Jaký je rozdíl mezi kultivátorem a kypřičem?

Kdy používáte kypřič??

Motorové kypřiče jsou minitraktory pro práci na velkých plochách. Jejich hlavní výhoda. Připojení dalšího vybavení pro zemědělství nebo setí, sklizeň a přípravu půdy na zimu. Minitraktory se obvykle kupují pro velké farmy a velké plochy půdy. Toto:

  • polní práce na farmách a v kolektivních zemědělských podnicích,
  • Pěstování plodin,
  • sklizeň,
  • použití stroje na úklid spadané trávy, listí a odpadků v parcích a zahradách,
  • odklízení sněhu v parcích a na zemědělské půdě.

Výrazně rozšiřuje funkčnost minitraktorů s namontovaným zařízením, které se prodává jako sada s technologií a lze je zakoupit samostatně. nejdůležitějšími položkami jsou různé kypřiče, trysky a dokonce i odvodňovací čerpadla.

Životnost motoru: Které stroje jsou spolehlivější?

Zpětná vazba na spolehlivost obou technických zařízení je velmi různorodá. Obecně lze říci, že jde o relativní záležitost. Jednonápravový traktor i kultivátor jsou přece vybaveny benzinovými motory různých výrobců. Pokud je motor dobrý a odolný a šlape jako hodinky, vydrží déle. Pokud je motor levný, spolehlivost stroje se několikanásobně snižuje. Hodně také záleží na provozních podmínkách: kde a jak často je stroj provozován, jakou zátěž snese, jaký typ půdy a velikost pozemků.

Dieselové kultivátory jsou považovány za nejodolnější a s nejdelší životností. Vodou chlazený vznětový motor má řádově delší životnost.

Rozdíl mezi kultivátorem a kypřičem

Mnoho uživatelů mezi nimi nevidí rozdíl a domnívá se, že jednoosý traktor a kypřič jsou jedno a totéž. Ve skutečnosti jsou mezi nimi některé zásadní rozdíly.

Hlavní rozdíl je ve funkčnosti: kultivátor zpracovává půdu pomocí radlice, jednonápravový traktor může také kypřit půdu pomocí radlice, ale často se používá s těžším pluhem pro hlubší orbu. Důvodem jsou značné rozdíly v konstrukci a výkonu.

Před nákupem jednonápravového traktoru nebo kultivátoru je důležité pochopit rozdíly mezi nimi.

  • jednonápravový traktor
  • Kultivátor

Jak se uživit mini farmařením a zajistit si kvalitní zeleninu (1.díl kultivace louky na záhony)

Kdy kultivátor použít

Základním prvkem kultivátoru je sekční rotační nářadí s pracovním záběrem 35 až 100 cm. hlavní funkcí stroje je zpracování půdy. Díky odnímatelným sekcím lze jejich pracovní šířku přizpůsobit různým plodinám. Připevnění rumpálu k zemi vede k pohybu vpřed.

Obvykle se používají benzínové motory o objemu 3 až 6 litrů.с., a jejich hmotnost začíná na 20 kg.

Všechny tyto funkce přispívají k funkčnosti strojů. S jejich pomocí vystupují:

Malé, lehké kultivátory. kolem 20 kg. jsou nepostradatelné pro obdělávání záhonů a skleníků.

Pokud je třeba obdělávat zahradu nebo letní chatu o rozloze 15-20 akrů, jsou vhodné kultivátory o hmotnosti 40 kg a více.

Těžší stroje (od 50 kg) fungují podobně jako lehké kypřiče. Někdy jsou vybaveny převodovkami, takže je možné pracovat s přídavnými zařízeními: koly s radlicemi, pluhy, hřeblovacími zařízeními. Ačkoli kvalitou obdělávání půdy jsou horší než motorové kypřiče.

Motorové kultivátory mají své opodstatnění na malých plochách a ve sklenících. Tyto stroje jsou v takových podmínkách často upřednostňovány před motorovými kypřiči, protože nemusí pracovat tvrdě a hluboko a jsou také levnější. Zpracování půdy a rozteč řádků jsou dokonalé.

Vlastnosti motorových kypřičů

Kypřič je vybaven benzínovým nebo elektrickým motorem. Jejich hlavním účelem je na rozdíl od motorových kypřičů kypření půdy. Hlavní rozdíly:

  • Není vhodné je používat k přepravě.
  • Nevhodné pro spojení s aktivním nářadím.
  • Hlavní metodou zpracování půdy je frézování.
  • Pneumatickými koly jsou vybaveny pouze některé modely.
  • Konstrukce rámu závisí na hmotnosti stroje.
  • Výkon pohonné jednotky se pohybuje do 16 koní.
  • Hmotnost 1060 kg.
  • Převodovka je jednostupňová. K dispozici je reverzní otáčení kypřiče.

Všechny nástroje jsou k dispozici v různých verzích od různých výrobců. Kultivátory. lehké, střední a těžké. mají různý výkon v závislosti na obdělávané ploše. Lehké elektrické nářadí je vhodné pro kultivaci půdy v uzavřených sklenících.

Důležité! Hladinu oleje je třeba kontrolovat před každým spuštěním a doporučuje se dělat přestávky v provozu, aby nedošlo k přehřátí motoru.

Před nákupem je třeba si uvědomit následující vlastnosti:

Hlavní rozdíly mezi všemi modely jsou v maximálním hodinovém výkonu.

Kultivátor

Tato zařízení jsou potřebná především pro zpracování půdy. Jejich hlavním účelem je příprava půdy pro setí, zlepšení struktury půdy a promíchání hnojiva s půdou. Hlavním prvkem tohoto druhu zařízení jsou frézy, které se zařezávají do půdy a vyorávají ji. Jejich vysoká rychlost umožňuje orbu bez větší námahy. Volba techniky závisí na velikosti plochy: například pokud je plocha malá (např. 6 akrů), je vhodné použít lehčí kypřič. Na dnešním trhu lze navíc najít různé druhy kultivátorů: elektrické, benzínové a dieselové varianty.

Kultivátor

Jednonápravový traktor a motorový kypřič. jaký je mezi nimi rozdíl? a co mají společného?

Jatana Kramt

Slova „motokultivátor“ a „jednonápravový traktor“ jsou často zaměňovány, a marně. tyto stroje, i když podobné konstrukce, a jsou nepostradatelnými pomocníky při provádění zemědělských prací na zahradě, dacha pozemky, ale stále není totožný. Hlavní a zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že nejdůležitější a jedinou funkcí je výkonný kypřič, zatímco kráčející traktor je univerzální jednotka, kterou lze použít pro různé práce a která je schopna používat speciální tažené nebo nesené nářadí. Všechny kypřiče a motorové kypřiče jsou vybaveny rotačními kypřiči, kterými obsluha snadno zpracovává půdu. Motorový kypřič má obvykle dvě hřídele. na jedné jsou hnací kola a na druhé nářadí. U motorových kypřičů lze kola obvykle namontovat pouze místo nožů. Liší se pouze výkonem motoru a hmotností celé jednotky. Ale zemědělské práce. neslouží jen k obdělávání půdy. Jiné práce vyžadují speciální tažené nebo závěsné nářadí, které se častěji vyskytuje u různých motorových kypřičů. Kromě obdělávání půdy kypřič také seká trávu. Pro tento účel existují dva hlavní typy sekaček: žací lišty a rotační sekačky. Podle nastavení výšky sečení trávy lze sekačky zhruba rozdělit na sekačky na seno a sekačky na trávu. V zimě můžete ke šlapacímu traktoru připojit také lopatu na sníh. Sněhová fréza pracuje rychle a efektivně a pro zametání listí z příjezdové cesty na podzim nebo na jaře je k dispozici speciální mechanický kartáč. Kypřiče i motorové kypřiče lze rozdělit do tří tříd:.Lehké motorové kypřiče a kultivátory.Středně výkonné kultivátory a kypřiče.Těžké kypřiče. Lehké převodovky jsou určeny pro muže s průměrnou fyzickou zdatností, střední a těžké převodovky pro profesionály (zemědělce nebo pracovníky komunálních služeb). Při výběru motorového kypřiče a nářadí pro zpracování půdy je důležitým faktorem spotřeba paliva. Je také důležité znát nejen vlastnosti motoru a přídavného zařízení, ale také vlastnosti spojky převodovky. Pokud je stroj vybaven klínovou spojkou, připravte se na časté seřizování, kontrolu napnutí řemene a jeho včasnou výměnu. Vícekotoučová a kotoučová spojka, která se používá u dovážených strojů, je v provozu výrazně spolehlivější. Dbejte na konstrukci a ochranu samotné převodovky. zjistěte, jak dobře jste chráněni před nečistotami a cizími předměty, jak přístupné jsou třecí části pro mazání a jak často musíte provádět preventivní údržbu.

Valerij Svistunov

Motorový kultivátor. jen pro kultivaci. Jednonápravový traktor má různá přídavná zařízení, stejně jako traktor. Každý rok přibývají další a další. čerpadlo, kotoučová pila, hoblík, šnek na vrtání. Kromě toho, co jsem právě řekl.

anatoly yakovlev

Mám Dobrynya 7.0.,Používám ho ke kultivaci, sázení brambor, máčení, kopání. K dispozici je kardanová hřídel, je možné zavěsit přívěs. Valery má tedy zčásti pravdu, zčásti se mýlí.

Valentin Shvetsov

Prakticky v žádném případě. Jednonápravový traktor má jen více funkcí a je vybaven přepravními koly. Pro rumpál jsou k dispozici samostatně. Výběr modelů je bohatý, doporučuji vzít s šestihrannou výstupní hřídelí pro kola (frézky).

jaký, rozdíl, mezi, kultivátorem, kypřičem

Hlavním rozdílem mezi oběma modely je rozdílná nabídka možností a jejich funkčnost.

Kultivátor

Hlavní rozdíl mezi kultivátorem a kypřičem je ve funkčnosti. Toto zařízení je určeno pouze pro zpracování půdy a používá se sezónně. Nepostradatelnou součástí kultivátoru je rotační motyka, která orá půdu.

Na trhu jsou různé modely kultivátorů s různým výkonem. K dispozici jsou také benzínové, elektrické a dieselové modely.

Jedinou nevýhodou, kterou lze vyzdvihnout, je úzké zaměření zařízení.

jednonápravový traktor

Rozdíl mezi Moto-blockem a motorovým kypřičem je ve vysoké funkčnosti. Zařízení lze použít k obdělávání půdy, sklizni, sekání trávy, úklidu zahrady, přepravě zboží, odklízení sněhu a mnoha dalším činnostem. To je dáno možností používat širokou škálu nástavců Spectra a výkonným motorem, který je nezbytnou součástí přístroje.

  • vyšší moc práce;
  • všechny typy půdy;
  • manévrovatelnost, vysoká průchodnost;
  • Všestrannost díky použití přídavných zařízení.

Nevýhodou těchto strojů jsou jejich poměrně velké rozměry a vyšší cena.

Produktivita: porovnání podobných modelů

Power. Z hlediska výkonu opět vítězí jednonápravový traktor: vyšší rychlost, výkonnější motor. Kultivátory častěji 1 až 6 l.s, zatímco 6 až 13 liber.с. V obou řadách však existují modely s nízkým výkonem a vysoce výkonné modely. Ani ten nejproduktivnější kultivátor se nemůže rovnat těžkému a výkonnému traktoru, který dokáže půdu zkypřit bez větší námahy, zatímco malý buď neutáhne, nebo spálí motor.

Pracovní oblast. Odborníci doporučují použít kultivátor, pokud je plocha zahrady do 20 akrů, a jednonápravový traktor, pokud je plocha pole větší než 30 akrů. To znamená, že jednonápravový traktor zvládne práci malého zemědělce a kultivátor zvládne práci na chalupě a malém venkově.

Hloubka a šířka kultivace. Rýč může dosahovat šířky až 90 cm, zatímco kypřič může dosahovat šířky až 130 cm. Nastavitelná pracovní šířka na obou strojích. Hloubka orby je u kypřiče větší díky jeho hmotnosti a většímu výkonu.

Rychlost. Z obou traktorů je pouze jednonápravový traktor samojízdný. Kultivátor může být poháněn na krátkou vzdálenost otáčením kypřiče a zachycováním půdy na předních kolech. Připojením přívěsu s koly k rumpálu se proto stroj změní na vozidlo pro přepravu malých nákladů. Rychlost takového traktoru je malá, regulace rychlosti je až na 6 rychlostních stupňů.

Obtížně kontrolovatelné. V tomto okamžiku kultivátor vyhrává. Ovládání kormidla není snadné. vyžaduje velkou sílu, zejména v rukou, a určitou zručnost. Hmotnost kultivátoru začíná na 30 kg při výkonu 4 litry.с., ale rumpál může mít hmotnost až 50 kg. Vzhledem k jeho výkonu, manévrovatelnosti a velkým rozměrům je nutné naučit se takový stroj ovládat. Existují modely s dalšími funkcemi, které usnadňují ovládání rumpálu:

  • Elektrický startér Přístroj se startuje klíčkem. To je důležité zejména v chladnějších obdobích a při provozu motoru na naftu.
  • Uzávěrka diferenciálu pro jedno otočné kolo a druhé zůstává zapnuté. Tato funkce umožňuje snadné otáčení stroje kolem jeho osy.

Kompaktní a lehký stroj se snadno ovládá.

Přeprava. Pro přepravu kultivátoru postačí nosič zavazadel, zatímco pro přepravu motorového kypřiče nebo samojízdného stroje je zapotřebí speciální přívěs.