Jak vyrobit brusku z úhlové brusky vlastníma rukama

Bruska z úhlové brusky vlastníma rukama

Bruska je bruska používaná k dokončování obrobků. Bruska je široká pásová bruska, která se otáčí na hřídelích s elektromotorem. Bruska se nejčastěji používá k výrobě nožů, broušení nástrojů. Bruska umožňuje brousit břit co nejrovnoměrněji a pod správným úhlem a zabraňuje přehřátí materiálu a ztrátě vlastností kovu.

Dnes vám ukážeme, jak tento obráběcí stroj vyrobit, a ještě jednou zdůrazníme, že je vyroben ručně, a to nejen proto, abyste ušetřili peníze, ale také proto, aby jeho struktura odpovídala vašim potřebám a specifické výrobě.

Potřebné materiály:

  • Profilová trubka 20 x 20 mm;
  • Kusy ocelového pásu 40 mm, 50 mm;
  • Ocelový úhelník 30 mm;
  • Hliníková kabelová průchodka a ložiska odpovídající její velikosti;
  • Ocelová pružina s potřebnou pružností;
  • Potřebný hardware, šrouby, vruty a matice.

Potřebné nástroje:

  • Úhlová bruska;
  • Úhlový držák pro konstrukci;
  • Třmen a pravítko;
  • Olověná tužka;
  • Vrtačka nebo stojan na vrtačku;
  • Elektrický šroubovák s vrtáky, zahlubovacími bity a bity;
  • Plochý soubor;
  • Automatický svařovací stroj a elektrody;
  • Sada závitníků a matric pro závitování;
  • Ochranné rukavice a kombinézy;
  • Kladivo;
  • Upínací stroj;
  • Mlýnek;
  • Sada klíčů;

Bruska z úhlové brusky vlastníma rukama

Domácí bruska z úhlové brusky: fotografie a podrobný popis výroby pásové brusky.

Dobrý den všem! Už delší dobu plánuji pořídit si mlýnek. Při svařování, obrábění kovů a dřeva je prostě nenahraditelný. Hledal jsem možnosti. Chtěl jsem něco levného, výkonného a jednoduchého. Stroj v mém případě ještě nebyl vhodný. myslel jsem na mobilní, univerzální a kompaktní zařízení.

Podíval se na trysky z Číny, ale přiznejme si, že je to spíše na straně ženské manikúry a pedikúry Nicméně nejsou inzerovány a nedělaly na nich recenze Takové věci z kanálu 20-tého rzi pro svařování nebo malování, s jedním go nebude dělat. Rozhodl jsem se, že si vyrobím univerzální třídič trysek. V garáži jsem měl také jednu úhlovou brusku navíc.

Začal jsem s průvodcem zastávkou. Brusný pás je poháněn dřevěným válečkem, který je našroubován na hřídeli úhlové brusky. (Závit M14. Standardní). Aby se zkroutila, fungovala a nespadla, potřebujeme vhodnou zarážku. Pracovní šířku pásu pro brusku jsem stanovil na 4 cm. To platí pro standardní proužek: 100×610 mm. Je lepší nedělat žádná moudra a nelepit stuhu, jak to někteří lidé dělají! Páska se bude neustále trhat. Testováno na. Jako výchozí bod použijeme 4 cm! Pásku lze snadno přestřihnout nůžkami. Nejdříve vytvoříme posuvný vozík. Potřebujete 4 ložiska. Nasaďte ji na hřídel a připevněte ji k praku. Aby se vozík nepohyboval ze strany na stranu, můžete na vnitřní stranu umístit podložky. Vše svařujeme dohromady. Pokud nemáte soustruh a nemůžete si vyrobit pouzdro pro ložiska, je to v pořádku. Celou věc lze namontovat na jednoduchou kovovou tyč o průměru klece ložiska a přivařit ji. Ventil nemusíte vyrábět ze dvou částí, aby se vešel do drážek otočného pouzdra. Mimochodem, není nutné, aby rohy přesahovaly poloměr ložisek. Т.Bylo to jako další průvodce. Pokud vše provedete pečlivě, řemen se nebude otáčet v požadovaném směru a nebude se snažit vyskočit.

Uzávěrka. Říkejme tomu tak. Toto je prostřední část konstrukce, do které je vložen náš prak a druhá část je přivařena ke svorce. Je to neuvěřitelně jednoduché. Potřebujete dvě profilové trubky. Díl, který je přivařen k rohu 1.5 cm, vezmeme vnější část ve větším rozměru a upravíme ji. Jak můžete vidět na videu, tuto situaci jsme vyřešili na místě. Aby se zabránilo vůli ve vedení, byla vnější trubka rozříznuta na polovinu a znovu svařena. Nyní, když je vše smontováno a nic není uvolněno, přichází na řadu pružina. Vše je zde otázkou čisté intuice! Kvalita mlýnku však závisí na volbě napětí! Pro snadnou výměnu pásu jsme ve vnější trubce vytvořili podlouhlý otvor a ve vnitřní ližině upravili úchyt. Do dvou stěn trubky vyvrtáme otvor se závitem pro standardní šroub M6 skrz naskrz. Nezapomeňte na pračku. Ačkoli já osobně rukojeť po instalaci pásku odstraňuji.

Svorka úhlové brusky. K tomuto účelu je možné odříznout silnostěnnou trubku potřebného průměru. Pokud však nemáte trubku vhodného průměru, měli byste použít vhodný kovový pásek nebo desku. Našel jsem obyčejnou starou svorku a připevnil ji k zařízení. Na fotografii vidíte proces modernizace staré upínací základny na průměr zásuvky na úhlové brusce. Při práci na hnací řemenici. úhlová bruska zemřela. Museli jsme upravit naši svorku, aby se do ní vešel výkonnější nový šroub Bosch. Je to tak nejlepší. Zvětšení průměru sedadla. upravený držák štítku na kapotu. Je lepší, aby byl kryt odnímatelný. Mnohem pohodlnější práce. Tip. Pokud nelze upínací desku úhlové brusky správně nastavit, je nutné pod ni umístit měděnou desku. A pokud máte opravdu potíže! Montážní držák brusky k úhlové brusce lze přišroubovat k základní desce úhlové brusky. Pak je jisté, že se jedná o samostatný nástroj))). Ke kroužku přivařte kovový čtverec a vytvořte v něm závitové spojení se šroubem.

Svařte držák kolmo k naší zastávce. Nejlepší je to udělat přímo tam, kde jste. Pás se bude pohybovat v zadaném směru. No, pokud došlo k fiasku, svar byl křivý, a znovu svařit z některých složitých důvodů není vhodné. musí dostat moudrý na jemné nastavení na základně (stručně řečeno, uvolnit matici na kroužku, a hledat správnou polohu). V závislosti na použití jsou podpěry pásů přivařeny na. Zatím jsem přivařil jeden na broušení a ostření, ale počítám, že namontuji i ty půlkruhové, aby se mi lépe protáhly trubky.

Video ukazuje, jak vyrobit mlýnek ze dřeva. Potřebujete spojovací matici M14. Dřevěný čtverec na výšku. Volná šířka Vyvrtejte uprostřed otvor pomocí vrtačky, nasaďte matici a vyplňte epoxidem. Poté se přebytečné dřevo nahrubo odstraní, aby vypadalo jako váleček Nuance se dokončují přímo na úhlové brusce pomocí pilníku. To je vše. Je tu však jedna jemnost. Pokud je úhlová bruska výkonná a otáčivá.větší válec. Pokud je slabý, je menší.

V důsledku toho se ukázalo, že je zde nástroj pro úhlovou brusku. Je radost brousit kov, dřevo, brousit nástroje! Doufám, že vám tento článek pomůže vyrobit si vlastní mlýnek.

Proč bruska??

S tímto mlýnkem můžete provádět následující činnosti:

  • k odstranění drobných defektů na jakémkoli tvrdém povrchu;
  • odstraňování otřepů (výčnělků skla a jiných materiálů po odlévání, lisování, ořezávání a dalších mechanických vlivech);
  • k odstranění korozní vrstvy před dalším zpracováním a lakováním;
  • odstranit účinky řezání laserem nebo plazmou;
  • odstranit otřepy, tj. přebytečný materiál z odlitku;
  • Opravy svařovacích vad.

Ne každý si však může pořídit tovární pásovou brusku do svého vlastnictví. Za prvé, profesionální vybavení je drahé. Za druhé, průmyslová bruska je nadměrně velká (může zabírat samostatnou místnost ve výrobním závodě) a její přeprava je navíc obtížná. Proto si téměř každý může v případě potřeby z obyčejné úhlové brusky doma udělat pásovou brusku.

Při opravách nebo výrobě nábytku je bruska nezbytným vybavením pro broušení různých materiálů. Je také nepostradatelný pro svářečské práce, např. Je přáním každého řemeslníka, aby si toto zařízení pořídil do své dílny. Komerčně dostupné úhlové brusky jsou však poměrně drahé. A pro rodinný rozpočet je drahé mít ho bez profesionální práce. Proto si ho chcete vyrobit sami ze strojů, které máte k dispozici. K tomuto účelu se nejlépe hodí úhlová bruska, kterou lze snadno přeměnit na požadovaný elektrický nástroj.

Hotové příslušenství pro úhlové brusky

Nejjednodušší je zakoupit hotovou brusku a namontovat ji na úhlovou brusku. Obrázek ukazuje, že stroj se snadno instaluje. Po sejmutí ochranného krytu jednoduše připevněte držák kotouče k úhlové brusce. Hnací kotouč je připevněn k hřídeli úhlové brusky. Brusný kotouč se nasadí na válečky a bruska je připravena k práci.

K pohodlnému připevnění zařízení ke stolu lze použít svorky.

Takové zařízení však není vždy možné zakoupit v obchodech a náklady na takový gadget jsou značné.

Pro snížení nákladů, ale také pro omezení možností použití brusky je k dispozici nástavec tvořený tyčí se dvěma válci. Brusku lze během několika minut přestavět z úhlové brusky. Přípravek má standardní upevnění, které je vhodné pro instalaci na úhlové brusky.

Tento nástroj je určen k čištění svárů. Dřevěné předměty se s takovým přístrojem leští obtížně. Po pevném upnutí k pracovnímu stolu ji však lze použít i jako brusku pro rovnání řezných nástrojů nebo broušení nožů, seker apod.п.

Toto svítidlo je také průmyslově dostupné, ale na trhu se vyskytuje jen zřídka.

Vlastní mechanismy pro úhlové brusky

Abyste nemuseli hledat hotové kousky, můžete si je zkusit vyrobit sami. Existují různé způsoby výroby těchto zařízení, které budou popsány níže.

Z překližky

Za prvé, zde je návod, jak si můžete vyrobit nekomplikovanou brusku z úhlové brusky vlastníma rukama. Nejjednodušší verze brusky se skládá z úhlové brusky, dvou koleček, napínacího mechanismu a překližkové základny.

Potřebujete silnou překližku, levný a levný materiál.

Nejtěžší na této konstrukci je vyrobit válečky. Pokud máte v domácí dílně frézku nebo ruční frézku, je to dobré. K tomu se z překližky vyfrézuje vhodný obrobek, který se na brusce obrousí a ložiska se vylisují.

Stejná překližka se používá k vyřezání podstavce, ve kterém je vyříznut otvor pro úhlovou brusku. Vyznačí si místa pro válečky, pak upevní úhlovou brusku a namontují kotouče. Broušená kola předem nalakujte. Celý systém se sestaví a úhlová bruska je připravena k použití. Konstrukce zařízení je zřejmá z níže uvedené fotografie.

Vyrobeno z plechu

Pokud máte v dílně svářečku a soustružníka, o kterém víte, že vyrobí potřebné válečky, můžete si ze zbytků kovu vyrobit leštičku.

K tomu se hodí zbytky silného plechu pro základnu.

Takový výmysl je stejně dobrý jako ten tovární. Výroba zabere dost času, ale stojí to za to. Před zahájením práce je třeba vypracovat pracovní výkresy nebo si je stáhnout z internetu. Pokud mechanismus nesestavíte podle výkresů, nemusíte dosáhnout požadovaného výsledku nebo se výsledný spotřebič může ukázat jako zdroj zvýšeného nebezpečí.

Nejprve je třeba přesně vyznačit základní rám. Jako příklad použijte tento výkres zařízení:

Šipka označuje průměr, který musí být specifikován podle použité úhlové brusky.

Pomocí frézky a vrtačky vyvrtejte otvory podle značek. Poté je třeba připravit napínací desku podle obrázku.

Vystřihněte válečky a teprve potom sestavte mechanismus. Vzniká tak univerzální základní jednotka, která může být poháněna nejen úhlovou bruskou, ale i jinými vhodnými elektromotory. Hotový pohled je na fotografii níže.

Použití zbytků potrubí

Pokud máte svářečské dovednosti, můžete úhlovou brusku ve své dílně snadno přeměnit na brusku. Chcete-li to provést, jednoduše

  • svařte kousky úhlové nebo čtvercové trubky do tvaru písmene y;
  • Na konce připevněte vhodné válečky;
  • Našroubujte hnací hřídel na hřídel úhlové brusky;
  • nasaďte brusnou podložku a stroj je připraven k použití.

Brusku lze použít k různým operacím:

  • odstraňování otřepů z kovu po svařování
  • kompletní broušení obrobku;
  • Broušení dřeva;
  • Dokončovací práce, broušení a dokončování před lakováním dílu;
  • práce na nerovných betonových stěnách.

Pro odstraňování otřepů nebo broušení různých povrchů zvolte brusný pad určený pro broušený materiál.

Bezpečnostní opatření

Při práci s podomácku vyrobenou bruskou se nesmí ignorovat bezpečnostní pokyny a osobní ochranné pomůcky vyžadované obsluhou. Následující obráběcí operace nejsou přípustné pro osoby mladší 18 let. Při používání spotřebiče vždy používejte ochranné brýle a špunty do uší, abyste si chránili oči a uši před škodlivými vlivy vnějších faktorů. Používejte také masku chránící dýchací cesty před prachem.

Následující video vám podrobně ukáže, jak a z čeho si můžete vyrobit brusku. Uvádí také všechny hlavní rozměry částí stroje.

Výhody oproti ořezávátku

Pásová bruska má ve srovnání s jinými brusnými nástroji výhody. Ve srovnání s brouskem má tyto výhody:

  • větší schopnost povrchové úpravy, a to i u velkých obrobků s větší hmotností a rozměry
  • lepší funkčnost, pokud jde o polohování nástroje vůči povrchu;
  • rovnoměrné broušení brusného povlaku pásu;
  • snadná výměna brusiva.

Široká škála povrchových úprav, které jsou k dispozici u pásových brusek, a to nejen u velkých obrobků. i ten nejjednodušší model lze použít pro obrábění povrchů druhého a třetího řádu. Například potrubí, blatníky a karoserie.

Správná volba pásů umožňuje všechny fáze obrábění: hrubování, broušení, leštění.

Brusný kotouč brusky se během provozu nerovnoměrně opotřebovává. To ovlivňuje jeho geometrii, a tedy i přesnost a kvalitu obrábění.

Mlýnek má dvě konstrukční nevýhody. nižší spolehlivost spojená se složitějším mechanismem používaným k uvedení řemenu do pohybu: ložiska, hřídele, napínací pružiny a samotný řemen. Stroj má pouze motor a brusný kotouč.

Konstrukční složitost vyžaduje pravidelnou kontrolu a údržbu. Opotřebení ložisek způsobuje nevyváženost a nerovnoměrný styk řemene. Dlouhodobé používání brusky mění geometrii hřídele. Z válcového tvaru na oválný.

Podomácku vyrobené mechanismy pro úhlové brusky

Není třeba hledat hotové nástroje, můžete si je zkusit vyrobit sami. Existují různé možnosti výroby těchto zařízení, které budou popsány níže.

Vyrobeno z překližky

Zvažte především možnost sestavení jednoduché brusky z úhlové brusky vlastníma rukama. Nejjednodušší verze brusky se skládá z úhlové brusky, dvou koleček, napínacího mechanismu a překližkové základní desky.

Potřebujete silnou překližku, což je levný a dostupný materiál.

Nejsložitější částí této konstrukce je výroba válečků. Dobrý nápad, pokud máte v domácí dílně frézku nebo ruční frézku. Za tímto účelem se z překližky vyřeže vhodný obrobek na truhlářské frézce, vybrousí se na brusce a zalisují se ložiska.

Stejná překližka se používá k vyříznutí základní desky, ve které je vyříznut otvor pro úhlovou brusku. Označte místo pro kotouče, nasaďte úhlovou brusku a nasaďte kotouče. Broušená kola je třeba předem nalakovat. Poté se celý systém sestaví a úhlová bruska je připravena k použití. Konstrukce zařízení je zřejmá z fotografie.

Z plechu

Pokud máte v dílně svářečku a soustružníka, o kterém víte, že dokáže vybrousit potřebné válečky, můžete si ze zbytků kovu vyrobit brusku.

K tomu se hodí zbytky těžkého plechu ze základny.

Takové zařízení by nebylo horší než prefabrikované. Výroba zabere dost času, ale stojí to za to. Před zahájením práce je třeba vypracovat pracovní výkresy nebo si je stáhnout z internetu. sestavení mechanismu podle jiných výkresů nemusí vést k požadovanému výsledku nebo výsledný spotřebič může být zdrojem zvýšeného nebezpečí.

Nejdříve je nutné přesně označit základnu. Toto je příklad výkresu zařízení:

Šipka označuje průměr, který musí být specifikován podle úhlové brusky použité v této konstrukci.

Vyvrtejte otvory na frézce a vrtačce podle značek. Poté připravte napínací tyč podle obrázku.

Vycentrujte válečky a teprve potom sestavte mechanismus. Jako pohonnou jednotku můžete použít nejen úhlovou brusku, ale také jakýkoli jiný vhodný elektromotor jako univerzální nástavec. Hotový pohled můžete vidět na fotografii níže.

Ze zbytků profilovaných trubek

Se svářečskými dovednostmi lze úhlovou brusku v domácí dílně snadno přeměnit na brusku. K tomu stačí

  • svařovat kusy úhlové nebo čtvercové trubky do tvaru písmene y;
  • nasadit na konce vhodné válečky;
  • přišroubujte hnací hřídel k hřídeli úhlové brusky;
  • nasaďte brusný talíř a stroj je připraven k použití.

S touto bruskou lze provádět celou řadu operací:

  • odstraňování otřepů z nerovností kovu po svařování
  • obrobek zcela obrousit;
  • k broušení dřevěných výrobků;
  • Před lakováním obrobek dokončíte a povrchově upravíte;
  • Práce na nerovných betonových stěnách.

K odjehlování nebo broušení různých povrchů je třeba zvolit brusku určenou pro zpracovávaný materiál.

Existuje mnoho modifikací brusných zařízení, ale design uvedený v tomto článku je podle našeho názoru velmi zajímavý a poměrně úspěšný, protože je kompaktní a snadno použitelný. Konstrukčně se jedná o zařízení ve tvaru praku namontované na úhlové brusce. „Fousky“ jsou osazeny válečky, které tvoří dráhu brusného pásu.

V tomto článku bude krok za krokem popsán návod na výrobu brusky z úhlové brusky s podrobnými fotografiemi, nákresy a videem všech potřebných operací. Výsledkem by měl být tento návrh.

Příprava na práci

Než začneme s výrobou, musíme si připravit nástroje, které budeme k práci potřebovat, a to:

  • Pila (kotoučová pila nebo elektrická skládačka pro řezání;
  • Elektrická skládačka se skládačkami; nebo bruska;
  • Frézka;
  • Bruska.
  • Různé ruční nářadí. šroubováky, tužky, kleště atd

Kromě toho je třeba naplánovat a připravit potřebný materiál, spojovací materiál a nezbytné komponenty:

V článku „Skládačka pro spárování“ byla uvedena tabulka s tloušťkami a tloušťkami překližky. Níže je uveden další odkaz na třídu dýhy vnějších vrstev překližky:

Bez viditelných vad a vad obrábění

uhlová bruska a co vše umí. názorná ukázka.

Hlavní konstrukční prvky

Naše bruska se skládá z následujících prvků:

  • Samotná úhlová bruska;
  • Základní deska;
  • Posuvný držák;
  • Hnací válec (na hřídeli převodovky úhlové brusky);
  • Dvě napínací kladky, jedna na základně a jedna na posuvném držáku.

Příprava úhlové brusky

V našem případě není úhlová bruska nová, což znamená, že je třeba ji vyčistit. Je třeba odstranit veškerou nepotřebnou mastnotu a kartáčem odstranit viditelné vady a nečistoty. Tento krok nemá žádné funkční zatížení, ale díky čištění nebude během práce nic rušit a provádění určitých kroků práce bude pohodlnější a mnohem příjemnější.

Domácí mlýnek. Důležité body.

Existuje mnoho provedení domácích mlýnků. Někdo je vyrábí z motoru ze staré pračky, jiný ze staré úhlové brusky nebo vrtačky, ale všechny tyto modely mají stejné technické detaily. Podívejme se na ně podrobněji.

Celkové rozměry a konstrukce

Neexistují žádné konkrétní rozměry, které by byly pro všechny brusky stejné, ale mohou být pro každý případ přísně individuální. prostor, který máte v dílně k dispozici, a pravidlo: čím delší je řemen, tím je odolnější proti oděru a tím méně často je třeba jej vyměňovat. Pokud si hodláte zakoupit předlepené pásy pro brusku, musí být stroj navržen pro velikost pásů. Pokud budete pásy lepit sami, lze stroj nastavit na libovolnou velikost, ale nejlépe je držet se standardních velikostí pásů.

Brusné pásy jsou k dispozici ve dvou šířkách: 50 a 100 m. K dispozici v délkách 610, 915, 1230, 1600, 1800, 2000 mm.

Nejlepší je, když máte brusný pás správné délky, aby se bruska na pás lépe nasazovala.

Hlavními součástmi brusky jsou rám stroje s pracovním stolem a upínacím pásem, motor a hnací válec, napínací válec, válcový válec a v případě potřeby další napínací válce. Váleček válce lze současně použít jako volnoběžku.

Nejkompaktnější bruska může být vyrobena pouze se dvěma válci, z nichž jeden je poháněn na hřídeli motoru a druhý je napnutý ve formě válce.

Pásová bruska s motorem z pračky.
Stroj je vyroben s překližkovým rámem.
Bruska s plynovou pružinou na nábytek.
Další pásová bruska s překližkovým rámem.
Kompaktní dvouválcová pásová bruska.

Pokud má bruska zpracovávat dlouhé pásy, neobejde se bez přídavných poháněných válců.

Proč válec ve tvaru sudu?? Při montáži je téměř nemožné udržet všechna kolečka dokonale rovnoběžná. Z tohoto důvodu má řemen tendenci sjíždět z válečků. K odstranění této nevýhody se používá válcový válec. Nastavením sklonu jeho osy lze brusný pás „přinutit“, aby zůstal na místě.

Osu válce lze nastavit podle principu běžného dveřního závěsu. Osa válečků je přivařena k pohyblivé části závěsu a nastavuje se pomocí šroubu. který spočívá na pohyblivé části závěsu.

Hlaveňový válec s nastavovacím mechanismem.

Napínací mechanismus brusného pásu může být proveden několika způsoby. Nejběžnější je s pružinou, druhá je s nábytkovou plynovou pružinou a třetí je s obyčejnou gumou, například z vačky jízdního kola. Pokud používáte nábytkovou plynovou pružinu, musíte vědět, že při nízkých teplotách nefunguje dobře.

Doporučuje se, aby nosná páska byla vyrobena ve dvou vrstvách. Podstavec je vyroben z plechu, na který se lepí hladké kameninové dlaždice. Při intenzivní práci na brusce se tak axiální doraz prakticky nezahřívá. Porcelánové obklady se také opotřebovávají mnohem pomaleji než kovové. Lze ji snadno vyměnit, protože se opotřebovává, stačí kloub zahřát stavebním fénem a sundá se. Lze jej přilepit běžným silikonovým tmelem na mramor, např. Silirub MA od společnosti Soudal.

Zarážka by měla být nastavitelná vzhledem k pásu. Musí být posunuta tangenciálně k pásu nebo s mírným přesahem do 0.5 mm. Tento výstup nezpůsobuje nadměrné opotřebení pásu, ale umožňuje podélné broušení dlouhých pásů a nezasahuje do vypouklých částí válců.

Jak vypočítat průměr hnacího válce.

Pro výpočet průměru hnacího válce je třeba znát rychlost pásu, při které bude bruska pracovat, a otáčky motoru.

Rychlost pásu by měla být zvolena podle doporučení výrobce pásu. Například pro ocelové pásy 3M Cubitron by měla být použita rychlost 22-25 m/s, zatímco stejný výrobce doporučuje pro hliníkové zirkonátové pásy rychlost 30-35 m/s. Rychlost pásu je silně závislá nejen na typu brusiva, ale také na zrnitosti. Průměrně 32-38 m/s u uhlíkové oceli, 18-30 m/s u legované a nerezové oceli, titanu.15 m/s, neželezné kovy 35-45 m/s, plasty 10-30 m/s, tvárná litina 38-34 m/s, šedá litina 35-45 m/s. V případě dřeva se doporučuje nepřekračovat rychlost 20 m/s a je třeba si uvědomit, že různé druhy dřeva hoří různou rychlostí.

Vzorec pro výpočet rychlosti pásu:

kde D je průměr hnacího kola v mm, N jsou otáčky motoru za minutu.

Vzorec pro výpočet průměru hnacího válce:

kde V- rychlost pásu v m/s. Otáčky motoru N za minutu.

Příklad výpočtu. Vypočítejte průměr hnacího kola pro ocel (22-25 m/s). Elektromotor 2800 ot/min.

Rychlost pásu pro různé materiály lze upravit změnou průměru hnacího válce nebo nastavením otáček motoru. Uvědomte si také, že s rostoucím průměrem hnacího válce roste i zatížení motoru, a pokud je jeho kapacita malá, například od pračky, často se motor zastaví i při malém zatížení.

Jaký motor brusky zvolit.

Informace o strojích vyrobených pomocí elektromotorů ze starých praček najdete na internetu. Tyto motory mají nízký výkon a nízké otáčky. Většina z nich má výkon 180 W a 1400 otáček za minutu. Takové brusky obvykle nemají rychlost pásu a výkon motoru, takže je lze použít pro lehkou práci, jako je broušení nožů nebo zpracování drobného dřeva. Nejsou určeny pro nic náročnějšího.

Níže je uveden vzorec pro výpočet výkonu motoru brusky.

Vzorec pro výpočet výkonu motoru:

kde D-průměr hnacího kola v mm, N-otáčky motoru za minutu.

Pokud je použit třífázový motor, ale je připojen k jednofázovému napájení 220 V, je jeho jmenovitý výkon při zapojení do trojúhelníku s provozním kondenzátorem přibližně.51.6krát nižší než nominální. To je třeba vzít v úvahu. Například při výpočtu je nutné mít elektromotor o výkonu 800 W a použije se třífázový motor, ale v síti 220 V. Potřebný výkon takového motoru by pak byl: 8001.6=1280 wattů.

Optimální volbou je jednofázový motor s minimálně 2800-3000 otáčkami za minutu a výkonem alespoň 800 W. S takovým elektromotorem bude možné na brusce brousit i kalenou ocel a ne jen brousit „tužky“.“

Pokud bude pásová bruska používat otevřený motor, jako je například motor pračky, je třeba myslet na jeho ochranu před brusným a kovovým prachem. Taková ochrana může být vyrobena z pětilitrové plastové láhve nebo jiné plastové nádoby.

Jak vyrobit válce pro pásovou brusku

Pokud znáte soustružníka, nemusíte si tuto otázku pokládat. Pokud tak neučiníte, budou vám tyto informace k užitku.

Existuje několik způsobů výroby válečků.

Hnací válec je pohodlně vyroben z překližky. Nejprve se vyznačí pilové kotouče s požadovaným průměrem a poté se vyřežou přímočarou pilou. Překližkové kotouče se pak slepí k sobě.

Po slepení vyvrtejte do řemenice středový otvor, aby odpovídal průměru hřídele motoru. Nyní je třeba v otvoru vytvořit drážku. To lze snadno provést pomocí souboru.

Vytvoření drážky v překližkovém válečku.

Poté váleček nasaďte na motor a zbruste jej dlátem, hrubým pilníkem nebo úhlovou bruskou se stíracím kotoučem.

Broušení překližkového válečku úhlovou bruskou.

Hnací váleček lze ošetřit kalafunou, aby se snížilo prokluzování.

Nejjednodušší způsob výroby napínacích řemenic je jednoduše je sestavit z ložisek odpovídajícího průměru na hřídeli. Jako hřídel lze použít šrouby s částečným závitem. Ložiska musí být utěsněná, jinak se rychle zanášejí prachem a selhávají.

Jako válečky můžete použít rozvodové válečky z vašeho vozu, ale nekupujte nové, můžete si je vyžádat v každém servisu. Je však žádoucí, aby válečky byly ploché a bez ramen. Tyto příruby mohou proříznout okraje pásu.

Další možností je vyříznout válečky páčidlem z překližky a podložky slepit k sobě. Je možné je dodatečně upevnit samořeznými šrouby. Poté je třeba na obou stranách válečku vyvrtat dva otvory pro ložiska uvnitř válečku. Hloubka těchto otvorů by měla být stejná jako šířka ložiska. Pro tento typ vrtání se hodí pérová hmoždinka. Po dokončení vyvrtejte ve středu válečku průchozí otvor pro osu válečku. Průměr tohoto otvoru by měl být o něco větší než vnitřní průměr klece ložiska, jinak se ložisko v řemenici zaklíní.

Jakmile je to hotové, je váleček téměř hotový, zbývá ho pouze obrousit zvenku a vytvarovat do požadovaného tvaru, pokud má být váleček ve tvaru sudu.

Kolečka mohou být vyrobena z kulatého kaprolonu nebo jiného materiálu zvaného polyamid-6. Postup výroby válečku je stejný jako dříve. Odřízneme požadovanou délku, vyvrtáme otvory pro ložiska pérovou vrtačkou a na vnější straně je zbrousíme úhlovou bruskou.

Dalším způsobem výroby napínacích kladek je použití spojek z polypropylenové trubky. Na trhu jsou k dispozici hlavňová pouzdra. Například spojka vyrobená v České republice d 32 Wavin Ekoplastik.

Plastová sanitární spojka.
Na tomto obrázku je jasně vidět, že tato plastová spojka má tvar sudu.

Ložisko 01 se pod tuto spojku dobře vejde. Ložisko lze do spojky zalisovat ve svěráku.

Pokud je nutné vyrobit přímou výstupní řemenici nebo pokud nelze najít žádnou soudkovou spojku, je možné vyrobit řemenici ze dvou přímých spojek. V případě potřeby lze tento válec vybrousit do tvaru soudku.

Schéma válečku ze dvou plastových spojek.
Díly pro brusný válec.

Pro jednu řemenici potřebujete dvě plastové spojky o vnitřním průměru 32 mm, tři ložiska 01 a podložky pod šrouby m12. Nejprve plastové objímky na jedné straně nařízněte tak, aby vzdálenost od okraje objímky k vnitřnímu okraji byla 5 mm. Musíme zajistit, aby ložisko mohlo do spoje vniknout pouze polovinou své šířky, tj. 5 mm. Ložisko by mělo spočívat na vnitřním okraji spojky.

Na obrázku: Plastová spojka označená před řezáním.

Po rozříznutí spojky přitlačte ložisko mezi obě spojky pomocí svěráku. Ten se pak nachází přímo uprostřed válečků na vnitřní straně.

Nyní přitlačte obě ložiska ke koncům válečku.

Mezi ložiska vložte podložky.

Zbývá jen zbrousit váleček na vnější straně.

Základní nástroje a materiály

Úprava úhlové brusky nezahrnuje změnu samotné úhlové brusky. Ve většině případů se jedná o montáž přídavného rámu, který se instaluje na úhlovou brusku. Soubor nástrojů a materiálů použitých k sestavení takové konstrukce je dán jejím zamýšleným použitím a složitostí stavebního procesu. Hlavními upevňovacími díly úhlových brusek jsou různé šrouby, matice, svorky a další upevňovací prvky. Základem brzdy je základní rám z masivního kovu, jako jsou železné trubky čtvercového průřezu, úhelníky, tyče a další prvky.

K přestavbě úhlové brusky na jiné aplikace se používají další nástroje. Patří mezi ně: