Paralelní doraz pro kotoučovou pilu s rukama

paralelní, doraz, kotoučovou, pilu, rukama

Zastávka sedla

Pokud máte mnoho stejných pilových kotoučů k řezání, vyplatí se věnovat čas výrobě jednoduchého sedlového dorazu. Její použití více než vynahradí minuty strávené na cestách. Sedlový doraz je obzvláště účinný při řezání silných dřívek, pro které musí kotoučová pila provést dva řezy z různých stran.

Podpěra sedadla je ve tvaru písmene U. Základní deska je deska o tloušťce 25 mm, jejíž šířka se přesně rovná tloušťce pilového pásu.

Bočnice z 10mm překližky jsou připevněny k desce. Šířka bočních ploch musí být větší než šířka desky, aby se kotoučová pila mohla opřít, dokud se nedotkne desky.

Sedlo je umístěno na liště ve vzdálenosti od řezných značek odpovídající pracovní vzdálenosti pilového kotouče a je k liště upnuto přes boky. Pomocí boční stěny jako zarážky pro řezací plošinu se řezání provádí. Pokud je tloušťka dřeva taková, že jedna drážka nestačí, můžete ji obrátit vzhůru nohama a vytvořit další drážku. Poloha zarážky se nijak nemění.

První provedení

Z výše uvedeného úhelníku o délce 450 mm vezměte pásek. Pro správné nastavení se tento obrobek položí na otočný stůl tak, aby široký plot byl rovnoběžný s řezným kotoučem pily. Úzká tyč by měla být umístěna na pracovním stole na opačné straně než kotouč, jak je znázorněno na obrázku. V úzkém boku (šířka 41 mm) úhelníku ve vzdálenosti 20 mm od konce jsou vyznačeny středy tří průchozích otvorů o průměru 8 mm, přičemž vzdálenost mezi nimi by měla být stejná jako u úhelníku. Ve vzdálenosti 268 mm od linie sečení se vyznačí středy dalších tří otvorů o průměru 8 mm (se stejnou vzdáleností mezi nimi). Tím je značení dokončeno.

Precision Circular Saw Track with Parallel Guide

Pak můžete rovnou přejít k montáži.

  • Vyvrtejte otvory o průměru 6 x 8 mm a otvory, které nevyhnutelně vzniknou při vrtání, otřete brusným kamenem nebo smirkovým papírem.
  • Do krajních otvorů každé trojice jsou zalisovány dva kolíky 8×18 mm.
  • Výsledná konstrukce se umístí na pracovní stůl tak, aby kolíky zapadly do drážek, které poskytuje konstrukce stolu kotoučové pily, po obou stranách kotouče kolmo k jeho rovině, úzký pás úhelníku se umístí na rovinu pracovního stolu. Celý přípravek se volně posouvá po povrchu stolu rovnoběžně s rovinou pilového kotouče, čepy fungují jako vodicí čepy, zabraňují naklánění dorazu a udržují roviny pilového kotouče a svislého povrchu dorazu rovnoběžné.
  • Šrouby M8 se vkládají zespodu pracovního stolu do drážek a středových otvorů mezi dorazovými kolíky tak, aby jejich závitová část zapadla do drážky stolu a otvorů kolejnice a hlavy šroubů se opřely o spodní stranu stolu a byly mezi kolíky.
  • Na každé straně se na horní část kolejnice, která tvoří paralelní doraz, našroubuje křídlová matice M8 nebo standardní matice M8. Tím je zajištěno pevné upevnění celé jednotky k pracovnímu stolu.

Vodicí lišta je vedena rovnoběžně s pilovým kotoučem, protože kolíky fungují jako vodítka a zabraňují tak naklonění paralelního dorazu vzhledem k pilovému kotouči.

Tuto konstrukci lze použít pouze v případě, že je stůl kotoučové pily vybaven drážkami na obou stranách kolmo k pilovému kotouči.

Paralelní zastávka

Obvyklý paralelní doraz pro kotoučovou pilu je dobrým příkladem toho, jak malý doplněk může mít velký význam. Téměř každá ruční kotoučová pila je vybavena paralelním dorazem pro danou šířku řezu. Toto je opravdu užitečná příloha.

Standardní zastávka má jednu nevýhodu. Z bezpečnostních důvodů by měla být nastavena na hodnotu, která umožňuje provádět řezy menší než 20-25 mm. Tím se zajistí, aby zarážka nebránila pohybu krytu nože. Stačí přišroubovat dřevěný špalík k rovnoběžné rovině základního dorazu a jeho možnosti se dále rozšíří. Minimální šířka řezu není nijak omezena.

Vezměte prosím na vědomí! Myslete na bezpečnost. při řezání s prořezem menším než 15 mm blok neumožňuje, aby ochranný kryt pilového kotouče zakrýval pilový kotouč.

Vodicí lišta a další příslušenství pro kotoučovou pilu

Na malé lavici ve vaší hobby místnosti můžete bez obav provádět truhlářské práce s různým příslušenstvím. Usnadněte si zajištění desky při řezání, zajistěte si efektivní práci s hranami a řezání dílů na míru. k tomu slouží pomůcky. Jednou z nejpalčivějších otázek při práci s kotoučovou pilou je, jak řezat desky nebo kovy rovně. Tesaři budou nápomocny další pomůcky popsané níže.

Následující nástroje jsou typickou sadou příslušenství pro vysoce kvalitní zpracování. Žádný řemeslník se bez něj neobejde.

Vodicí lišta pravítka

Skládá se z lišty, na které je vyznačena rozměrová stupnice (v některých případech odstupňovaná). Slouží k vedení a zároveň k omezení pilového kotouče během práce. Pravítko se položí na připravenou desku, upevní se svorkou, pilový kotouč se přitiskne na čelní plochu a vede se po obrobku až k požadované značce na stupnici.

Vodicí lišta s rozměrovou stupnicí. Pilový kotouč je veden podél čelní plochy a pila je vedena přímo podél vodicí lišty

Důležité! Pravítko lze nastavit proti koncovému dorazu zabudovanému do povrchu stolu. Není potřeba upínací zařízení.

Paralelní zastávka stop

Veškeré práce se provádějí pomocí ruční kotoučové pily na pracovním stole. Na rozdíl od stacionárních strojních stolů nejsou pracovní stoly vybaveny přídavnými zarážkami. V tomto případě lze použít paralelní koncový doraz.

Skládá se z vodicí lišty s lištou ve tvaru písmene L na jednom konci a z úchytu pro její upevnění na kotoučovou pilu. Roh obrobku spočívá na liště a během práce se nepohybuje.

Koncový doraz, který je nastaven na pracovním stole a připevněn ke kotoučové pile pomocí speciální lišty se dvěma přírubami. Používá se k řezání překližky nebo dřevotřísky

Povrchová fréza

Kovový čtverec, jehož jedna strana je tlustá a slouží jako vodicí doraz nebo koncový doraz a druhá strana čtverce je tenká a je na ní stupnice. Čtyřhranný řezný čtverec lze použít k určení úhlu na obrobku a také jako vodicí desku a zarážku.

Úhelník z hliníkové slitiny

Důležité! Protože je úhelník vyroben z kovu, může při upnutí svorkou sklouznout. Za tímto účelem umístěte mezi čtyřhran a upínací čelist distanční podložku. Lze použít papír, látku nebo tenkou dřevěnou fólii.

stůl vlastníma rukama

Chcete-li postavit stůl vlastníma rukama, musíte si připravit následující přípravky:

  • palubní deska;
  • vlastní lepidlo na nábytek;
  • vládce;
  • okružní pila;
  • tužku;
  • elektrická skládačka;
  • frézka;
  • samořezné šrouby;
  • řezné nástroje;
  • vrtací nástroje;
  • materiál pro povrchovou úpravu.

Sestavte stůl následujícím způsobem:

  • Vytvoření výkresu povrchu. Doporučuje se používat velké pracovní desky, které usnadňují práci se zařízením.
  • Vyrobte desky stolů. Za tímto účelem vyřízněte pomocí skládačky šablonu ze silné překližky.
  • Dokončení hran a rohů stolní desky pomocí frézy.
  • Značení pro kotoučovou pilu. Obrobek musí být otočen a pila musí být upevněna pod úhlem bez kotouče.
  • Měření a správné nastavení polohy pily. To je nutné pro montáž disku.
  • Na spodní straně pracovní desky vyznačte podpěrná žebra.
  • Vytvoření výztužných profilů z desek. Poté je připevněte po obvodu obrobku ve vzdálenosti 10 cm od okraje. Pomocí pravítka vyznačte středovou čáru a polohu šroubů.
  • Proveďte průchozí otvory podle značek.
  • Vyznačte si žebra podkladu a vypilujte je.
  • Obrobky přilepte k pracovní desce přitlačením do rohu pomocí svorek.
  • Vyrobte a namontujte žebra i na bocích.
  • Připevněte konstrukci pomocí šroubů bez demontáže svorek a umístěte je do připravených otvorů.
  • Držáky utáhněte dvěma samořeznými šrouby na obou stranách. Odstraňte svorky.
  • Začněte stavět nohy, které by měly být vysoké 1 metr. Desku nařízněte podél podélné osy a na jedné straně ji mírně nakloněte.
  • Zajistěte spodní podpěry. Aby byla konstrukce stabilní, je třeba vytvořit vazbu.
  • Vložte kotoučovou pilu do připraveného vybrání na vnitřní straně. Našroubujte základní desku a vložte pilový kotouč do připravené drážky.

Důležité! Kromě sestavení stolu byste měli myslet také na připojení zařízení k napájení. Pokud nemáte zkušenosti se zapojováním, je lepší požádat o pomoc odborníka.

Paralelní doraz pro kotoučovou pilu vlastníma rukama

Paralelní doraz pro kotoučovou pilu vlastníma rukama lze vyrobit pomocí jedné z možností z výkresů.

Rozměry polic úhelníků použitých v průřezu (mm):

Délka. 70, tloušťka. 6 Šířka. 41, tloušťka. 10

Délka ohybu je 450 (mm). V široké přírubě úhelníku vyvrtejte na obou stranách tři průchozí otvory o průměru osm milimetrů se stejnou vzdáleností mezi středy. Do okrajových otvorů zatlačte dvě hmoždinky 8×18 GOST 3128-70.

Vložte šroub M8 DIN 933 mezi kolíky ve spodní části stolu tak, aby závitová část šroubu zapadla do drážky a hlava šroubu se opírala o spodní rovinu stolu.

Shora je šroub M8 upnutý křídlovou maticí M8 GOST 3032-76 nebo běžnou maticí.

Jak funguje paralelní doraz kotoučové pily?

Povolte obě křídlové matice.2. Posuneme roh v potřebném směru, pokud jde o pilový kotouč.3. Upněte matice křídel.

Délka rohu je 700 (mm). Na hraně rohu, na koncích, vyvrtáme otvory pro závit M5 a vyřízneme jej. Podle výkresu zhotovíme dvě kluzné dráhy z kovu.

Připevníme je ke koncům úhelníku pomocí šroubů s vnitřním šestihranem (M5x25 GOST 11738-84). Šrouby M5 do závitu.

Jak funguje paralelní doraz pro kotoučovou pilu?

Povolte šrouby s palci.2. Posuňte ohyb v požadovaném směru vzhledem k pilovému kotouči.3. Utáhneme šrouby s palci.

Nakreslete na povrch stolu značku (pravítko), abyste vizuálně zafixovali polohu domácí lišty.

V následujícím článku se blíže podíváme na pracovní orgán (pilový kotouč) a elektromotor kotoučových pil.

Kotoučová pila a paralelní doraz

Kotoučová pila a paralelní doraz, pravděpodobně nejdůležitější přípravek na stole kotoučové pily. Proto jsem se rozhodl vzít tento projekt vážně. Netrávím mnoho času broušením a tvarováním bez nutnosti zaoblení přípravku, počítám s tím, že vyříznu, přilepím, přišroubuji a vyřeším. Podle mého názoru není vždy vhodná extra krása, ale vždy je potřeba trvanlivost. Když pracuji na složitých projektech, rozdělím je na menší části a pracuji na nich jednotlivě. Vzhledem k tomu, že jsem měl k dispozici tenký hliníkový paralelní doraz (foto vpravo), měl jsem řadu nepříjemností. Problém je v tom, že pro každý nový řez je nutné změnit polohu dorazu. Za tímto účelem je třeba při přesouvání dorazu zohlednit rozměry v místě řezu obrobku a v místě řezu vzhledem k pilovému kotouči a poté jej upevnit pomocí dvou knoflíků. nepohodlné a časově náročné.

Stroj se skládá ze tří základních součástí:

Základní deska a samotný stůl pily nejsou příliš složité součásti. Jejich design je zřejmý a nepříliš složitý. V tomto článku se tedy podíváme na nejobtížnější prvek. paralelní zastávku.

Paralelní doraz je tedy pohyblivá část stroje, která vede obrobek a po které se obrobek pohybuje. Kvalita řezu tedy závisí na rovnoběžném dorazu, protože pokud není doraz rovnoběžný, může dojít buď k zaseknutí obrobku, nebo k zakřivení pily.

Kromě toho musí být paralelní doraz kotoučové pily dostatečně tuhý, protože při řezání působí na obrobek síly, které jej přitlačují k dorazu, a pokud dojde k jeho nesouososti, vede to k nesouososti s výše uvedenými důsledky.

paralelní, doraz, kotoučovou, pilu, rukama

Existují různá provedení paralelních zarážek v závislosti na způsobu jejich připevnění ke kruhovému stolu. Zde je tabulka s charakteristikami těchto variant.

Konstrukce paralelní zastávky Výhody a nevýhody
Dvoubodové upevnění (vpředu a vzadu) Výhody: Poměrně tuhá konstrukce, umožňuje umístění dorazu kdekoli na stole kotoučové pily (vlevo nebo vpravo od kotouče); není třeba samotné vodítkoNevýhoda: Řemeslník musí upnout jeden konec v přední části stroje, obejít stroj a zajistit opačný konec zarážky. To je velmi nepohodlné při volbě potřebné polohy dorazu a představuje to velkou nevýhodu při častém seřizování.
Jednobodové upevnění (vpředu) Výhody: doraz není tak pevný jako dvoubodový nástavec. lze jej umístit kdekoli na stůl kotoučové pily (vlevo nebo vpravo od kotouče); chcete-li změnit polohu dorazu, jednoduše jej připevněte na jednu stranu stroje, kde se nachází obsluha při řezání.Nevýhoda: Konstrukce zarážky musí být masivní, aby bylo dosaženo požadované tuhosti.
Vložte do drážky kruhového stolu Výhody: Rychlá výměna.Nevýhoda: Složitost konstrukce, Volná konstrukce stolu kotoučové pily, Pevná poloha pilového kotouče vůči linii sečení, Poměrně složitá konstrukce pro vlastní stavbu, zejména ze dřeva (pouze z kovu).

V tomto článku se podíváme na konstrukci paralelního dorazu pro kotoučovou pilu s jedním upínacím bodem.