žádný olej v řetězu řetězové pily Partner

ÚVAHY O VAŠEM POŘADAČI

Poruchy nejsou v našem servisním oddělení neobvyklé, ale snadno se jim vyhnete. Nedávný příklad: Alexander si u nás koupil motorovou pilu, která tři měsíce fungovala správně a pak náhle přestala startovat. Po rychlé prohlídce se zjistilo, že palivový filtr je ucpaný, směs do karburátoru neproudí, motor samozřejmě nenastartuje. Na otázku, v čem uchovává benzín pro směs, Alexander odpovídá: v láhvi od minerální vody. V tom spočívá chyba. A existuje poměrně dost chyb, které lze udělat z neznalosti. Podívejme se na některé klíčové problémy a řekněme si, jak zabránit nejhoršímu. poruchám.

Partner 350 pila Přehled

Technické vlastnosti:

 • Výkon 1,52 kW;
 • Pracovní objem je 36 cm3;
 • volnoběžné otáčky 3000 ot/min./minuta;
 • maximální doporučené otáčky 13000 ot/min./min;
 • Vodicí tyč je dlouhá 40 cm;
 • rozteč řetězu 3/8.

Délka vodicí lišty 45 cm je povolena, ale řetěz je pro tuto délku stále poněkud slabý.

Údržba motorové pily. To dáš !. Chodská dílna CZ

Řetězová pila je vybavena ruční řetězovou brzdou, systémem snadného startování, primerem pro vstřikování paliva, regulátorem sytiče karburátoru, chromovanými stěnami válce a cyklotronovým čističem vzduchu. Kvalita konstrukce je dostatečně dobrá a v porovnání s kvalitnějšími stroji Husswarna a Stihl je výkonnější než téměř všechny ostatní domácí řetězové pily.

Příznaky vadného mazacího systému

Správná volba maziva a správná funkce systému zajišťuje správné mazání, účinné chlazení a trvalé dosažení požadované životnosti pilového systému.

Existuje několik vnějších příznaků, že řetěz řetězové pily není namazaný. V první řadě jsou to následující:

 • Stálá hladina oleje v nádrži;
 • vyšší zatížení motoru;
 • Řezné hrany pilového řetězu se rychleji opotřebovávají;
 • Charakteristický zápach přehřátého dřeva.

V nejjednodušším případě může být nedostatek oleje způsoben ucpáním olejových kanálů pilinami. To je nevýhoda levných strojů, které nemají snadný přístup k problémovým oblastem.

žádný, olej, řetězu, řetězové, pily, partner

Poruchy mazacího systému a jejich odstranění

Základní závady olejového systému řetězové pily lze rozdělit na dvě hlavní závady, které jsou společné pro všechny řetězové pily, a na závady, které mohou být individuální v závislosti na typu čerpadla a šnekového převodu namontovaného v daném modelu. Začněme se věnovat závadám v následujícím pořadí.

Není-li řetěz namazán, je zakázáno řetězovou pilu používat. Lišta, hnací řetězové kolo a řetěz jsou silně poškozeny a jejich oprava může být nákladná.

Příznaky vadného mazacího systému a způsob kontroly mazacího systému

 • Řetěz řetězové pily je suchý a má světlou barvu bez lesku.
 • Řetěz se poměrně rychle natahuje.
 • Tyč je velmi horká a barva se může částečně roztavit.
 • Z olejové nádrže se neodebírá téměř žádný olej.
 • Řezný výkon je na ostrém řetězu nižší

Všechny tyto varovné příznaky ukazují, že mazací proces neprobíhá normálně. Chcete-li zkontrolovat průtok oleje v mazacím systému, sejměte boční lištu a spusťte řetězovou pilu. Poté mírně zvyšte otáčky motoru a sledujte koncový bod olejového potrubí. Pokud olej přitéká, pravděpodobně není dostatečný pro správné mazání a filtr by měl být vyčištěn nebo vyměněn a pokud je to možné, měl by být regulován průtok oleje. Pokud nepřichází, je problém závažnější a vyžaduje další diagnostiku.

Existuje způsob, jak zkontrolovat průtok oleje bez demontáže tyče. To provedete tak, že konec vodicí lišty přiložíte ke straně např. čerstvě nařezaného dřeva a co nejvíce zvýšíte otáčky, přičemž konec vodicí lišty nesmí být od dřeva vzdálen více než 10 cm. Pokud se na jeho povrchu začnou objevovat olejové skvrny, znamená to, že se olej čerpá.

Řešení problémů

Jakmile se zjistí, že olej není čerpán, je další diagnostika možná pouze úplným vyjmutím olejového systému. V některých situacích může samozřejmě výměna olejového filtru pomoci, ale to je velmi vzácné.

Některé řetězové pily STIHL nejsou bez demontáže kompletní, a proto by je měl opravovat pouze odborník.

Nejčastější závady

 • Prasklá olejová hadice. Někdy ji lze zjistit vizuální kontrolou. Problém se vyřeší výměnou vadného dílu.
 • Chybí závit na hřídeli olejového čerpadla, pomohla by jeho výměna.

Jednotlivé závady mazacího systému STIHL MS 180

Protože STIHL MS 180 je jedním z nejoblíbenějších modelů řetězových pil, rádi bychom popsali problém, který se týká pouze tohoto modelu, a vysvětlili, jak jej odstranit bez nutnosti výměny dílů.

U řetězové pily STIHL MS 180 se nezřídka vyskytuje netěsnost olejové trubky v místě, kde je olejová trubka z olejové nádrže zasunuta do skříně řetězové pily. Problém poznáte podle charakteristických skvrn od maziva na spodní straně nástroje.

Chcete-li závadu odstranit, sejměte rukojeť řetězové pily, vyjměte hadici z otvoru v sedle, vyčistěte ji a odmastěte. Po všech výše uvedených úkonech naneste na sedlo hadice těsnicí hmotu a nainstalujte ji do skříně řetězové pily.

Další informace o odstraňování závad a důkladné diagnostice mazacího systému řetězové pily STIHL naleznete v návodu na demontáž a opravu mazacího systému krok za krokem.

Olej na řetěz pro řetězovou pilu. Přehled, proces mazání, recenze

Řetězová pila je poměrně složitý stroj, který vyžaduje neustálou péči a údržbu. Některé z těchto úkonů může majitel nářadí provést sám, ale pokud se vyskytne komplikovaný problém, je vhodné se poradit se zkušeným mechanikem.

Výkon řetězové pily závisí na mnoha faktorech. Je třeba zohlednit výkon motoru, zkušenosti obsluhy, kvalitu příslušenství řetězové pily a paliva a maziva. Moderní řetězové pily jsou navíc vybaveny automatickým mazáním řetězu, bez kterého si lze jen těžko představit i ten nejlevnější nástroj.

Co je to automatický systém mazání řetězu, jak funguje a na čem závisí jeho funkčnost, se dozvíte v našem materiálu. Zvláštní pozornost budeme věnovat problematice výběru mazacího oleje a představíme doporučení předních výrobců v této otázce.

Specifika čínských řetězových pil

Značnou část dováženého sortimentu řetězových pil tvoří řetězové pily vyrobené v Číně. Mnoho modelů je s větším či menším úspěchem okopírováno z nejlepších evropských vzorů.

Hlavní výhodou čínského rozpočtového segmentu je vysoká míra zaměnitelnosti náhradních dílů, součástí a systémů. K opravě čínských řetězových pil lze v některých případech použít díly z výkonově a účelově shodných modelů jiných výrobců.

Partner 350 řetězový pohon: příčiny poruch, opravy vlastníma rukama

Téměř každý letní obyvatel nebo vesničan má ve svém arzenálu motorovou pilu, zejména model Partner 350. Někdy se však tento nástroj porouchá. Pokud se s takovým problémem setkáte, nezoufejte, protože jeho mechanismus je tak jednoduchý, že jej lze opravit i vlastníma rukama. Tento článek se zabývá hlavními příčinami poruch a tím, co s nimi dělat.

Pokud se spustí a zastaví

Když se motorová pila rozbíhá a zastavuje, je to pravděpodobně jen karburátorem nebo jinou částí. Příčiny závady:

 • Palivo neproudí správně do motoru. Příčinou je ucpaný odvzdušňovací ventil.
 • Nedostatek paliva v nádrži. Nakloněním nářadí na stranu se vypustí zbytky paliva. To způsobí, že pila přestane pracovat.
 • Špatná kvalita paliva.
 • Izolátor zapalovací svíčky se přehřívá při špatném kontaktu mezi krytkou drátu a zapalovací svíčkou. Styk mezi nimi se zhoršuje sazemi nebo mechanickým posunem.
 • Zapalovací svíčky jsou vadné.
 • Palivo přes palivový filtr nebo čerpadlo neproudí správně do karburátoru. Jakmile se stroj roztočí, okamžitě se zastaví.
 • Pokud je vzduchový filtr znečištěný, motor nevydrží velké zatížení a zastaví se.
 • Nedostatečné nebo žádné mazání řetězu.

STIHL STIHL 180 mazání řetězu

K dodávce oleje pro mazání řetězu je řetězová pila vybavena speciálním čerpadlem, které přivádí olej do vodicí lišty v dávkách v závislosti na otáčkách motoru.

Systém používá olej pro řetězové pily se zvýšenými adhezními vlastnostmi, což je nezbytné pro rovnoměrné rozprostření oleje po celé liště a jeho udržení na liště i při vysokých rychlostech otáčení řetězu. Podívejme se blíže na to, jak moderní řetězové pily pracují s olejem.

Důležitým prvkem tohoto typu zařízení je řetěz

Řetěz hraje v řetězové pile velmi důležitou roli, protože je to právě řetěz, který řeže dřevo. Je vyroben ze speciální oceli. Řetězy se dodávají v různých velikostech a roztečích. Přestože jsou řetězy vyrobeny ze speciálních kovových slitin, mají tendenci se dříve či později otupit. Jak poznáme, že je řetěz tupý?? Uživatel řetězové pily si nejčastěji všimne, že se řetěz příliš otupil v nesprávný okamžik. To vede ke snížení výkonu a zkrácení životnosti řetězové pily. Prvními příznaky tuposti jsou nadměrné vibrace. Dále si můžete všimnout, že řezání je příliš pomalé. Dokonce se můžete podívat na zuby své řetězové pily a snadno zjistíte, kdy se otupily.

Aby náš řetěz opět fungoval, je třeba ho nabrousit. Broušení lze provádět pilníkem, ale existují také speciální brousicí stroje, které broušení usnadňují a zefektivňují. Po nabroušení je třeba řetěz vyfoukat vzduchem a namočit do oleje. Tento proces není snadný, protože broušení musí probíhat pod správným úhlem. Největší chybou nezkušených brusičů řetězu je, že řetěz brousí příliš hluboko. Příčinou ztráty pevnosti spojení je příliš hluboké broušení.

Je důležité zkontrolovat správnou funkci řetězového a brzdového oleje. Prvním příznakem vadného mazacího systému je únik oleje, který může být způsoben netěsností nebo poškozením potrubních spojů. To lze odstranit jednoduchou opravou trhliny nebo výměnou kanálu. Pokud je oleje málo, jsou trubky ucpané.