Jak vyrobit 18voltový elektrický šroubovák ze sítě

Jak změnit akumulátorový šroubovák na síťový šroubovák

Akumulátorový elektrický šroubovák je určen především pro mobilitu. Práce s nástrojem je mnohem pohodlnější, aniž byste se museli starat o to, zda je drát dostatečně dlouhý, zda se nezachytí apod. д.

Bez baterií se však takový šikovný nástroj, jako je elektrický šroubovák, stává pouhým kusem železa, i když je plně funkční. Životnost baterií je přibližně 3 roky a často nejsou na trhu k dispozici. Například jeden výrobce již přestal takový model vyrábět a některé jiné baterie nejsou vhodné pro různé účely.

Může být velmi nepříjemné vyhodit nástroj, za který jste zaplatili peníze, někdy i hodně peněz, na konci dne. Kromě toho cena baterií často dosahuje až 80 % ceny elektrického šroubováku a je rozumnější koupit nový. Starý nástroj zpravidla odložíte na poličku a necháte ho tam bez využití. Existuje však způsob, jak jej znovu zprovoznit. převést jej na napájení 220 V.

Mobilita je důležitá?

Jakmile akumulátor přestane být schopen udržet náboj, stane se elektrický šroubovák zcela nepoužitelným nástrojem. Nákup nové nabíječky je nepraktický, protože její cena často dosahuje až 50 % ceny nového modelu. Z tohoto důvodu je naprosto oprávněné převést nářadí na síťové napájení.

Je možné obnovit výkon baterie, ale tato možnost je stále poloviční, protože situace se bude v budoucnu opakovat. Než si však vyberete řešení, měli byste se zamyslet nad mobilitou nástroje. Je to opravdu nutné?? Existují 2 varianty možné úpravy elektrického šroubováku:

  • Nástroj s externím napájením. V tomto případě je vyrobeno samostatné zařízení. To není tak špatné, protože i objemnou konstrukci lze umístit do těsné blízkosti zásuvky. Je však třeba se vyrovnat s omezením spojeným s délkou napájecího kabelu a síťové šňůry.
  • Elektrický šroubovák se síťovým adaptérem namontovaným místo baterie. Tento způsob úpravy zabrání montáži předimenzované konstrukce, která výrazně omezuje použití nástroje. Problémem však může být i délka napájecího kabelu. Je však možné použít kompaktní zařízení v této funkci. Lze je zakoupit nebo použít stávající napájecí zdroje, pokud vyhovují svými vlastnostmi.

Způsoby „oživení“ elektrického šroubováku se značně liší. Přesto si každá z těchto možností najde své příznivce, protože splňuje různé potřeby majitelů akumulátorového nářadí, jehož provoz se náhle stal nemožným.

Základní materiály:

Pro přepnutí elektrického šroubováku z akumulátoru na síťové napájení je nutné dosáhnout na napájecí kontakty. Za tímto účelem je nutné demontovat kryt akumulátoru. Baterie přítomné v bateriovém bloku jsou vyjmuty.

Vzhledem k tomu, že kontakty baterie zůstávají na vyjmutých bateriích, je třeba je pro jejich zpětné vložení do pouzdra zušlechtit. Za tímto účelem jsem vyřízl 2 krátké trubky z 20mm polypropylenové trubky. Jejich délka musí odpovídat výšce vyjmutého akumulátoru. Je nutné, aby se sekce vešly do bateriového pouzdra elektrického šroubováku.

Je pravděpodobné, že jeden z okrajů trubek bude třeba trochu seříznout, protože bude proti výstupkům na krytu.

Poté vyjměte kontaktní desky z baterií a přeneste je do trubek. Aby se zajistilo, že budou dobře sedět, je třeba každou trubičku omotat elektrikářskou páskou, aby se zvětšil průměr uložení. Poté se ke kontaktům připájí kabel vhodné délky a nakonec se připojí k trubkám.

Nyní je třeba připojit kabel od svorek elektrického šroubováku k napájecímu kabelu. Je důležité dodržet polaritu. Plusová strana bloku musí být připojena k plusové svorce a minusová strana k minusové svorce. Pro jistotu je lepší kroucenou část připájet k sobě. Může být izolován elektrickou páskou nebo smršťovací páskou.

Poté se do krytu baterie vloží svorky s trubkami. Za tímto účelem se přímo v místě spojení s krytem vytvoří boční otvor, kterým se zavede vodič. Aby se zabránilo vyklouznutí a vypadnutí kontaktních trubiček, je vše zajištěno tavným lepidlem. Lze jej také bezpečně aplikovat na spoj mezi krytem a pouzdrem, aby se zabránilo jeho otevření.

Když nyní zapojíte napájecí zdroj do zásuvky, může elektrický šroubovák pracovat ze sítě tak dlouho, jak chcete, aniž by se musel dobíjet.

Napájení 14 V vlastníma rukama z čínských zařízení

Levný způsob, jak postavit napájecí zdroj pro elektrický šroubovák na 14 V. konverze z čínského PSU. Jejich vstupní napětí je o něco vyšší: měli byste vyměnit rezistory.

  • Odpojte rezistor R10 ze schématu zapojení čínského PSU. Odpor konstantního rezistoru je 2320 Ohmů.
  • Připájení starého rezistoru PSU na desku plošných spojů.
  • Nastavte odpor na 2300 ohmů.

Proudový práh nesmí překročit 9 A, jinak zdroj napájení pro elektrický šroubovák brzy přestane fungovat.

Výsledný obvod se pak vloží do pouzdra elektrického šroubováku, přičemž rádiové prvky se předem izolují, aby nedošlo ke zkratu. Vytvořte otvory v napájecím krytu elektrického šroubováku. Poté připojte nářadí k napětí 220 V a zkontrolujte jeho správnou funkci.

Stejným způsobem můžete vyrobit PSU z jakýchkoli komerčně dostupných rezistorů. Nejjednodušší způsob, jak obvod převést, je připájet další diody. Čínský rezistor je odpájený a nahrazený analogovým se schopností nepřímo snižovat vstupní napětí.

Samostatný napájecí zdroj pro šroubovák

Práci s ručním nářadím lze provádět i v budovách, kde není zavedena elektřina. V takových případech se zařízení připojuje k autobaterii nebo jinému zdroji napájení vhodnému pro šroubovák.

Pro připojení automobilové baterie je nutné vzít vodiče s krokosvorkami, jeden konec odizolovat a připájet přímo na kontakty elektromotoru nářadí. Druhý konec se připevní na póly baterie, přičemž se dodrží polarita.

Princip připojení přenosné baterie je podobný jako u autobaterie. Pouze konce vodičů jsou opatřeny měděnými svorkami, které jsou vhodné pro upevnění.

Elektrické nářadí vydrží mnohem déle než akumulátorové nářadí. Proto byste neměli šroubovák po vybití baterie vyhazovat. Šikovný muž může své elektrické nářadí převést na napájení ze sítě, a prodloužit tak jeho životnost.

Pracovní kroky

Prvním krokem při úpravě akumulátorového šroubováku pro použití v síti je připájení napájecího kabelu k nabíjecím svorkám spotřebiče. Připojení může být složité. drát je z velké části měděný a nabíječka obsahuje mosazné svorky, které se obtížně pájí. Kyselina je přesně to, co je třeba udělat, což je skvělé jako spojovací prvek. Z tohoto důvodu jím ošetřete mosazné nabíjecí svorky a připájejte síťový kabel ke kontaktům. Dobré pájení zajišťuje bezproblémovou funkci šroubováku po dlouhou dobu.

Poté je třeba vadnou baterii obnovit. Za tímto účelem se šroubovák v rozporu s doporučením výrobce zcela rozebere a vyjmou se všechny vnitřnosti. Vnitřní části se nesmí vyhazovat do běžného odpadu. Plášť se nemusí vyřazovat. je v něm umístěno protizávaží.

Dalším krokem je připájení svorek baterie ke svorkám baterie uvnitř krytu. Při práci je důležité dodržovat polaritu, jinak šroubovák šroubuje opačným směrem. To se řeší běžným spínačem.

Kabel se pak přivádí do baterie z vnější strany pouzdra a za tímto účelem je třeba vyvrtat otvor o průměru vodiče. Pro spolehlivé zajištění drátu v pouzdře se doporučuje omotat jej izolační páskou uvnitř i vně a vytvořit speciální zámek, který spolehlivě zajistí výslednou konstrukci.

Posledním krokem je přímé vložení předmontovaného akumulátoru do elektrického šroubováku a jeho uvedení do provozu.

Skříň PC

Pokud dojde k poruše samotného napájecího zdroje, existuje několik možností jeho výměny. Nejjednodušší a nejpohodlnější je použít vyřazený počítačový zdroj s minimální kapacitou 250 W.

U moderních napájecích zdrojů obvykle stačí k zapnutí šroubováku zkratovat vodiče. Správné pořadí můžete zjistit na internetu nebo si ho vyzkoušet tak, že nasadíte. Konektor na napájecím adaptéru pro 12 V šroubovák je ve čtyřkolíkové zásuvce: mínus pro černou, plus pro žlutou. Tyto modely jsou vybaveny ventilátorem, který by měl být instalován mimo zařízení. Z estetických důvodů a pro větší pohodlí je šroubovák přestavěn z počítačového zdroje tak, že jsou vodiče ukryty v krytu.

Autobaterie

Další zajímavou a praktickou možností je výroba šroubováku ze sítě 220 V pomocí nabíječky autobaterií. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je, že rychle vyčerpává zdroj energie v autě, takže nebudete moci dlouho pracovat. Tato možnost je ideální pro ty, kteří mají výpadek běžného napájení zařízení, což se stává poměrně často. Zkušený řemeslník dokáže během několika hodin přestavět váš stroj na autobaterii, díky které bude šroubovák pracovat ještě efektivněji než s původní baterií.

Možnosti napájení

Každý elektrický šroubovák vyžaduje mnohem nižší napětí než běžná zásuvka. Proto potřebujete speciální převodník, který zajistí potřebné výstupní napětí. Všechny napájecí zdroje se dělí na dvě velké skupiny: spínané a transformátorové. Zvažte každou z nich zvlášť.

vyrobit, elektrický, šroubovák, sítě

Impuls

Impulsní systémy pracují tak, že nejprve usměrní napětí a poté jej převedou na speciální pulsní signál. Je důležité dosáhnout stabilního napětí. Pomůže vinutí transformátoru nebo rezistory.

Spínané napájecí zdroje jsou poměrně účinné a lze je použít v různých podmínkách. Zároveň mají vysokou úroveň ochrany proti zkratu a podobným jevům. Z hlediska výkonu však spínané systémy jednoznačně ztrácejí na transformátorové systémy. Tyto jednotky jsou navíc velmi náročné na vstupní napětí. Pokud je nižší než nastavená hodnota, prvek nemusí fungovat.

Transformátor

Běžnější napájecí zdroje, které se v mnoha aplikacích osvědčily jako spolehlivé a účinné. Skládá se ze snižovacího transformátoru a usměrňovače, přes který se přenáší podpětí. Usměrňovače se mohou lišit v závislosti na počtu použitých diod.

Tyto prvky se snadno vyrábějí, jsou levné a spolehlivé. Proto jsou často upřednostňovány. Poskytují stabilní napětí bez rušení s vysokým maximálním výkonem. Existuje však několik nevýhod. Hlavní nevýhodou je, že je objemný a má mnohem nižší účinnost než pulzní zdroje. Tato skutečnost vyžaduje napájecí adaptér s větším výkonem, než nářadí potřebuje. Část energie se spotřebuje na pomocné procesy.

Elektrický šroubovák je napájen ze sítě 220 V

Konečně jsem začal realizovat svou dlouholetou touhu, a to napájet elektrický šroubovák z 220 V. Není pochyb o tom, že někteří z vás mají také šroubovák s opotřebovanou, nepoužitelnou baterií, která se již nenabíjí. V mé lokalitě jsou dva příklady.

První (černá) má pracovní napětí 18 V. Ten jsem původně chtěl napájet ze sítě.к. dobře padne do ruky a je dostatečně výkonná. Tlačítko však chybí. Je možné, že v budoucnu odříznu rukojeť a udělám z ní vrtačku. Druhý je určen pro 12 V. Sloužil poměrně dlouho. Baterii lze samozřejmě zakoupit novou, nebo v krajním případě vyměnit banky. Vždy však chcete mít po ruce připravené nářadí, zejména proto, že použití elektrické vrtačky není vždy pohodlné.к. je těžký. Tuto myšlenku nám pomůže realizovat transformátor napájení.

použili jsme snižovací transformátor TC-250-36. „250“. je jeho jmenovitý výkon a číslo 36 znamená, že výstupní napětí bude 36 V. Má magnetické jádro ve tvaru písmene O. polovinu primárního vinutí na levé straně a druhou polovinu na pravé straně transformátoru. Sekundární vinutí je navinuto podobným způsobem a je umístěno nad primárním vinutím. Není těžké rozeznat vinutí od sebe ve snižovacím transformátoru, protože.к. Sekundární vinutí je vyrobeno ze silnějšího drátu a to, na které je přiváděno síťové napětí, z tenčího drátu. Důvodem je nižší průtok proudu.

Vinutí jsou symetricky uspořádána a obě 18voltové poloviny jsou propojeny drátem (místo připojení je dobře viditelné na spodní fotografii). Použiji jednu polovinu.

Ale než jsem transformátor převinul, musím změřit. Vyzývám vás, abyste byli při práci s proudem opatrní, nedotýkali se částí pod napětím a vždy zkontrolovali, zda je multimetr nastaven na správnou mez měření.

Na pravé straně je měření napětí na sekundární polovině. Jak je vidět, napětí je mírně vyšší než jmenovité, tj.к. není připojena žádná zátěž.

Takže jsem oddělil jednu polovinu a nyní pokračuji v demontáži transformátoru. Mezi vrstvami papíru bylo velké množství parafínu.

Sekundární vinutí je v mém případě navinuto ve dvou vrstvách, oddělených vrstvou papíru. Pro snížení sekundárního napětí z 18 voltů jsem musel odstranit téměř polovinu závitů.

Při odvíjení sekundárního článku měříme. Brzy jsem se zastavil na 11,2 voltech, tj.к. Při připojování zátěže jsem se obával průhybu.

Jakmile máte transformátor připravený (i když někteří mohou použít prefabrikovaný se správnými parametry), je čas seznámit se s obvodem.

Na výstup transformátoru musí být připájen diodový můstek (VDS), který převádí střídavý proud na stejnosměrný pulzující proud. Diodový můstek lze sestavit ze samostatné diody nebo z prefabrikované diody. Při výběru zohledněte ampérový odběr vašeho elektrického šroubováku (můstek musí být předimenzovaný).

Vývody ze sekundárního vinutí se připájejí ke svorkám diodového můstku, kde jsou písmena AC (střídavý proud).

Za můstkem je třeba připájet kondenzátor, který vyrovná zvlnění. Jeho napětí by mělo být alespoň dvakrát vyšší než napětí elektrického šroubováku. Kapacita 470 uF až 2200 uF.

Pokud chcete, můžete do obvodu před transformátor přidat spínač a pojistku.

Po zapojení obvodu jsem provedl měření. Napětí naprázdno na výstupu PSU (když není připojena zátěž) je 15 voltů. Při spuštění elektrického šroubováku klesne napětí na 11,5 V, což je normální, takže o nic nejde. Plně nabitá nová baterie má napětí 13 V.

Takto vypadá nástroj zevnitř. Zde najdete prahové hodnoty tlačítka a také vidíte, že motor je řízen výkonovým tranzistorem FET.

Rozebral jsem baterii, abych ji mohl snadno připojit ke zdroji napájení. Z něj potřebujeme kontakty. Tato část musí být pocínována. Já jsem si vystačil s kalafunou, ale v některých případech můžete potřebovat hliníkové tavidlo.

Při pájení vodičů z napájecího zdroje samozřejmě nezapomeňte na polaritu, obvykle je vyznačena na baterii. Oddělení se stalo velmi lehkým. Drát byl utěsněn tavným lepidlem.

Testy ukázaly, že elektrický šroubovák funguje velmi dobře při napájení.

K tomuto článku je přiloženo video, které podrobně ukazuje, jak sestavit napájecí sadu, přetočit transformátor, připojit jej a otestovat.

Seznam rádiových prvků

Typ štítku Jmenovité množství PoznámkaMůj obchod s notebookyVD1-VD4

C1

C2

C3

C4

C5

F1

Tr1

Obrázek
Dioda KD2998B 4 Hledat v obchodě Otron V podložce
Kondenzátor 1.0 μF 1 400 В Hledat v obchodě Otron Poznámkový blok
Kondenzátor 0.47 µF 1 160 В Hledat v obchodě Otron Poznámkový blok
Elektrolytický kondenzátor 2200 µF 15 16 В Hledání v obchodě Otron Poznámkový blok
Elektrolytický kondenzátor 1000 µF 4 16 В Hledání v obchodě Otron Do zápisníku
Kondenzátor 1.0 μF 1 160 В Hledat v obchodě Otron Notebook
Pojistka 3.16 А 1 viz. text Hledání v obchodě Otron Poznámkový blok
Transformátor 220/8 В 1 viz. Text Hledání v obchodě Otron Na podložce
Přidat všechny

r9o-11 Zveřejněno: 04.12.2015 0 1

Odměna I sestavená 0 2