Vedení kotoučové pily vlastníma rukama

Vedení kotoučové pily vlastníma rukama

Ve svém městě prodávám výrobky ze dřeva online. Asi před sedmi lety jsem si koupil dobrou sadu ručních kotoučových pil. Tato sada měla spoustu zastávek a v průběhu let jsem jich také několik koupil. Teď si uvědomuji, že jsou v havarijním stavu a samotná okružní pila není v nejlepším stavu. Rozhodl jsem se, že si objednám nový a zastávky si vyrobím sám. Jen abych zjistil, co jsem se za ta léta naučil. Po dokončení jsem si myslel, že by pro vás mohlo být užitečné vědět, jak vyrobit zarážky pro kotoučovou pilu.

Vedení kotoučové pily vlastníma rukama

Každý, kdo někdy používal kotoučovou nebo přímočarou pilu, ví, jak obtížné je provést čistý řez bez vodicí lišty. Ať se snažíte vést nástroj po přímce jakkoli, odchýlí se a výsledkem je nerovnoměrný řez.

vedení, kotoučové, pily, vlastníma, rukama

(obrázek z Google)

Je možné řezat rovně starou osvědčenou metodou pomocí svorek k upevnění vodicí lišty nebo panelu. To však není vždy pohodlné, zejména u ruční kotoučové pily. Motor pily se zachytí ve svorkách.

Obrázek převzat z: http://al-pascom/70050.html

Prodejny elektrického nářadí prodávají vodicí lišty. Stojí asi 2000-10000. Existují univerzální a některé, které pasují do určitého nářadí nebo řady nářadí určitého výrobce. (jako vodicí lišta na prvním obrázku)

Protože můj další kutilský projekt potřeboval rovný řez (a pravděpodobně ho bude v budoucnu potřebovat často) a nechtěl jsem utrácet spoustu peněz, napadlo mě vyrobit si ručně praktickou příručku.

Po procházce po moskevském trhu a hledání něčeho vhodného mezi hliníkovými profily se ukázalo, že nic vhodného není: buď úhelníky, nebo kanály, nebo trubky, nebo tyče, ale nic z toho se nehodilo bez zásadního a nákladného přepracování.

Zcela nečekaně jsem našel to, co jsem potřeboval, na úplně jiném místě. Ve stanu, kde prodávali vše pro opravu bytu, jsem našel takový nástroj.

JYC-2000D-2 (nástroj pro vyrovnávání stěn). Za pouhých 400 dolarů

Rukojeti se posouvají po drážce na pravé straně a lze je nasadit v libovolné poloze. Pokud je odstraníte, můžete je nahradit svorkami.

U Leroye Merlina jsem si koupil tyto praktické svorky. Pouze 98

Na rozdíl od klasických upínačů tyto upínače upínají obrobek velmi snadno a rychle se rozšiřují na požadovanou velikost. A dalším velkým plusem této svorky pro můj úkol bylo, že má odnímatelnou horní část. Po jeho sejmutí jej můžete pomocí adaptéru připevnit na pravou kolejnici.

Samozřejmě neexistují žádné hotové adaptéry. A vyrobil jsem ho z kusu polypropylenu.

Tato konstrukce sice není příliš vhodná jako frézka, ale dokud jsem frézku nedokončil, musel jsem frézovat na tom, co jsem měl, a to tak, že jsem k dříve vyrobenému stojanu na vrtačku připevnil pomocí samovrtných šroubů souřadnicový stůl.

Krok za krokem jsem vybrousil kus do správné velikosti a tvaru. Bohužel jsem v tu chvíli měl kratší nůž, než bylo potřeba. Musel jsem brousit v několika krocích.

(Zde je obrázek nového svěráku, který jsem nedávno náhodou koupil na bleším trhu v Novopodrezkově)

Výsledkem frézování je tento adaptér:

Je ideální pro

Vyvrtal potřebné otvory v adaptéru a připevnil jej ke svorkám.

Konečný výsledek:

Takto bude vodítko držet obrobek. Na horní straně nejsou žádné zbytečné části, které by narušovaly provoz pily.

Nyní lze vodítko pohodlně připevnit na panel a řezat rovně.

Vedení kotoučové pily vlastníma rukama

Žádná práce se dřevem se neobejde bez řezání. Ruční kotoučová pila není pro mé úkoly příliš šikovná a už dlouho toužím vyrobit stůl pro kotoučovou pilu. Т.к. Mám malou dílnu. Potřeboval jsem také malý stolek. Minulý týden se mi to konečně podařilo. („Lenost. Motor pokroku“ Musel jsem pilu pro další dřevěný výrobek, a já jsem ani nechtěl začít bez něj) Trvalo mi 4 večery, než jsem postavil stůl s příslušenstvím.

Stůl je jednoduchý, ale velmi funkční.Rozměry stolu (Š520 x D500 x H230 mm), příčné sáně (Š580 x D170 x V80 mm)

Zastávka pro křížový řez.

Po dokonalém vyrovnání pily na jedné straně stolu jsem ji přišrouboval šrouby M4. K tomu jsem musel na čtyřech místech navrtat železnou základnu kotoučové pily.

Pro montáž na stůl je obecně vhodná jakákoli kotoučová pila, ale pokud zvolíte typ montáže se šrouby na základně. pak by byl lepší model se železnou základnou. Litina může praskat.

Existuje ještě jeden oblíbený způsob, jak kotoučovou pilu připevnit ke stolu bez vrtání otvoru do základny. připevněte ji pomocí svorek, které drží základnu na povrchu. Jediná věc, která se mi nezdála dostatečně správná, pokud jde o přesnost a spolehlivost instalace, a nepoužil jsem ji.

Další důležitý parametr ruční kotoučové pily. je možnost připojení vysavače. Pokud jste viděli bez vysavače. do ovzduší se uvolňuje jemný dřevěný prach.

Základnu jsem vyrobil z 22mm dřevotřískových desek. velikost podstavce jsem zvolil tak, aby bylo možné připevnit nástroje k okraji desky stolu.

Pilový kotouč na horní straně pracovní desky. Výška. 40 mm (dřevěný kotouč Bosh 160 mm). Stolní deska snižuje hloubku řezu o 9 mm. Hloubka řezu se nastavuje na samotné kotoučové pile. Pilový kotouč lze pohodlně zcela schovat do stolu.

UPD: DŮLEŽITÉ! U některých běžně dostupných kotoučových pil je možné, že kotouč svírá neznatelný úhel. A všechny prořezy jsou zúžené. Nezapomeňte zkontrolovat úhlem nástroje, zda je čepel v úhlu 90° k povrchu stolu. (před instalací pily je možné zkontrolovat úhel vůči původní desce). Pokud nůž není ve správném úhlu a není možné nastavit ideální úhel. pro dosažení ideálního úhlu je možné pod stůl z jedné strany vložit několik pásů plechu (pod šrouby, kterými je pila připevněna ke stolu, je možné vložit podložky, ale toto řešení je horší)

Aby bylo možné pilu pohodlněji spustit. umístit startovací tlačítko na řídítka (ukázalo se, že je to. nejdražší část mého stolu 🙂 )

Uvnitř stolu je umístěna zásuvka pro pilu, která se nyní spíná tlačítkem start.

Za tímto účelem jsem upevnil tlačítko pily na rukojeti pomocí stahovacího pásku ve stlačené poloze.

Takto se k pile připojuje vysavač. Obecně platí, že stůl je připraven a můžete řezat. (vyrobeno během jednoho večera a jednoho rána).

Samozřejmě je možné řezat bez příslušenství, pomocí lišt a svorek, ale není to pohodlné.

Nástavce pro multifunkční nářadí

Začátečníci pochybují, zda lze ručním nástrojem provést rovný řez. Je pravda, že řežete podél vyznačené čáry, ale práci si můžete usnadnit použitím zakoupeného nebo podomácku vyrobeného vodicího zařízení,

Ruční dřevoobráběcí nástroje, zejména ty moderní konstrukce, někdy udivují množstvím pomocných zařízení, která pomáhají při řezání. Nejjednodušším pomocným zařízením je jednoduchý doraz na základně pily s ukazatelem linie, podél které bude řez veden.

Nejoblíbenějším příslušenstvím je krátká nastavitelná lišta. Složitější konstrukce mají na takové liště také váleček, takže pohyb pily není brzděn kontaktem s okrajem materiálu.

Někdy se objevují indikátory zobrazující laserové řezací čáry a další zařízení, která mají stejné nevýhody. Všechny tyto mechanismy slouží k signalizaci, že se pilový kotouč posunul mimo linii řezu vyžínače. Všechny jednoduché mechanismy ukazují, že pila neřeže přesně.

Proč tedy všechny tyto systémy, které neumožňují amatérovi provést jednoduchý řez?? Kde je v tomto přístupu chyba?? Všechny známé dřevoobráběcí stroje pro profesionální zpracování dřeva mají paralelní upínací zařízení, které zajišťuje stálý tlak na řezaný materiál, a pevný zajišťovací systém. Tato zastávka se často pohybuje. Pro profesionální nářadí je k dispozici vodicí lišta pro ruční kotoučové pily Interskol, kterou lze použít i pro jiné závěsné mechanismy.

Třes svalů předloktí pak nemá vliv na směr řezu, protože ten je řízen pevným dorazem. Někdo by řekl, že chirurgové nepoužívají stopery a jsou schopni provádět složité a přesné operace. Pravděpodobně tomu tak je, ale jejich materiál je náchylnější k obrábění a na dokonale rovných liniích nezáleží.

Aby se snížily náklady na vodicí lištu kotoučové pily, lze ji vyrobit ručně. Jediné, o co se musíte při řezání starat, je držet pilu pevně na doraz a pomalu s ní pohybovat dopředu. Materiály potřebné pro výrobu, přípravky a kování najdete v každé dílně.

Například deska ze silné překližky by měla být o pět centimetrů širší než šířka základny pily. Délka závisí na řezaných obrobcích. Optimální rozměry:

Podpěrná lišta musí být stejně dlouhá jako délka vodicí lišty. Šířka musí zajistit dobrou přilnavost k desce. nejméně 3 cm nebo mnohem více. Výška desky by neměla být menší než 12 mm. Optimální velikost zastávky: 100 cm x 3 cm x 1,5 cm.

Jedna poznámka při výběru kolejnice v supermarketu. musí mít jednu tenkou stranu rovnou. Jak ji zkontrolovat? Položte kolejnici na rovný stůl a zkontrolujte, zda na ní nejsou vybouleniny nebo mezery. Právě tato rovná plocha kolejnice zajišťuje rovnou linii pro řezací nůžky.

Když jsou všechny materiály sestaveny, můžete začít vytvářet paralelní doraz pro kotoučovou pilu vlastníma rukama. Nejprve změřte vzdálenost mezi pilou a okrajem desky směrem k delší straně. K získanému výsledku přičtěte asi 3 cm. Tento rozměr slouží jako osa vzdálená 2 cm od okraje.

Pak změřte šířku základny pily a nakreslete druhou ořezávací čáru. Tento rozměr je nutný k vyznačení oblasti průchodu pily. Tužkou si vyznačte prostor mezi řádky, aby nebylo pochyb, že tato oblast je mimo práci a je určena pouze pro pohyb pily. Po vyznačení všech rozměrů začněte s montáží vodicí lišty:

  • Naneste lepidlo na vodicí lištu a umístěte ji podél druhé dorazové čáry.
  • Pomocí svěrky ji přidržte na místě, aby se lepidlo pevně spojilo.
  • Nechte lepidlo 12 hodin úplně vytvrdnout.

Jakmile je vše pevně na svém místě, je třeba provést kalibraci přístroje prvním řezem. Za tímto účelem nastavte pilu tak daleko, jak to jen jde, a ujistěte se, že je okraj pilového kotouče rovnoměrně přitisknutý k vodicí liště, a proveďte rovný řez podél vodicí lišty. Tímto prvním řezem podél vodítka tahu se stroj kalibruje pro budoucí použití.

Když je zarážka připravena, můžete ji bezpečně použít k rychlému řezu. Na řezaném materiálu vyznačte linii řezu pro ořezávač. Položte novou vodicí lištu podél této linie tak, aby pracovní hrana ležela na linii. pila bude řezat materiál přesně v tomto bodě.

Po pečlivém položení a ujištění se, že na druhé straně řezaného materiálu není deska stolu, se pila přitiskne těsně k dorazu a pohybem po vodítku se odřízne požadovaná velikost materiálu. Při řezání je třeba držet pilu lehce u stroje a u plotu, což zajistí rovný řez. Pohybujte s ním plynule a rovnoměrně. Výsledkem je rovná vodicí čára pro střihací strojek. Při používání ruční kotoučové pily je třeba vzít v úvahu dvě zajímavé skutečnosti:

  • Za prvé, měkký materiál se při řezání nedrolí.
  • Za druhé, pravítko poskytuje dodatečnou ochranu před zubatými hranami řezaného materiálu způsobenými třesem ruky a nerovnoměrným pohybem pily.

V domácí truhlářské dílně se vždy najde místo pro domácí pokosovou pilu z ruční kotoučové pily. K jeho výrobě potřebujete podomácku vyrobenou vodicí lištu a vozík kotoučové pily.

K výrobě pravítka budete potřebovat několik kusů 12mm překližky a kovový profil 10 x 20 mm. Délka vedení je 1,5 metru. Pomocí frézy o průměru 20 milimetrů vyfrézujte drážku po celé délce jednotky. Zajistěte profil pomocí šroubů. Rovnoběžně s linií profilu se ve vzdálenosti 12 cm připevní výztužný pás.

Montáž vodicí lišty pro kotoučové pily, výroba

Nejjednodušší verze vodítka pro řezání velkých listů je znázorněna na obrázku 3.

Pro vodicí lištu lze použít překližku s rovnou hranou, která je vhodná pro výrobu vlastních skříní. Za tímto účelem z něj vyřízněte pás o šířce odpovídající maximální šířce kotoučové pily plus 20 cm. Délka L desky musí být o něco větší než maximální délka materiálu nábytku.

Vodicí lišta pro kotoučovou pilu. lze ji vyrobit improvizovaně rozřezáním plochého plechu z dřevotřísky nebo korálkové desky.

Po nastavení vzdálenosti 5-7 cm od továrního okraje (za předpokladu, že dokonale přiléhá) na vyříznutém kusu překližky odřízněte pásek. Toto je pravítko, po kterém se musí pohybovat rám ruční kotoučové pily. Zbytek rozřezané překližky se stane základnou, na kterou se připevní pravítko. Podél pravítka, opřete se o něj a pohybujte pilou při řezání.

Je důležité, aby výška pravítka byla alespoň stejná jako tloušťka základny pily, ale ne vyšší než vzdálenost k motoru.

Nyní připevněte pravítko k základní desce. Zajistěte je ve vzdálenosti 10 cm od okraje nebo menší, ale dostatečné pro použití svorek.

Velmi důležitý bod upevnění: tovární hrana musí směřovat ve směru, kde bude proveden řez. Vodicí lišta je přilepena k základní desce a dodatečně zajištěna šrouby.

Závěrečnou fází výroby je odstranění přebytečné části podkladu. K tomu se používá stejná pila, pro kterou je tato konstrukce stavěna. Postup odstraňování je znázorněn na obrázku 4. Výsledná hrana na podstavci bude po celé délce stejně rovná jako tovární hrana překližky na pravítku.

Blok: 4/4 | Počet znaků: 16

Než začnete vyrábět vodicí lištu pro ruční kotoučovou pilu, musíte nejprve zjistit nuance jejího použití:

  • způsob použití. Čím častěji pilu používáte, tím pevnější a kvalitnější materiál musí být vodítko vyrobeno. V opačném případě by tření, které při práci nevyhnutelně vzniká, způsobilo jeho opotřebení a snížení přesnosti řezu;
  • řezaný materiál. U silného dřeva se ujistěte, že jej pilový kotouč dokáže zcela proříznout. Například překližková nebo hliníková profilová lišta popsaná v tomto článku snižuje hloubku řezu o tloušťku materiálu, ze kterého je lišta vyrobena;
  • možnosti nástroje. Patří mezi ně: maximální průměr kotouče, možnost podélného a příčného řezu, otočná plošina, která umožňuje řezat pod úhlem.

Nezapomeňte, že přesnost řezu nezávisí pouze na kvalitě vodicí lišty. Je také ovlivněna stavem nástroje. Dbejte na to, aby byla opěrná plošina pily vždy pevně upevněna a nepohybovala se vůči tělu. Nezapomeňte také včas vyměnit nebo nabrousit pilový kotouč. Tupé zuby kotouče zanechávají při práci na břitu mnoho třísek.

Použití vodicí lišty s ručním nářadím výrazně rozšiřuje oblast použití. Možnost používat tento nástavec nejen s pilou, ale také s přímočarou pilou nebo ruční frézou ještě zvyšuje jeho hodnotu.

Blok: 5/5 | Počet znaků: 1467

Počet bloků: 9 | Celkový počet znaků: 12730Počet použitých dárců: 3Informace o každém dárci:

Potřebné materiály a nástroje

Před zahájením stavby byste se měli seznámit se seznamem nástrojů a materiálů, které budete potřebovat:

  • Dřevěné obrobky: desky, překližka, laminát;
  • Dřevěné špalky o tloušťce 10 cm;
  • samořezné šrouby, vruty, šrouby nebo matice;
  • vrtačku s vrtáky;
  • šroubováky nebo elektrické šroubováky.

Další informace! Výše uvedené nástroje je třeba připravit předem, aby byly po ruce při výrobě vodicí lišty.

Nejdříve design

Z výše uvedeného úhelníku o délce 450 mm připravte lištu. Pro správné označení se tento obrobek položí na pracovní stůl kotoučové pily tak, aby široká lišta byla rovnoběžná s řezným kotoučem pily. Úzká lišta musí být umístěna na pracovním stole na opačné straně než kotouč, jak je znázorněno na obrázku. V úzké přírubě (šířka 41 mm) úhelníku ve vzdálenosti 20 mm od konce jsou vyznačeny středy tří průchozích otvorů o průměru 8 mm, vzdálenost mezi nimi musí být stejná. Ve vzdálenosti 268 mm od osy vyznačených středů vyznačte středy dalších tří průchozích otvorů o průměru 8 mm (se stejnou vzdáleností mezi nimi). Tím je značení dokončeno.

Nyní lze zahájit montáž.

  • Vyvrtejte otvory o rozměrech 6 x 8 mm a otvory otřete smirkovým papírem nebo brusným papírem, který nevyhnutelně vznikne při vrtání.
  • Do krajních otvorů každé trojice jsou zalisovány dvě hmoždinky 8×18 mm.
  • Přijatá konstrukce se položí na pracovní stůl tak, aby kolíky zapadly do drážek konstrukce stolu kotoučové pily, a to po obou stranách pilového kotouče kolmo k jeho rovině. Celý přípravek se volně posouvá po povrchu stolu rovnoběžně s rovinou pilového kotouče. Čepy fungují jako vodicí čepy, zabraňují naklánění dorazu a udržují roviny pilového kotouče a svislého povrchu dorazu rovnoběžné.
  • Ve spodní části stolu v drážkách a středových otvorech mezi kolíky jsou vloženy dorazové šrouby M8 tak, aby jejich závitová část šla do drážky a otvorů stolní kolejnice a hlavy šroubů šly do spodní plochy stolu a byly mezi kolíky.
  • Na šroub M8 na každé straně nad vodicí lištou, která tvoří paralelní doraz, se našroubuje křídlová matice nebo standardní matice M8. Tím je zajištěno pevné ukotvení celé konstrukce k pracovnímu stolu.

Lišta je vedena rovnoběžně s pilovým kotoučem, protože kolíky, které fungují jako vodítka, zabraňují naklonění paralelního dorazu vzhledem k pilovému kotouči.

Výrobní metody

Zarážka kotoučové pily je z výroby vyrobena převážně z kovu. Existují však i příklady vyrobené ze dřeva. Hlavním předpokladem je, že materiál nesmí být deformovatelný. Řemeslníci používají pro průvodce různé suroviny.

Materiály pro domácí výrobu vodicí lišty:

  • překližky;
  • dřevěné tyče;
  • kovové úhelníky;
  • U-profil;
  • kolejnice;
  • pokosové trubky;
  • laminát.

Vodítko pily je nejvhodnější vyrobit z lisovaného standardního profilu. Pro práci jsou vhodné jak slitiny hliníku, tak slitiny hořčíku. Potřebujete namontovat díl s nestejnými úhly police. Například jedna strana je široká 70 mm a silná 6 mm. Druhá strana čtverce má rozměry 41 × 10 mm.

Montážní stůl s drážkami

Tuto techniku nejlépe využijete, pokud máte v dílně pracovní stůl, který již má v pracovní desce drážky. Zhruba stejná jako na standardní stacionární pile. Na obou stranách kotoučové pily. Šířku drážky lze libovolně zvolit. V našem případě je to 8 mm.

Paralelní doraz pro kotoučovou pilu na pracovním stole bude vypadat takto. Úzká strana profilu by byla proti povrchu. Jeho konec musí směřovat od kotoučové pily. Širší část se zvedá nad stůl. Obrobek, který má být obráběn, by se po něm měl posouvat.

Celý proces výroby se omezuje na toto:

  • Profil je nařezán na požadovanou velikost. Měla by být o něco menší než délka stolu.
  • Na vnitřní straně úzké části vyznačte střed celkové délky obrobku.
  • Změřte vzdálenost mezi drážkami na pracovním stole. A rozdělil se na polovinu. A k výsledku se přidají další 4 milimetry.
  • Označte obě strany středu úzkého profilu.
  • Na těchto značkách je kolmo na širokou část úhlu nakreslena čára pro ořezávač.
  • Středy 3 průchozích otvorů jsou vyznačeny na každé straně úzké části. Jejich průměr je 8 mm a musí být od sebe ve stejné vzdálenosti. Jako na výkresu.
  • Všech šest otvorů je vyvrtáno a zakončeno otřepem.
  • Středové otvory zůstávají nedotčené a do každého krajního otvoru se z vnější strany úhelníku vtlačí kolík. Jeho délka se rovná hloubce drážky na pracovním stole.

V závěrečném kroku se hotový díl pomocí kolíků zasune do drážek na pracovním stole. Vedení kotoučové pily se musí volně pohybovat po povrchu v drážkách. Čepy zabraňují tomu, aby se doraz dostal mimo rovnoběžnou polohu s kotoučovou pilou. Pro pevné připevnění k pracovnímu stolu je třeba použít 2 šrouby správné velikosti.

Pro stůl bez otvorů

Použijte stejný obrobek jako v předchozím případě. Protože je však stůl již bez vodicí drážky, je třeba vyrobit dva další díly. Lze je vyrobit z kovového rovnostranného úhelníku o rozměrech 20 x 20 mm.

Posouvají se po koncích pracovního stolu a slouží jako vodítka. Protože však tloušťka pracovní desky pracovního stolu může být větší, může být nutné najít roh s odpovídajícími stranami. Protože jedno z profilových žeber musí být pod deskou stolu.

Výroba boční podpěry pro kotoučovou pilu krok za krokem:

  • Obrobek se řeže přesně na délku stolu.
  • Na jeho okrajích, na koncích úzké části, jsou vyvrtány dva otvory do hloubky 30 mm pro následné použití vnitřního závitu M5.
  • Do každého otvoru je třeba vyříznout závit pomocí závitníku.
  • Z ocelového úhelníku se vyříznou dvě části o šířce rovnající se šířce užší části profilu (41 mm).
  • Do každého z nich je třeba udělat 3 otvory pro závity M5. Dvě na okrajích nahoře. Dbejte však na to, aby byly v jedné linii s otvory na konci úhelníku. A jeden dole uprostřed pro upevnění ke stolu.
  • Všechny otvory mají závit.
  • Každý z dílů je připevněn ke koncům podpěry kotoučové pily pomocí šroubů nebo svorníků M5×25.

Pro středový otvor lze použít buď křídlový šroub, nebo standardní šroub se šestihrannou hlavou. Snadnější upevnění podběhů na místě.

Tyto jednoduché nástavce výrazně usnadní všechny operace řezání dřeva. A díky zarážce je řez dokonale rovný. Důmyslný mechanismus se snadno a jednoduše používá v obou případech.