Jak vyrobit ruční pilu na dřevo

Základní informace

Pila na dřevo je určena k řezání kulatiny, desek, dřevotřískových desek a dalších materiálů na bázi dřeva. Tento nástroj potřebujete zejména při pokládání laminátových podlah, stavbě nejrůznějších dřevěných konstrukcí, ořezávání větví atd.д.

Všechny pilové kotouče na dřevo se dělí na tři typy podle velikosti zubů:

Je třeba poznamenat, že čím jemnější zuby, tím lepší řez. Dalším důležitým parametrem je jejich tvar. Pokud je například rovná, můžete pilu použít k příčnému řezání kmenů, ale pokud jsou zuby nakloněné, pak lze nástroj použít k podélnému řezání.

Proto je vhodné mít několik různých typů pil, které vám umožní efektivně provádět různé druhy prací. A cena tohoto nástroje je poměrně dostupná.

V každém případě však, jak bylo uvedeno výše, každá pila řeže dřevo efektivně a účinně pouze tehdy, je-li ostrá. Proto by se ruční pily na dřevo měly vždy pravidelně brousit.

V opačném případě bude řezání vyžadovat velké úsilí a čas. Ujistěte se také, že máte správně nabroušený pilový kotouč, jinak by mohlo být obtížné řezat na výšku, protože se může zaseknout v řezu, pokud je neustále nakloněný na stranu.

Jak si sami nabrousit pilku na dřevo

K řezání stavebních materiálů ze dřeva a stromů se používá ruční pila. Přestože již dávno byly vyvinuty elektrické a dokonce i benzínové pily, přímočaré pily a kotoučové pily, zůstává ruční pila na dřevo nepostradatelnou pomůckou v arzenálu každého řemeslníka. Při aktivním používání tohoto nástroje je nutné zuby brousit. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak samostatně a doma nabrousit pilku na dřevo.

vyrobit, ruční, pilu, dřevo

Jak vyrobit pilku na dřevo vlastníma rukama

K nabroušení pilky na dřevo vlastníma rukama budete potřebovat pilník nebo, pokud je pilka s jemnými zuby, pilník. Broušení se provádí stejným způsobem, jak ručním pilníkem, tak pilkou, ale práce s pilkou s jemnými zuby a ručním pilníkem vyžaduje vyšší míru přesnosti. Jak si sami nabrousit pilku na železo1. Před ostřením se zuby pily očistí od nečistot, pryskyřice, zkontroluje se, zda jsou zuby rovnoměrně rozmístěny po celé délce. 2. Poté se broušené zuby označí fixem. To se dělá proto, aby bylo dobře vidět, kde je kov broušen a jak moc je třeba ještě brousit, aby byla hrana ostrá. 3. Aby pila bezpečně držela ve své poloze, musí být upnuta ve svěráku pomocí tenkých dřevěných špalíků. Nezasekávejte čelisti svěráku, aby nedošlo k deformaci čepele.
4. K rovnoměrnému naostření pilky a udržení úhlu se používají různé postupy. Nejjednodušší metodou je dřevěný kolík připevněný ke konci pilníku. Toto zařízení umožňuje při broušení každého zubu udržovat úhel 45 stupňů. Správná poloha pilníku při ostření je znázorněna na fotografii níže5. Při broušení každého zubu se zastavte a zkontrolujte vodorovnou polohu hrotu. Při této práci je také nutné kontrolovat rovnoměrnost obroušení každého zubu. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je spočítat pohyby pilníku na každém zubu pily. Jinými slovy. je třeba se snažit provádět přibližně stejný počet pohybů pilníkem po celé délce pily. V opačném případě budou zuby nerovnoměrně vybroušené, budou mít různou délku. To způsobí, že se pilka při řezání dotkne dřeva jen několika nejdivočejšími zuby, ostatní se nezapojí. Taková pila bude dobře nabroušená, ale nebude řezat rychle a několik řezných zubů se rychle otupí. Podle výše uvedených jednoduchých pravidel si můžete nabrousit pilku na dřevo vlastníma rukama. A díky tomu je váš nástroj dobrý na dlouhou dobu.

Celkem 8 747 zobrazení, dnes 2 zobrazení

Nástroje

Dřevo. fantazijní materiál, který po jednoduché manipulaci může nabýt jakéhokoli tvaru, omezeného pouze představivostí člověka. A právě jedním z nástrojů, který je pro tento případ určen, je pilka na dřevo. Je neméně populární než nám známé všechny elektrické a benzínové řetězové pily, skládačky a šavlové pily. V arzenálu domácího nářadí by měla být taková pila na dřevo a pro každého člověka je užitečné vědět, jak nabrousit pilku na dřevo vlastníma rukama.

Účel pilky na kov

Existuje velké množství typů a tvarů pil na kov. Pily na kov mohou být obouruční nebo jednoruční. Dvouruční pily se dnes s nástupem a rozšířením benzinových a elektrických pil používají jen zřídka, ale jednoruční pily jsou k dispozici téměř v každé domácnosti.

Čepel jednoruční pilky na železo je vyrobena jako nůž s mnoha zuby. Má dostatečnou tuhost, pružnost a pevnost, aby udržel svůj tvar bez jakýchkoli napínacích zařízení. Taková pila na kov má rukojeť, kterou můžete při řezání materiálu držet jednou rukou. Pohybem pily tam a zpět nad řezaným předmětem se zuby zařezávají stále hlouběji. Při každém pohybu proříznou zuby pilového listu materiál o několik milimetrů.

Pila na dřevo se používá k řezání dřeva, prken, kulatiny, dřevotřískových desek a dalších dřevěných materiálů, k montáži truhlářských a stolařských výrobků, k ořezávání větví stromů a k dalším pracím, při nichž se řežou různé druhy dřeva. Pilka na dřevo se může hodit i v případě, že plánujete pracovat na laminátové podlaze.

Zuby těchto pilových listů se vyrábějí ve třech variantách. velkých, malých a středních, a měří se podle počtu břitů na palec. Čím více zubů na palec, tím lepší řez. Počet zubů na palec na pilovém kotouči na dřevo se označuje značkou TPI. Nezapomeňte, že pro rychlý a hrubý řez potřebujete pilku na železo s dlouhou čepelí a velkým zubem. Pokud je pro vás kvalita řezu velmi důležitá, je lepší pilka s jemnými zuby.

Pily s hrubými zuby (3-6 zubů na palec) s roztečí zubů přibližně 4-8 milimetrů jsou nejvhodnější pro řezání klád a silnějších prken, zatímco pily s roztečí zubů do 3-3,5 milimetru řežou středně velká prkna. Při práci s drobnými dřevěnými výrobky je nejjednodušší pracovat s pilkou na železo s mezerou mezi břity 2 až 2,5 mm.

Pokud řežete dřevo podélně přímým řezným kotoučem, je lepší použít pilku na železo s dopředu skloněnými zuby pouze pro příčné řezy. Pro různé druhy dřeva je lepší mít několik pil na železo než jen jednu.

Potřeba broušení šavlové pily

Jakýkoli řezný nástroj bude dobře fungovat, pouze pokud bude ostrý. Pila na železo není v tomto případě výjimkou. U ruční pily jsou řezným prvkem zuby, které jsou na pilovém kotouči vyřezány do klínů. právě tyto zuby se při řezání otupí, tj. řezné hrany přední a boční hrany se zaoblí, což ztěžuje tahy pily, a proto je třeba na ni silně tlačit.

Řezání tupou pilkou na železo. Je to otrava. je třeba mnoho úsilí a času a je obtížné provést pravoúhlý řez pilkou na železo. Nesprávně nabroušený pilový kotouč se vzdaluje od řezné hrany, zasekává se a uvízne v řezné hraně. Ostrost pily poznáte podle zvuku a lesku řezných hran. Aby se obnovila řezná schopnost zubů, pilka na dřevo se brousí, přičemž se zachovávají jejich parametry: velikost úhlu, výška a rozteč.

Nezapomeňte však, že ne všechny pilky na železo lze brousit. Pily s kalenými zuby nelze brousit. Chcete-li rozpoznat zatvrdlý zub, podívejte se pozorně na jeho barvu. Pokud je zub ztvrdlý, má černou barvu s namodralým nádechem. K broušení nekalených zubů pilky na železo se používá jemný pilník.

Nastavení zubů pilky na železo

Před broušením pilky na dřevo byste měli zkontrolovat, zda jsou zuby nastaveny. Aby se pila v materiálu volně pohybovala a nedocházelo k zasekávání pilového kotouče v řezu, nastavují se zuby v jednom kroku při zanořování, tj. jsou střídavě ohýbány o stejnou hodnotu v obou směrech. Výsledná šířka prořezu je větší než tloušťka ozubeného pilového kotouče a na obou stranách vzniká vůle.

Pila se tak bude pohybovat sem a tam, přičemž se pilový kotouč bude sotva dotýkat řezné hrany a postupně bude odstraňovat materiál vrstvu po vrstvě. při nastavování pily pamatujte, že čím větší je rozteč zubů, tím větší je prořez, a tím menší je pravděpodobnost zaseknutí pily. Příliš velká rozteč zubů však vede k příliš širokému řezu a vyžaduje velkou sílu k posunu pily ve dřevě.

Vodicí lišta pily na dřevo musí být přibližně 1,5 až 2krát silnější než pilový kotouč, který je obvykle 1,5krát silnější než pilový list. 2 milimetry. Proto je běžné, že při řezání suchého a tvrdého dřeva pilou na železo se zuby pily ohýbají na každé straně o 0,25 až 0,5 mm a u mokrého nebo měkkého dřeva přibližně o 0,51 mm.

Pro zpětné ohnutí zubů pily na stejnou hodnotu se používá speciální nástroj zvaný nastavitelná páka, což je kovová deska s vyříznutým prořezem, jehož šířka je větší než tloušťka pilového listu. Konstrukce sady často umožňuje zvolit velikost vybočení hrotů na jednu stranu pomocí seřizovacího šroubu, čímž se zajistí stejná velikost vybočení hrotů.

Pilový kotouč se obvykle upne do svěráku tak, aby zuby jen mírně vyčnívaly, a zařízení se upne na pracovní stůl. Ohýbejte hroty střídavě v opačných směrech podél linie sečení větví, která je přibližně v polovině jejich výšky. Nezapomeňte ohnout celý zub, jinak se zlomí u základny.

po takové manipulaci je vhodné zkontrolovat správnost nastavení, protože je možné, že některé zuby jsou více obnažené než jiné, a to vám brání v řezání, snižuje kvalitu řezu a rychle se otupuje. Podívejte se na linii zubů sekačky ve světle, a pokud uvidíte, že je některý zub příliš nebo nedostatečně vykloněný do strany, je třeba jej opravit.

Pravidla pro broušení pilky na dřevo

Broušení pilového kotouče je svým způsobem umění, které vyžaduje pozornost, dobrý úsudek a pevnou ruku. Není těžké se to naučit, protože při práci je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Bezpečné uchycení. Čepel by měla být pevně upnuta v dřevěném přípravku, který by měl být stabilně umístěn v dobře osvětleném pracovním prostoru, jak je ukázáno ve videu o broušení pilky na dřevo. Broušení zubů na klíně nebo na stoličkách nemá pozitivní účinek!
  • Použití nástroje kvality. Použijte svůj vlastní pilník a k broušení hran použijte pilník s jemnou zrnitostí nebo jemný sametový pilník. Soubor musí být samozřejmě ostrý a nový. Lze použít i pilník z druhé ruky, ale je třeba jej kartáčovat ocelovým kartáčem a potírat dřevěným uhlím, aby se pilník neztupil a nezanášel.
  • Odstraňování kovové vrstvy. Při broušení zubu se musí pilník v závislosti na síle přítlaku zabořit do kovu a odstranit správnou vrstvu kovu. Pokud náhle sklouzne po zubu, aniž by uvolnil kov, znamená to, že je pilník opotřebovaný nebo jsou zuby frézy příliš ztvrdlé. V takovém případě je třeba znovu naostřit jiný soubor. Pokud po výměně pilník stále klouže po zubu, je třeba použít jiný pilník.
  • Tlak na zuby. Držte rukojeť pilníku pravou rukou a levou rukou přidržujte konec pilníku a pilku u zubů pily. musí se nanášet rovnoměrně, plynule a pokud možno v jednom směru. Při vracení pilníku do klidové polohy se nedotýkejte boků zubu.
  • Správná manipulace se soubory. snažte se pilovat kov z boků zubů přibližně stejné tloušťky tím, že pilník rozptylujete stejným počtem krát stejným tlakem, abyste zachovali rozteč, výšku a hodnotu úhlů zubů po broušení.
  • Odhrotování. Na výstupní straně se na hranách zubů pily vytvářejí otřepy, které snižují ostrost zubu, a pokud je neodstraníte, odlomí se za chodu pily a poté se zuby značně otupí. Pro odstranění otřepů se zuby připraví pilníkem se sametovým pilníkem a boční hrany se očistí mokrým frézovacím strojem.
  • Kontrola kvality práce. Po nabroušení zubů nezapomeňte zkontrolovat jejich ostrost. Podívejte se na špičku žiletky a hrot jehly: pokud jsou nabroušené, nejsou na světle lesklé. A pokud jsou tupé, objevují se na hraně čepele a na špičce jehly zaoblené plochy, které odrážejí světlo a dobře se lesknou. Kontrola kvality ostření zubů pilky na železo je založena na tomto postupu. Za tímto účelem je nutné ji předvést před očima a prohlédnout si její zuby podél čepele. Pokud se jejich břity a hroty nelesknou, je pilový kotouč nabroušený. A pokud jsou některé zuby náhle lesklé (to se stává často), je nutné je obrousit pilníkem se sametovým vroubkováním, tj. obrousit je a znovu zkontrolovat odraz světla přes jejich vrcholy a hrany.

Broušení pilky na železo vlastníma rukama

Při ostření určitého typu pily na dřevo je třeba upozornit na určité zvláštnosti. Naučme se brousit jednotlivé typy pil na dřevo.

Příčné pily

K broušení hrotů křížových fréz použijte jemný pilník s poměrně jemným zářezem a úhlem téměř 60 stupňů. Chcete-li nabrousit zuby, upněte pilový list pod úhlem 45-50 stupňů k povrchu pracovního stolu. Pilník naostřete pod úhlem 60 až 75 stupňů rovnoběžně s pilovým kotoučem a naostřete levou hranu pilového kotouče v prvním zubu.

Broušení zubů pily v několika krocích. Začněte pilníkem na levé straně lichých zubů na vzdálenější straně a nastavte ruce stejným pohybem. Poté se podél pravé hrany stejných lichých zubů přejede pilníkem, čímž se dokončí broušení břitů s ostrými hroty.

Po nabroušení lichých zubů na pilovém kotouči otočte pilový kotouč v brusce a nabruste sudé zuby na vzdálenější straně. Při ostření zubů příčných pil je třeba dbát na to, aby každý zub měl ostré řezné hrany s úhlem 60-75 stupňů, tj. ostrý hrot a krátkou řeznou hranu.

Podélné soubory

K ostření podélných pilových zubů s úhlem pod 60 stupňů se používají pilníky s hrubšími nebo kosočtvercovými zuby s jemnou zrnitostí. 60stupňové trojúhelníkové pilníky nejsou vhodné k ostření. Chcete-li nabrousit zuby podélného pilového kotouče, nastavte jej do upínacího zařízení ve svislé poloze a poté zařízení upněte k pracovnímu stolu. V následujícím textu jsou uvedeny dva způsoby broušení podélných pilových zubů, které se liší úhlem řezu.

První metoda je přímá, kdy se pilník nebo pilka na nehty přiloží vodorovně pod úhlem 90 stupňů k čepeli a ze zadní a přední strany zubu se odstraní malá vrstva kovu, aby se ostří naostřilo. Všechny zuby ve vzdálenější řadě by měly být nabroušeny tímto způsobem. Poté se nůž otočí v upínacím zařízení a zuby druhé řady se nabrousí v nejvzdálenější řadě. Tuto metodu používá mnoho moderních truhlářů a kutilů při broušení zubů prořezávacích pil.

Druhou metodou je metoda příčného řezu, která se od první metody liší pouze směrem vlastního nástroje vzhledem k pilovému listu. do 80 stupňů od úhlu ostření. Poté se naostří i zadní a přední hrany zubů, nejprve v jedné řadě a poté v druhé řadě. Při tomto způsobu broušení získáte boční ostří podobné ostří, které byste získali při broušení loukoťové pily.

Pily pro smíšené řezání

Pokud jste se rozhodli koupit pilku na železo pro smíšené řezání, musíte vědět, jak ji správně nabrousit. Chcete-li obnovit kvalitu řezných zubů, nabruste je pomocí hrubých nebo jemných diamantových pilníků. Stejně jako u ostření štípací pily jsou známy dva způsoby. Šikmé a přímé, liší se úhlem ostření (90 a 75-80 stupňů).

Nástavce na broušení pil

Pilový list pro broušení zubů je instalován ve speciálním upínacím zařízení, které je poté upevněno na pracovním stole. Podívejme se na schéma upínacího zařízení, které se používá při broušení zubů pil na dřevo a umožňuje jejich nastavení pod úhlem přibližně 45-90 stupňů vzhledem k pracovnímu stolu.

Tato jednotka se skládá ze základny z překližky o rozměrech 550 x 200 mm a tloušťce asi 20 mm. Na tento rám se nainstalují dva obdélníkové trojúhelníky (se stejnými katetami), vyrobené z ocelového pásu o rozměrech 20×30 mm. K instalaci trojúhelníků na základnu jednotky se používají 4 kolíky přišroubované lepidlem PVA.

Dále jsou nosné a upínací desky připevněny k vodicím trojúhelníkům pomocí šroubů s křídlovými maticemi, které jsou vzájemně spojeny pomocí závěsů (o rozměrech 400×150 mm), vyrobených z překližky o tloušťce 15 mm. Při ostření se pilový kotouč umístí zuby nahoru mezi tyče.

Než začnete brousit vlastní pilový kotouč na dřevo, nastavte jej tak, aby zuby přečnívaly přes upínací lištu asi o 15-20 milimetrů. Toto upínací zařízení umožňuje nastavit ostří pilových listů pod úhlem 45 stupňů a 90 stupňů. Při ostření zubů smíšených a podélných pil nastavených pod úhlem 90 stupňů a při ostření zubů příčných nástrojů pod úhlem 45 stupňů. Pokud je přípravek nastaven pod úhlem 90 stupňů, slouží k vyrovnání výšky zubů a také k jejich rozestavení.

Podívejme se také na upínací zařízení pro broušení velkých pil na železo a dvouručních pil. Toto zařízení se skládá ze dvou příčných tyčí o délce přibližně 550 mm a průřezu 40 x 30 mm, dvou sloupků o délce 1100 mm a průřezu 60 x 40 mm a dvou upínacích tyčí o rozměrech 450 x 150 mm, které jsou vyrobeny z 15 mm silné překližky. Příčník a sloupky jsou sešroubovány.

Sestavte ji takto: spodní příčku přišroubujte ke sloupkům v malé výšce od podlahy, pak na ni položte pravou nohu a označte místo pro druhou příčku tak, aby se koleno pravé nohy opíralo o druhou příčku.

Tím je zajištěna tuhost stojanu, který se opírá o pracovní stůl nebo stůl. Chcete-li pilku na dřevo nabrousit, umístěte zuby nahoru mezi upínací tyče a poté je upněte pomocí šroubů s křídlovou maticí. Po nabroušení jedné strany, aniž byste pilu vyndali ze svorek, přístroj otočte a pokračujte v broušení i na druhé straně.

Nyní víte, jak si doma nabrousit pilku na dřevo. Pečlivě dodržujte výše uvedené pokyny a pravidla a nezapomeňte sledovat pilku na železo a zjistit, kdy se otupila. Před ostřením pilky na železo je nutné určit, s jakým materiálem budete běžně pracovat, a upravit zuby pilového listu.

Pily různých typů

Kombinací různých faktorů výrobci vyvinuli řadu nástrojů s různými tvary rukojetí a čepelí.

Abyste sami pochopili, jak si vybrat správný a rychlý nástroj, jak v budoucnu nabrousit pilku na dřevo, než začnete pracovat, je důležité pečlivě projít typy pil, které dnes existují.

Pila na dřevo. na co se zaměřit při výběru nástroje, funkce ostření

Je možné se v soukromém domě obejít bez pily na dřevo?? Pravděpodobně ne, protože i když ho nepoužíváte každý den, je to nepostradatelný nástroj při renovačních pracích. Pily na dřevo lze použít k nařezání lišty nebo prkna na správnou délku nebo k podzimnímu či jarnímu prořezávání zahrady. Je velmi praktická v případě, že nemáte poblíž elektřinu nebo když potřebujete rychle upravit velikost dílu.

Na fotografii. ruční pila je nepostradatelným nástrojem v domácnosti

Dnes se dozvíte, jak vybrat správnou pilu na železo pro vaši pilu a jak naostřit a odrezit její hroty. Poté je jakákoli práce s ním čistým potěšením.

Tradičně se práce s pilou na železo dělí na tesařské a truhlářské práce. V truhlářství je důležitější přesnost, ale v tesařství je důležitější rychlost.

První, na co je třeba dávat pozor, je kvalita kovu čepele. Za tímto účelem vezmeme pilku do ruky a ohneme ji o 30-45 stupňů. Musíme to dělat opatrně, protože nekvalitní kov se snadno rozbije.

Po provedení této operace se podívejme na místo zakřivení, pokud je zde mírná výchylka, znamená to, že kov je velmi nekvalitní.

Nejdůležitějším kritériem při výběru pily je cena. Samozřejmě si musíte vybrat mezi levnou a nekvalitní čínskou pilou na železo a drahou značkovou pilou. Ale když už jste jednou zaplatili příliš mnoho, nebudete muset navždy měnit čepel nebo kupovat nový nástroj. Velké značky věnují velkou pozornost kvalitě oceli a kalení, které se používá při výrobě čepelí.

Hlavními úkoly při řezání jsou odstraňování pilin a přímé řezání dřeva.

Zuby s TPI až sedm jsou rychlé a snadno se používají. Výběr pilky na železo by proto měl záviset výhradně na vašich vlastních požadavcích.

Typy zubů

Za nejběžnější tvary zubů ručních pil jsou považovány tyto:

A to je vše co vím o japonských pilkách

  • dýkový zub. Najdete je v klasických širokých a úzkých pilách na železo i v přímočarých pilách. Zuby ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, proto lze s těmito pilkami pracovat v obou směrech. Rozteč zubů je nejčastěji 1/3 tloušťky čepele na každé straně. Zuby jsou od sebe stejně vzdáleny jeden po druhém. Tento typ je určen k příčnému řezání, protože trhá dřevěná vlákna. Podélný řez je téměř nemožný, protože zub se neláme, ale štěpí vlákna, a proto mezi nimi uvízne
  • zub dláta. Navrženo jako asymetrický pravoúhlý trojúhelník. Pily na železo a pístové pily mají často takové zuby. Pila s těmito zuby pracuje pouze v jednom směru. Špička zubu je naostřena napříč ostřím, takže funguje jako dláto. Používá se výhradně k příčnému řezání, protože při příčném řezání ulpívá na vláknech
  • univerzální diagonální zub. Něco mezi oběma výše popsanými typy. Tvar. asymetrický trojúhelník, který je nakloněn ve směru řezání, ale o menší úhel řezání. Přední hrana je naostřena pod úhlem 60° k ostří. Takové ostření umožňuje používat pilu jak pro podélné, tak pro příčné řezání. Jeskyňářské pily jsou vybaveny těmito zuby
  • Zub s broušeným hrotem. Vyrobeno dodatečným opracováním dýkového zubu nebo zkoseného univerzálního zubu částečným broušením trojúhelníkového hrotu. Získali jste tři další řezné hrany, které pilu činí univerzálnější pro různé typy řezů
  • Japonský zub. jsou vytvořeny ve tvaru obráceného klínu, tj. silnější část pilového kotouče je blíže k obrobku, proto tyto pily nepotřebují nastavení. Zub má ostrý úhel ostření a je dostatečně vysoký pro maximální řezný výkon
  • Tryskové řezání. dýkové pilové listy jsou seskupeny do skupin po osmi, z nichž šest je nastavených a poslední dva nejsou nastavené
  • vlčí zub. Velmi zajímavý tvar pro práci se surovým dřevem, jehož vlákna se obtížně lámou.

Broušení a velikost zubů

Velikost a ostrost zubů je jedním z hlavních kritérií pro výběr pilky na železo. Pointa je, že malé zuby pilky na železo jsou určeny pro úhlednou práci a dlouhé pro hrubší práci, jsou vhodné pro práci na zahradě, kde není důležitá úhlednost.

Podívejte se na náš výběr různých obrázků pil na dřevo s ozubenými koly a zjistěte, jaký typ pily potřebujete.

Na trhu s pilkami na železo existuje jednotka TPI, která má přímý vliv na přesnost řezu; udává počet zubů na 1″. Pokud potřebujete řezat několik dřevotřískových desek, doporučujeme pily s TPI sedm až devět, aby byl řez přesný a rovný.

Pokud musíte pracovat na zahradě, například řezat větve, pak přesnost není tak důležitá a postačí vám pilka na železo s TPI tři až šest. Rozteč zubů může být od dvou a půl do šesti a půl milimetru a od jednoho a půl do pěti milimetrů.

Tvar zubů klasické pily je trojúhelníkový a lze jej snadno brousit. V dnešní realitě se však spíše setkáte s pilkami na železo s lichoběžníkovými zuby. Pila se prezentuje jako robustnější a odolnější.

Řádné nabroušení takovým nástrojem však bude nemožné, protože ocel, ze které je pilka vyrobena, se nedá jednoduše opilovat, a bude prakticky nemožné takový tvar zopakovat. jakmile se pila otupí, buď vyměníte pilový list, nebo si koupíte nový.

Broušení pilky na dřevo vlastníma rukama není obtížný úkol, ale není to ani snadné. Ostření by mělo předcházet pilování, aby se ostří při broušení nezasekávalo. K tomu používáme speciální nástroj, který se nazývá ostřička.

Samotné broušení vyžaduje řadu nástrojů.