Jak rovnoměrně řezat lištu pod úhlem 45 stupňů

Co a jak řezat plastovou lištu: podrobnosti o práci s materiálem

K dekorování povrchů a spár se používají různé výrobky. Pokud jste se rozhodli provést opravu svépomocí, je vhodné zjistit, jak a čím plastové lišty řezat, aby nedošlo k poškození výrobku, a jak jednotlivé lišty správně spojit. K tomuto účelu lze použít jak speciální nástroje, tak externí prostředky. Před jejich použitím je vhodné se seznámit s hlavními zvláštnostmi jejich použití.

Plastové lišty vyráběné výrobci se liší svou tuhostí a tvarem.

V závislosti na jejich tuhosti existují různé typy výrobků:

 • Pevný. Těsně navazuje na dřevo. Umožňuje instalaci pod strop a na podlahu. Polyvinylchlorid se používá k výrobě pevných soklových lišt, kterým dodává dostatečnou pevnost a tuhost. Výrobek je mírně pružný a dodává se v široké škále barev. Snadno se lámou působením ohybového momentu.
 • Soft. Podobně jako pružný pásek, který lze namontovat bez dalších přířezů. PVC se obvykle používá pro výrobu. Z hlediska popularity jsou výrazně horší než jejich pevné protějšky. Je optimální pro místnosti s nerovnými stěnami. Připevňuje se speciálním polyuretanovým lepidlem nebo plnivem.

Co a jak řezat plastové lišty

Konfigurace plastových podlahových lišt se může výrazně lišit.

 • Lišta ve tvaru T, určená pro podlahy s kobercem jako dekorativní krytina. Mohou být opatřeny pásy koberce připevněnými k povrchu prvků pomocí oboustranné lepicí pásky.
 • ve tvaru písmene L k upevnění povrchového materiálu k povrchu podlahy.

Funkčnost plastových lišt se také liší.

 • Vnitřní kabelový kanál umožňuje skryté vedení jednoho nebo dvou vodičů pro různé aplikace;
 • Lisované pryžové proužky, díky nimž profil lépe přilne k nerovnému nebo drsnému povrchu.

Jak řezat úhel 45 stupňů

Někdy je nutné řezat určitý kus nebo položku pod určitým úhlem. Lišty, lišty, soklové lišty a podobné interiérové prvky by měly být obvykle řezány pod úhlem 45 stupňů. Tento úkol zvládne každý. Hlavní je nespěchat, nedělat si starosti a vše se vyřeší. Nákup prefabrikovaných rohových prvků

Například v případě baget nebo řízků se prodávají speciální rohové díly, které dokonale zapadají do rohu a které není třeba krájet. Poměrně snadno se lepí a dají se pěkně přitlačit na místo.

Použití ozdobných úhlových závorek

Speciální rohy lišt se obvykle používají u polystyrenových a polyuretanových fasádních desek. Ozdobné rohy jsou nalepeny v samotném rohu a bagety k nim přiléhají z obou stran. Ořezávání v tomto případě buď není nutné vůbec, nebo se provádí jednoduchým kancelářským nožem.

Tři pracovní postupy pro ořezávání lišt

Pokyny pro ořezávání podlahových a stropních lišt jsou v podstatě stejné. Zatímco na podlaze je možné zakrýt křivý roh, na stropě je to problém, proto se zaměříme spíše na to, jak lišty nařezat.

Klasická metoda skládačky

Skládačka Classic má základnu ve tvaru písmene U s otvory na protilehlých stranách. Do tohoto lůžka se vloží odpovídající kus a pilkou na železo se proříznou drážky na bocích. Myšlenka není nová, nástroj je starý několik set let, ale navzdory jednoduchosti ne každý ví, jak správně vyříznout roh stropního soklu pomocí takové skládačky.

Ne každý ví, jak naříznout lištu v rohu pomocí standardní úhlopříčné frézy.

Tip: při ořezávání stropních desek použijte stranu nástroje, která je k vám nejblíže, ale při ořezávání základových desek použijte stranu nástroje, která je od vás nejdále. Není to dogma, ale je mnohem snazší takto pracovat.

Práce s lištami je snazší, protože přípravek leží ve vodorovné rovině a je snazší orientovat základovou desku. Lidé se nejčastěji dopouštějí chyby při ořezávání stropních trnů. jednoduše je do nástroje nezasunou správně. Zde je jednoduché, ale důležité pravidlo.

Důležité: okraj stropní lišty musí být u stěny a část lišty ohraničující strop musí být umístěna na spodní straně frézy.

Úhelník, jak víte, má 2 strany, takže abyste snížili chybu, zvykněte si dát tyč, která bude připevněna na pravé straně úhelníku doprava, a tyč, která je připevněna vlevo, dáte do dláta vlevo. Podrobný popis složitostí používání skládačky Classic najdete ve videu v tomto článku.

Jak správně vyříznout vnitřní a vnější roh stropního pilíře.

Kromě klasického nástroje s U-čepelí existují dva další typy. profesionální nástroj a rotační nástroj. Pokud jde o profesionální verzi, používají ji pouze řemeslníci. Přípravek je poměrně rozměrný, ale otáčí se pod libovolným úhlem a má pilku na železo, kterou lze zafixovat v dané poloze.

Profesionální hoblík s blokovacím mechanismem pro pilku na železo a obrobky.

Rotační zařízení lze směle nazvat „kapesní“ skládačkou. Jedinou výhodou je, že úhel lamely lze přesně uzamknout. Na jedné straně se s ním snadno pracuje. stačí nastavit úhel, položit ho na lištu a odříznout. Ale na druhou stranu si na takový nástroj musíte zvyknout, pokud nemáte zkušenosti s pilkou na železo, nestojí za to vzít si rotační skládačku.

Tip: při výběru klasického nosníku ve tvaru U nepoužívejte především čínské výrobky. A za druhé, zkuste si koupit modely, které mohou pevně upevnit díl uvnitř, jeden z těchto modelů je zobrazen na fotografii níže.

Mnohem praktičtější jsou ponorné štípací kleště.

Metoda ořezávání pomocí šablony

Nejčastěji je třeba stropní i podlahové lišty seříznout na 45º. Pokud nemáte k dispozici specializovaný nástroj, můžete si na kus sešitového papíru nakreslit improvizovaný přípravek. Ze školní geometrie víme, že úhlopříčka libovolného čtverce vzhledem k základně svírá úhel 45º.

Úhel 45º lze nastavit položením lišty na úhlopříčku čtverce.

Dále je třeba nakreslit čtverec a vytvořit v něm dvě úhlopříčky. to bude správných 45º. Stačí jen připevnit lištu k desce a správně ji označit. K rovnému řezání lišty bez vodítek však potřebujete dobré oko a pevnou ruku.

Aplikovaná univerzální metoda

Ořezávání pod úhlem 45° je běžná možnost, ale co dělat, když potřebujete jiný úhel a máte jen pilku na železo a tužku?? Ukázalo se, že tato situace má velmi jednoduché řešení. Navíc je tato metoda univerzální, vhodná pro vnější i vnitřní rohy.

Navíc vás mohu ujistit, že úhly, které se vizuálně zdají být rovné, mají několik stupňů odchylky. V důsledku toho si můžete koupit dobrý nástroj, řezat přesně 45º a při spojování vznikne mezi lištami mezera. Problém je zde odstraněn. Zde je příklad řezání stropního soklu ve vnitřním rohu.

Tip: Aby byly čáry nenápadné, nemohou držet tužku a například hřebík nebo špičku nože.

Důležité informace

Pokud jste se snažili, jak nejlépe jste mohli, ale malá mezera na křižovatce stále „vyšla“, nebojte se. U dřevěných pilin lze tuto mezeru snadno utěsnit voskem na nábytek. K vyplnění mezer na polyuretanových, pěnových, plastových nebo sádrových lištách je vhodným řešením tmel. Barva směsi by samozřejmě měla odpovídat barvě lišty.

Jak vytvořit úhel 45 stupňů

Stačí si vzít běžné školní pomůcky. tužku a papír, pravítko, úhloměr a kružítko. a můžete nakreslit jakýkoli geometrický tvar, ať už je to čtverec, ovál nebo trojúhelník. Existují však případy, kdy nejsou po ruce vůbec žádné kreslicí nástroje nebo je jejich počet omezený, ale i v takovém případě je dovoleno provést požadovaný výkres.

Pokyny

Pokud je povrch materiálu dostatečně široký, nakreslete pravítkem jednu z čar řezu. Poté kolmo na tuto čáru pomocí úhelníku nebo jakéhokoli předmětu s hladkými hranami, například listu papíru nebo knihy.

PŘEČTĚTE SI, jak pomocí dláta vyříznout lištu do rohů stropu

Pomocí pravítka vyznačte na každé straně rohu stejnou délku, například 10 cm. Změřte vzdálenost mezi získanými body a rozdělte ji na polovinu. Spojte tento bod s vrcholem pravého úhlu. Získali jste úhel 45?, Nyní materiál podél vyznačených čar nastříhejte pomocí nůžek, kuchyňského nože, skládačky nebo jiných nástrojů.

Označte si jednu z linií sečení, vezměte úhloměr a přiložte ho k linii sečení. Na stupnici vyznačte čáru 45? a spojte tento bod se středem úhloměru. Řezání materiálu pomocí dostupných nástrojů podél vyznačených čar.

Papír, fólii, folii nebo jiný snadno ohýbatelný materiál rozřízněte takto: najděte nebo nakreslete pravý úhel (u listu papíru je to kterýkoli z jeho rohů). Přeložte list tak, aby sousední strany byly zarovnané. Rozřízněte list podél čáry řezu.

Pokud potřebujete několikrát vyříznout roh o úhlu 45 stupňů, například kvůli základové desce, vytvořte si vzor. Vezměte těžký karton, nakreslete na něj čtverec a šikmo ho rozřízněte.

Co je potřeba k vytvoření vnitřního rohu, který není roven 90º?

 • Na podlaze je nutné provést předběžné označení tužkou. Na obou stranách jsou profily postupně připevněny a jejich hranice jsou vyznačeny. Tím se v rohu vytvoří kosočtverec. Její úhlopříčka je linie řezu.
 • Přiložte lamelu k tvaru a vyznačte úhlopříčku.
 • Spojení značky a rohu lišty. Tento úhel sklonu je linie řezu.
 • Boční hrany jsou lakovány v barvě soklové lišty.

Pokud je vnitřní roh seříznut s mírnou nadsázkou, umožní vám to provést úpravu co nejpřesněji. Někdy se v konečné fázi spoje do plastu nebo polystyrenu vloží zátka a vytvoří se pěkný, úhledný roh. U dřevěných výrobků jsou spoje jednoduše úhledně uloženy, tmelení je údělem nekvalifikovaných lidí.

Nástroje, které se mají používat

Nejprve jak řezat plastový nebo dřevěný stropní sokl, jak to udělat správně a rychle. V tomto případě jsou zapotřebí 2 nástroje. rovina a řezný nástroj.

Čím řezat podlahové lišty?

V druhém případě závisí volba na materiálu základové desky:

 • Výrobky z pěnového polystyrenu (všechny polystyrénové výrobky) vyžadují ostrý kancelářský nůž;
 • Lišty z polyuretanu se obvykle řežou pilou na kov;
 • dřevo vyžaduje aktivní účast skládačky nebo pily.

Druhým potenciálním nástrojem pro polyuretan je stejný nůž na krabice. Důvod. poměrně nízká hustota materiálu. Další možností je nabroušený kuchyňský nůž. Zvláštním požadavkem je nepříliš silné ostří.

Alternativou ke skládačce na dřevo je pila na kov. Optimální je nůž s nejmenšími zuby. V opačném případě by se čepel zasekla v materiálu a v takových podmínkách je velmi obtížné provést bezchybný řez.

Truhlář a vlastní výroba

Dláto je druhým nepostradatelným nástrojem pro práci se základními deskami.

Co je to?

Ne každý může vědět, co to je. Jedná se o nástroj, který umožňuje řezat jakýkoli obrobek pod různými úhly (45-90°). Jedná se o žlab, který se skládá ze dna a dvou bočních stran, v nichž jsou zhotoveny štěrbiny pro nástroje. materiál se položí na jeho dno a do drážek se vloží pilka na železo (nůž apod.). д.). Po rozřezání baget z něj lze získat téměř dokonalé polotovary.

Dláto je nezbytným nástrojem pro ořezávání lišt, protože pro spoje je nutný úhel 45°. V opačném případě by to nefungovalo a mezi lištami by zůstala mezera nebo by se lišty musely jednoduše znovu rozříznout, protože by nebylo možné oba kusy lišt spojit.

Ano, zbývající otvor lze zamaskovat směsí. To však stále není nejlepší řešení. Výplň může brzy mírně změnit barvu a tento rozdíl bude velmi patrný. Ale i zde existují výjimky.

Jak vyrobit zápustku?

Pro stavbu svépomocí budete potřebovat desku dlouhou asi metr nebo více, případně překližku (dřevotřísku). Stále se musíte připravit:

 • Z vybraného materiálu vyřízněte 3 díly o šířce 200 až 250 mm a délce 300 mm (400, 500 mm). Pomocí samořezných šroubů je spojte do tvaru písmene „U“.
 • Pomocí úhloměru vyznačte na vrcholech stran úhel 45° (případně 90°).
 • Vezměte pilku na železo a vyřízněte otvory tak, aby drážky dosahovaly až na dno nástroje.

Hotové otvory se vyvrtají rašplí, aby do nich bylo možné snadno vniknout přímočarou pilou nebo pilkou na železo.

Soklová lišta. filé

Pro správný postup je důležité důsledně dodržovat stávající doporučení a pravidla pro dokončovací práce. Pak budete s výsledkem spokojeni.

Upevnění filé (jak se tento prvek nazývá) není nijak obtížné: všechny druhy výrobků jsou ve skutečnosti připevněny ke spolehlivému lepidlu.

Zavěšení stropního podstavce nečiní potíže ani nezkušeným opravářům. Potýkají se s úplně jinou starostí: jak správně vyříznout lištu? Prakticky každá místnost, ať už je jakkoli složitě tvarovaná, má rohy.

A zde, v těchto vnitřních rozích, musí být jednotlivé prvky lišty pěkně a rovnoměrně spojeny. Zejména pokud je místnost složitá, je nutné zkrátit vnější rohy. Zkusme zjistit, co dělat v každé z těchto situací a jak vyříznout správný kus pomocí dostupných nástrojů.

Materiály a způsoby řezání základních desek

Nejprve se pokusíme zjistit, z čeho může být základní deska vyrobena a z jakého materiálu je nejvhodnější ji řezat.

V současné době je možné zakoupit desky z plastu (PVC), dřeva, pěnového polystyrenu a polyuretanu.

Pravděpodobně nejlevnější lišty jsou vyrobeny z pěnového plastu, což je křehký, měkký a lámavý materiál.

Dokonce i prsty ruky mohou zanechat rýhy, záhyby a defekty. Je poměrně obtížné vyříznout pěkný a rovný roh lišty z PVC.

Nezkušený řemeslník může vyhodit velké množství zakoupeného materiálu právě z tohoto důvodu. Má také vysoké elektrostatické vlastnosti, což vysvětluje jeho schopnost zachycovat prach.

Takovou lištu je nejlepší řezat pilkou na železo nebo ostrým stavebním nožem.

Výrobky z polystyrenu jsou také levné, ačkoli tento materiál je silnější alternativou tradičního polystyrenu.

Lze je také opracovat ostrým nástrojem.

Extrudovaný pěnový polystyren

Lišty z extrudovaného polystyrenu jsou o něco dražší, poněkud hustší a hůře se řežou. Je však mnohem méně pravděpodobné, že se rozpadnou a zlomí.

Proto jsou pohodlnější a snadněji se řežou. K tomuto účelu se může hodit pilka na železo nebo ostrý nůž.

Polyuretanové lišty pro stropy jsou v současné době pravděpodobně jedním z nejdražších materiálů.

Ale stojí za svou cenu: odolné proti vlhkosti, poměrně pevné a pevné, poměrně pružné.

Lišta nad kuchyňskou pracovní deskou se může deformovat a dokonce mírně prasknout.

Lze je dokonale nakrájet speciálním nožem, aniž by se drolily. Tyto výrobky jsou však velmi citlivé na teplotní rozdíly.

Dřevěné lišty pro stropy jsou poměrně těžké a silné, tvrdé a robustní.

Dají se dobře opracovat speciální pilkou s jemnými zuby. Můžete také použít pevnou kovovou čepel. Jak správně naříznout lištu??

Prefabrikované rohy

Všimněte si, že každý řemeslník má možnost nepolevovat v přesném řezání a lícování rohů.

V místním železářství můžete zakoupit prefabrikovaný rohový díl lišty, do kterého lze snadno vložit připravené hrany lišty.

Jednoduše odměřte požadovanou délku obrobku a řezte pod pravým úhlem.

Tento speciální nástroj skryje všechny nedokonalosti a vady. To však není vždy možné, protože standardní rozměry těchto továrních rohů se mohou výrazně lišit od velikosti samotné lišty.

Takové rohy budou vyčnívat kvůli své disproporcionalitě a nebudou vypadat příliš úhledně. Pokud však vzhled místnosti a velikost obrobků umožňuje použití této metody, neměla by být zanedbána.

Jak si doma vyrobit pokosovou pilu?

Pokud vám výše uvedené metody nevyhovují, můžete si hmoždíř vyrobit sami doma. Pokosová pila je zařízení ve tvaru písmene U podobné zásobníku.

Vybaveno drážkami pro řezání v pravém úhlu. Velikost dílů není příliš důležitá, ale čím širší je naše domácí zařízení, tím širší a přesnější můžeme řezat široké lamely.

Důležité: Postupujte s rozvahou a nepřehánějte to, protože pokud šířka tesařské lišty přesáhne polovinu šířky pilky, nebude řezání snadné.

Výše popsanými způsoby je možné vytvořit značku a poté použít malé kousky překližky a pilku na železo. Celou věc můžete spojit samořeznými šrouby nebo dokonce superlepidlem. Je to však složitější a zabere to mnohem více času, i když to poskytne nejpřesnější výsledek (samozřejmě pokud to uděláte správně).

Křížový nůž je nepochybně šikovný a praktický nástroj. Najdete ji téměř v každém stavebním obchodě, je cenově dostupná a může si ji dovolit úplně každý.

Pokud však z nějakého důvodu není možné sehnat nástroj v krátkém čase, můžete použít improvizovaný nástroj, jako je pravítko, úhloměr nebo dokonce dlaždice, z nichž lze snadno vytvořit šablonu s potřebnými značkami nebo dokonce znovu vytvořit přípravek doma.