Jak si vlastnoručně vyrobit sklízeč brambor pro motorový kypřič?

Typy vykopávačů brambor

 • Transportní jednotka pro kopání brambor. může pracovat volně, například na základě takového motorového bloku, jako je „Neva“. Transportér se skládá z radlice a hnacího dopravníku se speciálním odklízecím zařízením, které hlízy na plošině přidržuje a odstraňuje je z půdy. Dopravníková konstrukce pro kopání brambor je praktičtější než vibrační typ. Použití tohoto typu zařízení na půdách s malou hustotou však není praktické.
 • Horní převodovka. jedná se o konstrukčně nejjednodušší stroj, který lze snadno přizpůsobit jakémukoli modelu minitraktoru, např. „Neva“. Neobsahuje žádné pohyblivé součásti. jak je ukázáno na videu, půda s hlízami se odřízne nožem. Řízky pak padají na povrch speciálních tyčí, kde se vyklopí zpět do půdy a plody leží čistě na povrchu země. tento bagr je účinný na půdách s nízkou hustotou, kde není praktické používat jiné typy zařízení. Než začnete takové zařízení navrhovat, musíte nejprve určit přesnou hustotu půdy, ve které bude použito. Je třeba mít na paměti, že tam, kde lze v ideálním případě použít lancetovou konstrukci, bude obtížné pracovat.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na sklízeči brambor, nezapomeňte, že je přizpůsoben pro práci na půdách se středními a nízkými kritérii hustoty. Pro výrobu strojů, které jsou vhodné pro práci na těžkých půdách, je nutné mít dobré znalosti fyziky a mechaniky.

Výroba vlastnoručně vyrobeného sklízeče brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama

Pro obyvatele venkovských oblastí je sklizeň brambor na podzim stále náročná na práci. Samozřejmě, že v dnešní době už málokdo dělá tento druh práce ručně, pomocí lopaty. Mnoho lidí si za tímto účelem kupuje různá mechanická zařízení a někteří, takzvaní „hobbysté“, si na různých zařízeních vyrábějí vlastní ruce, aby sobě a svým blízkým ulevili od těžké práce. Zvláště žádaný mezi venkovskými dělníky je vyorávač brambor, který pracuje s motorovým kypřičem jakékoliv modifikace, ať už je to oblíbený model „Neva“, nebo zařízení od jiného výrobce. Hlavní je mít jasnou představu o tom, co je vlastnoručně vyrobený bramborák, a umět vytvořit výkresy podle potřebných výpočtů.

Konstrukční prvky a typy

Stojí za to připomenout, že toto mechanické zařízení, jak je vidět z fotografie, k provedení práce, je připojeno k motorovému rumpálu. Takový ručně vyrobený bagr, jak je vidět na videu, je schopen zpracovat pozemek nejen v blízkosti domu, ale i v terénu.

Hlavním účelem vykopávače brambor je oddělit hlízy brambor od půdy a umístit je na povrch země. Takový stroj se snadno ovládá a má nekomplikovanou konstrukci. Proto není většinou příliš obtížné si ho postavit sám. Nejdůležitější je, že tento nástavec je vhodný pro jakýkoli model motorového kultivátoru, ať už se jedná o známý model „Neva“ nebo jinou modifikaci.

Mnoho čtenářů řekne, že si můžete koupit tento bramborový kombajn v místě prodeje zemědělských strojů a zařízení, a proč si ho vlastníma rukama. Toto tvrzení je správné, ale ne zcela. Každý zkušený pěstitel zeleniny vám řekne, že podomácku vyrobený bagr bude praktičtější, protože bude navržen pro již známé vlastnosti půdy a bude vyroben pro sílu konkrétního člověka. A pak je tu cena. Podomácku postavený stroj je mnohem levnější než stroj postavený v dílně.

Než se pustíte do kreativní konstrukční práce na bramborovém pluhu, nezapomeňte, že je přizpůsoben pro práci na půdách se středním a nízkým kritériem hustoty. Pro výrobu jednotek přizpůsobených pro práci na těžkých půdách je třeba mít hluboké znalosti fyziky a mechaniky.

Takový je i vyorávač brambor přizpůsobený kypřiči, jak je znázorněno na fotografii:

Sítový nebo vibrační mechanismus. skládá se především z radlice a vibračního síta. Tento sklízeč brambor funguje na elektrickém kypřiči jednoduchým způsobem. Půda se spolu s bramborami podrývá radlicí. Nehybná mřížka pak ponechává hlízy na svém povrchu, zatímco půda se setřásá jako síto. Tento model je efektivní v práci, ale je poměrně obtížné ho uskutečnit.

Vyorávač brambor. může pracovat volně, například na motorovém kypřiči, jako je Neva. Konstrukčně se dopravníkové rýpadlo skládá z radlice a hnacího dopravníku se speciálním hákem, který udržuje hlízy na plošině a uvolňuje půdu. Dopravníkový typ vykopávače brambor je praktičtější než vibrační typ. Na půdách s malou hustotou je však tento typ zařízení nepraktický.

Výložníkový typ. jedná se o nejjednodušší stroj, který lze snadno přizpůsobit jakémukoli minitraktoru, např. Neva. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jak je vidět na videu, půda s hlízami se odřízne nožem. Poté se řízky vrátí na povrch speciálních větviček, kde se nasypou zpět do půdy, a řízky se čistě navrší na zem. Tento typ je velmi účinný na půdách s nízkou hustotou, kde není praktické používat jiné typy strojů.

Než začnete stroj navrhovat, musíte nejprve znát přesnou hustotu půdy, na které jej budete používat. Je třeba si uvědomit, že tam, kde by byl ideální transportní design s lancetou, by bylo obtížné pracovat.

Originální výkresy podomácku vyrobených a továrních sklízečů brambor

Pro malou farmu by měla být pro pohodlnou sklizeň brambor vyrobena radlice malých rozměrů. Měl by být praktický a snadno připojitelný k jednonápravovému traktoru.

Konstrukce sklízeče brambor: 1. svařovaný rám, 2. nůž, 3. dopravník, 4. řemenice, 5. klika, 6. kuželový převod řemenice. 7. řemen, 8. stojan, 9. adaptér, 10. opěrné kolo, 11. napínací pružina.

Abyste mohli dané zařízení vyrobit, musíte mít:

Radlice z vysoce kvalitní kovové slitiny o tloušťce nejméně 5 mm. K jeho výrobě můžete použít pilu z kotoučové pily.

Kovové úhelníky v rozměrech 40 a 63 mm.

Ocelové tyče. K výrobě zařízení, jako je to na fotografii, je potřeba nejméně 8 těchto dílů.

vlastnoručně, vyrobit, sklízeč, brambor, motorový, kypřič

Chcete-li vyrobit vibrační nářadí na kopání brambor, musíte nejprve vyrobit rám. Měl by být snadno připojitelný například pomocí minitraktoru „Neva“ nebo jiné úpravy.

Obecně se taková jednotka skládá z následujících částí, jak je ukázáno na videu:

Svislé stavěcí tyče.

Pro konstrukci tohoto stroje je třeba provést přesné výpočty a podle nich vytvořit výkresy. Bez dodržení tohoto pravidla bude proces výroby vlastníma rukama obtížný.

fáze výroby sklízeče brambor sítového typu

Jak vidíte na videu, před zahájením práce je třeba připravit následující nástroje:

Pro výrobu stroje je také třeba připravit šrouby a matice.

Fáze. výroba rámu. Za tímto účelem rozřízněte čtvercovou trubku na čtyři části, jak je znázorněno na fotografii. Dva kusy by měly mít 1200 mm a dva kusy 800 mm. Velikost potrubí je 4040 mm. Připravené díly se svaří dohromady a vytvoří obdélník.

fáze. Upevnění nadpraží. Z videa je patrné, že jsou nezbytné pro instalaci svislých tyčí řízení. Tento prvek upevněte přibližně ve čtvrtině základní délky rámu. Na druhém konci připevněte dva držáky pro upevnění kol. Tento prvek musí být vyroben ze dvou trubek o průměru 30 mm a délce 150 mm.

Fáze. instalace sloupků. Na straně, kde jsou nadpraží osazena, jsou ve svislé poloze 5 mm od okraje rámu namontovány dva čtverce o délce 3030 mm a délce 500 mm. Poté se ve vzdálenosti 200 mm vloží podpěry o délce 40 mm. Pak je třeba odstranit dalších 400 mm a 300 mm připevnit ke sloupkům. Sloupky spojte páskem o tloušťce 0,4 mm.

Fáze. Výroba rámu. Nejprve se na plechu o tloušťce 400400 mm a na spodní straně sloupků připraví dva upevňovací otvory. Obrobek je pak pevně připevněn ke sloupkům. Stejný díl připevněte na druhou stranu. Další čtvercový kus plechu o délce 700700 mm a tloušťce 0,4 mm se přivaří na tupo k prvnímu kusu a poté se pomocí kladiva ohne do požadovaného kuželového tvaru.

Fáze. konstrukce mříže. Za tímto účelem je k rámu dole připevněna tyč o průměru 10 mm a druhý konec přesahuje obvod rámu ve směru tahového mechanismu, kterým může být model „Neva“.

vlastnoručně, vyrobit, sklízeč, brambor, motorový, kypřič

Sweet Potato Harvester

Dále můžete vlastníma rukama nainstalovat regulační tyče a kolečka. Ty se připevňují pomocí speciálně připravených držáků

vlastnoručně, vyrobit, sklízeč, brambor, motorový, kypřič

Jak si vlastnoručně vyrobit sklízeč brambor pro motorový kypřič?

Profesionální sklízeč brambor pro kypřič je velmi drahý. Majitelé pozemků neustále vymýšlejí způsoby, jak si usnadnit práci, protože proces sklizně je náročný. Jednou z cenově výhodných variant je výroba vlastního sklízeče brambor pro motorový kypřič nebo traktor.

Kopačka na brambory pro motorový kypřič vlastníma rukama: návod krok za krokem

Snad každý majitel velké zahrady nebo domácího pozemku si chce usnadnit pracné pozemkové práce a zkrátit dobu zpracování půdy na minimum, proto si zahrádkáři a zahrádkářky pořizují motorový kypřič a nejrůznější zařízení k němu. Pokud jste šťastným majitelem tohoto užitečného stroje a rádi na svém pozemku pěstujete hodně brambor, pak má smysl přemýšlet o potřebě vyorávače brambor pro mechanickou sklizeň. Nyní si pro všechny typy motorových kypřičů můžete zakoupit různá provedení a vylepšená zařízení, nebo se můžete trochu snažit a vyrobit si kopáč pro motorové kypřiče vlastníma rukama. V tomto článku vám ukážeme různé druhy vykopávaček brambor a poradíme vám, jak si je sami vyrobit.

Kopačka na brambory pro motorové kypřiče. zvláštnosti její výroby vlastníma rukama

Sklizeň bývala náročná a zdlouhavá. Dnes se život zemědělců zjednodušil, protože je možné zakoupit sklízeč brambor pro motorové kypřiče, který výrazně zjednodušuje proces a umožňuje ušetřit čas a úsilí. A pokud nechcete být líní, můžete si postavit motorový kultivátor vlastníma rukama. V takovém případě farma ušetří i nemalé peníze.

Sklízeč brambor pro motorový kypřič, typy návrhů, výkresy pro jeho výrobu vlastníma rukama

Většinu zeleninové plochy Rusové tradičně věnují bramborám, protože u nás tomu lidé říkají druhý bochník. Mnozí přesunuli část práce při pěstování brambor na plečky, respektive na tažená zařízení malé mechanizace: motorové kypřiče a minitraktory.

A pokud zasadit brambory není velká práce, pak namočit, a to hlavní. vykopat není snadný úkol. Vědrový pluh se často používá k okopávání a pletí, ale čistý bagr se k okopávání příliš nehodí. Zjistěme, co kopat a jak vytvořit kopáč brambor pro váš motorový kypřič vlastníma rukama.

Existuje několik provedení sklízečů brambor pro motorové kypřiče a minitraktory. Zvažte je: od nejjednodušších až po ty nejmodernější.

Typy lopat na brambory

Ať už se jedná o jakýkoli druh, jeho hlavní funkcí je kypřit půdu pod keři a vynášet jahody na povrch. Použití tohoto zařízení vyžaduje minimální fyzickou námahu, protože sklizeň se jednoduše sbírá z povrchu půdy.

Typy kypřičů pro motorové kypřiče: ventilátor, sítový kypřič a transportér

Pro kutily jsou vhodné tyto typy vykopávačů brambor:

 • Jednoduché (včetně vějířových): jedná se o malý pluh s tyčemi, přes které se přebytečná půda prosévá a hlízy zůstávají na povrchu.
 • Vibrační síta mají radlici a jeden nebo více roštů, které spočívají na kolečkách. Pluh kypří půdu, zatímco půda, hlízy a hrůbky padají na mřížku, brambory se prosévají a zůstávají na povrchu záhonu.
 • Transportér (jednořadý). jedna z nejnáročnějších aplikací. Jsou vybaveny radlicí a dopravním pásem, na který padá půda a hlízy. Tento druh nářadí je nejvhodnější pro těžké půdy.

Podrobně zvážit vlastnosti jednotlivých typů a poskytnout užitečné informace o jejich konstrukci vlastníma rukama.

Kultivátory brambor pro kypřič

Všechny komerčně dostupné vyorávače brambor se dělí na několik typů. Tyto typy zařízení se rozlišují podle konstrukce:

 • jednoduchý nebo vějířovitý rýč. vějířovitý rýč má tvar srdcového rýče bez násady, ale s dlouhými hroty na vrcholu. Tento rýč na brambory pro motorové kypřiče pracuje následujícím způsobem: na začátku práce se rýč se škrabacími noži zaboří hluboko do země a nadzvedne půdu spolu s hlízami. Pak se lanceta zvedne, zemina se protlačí a brambory zůstanou na stroji. Na konci jsou hlízy zatlačeny dolů a zůstávají na zemi. Vyrývače brambor tohoto typu se také rozlišují podle typu půdy, pro kterou je lze použít. Tento faktor rozlišuje mezi konstrukcemi pro lehké, střední a těžké půdy;
 • vibrační zařízení, nebo jak se jim také říká, vykopávače brambor sítového typu. tento typ zahrnuje složitější zařízení. Vibrační vyorávač brambor je vybaven radlicí a na jeho kolech jsou umístěny rošty pro třídění půdy. Sítový vyrývač brambor při práci vyrývá půdu a poté navádí půdu a brambory na síto. Konstrukce tohoto stroje tak zahrnuje funkci mechanického prosévání. Patří mezi ně oblíbené vyorávače brambor KKM-1 a KKM-3;
 • Dopravníkové sklízeče brambor. tato kategorie zahrnuje zařízení nejsložitější konstrukce. Dopravníkový sklízeč brambor je vybaven speciálním pásem, na který se ukládá zemina a hlízy. V důsledku pohybu pásu se půda proseje a brambory spadnou na zem, kde čekají na další sklizeň.

Všechny výše uvedené stroje se také dělí na různé velikosti a aplikace. Jednotky se dělí na minirypadla, střední rypadla a velká rypadla

Kopáč na jednonápravovém traktoru prvního typu je určen pro použití na pozemcích dacha, jejichž plocha nepřesahuje 5 akrů. Tyto motorové kultivátory mají skromné rozměry, takže jsou poměrně obratné. Vyorávač brambor na druhém typu jednonápravového traktoru lze použít na pozemcích o rozloze 5 až 15 hektarů. Velké vyorávače brambor jsou určeny především pro velké pozemky soukromých a státních zemědělských podniků o rozloze 15 až 50 hektarů a více.

Základní typy sklízečů brambor

Každý bagr na brambory je určen k tomu, aby kypřil půdu pod bramborovými keři a hlízy pomocí hrotů vyvezl na povrch, kde je lze rychle ručně posbírat.

Existuje několik druhů vykopávačů brambor pro motorové kypřiče, které si můžete sami vyrobit pro vykopávání úrody na zahradním pozemku:

 • jednoduché (kopinaté, jednořadé, vějířovité). podobné pluhu;
 • vibrační nebo sítové;
 • typu transportér (jsou rovněž jednořadé);
 • univerzální.

Jednoduchý pluh pro kypřič je pluh s přivařenou vodicí tyčí (výložníkem). Když se pluh zaryje do země, půda se nadzvedne i s hlízami na tyčích. Současně se přebytečná půda prosévá a hlízy zůstávají na povrchu půdy. Tento sklízeč brambor lze namontovat na minitraktor nebo jakýkoli jednonápravový traktor, např. Neva, MTZ, Salyut.

Vibrační (vibračně-drtící) sklízeč brambor je konstrukce, která využívá radlici a jednu nebo více sítových mříží, uložených na kolech. Radlička kypří půdu, která padá na síto spolu s vrcholky brambor a hlízami. Půda se za pohybu proseje a hlízy brambor, oddělené od rostlin brambor, se srazí na povrch obdělávaného řádku.

Transportní vyorávač brambor pro motorový kypřič je složitější variantou, kdy půda z radlice padá na pohyblivý dopravní pás, vybavený zachycovačem. To umožňuje udržet hlízy na pásu a zároveň vyčistit půdu od hlíz. Jedná se o praktičtější bagr než vibrační typ, který je však použitelný pouze v těžkých půdách.

Všestranné vykopávače brambor v sobě kombinují několik z nich, podle toho, jaké funkce chcete pro svou zahradu vymyslet.