnout ručně.

Automatický model umožňuje pracovat nepřetržitě a zastavit techniku pouze na dobu odpočinku.

Jak vyjmout cívku a vyměnit vlasec pro vyžínač

Majitelé vyžínačů, především začátečníci, propadají panice, když je třeba vyměnit řezací nástavce nebo struny na cívce vyžínače. Uživatelé příliš často jednoduše odšroubují žací hlavu, aniž by si uvědomili, že se odšroubovává opačným směrem. Abyste tomu předešli, pokud budete potřebovat vyměnit nástroje, doporučujeme přečíst si níže uvedené pokyny krok za krokem.

  • Před podáváním vlasce do cívky vypněte motor křovinořezu nebo vypněte napájení elektrické strunové sekačky, aby nedošlo ke zranění v důsledku neúmyslného spuštění žacího ústrojí.
  • Odšroubujte bit na hřídeli převodovky. Za tímto účelem je třeba hřídel zajistit vyrovnáním otvorů na podložce a ose a vložením kovové tyče nebo šroubováku.