Jak řezat LED pásek při 220

Rady, jak správně řezat LED pásky: více než 10 tipů

Abyste pochopili, proč je LED pásek teplý, musíte zvážit podmínky jeho provozu, způsob připojení a další faktory. Nejprve je třeba prostudovat datový list a zjistit provozní teplotu výrobku. Existují LED diody, které se během provozu zahřívají na 100 ° nebo více, je to normální a je to vlastnost konstrukce. Takové prvky se však na pásky LED montují jen zřídka. Obecně jsou určeny pro provoz v obtížných podmínkách, kdy se přebytečné teplo rozptyluje do chladného prostředí. Existují i další faktory, o kterých stojí za to mluvit, a to zejména.

Kvalita

Počet LED pásků na trhu je obrovský. Stále se objevují noví výrobci a průmysloví giganti nezůstávají pozadu. Čím je značka slavnější a populárnější, tím více padělků z jihovýchodní Asie pochází. Téměř ve všech bodech neodpovídají deklarovaným parametrům, což má za následek především nadměrné zahřívání. Předejděte těmto chybám tím, že si při nákupu neváháte vyžádat od prodejce potřebné certifikáty.

Přetížení

Mnoho uživatelů kupuje levné výrobky od neznámých výrobců. Tyto výrobky zřídkakdy odpovídají specifikacím uvedeným na obalu. Většina těchto pásek má zejména příliš vysoký příkon. To se dělá proto, aby se použil menší počet prvků LED a dosáhlo se stejného jasu jako u běžných výrobků. Po připojení napájení začnou LED diody dostávat příliš velké napětí, což vede k nadměrnému zahřívání. Jednoduše řečeno, dodatečné napětí se mění na teplo. Řešením je buď instalace dalších prvků, nebo použití snižovacího odporu.

Další

LED pásek se často zahřívá z jiných důvodů:

 • Někdy je příčinou přehřívání použití utěsněných LED pásků s krytím IP67 v teplých obytných prostorách. Prvky jsou umístěny v silikonové trubce, která zabraňuje úniku přebytečného tepla. Dochází k tepelnému efektu a LED se příliš zahřívají a začínají silně degenerovat.
 • Příčinou nadměrného zahřívání je často příliš těsná montáž. Upevněte nástavec tak, aby bylo velké množství prvků soustředěno na jednom místě. navinutí na trubku, naskládané pásy apod.п. Odvod tepla je za těchto podmínek ztížen a pás se začne přehřívat.
 • Nepřehřívá se pouze lišta, ale také napájecí zdroj (ovladač). To platí v případě, že nemáte určitou výkonovou rezervu ze zdroje. Časem se jeho vlastnosti zhoršují, začíná pracovat s přetížením a velmi se zahřívá. Řešením je výměna ovladače za výkonnější zařízení.

Jak řezat pásek LED?

Dnes vám poradíme, jak zkrátit LED pásek na správnou délku a snížit jeho spotřebu energie.

Začněme tím, jak zkrátit pásek LED na potřebnou délku. K odstřižení páskové části stačí použít jednoduché kancelářské nůžky.

Před řezáním LED pásku je důležité pochopit několik klíčových aspektů týkajících se tohoto výrobku. Pásek lze řezat pouze na speciálně označených místech. Tato místa jsou řezy sekací čáry mezi kontaktními plochami (kovovými body).

Vzdálenost mezi řádky řezu se může lišit v závislosti na modelu LED pásku. Mezi vzorky, které máme k dispozici, najdete:

 • Rozteč řezu je 100 mm u pásů LED s 30 LED diodami na metr
 • Rozteč střihu je 50 mm pro pásky LED s 60 LED na metr
 • LED pásky se 120 LED diodami na metr mají rozteč 25 mm
 • Rozteč je 15 mm pro LED pásek s 240 LED diodami na metr

Po nalezení řezů linie sečení vyznačených na pásku LED jednoduše stříhejte nůžkami rovně podél jedné z nich, jak je znázorněno zde

Je důležité si uvědomit, že LED pásky by se měly stříhat pouze na určených místech. Řezání pásku na nesprávném místě způsobí, že některé LED diody v oblasti řezu nebudou fungovat. Na tomto příkladu je vidět, že pásek byl špatně nastříhán: dvě diody LED nesvítí

Zatímco zde vidíte, že správně zkrácený pásek je plně funkční.

V tomto příkladu jsme použili jednobarevný LED pásek s teplým bílým světlem (2600-3000 Kelvinů). Při řezání vícebarevných RGB LED pásků je třeba dodržovat stejná pravidla.

ČTĚTE, zda lze polykarbonát řezat laserem

Takže ve skutečnosti není nic těžkého odříznout kus vodiče. Výrobce zpravidla označuje místo řezu každé 3 LED (v krocích po 5-10 cm), což je dobře vidět na obrázku níže:

Jak otočit LED pásek Yeelight o 90 stupňů? Uspořádání pásu uvnitř.

Stačí vzít ostré nůžky a vést je podél vyznačené čáry. Buďte opatrní a stříhejte striktně podél linie, abyste nepoškodili LED pásek.

LED pásek. Základní informace.

Vezměte prosím na vědomí, že LED pásek byste měli stříhat pouze ve vypnutém stavu! Práce pod napětím, jak je ukázáno na videu níže, se nedoporučuje, t.к. Pokud náhodou způsobíte zkrat, může dojít ke spálení pásku i napájecího zdroje!

Rádi bychom vám také poskytli fotografii, která ukazuje, jak může vypadat místo řezu LED pásku od různých výrobců (např. Jazzway nebo Apeyron):

Je třeba také poznamenat, že někdy výrobci neoznačují čáru, na které se má stříhat, nůžky na ikony. V tomto případě je nutné stříhat materiál umístěním nůžek mezi dva páry sousedních spojovacích bodů, jak je znázorněno na prvním obrázku v článku.

To je vše, co jsem vám chtěl říct o tom, jak řezat LED pásek na 220 voltů a 12 V. Doufáme, že nyní víte, jak dlouho můžete řezat a jak to udělat správně, aby nedošlo k poškození napájení!

LED pásky se prodávají jako jednodílné role o délce mnoha metrů nebo jako segmenty o délce násobků jednoho metru. Ale co když je dostupný oddíl delší, než potřebujete?? Vyvstává otázka, zda můžete LED pásek vyříznout? A pokud ano, jak správně provést řez?

LED pásky se skládají z mnoha malých jednotek, z nichž každá obsahuje 3 až 10 LED diod a několik rezistorů omezujících proud. Lze je snadno rozlišit. světelné diody (LED) jsou bílé nebo průhledné, rezistory jsou černé. U většiny výrobků je mezi bloky vyznačena značka, která ukazuje, jak můžete LED pásek rozříznout. Značení se zpravidla provádí na přední straně v podobě přerušované čáry a označení nůžek.

Některé typy pásků LED jsou potaženy matným silikonem a nemají na přední straně značku pro řezání. Obvykle je v tomto případě rozložení kolejí a dílů vytištěno na zadní straně.

V ostatních případech, pokud existuje značení, je značení lokalizováno a řez je proveden co nejpřesněji. Stojí za zmínku, že je třeba řezat nejen měkký materiál, ale také měděné dráhy. Proto se doporučuje stříhat LED pásky ostrými nůžkami nebo řezačkou na krabice.

Je nutné pracovat pečlivě, pevně upevnit výrobek.

Standardní LED pásky jsou napájeny napětím 12 nebo 24 V prostřednictvím speciálních napájecích zdrojů, ale existují i pásky, které lze napájet přímo napětím 220 V. Navzdory napájecímu napětí je třeba mít na paměti, že je přísně zakázáno provádět řez LED pásku při zapnutí.

Jak víte, pásek LED je soubor diod LED a rezistorů namontovaných na pružném substrátu s měděnými vodiči. Není žádným tajemstvím, že se skládá z jednotlivých segmentů, z nichž každý lze použít jako nezávislý zdroj světla (obr.1). Je tedy přirozené, že je třeba rozřezat jeden kus pásku LED na menší kousky pro pozdější montáž.

Na obou stranách jednoho segmentu pásu jsou měděné podložky. Monochromatické LED pásky mají dva piny na každé straně segmentu, zatímco RGB pásky mají čtyři piny. Uprostřed těchto kontaktních plošek na spojnici dvou sousedních segmentů po celé šířce pásku je tenký černý proužek (na některých typech LED pásků je navíc symbol „nůžek“). to je místo pro stříhání (obr. 1).2).

Při stříhání pásky však buďte opatrní. Před řezáním nezapomeňte (!) několikrát změřte délku řezaného pásu. Nezapomeňte, že délka řezaného pásu je omezena styčnými plochami prvního a posledního segmentu. Jinými slovy, délka řezu pásu bude násobkem délky jednoho segmentu. Po určení délky řezaného kusu je třeba na styčné plochy pásky umístit značku. Vhodné je použít tenký černý fix (obr.3). Teprve poté by se měla páska přímo přestřihnout.

Kde řezat pásek LED

Na internetu jsme našli toto video, abyste se mohli podívat, jak se to dělá správně. Vezměte prosím na vědomí, že je třeba řezat pouze každé tři diody. Pokud například přerušíte jeden pásek, všechny ostatní v řetězci najednou zhasnou. Pouze některé proužky lze proříznout po jednom, záleží na úpravě, proto tomu věnujte pozornost.

Vezměte prosím na vědomí! Lištu byste měli stříhat pouze ve vypnutém stavu, jinak hrozí, že v domě dojde ke zkratu, a to se nevyplatí, proto buďte opatrní.

Můžete se také podívat na toto video, které ukazuje jiný model LED pásku. Všechny tipy jsou rozumné, takže jim neváhejte důvěřovat.

Rozhodli jsme se vám ukázat, jak může vypadat místo řezu LED pásků v závislosti na výrobci:

Blok: 3/4 | Počet znaků: 834

Aplikace

LED pásky na 220 V se hojně využívají v obchodě, kde slouží jako osvětlení a nasvícení billboardů, bannerů, nápisů a dalších reklamních prvků a přitahují pozornost.

Oblibu si získaly následující faktory:

Zlevnění ceny přineslo nejen výhody, ale i nevýhody. Nedoporučuje se používat tyto pásky v místech, kde se neustále zdržují lidé. Napětí za usměrňovačem je pulzní, s frekvencí 100 Hz. Světlo vyzařované na této frekvenci bliká. Lidské oko to nevidí, ale nervový systém a mozek jsou takovým světlem negativně ovlivněny. Doporučujeme přečíst si zajímavý článek o škodlivosti LED světel, který rozšíří obzory.

Nepoužívejte LED pásek na 220 V v obývacím pokoji, doma a v místech s trvalou přítomností lidí.

Mnoho lidí ví, že problém se řeší přidáním vyhlazovacího filtru (kondenzátoru) do obvodu. To má však řadu nevýhod:

Všechny tyto nevýhody mění LED pásek na 220 V na nepoužitelné zařízení, takže je navržen tak, aby fungoval přes usměrňovač a doporučuje se pro použití v oblastech bez stálé přítomnosti lidí, jako je fasáda domu.

Osvětlení fasády s LED páskem

Co dělat, když na kontrolce LED není žádná čára?

Stává se také, že výrobci neuvádějí, kde se má pásek správně řezat. V tomto případě se podívejte na výše uvedenou fotografii. Nůžky umístěte mezi dvojice diod přesně doprostřed. pak byste neměli mít žádné problémy.

koupit si generátor bez paliva nebo se otočit na hlavu.

Blok: 4/4 | Počet znaků: 290

Jak řezat

Je možné LED pásek vyříznout na libovolném místě??

LED osvětlení RGB. vlastnosti, typy a charakteristiky

Specialista na opravy, údržbu a servis elektrické a průmyslové elektroniky.

Nemůžete, existují určitá pravidla, podle kterých je střih. To je způsobeno konstrukcí tohoto zařízení.

Zařízení LED pásek

LED pásek je deska s plošnými spoji ve formě ohebného pásku. Jsou zde dva nebo čtyři vodivé proužky (RGBW proužky jich mají pět) s LED diodami mezi nimi. U 12voltových zařízení jsou tyto diody sestaveny do skupin po třech diodách a proudově omezujícím rezistoru.

Počet diod závisí na napájecím napětí, a pokud je napájecí napětí vyšší. 24, 110 nebo 220 V, pak je diod více.

V místech, kde lze roli rozříznout, jsou na vodivých pásech kontaktní plošky pro připojení vodičů. Také je zde vyznačeno místo řezu. přerušovaná čára pro střihač nebo nůžky.

Jak řezat běžný 12V LED pásek

Oblast řezání pásku Na 12V LED pásku jsou diody uspořádány ve skupinách po třech. Mezi jednotlivými skupinami se nachází bod řezu označený příslušnou ikonou.

Zde ji můžete rozdělit na kousky. Pokud budete řezat náhodně, LED diody nejblíže místu řezu se nerozsvítí a na vodivé vrstvě není místo pro připojení. V takovém případě je nutné pásek zkrátit a poškozené místo odříznout.

Jak správně řezat barevné (RGB) LED pásky

Struktura pásku RGB je podobná jako u běžného pásku. Hlavní rozdíl je v tom, že má čtyři vodivé proužky. Jsou označeny symboly „R“, „G“, „B“ a „-„. Tím se liší od běžného pásku, na kterém jsou kontaktní plošky označeny „“ a „-„.

Lze jej řezat stejným způsobem jako normální jednobarevný. v místě řezu je označen příslušnou ikonou.

Kromě jednotek RGB jsou k dispozici jednotky RGBW s pěti proudovými pásky a LED diodami ve čtyřech barvách. červené, zelené, modré a bílé. Stříhají se stejně jako normální jednobarevné.

S hydroizolací

Pokud je LED pásek na horní nebo obou stranách opatřen vodotěsnou vrstvou silikonu, lze jej řezat jako běžný pásek. Konstrukce s LED diodami se nijak neliší od běžných pásků.

Úkolem je řezat přesně uprostřed kontaktní plochy, aniž by se silikon zahltil. Proto je lepší to nedělat nůžkami, ale ostrým nožem:

Po nařezání kusu na správnou délku zastřihněte konce pro pájení nebo připojení konektoru. To lze provést nožem. Pro pájení stačí odstranit pouze vrchní vrstvu silikonu. Pro připojení pomocí konektoru je nutné odstranit spodní vrstvu silikonu.

Specialista na opravy, údržbu elektrické a průmyslové elektroniky.

Opatrně! Pásek se snadno poškodí, proto je třeba při odstraňování hydroizolace dbát zvýšené opatrnosti

Řezání LED pásků pro opravy

Během provozu může dojít k selhání jedné z diod. To způsobí, že celá skupina zhasne. tři ve 12voltovém nebo větším spotřebiči, spotřebiče, které se připojují na jiné napětí. Pro opravu vyřízněte poškozené místo a nahraďte ho použitelným místem. Tento pás je řezán v místech řezu vedle LED diod, které nefungují.

Pokud není žádné označení

Pokud není vyznačen, řez se provede mezi sousedními podložkami nebo uprostřed podložky táhnoucí se podél vodivé vrstvy.

Tato podložka vypadá jako prodloužení proužku na okraji proužku a měla by být na všech proužcích, které jsou na zařízení.

Ty jsou umístěny vedle sebe napříč páskem LED.

Jak se řežou LED pásky

Nyní o tom, jak správně řezat LED pásky různých napětí a typů.

12 V

Na 12 V LED pásku jsou vyznačeny čáry řezu mezi každou skupinou 3 žárovek.

Zde je jasně vidět, kde je třeba vystřihnout každé 3 LED diody.

Tato páska má tenkou vrstvu, která umožňuje použití běžného kancelářského nože nebo nůžek. Hlavní je přesnost práce. Páska se stříhá přísně podél tečkovaných čar, jinak část diod selže a takové světelné zařízení zůstane jen na vyhození.

Způsoby připojení dvou segmentů pásku LED

Připojit 2 segmenty světla lze 3 způsoby: pásky bez drátů. pájka, s dráty a konektory.

Pájení páječkou na páskách bez vodičů

Pro pájení pásků bez drátů se jejich konce odříznou až do úrovně kontaktů, kterými prochází proud. Za tímto účelem se 1 kus výrobku zbaví lepicího podkladu a kontakty se odkryjí. Poté se namažou tavidlem a nanese se vrstva cínu, dokud se neobjeví stříbřitý film. Překrývejte pásy na sebe podle polarity. Pomocí páječky se cín zahřívá po dobu 5 sekund, aby se zajistilo pevné usazení kontaktů.

Lepení pomocí vodičů

K připájení 2 segmentů pomocí vodičů je zapotřebí konektor pro rotační propojení segmentů. Před spojením dílů se připraví podsvícení:

 • Odstraňte bariéru proti vlhkosti na konci výrobku.
 • Otřete kontaktní plošky tvrdou gumou nebo párátkem. To pomůže odstranit zbytky oxidů. Lze použít špičku zápalky, která je měkká a nepoškodí kontakty, ale je vhodná k odstranění oxidace.
 • Když je výrobek připraven, vloží se kontaktní kolíky pod pružinové kontakty. Červený vodič je plus, černý je mínus.

Pájení na špatném místě řezu

Pokud nebude řez proveden správně, nebude možné spojit pásku s konektorem. Výrobek nevyhazujte. к. Lze jej znovu sestavit pájením:

 • Za tímto účelem jsou stopy světla LED pečlivě odizolovány. Jakmile jsou viditelné vnitřní kontaktní stopy, sejměte druhý díl.
 • Pak pomocí páječky naneste pájku na kontaktní dráhy 2 pásků.
 • Nejjednodušší způsob pájení 2 pásků je použít malé kousky drátu. Složitější metodou je pájení pásků na tupo.
 • Zkontrolujte kvalitu pájení zatažením za vodiče nebo jejich kroucením. Pokud pájený spoj není deformovaný, znamená to, že práce byla provedena správně.
 • Kontaktní plošky jsou omotány elektrickou páskou nebo izolovány smršťovací fólií.

Oprava LED pásků

Chcete-li zjistit, proč světlo LED nefunguje, a opravit jej, můžete použít následující nástroje a materiály:

Metody diagnostiky a oprav elektrických obvodů se řídí následujícími pravidly: kontrola napětí a spojitosti všech částí svítidla. Oprava výrobku:

 • Světlo LED bliká s konstantním matným svitem, někdy se úplně vypne. Kontrola funkčnosti napájení LED pásku připojením zkušební lampy nebo multimetru. K blikání dochází při napěťových špičkách, špatných kontaktech v liště a napájecím zdroji. Pokud má podsvícení 1 vadnou diodu LED, blikání se objeví na jednom místě. LED dioda je nahrazena novou. Pokud je výrobek instalován v pravém úhlu, ohyb postupně selhává. Poškozená oblast je částečně nebo zcela nahrazena.
 • Pokud se pásek nerozsvítí úplně nebo zhasne, pásek se v některých oblastech přehřál nebo nebyl správně nainstalován. Pro odstranění problému se odstraní špatný segment podsvícení a namontují se konektory nebo spojky.
 • Pokud se nerozsvítí žádná kontrolka, je třeba zkontrolovat přítomnost vstupního napětí v napájecím zdroji. Za tímto účelem zkontrolujte fázi v zásuvce šroubovákem nebo napájení na vstupních svorkách. Multimetr nastavený na režim měření střídavého proudu. Pro kontrolu výstupního napětí na svorkách svítidla a výstupních svorkách napájecího zdroje použijte kousek lepicí pásky. Zkontrolujte napětí na zhasnutém úseku. Pokud je na podsvícení přivedeno napětí, ale žárovky se nerozsvítí, je porušena spojitost vodičů.

Problém s napájením může spočívat v přepálené pojistce, poruše diodového můstku, přerušené stopě.

Shrnuto a podtrženo

Jak vidíte, s určitou znalostní základnou není řezání LED pásku obtížné. Pro osvětlení v domácnosti je vhodné používat LED světla s napětím 12 V. Snadno se instalují a jsou bezpečnější než vysokonapěťové pásky.

Pokud chcete pásek LED prodloužit nebo zkrátit, musíte jej rozřezat na bloky, které mohou sloužit jako jednotlivé zdroje světla.

Problémy mohou nastat, pokud není pásek označen přerušovanými čarami a nůžkami. Pokud ne, a na zadní straně, je třeba se řídit šířkou pásu, který se nachází na okrajích pásu.

Silikon se lépe řeže nožem, deska se lépe řeže ostrými nůžkami.

Domácí řemeslníci instalují LED pásky různými způsoby. Pokud máte zkušenosti s dělením LED pásků, podělte se o ně v komentářích.

LED diodyJak vybrat správnou LED svítilnu podle typu a účelu použití

LED diodyJak získat bílé světlo LED

Blok: 7/7 | Počet znaků: 833

Počet bloků: 13 | Celkový počet znaků: 15583Počet použitých dárců: 3Informace o každém dárci: