Jak vyříznout zásuvky ve stěnovém panelu

Instalace podomítkových zásuvek: Jak instalovat podomítkovou zásuvku do betonu a sádrokartonu

Zásuvka je nejen nepostradatelným funkčním prvkem elektrické instalace pro připojení domácích spotřebičů, ale je také významným detailem interiéru.

Bezproblémové fungování zásuvky i její upravený vzhled závisí do značné míry na přesné instalaci, že?? Pro zajištění správné instalace je třeba vzít v úvahu řadu nuancí, z nichž jednou je správné umístění průchodek.

Nikdy předtím jste zásuvku neinstalovali a bojíte se, že uděláte chybu? Pomůžeme vám s tím. v tomto článku se blíže podíváme na různé typy zásuvek a ukážeme vám, jak je správně instalovat.

Pozornost je věnována také instalaci elektrických zásuvek do běžných typů podkladů. beton, sádrokarton, obklady. Materiál je doplněn přehlednými fotografiemi a užitečnými videi.

Určení počtu

Otázka, kolik by mělo být zásuvek, je velmi jednoduchá. Musíte znát přibližný počet spotřebičů, které budou ve vaší kuchyni. K jejich počtu je třeba přidat několik dalších pomocných zásuvek. V úvahu je třeba vzít také následující body:

 • Pro výkonné spotřebiče, které musí být neustále zapnuté, jsou potřeba samostatné zásuvky;
 • Ty je třeba instalovat zvlášť pro digestoř;
 • pro ostatní kuchyňské spotřebiče, cca 3 až 4 zásuvky.

Při montáži zásuvek je třeba dodržovat určitá pravidla. Co jsou zač?

Jak ji správně nainstalovat

 • Je však třeba mít na paměti, že nad pracovní plochou odborníci doporučují paralelní zapojení alespoň tří zásuvek. Nejlepší je vložit nový třížilový měděný vodič. pro spotřebiče evropského typu.

přípravné práce

Oblíbený design kuchyně. skleněná zástěra. Toho lze využít k optickému zvětšení prostoru a vytvoření slavnostní atmosféry.

Samotné sklo má mnoho výhod, ale při jeho instalaci je třeba vzít v úvahu všechny jemné detaily, včetně montážních otvorů pro zásuvky. Pokud nejsou vyříznuty předem, nebude možné je později nainstalovat.

Instalace jakéhokoli materiálu zástěry je téměř stejná. Zpočátku je třeba připravit nástroje a samotný povrch:

 • Pro upevnění zásuvek je třeba pracovat s hořákem, korunkou a dlátem;
 • Doporučuje se používat třívodičové kabely o průměru 2,5 mm s dvojitou izolací, zástrčky, rozbočovací krabice, samotné zásuvky 16 A a více, zástrčky a samořezné šrouby.

Jakmile se rozhodnete pro počet spotřebičů a zásuvek a nakreslíte schéma, musíte údaje o elektrických bodech přenést tužkou přímo na zeď

Je velmi důležité pochopit, z čeho je kuchyňská zástěra vyrobena

Pro instalaci opatrně vyřízněte otvor do obkladu nebo překližkového podkladu. Nejtěžší je skleněná pracovní deska. V tomto případě je třeba výrobci zástěry předem zadat parametry podle rozmístění a umístění spotřebičů.

Výška zástěry kuchyňské linky

Vzdálenost od hotové podlahy k pracovní desce je 850-950 mm v závislosti na výšce uživatele. Zásuvka 220 V nesmí být umístěna v blízkosti pracovní desky, protože by to bylo nepříjemné a mohlo by dojít k vniknutí vody. Nezapomeňte na kuchyňskou podlahovou lištu. pro instalaci je třeba ponechat určitou vzdálenost, obvykle 15 až 30 mm. Je chybou montovat rámeček zásuvky v jedné rovině s okrajem kuchyně, protože to není estetické a může se to špatně čistit.

Optimální výška zásuvek 950-1050 mm od hotové podlahy ke středu elektrického bodu nebo 100 mm od desky.

Pravidla instalace

Při umísťování napájecích zdrojů dodržujte normy elektrické bezpečnosti:

 • Neumisťujte žádný spotřebič zapojený do zásuvky v okruhu jednoho a půl metru od zásuvky.
 • Vzdálenost mezi zásuvkou zástěry a podlahou musí být jeden až jeden a půl metru.
 • Vodiče a zástrčky musí být vodotěsné.
 • Nikdy neinstalujte elektrické zásuvky do kuchyňské zástěry nad sporákem a dřezem.
 • Důležité! Samotný postup montáže zásuvek do kuchyňské zástěry není technicky složitý, ale skládá se z několika kroků, z nichž každý by měl zohlednit seznam nuancí.

Pokud existují pochybnosti o tom, zda lze každou z nich zohlednit, je lepší přenechat proces instalace zdrojů napájení odborníkům, protože chyby v tomto druhu práce mohou mít nebezpečné následky.

Zajímavý článek: Vlastnosti kuchyňských zástěr z PVC

Typy a velikosti EB

Montážní nádoby pro kování jsou k dispozici v široké škále modelů a modifikací. Tato rozmanitost je pro nezkušeného spotřebitele obtížně pochopitelná. Velikosti a typy zásuvek jsou určeny pro různé montážní podmínky. SW jsou vyrobeny z odolného a nehořlavého plastu. PVC a polypropylenu. Tyto materiály jsou vysoce dielektrické a lze je zpracovávat řeznými nástroji. Díky plasticitě je možné vyrábět výrobky se složitou geometrií a různými barvami.

Existují 4 typy plastových krabic z hlediska tvaru:

Válcové skříně se používají především k upevnění vypínačů a zásuvek. Oválná pole představují protáhlou elipsu, ve které je umístěno několik bodů připojení k elektrické síti najednou. Obdélníkové krabice se používají k umístění nízkonapěťových armatur pro připojení konektorů televizních, rozhlasových a hi-tech zařízení.

Samostatná skupina zásuvek je reprezentována blokovými prvky. V podstatě se jedná o kulaté krabice, které mají boční výstupky přecházející jeden do druhého ze dvou krabic. Tato funkce umožňuje propojovat zásuvkové boxy do bloků o libovolném počtu prvků. Takové řešení eliminuje potřebu používat rozšíření pro více zásuvek.

Rozměry

Plastové zásuvky mají obvodový lem. Je třeba jej připevnit k povrchu stěny. SW se vyznačují vnějším a vnitřním průměrem. Vnější rozměr zásuvky (podél okraje) může být 68. 71 mm. Vnitřní průměr se pohybuje od 60 do 66 mm. Různí výrobci mohou mít mírně odlišné velikosti betonových zásuvek. Všechny jsou však určeny pro standardní zásuvky a rozvaděče. Standardní rozměry montážní krabice jsou 60×45 mm, kde první číslo je vnitřní průměr a druhé číslo udává hloubku pláště.

Uvnitř krabice jsou v pravidelných vzdálenostech od sebe umístěny 2 nebo 4 podélné výztuhy, do kterých jsou zašroubovány malé samořezné šrouby. Po instalaci zásuvky do betonové stěny provlečte hlavičky samořezných šroubů otvory ve svorkovnici. Šrouby se zašroubují až na doraz a upevní kování uvnitř kádinky.

Kromě standardní výšky nádoby 45 mm jsou v průmyslu k dispozici nádoby hluboké 60 až 80 mm. Zapuštěné sklenice se používají jako výdejní boxy. To umožňuje umístit do jediného kontejneru velké množství elektrických spojovacích prvků.

Sestavte skupinu bodových (jednoduchých) desek RC za předpokladu, že vzdálenost mezi jejich středy bude 71 mm. U blokových mís jsou spojovací prvky dlouhé 5 až 6 mm.

Další rady

Zásuvky se mohou během používání přehřívat, což může způsobit oxidaci kontaktů a svorek a spálení jader. Abyste se vyhnuli vypnutí celého bytu během renovace, je vhodné vybavit vedení trimru vlastním jističem na 16-25 A. Toto zařízení zabrání možnosti zkratu.

Pro ovládání malých spotřebičů, jako jsou odsavače par, lampy, toustovače a multifunkční vařiče, je vhodné instalovat vypínače se skrytou kabeláží.

Při instalaci zásuvek dbejte na to, aby byly uživatelsky co nejpřívětivější a odpovídaly bezpečnostním předpisům. Je vhodné zvolit výšku, ve které jsou zařízení instalována, aby je bylo možné pohodlně používat v různých situacích. Pokud je kuchyně velká, musí být zdroje energie od sebe vzdáleny maximálně 100 cm. To poskytuje ženám v domácnosti naprostou volnost pohybu.

Jak vytvořit zásuvku na kuchyňské zástěře

V závislosti na designu a stylu kuchyně může být vývod zástěry podle potřeby namontován uvnitř nebo na povrchu. Výběr závisí na materiálu stěn, velikosti místnosti a prioritách hostitelky.

Aby bylo možné vytvořit vnitřní zásuvku, musí být před montáží panelu vytvořen otvor a zazděna objímka. V něm je pak upevněna svorkovnice se svorkami a kontakty. Pro montáž vnějšího krytu do zástěry je třeba udělat otvor ve tvaru svorek.

Montážní standard pro výrobky určené k povrchové montáži spočívá v předmontáži držáku do stěny pro upevnění skříně. K tomu se používá dřevěný blok, který je upevněn ve výklenku. Pro upevnění zásuvky jsou vyvrtány 3 otvory. pro kabely a šrouby.

Nejlepší možností je interní instalace. Díky tomu výrobky nevyčnívají nad pracovní desku a spotřebiče a příslušenství lze namontovat v jedné rovině se stěnou.

Jak vyříznout otvor pro zásuvku na kuchyňské zástěře

Nejjednodušší je udělat otvory do dřevotřísky. Použijte ostrý nůž, ruční pilku nebo elektrickou skládačku. Po řezání je třeba hrany ošetřit jakýmkoli tmelem, aby byly chráněny před vlhkostí.

U keramických dlaždic lze otvory po předvrtání obrysu zhotovit diamantovým vrtákem, ručním hořákem nebo strunou.

Nejtěžší je práce se sklem. Je téměř nemožné udělat otvor do tvrzeného materiálu vlastními silami. Tento postup je vhodné zahrnout do objednávky na zhotovení zástěry od společnosti. K tomu je třeba vše přesně změřit a vypočítat, abyste dosáhli dokonalého překrytí otvorů a drátů.

Algoritmus postupného připojování

Zásuvky na kuchyňském panelu instalujte v následujícím pořadí.

 • Žíly kabelu jsou odizolovány a pocínovány.
 • Konce kabelů se zasunou do montážních krabic a svorkovnic. Pevně je utáhněte. Zkontrolujte kvalitu kontaktů vytažením vodičů.
 • Blok je upevněn. Zajistěte rám zašroubováním kolíčků s křídlovou maticí. Aby byla zásuvka bezpečně upevněna, je třeba zástrčku několikrát zasunout do svorkovnice a poté ji vytáhnout.
 • Vnější kryt je pevný. Vypnutí napájení v místnosti, připojení kabelů k síti.

Vrtání otvorů do dlaždic

Vyrážení otvorů do dlaždic

Vrtání otvorů pod dlaždice

Vložení kabelu do rozvodné skříně

Instalace nástěnné montážní krabice a zásuvek

Instalace dílčích příček v betonové stěně

Před zapnutím napětí ještě jednou vizuálně zkontrolujte obvod, abyste vyloučili možnost zkratu.

Obecné rady pro záplatování děr ve stěně

K opravě defektu po odstranění zásuvky ve zdi potřebujete minimální zručnost a několik užitečných pokynů:

 • Otvory vždy vyčistěte a odstraňte z nich všechny nečistoty a snadno oddělitelné částice;
 • před broušením ucpaného otvoru počkejte, až malta důkladně zaschne nejen zvenku, ale i uvnitř mezery;
 • pokud je poškození malého průměru a malta je obtížně prostupná, lze ji mírně zvětšit, aby se prostor snadno a účinně vyplnil.

Po zalátání otvorů po demontovaných elektrických bodech nejsou tyto příčky obvykle ničím zatíženy. Na tato místa raději nepřibíjejte police ani žádné dekorace.