Co řezat dřevo v domácích podmínkách

Jak pracovat s ruční pilou

Pila musí být vedena, jinak začne bloudit. To je třeba brát doslova. Dřevo je živý materiál a jeho chování je nepředvídatelné. Silné hřebeny, suky, praskliny, vysoká vlhkost a obsah pryskyřice velmi ztěžují řezání.

Z tohoto důvodu neexistuje univerzální nástroj, který by zohledňoval všechny rozmary dřeva, ale existuje mnoho různých speciálních pil. Tvar a pořadí zubů není dáno materiálem, z něhož je pilový kotouč vyroben, ale jeho zamýšleným použitím. Některé nástroje mohou řezat pouze v přímce, jiné lépe řežou v kruhovém obrysu.

Při řezání se pohybuje pouze pila, obrobek musí být bezpečně upevněn. Proto potřebujete stabilní podporu. Např. pracovní stůl nebo pilový kůň. Obrobek zajistěte svorkou nebo držadlem a zvláště velké obrobky podepřete kolenem.

Řezání začíná a končí opakovaným lehkým tahem pily v opačném směru, tj. vytváří se „stopa“. Na konci řezu musíte zbytek pevně držet, aby se spolu s kusem dřeva neodlomil.

Řezání je jedním z nejčastějších úkonů při práci se dřevem. Čistý a rovnoměrný řez není problém, pokud máte správný nástroj a víte, jak ho používat.

Na fotografii (shora dolů): velká a malá pilka na železo; pila na záda; pila s úzkým listem. Na levé straně se nachází pila.

Dláta

Dláta se vyrábějí v různých šířkách a zakřiveních. Zakřivení je označeno číslem. Čím strmější je zakřivení, tím vyšší je počet. Číslo 3 je téměř ploché, zatímco číslo 11 má tvar písmene U. Dláta číslo 10 nebo 11 samozřejmě řežou hlouběji a odstraňují více dřeva než dláta číslo 3. Naopak dláto s číslem 3 je vhodnější pro povrchovou úpravu. Dláta s úhlem do V číslo 12 mají širokou škálu úhlů od 24 do 90 stupňů, ale nejčastěji se používají dláta s úhly od 60 do 70 stupňů.

Při výběru dláta věnujte pozornost rukojeti, aby se nástroj při položení na stůl neválel po podlaze. V opačném případě byste museli čepel neustále vyměňovat.

Při výběru dláta byste měli mít na paměti také velikost a typ závitu, který chcete udělat. Ruční dláta jsou vhodnější pro ruční práci, ale pro jemnější detaily jsou potřeba menší nástroje. Sochařství a reliéfní řezbářství vyžaduje standardní dláta s těžkými rukojeťmi.

Řezbáři používají různé typy sekáčů v závislosti na jejich úkolech, ale nejčastěji se používá přímočará pila.

Skládá se z vyměnitelné čepele z vysoce uhlíkové oceli, která je upevněna na ocelovém rámu s rukojetí. Sloučenou obloukovou pilou lze vytvářet úzké zakřivené linie, je však třeba značné trpělivosti, aby se čepel nezlomila nebo nedeformovala. Řetězová pila se používá také k odstraňování přebytečného dřeva.

Jaký je nejlepší způsob snížení?

Kotoučová pila

Je to nejpohodlnější nástroj pro řezání desek. Má vyšší řezný výkon než některé jiné elektrické nástroje. Je však třeba mít na paměti, že kotoučové pily mají různé vlastnosti a použití.

řezat, dřevo, domácích, podmínkách

Před nákupem pily se rozhodněte, k čemu ji budete používat. Hlavním použitím kotoučových pil je řezání nebo řezání desek.

Při výběru kotoučové pily je třeba zohlednit hloubku řezu. Kotoučové pily jsou k dispozici s hloubkou řezu od 30 do 130 mm. Zjistěte, jak silnou desku řežete, a podle toho si vyberte pilu.

Při výběru pilového kotouče pro vaši kotoučovou pilu se také vyplatí zvolit správný přístup. Pokud je třeba provést čistý řez, je třeba zvolit pilový kotouč s vyšší frekvencí zubů. Pokud jsou zuby na kotouči rozmístěny řídce, je práce rychlejší, ale mnohem hrubší. Důležité je, aby kotoučová pila vytvářela hladké řezy bez třísek. Více se o tom dočtete v mé knize. Více se o něm dočtete v sekci „KNIHA“.

Pro začátek u kotoučové pily nastavte hloubku řezu na tloušťku desky. Tímto způsobem můžete provést nejlepší možný řez na téměř jakémkoli povrchu bez zanechání stop.

Nezapomeňte však, že při řezu pod úhlem 90 stupňů je hloubka řezu jedna, ale při řezu pod úhlem 45 stupňů je hloubka řezu mnohem větší. Pak se ujistěte, že kryt nože nepřekáží, jinak se neotevře.

Zajistěte desku, je důležité, aby při práci neklouzala po stole, což vyžaduje zarážku podél a na konci obrobku. Mimochodem, některé kotoučové pily jsou vybaveny šroubem s palcem, který umožňuje nastavit úhel řezu. Kotoučové pily mají obvykle rozsah 90 až necelých 45 stupňů, takže můžete provádět úhledné úhlové řezy.

Při používání kotoučové pily nezapomínejte na bezpečnostní pravidla. Vždy používejte ochranné brýle nebo ještě lépe celoobličejovou masku. Nezapomeňte, že téměř všechny nástroje jsou určeny pro praváky, což znamená, že všechny piliny a jiné nečistoty budou zpod pily létat z levé strany, takže leváci by měli více dbát na bezpečnost očí a dýchacích cest.

úhlová bruska nebo úhlová bruska

Někteří řemeslníci doporučují používat úhlovou brusku, pokud máte velký objem práce a nízké požadavky na kvalitu.

Tuto metodu v žádném případě nezkoušejte. Úhlová bruska je určena na sváry nebo řezání cihel a bez pily se prostě neobejdete. Řezání desek úhlovou bruskou je nebezpečné.

Při řezání prken tímto nástrojem se řemeslníkům doporučuje nasadit kotoučovou pilu. Představte si, že při práci úhlová bruska zachytila kus dřeva v jednom ze zářezů, vy okamžitě uvolníte tlačítko napájení (ti, kteří s ní pracovali, vědí, že po vypnutí kotouče provede ještě několik otáček) a kdo ví, kde svůj nástroj poté najdete, na podlaze o pár metrů dál nebo ve svém těle.

Nebo pokud se kotouč rozžhavil a praskl, což je také možné, rozletí se kousky rozžhaveného odřezávacího kotouče po okolí a některé z nich mohou dopadnout na vás. Jiní řemeslníci používají kotouč s pobeditovým hrotem, který také může snadno skončit v noze.

Proto je lepší neriskovat a používat nástroje, které jsou pro tento druh práce speciálně uzpůsobené.

Pila na železo

Chcete-li pilkou na železo provést čistý řez, musíte si nejprve tužkou na desku nakreslit linii pilového ořezávače, poté obrobek umístit tak, aby se s ním dalo pohodlně pracovat, zajistit jej v dané poloze. Dalším krokem je nastavení pily pod úhlem přibližně 60 stupňů k obrobku a vedení pily palcem tak, aby probíhala rovně podél linie řezu.

Začněte řezat, jakmile je zářez dostatečně hluboký, aby pila mohla snadno „chodit“, aniž by zakopla o značku, můžete ji otočit do pohodlné polohy, obvykle 90 stupňů, a řezat, dokud se vám to nepodaří. Pokud je dřevo mokré a měkké, zuby pilky na železo se v něm zasekávají, což zvyšuje náročnost a časovou náročnost práce.

řezat, dřevo, domácích, podmínkách

Abyste si usnadnili život, měli byste nástroj namazat vodou a mýdlem, což vám usnadní práci. Pokud jste začátečník, nemusí být první řezy příliš rovné, proto je nejlepší použít jako vodítko špalík.

Pokud potřebujete provést šikmý řez, použijte pokosovou pilu. Drážky pro pilku na železo jsou již v pilce na železo zhotoveny. Stačí ji připevnit k pracovnímu stolu, vložit obrobek do připravené drážky a řezat pod správným úhlem. Získáte rovnoměrný řez téměř bez třísek.

Pokud si myslíte, že práci zvládnete sami, je lepší použít pilku na železo, abyste desky krásně nařezali. Pro úhledné řezy podél desky je nejlepším nástrojem kotoučová nebo okružní pila.

Při řezání desek je důležitá přesnost a preciznost, jedná se o pečlivou a časově náročnou práci. Hlavně nikdy nezapomínejte, že jakékoliv ruční a zejména elektrické nářadí vám může ublížit, nezanedbávejte pravidla bezpečnosti, je lepší se pojistit, protože zdraví je nejdůležitější.

Řezání kmene na desky motorovou pilou

Často se stává, že pro vlastní potřebu potřebujete vyrobit jen malé množství prken nebo fošen. Nákup stroje v takovém případě samozřejmě nepřipadá v úvahu. S určitými znalostmi a dovednostmi je mnohem výhodnější řezat klády vlastníma rukama pomocí elektrické řetězové pily nebo benzinové pily. Přestože je tato práce poměrně pracná, výsledek je zcela oprávněný.

Většina odborníků se domnívá, že pro tento účel je vhodnější motorová pila. Tento typ zařízení je výkonný a může být používán nepřetržitě po dlouhou dobu. Pracuje také bez elektřiny, takže můžete pracovat mimo dosah elektrické sítě, například na pozemku.

K rozřezání kmene na desky motorovou pilou potřebujete také speciální nástroje, jako je mechanismus pro zajištění kmene, rám pily a vodítko pro řezání kmene. Vodicí lišta pily musí být připevněna k liště řetězové pily tak, aby bylo možné nastavit prostor mezi vodicí lištou a řetězem. To umožňuje vytvářet desky různých tlouštěk. Vyplatí se zakoupit řetěz speciálně určený pro podélné řezání. Má speciální úhel pro broušení zubů. Vodicí lišta může být vyrobena z kovového profilu správné délky nebo z rovné pevné desky.

Před zahájením práce odstraňte z kmenů kůru a větve a pečlivě zkontrolujte, zda na kmenech nejsou nějaké vady. To umožňuje zvolit nejvhodnější vzor řezu, a tím snížit množství odpadu, který může vzniknout.

Pokud řežete klády podélně, měli byste se ujistit, že hustota dřeva je stejná po celé šířce klády. Protože hustota dřeva ze severní části kmene je mnohem vyšší než z jižní části, provádí se řezání v rovině směřující od východu k západu (nebo v opačném pořadí).

Nejprve je třeba odstranit desky ze dvou protilehlých okrajů kmene. Vznikne tak trám s dvojitým okrajem, který se podle řezacího plánu rozřeže na stejně silné desky nebo jiné řezivo. Výsledným produktem je neohoblovaná deska, kterou je třeba následně olemovat.

Okružní pila je skvělým pomocníkem!

Jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro tento úkol je kotoučová pila! Stačí znát několik základních pravidel. Za prvé, dřevo se musí pohybovat v podélném směru.

Je zřejmé, že na běžném vodorovném stole ji prakticky nelze vyrobit, protože se při řezání kutálí z místa na místo, což je velmi nepohodlné a může způsobit zranění! Což bychom vůbec nechtěli.

Ale co dělat?? Existuje trik, který je znám všem profesionálům pod krycím názvem „fin“.

Žebro je zařízení, jehož tloušťka odpovídá šířce řezu. Je však nutné instalovat věc tak, aby bylo možné opravit, korigovat její polohu. To je velmi důležité!

Kmen je rozřezán na prkna dvěma osobami následující technikou: nejprve je kmen rozřezán podélně, tj. práce je prováděna obvyklou technikou. Po úplném zasunutí žebra se vloží distanční vložka, která by měla být o něco širší než šířka řezu. Svěrka s rukojetí, která slouží ke dvěma účelům, z nichž jeden je držet pilu na místě a druhý ji pohodlně vytahovat.

Pilníková podložka v tomto místě zabrání tomu, aby se deska kdekoli vychýlila, což je velmi užitečné! Pak je třeba postupovat takto: první pracovník táhne předmět za svorku, zatímco druhý jej přitiskne k pravítku, které se v tomto případě používá k určení šířky desky!

Obsluha stroje má v rukou lepší práci! Práce se zlepšuje! Rychlost akce je překvapuje!

Charakteristické rysy

„TAIGA T-1“

Tento model pily má malé celkové rozměry a je poháněn elektromotorem. Používá se k řezání kulatiny i velkých kusů dřeva na desky.

Má pevný kovový rám. Žádné kmitání pilového kotouče (vlny) při řezání. Řeže malé kmeny o průměru. Nízká cena a nízká spotřeba energie. Malé rozměry umožňují přepravu i v minibuse.

„TAIGA T-2“

Jedná se o levný stroj s výkonem pouhých 7,5 kW. Jeho kovový rám má velkou bezpečnostní rezervu, která je navržena tak, aby vydržel poměrně dlouho. Výkon modelu závisí na zpracovávaném produktu a může se pohybovat mezi 5 a 10 m3. na směnu.

Stroj lze volitelně vybavit řídicí jednotkou Micron-4, která řídí a automatizuje téměř všechny výrobní kroky.

Použití přístroje Micron-4 umožňuje obsluze přesně, precizně a bezchybně mapovat prořez a také matematicky vypočítat a korigovat tloušťku prořezu. Všechny výpočty jsou uloženy v paměti elektronického pravidla s 8 paměťovými místy.

„TAIGA T-2B

Z hlediska technických vlastností a designu jej lze považovat za jedinečné zařízení. Vybaven úsporným čtyřtaktním benzínovým motorem o výkonu 10 kW (13 l/výkon). Při plném zatížení spotřebuje motor pouze přibližně 1.5 l benzínu AI-92.

Pro zahřátí motoru před očekávaným zatížením je navržen volnoběh, čímž se prodlužuje jeho životnost.

Konstrukce pily se skládá ze standardního rámu pily Taiga, ale je vybavena držáky pro instalaci elektromotoru namísto benzinového motoru.

Přístroj T-2B lze provozovat v terénu přímo na mýtině, samozřejmě tam, kde není k dispozici elektrické vedení.

V závislosti na průměru řezaných kmenů může TAIGA-2B za jednu směnu řezat přibližně 10 kubíků.

„TAIGA T-2M“

Tento model pásové pily má poměrně silný, 11kW elektromotor, díky kterému je možné řezat velké kmeny s hustým dřevem.

Konstrukce je dostatečně robustní, aby vydržela nepřetržitý vícesměnný provoz až do 10 cbm./м. na směnu.

Tato pila může být stejně jako pila T-2 vybavena elektronickým řízením Micron-4, které automatizuje mnoho pracovních procesů.

„TAIGA T-3

Model T-3 je určen pro vícesměnný provoz se všemi hustotami řeziva. Power

Výkon elektromotoru je 11 kW, má zesílenou konstrukci řezacího vozíku, která zvyšuje průměr řemenice až na 60 cm, což zvyšuje životnost pilového pásu.

Tento model je určen pro poměrně vysoké zatížení s minimem rychlých úprav. To vám umožní pracovat bez dlouhých přestávek na seřízení zařízení.

Při řezání velkých kmenů má T-3 řezný výkon přibližně 12 cbm/m. za jednu směnu.

Pojezd pily podél zpracovávaného kmene lze nastavit samostatně a navíc je vybavena multifunkčním elektronickým pravítkem typu Micron. 4, které automatizuje pracovní proces.

Řezání běžnou pilkou na železo

Než začnete řezat kvalitní dřevotřísku, musíte se nejprve rozhodnout, jak dokonalý by měl být řez. Čistší hrany se vytvářejí pomocí pily s jemnými zuby. Lze však použít i běžnou pilu na dřevo. Poté jsem jednoduše obrousil linii řezu smirkovým papírem, abych odstranil vzniklé třásně.

Pokud máte po ruce ruční kotoučovou pilu, otázka, jak doma řezat dřevovláknité desky, samozřejmě odpadá. Dobrá kotoučová pila zvládne řez stejně dobře jako pila elektrická. Ruční kotoučové pily jsou obvykle vybaveny výsuvnými zarážkami, které umožňují přímý řez.

Nasaďte vodítko, které se hodí k obrobku

Není problém nastavit vodítko, po kterém bude pila jezdit. Změřte referenční rozměr. délku od okraje kotoučové pily k okraji ocelového pilového pásu. a někam si ho zapište, například na stěnu dílny, abyste měli přehled! Dále je třeba na překližku vyznačit: šířku řezaného dílu, tloušťku samotného pilového kotouče a základní velikost.

Jako vodítko použijte ocelové pravítko od dodavatele stavebních materiálů. Mnohem jednodušší a levnější je však použít pilu řezanou z překližky, jejíž jedna strana je vyrobena z výroby, tj.е. plochý, pro tento druh práce zcela vhodný.

Abyste zabránili poškození povrchu překližky patkami svorek, položte pod ně například kusy staré překližky.