Pod jakým úhlem brousit řetěz u motorové pily

Jak nabrousit řetěz do motorové pily

Broušení řetězu na brusce řetězu

Ostřičku používejte k následujícím účelům

 • Řezné články se otupily, např. pokud pila narazila na písčitou nebo štěrkovitou půdu;
 • řetěz motorové pily nebyl dlouho broušen a pracovní zuby ztratily svůj tvar;
 • není čas na broušení zubů pilníkem, např. na pracovišti.

Stroje lze rozdělit na elektrické a ruční. Ty by se měly správněji nazývat přípravky, protože při broušení se používá lidská fyzická síla. v elektrických strojích má motor, který pohání brusný kotouč.

Společnost STIHL například vyvinula dva ruční brousicí stroje.

 • Mobilní brousek FG 1, který lze snadno namontovat na vodicí lištu řetězové pily.
 • Stacionární brousek FG 2, který lze připevnit k pracovnímu stolu.

Pokud se pozorně podíváte na fotografie strojů, zjistíte, že jejich pracovní část je velmi podobná bzučáku, kde je jako pracovní nástroj připevněn kruhový (obdélníkový) pilník. Pro zkrácení dorazu se do stroje vkládá pilník s obdélníkovým průřezem. Tyto stroje umožňují rovnání a broušení řetězů řetězových pil, nastavení výšky zubů (jedna velikost pro všechny).

jakým, úhlem, brousit, řetěz

K nabroušení 1 zubu stačí 2-3 tahy.

Jak bylo uvedeno výše, existují elektrické brusky řetězů. Tyto snadno použitelné stroje mají flexibilní systém nastavení, který umožňuje nastavit řetěz pod různými úhly a přiblížit brusný kotouč přesně k povrchu obrobku, aby bylo zajištěno správné naostření nástroje.

Výhodou elektrických brusek je, že veškeré broušení je rychlé, snadné a nevyžaduje od obsluhy žádné zvláštní znalosti ani dovednosti. Pokud je tedy třeba pravidelně brousit velké množství pilových řetězů, je elektrická bruska tou správnou volbou.

Pily pro podélné řezání řetězovou pilou

Dnešní moderní řetězové pily jsou poměrně sofistikované výrobky, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli s vynikající odolností proti opotřebení a korozi. Některé ze speciálních funkcí jsou následující

 • Řetěz se skládá z jednotlivých článků, které jsou spojeny zvláštním způsobem. Díky tomu je řetěz rozřezávací pily vysoce flexibilní, může kopírovat složitý tvar vodicí lišty.
 • Existují různé typy destiček: řezné destičky, vodicí destičky, spojovací destičky. Řezné destičky provádějí přímý úběr materiálu.

Přirozený proces používání je důvodem opotřebení řezných destiček. Kromě toho může k podobnému výsledku vést i porušení provozních pokynů, např. pokud je řezná zóna znečištěna zeminou.

Proto musí všichni uživatelé takového nástroje věnovat pozornost tomu, jak přesně je nabroušen.

Jak často by se měl řetěz brousit??

Ostrost řetězu má tendenci časem klesat, i když se snažíte vyhýbat kontaktu s věcmi, které mohou nástroj poškodit (kameny, půda atd.), ale to nemusí nutně znamenat, že je řetěz příliš ostrý.д.). Řetěz se ztupí. Pokud se při řezání řetězovou pilou pořežete o kámen, řetěz se stane nepoužitelným a musí být okamžitě nabroušen. Pokud je řetěz používán delší dobu během dne, měli byste jej při každém doplňování paliva opilovat. Je jednodušší brousit řetěz postupně v krátkých intervalech než čekat na velké broušení. Můžete tak pracovat s vyšší přesností a produktivitou.

Úhel ostření řetězu pro řetězovou pilu STIHL 180

Řetěz STIHL MS 180 se brousí úplně stejně jako u jiných řetězových pil; nejsou zde žádné rozdíly. Pro lepší přehlednost níže uvedených obrázků se obraťte na svého autorizovaného prodejce STIHL.

Na fotografii vidíte, pod jakým úhlem držet pilník ve vodorovné poloze, pod jakým úhlem ve svislé poloze a v jaké poloze držet pilník.

Brusný pilník na řetěz řetězové pily

Pokud je řetězová pila vaším profesionálním nástrojem, víte přesně, jak a kdy řetěz opravit. Možná vás překvapí, že existují lidé, kteří nikdy neslyšeli o broušení úhlů řetězových pil. Abychom tuto historickou nespravedlnost napravili, zveřejňujeme tento článek.

Řetězové pily nejčastěji používají dřevorubci a lesní dělníci. méně často využívané majiteli domů. Ještě vzácnější je to u zahrádkářů. Proto je pro ně nejlepší vědět, proč, kdy a jak řetěz brousit.

S řetězem není něco v pořádku?

Pila je dobrá, dřevo je suché a úhel je správný. Pokud to nepůjde, budeme se na to muset podívat. Existují jednoduché znaky, které jsou viditelné pouhým okem a podle kterých lze poznat, zda je řetěz tupý, nebo ne:

 • Třísky jsou velmi jemné, pálené a tmavé;
 • Řezná síla je příliš vysoká;
 • Produktivita řetězové pily náhle klesá;
 • motor se přetěžuje a zahřívá.

Pokud jsou přítomny všechny tyto příznaky, je třeba řetěz nabrousit. Není třeba vysvětlovat, že broušení lze provádět pouze dvěma způsoby. vlastníma rukama nebo cizíma rukama. Pokud máte brusírnu řetězů přes ulici, je to v pořádku, ale pokud je to do nejbližší brusírny sto kilometrů, je to trochu složitější.

Včasné nenabroušení řetězu může nejen ohrozit dobrý stav řetězu a pily, ale také vážně poškodit řetěz a řetěz jako celek. Špatně nebo nevčas nabroušený řetěz je třeba měnit mnohem častěji než dobře udržovaný a nabroušený řetěz. Nemá také smysl zatěžovat motor navíc. Proto je důležité řetěz správně a včas nabrousit.

Teoretická mechanika

Než začneme brousit řetěz motorové pily pilníkem, je důležité si uvědomit, co brousíme. Přinejmenším musíme vědět, jak je řetěz vyroben a které boky zubů řežou, které jsou vodicí, které je třeba nabrousit a pod jakým úhlem.

jakým, úhlem, brousit, řetěz

Řetězový řezací prvek se skládá pouze ze tří hlavních prvků. z

Zubní čepel se skládá ze dvou čepelí. svislé a vodorovné. Je to pro ně určitý úhel, který se během provozu ztrácí. Úhel závisí na dřevu, které chcete řezat. čím větší úhel, tím měkčí bude dřevo. Úhly však musí být v rozmezí 25° až 30°. To znamená, že pokud je dřevo měkké a nezmrzlé, měl by úhel směřovat k 35°, a pokud je dřevo tvrdé, čím menší je úhel, tím snadněji se řeže. Existují řetězy pro podélné řezání s úhlem ostření 10°, ale ty jsou vzácné.

Broušení řetězu

Ke správnému naostření řetězu motorové pily potřebujeme kulatý pilník a několik nástrojů. Celý proces není příliš složitý, ale vyžaduje trpělivost, protože každý zub se brousí zvlášť. Ale nejprve o souborech.

Budeme potřebovat alespoň dva pilníky. kulatý a plochý. Průměr kotoučového pilníku závisí na modelu řetězové pily a na řetězu, který je na ní nasazen. Nejčastěji se používají pilníky s průměrem 3,8. 4,8 mm. Průměr pilníku závisí na výšce zubu řetězu. Například pilník o průměru 3,8 mm se používá pro řetěz s výškou zubu 1,3 mm. Ale také v závislosti na modelu. Tyto informace musí být povinně uvedeny v certifikátu pily.

K vyrovnání zubu použijeme plochý pilník, který je zodpovědný za hloubku řezu.

Tyto soubory jsou dodávány v sadě s kalibrovanými lištami, které nám zabrání udělat chybu při výběru správného úhlu ostření. Těžko najdete správný úhel pro každý řezák od oka, proto potřebujete tento kalibr. Druhé měřidlo umožňuje, aby byl zub omezovače vyrovnán ve stejné výšce na každém z článků.

Pořadí kroků ostření

Řetěz pily upneme a upneme do svěráku za vodicí lištu. Můžete to udělat na klíně, ale lepší je to udělat ve svěráku; nastavte přípravek tak, aby značky byly na začátku tyče;

 • křídou první zub, který má být nabroušen; vytvořte dva (!) Odsuňte pilník od sebe a mírně jím otočte ve směru hodinových ručiček;
 • vezměte druhou šablonu a plochý soubor a pomocí šablony odečtěte výšku zubu omezovače;
 • opakujte tyto kroky pro každý článek řetězu a výsledkem bude dokonale naostřený a čistý řezací řetěz.

To je vše, co potřebujete vědět o ručním broušení řetězu řetězové pily. Pokud to uděláte správně, bude mít vaše řetězová pila dlouhou a efektivní životnost až do dalšího ostření.

Oblíbené modely levných brusek

Oblíbení výrobci levných brusek řetězů: Dnipro, Einhell, Sadko, Vitals, Forte, Intertool, Eltos, Zenit, Grand, Stern, Temp.

Díky široké nabídce modelů si každý majitel řetězové pily a elektrické řetězové pily může vybrat ten správný nástroj pro své potřeby. Zde jsou nejlevnější brusky na řetězy řetězových pil, které si majitelé řetězových pil velmi pochvalují. Kolik vás to bude stát? Ceny strojů v této kategorii se pohybují od malých po střední. V této cenové kategorii je mnoho modelů, které jsou vynikající pro broušení řetězů pro elektrické a benzínové pily.

Nabízíme vám krátké hodnocení brusek řetězových pil z kategorie levných:

 • Profesionální bruska řetězů Scheppach Woodster CS 03, výrobce Německo, 220 V, 180 W, maximální průměr brusného kotouče 100 mm, tloušťka kotouče 3,2 mm, velikost sázecího kotouče 10 mm, hmotnost stroje 3 kg, záruka 1 rok, cena 1125 UAH.
 • stroje pro domácnost na broušení řetězu Dnipro-M NCM-550 (elektrický brousek rozpočtového typu), výrobce Ukrajina, výkon 550 W, průměr broušení 108 mm, tloušťka kruhu 3,2 mm, velikost zasazení kruhu 23 mm, hmotnost 2 kg, záruka 3 roky, cena 740 UAH.
 • Profesionální bruska Vitals Professional ZKA8511s, výrobce Lotyšsko, příkon 85 W, průměr broušení 104 mm, tloušťka kruhu 3,2 mm, velikost broušení 22,2 mm, hmotnost 2,6 kg, záruka 1,5 roku, cena 1093 UAH.
 • Bruska na řetězy řetězových pil Oregon 106550, příkon 85W, vyrobeno v USA, průměr brusky 105mm, velikost nasazení čepele 22,3mm, tloušťka čepele 3-4,5mm, hmotnost 2kg, cena 7 100 UAH. Nejdražší z těchto strojů, dostal spoustu dobrých recenzí, populární v Rusku a na Ukrajině model.

Elektrické ostřičky řetězů Scheppach Všechny popsané modely jsou vhodné pro ostření řetězů elektrických pil a řetězových pil. Pro umístění stroje je zapotřebí malý pracovní prostor: stabilní stůl a napájecí zdroj pro připojení přístroje k elektrické síti.

Ostřička řetězů řetězových pil Oregon. videopohled na přístroj. Ostřička řetězů Oregon je vhodná pro ostření řetězů 91VX; 91VPX s roztečí 3/8″.325″ a rozteč 3/8″; LPX.325″ a 3/8″; BPX s roztečí 3/8″, LGX.

Charakteristika zubů řetězu

Zuby řetězu mají několik důležitých parametrů. Tyto parametry zahrnují:

 • řezacího nástavce (skládá se ze základní desky připevněné k řetězu, dvoubřité zubové klapky, hloubkového dorazu, který řídí, jak hluboko se nůž zanoří do dřeva, koncového nože a horního nože), neřeže samotný řetěz, ale zuby a ne samotný řetěz. Pohybují se na řetízku, stejně jako na základně, po dřevě a článek dřevo prořízne;
 • úhel koncového nože, který umožňuje řetězu řezat dřevo (při řezání vznikají hobliny).

Pro správné naostření řetězu musí majitel znát

Tyto dva parametry určují, jak správně naostřit řetěz. Čím měkčí je kov řetězu řetězové pily, tím opatrněji je třeba s pilníkem při ručním broušení zacházet. Horní hrana pilníku při ostření by měla být pod úhlem 90° ve vertikální rovině a 30° nebo 10° v horizontální rovině.

Následující video majitele řetězové pily ukazuje, jak nabrousit řetěz řetězové pily rukama

Přední úhly různých typů řetězových pil mohou mít hodnoty mezi 60° a 85°. Čím větší je úhel horního bodu řetězu, tím více se naklání dozadu; v průměru se úhel pohybuje mezi 50° a 60°. Pro řezání je nejdůležitější zadní úhel horního kotouče a samotný horní kotouč je velmi důležitý pro dobrý řez.

Zásadní hledisko při ostření řetězové pily nebo elektrické pily: řezný výkon je přímo úměrný úhlu ostření, tj. čím větší úhel, tím lépe řetězová pila řeže materiál. Čím menší je úhel řezu, tím plynulejší je řezání a tím menší jsou vibrace při řezání.

Vyhněte se úhlu ostření většímu než 35° a menšímu než 25°. U řetězů pro podélné řezání je povolena výjimka z úhlu ostření; u těchto řetězů může být úhel ostření 10°.

Ovlivňující faktory

Řetěz řetězové pily je nevyhnutelně třeba nabrousit. Nezkušení pilníkáři se často dotýkají země pracovním řetězem. Jakýkoli kontakt se zemí při práci způsobuje otupení boků zubů, i když jsou krátké.

Při řezání starých materiálů z dřevěných budov a staveb, které obsahují minerální prach a často neviditelné hřebíky nebo šrouby, může dojít k poškození i dokonale nabroušeného řetězu. A samozřejmě intenzivní práce, jako je kácení, vyžaduje broušení hrotů téměř každý den, jinak by nebylo možné splnit normu.

Potřebu ostření lze určit na základě několika indicií. nejzřetelnější je tvar a velikost pilin uvolňovaných při práci. Velké „hranaté“ piliny jsou známkou normálního broušení, ale pokud jsou třísky jemné a vykazují ve své struktuře přetržená dřevěná vlákna, je čas na nabroušení řetězu.

Zkušený pracovník s motorovou pilou samozřejmě včas pozná, jak se zvyšuje úsilí potřebné k provedení řezu. Postupně se zvyšující vibrace odhalí i tupý řetěz. Poslední dva faktory se však objevují postupně, čehož si nezkušený uživatel nemusí všimnout, ale piliny jsou v pozadí celkové únavy vidět vždy.

Bohužel neexistuje univerzální úhel ostření řetězu pro řetězové pily. Například pro měkké dřevo je povolen větší úhel řezu, zatímco pro tvrdší dřevo je nutný menší úhel řezu. V obou případech se správným úhlem ostření řetězu vyhnete řadě nepříjemností:

Malé úhly ostření jsou výhodné i pro podélné řezání. Řezání zmrzlého dřeva, dokonce i měkkého, vyžaduje také ostřejší úhel ostření.

Zkušení brusiči řetězů doporučují nebrousit pokaždé stejný řetěz pod různými úhly, ale nechat si předem nabrousit několik řetězů pro různé pracovní podmínky.

To šetří čas a prodlužuje životnost každého řetězu.

Manuální metoda

Jedná se o nejjednodušší a nejpomalejší způsob broušení zubů řetězu. Tato metoda je však vhodná při broušení na místě v lese. Nemusíte s sebou neustále nosit přístroj?! Nejde však jen o jeden nástroj, ale o soubor nástrojů:

Každý z nich plní své vlastní úkoly. Hlavním účelem plochého nástroje je broušení omezovače hloubky.

Pilník již plní hlavní úkol, brousí břity. Každý řetěz vyžaduje specifický průměr nástroje:

Pilník o průměru 4 mm je vhodný také pro pilové řetězy Picco s roztečí 3/8″ a čtvrt palce pro řetězové pily STIHL 180. Je důležité ji správně držet. Vzhledem ke svislé rovině musí být pilník držen pevně kolmo k řetězu a vzhledem k vodorovné rovině pod mírným úhlem (přibližně 30). Úhel řezu lze nastavit podle vašich potřeb, ale v rozmezí 25-35.

Na rozdíl od broušení řetězu na stolní brusce lze úhel nastavit pomocí šablony, která je považována za užitečného pomocníka. Za tímto účelem je vybaven dvěma otvory: SOFT/S (pro měkké dřevo) a HARD/H (pro tvrdé dřevo). Šablona musí být upnuta přes řetěz, což jí dává výsadu omezovače.

Mějte na paměti, že tato metoda není určena k trvalému použití, ale slouží pouze jako narovnávač čepelí. Příliš časté používání pilníku způsobí, že se řetěz časem opotřebuje a samotné zuby nebudou rovnoměrně nabroušené.