Vodicí lišta pro kotoučové pily vlastníma rukama

Jaký druh?

Univerzální vodicí lišta pro kotoučovou pilu může být vyrobena z kovu nebo dřeva, ale co je nejdůležitější. nesmí se deformovat.

Nejčastěji se používají vodicí lišty v následujících konfiguracích:

vodicí, lišta, kotoučové, pily

Vodicí prvky se k podstavci připevňují pomocí samořezných šroubů, šroubů a matic, vrutů a šroubů.

Hlavní účel pravítka:

Pomocí tohoto praktického zařízení lze provádět podélné i příčné řezy a nastavovat parametry obrobku. Je také přípustné dávkově ořezávat několik obrobků.

K ovládání těchto jednotek lze použít vodicí lištu:

Abyste mohli vyrobit bezpečnostní zarážku pro pravítko, musíte najít pás překližky. Jeho šířka by měla být o 22 cm větší než parametry místa. Z tohoto kusu se vyrobí samotná vodicí lišta, zbytek materiálu se použije k vytvoření podpěry v oblasti základny, která se připevní pomocí samořezných šroubů.

Před zahájením práce byste měli konstrukci vyzkoušet několika zkušebními řezy na malých kouscích dřeva.

Výsledek testu vám umožní pochopit

 • jak se nástroj chová;
 • úroveň vibrací;
 • Rozměry řezu;
 • Kolik fyzické námahy je třeba při řezání.

Držáky a ploty pokosových pil hrají při práci důležitou roli. Jedná se o tyto spojovací prvky:

Všechny umožňují bezpečné upevnění obrobku v požadované poloze. Bezpečný zajišťovací doraz umožňuje opracování materiálu kolmo na dřevěná vlákna.

Tovární zarážka je často nedostatečná a značně omezuje rozsah použití, výrobce obvykle stanoví přísný limit délky. Větší desky vyžadují jinou koncovou zarážku, proto si řemeslníci takové zařízení vyrábějí sami.

Ve své práci musíte dodržet následující údaje

Doporučuje se správný odhad obrobků a materiálu použitého k jejich výrobě.

Obrobek je vhodné sledovat i během práce:

 • jak dlouho se stříhají;
 • Výkon stroje;
 • jak široký by měl být zářez;
 • konkrétní použití pily;
 • optimální směr řezu;
 • přípustná hustota výrobku;
 • pořadí použití bezpečnostního systému.

Správně sestavená příručka zajišťuje kvalitu práce a usnadňuje výrobní úkoly. Při správném nasazení vodítek se přesnost řezání zvyšuje až o 98 %.

Pokyny pro výrobu: vodicí lišta kotoučové pily

Každý, kdo někdy pracoval s ruční kotoučovou pilou, ví, jak obtížné je s ní provést čistý a rovný řez. Mnoho lidí řeší tento problém pomocí jednoduchých přípravků, jako je pásek překližky nebo plastu, který se připevní k povrchu. Mnohem pohodlnější je však použít k tomuto účelu vodicí lištu.

Takové zařízení je velmi zřídka součástí ručních kotoučových pil a v obchodech je k dostání za cenu často srovnatelnou s cenou samotné pily. Může to znít divně, ale není to nijak složité. Pokud máte správný materiál, je možné si vodicí lištu vyrobit sami, což si vysvětlíme v tomto článku.

Vodicí lišta. co to je

Vodicí lišta je v podstatě lišta, která pomáhá posouvat ruční kotoučovou pilu dopředu a dozadu a zároveň zabraňuje vychýlení nástroje z linie řezání. Správně navržené vodítko však nejenže udrží řez rovný, ale také pomůže omezit třísky na rozhraní mezi materiálem a pilou.

 • Vodicí lišta z překližky.
 • Vodicí lišta typu Rail z hliníkových rohů.
 • Profilová lišta (z hliníku).
 • Průvodce, který vychází z pravotočivé pily.
 • Dálkově ovládaný vozík s ložisky.

Nejobtížnější je vyrobit výložník a přípravek. Vodicí lišta z překližky nebo z profilu je konstrukčně mnohem jednodušší, ale to neznamená, že řez s její pomocí nebude stejně kvalitní. Rozdíl mezi těmito variantami je z velké části otázkou toho, jak výhodné je používat jednu nebo druhou variantu.

Nejjednodušší variantou je řezná zarážka

Přípravek se hojně používá při řezání elektrickou skládačkou.

Funguje poměrně dobře, ale s ručními kotoučovými pilami je použitelný jen omezeně. Vodicí lišta je upnuta k obrobku. Držák vyčnívá nad pracovní plochu zespodu i shora.

Výsledkem je omezená délka řezu. Svorka se opírá o motor kotoučové pily a řez je třeba provést ve dvou krocích. kvalita hrany je zhoršená, s rizikem, že se zvýší.

Jak vám řekne každý řemeslník, dobré řezy se provádějí, když se pila pohybuje rovnoměrně od začátku do konce obrobku. U průmyslových modelů vyčnívají spojovací prvky mimo nosník a nebrání volnému průchodu nástroje.

Vlastní vodicí lišta je vyrobena z prefabrikovaných nástrojů různého profilu, který má nízké náklady. Prodám dlouhé hliníkové pravidlo (zdůrazněné písmenem „i“) pro omítání nebo stěrkování.

Jedná se o složitě tvarovaný profil s rovnou drážkou na spodní straně pro nastavení polohy rukojetí. Upíná se pomocí šestihranných matic. Pro naše účely se nehodí.

Bezšroubové rychloupínací svorky lze použít jako dárce pro zápustné svorky, které jsou také za rozumnou cenu. Jejich hlavní výhodou v našem provedení je odnímatelná horní čelist.

Odstraňte ji. Nástroj lze kdykoli vrátit do původní sady a používat jej k určenému účelu. Místo hrotů vyrábíme a upevňujeme běhouny z kusu fluoroplastu nebo polypropylenu. Hlavním kritériem při výběru materiálu je pevnost a nízký koeficient tření.

Circular Saw Guide Bar 8 Feet long cutting s

Obrobek lze dokončit frézou nebo pilkou na železo s jemnými zuby. V druhém případě byste měli, jak se říká, „upravit pomocí souboru“.

Montáž běžců do drážky. Posuv musí být zajištěn, ale není nutná příliš velká vůle. Není třeba vyvíjet žádné zvláštní úsilí, během práce bude tento uzel opraven.

Přišroubujte jezdce k horní části lišty svorek. Spoj musí být pevný, protože neúmyslné uvolnění pily by mohlo způsobit zranění nebo poškození obrobku.

Zkontrolujte, zda funguje. Vlastnoručně vyrobená vodicí lišta pevně sedí, nemá žádnou vůli.

S touto konstrukcí lze obrábět obrobky libovolné velikosti, pokud je pravítko dostatečně dlouhé. V našem případě jsou to 2 metry. S rezervou na okraji pro svorky má pracovní délku 1,5 metru. Více než dostatečné pro většinu domácích prací.

Pokud potřebujete delší vodicí lištu, můžete použít 2,5 nebo 3metrové pravidlo. Nejrozumnější sadou je třímetrové pravítko. Můžete z něj odříznout 50 cm dlouhý kus a mít dvě vodicí tyče pro větší obrobky a kratší desky.

Zkušební jízda. pilový kotouč byl dokonale hladký a nic nebránilo volnému průchodu kotoučové pily.

A především, aby při výrobě přípravku nedošlo k poškození zakoupeného nástroje. Svorky i pravidlo lze kdykoli resetovat a používat je v souladu s jejich určením. Pracovní náročnost je minimální. vyrábějí se pouze posuvníky.

Jak si vybrat

Pokud jde o nákup značkového přístroje, je třeba nejprve posoudit, zda je v domácím arzenálu zapotřebí průvodce. Pro trvalé použití je vhodné zvolit vodítko s nejširším rozsahem dodávky, včetně všech šroubů, svorek, úhloměru a pravítka. Pro příležitostné použití si můžete zakoupit základní vybavení s minimální sadou funkcí.

Při výběru kotoučové pily je nutné posoudit také vlastnosti samotné kotoučové pily. průměr pilového kotouče, výkon motoru, rozměry plošiny a její funkčnost. Z praktického hlediska je třeba posoudit schopnost pracovat s různými materiály, jako jsou prkna, fošny nebo nábytkové desky, pomocí kotoučové pily. Důležité je najít správnou délku a šířku, aby vodítko bylo delší než obrobek o 2 délky podrážky.

Vodicí lišta pro ruční kotoučovou pilu

Každý, kdo někdy pracoval s ruční kotoučovou pilou, ví, jak obtížné je provést s kotoučovou pilou čistý a rovný řez. Mnoho lidí řeší tento problém pomocí jednoduchých zařízení, jako je pás překližky nebo plastu, který je připevněn k povrchu pomocí svorek. Mnohem pohodlnější je však použít k tomuto účelu speciální vodicí lištu.

K čemu slouží zastávky

Vlastnoručně vyrobené vodítko kotoučové pily ušetří řemeslníka mnoha problémů při obsluze složitého a nebezpečného nástroje. Kotouč nepracuje vždy přesně s vyznačenou linií sečení a bez sekání. Ať už je příčinou poruchy nedostatek zkušeností nebo nezkušenost s pilou, chcete dosáhnout výsledků bez poškození materiálu. Argumenty prokazující výhodu domácích zařízení:

 • Může být dostačující zajistit desky šroubovými svorkami, ale ne vždy. Pila se zasune do svorek.
 • Pokud musíte provést jediný řez, můžete použít malířské pravidlo, ale musíte ho neustále kontrolovat a upravovat.
 • Vedení pily přesně nastaví směr řezu a po vyrovnání pásů se okamžitě zahájí operace. Kvalitní pneumatiky mají lepicí pásek, který chrání před odštípnutím. Tovární pneumatiky se však vyrábějí v omezených rozměrech.

Vedení pilového kotouče je název pro jeho funkci. táhnout pilu bez překážek v definované poloze.

Bez ohledu na to, z jakých materiálů jsou vyrobeny:

Lisované a dřevěné zarážky mají zásadní nevýhodu:

Pokud dáte volný doraz, vytvoříte nevhodné podmínky pro současné řezání a kontrolu polohy lišty. Je třeba dávat pozor na to, jak silně na desku tlačíte, abyste nepoškodili podklad.

Účel

Kdo někdy používal kotoučovou pilu, ví, jak obtížné je dosáhnout rovného řezu. Snažíme se vést nástroj ke značce, ale má tendenci se viklat. Pokud se tak stane, čas je promarněn a materiál zničen.

Někteří lidé nacházejí řešení tak, že k vodicí tyči připevní pár svorek. Tato metoda je však u ručních kotoučových pil nevhodná, protože svorky se zařezávají do nástroje.

Další argumenty ve prospěch vodicí lišty:

 • Při používání desky je nutné ji neustále upravovat. Nástroj je nastaven v malé vzdálenosti od linie sečení, takže je disk veden přesně podél linie sečení. Tato metoda je vhodná pouze pro individuální aplikace. Provedení mnoha přesných řezů trvá dlouho.
 • Značková vodicí lišta je navržena tak, aby se její okraj zřetelně shodoval s řeznou linií. Jednoduše zarovnejte oba pruhy a začněte pracovat.
 • Kvalitní kolejnice jsou navíc lepeny měkkou páskou, aby se zabránilo odštípnutí materiálu, jako jsou dřevovláknité desky nebo laminát.
 • Je nepohodlné řezat a zároveň sledovat pilový kotouč. Nadměrné nebo nedostatečné lisování zničí materiál. Kotoučová pila s vodicí lištou vyžaduje pouze jednoduchý pohyb pily vpřed.

Laminátová vodicí lišta

Použití tohoto materiálu je dáno jeho dostupností a snadnou manipulací. Postup při výrobě vodicí lišty pro kotoučovou pilu je následující:

 • Laminát rozřízněte na dva stejně dlouhé pásy (jeden bude vodicí lišta, druhý bude podklad). Délka se volí podle daného úkolu. Poté se pečlivě vystřihnou.
 • Všechny hrany by měly být pečlivě vyfrézovány. Tím získáte opracovanou a bezpečnou hranu nástroje.
 • K přišroubování vodicí lišty k základní desce se používají samořezné vruty do dřeva.

Z důvodu snadného používání a dodržení bezpečnostních předpisů musí být vodicí lišta na ruční kotoučové pile posunuta co nejvíce dopředu. Pomocí kotouče určeného k řezání laminátu odřízněte okraje kolejnic. To je nezbytné pro zajištění přesného zarovnání s označením. Tím se poněkud sníží možná hloubka řezu, ale nabízí se větší pohodlí.