Výměna baterií v elektrickém šroubováku za lithiové baterie

Naučte se, jak vlastnoručně namontovat elektrický šroubovák na lithium-iontové baterie

elektrický šroubovák je tak úzce spjat s moderním životem, že se bez něj neobejde žádná oprava nebo stavební práce v domácnosti nebo na pracovišti. Hlavní výhodou nářadí je jeho mobilita, kterou zajišťuje odnímatelná samostatná baterie. Proto se dané zařízení nazývá „akumulátorový elektrický šroubovák“. Otázka, jak převést baterii elektrického šroubováku, často vyvstává během používání, protože niklkadmiové baterie mají oproti lithiovým velkou nevýhodu. mají krátkou životnost. místo nákupu nového elektrického nářadí s lithiovou baterií lze starou baterii dodatečně vybavit nikl-kadmiovou baterií.

Přenosnost elektrického šroubováku je zajištěna použitím nezávislého zdroje napájení. Dobíjecí baterie funguje jako baterie do hodin nebo dálkového ovládání. Pouze baterie elektrického nářadí má několik desítekkrát vyšší napětí než běžná baterie do palce.

Baterie napájí motor elektrického šroubováku. Při otáčení kotvy elektromotoru se točivý moment přenáší na převodovku. Převodovka snižuje nebo zvyšuje rychlost otáčení (v závislosti na nastaveném režimu) nástroje, sklíčidla, v němž jsou bity upevněny. Nezávislý zdroj energie v podobě baterie v elektrickém šroubováku je klíčovým prvkem, bez kterého by provoz zařízení nebyl možný.

Majitelé levných šroubováků se často potýkají s rychle se vybíjející baterií. Důvodem je materiál použitý k výrobě nezávislého zdroje napájení. Existují tři hlavní typy baterií pro elektrické šroubováky:

 • Nikl-kadmium. nejjednodušší, nejlevnější a s krátkou životností. Další nevýhodou tohoto materiálu je jeho nízká nabíjecí kapacita
 • Nikl-metal hydrid je vylepšená verze kadmia, která má zvýšenou odolnost proti častému nabíjení a vybíjení (ale také se rychle vybíjí). Vystavení nízkým teplotám má negativní vliv na životnost baterie
 • Lithium-iontové baterie jsou baterií nové doby, která nejenže dlouho drží nabitá (pomalá spotřeba díky vysoké kapacitě), ale lze ji také používat nejméně 10 let

Často si majitelé až po zakoupení elektrického šroubováku, který je dodáván s nikl-kadmiovou baterií, uvědomí, že „měli zvolit elektrické nářadí s lithiovou baterií“. Důvod pro koupi elektrického nářadí s nikl-kadmiovým zdrojem je také snadno vysvětlitelný, protože baterie je několikanásobně levnější. Pokud mi nevěříte, můžete si porovnat ceny šroubováků v internetovém obchodě Cylinder.

Podrobnosti o konverzi

Většina modelů, přinejmenším „Interskol“, „Makita“, „Hitachi“, má univerzální mechanismy. To znamená, že nabíječka je určena k napájení baterií typu Ni-Mh a Li-Ion.

Funkce se vztahují ke kapacitě baterie. Nové a náhradní výrobky je třeba sladit. V opačném případě dojde k poruše nebo přerušení obvodu, což bude signalizováno indikátorem. Červené a zelené světlo blikají současně v případě přetížení nebo prasknutí.

V případě, že nabíječka není univerzální, je třeba ji upravit stejným způsobem jako napájecí zdroj. Postup závisí na typu a výrobci nabíječky a zahrnuje téměř kompletní odpájení desky, instalaci kondenzátoru, rezistorů a jejich následné nastavení.

Spolu s tím existuje univerzální způsob transformace nabíječky. To zahrnuje použití desky BMS, která stabilizuje vstupní napětí a proud. Na trhu je označen jako DC-DC StepDown a přímo na desce jsou umístěny ladicí odpory. Modul je připájen k obvodu nabíječky pomocí konektorů P a P- na desce a starých nabíjecích svorek.

Přechod na 12voltové lithiové baterie

Výše uvedený postup platí pro všechny baterie. Napětí je určeno parametry napájecího zdroje. Rozdíly jsou způsobeny počtem baterií. Většina příruček k transformátorům se týká 14 V jednotek, kde se pro výměnu používají 4 x 18650 lithiové baterie. To je na 12 V zařízení trochu moc. Zde postačí tři baterie 18650.

Přechod na 18 V lithiové baterie

Podobný přístup platí i pro 18voltové výrobky. Rozdíly zde souvisejí také s počtem baterií. Baterie se skládá z 5 baterií 18650, které zajišťují mimořádně efektivní provoz. Pokud je pracovní proces příliš intenzivní, elektrický šroubovák dokonce vydává spálený zvuk. Pátá baterie se proto často vyjímá později.

Detekce poruch

Vzhledem k tomu, že napájecí zdroj je řetězec článků zapojených do série, je nutné určit, který konkrétní člen selhal, aby bylo možné jej vyměnit a obnovit tak výkon baterie elektrického šroubováku. Protože jeden vadný článek odpojí celý řetězec od napětí.

Pro tento účel se použije následující algoritmus:

 • Vložte baterii do nabíječky, dokud se neobjeví signál nabíjení.
 • Bateriový blok je rozebrán.
 • Změřte napětí každé banky voltmetrem.
 • Všechny položky, které jsou pod normálním provozním napětím, jsou označeny. Například nikl-kadmiová baterie produkuje 1,1 nebo 1,0 V místo 1,2 V, jak by měla.
 • Poté se znovu sestaví a zapne, dokud se výkon motoru znatelně nesníží.
 • Poté následuje druhá demontáž a měření napětí všech článků.

Banky, které mají ztrátu jmenovitého napětí 0,4 V nebo více ve srovnání s běžnými bateriemi, nejsou vhodné pro další použití a musí být vyměněny.

Baterie pro elektrický šroubovák se skládá z řetězce článků zapojených do série.ru

Tip! Alternativní metodou generování zátěže před testováním baterie je připojení žárovky s vhodnou jmenovitou hodnotou. Když začne světlo slábnout, lze zkontrolovat, zda se liší jmenovitá hodnota bateriových článků.

Obnovitelnost

Pokud jde o vybitou li-ion baterii, jediným způsobem, jak znovu zprovoznit baterii elektrického šroubováku, je vyměnit ji za novou. V tomto případě se jedná o nejlepší možnou variantu, protože u tohoto typu baterie nedochází k paměťovému efektu a jedinou příčinou selhání baterie je chemický rozklad náplně. Příčina poruchy se však může skrývat i v chybném řídicím obvodu přístroje.

K určení přesné příčiny poruchy se proto používají dvě metody:

 • Vyměňte jej za jiný, funkční řídicí obvod a zkuste jednotku znovu spustit. Pokud tento způsob kontroly pomůže, je to z důvodu vadného obvodu.
 • Pomocí nastavitelné nabíječky připojte banku na proud 4 V a 200 mA. Když dosáhne hodnoty 3,6 V, je baterie plně nabitá. Příčina poruchy musí být buď v sousedních buňkách, nebo v řídicím obvodu.

K identifikaci vadného článku je třeba zkontrolovat každou baterii akumulátoru elektrického šroubováku Zdroj ytimg.com

Něco jiného je, když se zařízení, které funguje na NiCd baterie, rozbije. Tyto baterie jsou nejběžnější a lze je dobíjet dvěma způsoby:

Podstata metody spočívá ve zředění elektrolytu ve sklenici. Používá se, pokud je většina látky zachována v kapacitě, ale zmenšuje se její objem. Postup se provádí takto:

 • Na konci sklenice je vedle kontaktu „-“ malý otvor.
 • Pomocí injekční stříkačky se napumpuje asi 1 ml vzduchu.
 • Poté se přes něj stříkačkou vstříkne 0,5 až 1 ml destilované vody.
 • Otvor se poté utěsní například epoxidovou pryskyřicí.

Všechny články se poté pětkrát plně nabijí a vybijí, aby se obnovil rovnovážný potenciál baterie.

Postup spočívá v tom, že se do baterií elektrického šroubováku pustí vyšší proud, než vyžaduje jejich jmenovitá hodnota. tím se odstraní paměťový efekt, zvýší se snížená kapacita a dočasně se zabrání jejich výměně. Takovou baterii však bude třeba v budoucnu obnovit.

Pokud je navíc hlavní příčinou ztráty kapacity odpařování elektrolytu a pokud v době projevu poruchy nepomáhá k obnovení výkonu ani metoda blikání, je nutné, aby se v případě, že se porucha projeví v době, kdy se porucha neprojeví. Je nutná kompletní výměna.

Výměna staré Ni-Mh baterie elektrického šroubováku za Li-Ion články

Podrobný popis postupu výměny Ni-Mh článků v baterii starého elektrického šroubováku za Li-Ion články. Zvláštní pozornost je věnována procesu výběru komponent.

„Kolik bude stát výměna starých niklových baterií za lithium-iontové v mém elektrickém šroubováku?je pravděpodobně jednou z nejčastějších otázek, které slýcháte od našich zákazníků. A skutečně, tento problém je poměrně častý. Mnoho uživatelů si může koupit starý akumulátorový elektrický šroubovák (rázový utahovák, rázový utahovák, přímočarou pilu, vyžínač trávy atd.) a používat jej k jiným úkolům.д.), u nichž původní baterie dosloužily a vy buď nemůžete koupit nové, protože mohou být staženy z prodeje, nebo jen nechcete utrácet peníze za známou zastaralou technologii a chcete okamžitě vyměnit Ni-Mh baterie za Li-Ion a dát často drahému a kvalitnímu elektrickému nářadí druhý život.

Důvodů pro tuto touhu je opravdu mnoho:. První a nejzákladnější je, že Li-Ion baterie mají mnohem vyšší elektrickou hustotu než Ni-Mh baterie. Jednoduše řečeno, při stejné hmotnosti má Li-Ion baterie větší elektrickou kapacitu než Ni-Mh baterie. Instalací Li-Ion akumulátorů do starého pouzdra proto dosáhneme výrazně delší životnosti nástroje.

Takovému nápadu však brání dostatek faktorů:. Z technických důvodů by se li-ion baterie neměly nabíjet nad 4,25 V až 4,35 V a vybíjet pod 2,5 V až 2,7 V (je to uvedeno v technických údajích každé baterie). Překročení těchto hodnot může vést k poškození baterie a jejímu nepoužití. K ochraně Li-Ion baterie se používají speciální regulátory nabíjení a vybíjení, které udržují napětí na Li-Ion článku v povolených mezích. Т.Napětí Li-ion akumulátorů je vždy násobkem 3,7 V (3,6 V), zatímco napětí Ni-Mh akumulátorů je násobkem 1,2 V. To je dáno jmenovitým napětím (velikostí napětí, které se na Li-Ion baterii udrží dostatečně dlouhou dobu uprostřed voltampérové charakteristiky vybíjecí křivky) na jednom článku. U Li-ion baterií je toto napětí 3,7 V, u Ni-Mh. 1,2В. Proto nikdy nemůžete sestavit 12V Li-Ion baterii z. Při jmenovitém napětí může být 11,1 V (3 v sérii) nebo 14,8 V (4 v sérii). Kromě toho se napětí Li-Ion článku během provozu mění od plně nabitého. 4,25 V až po plně vybitý.2,5В. Tedy napětí 3S (3V). 3 po sobě jdoucí zapojení) baterie se bude během provozu měnit od 12,6 V (4,2×3) do 7 V (4,2×3).5В (2.5х3). Pro 4S baterii. 16,8V až 10V Li-Ion baterie 18650 a 99 procent všech Li-Ion baterií se skládá z článků 18650 má stejné rozměry jako Ni-Mh článek. Průměr článku 18650 je 18 mm a výška 65 mm. Je důležité „odhadnout“, kolik Li-Ion článků se do vašeho pouzdra vejde. Je třeba si uvědomit, že pro 11,1V baterii potřebujete násobek 3 Li-ion článků. Pro baterii 14,8 V. čtyři. Musí zde být místo pro regulátor nabíjení a vybíjení a propojovací kabely Nabíječka (nabíječka) pro Li-ion baterie se liší od nabíječky pro Ni-Mh baterie. Je třeba poznamenat, že nabíječky dodávané s mnoha klíči jsou univerzální a mohou nabíjet jak NI-Cd, tak Ni-Mh a Li-ion baterie. Ujistěte se, že vaše nabíječka má tuto funkci Náklady na Li-Ion akumulátory. a ta se v porovnání s Ni-Mh bateriemi může lišit několikanásobně.

Pokud vás výše uvedené neodradí, zde je příklad postupu výměny stávajícího Ni-Mh akumulátoru DeWALT DC840 za Li-Ion akumulátor.

Rázový utahovák je dodáván se dvěma 12V akumulátory Ni-Mh s kapacitou 2,6 Ah.

Začneme tím, že se rozhodneme pro jmenovité napětí naší li-ionové baterie.

Na výběr je 3S Li-ion baterie s napětím 12,6 V. 7,5 V a 4S Li-Ion baterie s napětím 16,8 V. 10В. Zvolíme druhou možnost, protože: a) napětí baterie poměrně rychle klesá z maximálního na jmenovité napětí, tj.е. 16,8 V až 14,8 V, ale pro elektromotor, kterým rázový utahovák je, není přepětí 2,8 V kritické. b) minimální napětí 3S Li-Ion akumulátoru je 7,5 V, což je pro správnou funkci elektrického nářadí velmi málo. A účinnost 4S baterie bude v tomto případě vyšší než účinnost 3S Li-Ion baterie. c) Instalací 4 Li-Ion článků zvýšíme elektrickou kapacitu baterie.

Takže máme bod 1, vyrobíme 4S (14,8V) Li-Ion baterii.

Druhý je. Rozhodování o výběru li-ion článků.

K tomu je třeba určit omezující faktory. V případě výroby Li-Ion akumulátoru pro elektrické nářadí je hlavním omezením maximální zatěžovací proud. V současné době existují Li-Ion baterie s přípustným jmenovitým (trvalým) zatěžovacím proudem 20-25 A. Hodnoty impulzního (krátkodobého, do 1-2 sekund) zatěžovacího proudu mohou dosahovat 30-35 A. Neohrozíte strukturu baterie.

Do našeho starého pouzdra na Ni-Mh baterie se pohodlně vejde až 6 článků Li-Ion 18650. Proto nemůžeme sestavit baterii 4S2P (4 články v sérii a 2 paralelně), která vyžaduje 8 článků. V tomto případě musí samozřejmě každý z článků „držet“ jednu hodnotu maximálního zatěžovacího proudu v celém rozsahu provozních režimů elektrického nářadí.

Výhody a nevýhody modernizace

Než se pokusíte převést svůj elektrický šroubovák na lithiovou baterii 18650, musíte nejprve zjistit, jaký bude konečný výsledek. Výhody tohoto postupu jsou následující:

 • mnohonásobně delší dobu provozu než u elektrického šroubováku;
 • zvýšení rychlosti nabíjení. lithiové baterie potřebují k plnému nabití přibližně 1 hodinu;
 • Zvyšte kapacitu nabíjecího proudu na 1-2 C;
 • nižší náklady na pravidelný nákup nových NiCd baterií vzhledem k jejich nedostatečné životnosti
 • úplná absence paměťového efektu u lithiových baterií.
výměna, baterií, elektrickém, šroubováku

Před vlastnoruční přeměnou baterie na modernější technologii byste si měli být vědomi i negativních důsledků:

 • je vyžadován monitor úrovně nabití, protože zařízení nesmí být nabíjeno nad 4,2 V a vybíjeno pod 2,7 V;
 • lithium-iontové baterie pro šroubováky řady Li-lon ztrácejí své schopnosti při použití v nižších teplotách;
 • při přestavbě elektrického šroubováku na lithiovou baterii může být obtížné přizpůsobit nabíječku na NiCd, je třeba použít univerzální zařízení.

Silikonový kabel

Samozřejmě potřebujete také drát. A abychom byli upřímní, dobrý kus kvalitního měkkého silikonového drátu se hodí i bez úpravy nebo opravy elektrického šroubováku.

No, to je v podstatě všechno. Aliexpress má naprosto vše, co můžete potřebovat k výměně starých baterií 18650 v elektrickém šroubováku za nové nebo k přechodu z niklových na lithium-iontové baterie.

Mimochodem, na aliexpressu si můžete koupit spoustu docela dobrého akumulátorového nářadí (výběr jedna a dva) a šroubovacích bitů.

Pokud pracujete s elektrickým šroubovákem nebo jiným nářadím, pravděpodobně potřebujete dobrou čelovku. Nyní na aliexpressu je možnost koupit skutečně levný a dobrý model: s vestavěným nabíjením, dobrým jasem a teplotou barevného světla, magnetem na konci (ideální pro pod kapotou). Pokud máte zájem, zde je můj úplný přehled a srovnání Sofirn SP40

A níže, v sekci „o autorovi“, najdete mnoho dalších užitečných tipů.

Technologie výměny Ni-Cd za Li-ion v elektrickém šroubováku

Lithiové články mají dlouhou životnost, a proto mnoho majitelů šroubováků uvažuje o tom, že jimi nahradí své nikl-kadmiové výrobky.

Proces výměny zahrnuje několik kroků, které je třeba dodržet.

Určení počtu li-ion baterií

Obecně jsou parametry baterie vytištěny na samotné baterii nebo na elektrickém šroubováku. Počet potřebných článků určíte tak, že napětí uvedené na přístroji vydělíte 1,2 V (to je jmenovité napětí jedné niklové baterie).

Chcete-li zjistit, kolik lithiových součástek je třeba vyměnit, vydělíte je 3,7 V, což je běžná hodnota pro tento typ baterie.

Doporučuje se zaokrouhlovat nahoru, což nemá negativní dopad na nástroj, jen se trochu zvýší jeho výkon.

Všechny náhradní díly musí být správně dimenzovány

Výběr li-ion baterie

K dispozici jsou lithium-iontové a lithium-polymerové baterie. Ty jsou menší a bezpečnější, ale také dražší. Nejsou však schopny dodávat vysoké proudy. Z tohoto důvodu odborníci doporučují, aby se běžné lithium-iontové baterie.

Jak ovlivňuje napětí baterie pracovní dobu elektrického šroubováku

Otázka, jaký vliv má napětí baterie na její životnost, zajímá mnoho lidí. Chcete-li zjistit, jaký má výrobek výkon, vynásobte napětí kapacitou baterie.

Pro vaši informaci! Například elektrický šroubovák s baterií 14,4 V a kapacitou 1,5 Ah by měl výkon 21,6 W.

Předmontované baterie 18650

Jako náhradu je lepší zakoupit hotové baterie 18650. To lze provést na čínských online nákupních stránkách nebo v jiných online obchodech.

Výběr ochranné desky BMS

Lithium-iontové baterie vyžadují opatrnost a dodržování určitých požadavků. Deska BMS slouží jako ochrana. Tento prvek zabraňuje tomu, aby napětí baterie překročilo 4,2 V a aby během nabíjení kleslo pod 2,55 V na baterii. Kromě toho článek kontroluje maximální přípustný proud a udržuje potřebnou rovnováhu mezi bateriemi.

Hlavními parametry pro výběr jsou počet článků zapojených do série. Tabulku se všemi potřebnými parametry lze nalézt na internetu a použít ji k výběru vhodné desky.

Změnu lze provést i doma, hlavní je dodržet pořadí

Napájení pro nabíjení

U lithium-iontových baterií se nabíječky vybírají podle počtu baterií v sérii v baterii. Čím více jich máte, tím vyšší by mělo být výstupní napětí.

Nabíjení akumulátorů běžnou nabíječkou z elektrického šroubováku

Na přání je k dispozici speciální univerzální deska pro lithiové akumulátory. Je nainstalována v nativní nabíječce. Odborníci však doporučují spíše než dodatečné vybavení používat správnou nabíječku pro tento typ baterií.

Ukazatel kapacity lithiové baterie

K dispozici jsou LED a digitální indikátory. Ten je levnější, ale není uživatelsky přívětivý. Možnosti LED se nejlépe vybírají podle počtu baterií v sérii.

Držák baterie 18650

Je také lepší koupit hotové držáky pro baterie 18650. Dobré alternativy za příznivé ceny lze v případě potřeby nalézt v internetových obchodech.

Diagnostika

K poruchám pohonných jednotek dochází, pokud byly šroubováky často používány jako vrtačka. Aktivní přetěžování může způsobit převaření elektrolytu uvnitř baterie. To může způsobit, že pouzdra baterií nabobtnají a elektrolyt vyteče.

Abyste se vyhnuli výdajům za novou baterii, je třeba baterii zkontrolovat. Vše lze vyřešit pouhou opravou nabíjecích článků. Zkontrolujte baterii v následujícím pořadí:

 • Baterie je připojena k nabíječce.
 • Po půl hodině změřte napětí. Napájecí napětí je obvykle 13 V. Po 2 hodinách se napětí na svorkách baterie vrátí na 14 V. Nakonec baterie ukáže 17 V.
 • Pokud je po 60 minutách od zahájení nabíjení intenzita proudu 1 A nebo více, je baterie zcela provozuschopná.
 • Poté baterii otestujte při zátěži. Obvykle se používá 40wattová žárovka nebo 35wattová 12voltová žárovka do světlometu automobilu.
 • Pokud je po třech minutách napětí na svorkách svítidla nižší než 12,4 V, je třeba vyměnit jednu nebo více svorek svítidla.

Měření napětí baterie