Výměna oleje v převodovce Saljutu 5

Další vybavení

Výhodou motorového kypřiče Salyut-5 je možnost použití velkého množství přídavných zařízení. Umožňuje použití jednonápravového traktoru pro většinu pozemních a zahradnických prací.

Vysoce kvalitní pneumatická kola namontovaná na jednonápravovém traktoru

Seznam dalšího vybavení kultivátoru „Salut 5“:

Výměna převodového oleje u motorového kultivátoru Salyut

Moderní speciální vybavení zahrnuje mnoho různých součástí. Zde jsou hlavní pohonné jednotky a pomocné mechanismy a karoserie. Každý prvek je zodpovědný za svou práci, takže celé zařízení plní svůj úkol. Prakticky každý moderní stroj má ve své konstrukci prvek, jako je převodovka. Účelem tohoto mechanismu je rovnoměrně převádět a přenášet točivý moment. V tomto případě je nutné se podrobně zabývat převodovkou motorového rumpálu Salyut.

Vlastnosti převodovky

Tento konstrukční prvek zahrnuje mnoho jednotlivých částí. Zde jsou uvedeny některé podrobnosti o struktuře této pracovní jednotky, např

  • Vzhledem k tomu, že složení obsahuje velké množství různých prvků, vyžaduje jeho spolehlivý provoz oleje, jejichž roli hraje olej.
  • Tento provozní mechanismus také vyžaduje včasnou údržbu (výměnu spotřebního materiálu).
  • Výkon celého bloku motoru je přímo závislý na stavu převodovky, protože jejím prostřednictvím je točivý moment přenášen na hnací nápravu.
  • Pokud není olej v převodovce včas vyměněn, provozní prvky se rychle stanou nepoužitelnými.
  • Kovová ozubená kola se neustále dotýkají, což způsobuje tření.
  • Tento ovládací mechanismus lze v případě potřeby vyměnit, ale je to nákladné.

V tomto videu se dozvíte o převodovkách s blokem motoru:

Kromě toho je třeba včas vyměnit výplňovou skříň v převodovce motobloku Saljut, protože tento prvek je zodpovědný za těsnost celého konstrukčního prvku. Při poruše tohoto zařízení dochází k postupnému úbytku oleje, který má zásadní význam pro fungování celého mechanismu.

Důležité! Navzdory svým konstrukčním vlastnostem není tento prvek složitým mechanismem a v případě potřeby zvládne jeho přepracování nebo opravu každý.

Rozmanitost a funkce

Převodovka motoru Salut obsahuje prvky, jako je pila, olejové těsnění, ozubená kola, ložiska a řadu dalších prvků. V tomto případě je však třeba pochopit účel tohoto mechanismu a jeho varianty:

  • neoddělitelné snímače (tyto součásti jsou zpravidla montovány do relativně levných zařízení a v případě poruchy musí být okamžitě vyměněny);
  • mechanismy s děleným uložením (jsou často montovány do drahých specializovaných zařízení, což usnadňuje jejich opravu a v případě poruchy není nutné je vyměňovat).

Výměna oleje v automatické převodovce s PROPLACHEM

Samotné hnací ústrojí slouží k přijímání točivého momentu od motoru a jeho následnému přenosu na nápravu, čímž se zatížení rovnoměrně rozdělí na jednotlivá kola. Tyto výrobky lze také rozdělit podle účelu na úhlové, šnekové a spádové.

Důležité! Bez ohledu na to, jaký typ mechanismu je namontován, je důležité, aby bylo během servisu vyměněno olejové těsnění převodovky a aby byl vyměněn olej v převodovce bloku válců Salut-100 nebo v jakékoli jiné převodovce.

Kolik a jaký olej natankovat

Mnoho neinformovaných majitelů speciálních vozidel se ptá, jaký olej v této části použít. Podívejme se blíže na kritéria výběru této komponenty:

výměna, oleje, převodovce, saljutu
  • Složení musí být co nejviskóznější, aby se všechny pracovní části nemohly vzájemně třít;
  • Směs musí odolávat vysokým teplotám, protože při provozu dochází k velkému tření mezi díly;
  • tato složka musí mít potřebnou koncentraci (pro dlouhodobé udržení složení);
  • Olej se nesmí vytlačovat (složení musí mít vysokou hustotu).

Jakým olejem naplnit převodovku motobloku nebo kultivátoru?

Správná údržba a provoz kultivátoru pomáhá prodloužit jeho životnost a zvyšuje jeho výkonnost.

Kolik převodovky naplnit? Jedna z nejdůležitějších součástí stroje. Jakým olejem naplnit převodovku motobloku nebo kultivátoru a jak často jej měnit, objem. Tyto informace jsou důležité pro každého, kdo vlastní některý z těchto strojů.

Nejsprávnější jsou doporučení výrobců motorových vozidel. Podívejme se do návodů k obsluze známých značek a pokusme se shrnout údaje.

Značka bloku Power Typ převodového oleje pro motorový kultivátor
Neva MB-2 Převodový olej TEP-15 (-5°C až 35°C) GOST 23652-79, TM-5 (-5°C až 35°C).25°C) GOST 17479.2-85 podle mezinárodního systému klasifikace viskozity motorových olejů SAE90 API GI-2 a SAE90 API GI-5. Objem náplně l., 2,2
Neva MB-1 převodový olej podle GOST 23652-79 (TAD-17I, TAP-15B atd.).).
MKM-3 Mobil-K (olejnička) TAD 1711 GOST 23652-79. Je povoleno nahradit olej olejem SAE 90, SAE 75W/90 podle klasifikace API GL-4, GL-5. Množství náplně 1 litr
Salut 5 Salut 100 TM 5-18 (TAD17I)
Bělorusko 08H-09H V létě (nad 5 °C) Motorové oleje: M-10B2 nebo M-10G2 GOST 8581 (přetlak). Motorový olej M-BZ/10B, GOST 10541) V zimě (pod 5 °C) motorový olej M-8G2, GOST 8581 (záložní olej). Motorový olej M-4z/6V1 GOST 10541)
MTZ.05 M-8B1, M-8B1, M-8G1, podle GOST 10541-78
Cascade MB6 Cascade MB6-62 GOST 23652-79 převodový olej GOST 23652-79 nebo letecký olej MS-20 GOST 23652-79
Ugra NMB-1 TSp-10 GOST 23652-79 nebo jakýkoli jiný převodový olej odpovídající SAE: 8085W API: GL3GL4
Oka MB-1D1(2)M Převodový olej TAD-17I, TAP-15V a další podle GOST 23652-79
Celina MB Váš jednonápravový traktor je z výroby naplněn převodovým olejem RAVENOL EXP SAE 80W-90 API GL-5
Tarpan Převodový olej TAD-17I nebo jeho analogy třídy SAE 90 SAE 75W/90 API GL-4, GL-5.
Favorit MB. 3, MB. 4, MB. 5 TAD-17i nebo MS-20
Agat TAD-17I; MS-20
Motor Sich Mazací oleje TAD17I, TAP-15B, TEp-15, TSp-15K, TSl-14 podle GOST 23652
Vario Olej v převodovce Vario se musí měnit každé 2 roky nebo každých 100 hodin, přičemž se musí používat olej 80W90
Patriot Garden Olej 85W90
Zubr Doporučený olej je TAP 15

Všechny údaje jsou převzaty z uživatelských příruček k vašemu elektrickému nářadí a v tabulce jsou uvedeny citace nebo přesné výpisy z těchto uživatelských příruček. Všechny návody si můžete stáhnout na webové stránce společnosti Pahalka „Návody k motorovým kypřičům“ nebo na datových stránkách motorových kypřičů

Pro převodovku je důležitá nejen třída oleje, ale také servisní intervaly. Několik doporučení předních výrobců, jak často a jakým způsobem měnit olej v převodovce motorového kultivátoru:

Značka pásového traktoru Doporučení výrobce pro intervaly výměny převodového oleje pro váš motorový kultivátor
Favorit (ZiD) Olej v motoru a převodovce kráčejícího traktoru musí být vyměněn po prvních 25 hodinách provozu. Motorový a převodový olej je třeba vyměnit po každých 250 hodinách provozu. Doporučuje se vyměnit olej ihned po ukončení provozu, tj.е. Když je olej ještě teplý. Vypusťte olej přes vypouštěcí zátku oleje. Naplňte čerstvý olej vstupním otvorem.
Celina První výměna oleje po 50 hodinách, další výměny. Každých 200 provozních hodin
Ugra, Oka (Kadwi) Při každodenní údržbě doplňujte olej každých 100 provozních hodin Při skladování měňte olej jednou ročně
Agat Výměna oleje po každých 100 provozních hodinách
Bělorusko 08H-09H (MTZ) Každých 250 provozních hodin
Vario Výměna oleje každé 2 roky nebo každých 100 hodin
Neva SERVISNÍ OPRAVA REDUKCE PO KAŽDÝCH 100 HODINÁCH POUŽITÍ (kromě motoru). Olej vyměňte, jakmile je elektrické nářadí v provozu: 1. Postavte jednonápravový traktor do vzpřímené polohy. 2. Pod převodovku umístěte nádobu o minimálním objemu 3 litry. 3. Vyjměte odvzdušňovací zátku a vyčistěte případné nečistoty. 4. Vyšroubujte vypouštěcí šroub a vypusťte olej z převodovky. 5. Po vypuštění oleje zašroubujte vypouštěcí zátku a těsnění. Olej odevzdejte na sběrném místě použitého oleje. 6. Doplňte 2,2 l čerstvého převodového oleje o správné provozní teplotě otvorem pro odvzdušňovací zátku. 7. Našroubujte odvzdušňovací zátku. 8. Očistěte osu a pouzdro napínacího ramene hnacího řemene od nečistot. 9. Promažte hřídel páky hnacího řemene a pouzdra motorovým olejem. 10. Zkontrolujte správnou funkci spojky, napněte hnací řemen. 11. Promažte lanko spojky. 12. Promažte lanko uvolňovače osy kola tak, že do mezery mezi lankem a pláštěm na straně páky kápnete několik kapek jakéhokoli motorového oleje.
  • První výměna oleje v převodovce pohonné jednotky během záběhu. Po 25-50 hodinách provozu
  • Intervaly výměny oleje. po 100-250 hodinách provozu nebo 1-2 letech skladování

Druhý bod je často přehlížen těmi, kteří si pozorně nepřečtou návod, v důsledku čehož si výrobci motorových bloků stěžují, že kupující v Rusku téměř nikdy nemění olej v převodovce, v nejlepším případě sledují jeho hladinu a doplňují. Chcete-li si se svým strojem užívat dlouhou a bezproblémovou životnost, řiďte se radami výrobců.

Jednonápravový traktor Salyut: recenze. 7 let v oboru

I malá plocha o rozloze 3 až 5 akrů je obtížný úkol, a pokud jde o zvedání panenských pozemků, je to dokonce nemožné bez takové pomocné zahradní techniky, jako je jednonápravový traktor. Pomocí přídavných zařízení a taženého nářadí je možné nejen obdělávat půdu, ale také provádět další práce na malých farmách. V řadě různých modelů motorových kypřičů je snadné se splést a velmi obtížné učinit správný výběr, proto je důležité mít objektivní informace nejen o technických vlastnostech jednotky od výrobce, ale také o vlastnostech jejího praktického použití.

Salut (5-6,5 L.С.) je jedním z poměrně rozšířených motorových bloků, které se používají v Rusku a sousedních zemích. A dnes se na tento stroj podíváme podrobněji především z hlediska praktického využití, odhalíme jeho nedostatky, které nejsou ve vitríně vidět, a určíme jeho největší přednosti.

Obecné technické vlastnosti traktorů Salyut:

  • Objem motoru od 190 do 205 cm3 s výkonem od 5 do 6,5 l.С. (vybaveno motory Brigs Stratton USA, Honda a Subaru Japonsko, Lifan Čína)
  • Pracovní šířka až 880 mm
  • Převodovka Převodovka na 4 1
  • Cestovní rychlost až 6,3-7,8 km/h
  • Hmotnost do 72 kg

Protože objektivní informace lze získat pouze od zdroje, zeptali jsme se muže, který na své farmě již více než 7 let používá širokou škálu zahradní techniky, včetně motorových kypřičů Salyut. Tak jsme obdrželi jeho zpětnou vazbu na traktor Salyut od Viktora Alexandroviče z Kalužské oblasti. Betlitsa, Kalužská oblast.

Osobní zkušenosti s elektrickými kultivátory

Před více než deseti lety jsem byl šťastným majitelem svého prvního Salute. V současné době mám tři a první jednonápravový traktor, který jsem si koupil, mi slouží dodnes. Neměl bych zastírat, že minimálně dva kolegové si na můj popud podobné stroje pořídili a během let provozu jsme se potýkali se všemi jejich problémy, se kterými jsme se mohli potýkat, na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli všechny výhody i nevýhody těchto motorových kypřičů a našli vhodná řešení. A začněme třeba strukturálními a technickými vlastnostmi salutů.

Vše samozřejmě začíná nákupem. Pokud se rozhodujete mezi Salutem, nemusíte si zde lámat hlavu, jejich technické možnosti jsou podobné. Jediné, co doporučuji, je vybrat si výkonnější modely. Jejich cena a spotřeba paliva nejsou rozhodující a výkon navíc není v terénu nikdy zbytečný. Mnozí jsou na pochybách po dlouhou dobu, který motor je lepší americký nebo japonský, ale odmítají čínské. To není správné. Chci říct, že v současné době mám tři kultivátory s různými motory a všechny fungují dobře. Při pohledu do budoucna bych řekl, že nejdůležitější je stroj včas servisovat a správně používat! V šikovných rukou půjde každý motor do koše v první sezóně.

Doporučuji všechny šrouby utáhnout ihned po zakoupení, ale nepřetáhnout je. Jednotky jsou při odchodu z výroby smontovány v sešroubovaném stavu. Pevně dotáhněte pouze šrouby převodovky. Nedotahujte je příliš, protože jednonápravový traktor potřebuje určitý záběh, aby se všechny prvky seřídily, jinak by mohlo dojít k vibracím, které by mohly způsobit roztržení hlav nebo závitů. Obecně platí, že by nic nemělo být uvolněné, ale ani příliš utažené.

Kola: Doporučuji zakoupit dva šrouby a matice, každý o průměru 10 mm a délce 9 cm, protože výstupky, které drží kola, se mohou během provozu uvolnit a vibrace mohou způsobit, že se kola uvolní. To způsobí, že kolo prostě spadne a vy jste v šoku. Problém řeší dva šrouby.

Mnoho lidí, které znám, své kypřiče zničilo ve fázi zaběhávání. I když se vám zdá, že stroj jede příliš pomalu nebo příliš lehce, nedoporučuji, abyste ho provozovali příliš tvrdě. Takto jsem si zařídil svůj motorový kultivátor:

  • Pouze střední rychlost
  • Pracujte na první redukční rychlostní stupeň v několika jízdách a postupně zajíždějte kypřičem hlouběji do půdy, i když není panenská. Práce s radlicí (. )
  • Náklad přenášejte stejným způsobem, ale vozík nepřetěžujte
  • Každých 20-25 minut si udělejte přestávku. Nechte alespoň 10 minut odpočívat
  • První výměna oleje po 4 hodinách (v příručce se uvádí po 5 hodinách, ale po 4 hodinách je to lepší, poznáte to podle barvy oleje. Nelekejte se, měla by být černá, to je normální.)
  • Důrazně doporučujeme vyměnit mazivo v převodovce co nejdříve po době záběhu

Vždy kontrolujte hladinu oleje, používejte pouze kvalitní benzín, ujistěte se, že je vzduchový filtr čistý (jak to udělat, vysvětlím později). Následně důsledně dodržujte doporučení pro včasnou údržbu a výměnu oleje (já to dělám někdy 2-3x za sezónu (!) v závislosti na zatížení) v motoru i v převodovce, pak nebudete mít s motorovým kultivátorem žádné problémy a nebudete muset řešit žádné rychlé opravy. To je opravdu důležité!

Technické vlastnosti Salutes

A nyní o technických a konstrukčních výhodách a nevýhodách těchto dětí. Proč zrovna ty malé?? Protože tyto motorové bloky lze klasifikovat jako střední nebo malé. Velkou výhodou je jejich kompaktnost. Pokud nepřidáte další nože, projde jakoukoli bránou. Můj druhý jednonápravový traktor přivezl (stačí si vzpomenout na!) na serveru Oka! Jediné, co bylo nutné, bylo odstranit rohy. Víc než to, že se snadno dostala do výtahu jednopatrového domu a usadila se na lodžii mezi konzervami. Obecně je výhodou jeho malá velikost. Není ani těžký, ale to není při orbě vždy výhodou. Někdy stačí jen trochu větší váha, ale záleží i na dovednostech.

A nyní si projděme nedostatky, z nichž některé se ukázaly až v průběhu procesu a některé byly zřejmé od začátku:

  • Spojkové lanko je nevhodně vedeno a vede přímo výfukovou trubkou, což způsobuje roztavení pláště lanka. Problém jsem vyřešil jednoduchým posunutím páky bez většího naklápění samotného lanka
  • Pokud chcete a máte základní zámečnické dovednosti, doporučuji předělat uchycení spojkové páčky. Stačí šroub otočit, a to buď vyříznutím dalšího závitu, nebo jeho nahrazením ekvivalentním závitem. Hlavní je neposunovat pásy na válečcích, stačí jen zbrousit samotnou páku
  • Ve standardní sestavě řadí pevně, spojka je napnutá (po přehození řemenice problém zmizí, ale o tom o něco níže)
  • Sání vzduchu je nastaveno příliš nízko a blízko kultivátoru, filtr se rychle zanáší. Problém jsem vyřešil důmyslně a jednoduše jsem na roh řízení umístil další trubku výše od sání vzduchu, na které jsem udělal malý otvor, aniž bych zasáhl do výztuh. Vypadá to neohrabaně, ale je tam čistý filtr, a to je velmi důležité

Co se týče rychlostí, mnoho modelů se dodává s převodovkou 4 1, ale je zde malá nuance. Ve skutečnosti jsou zde pouze 3 převody, z nichž jeden je zadní a dva přední. Abyste získali další dva rychlostní stupně, musíte řemenici posunout nebo znovu nastavit řemeny. V prvním případě budete mít potíže a budete potřebovat speciální stahovák. V druhém případě je zaručeno zrychlené opotřebení řemene. Z vlastní zkušenosti vám mohu říci, že dva převody overdrive nebudete potřebovat, takže se tímto bonusem od výrobce neobtěžujte. Přesunul jsem řemenici. Spojka je na silnici velmi šetrná. U ostatních si musíte zvyknout na nové chování. Konečně mám všechno zpátky.

Je čas vyrazit na pole, kde stroj ukáže svou pravou tvář.

Před vyjetím na pole zkontrolujte, zda jsou všechny kypřiče správně nastaveny. Pokud vyskočí, zkontrolujte to dvakrát. Poprvé se mi to moc nepovedlo. Jeden z nožů v sadě jsem špatně vložil, nemohl jsem se dostat za stroj. Ještě jedna věc, nebuďte líní ohledně radlice. Práce s ním je opravdu mnohem jednodušší, jednonápravový traktor se nezakopává, je potřeba méně fyzické námahy. Zpočátku se mi orá špatně, takže se musím naučit orat, a k tomu se hodí radlice. V opačném případě, pokud ji dostatečně nezmáčknete, začne odskakovat a udeří vás do rukou, pokud ji zmáčknete příliš silně, zařadí zpátečku a vykopne se.

Práce se závěsem a přívěsem

Podle mých zkušeností používám pouze několik nástavců a nástrojů. Především je nejlepší sada osmi kypřičů, podle mého názoru diskový podmítač, sázeč brambor a vozík. Jednonápravový traktor se s každým z nich chová perfektně. Sekačky, nože a kartáče jsem nezkoušel, protože mám k tomuto účelu jiné vybavení.

Orba trávníku

  • Při prvním průjezdu na nízké otáčky na první rychlostní stupeň se vytrhne drn, povrchové kořeny a zdrsní se ztvrdlá kůra
  • Při druhém průjezdu v poloviční hloubce, na první rychlostní stupeň, při střední rychlosti seberte hroudy
  • Třetí přejezd rozbije vyvýšené hroudy a dodá jim hloubku
  • Čtvrtý průjezd může být proveden na druhý, střední rychlostní stupeň, aby se do chmýří dostala volná půda

Každý průchod probíhá kolmo k předchozímu. Důrazně doporučuji pracovat pouze na vyschlé půdě. Pokud po prvním přejezdu naberete mokrou půdu, nespěchejte a nechte ji před dalším oráním vyschnout. Je to jednodušší, efektivnější, úspornější a rychlejší. Spotřeba paliva tohoto stroje je nízká a při správném přístupu nemusíte utratit ani korunu. Pokud traktor s jednou nápravou nenutí, máte méně technických problémů a méně často se s nimi setkáváte. A zde je několik chytrých tipů a řešení, které jsme vymysleli.

Tipy pro obsluhu motorového kultivátoru Salyut

Slabým místem těchto traktorů jsou olejová těsnění. Určitě začnou unikat. Upřímně řečeno, mazivo se dostane prakticky všude, ale není to tak hrozné a nemá to vliv na provoz kráčejícího traktoru. Pokud na nápravě není vůbec hrozné, není tam žádný tlak, olej je dostatečně viskózní, takže hodně nebude unikat, ale není to tak drahé vyměnit vývodky. Větší pozornost věnujte převodovce a motoru. Než začnete, doporučuji odstranit ochranné podložky z těsnění převodovky a oleje. Jsou jako páté kolo u vozu, jen zhoršují situaci, protože se mezi nimi a chráněnými díly hromadí písek s půdou a oděr trávy, což rychle rozežírá to, co má být chráněno.

Abyste se vyhnuli výměně náprav a nadměrnému opotřebení hřídele, a s těmito problémy jsem se několikrát setkal, nepřetěžujte stroj. Ve skutečnosti je Saljut. není to průmyslový kultivátor a obdělávat s ním 150-200 hektarů za sezónu je jako snažit se posekat trávu na fotbalovém hřišti nůžkami na nehty. Optimální zatížení pro tuto třídu kultivátorů je 50-70 akrů, maximálně 100.

Jednonápravový traktor Salut.

Pánové! Příležitostně koupil jednonápravový traktor Salut s motorem zabitým dělníky. Mám motor ze starého zahradního kultivátoru T390 o výkonu 6 nebo 7 koní. Otázka: Mohu do Saljutu namontovat další motor?? Dostal jsem jednonápravový traktor se sekačkou, smetákem a sněhovou frézou, takže mám velkou chuť ho zapojit do práce.Pokračuji.

výměna, oleje, převodovce, saljutu

Výměna řemenice, které jsem se obával, proběhla bez sebemenšího úsilí nebo problému, vše je na svém místě!Můj starý motor leží už léta na půdě. s benzinem. Vyměnil jsem benzín, propláchl karburátor, ale stále se mi nedaří nastartovat. Při rychlém startu se spustí a zastaví. Důvodem byl ventil, který ovládá plovák, a zaseknutý ventil. Musel jsem vše rozebrat na šrouby a znovu propláchnout. Neměl jsem čas to znovu sestavit Možná to udělám dnes.Tento příspěvek budu průběžně aktualizovat.

Komentář 22

Na prvním obrázku nejsou frézy správně nainstalovány.

Tak, jak je tam dávají datlové, tak jsem je tam přinesl já. Rekonstrukce se pomalu rozbíhá. Motor běží, je kompletně servisován. Montáž převodovky se blíží.

Musím také přestavět převodovku. Dejte mi vědět, jak to jde? Těsnění hřídele nápravy netěsní.

Ještě jsem se k tomu nedostal. Přejděte na youtube: oprava převodovky na kultivátoru Salyut5. Vše je zde podrobně popsáno.

Může jsou na něm namontovány různé motory. Mám Lifan 6.5 л.с. Funguje již více než 10 let. Skvělý jednonápravový traktor, jen trochu lehký Sním o MTZ.

Mohu, ale podívejte se, první z nich měly redukci, která mění směr otáčení a zvyšuje trakci.

Má motor Honda. Nemůžu říct, který, ještě jsem se na něj nepodíval. V pátek jsem vše přivezl, vyložil a ještě se k tomu nepřiblížil. Zítra to tu projdu, vyfotím a doplním.

No, když nebudeš šukat.!#% OM 220, takže jeden sundáte a druhý nasadíte Úhelníky a podložky vám pomohou, mám Lifan f190.

Je možné implementovat jakýkoli motor, jen to ne vždy dává smysl. Pokud potřebujete pracovat s přídavným zařízením, čím větší objem motoru, tím lépe (to platí pro jakékoli pracovní zařízení), výkon není vždy rozhodující.

Pozdrav jde k mému otci jen s noži. Nepotřebuje přílohu, zkusím ji připojit k mb1.

Pravidelně jsem měnil motory na svých kultivátorech.Nejprve byl na rumpál „Krtek“ namísto původního a krátkodobého motoru o výkonu dvou koní instalován italský motor od firmy Tekums o výkonu 4 litry. с.Nakonec byl zakoupen motor Brigs and Stratton o výkonu 5,5 koně a byl nasazen na.A problém s rumpálem byl uzavřen.

MK-100 byl původně vybaven motorem Tecumseh o výkonu 4 koně, poté byl nahrazen motorem Honda tchajwanské výroby o výkonu 5,5 koně.Motor Honda pracoval bez problémů od roku 2003 do roku 2016, ačkoli ho trápila kultivace, orba a odvoz až 600 kg palivového dřeva!Pak jen vyměnili těsnění a pístní kroužky a válec a píst byly opotřebované!

Jednonápravový traktor LANDER byl nedávno vybaven dieselovým motorem o výkonu 12 koní.A nejlepší na tom je, že pokud před jaro. léto. podzimní sezóna jsem šel na tři. čtyři kanystry benzínu AI. 92, při práci s benzínovým motorem o výkonu 6,5 koní, ale teď šel jen. jen dvacet litrů nafty.Doporučuji výkonné dieselové motory!Úspora paliva je zřejmá)))

Převodovka na jednonápravovém traktoru Salut 5

Rychlost výměny oleje nejčastěji závisí na motoru a jeho výkonu. Výměna převodového oleje může být provedena současně s výměnou motorového oleje. Zde záleží na typu motoru:

  • Robin Subaru. První výměna oleje po 20 hodinách provozu a poté každých 100 hodin.
  • Honda a Lifan. 20 hodin a pak po 6 měsících.
  • Briggs Stratton. 5 hodin. Poté se provádějí pravidelné kontroly po 8 hodinách. Kompletní výměna oleje by měla být provedena každých 50 provozních hodin.
  • Stroj je umístěn ve vzpřímené poloze bez sebemenšího náklonu;
  • odšroubovat a vyčistit odvzdušňovací zátku;
  • po vyšroubování vrtule se olej vypustí do nádrže o objemu nejméně 3 litry;
  • šroub se vrátí zpět a zašroubuje se;
  • olej je naplněn;
  • odvzdušňovací zátka je uzavřena;
  • zkontrolujte, zda stroj správně funguje.

Nezapomeňte dodržovat pokyny pro výměnu oleje

Jedná se o standardní plán výměny maziva.

Je třeba mít na paměti, že podle standardních doporučení by intervaly výměny oleje měly být v tomto pořadí:

Tato nastavení jsou nutná pro provoz bez zvýšení zatížení jednonápravového traktoru. U těžkých aplikací je nejlepší měnit olej každých 50 provozních hodin, aby nedošlo k zanesení celého mazacího systému. To zvyšuje šanci na bezproblémový provoz.

Převodovky Power Block: která je spolehlivější? Řetěz, pastorek nebo šnek?

Převodovka. Kombinace motoru a převodovky, která je pro váš powerpack klíčová, zaručuje dlouhou a úspěšnou životnost. Převodovka slouží k přenosu točivého momentu z motoru přes spojku na kola a k převodu vysoké úhlové rychlosti na vstupním hřídeli na požadovanou rychlost na výstupním hřídeli. Existují tři základní typy převodovek: šnekové, řetězové a pastorkové a také „hybridní“ převodovka s řetězem.

Do lehkých sekaček se montují motory se svislým hřídelem a šnekovou převodovkou. Nový model je kompaktní převodovka, která si dobře poradí s obděláváním dříve obdělávané půdy, ale při použití na úhoru (stejně jako při použití pluhu nebo přívěsu) může dojít k poškození kvůli zvýšenému zatížení, protože tato konstrukce obvykle používá mosazná ozubená kola. Další nevýhodou šnekové převodovky je absence zpětného chodu. Nízká účinnost, teplo a zvyšující se vůle výstupní hřídele během provozu snižují životnost této jednotky.

Řetězový reduktor je jednou z nejoblíbenějších voleb pro tento typ traktoru. má dlouhou životnost při nízkých nákladech. Pokud je skříň demontovatelná, lze nejčastější poruchy (natažení nebo přetržení řetězu, poškozené zuby řetězového kola nebo vyříznuté pera na hnací hřídeli) snadno vyřešit v servisním středisku nebo i svépomocí (pokud máte náhradní díly a určité dovednosti). Úzké tělo řetězového reduktoru je výhodou pro některé druhy zemědělských prací.

Převodovky jsou navrženy s ohledem na maximální odolnost a jsou určeny pro nepřetržitý provoz, včetně.ч. Komerčně životaschopné (při správné údržbě a v souladu s doporučeními výrobce). Použití vysoce kvalitního kovu pro výrobu ozubených kol, obrábění na špičkovém zařízení poskytuje vážnou výhodu oproti jiným konstrukcím převodovek. Převodovka má nejvyšší spolehlivost a je určena pro nepřetržitý provoz, takže je drahá.

Redukce převodovky s řetězem. Úzká skříň převodovky je v některých aplikacích výhodou; je to kompromis, který při montáži na rotační kultivátor zvyšuje výkon stroje (ve srovnání s řetězovou a šnekovou převodovkou) a při montáži na jednonápravový traktor mírně snižuje jeho náklady.

Oprava elektrického rumpálu rukama

Další informace o opravách vašeho motorového kypřiče najdete v kapitole Konstrukce vašeho motorového kypřiče.

Závady motoru

Motor nenastartuje. U benzinového motoru je třeba postupně zkontrolovat všechny možné příčiny závad:

  • Zapnutí zapalování.
  • Palivo v nádrži.
  • Otevřený palivový kohoutek.
  • Zkontrolujte stav sytiče karburátoru (při startování studeného motoru by měl být zavřený).
  • Přívod paliva do karburátoru. Za tímto účelem naplňte plovákovou komoru potopením plovákového tlačítka (palivo by mělo začít vytékat z otvoru v uzávěru plovákové komory) nebo odpojte palivovou hadici od karburátoru a zkontrolujte, zda benzín volně proudí. Pokud palivo teče příliš řídce nebo neteče vůbec, může to znamenat, že je ucpaný palivový filtr v nádrži nebo je ucpaný vzduchový ventil ve víku nádrže. Oprava motorového kultivátoru se v tomto případě může omezit na vyčištění filtru nebo ventilu.

O průtoku paliva do válce motoru může svědčit stav zapalovací svíčky, který by se měl v každém případě zkontrolovat při hledání závad v systému zapalování. Odšroubujte zapalovací svíčku z hlavy válců odpojením drátu a prohlédněte ji. pokud je suchá, znamená to, že do válce není přiváděna žádná palivová směs. Pokud bylo zjištěno, že karburátor dostává benzín dříve, může být příčinou nefunkčnosti motoru právě karburátor. pokud má ucpanou filtrační síťku, ucpanou trysku nebo jinou závadu. Ať už je to cokoli, karburátor je třeba vyjmout, demontovat a vyčistit, ale tato jednotka je složitá a před opravou byste se měli alespoň podívat na schéma karburátoru.

Mokrá zapalovací svíčka znamená, že se do válce dostává palivo. Jednonápravový traktor někdy nenastartuje kvůli přebytku palivové směsi, takže pokud je na svíčce příliš mnoho benzinu, je třeba válec vysušit tím, že motor dobře „vypumpujete“ ručním startérem s vytočenou svíčkou. Předtím odpojte přívod paliva.

Pokud je zapalovací svíčka znečištěná, vyčistěte ji benzínem a jemným hadříkem. Zkontrolujte také mezeru mezi elektrodami a v případě potřeby ji upravte podle pokynů v návodu. Normálně by měla být mezera asi 0,8 mm.

pak zkontrolujte, zda je přítomna jiskra. připojte drát k zapalovací svíčce, přitiskněte její kovovou část k hlavě válců a napodobte startování motoru startérem. Pokud je zapalovací svíčka vadná, objeví se mezi elektrodami jiskra. někdy se jiskra vytvoří, ale je tak slabá, že nestačí k zapálení paliva. Pokud máte pochybnosti o účinnosti zapalovací svíčky, zkontrolujte provoz motoru s novou zapalovací svíčkou.

Nedostatek jiskry může znamenat vadnou zapalovací svíčku, uvolněný kontakt v elektrickém obvodu, mezeru mezi zapalovací cívkou a zapalovací cívkou, vadnou elektronickou zapalovací cívku. Všechny tyto prvky by měly být zkontrolovány. Vyměňte vadné zapalovací svíčky a cívku.

Pokud je jednonápravový traktor vybaven elektrickým startérem, motor nemusí nastartovat z důvodu vybitého akumulátoru, přepálené pojistky, vadného startéru. Zkontrolujte baterii, vyměňte pojistku, opravte nebo vyměňte startér.

Motor nevyvíjí výkon. Pokud motor startuje, ale nevyvíjí výkon (přerušuje se, vypíná nebo se při zatížení neroztočí), mohou být příčinou neuspokojivého chodu následující závady.

Vzduchový filtr je ucpaný, což způsobuje nedostatečný průtok vzduchu do karburátoru a nadměrné obohacení palivové směsi. Správná údržba vašeho motorového kultivátoru vyžaduje pravidelné čištění vzduchového filtru, ale velmi prašná práce může vyžadovat častější čištění. Zkontrolujte stav vzduchového filtru a vyčistěte jej vhodnou metodou v závislosti na materiálu filtru. Papírový filtr se čistí tak, že se lehce otře o něco tvrdého a vyfouká vysavačem, pěnový filtr se vymyje ve vodě se saponátem a vysuší, síťový filtr se vyfouká vysavačem atd.д. Vyměňte filtry na konci jejich životnosti.

Špatná kvalita paliva. Špatné palivo vyměňte za palivo doporučené výrobcem.

Vadný systém zapalování. Zkontrolujte ji podle výše uvedeného popisu. Vyčistěte zapalovací svíčku a upravte mezeru mezi elektrodami, zkontrolujte elektrický obvod, zda není poškozen, a zkontrolujte mezeru mezi cívkou a magnetem (pokud je v současnosti uvedena v příručce pro opravy elektrického nářadí).

Někdy motor není schopen vyvinout žádný výkon, protože je tlumič výfuku ucpaný spalinami. V takovém případě rozeberte tlumič výfuku a zkontrolujte jeho stav. V případě potřeby jej omyjte v benzínu a vyčistěte dmychadlem na saze. Po umytí vysušte nedemontovaný tlumič výfuku fénem. Nezapomeňte, že saze obsahují karcinogenní látky a chemické čištění, které může vést k jejich vdechnutí, není přípustné. Při demontáži tlumiče výfuku zakryjte výfukový otvor motoru čistým hadrem.

Znečištěný nebo špatně regulovaný karburátor vašeho motorového kypřiče. Vyjměte a vyčistěte karburátor a seřiďte jej, pokud to vyžadují pokyny.

Ztráta výkonu motoru může být způsobena snížením komprese v důsledku opotřebení válců a pístních skupin, zadření válců a pístů, zalepení drážek nebo prasklých pístních kroužků. V takovém případě zkontrolujte kompresi tak, že k otvoru pro zapalovací svíčku připojíte kompresometr a otáčíte hřídelí motoru pomocí startéru. Normální kompresi charakterizuje hodnota nejméně 8 barů (normální kompresi lze zjistit z technického listu motoru). Při měření je třeba mít na paměti, že přítomnost dekompresoru v motoru může ovlivnit údaj na kompresoru. Hodnota komprese se v tomto případě pohybuje kolem 5 atm. by nenaznačoval nízký stupeň opotřebení pístní skupiny válce, ale spíše spuštění dekompresního ventilu.

výměna, oleje, převodovce, saljutu

Dieselový motor nenastartuje. Oprava a seřízení motorového kultivátoru se vznětovým motorem je pro většinu uživatelů obtížnější než u kultivátoru s benzínovým motorem. Ne snad ani tak kvůli konstrukční složitosti vznětového motoru, ale kvůli nedostatku zkušeností, protože domácí spotřebiče jsou obvykle vybaveny benzinovými motory.

Nejčastější závady nebo stavy, které mohou způsobit, že vznětový motor nenastartuje, jsou uvedeny v následující tabulce. Podrobný seznam poruch a způsobů jejich odstranění naleznete v servisních příručkách k jednotlivým dieselovým kultivátorům.

  • Uvolněné matice hlavy válců nebo poškozené těsnění hlavy válců.
  • Píst, vložka válce nebo pístní kroužky jsou opotřebované.
  • Zaseknuté nebo zlomené pístní kroužky.
  • Vůle ventilů není správná.
  • Kuželka ventilu zaseknutá ve vodítku ventilu.
  • Matice hlavy válců rovnoměrně šikmo dotáhněte. Výměna těsnění hlavy válců.
  • Výměna opotřebovaných dílů.
  • Zkontrolujte pístní kroužky a propláchněte je nebo vyměňte.
  • Nastavení vůle.
  • Vyjměte ventil, propláchněte ventil a vodítko ventilu palivem.

Poruchy hnacího ústrojí

V závislosti na typu spojky může být vadná samotná spojka. Pokud je jednonápravový traktor vybaven řemenovým pohonem, který funguje jako spojka, může dojít k prokluzu, pokud je hnací řemen nebo řemenice znečištěná olejem, uvolněná nebo příliš opotřebovaná. Náprava těchto chyb je zřejmá. vyčistěte prvky převodovky od nečistot, napněte nebo vyměňte řemen.

Pokud je spojka suchá, může být prokluzování způsobeno znečištěním hnacího a napínacího kotouče olejem. Vyčistěte je omytím kotoučů benzínem a jejich vysušením.

Bez ohledu na typ spojky (suchá nebo olejová) může být prokluzování způsobeno opotřebením třecí vrstvy kotouče, oslabením přítlačné pružiny nebo nedostatečnou vůlí mezi vypínacím prvkem spojky a vypínacím ložiskem. Typ poruchy je třeba určit podle povahy poruchy. Vyměňte opotřebované kotouče a pružiny. Pokud je spojka uvolněná, seřiďte spojku na motorovém rumpálu.

Spojka se plně nezapíná. V takovém případě je třeba zkontrolovat také napnutí lanka od ovládací páky ke spojce.

Plné nezapnutí spojky může být také důsledkem deformovaných třecích desek, zadřených drážek nebo nevhodného oleje ve spojkové skříni. Druhá možnost platí pro spojky pracující v olejové lázni. Je třeba vyměnit deformované kotouče, odstranit příčiny jejich zasekávání na drážkách a vyměnit olej.

Nadměrný hluk v převodovce. Hluk převodovky může být způsoben nedostatkem oleje nebo jeho nevhodnou kvalitou. podle značky a čistoty. Stroj potřebuje doplnit nebo vyměnit olej.

Součásti převodovky mohou být hlučné kvůli uvolněným spojovacím prvkům. Zkontrolujte a utáhněte.

Většina hluku je způsobena opotřebovanými převody a ložisky. V těchto případech jsou předzvěstí závažnějších závad. Abyste se jim vyhnuli, je nutná včasná generální oprava převodovky vašeho motorového kultivátoru. výměna opotřebovaných dílů.

Žádné zapínání, samovolné vypínání nebo potíže při řazení. K těmto poruchám může dojít z různých důvodů:

  • Z důvodu opotřebení dílů, které se podílejí na řazení. Obvykle dochází k opotřebení (otřepům) čelních ploch záběrových ozubených kol, což vede k neúplnému záběru a samočinnému záběru. Pokud k tomu dojde, je třeba demontovat převodovku motorového kypřiče a vybrousit převody nebo je vyměnit, pokud jsou příliš opotřebované.
  • Spojka podléhá opotřebení drážek hřídelů a axiálnímu vychýlení hřídelů v důsledku opotřebení ložisek a pojistných kroužků. Osazením pomocných pojistných kroužků upravte axiální polohu hřídelů. Je třeba vyměnit nadměrně opotřebovaná ložiska a kroužky.
  • Nesprávné seřízení spojky může způsobit obtížné řazení. Spojka se plně nezapíná (nevypíná). Stejný problém může nastat i v případě, že nezkušená obsluha uvolní spojkovou páčku při řazení příliš brzy. Seřiďte spojku a naučte se správně řadit.

Převodovka. poměrně složitá jednotka. Pokud je pro vás ovládání a konstrukce vašeho motorového kultivátoru záhadou, nepokoušejte se jej opravovat sami. Tuto práci je lepší svěřit těm, kteří se údržbou a opravami aut zabývají profesionálně.

Komponenty převodovky jsou teplé. Příčiny této závady jsou následující. Opotřebovaná ložiska, nedostatečné množství převodového oleje v klikové skříni, nevhodný stav oleje. Nápravná opatření: výměna ložisek, doplnění nebo výměna oleje.

Převodovka je netěsná. Tento stav je způsoben opotřebovaným nebo nesprávně namontovaným těsněním ložisek, uvolněnými nebo poškozenými víčky ložisek, ucpaným vzduchovým ventilem víčka plnicího otvoru oleje (odvzdušňovacím ventilem), naplněním klikové skříně olejem nad požadovanou úroveň. Únik oleje lze odstranit: výměnou a montáží těsnění, výměnou těsnění a dotažením šroubů víka, vyčištěním odvzdušňovací zátky, snížením hladiny oleje na úroveň, která je uvedena v tabulce 1.

Nestabilní jízda (vychýlení). Tento typ pohybu je způsoben rozdílným tlakem v pravém a levém kole, nerovnoměrným opotřebením běhounu pneumatik, nesprávným nastavením tažených nástrojů, zejména pluhu. Pokud k tomu dojde, je třeba seřídit pouze přítlak na kola a nástavce elektrického nářadí. Měly by být použity pneumatiky se stejným stupněm opotřebení.

Vysoké vibrace motorového kypřiče. Zvýšené vibrace jsou způsobeny nesprávně nastavenými nebo uvolněnými přídavnými zařízeními (žací lišty, rotační sekačky atd.).). Pokud se objeví vibrace, okamžitě zastavte traktor a seřiďte tažené nářadí. zajistěte rotační žací nože nebo žací segmenty a vyměňte je, pokud jsou opotřebované nebo zlomené.

V tomto článku jsou uvedeny pouze nejčastěji se vyskytující závady. Z našich zkušeností s používáním motorových kypřičů je seznam závad mnohem širší. Zkontrolujte motor, zda se na něm nevyskytují jak atypické závady, které je někdy obtížné diagnostikovat, tak závady, jejichž povaha a umístění jsou jednoznačné.

Pokud nemůžete závady na svém kultivátoru odstranit sami, máte jedinou možnost. Pro údržbu a opravy motorových kypřičů se obraťte na servisní středisko.

Převodovka

Všechny modely Salyut mají mechanickou převodovku s olejem plněným hliníkovým odlitkem. Mezi jeho výhody patří:

  • spolehlivý převod;
  • prodlouženou životnost motoru na 3 000 hodin;
  • schopnost zvládat zvýšené zatížení;
  • maximální točivý moment 3000 ot/min.

Postup výměny oleje v převodovce motorového kultivátoru:

  • Vypněte motor.
  • Uveďte stroj do vodorovné polohy.
  • Nastavení zpátečky.
  • Zasuňte měrku do vypouštěcí zátky oleje až na doraz.
  • Vytáhněte měrku a zkontrolujte hladinu oleje.
  • Pokud je hladina nižší než požadovaná, můžete doplnit olej (1,1 litru).

Mnoho uživatelů se ptá, jaký druh oleje používat. Doporučujeme zvolit olej pro Salyut TM-5-18.