Jak rovnoměrně řezat desku ruční kotoučovou pilou

Kotoučové pily. základní informace v kostce

desky a prkna jsou nejběžnějším materiálem truhlářů pro výrobu dřevěných výrobků a truhlářských výrobků.

A jako první věc si materiál nakrájíte na proužky požadované délky.

Je důležité vědět, jak čistě řezat desku, protože nesprávný postup může obrobek zničit nebo výrazně ovlivnit jeho vzhled, a to nikoli k lepšímu.

Pro truhláře jsou prkna a dřevo nejběžnějšími surovinami pro výrobu řemeslných obrobků a výrobků ze dřeva.

Nejdříve musí materiál rozřezat na přesně stanovené délky.

Zároveň byste měli vědět, jak rovnoměrně řezat desku, protože nesprávné provedení této operace může obrobek zničit nebo výrazně ovlivnit jeho vzhled, a to ne k lepšímu.

Velké společnosti nemají problém s tím, jak rovnoměrně rozřezat tyč nebo prkno. Každý seriózní mlýn má vysoce přesné zařízení, které tento typ práce provádí.

Doma si musíme vystačit s tím, co je po ruce.

V takovém případě je třeba vědět, jak tento nástroj nebo zařízení správně používat, abyste desku správně rozřezali a řez byl bez vad.

Všimněte si, že mnoho společností, které prodávají prkna a fošny, poskytuje služby jejich řezání. A používají k tomu stejné specializované vybavení, takže zakoupený materiál bude kvalitně rozřezán. Využití této služby však není vždy možné a často se stává, že potřebujeme řezat pouze jeden obrobek.

Domácí řezání desky

K domácímu řezání desky můžete použít tyto nástroje a zařízení:

Každá z těchto možností má svá specifika, která je důležité zvážit před zahájením práce, to znamená, že musíte vědět, jak řezat kmen nebo desku s tím či oním nástrojem tak, aby kvalita řezu byla přijatelná.

Kotoučová pila. vysoká produktivita a dobré pracovní podmínky

Kotoučová pila je pro tuto práci tou správnou volbou. Má vynikající řezný výkon a umožňuje vyrobit velké množství vysoce kvalitních obrobků v relativně krátkém čase. Ještě lepší je, že umí i podélný řez, ale musíte vědět, jak podélně řezat desku.

Maximální hloubka řezu je jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru kotoučové pily. Na trhu jsou k dispozici zařízení, která dokáží řezat materiály o tloušťce 30 až 130 mm. Můžete si tedy vybrat stroj pro řezání pouze tenkých desek nebo pro řezání hranolů.

Za pozornost stojí i samotný řezný nástroj. Čepele s vysokým ozubením zajišťují čistý řez, ale neřežou příliš rychle. Čepele s menším počtem zubů naopak poskytují lepší řezný výkon, ale kvalita řezu je horší.

Nyní k tomu, jak provést hladký řez kotoučovou pilou. Jedním z předpokladů kvalitního zpracování je, že obrobek musí být pevně upnut. Pokud není materiál dostatečně zajištěn, může při řezání docházet k „přeskakování“ desky a nerovnoměrnému řezu.

Pokud je kotoučová pila ruční, měla by být veškerá práce prováděna na pracovním stole s podpěrami obrobku a kolejnicemi. Můžete si vyrobit vlastní, jako základ můžete použít jakýkoli stůl.

Před zahájením řezání je důležité správně nastavit hloubku řezu. Některé stolní pily mají nastavitelnou vodicí lištu, kterou lze použít k podélnému řezu. Pokud takové zařízení nemáte, použijte stejný pracovní stůl.

Pohodlnější z hlediska práce je stolní pila, která je již vybavena vším potřebným. vodítky, svorkami. Toto zařízení často umožňuje provádět i úhlové řezy obrobku.

Při řezání je důležité stroj nepřetěžovat, jinak bude kvalita řezu nízká, přetížení pily povede k rychlému otupení pilového kotouče.

Při používání těchto zařízení je třeba brát v úvahu také bezpečnostní opatření. Práci provádějte až poté, co jste zkontrolovali, zda pila pracuje správně a zda je obrobek řádně upnutý. Je nutné nosit také ochranné pomůcky. obličejové štíty, ochranné brýle.

Pilka na železo. snadné a bezpečné

Pilka na železo je jednoduchý nástroj, který se hodí k práci. A přestože je rychlost řezání pomalá a fyzická námaha náročná, pro domácí účely je pilka na železo nejlepší volbou.

Správné řezání dřeva pilkou na železo není obtížné. Hlavním předpokladem dobrého řezu materiálu je dobrý hackerský řez. Pro zjednodušení můžete použít jednoduchou čtvercovou lištu, která slouží jako vodítko.

Často se objevuje otázka, jak pilkou na železo řezat desku pod úhlem. K tomu slouží speciální truhlářský nástroj. truhlářský úhelník. Pomůže vám nejen provést řez pod správným úhlem, ale také umožní každému začátečníkovi rovnoměrně řezat desku.

Trám lze také odřezat pilkou na železo. Jediný problém při práci s takovým obrobkem spočívá v tom, že musíte vynaložit velké úsilí.

Zůstaňme však u základních informací

Na otázku, jak správně vyrovnat truhlářskou konstrukci, neexistuje jednoduchá odpověď. Toho lze dosáhnout jejich připevněním ke svislým sloupkům na jedné nebo obou stranách stěny. Nebo můžete jednoduše obložit stěnu obkladem, sádrokartonem nebo jinými stěnovými panely na rovném rámu. Volba techniky závisí především na kritičnosti deformací pro stabilitu a vnější vzhled domu. Pokud je příliš velký a nemáte dostatek vlastních zkušeností, je lepší povolat odborníka.

V každé domácí dílně by měly být k dispozici alespoň tři nebo čtyři různé typy pil.

 • Pily se širokým kotoučem pro hrubé řezy velkých dílů a obrobků. Čím delší čepel, tím rychlejší postup práce. Ze stejného důvodu se však zvyšuje i pohyblivost pilového kotouče, takže se pilový kotouč naklání do strany, jak se říká. Proto je důležité pečlivě sledovat linii řezu, aby se neodchylovala od značení. Novinkou posledních let je teflonový povlak řezného kotouče, který usnadňuje řezání čerstvého dřeva a chrání pilu před korozí.
 • Pila s „hřbetem“ se od běžné pily na železo liší nejen tím, že má pevnou trysku, která „tlumí“ kmitání pilového kotouče, ale také jemnějšími, blíže umístěnými zuby. Taková pila umožňuje čistý a úzký řez.
 • Dokončovací pila zajišťuje hladký a čistý řez.
 • Pilové kotouče s úzkými pilovými pásy jsou vhodné pro vyřezávání zaoblených kusů a velkých otvorů. Základním pravidlem pro každou okružní pilu je udržovat kotouč vždy čistý a suchý. Zuby pily. i když jsou kalené. je třeba pravidelně brousit.

Řezání desek. jak zvolit způsob řezání a jaké zařízení použít

Při nejrůznějších stavebních pracích je velmi často potřeba řezat dřevo na desky. Tento přehled ukazuje, jak můžete organizovat pracovní postup v závislosti na podmínkách a potřebách aplikace. někdy stačí odříznout jeden kus na délku, jindy potřebujete rozřezat celou kulatinu nebo tyč.

Na adrese

Jaká kritéria je třeba zohlednit při výběru metody řezání

Všechny možnosti, o kterých píšeme níže, vám pomohou, ale každá z nich je vhodná pro určité podmínky, takže se musíte předem rozhodnout podle několika faktorů:

Množství práce Pokud potřebujete řezat pouze jednu desku, můžete samozřejmě použít to nejjednodušší vybavení, ale pokud potřebujete řezat větší objem materiálu, musíte tuto metodu používat opatrně, protože pokud se spletete, strávíte řezáním více času a úsilí než jinými opatřeními
Kvalita Někdy je tento faktor nedůležitý, ale někdy spolehlivost a atraktivita stavby závisí na tom, jak přesně a kvalitně je řezání provedeno. Proto je důležité dosáhnout výsledku, který bude pro váš objekt optimální, a zároveň utratit minimum peněz
Charakter obrábění Řezání kulatiny na desky se samozřejmě liší od řezání desek a vyžaduje zcela jiné vybavení. Volba závisí také na tloušťce řezaných prvků
Typ dřeva Není žádným tajemstvím, že tvrdost různých druhů dřeva se liší a řezání borovice je mnohem snazší než řezání dubu nebo buku a s rostoucí tvrdostí je pro stejnou práci potřeba mnohem větší síla. Mějte také na paměti opotřebení zařízení

Důležité! Někdy je lepší koupit hotové desky, zejména pokud je pracovní zátěž velká.

Speciální podélná pila na prkna je ideální pro ty, kteří pravidelně a ve velkém množství řežou podélně

Podíváme se na některé možnosti, jak provést práci svépomocí, a vysvětlíme vám, jaká zařízení se používají, přičemž je na vás, abyste si vybrali řešení, které pro vás bude v dané situaci nejlepší.

Řezací desky

Podélný řez do desek lze provést několika způsoby:

 • Pokud je množství práce malé, můžete použít ruční pilku, ale potřebujete speciální verzi pro podélné řezání, která má jiný tvar zubu. Pracovní návod je následující: úhelníkem a metrem pečlivě vyznačte linii ořezu, poté vyznačte volnou linii pro ořezávač a poté pečlivě upevněte díl, aby se deska během práce nepohybovala;

Čím delší je deska, tím obtížnější je proces správně provést

Důležité! Při ručním řezání je třeba věnovat zvláštní pozornost svislé poloze řezacího nože, jinak budou hrany roztřesené.

 • Druhou možností je použití elektrické skládačky na dřevo, která je však vhodná i pro malé práce s omezenou tloušťkou desky a podobným postupem značení, jaký byl popsán výše. Práce je snazší, protože není třeba používat fyzickou sílu a udržovat rovný břit. pravý úhel zajišťuje podstavná deska stroje;
 • Nyní se zamysleme nad tím, jak rovnoměrně rozřezat desku pomocí kotoučové pily, existují dvě varianty práce: pokud jsou hrany prvku nerovnoměrné, pak je předem nakreslena čára pro ořezávač, podle které se provádí řezání (nejčastěji se to provádí u neohoblovaného řeziva), pokud je jedna hrana rovnoměrná, pak je doraz předběžně nastaven v určité vzdálenosti a jednoduše pohánějte nástroj a přitlačte dorazovou část ke konci;

Při práci postupujte podle návodu k obsluze elektrického nářadí

 • Nejjednodušším řešením otázky, jak podélně rozříznout desku, je samozřejmě kotoučová pila, a to jak v plné velikosti, tak v kompaktní verzi. Tato možnost je velmi vhodná při řezání velkého počtu prvků na jednu velikost, můžete nastavit doraz nebo jej připevnit a neztrácet čas značením a upevňováním, navíc má tento typ zařízení nejvyšší produktivitu;

Zajištěním zastávky se nemusíte starat o splnění parametrů

Řezání kmenů

Složitější verze práce, která vyžaduje výkonnější vybavení. Pořízení plnohodnotné pily samozřejmě není nejlepším řešením, takže řezání kmenů na desky v terénu se provádí pomocí motorové pily a speciální sady Timberjig.

 • Budete potřebovat běžnou motorovou pilu, nejlépe s poměrně vysokým výkonem;
 • Je také nutné zakoupit sadu skládající se z vodítka a dorazu, prodává se se sadou potřebného spojovacího materiálu, takže není potřeba žádné další položky;

Konstrukce je vhodná pro všechny standardní řetězové pily

 • Poté se sestaví přípravek pro řezání kmenů na desky, za tímto účelem se nejprve vyrobí zarážka ze dvou desek, z nichž jedna je koncem připevněna ke středu druhé, vznikne velmi pevný prvek ve tvaru T, který bude sloužit jako vodítko v průběhu práce;
 • Dřevo se položí na rovný podklad a na konce dřeva se přišroubují zarážky vyrobené z desky spojené úhelníkem; je důležité kontrolovat jejich rovinu a souosost, protože to ovlivňuje kvalitu práce;
 • Nyní je třeba připevnit vodicí lištu k zarážkám, je zarovnána k linii budoucího řezu, přičemž je třeba vzít v úvahu skutečnost, že vodicí lišta řetězové pily bude probíhat 10 mm nad horním okrajem vodicí lišty. Ve své poloze se zajišťuje pomocí přiložených svorek;
 • Rám drží pilu a umožňuje rovnoměrné umístění pily v průběhu celého procesu. Pro větší pohodlí doporučujeme kládu po připevnění zvednout tak, aby byla řetězová pila v úhlu, který usnadní práci. Obrázek ukazuje konstrukci v akci.

Proč je skládačka nakřivo

Pokud pilový kotouč opustí předem stanovenou linii, může to mít několik příčin. Obsluha může být nezkušená v zacházení s nástrojem, pilový kotouč může být vadný a hřídel a vodicí válec skládačky mohou mít vážnou vůli. Abyste se vyhnuli hádání podle kávové sedliny, stojí za to projít si faktory, které určují přesnost a rovnoměrnost linie řezu ve vašem individuálním případě.

Jak je zvykem, je nejlepší začít u sebe a svého přístupu k řezání. Začátečníci často spěchají a chtějí řezat rychleji, vyvíjejí příliš velký tlak na pilu. Nástroj nemá dostatek času na to, aby rovnoměrně uchopil materiál a vytvořil čistou drážku pro pilu, která jde po dráze nejmenšího odporu a vykonává nepředvídatelné pohyby. Tento problém je obzvláště závažný u silného řeziva (40 mm a více) a dýhované překližky ze sovětských dob.

To je jeden z důvodů, proč se skládačka odklání do strany. Co dělat v tomto případě? Odpověď je zřejmá. Co nejmenším tlakem nasměrujte nástroj do přímky a nastavte maximální otáčky (při práci se dřevem). Kyvadlový režim obvykle nemá vliv na rovnoměrnost řezu, pokud je jeho konstrukce správná.

Kvalita konstrukce a opotřebení součástí nástroje mohou být významnou příčinou zkosených řezných linií. Obecně platí, že na stroje za nízkou cenu (do 2500) si nikdo nestěžuje a nedoufá v poctivé zpracování. Něco jiného je, když podobné triky začnou dělat originální značkové nástroje. Příčinou špatného řezání je často vodicí válec, dřík skládačky nebo její patka.

Pevnost upevnění prvku můžete zkontrolovat jednoduchým trhnutím rukou. Pokud je vůle tyče nebo válečku větší než 1 mm, nemůže tato položka provést dokonale rovný řez. Čím větší je vůle na dílech, tím méně přesná je čára pro pilový ořezávač. Problém musí být odstraněn na základě okolností. Pokud je samotná položka opotřebovaná, lze ji nahradit stejnou položkou. Oprava poruchy je obtížná, pokud je upevnění mechanismu opotřebované. Ne každý moderní mistr skládačky umí tento druh opravy a obvykle se problém vyřeší zakoupením nového nástroje.

Výrobky mnoha osvědčených značek jsou bohužel často padělané, skládačky jsou proto velmi oblíbené. Je známo, že nekvalitní a padělané výrobky mají poměrně krátkou životnost, což způsobuje majiteli mnoho problémů. Jedním z těchto problémů je křivé řezání. Původně hladká čepel se může ohnout kvůli nekvalitnímu kovu, který může narušit sadu zubů, pokud vůbec. Pokud vaše skládačka neřeže čistě, pomůže výměna pilového listu. Proces výběru dobrých skládaček pro skládačky byl podrobně vysvětlen v samostatném článku.

Jak nejlépe projít výběrovým řízením??

Kotoučová pila

Je to nejpohodlnější nástroj pro řezání desek. Je produktivnější než některé jiné elektrické nářadí. Je však třeba mít na paměti, že kotoučové pily se liší svými vlastnostmi a použitím.

Před nákupem pily se rozhodněte, k čemu ji budete používat. Hlavním použitím kotoučových pil je řezání nebo řezání desek.

Při výběru pily je třeba vzít v úvahu hloubku řezu. Kotoučové pily jsou k dispozici s hloubkou řezu od 30 do 130 mm. Zjistěte, jak silnou desku řežete, a podle toho si vyberte pilu.

Je také dobré vybrat kotouč pro kotoučovou pilu. Pokud je třeba provést čistý řez, je třeba zvolit pilový kotouč s vyšší frekvencí ozubení. Pokud jsou zuby na pilovém kotouči rozmístěny řídce, budete pracovat rychleji, ale s mnohem hrubším úchopem. důležité je, aby kotoučová pila vytvářela hladké řezy bez třísek. Více informací o tom najdete v mé knize. Více informací najdete v sekci KNIHA.

Kniha o řezání

Pro začátek u kotoučové pily nastavte hloubku řezu na tloušťku desky. Díky tomu dosáhnete nejlepšího možného řezu na téměř jakémkoli povrchu a nezanecháte žádné zbytky.

Nezapomeňte však, že pokud provedete řez pod úhlem 90 stupňů, hloubka řezu bude jedna, ale u řezu pod úhlem 45 stupňů bude hloubka řezu mnohem větší. Pak zkontrolujte, zda bezpečnostnímu krytu nic nepřekáží, jinak se jednoduše neotevře.

Zajistěte desku tak, aby při práci nesklouzávala po stole; k tomu je zapotřebí zarážka podél obrobku a na jeho konci. Mimochodem, některé kotoučové pily jsou vybaveny šroubem s palcem, který umožňuje nastavit úhel řezu. Kotoučové pily mají obvykle rozsah 90 až necelých 45 stupňů pro provádění úhledných úhlových řezů.

Při práci s kotoučovou pilou nezapomeňte na bezpečnostní opatření. Vždy noste ochranné brýle nebo ještě lépe celoobličejovou masku. Nezapomeňte, že téměř všechny nástroje jsou pravé, což znamená, že piliny a jiné nečistoty budou vrženy zpod pily na levé straně. Leváci by měli dbát zvýšené opatrnosti, aby chránili své oči a dýchací přístroj.

Úhlová bruska nebo úhlová bruska

Někteří řemeslníci doporučují používat úhlovou brusku, pokud máte velký objem práce a nízké požadavky na kvalitu.

Tuto metodu nikdy nezkoušejte. Úhlová bruska je určena k vytvoření pěkně vypadajícího sváru nebo k řezání cihel a bez pily se prostě neobejdete. Řezání desek úhlovou bruskou je nebezpečné.

Při řezání prken tímto nástrojem mistři doporučují nasadit kotoučovou pilu. Představte si, že při práci úhlová bruska zachytila kus dřeva v jednom ze zářezů, vy okamžitě uvolníte tlačítko napájení (ti, kteří s ním pracovali, vědí, že po vypnutí pohonu udělá ještě několik otáček) a nikdo neví, kde po tom najdete svůj nástroj, na podlaze pár metrů od vás nebo ve vašem těle.

Nebo pokud se například kotouč rozžhaví a praskne, což je také docela dobře možné, kousky rozžhaveného řezného kotouče se rozletí po celé ploše a některé z nich mohou dopadnout i na vás. Jiní řemeslníci používají kotouče s pobeditovými hroty, které si také mohou snadno najít cestu do nohy.

Proto je lepší neriskovat a použít nástroj speciálně upravený pro tuto práci.

Pila na železo

Abyste mohli pilkou na železo provést rovný řez, musíte nejprve na desku tužkou nakreslit čáru pilového ořezávače a poté obrobek nastavit tak, aby se s ním dalo pohodlně pracovat, a zafixovat jej v této poloze. Poté nastavte pilu přibližně pod úhlem 60 stupňů k obrobku a palcem ji veďte tak, aby vedla rovně podél linie řezu.

Začněte řezat, jakmile je zářez dostatečně hluboký, aby v něm pila mohla bezpečně „chodit“, aniž by se vzdálila od značky, můžete ji otočit do pohodlné polohy, obvykle 90 stupňů, a pokračovat v řezání, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Pokud je dřevo mokré a měkké, zuby pilky na železo se v něm zasekávají, což práci prodlužuje a unavuje.

Abyste si usnadnili práci, naolejujte nástroj vodou a mýdlem, což vám usnadní práci. Pokud jste začátečník, nemusí být vaše první řezy rovné, proto je lepší použít blok, který vás povede.

Pokud potřebujete provést šikmý řez, použijte pokosovou pilu. Ve vodicí liště jsou již připraveny drážky pro pilku na železo. Stačí ji pouze připevnit k pracovnímu stolu, vložit obrobek do speciální drážky a řezat pod požadovaným úhlem. Tím se dosáhne hladkého řezu téměř bez třísek.

Aby bylo možné krásně viděl desky lépe vzít pomoc kvalifikovaného mistra, pokud si myslíte, že jste schopni zvládnout práci sami, pak v žádném případě nedělejte řezy úhlové brusky, je lepší použít pilku na železo. Pro čisté řezy podél desky je nejlepším nástrojem kotoučová nebo okružní pila.

Při řezání desek je důležitá přesnost a preciznost, jedná se o pečlivou a časově náročnou práci. Nikdy nezapomínejte, že každý ruční a zejména elektrický nástroj vám může ublížit.

Typy používaných zařízení

Budeme uvažovat o některých možnostech provádění prací vlastníma rukama a povědět o použitých zařízeních, je na vás, abyste si vybrali řešení, které pro vás bude nejlepší v té či oné situaci.

Vyřezávání desky

Tento druh práce jako podélné řezání desky na rozměr lze provádět několika způsoby:

 • Při malém objemu práce lze použít ruční pilu. ačkoli pro příčné řezání potřebujete speciální verzi, která má jiný tvar zubů. Pokyny pro práci jsou následující: je nutné použít úhelník a metr k důkladnému označení, poté nakreslit jasnou čáru pro ořezávač, poté se prvek pečlivě zajistí tak, aby se během práce deska nepohybovala;

Čím delší je prkno, tím obtížnější je zajistit dobrý řez

Důležité! Při ručním držení dbejte na vzpřímenou polohu řezacího nože, jinak by se břity třásly.

 • Druhou možností je použití elektrické skládačky na dřevo. ale je vhodný i pro malé množství práce a tloušťka desky je omezená, proces značení je podobný výše uvedenému. Práce je snazší, protože není třeba používat fyzickou sílu a udržovat svislý řez. patka v zařízení zajišťuje správný úhel;
 • Nyní se podívejte, jak kotoučovou pilou rovnoměrně podélně rozříznout desku. Existují dvě varianty práce: pokud jsou hrany prvků nerovné, předem se nakreslí čára pro ořez, na které se řezání provádí (častěji se tak děje u neostrých pil), pokud je jedna hrana hladká, předem se vystaví doraz na určitou vzdálenost a nástroj se jednoduše vede a dorazová část se přitlačí ke konci;

Jak rovnoměrně podélně a příčně rozříznout desku

Vzhledem k rozdílům v konstrukci ručních a stacionárních pil existují významné rozdíly ve způsobu řezání dřeva.

Práce s kotoučovou pilou

Pokud je třeba prkno rozřezat podélně, např. pokud není řezáno podél vláken, postupuje se takto:

Pokud délka stolu kotoučové pily neumožňuje řezání dlouhých desek, můžete si pro tento účel vyrobit jednoduchý přípravek, jak je znázorněno na následujícím obrázku.

Pomocí této příručky lze desky a kanty ořezávat v pravém i v libovolném úhlu.

Řezání desky ruční kotoučovou pilou

Mnoho majitelů elektrických ručních pil má potíže s řezáním desek v řadě. Řezná linie vyžínače je na začátku řezu viditelná, ale poté je zakryta kapotou stroje. Protože značení není viditelné, je řez nerovnoměrný.

Pro přesné řezání desky a dokonalý řez musí být pilový kotouč umístěn tak, aby byl v jedné rovině se značkou. Umístěte čtverec na druhou stranu stroje proti desce a posuňte jej směrem k patě stroje. Zajistěte úhelník svorkou. Získáte vodítko, které je namontováno v pravém úhlu. Proveďte dokonalý řez na desce. Výsledkem je dokonalý 90° řez.

Vodicí lišta se používá k provádění podélného řezu na desce. Může mít podélné drážky, do kterých se elektrická ruční pila zasune. Jednoduchou dlouhou vodicí lištu si můžete vyrobit i sami. V druhém případě se při řezání jedna ze stran patky stroje pohybuje podél vodicí lišty (pravítka) připevněné k obrobku. Výsledkem je rovný podélný řez.

Na následujících obrázcích je znázorněno provizorní vodítko, jehož šířka závisí na rozměrech patky ruční pily.

Nástroj na obkládání desek kotoučovou pilou

Jak vyrobit kotoučové pily vlastníma rukama?

Pro kotoučovou pilu lze ručně vyrobit několik zařízení.

Stůl kotoučové pily se zvedacím a spouštěcím mechanismem.

Jak vyrobit domácí rám pro kotoučovou pilu?

Potřebné materiály a nástroje

 • Tektolit nebo překližka.
 • Šrouby se zápustnou hlavou.
 • Podpěrné tyče.
 • Svorky.
 • Oboustranná lepicí páska.
 • Organic.
 • Silikonový sprej.
 • Hliníkové rohy.
 • Parafín.
 • Vláknité desky.

Výroba průvodce

K vytvoření vodicího prvku lze použít překližku s rovným povrchem. Za tímto účelem vyřízněte z plechu co nejširší pás pro kotoučovou pilu. K získanému číslu přičtěte 20 cm. Délka tohoto listu musí být o něco delší než maximální délka materiálu.

Nejprve je třeba odříznout pruh 6-7 cm od okraje připravené překližky. Tento pás bude pravítkem, po kterém se bude pohybovat rám pily tohoto typu. Zbývající část rozříznuté překližky bude sloužit jako základna, na kterou se připevní pravítko. Při řezání se pila pohybuje podél pravítka.

Je důležité zajistit, aby výška pravítka odpovídala tloušťce rámu pily.

Pak je třeba pravítko připevnit k základně. Je upevněn ve vzdálenosti 10 cm od okraje. Vzdálenost může být kratší, ale měla by být dostatečná pro použití klipů.

Tovární plocha musí být vedena na stranu, kde bude řez proveden. Vodítko je přilepeno k podstavci a dodatečně zajištěno šrouby.

Nakonec je třeba odstranit přebytečnou část podkladu. To lze provést pomocí kotoučové pily. Vyrobená plocha na dně bude stejně rovná jako plocha překližky na pravítku.

S tímto průvodcem se pracuje velmi snadno. Základna s pravítkem je připevněna k obrobku, např. dřevotřískové desce. Můžete ji opravit pomocí několika možností. Při prvním způsobu je část řezaného listu umístěna na straně pilového kotouče při druhém způsobu pod základnou, na které je upevněna vodicí lišta.

Délka listu je 2 značky na straně, která odpovídá uvedeným způsobům řezání, ve vzdálenosti, kde se nachází řez. Vzdálenost mezi značkami by měla být co největší. Je důležité vzít v úvahu tloušťku disku. Základna pravítka je upevněna na dvou značkách a zajištěna sponami. Hloubka upínacích čelistí musí zajistit, aby se pila mohla na konci řezu volně pohybovat od plechu.

Pokud je vodicí pravítko dlouhé, není příčný řez příliš pohodlný. Proto je vhodné vytvořit návrh, který je kratší. Například pro skříně o šířce 60 cm je třeba vytvořit 1 m dlouhý provázek.

Vhodné pouze pro materiály s velkou šířkou a délkou. Na plochých tyčích této konstrukce neřežte desku.

Návrhy kotoučových pil, které vám pomohou provést přesný řez

Pokud pilový kotouč tohoto typu zanechává na okrajích pily roztrhaná vlákna a třísky, lze se pokusit o konstrukci, která by dosáhla nulové vůle. Je třeba vyříznout kus tvrdé dřevovláknité desky o tloušťce 6 mm. Poté je třeba disk vyjmout, zvednout ochranný kryt a přilepit jej k základně. To lze provést pomocí oboustranné lepicí pásky. Pak se pila zapne a kotouč se pomalu zanoří do tvrdé desky, aby se dosáhlo řezu s nulovou vůlí.

Budete mít spoustu krokví, které můžete rozřezat na 44 cm dlouhé tyče

Než začnete řezat dřevo, zkontrolujte úhel 90 stupňů. Doporučuje se to dělat průběžně, čas od času, když začínáte pracovat, a obecně se vyplatí mít úhelník stále po ruce. Všimněte si také malého nákresu, abyste věděli, ze které strany je třeba díl vyříznout.

Po vysušení nemůže být dřevo dokonale rovné a obvykle změní svůj tvar a stane se z něj půlměsíc, tj. dva okraje jsou na jedné straně ohnuté ven (mluvíme o straně „A“) a prostřední je ohnutý ven na druhé straně (strana „B“).

Při prvním řezu na kotoučové pile musí být první strana obrobku přitisknuta ke svěrce, pak obrobek nebude „plavat“ a zadní strana „B“ bude na kotouči kotoučové pily probíhat v přímce. Výsledkem je dokonale rovná ořezová linie na druhé straně. Pokud obrobek přitlačíte stranou „B“, pak na první straně pravděpodobně získáte stejný půlměsíc, protože obrobek nebude přitlačen okraji svorky, budou „plavat“.