Jak vyjmout sklíčidlo z elektrického šroubováku Bosch

Návod: Jak vyjmout sklíčidlo z elektrického šroubováku

Někteří lidé se ptají, jak vyjmout sklíčidlo z elektrického šroubováku. To je nutné pro preventivní údržbu a opravy. Provedení potřebných prací svépomocí vám může ušetřit peníze. Existuje několik druhů sklíčidel, z nichž každé má své specifické vlastnosti.

Jedná se o dutý válec z kovu se speciálním límcem a nastavovací objímkou. Tato součást se montuje přímo na hřídel. Upevnění šroubů pomocí kuželového povrchu nebo povrchu se závitem.

K demontáži sklíčidla je zapotřebí šroubovák, kladivo a několik klíčů. Pokud je k dispozici svěrák, lze úkol snáze dokončit.

Šroubovací bity

Typ upevnění ovlivňuje také způsob použití šroubováků. Konflikt mechanismů může ztížit správné zašroubování šroubů do tvrdého povrchu. Proto je vhodné kupovat pouze sklíčidla s upevněním, které je určeno pro samotný nástroj.

Typ „Morseův kužel“

Tato verze se již po desetiletí používá pro šroubovací bity. Právem je považován za jeden z nejoblíbenějších. Pokud se na konstrukci podíváte pozorně, její hřídel připomíná kužel, stejně jako sklíčidlo. Díky shodné základně lze oba díly snadno ručně spojit. Tímto mechanismem jsou vybaveny všechny modely pneumatických šroubováků.

Závitové upevnění

Tento typ spojení spočívá v přítomnosti větších a menších závitů na hřídeli a sklíčidle, které do sebe zapadají. Základna válce je našroubována na hřídel.

Upevňovací šroub

Šrouby mají křížovou hlavu, kterou lze prohlédnout, když vačky od sebe odtáhnete. Křížová hlava a levý závit. Takový šroub lze snadno vyšroubovat běžným plochým šroubovákem, pokud jeho velikost odpovídá průměru vstupního otvoru.

Šroubovák k odstranění šroubu (pokud je takto připevněn) nerozdělávejte ihned po použití. V tomto okamžiku je nástroj velmi horký, takže se může zaseknout. Šroubovák pouze „sklouzne“ po hraně.

Jak určit způsob upevnění na vašem nástroji

Zkoumání ovládacího mechanismu sklíčidla a samotné hlavy elektrického pohonu vám rychle ukáže, jak namontovat pohyblivou konstrukci. Pozorně si prohlédněte označení na těle spotřebiče nebo na samotné odnímatelné hlavici. Obvykle nese tyto symboly: 1-6 B10, kde:

Pokud jde o závitové připojení, jeho označení obvykle vypadá takto: 1.0-11 M12×125. Kde M12×125 jsou parametry metrického závitu a 1,0-11 jsou mezní rozměry nástroje, který lze upevnit ve sklíčidle. Upozorňujeme, že pokud jste zakoupili spotřebič zahraniční výroby, všechny údaje by měly být uvedeny v palcích, zatímco u domácích spotřebičů se měří v mm.

Typy kazet

Domácí řemeslníci se velmi často potýkají s takovými obtížemi, jako jsou zaseknuté prvky, a jen málo z nich ví, jak správně vyměnit sklíčidlo na šroubováku. Nejprve je třeba pochopit základní typy.

Šroubováky jsou k dispozici v několika různých typech sklíčidel, která se prodávají v obchodech. Poněkud se liší svou konstrukcí i způsobem upevnění.

Někdy se na stroje montují samosvorná zařízení, ale tyto typy jsou oblíbenější.

Existuje několik dalších klasifikací rychloupínacího sklíčidla pro akumulátorové šroubováky.

 • Dvojitá spojka. Tento typ je třeba utahovat oběma rukama, protože jedna ze spojek musí být podepřena a druhou je třeba otáčet speciálním klíčem.
 • Jediná spojka. V tomto případě je třeba provést všechny stejné kroky jako v první variantě, ale vše lze provést pouze jednou rukou. Toho je dosaženo použitím speciálního zajišťovacího mechanismu, který automaticky utěsní hřídel při vyjmutí nástroje. V tomto provedení lze bit zasunout snadněji a pohodlněji.

Rychloupínací model se vyznačuje tím, že k jeho obsluze není zapotřebí žádné nářadí. Například není nutné používat klíč.

Sklíčidla jsou vyrobena ze dvou materiálů:

Plastové a kovové rychloupínací šroubováky se používají pro profesionální i domácí použití.

Kovové jednotky jsou robustnější a odolnější, a proto snesou větší rázové zatížení. To je důležité zejména v případě zařízení, která mají nárazovou funkci.

Jak to opravit?

Existuje řada osvědčených způsobů, jak sklíčidlo bezpečně připevnit ke stroji. Mezi ně patří:

Prostřednictvím vlákna.

vyjmout, sklíčidlo, elektrického, šroubováku, bosch

Jak zjistit, který způsob upevnění sklíčidla je vhodný?

Existuje několik způsobů upevnění zpracovatelského zařízení. Jak zjistíte, která metoda uzamčení byla použita? Připevnění na hřídel elektrického šroubováku je poměrně snadné. Stačí se podívat na značení. Pokud je na něm napsáno M13, znamená to, že je připevněn závitem. Označení B12 znamená, že nástroj je vybaven Morseovým kuželem.

Na trhu je mnoho firem vyrábějících šroubováky a každý model má zpravidla svá malá tajemství, včetně způsobu upevnění sklíčidla.

Princip jejího odstranění je však stejný a od sebe se mírně liší.

Toto příslušenství lze odstranit několika způsoby:

 • Použití šestiúhelníku. Šestihranný klíč musí být vložen do nástroje s krátkým ramenem. Šestihran by měl mít velikost alespoň 10 mm. Nastavte elektrický šroubovák na nízké otáčky a zapněte jej tak, aby dlouhé rameno imbusového klíče bylo opřeno o stůl. Po této operaci se závit uvolní a šroubovák lze vyjmout ručně.
 • Pokud je nástavec zajištěn příchytkou, nejprve ji odstraňte a poté zopakujte postup popsaný v bodě 1. Upevňovací šroub má levý závit.
 • Pokud výše uvedené metody nefungují, je třeba skříň demontovat a vyjmout jednotku, ve které je namontována převodovka, hřídel a sklíčidlo. K demontáži tohoto dílu je nutné použít trubkový klíč (plynový klíč).
 • K demontáži přípravku s Morseovou hlavicí je třeba připravit kladivo, kterým lze sklíčidlo vyjmout.

K vyjmutí sklíčidla z elektrického šroubováku není třeba velké síly.

Známky poruchy sklíčidla

Při běžném provozu hlavy elektrického nářadí není obtížné zaznamenat jakékoli nesrovnalosti:

 • Válec není pevně usazen na hřídeli.
 • Vrták začal hrát významnou roli.
 • Čelisti se zaseknou nebo se zcela nevysunou.
 • Šroub je zkroucený.
 • Vrták nelze upnout ani vytáhnout.

Po rozpoznání těchto vlastností je práce s elektrickým šroubovákem obtížná a dokonce nebezpečná.

Typy upevnění

Připevňuje se pomocí:

První typ spojovacího prvku je pojmenován podle příjmení C. А. Morseova nit v devatenáctém století. Spojení je provedeno shodným kuželovým povrchem hřídele a kužele s otvorem. Je všeobecně známý pro svou jednoduchost a robustnost.

U druhého typu spojení jsou hřídel a sklíčidlo opatřeny závitem. Seřízení se provádí našroubováním sklíčidla na hřídel.

Třetí typ je modifikací závitového spojovacího prvku. pro zajištění je spoj zajištěn šroubem. Má hlavně křížovou hlavu šroubováku a levý závit. Šroub je vidět pouze při úplném otevření vaček.

Definice spojovacího prvku

Udržení sklíčidla lze zjistit vizuální kontrolou. Morseův kužel je označen takto: 1-6 B22. První čísla jsou průměry stopek použitých bitů a B22 je skutečná velikost kužele.

Závitové díly jsou rovněž označeny čísly a písmeny, například: 1.0. 11 M12×1.25. První část označení opět označuje průměr dříku použitých šroubovacích bitů, zatímco druhá část označuje velikost metrického závitu. Dovážené elektrické šroubováky mají palcovou hodnotu.

Jak vyjmout sklíčidlo

K odstranění sklíčidla stačí provést několik manipulací. Jedná se o poměrně snadný proces. Nejprve najděte imbusový klíč 10 mm.

  Klíč upněte velmi pevně do zásuvky s co nejkratším koncem.

 • Šroubovák lze nyní zapnout na dostatečně dlouhou dobu, aby klíč při otáčení narazil na stůl.
 • Šroubovák se otáčí na vnitřním závitu, kterým je připevněn k hřídeli.

Jedná se o jednu z nejčastějších variant. Existuje však ještě jedna účinná metoda, kterou můžete vyzkoušet. Úplně uvolněte vačky a podívejte se dovnitř. Pokud je uvnitř namontován šroub, je považován za dodatečné upevnění, které vede k tomu, že hřídel. Šroub musí být zcela vyšroubován. To by se mělo provádět pouze ve směru hodinových ručiček.

Šestihran pevně sevřete a zkuste jím velmi rychle otáčet proti směru hodinových ručiček. Po dokončení této operace se musí sklíčidlo uvolnit. Pokud se tak nestane, je nutné do klíče udeřit kladivem. Dávejte velký pozor, abyste nepoškodili konstrukci.

Další opatření

Někdy nastane situace, kdy žádná z metod nepomohla vyřešit problém. Poté je třeba celý nástroj vyšroubovat a demontovat a vyjmout vřeteno, sklíčidlo a převodovku. Zbylé části je třeba dobře sevřít ve svěráku a poté je možné kazetu vyjmout pomocí klíče. Je důležité si uvědomit, že se musí utahovat velmi opatrně: při příliš velké síle hrozí nebezpečí rozbití stroje.

Stojí za zmínku, že některé modely šroubováků mají drážky, které usnadňují demontáž. U moderních nástrojů je to však poměrně vzácné.

Pokud je nástroj příliš horký, může se sklíčidlo zaseknout. Proto je nutné dát stroji pravidelně odpočinout. Ujistěte se, že sklíčidlo nezačne „kopat“. To by také mohlo vést k poruchám.

Demontáž sklíčidla: elektrický šroubovák Bosch

Šroubováky Bosch jsou obvykle vybaveny upevňovacím šroubem.

 • Nasaďte klíč na vačky a několikrát je utáhněte.
 • Položte stroj na okraj stolu.
 • Stiskněte tlačítko ráčny a sejměte držák sklíčidla z hřídele.
 • Sklíčidlo se vyjme proti směru hodinových ručiček.

Všechny operace vyžadují zvláštní pozornost a důslednost při demontáži/montáži.

Nový elektrický šroubovák Interskol je dobrým výchozím bodem pro získání přehledu o různých typech sklíčidel.

Blok: 6/6 | Počet znaků: 528

Elektrický šroubovák: stručný přehled konstrukce sklíčidla

Abyste mohli vyjmout sklíčidlo elektrického šroubováku, musíte znát jeho konstrukci. Prvek je připevněn k hřídeli, která jej pohání, a slouží také jako přídržný bod.

Ještě nemáte elektrický šroubovák? Povinná koupě! A vy si ji vyberete tímto způsobem.

Šroubováky jsou obvykle opatřeny válcovým pláštěm. Pod ním se nacházejí upínací čelisti a nastavovací pouzdro. Když se zaseknou, je téměř nemožné nebo velmi obtížné obrobek vyjmout. V tomto případě je nutné sklíčidlo vyjmout, což usnadňuje budoucí opravu nebo údržbu nástroje. Za účelem mazání, čištění nebo preventivní údržby.

Sklíčidlo lze upevnit několika způsoby. A k tomu je třeba v každém případě přistupovat jinak.

Konstrukce sklíčidla

 • V ručním šroubováku jsou dvě sklíčidla, která se zajišťují L-klíčem, který se vkládá do sklíčidla v pravém úhlu;
 • Rychloupínací sklíčidla, u nichž se jeden z válců tělesa upíná ručně a druhý se otáčí kolem své osy, aby se upnul.

Sklíčidla s vačkou jsou méně pohodlná, ale jejich spojení je bezpečnější. Seřizovací objímka, která se otáčí klíčem, zajišťuje, že se ocelové vačky zavírají, dokud nejsou zcela sevřené.

U elektrického šroubováku není vždy na vině sklíčidlo. Lze je odstranit takto

Rychlejší utahování upínacích kazet. K tomu není potřeba žádný klíč.

Typy rychloupínacích sklíčidel

 • Jednoprsté sklíčidlo, do kterého se bit vkládá pouze jednou rukou, tj.к. Jedna část jeho těla je automaticky znehybněna;
 • Šroubovák s dvojitou spojkou, obě části jsou pohyblivé. Při zavádění bitu je proto třeba mít obě ruce.

Při výměně sklíčidla elektrického šroubováku mějte na paměti, že výrobky s jedním pouzdrem se používají pouze u nářadí vybaveného blokovacími mechanismy.

elektrický šroubovák: způsoby upevnění sklíčidla na hřídeli

K upevnění sklíčidel se používají tyto metody

 • se závitem;
 • pomocí Morseova kuželu, kdy se do otvoru vřetena vloží kuželová stopka. Tato metoda je nejúčinnější.

Dodatečné pevnosti se dosáhne vložením upevňovacího šroubu.

Pokud budete mít tyto nástavce a příslušenství, bude váš elektrický šroubovák funkčnější.