Jak nasadit řezný kotouč na úhlovou brusku

Diamantové řezné kotouče brousí kámen jako očarovaný.

Pokračujme s nástroji a příslušenstvím a dnes vám ukážu, k čemu potřebujete diamantový řezný kotouč, jaké druhy jsou k dispozici, a projdeme si ceny a značky, abyste věděli, jaké kotouče koupit. Doufám, že každý z vás má úhlovou brusku, která je nepostradatelným nástrojem pro většinu prací, kde je třeba něco řezat nebo brousit. V tomto článku se podíváme na kotouče pro úhlové brusky, protože kámen doma lze řezat pouze úhlovou bruskou.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že diamantový kotouč dokáže řezat všechno a že si poradí. Tento názor je zásadně nesprávný, především je takový kotouč určen k řezání kamenných cihel (silikátových a červených), betonu, mramoru, žuly, břidlice, dlažby, obkladů a porcelánových dlaždic. Samozřejmě existují drahé profesionální kruhy na železobeton, které beton s armaturami uvnitř řežou jako olejem, ale jsou velmi drahé, v dalších článcích vám o nich povím.

Takže běžný diamantový řezný kotouč pro úhlovou brusku pouze na kámen. O rozměrech vás nemusím informovat. jistě víte, že existují řezné kotouče o průměru 115 mm, 125 mm, 150, 180, 200 a 230 mm. Průměrná velikost je také vzácná, nejčastěji mají lidé malou úhlovou brusku 115-125 mm a velkou úhlovou brusku 230 mm. Jaké jsou tedy druhy diamantových řezných kotoučů. podívejme se na to, protože mnoho lidí si chce koupit diamantový kotouč a ani neví, co potřebují a co mohou řezat. )Pro každodenní použití v domácnosti je nejvhodnější segmentový diamantový kotouč (pro řezání za sucha).). Jak to vypadá, můžete vidět na fotografii níže.

Diamantový segmentový kotouč pro řezání za sucha

Kotouč má po obvodu tvar segmentů, které jsou nezbytné pro chlazení kotouče. Pamatujte si jednou provždy, že diamantový kotouč je třeba chladit. jen tak vydrží dlouho. Mnoho lidí si koupí kotouč pro suché řezání a řezají souvislou čáru v betonu 10 minut bez přestávky. to je zásadní porušení pravidel provozu diamantového kotouče. Pokud by řezali nepřetržitě alespoň 3 minuty, diamanty se okamžitě stanou bezcennými. Snažte se tedy nepřetržitě řezat déle než 2 minuty, nebo ještě lépe ne déle než 1 minutu. Po 30 sekundách řezání vyjměte kotouč z řezné hrany, počkejte, až se zastaví, a pak řežte znovu.

Jakékoli cihly (bílé, červené, šamotové), břidlice, dlažba, asfalt, mramor, žula se dají řezat suchým řezacím kotoučem (musím hned upozornit, že přírodní kámen by se měl řezat speciálními kotouči, ale volitelně lze řezat takovými kotouči, pokud nejsou neustále). Segmentovým diamantovým kotoučem lze řezat i dlaždice, ačkoli existují speciální plné diamantové kotouče pro řezání za mokra, pokud máte určitou zručnost. Segmentový kotouč není pro řezání dlaždic příliš vhodný, protože se díky svým segmentům po dlaždicích převaluje. Dlaždice vyžadují pevný kotouč.

Druhým nejoblíbenějším kotoučem je kombinovaný kotouč Turbo, který vidíte na fotografii níže, je pevný, ale chlazení je řešeno vlnovitou konstrukcí. Lze s ním řezat jakýkoli kámen, je univerzálnější, ale stojí více než segmentový. Tento kotouč dokáže řezat dlaždice bez třísek, a to i za sucha. Ideální také pro řezání cihel a všech druhů kamene.

Protože uvažujeme o diamantových řezných kotoučích pro domácí použití, nebudu vám vyprávět o drahých, super mega kvalitních profesionálních kotoučích, rozebereme si levné kotouče pro domácí použití. Vždyť mnoho lidí si ho koupí jen jednou a pak leží nečinně na poličce v garáži. Proč platit velké peníze, když stačí párkrát stříhat? Budeme tedy šetřit peníze.

Z nejprodávanějších a nejoblíbenějších brusných kotoučů bych vyzdvihl Zubr, na který jsme obecně přešli, protože je plně v kategorii cena-kvalita, středně drahý a kvalita je velmi dobrá. Také dobré kruhy firma Sparta a Matrix známé značky pro domácnost, levné pro domácnost je nejlepší.

nasadit, řezný, kotouč, úhlovou, brusku

Lidé se mě často ptají, zda je možné řezat železo diamantovým kotoučem?

Na to mohu odpovědět, že jsem řezal sám, ale pouze tehdy, když diamantový kotouč nebyl můj, ale mého zaměstnavatele)) Kdybych si kotouč koupil pro sebe, neřezal bych železo, protože diamantové řezné kotouče se zanášejí železným prachem mnohem rychleji než kamenným prachem. V návodu k některým modelům je černé na bílém napsáno, že se nesmí řezat kov! Samozřejmě, pokud nastane situace, že je třeba řezat kování, a řezací kotouč na kov není po ruce, pak můžete provést několik řezů diamantovým kotoučem, ale ne více než to.

Vyplatí se však kupovat diamantový řezný kotouč, když si můžete koupit obyčejný kotouč na kámen??

To lze také řešit. Odpovědět na. Záleží na tom, co plánujete řezat a jak moc. Kotouče-suché frézy na kámen (louky zelené), cena 35 kopějek, ale jsou prostě skvělé na řezání vápenopískové cihly (bílé) a mramoru. Přímo jako do másla. Proto se podle mého názoru nevyplatí kupovat diamantový kotouč na řezání bílých cihel. Na druhou stranu, pokud máte v plánu řezat hodně, pak je jednoznačně lepší koupit diamant šetří, protože je prostě nerozbitný, a jednoduchý suchý řezák odírá (pokud nevíte)). Pokud máte vidět červenou cihlu, je to velmi těžké, jednoduché kruhy na kameni okamžitě hoří, stejně jako beton, takže existuje pouze jedna možnost. koupit diamantový kotouč, nejlépe segmentovaný.

Suchý řez (segmentový) Zubr 115 mm 130 125 mm 170 230 mm 550

115 mm 170 125 mm 200 230 mm 650

Pokud budete s diamantovým řezným kotoučem zacházet opatrně, vydrží vám velmi dlouho, zejména při domácím použití.

Tento článek vysvětluje, jak řezat dřevo úhlovou bruskou

Úhlová bruska, která byla primárně navržena pro použití v kovu, se používá mnoha různými způsoby na mnoho různých materiálů. dřevo není výjimkou. Úhlovou brusku je přípustné používat k opracování dřeva, ale je třeba být velmi opatrný a uvědomit si vysoké riziko. Při řezání dřeva úhlovou bruskou nebude povrch hladký jako například při použití kotoučové pily, ale tyto chyby lze snadno napravit, povrch můžete zbrousit.

Při řezání dřeva úhlovou bruskou je třeba dbát zvýšené opatrnosti a používat vhodný kotouč určený speciálně pro řezání dřeva, který však není na trhu běžně dostupný. Speciální pilový kotouč na dřevo má zuby, které zvětšují prořez. Při práci ve dřevě by tloušťka dřeva neměla přesáhnout 4 cm.

Nepracujte s kotoučovými pilami, protože otáčky za minutu se výrazně liší. Nepoužívejte kotouče s velkými zuby, protože je vysoká pravděpodobnost, že se zuby zachytí o materiál a kotouč se zasekne. Riziko, že vám nástroj vyskočí z rukou, je v této situaci okamžitě vyšší. Pokud je to možné, nastavte nižší otáčky.

Často je kladena otázka: Může úhlová bruska řezat dřevo kovovým kotoučem?? Jistě, ale nedoporučuje se. Dřevo by jednoduše začalo kouřit a bylo by nepříjemně cítit. Je lepší použít kotoučovou pilu, která je pro tento úkol speciálně navržena.

Překližka řezaná úhlovou bruskou

K řezání překližky úhlové brusky často používají kotouče na dřevo. Vzhledem k velkému množství prachu je nutné pracovat v dobře větraných místnostech, aby nedocházelo k vdechování zápachu z hoření. Je lepší řezat s předem vyznačenou čarou a dávat pozor, aby nedošlo k zaseknutí pilového kotouče na konci řezání.

Řezání OSB desek úhlovou bruskou je se správným kotoučem bezpečnější a lepší. Ideálním kotoučem by byl tzv. třízubý pilový kotouč na dřevo, který je určen pro práci při vysokých otáčkách. Výhodou je, pokud je úhlová bruska vybavena regulátorem otáček.

Odřezávání dřeva úhlovou bruskou

Nejdůležitější je dodržovat bezpečnostní předpisy a používat řádně označený kotouč na dřevo, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Při řezání palivového dřeva úhlovou bruskou je třeba držet úhlovou brusku v kotoučové pile, aby vám neodskakovala pod nohama, abyste mohli bezpečně řezat. Taková práce je velmi nejistá, takže pokud existuje alternativa, kterou lze nahradit, a to skládačkou, stejným ručním nástrojem nebo kotoučovou pilou, je lepší je použít.

Řetězový kotouč do úhlové brusky

Ořezávání stromů úhlovou bruskou vyžaduje také zvláštní péči a je třeba mít na paměti, že malé větve lze pro estetické účely odřezat vhodným kotoučem, ale silnější množství práce by se rozhodně nemělo provádět na dřevě, zejména na váze.

Může diamantový kotouč řezat dřevo??

Diamantové kotouče se nejčastěji používají na opracování žuly, dlaždic a keramiky. Dřevo se nejlépe řeže zubatými kotouči. Při řezání dřeva diamantovým kotoučem se z materiálu kouří a nástroj se rychle zahřívá, což vyžaduje čas na vychladnutí. Proto je nejlepší používat kotouče, které jsou specifické pro daný materiál.

Navštivte náš katalog a prohlédněte si kompletní sortiment úhlových brusek a najděte optimální brusku pro vaše použití.

Kontaktujte nás

Společnost VEGA, výhradní zástupce TM VEGA Professional na Ukrajině, hledá partnery a vyzývá ke spolupráci.

Pokud je k dispozici? Zeptejte se našich odborníků zde v chatu na webu nebo zavolejte na telefonní čísla uvedená v kontaktech. V našem obchodě se můžete vždy spolehnout na odborné poradenství našich specialistů a atraktivní ceny.

Objednejte si zpětný hovor a my vás budeme kontaktovat. Vyberte si vysokou kvalitu a spolehlivost s VEGA Professional!

Přihlaste se k odběru našeho kanálu YouTube a sociálních sítí Instagram a buďte první, kdo se dozví o nových videích a inovacích ve světě elektrického nářadí.

Předplatitelé našich sociálních sítí mají zaručené vstupy do všech loterií o ceny od společnosti VEGA Professional.

Kotouče pro úhlové brusky: druhy, velikosti, použití. Jak vybrat správné úhlové brusné kotouče?

Současný majitel pro domácí a pracovní potřeby musí být úhlovou bruskou. Ne vždy je však možné dosáhnout požadovaných výsledků bez vhodných kotoučů. Proto je jejich výběru věnována zvláštní pozornost.

Co je úhlová bruska a k čemu slouží??

Původně byl nástroj vhodný pouze pro řezání vnitřních rohů velkých a těžko přístupných obrobků. Odtud pochází název úhlová bruska nebo úhlová bruska. Od té doby se však oblast použití rozšířila a dnes se hlavním účelem úhlové brusky stalo řezání kovů a kamene.

Velikost disků

Existují nejen různé úhlové brusky, ale také jejich kotouče. První věc, která vás zaujme, je rozdíl v průměru. Podle tohoto parametru existují disky:

Nejběžnější jsou však průměry 125 a 230 mm.

Nejmenší velikost disku, kterou lze namontovat. Nejsou často kupovány. Pokud je však třeba provést konkrétní úkoly, jsou někdy nezbytné.

Průměr je optimální pro příležitostné kutilské práce. Jedná se o malý a velmi šikovný nástroj pro práci jednou rukou.

Ačkoli tato velikost kol není tak oblíbená jako jiné velikosti, někdy je to správná volba. Pokud například potřebujete provádět souvislé práce kolem domu, jako jsou renovační práce, pak průměr 125 mm rozhodně nestačí. Nástroje jsou považovány za poloprofesionální.

Tento kotouč je správnou volbou, pokud musíte neustále pracovat se silnějšími materiály. Nástavec se vyznačuje vysokou produktivitou, a proto je volen pro profesionální účely.

Typy disků podle funkce

S úhlovou bruskou lze provádět různé druhy prací. K tomuto účelu si můžete zakoupit speciální disky. Vybrané typy zahrnují:

pro broušení v různých stupních (lze provádět hrubé broušení i zrcadlové leštění);

K odstraňování rzi a nátěrů.

Typy řezných kotoučů

Nejoblíbenější jsou kotouče určené k řezání. Řezat lze jakýkoli tvrdý materiál, například kov, beton nebo kámen. V některých případech je tento nástroj nenahraditelný.

Dřevěné kotouče jsou považovány za rizikové. Proto je v některých případech lepší hledat nástroj vhodnější pro danou aplikaci. Průměry 115 mm a 125 mm jsou pro tuto aplikaci přijatelné.

Brusné kotouče

Brusné kotouče se většinou používají k řezání kovů a kamene. Bývaly křehké, a proto jejich používání bylo nebezpečné. Dnes jsou však tyto disky vícevrstvé, takže jejich používání je neškodné. Abrazivo se nachází mezi vrstvami. Seškrabuje tenké vrstvy obráběného materiálu. Tímto způsobem je řezná linie vyleštěna.

Diamantové kotouče

Rozdíl mezi těmito typy spočívá v použití diamantové drtě na vnějším poloměru. Aby se zabránilo deformaci při zahřívání, jsou zde také speciální dilatační drážky, které usnadňují řezání.

Typy brusných kotoučů

Brusné kotouče jsou k dispozici ve verzi s plátky a s abrazivem. Obě jsou stejně účinné. Brusivo však odstraňuje také nerovnosti povrchu materiálu, jako jsou svařovací kuličky, kovové otřepy a další. Kotouče s okvětními lístky fungují jemněji. Tvrdé části lze také odstranit, ale reliéfní povrch bude zpravidla lépe dokončen.

Existují i další typy bitů. V poslední době jsou velmi oblíbené podložky se suchým zipem. Pořizují se, když potřebujete často brousit kovy.

Dalším zajímavým příslušenstvím jsou nasazené kartáče, které se úspěšně používají k broušení a odstraňování otřepů z různých povrchů. Často je dobrou alternativou brusného kotouče.

Jak správně namontovat disk?

Při práci s úhlovou bruskou je nutné dodržovat všechny bezpečnostní požadavky. Patří mezi ně.

Jak si vybrat?

použitý klíč musí být schopen rychle a spolehlivě upnout ostří, proto musí být nástroj vyroben ze silné oceli, aby byla zajištěna jeho dobrá odolnost.

 • funkce pozvolného rozběhu (zabraňuje trhavému startování);
 • možnost zablokování kartáčů v případě přepětí;
 • možnost automatického vyvažování vřetena (které snižuje házení během používání);
 • Možnost udržet stisknuté tlačítko start, což je velmi užitečná funkce při dlouhodobé práci.

Někteří řemeslníci dávají přednost použití univerzálního klíče pro úhlovou brusku. Tímto zařízením lze utahovat a povolovat závitové příruby nejen na úhlových bruskách, ale také na podlahových pilách a dokonce i na kotoučových pilách.

Hlavní část klíče je vyrobena z nástrojové oceli. je velmi dobré, když je rukojeť potažena plastem. Univerzální zařízení má pohyblivou pracovní část, rozměry lze nastavit velmi plynule. Jejich rozsah se může značně lišit.

 • Soudě podle ohlasů zákazníků jsou naše pokusy najít takový nástroj ve značkových maloobchodních řetězcích a velkých prodejnách elektra obvykle neúspěšné. Klíč pro úhlovou brusku je vhodné hledat ve stavebninách a železářstvích.
 • Při výběru mějte na paměti, že nástroje jedné značky brusky nemusí fungovat s bruskami jiných výrobců. Abyste minimalizovali riziko, je dobré vzít si ořech jako vzorek s sebou. Takový mechanismus si můžete vyrobit také sami na základě otevřeného klíče: v tomto případě vyvrtáte polotovar a navaříte kalené prsty.
 • Na kvalitní nastavitelné rukojeti klíče je špatně uvedena jakost oceli. Pokud tak výrobce neučiní, nelze mu věřit.
 • Je nežádoucí kupovat mechanismus, který má byť jen nepatrnou vůli.
 • Průměr matic (v milimetrech), které lze vyšroubovat továrním klíčem, je uveden za písmeny „KP“.
 • Před koupí si musíte zkontrolovat, zda nevyklouzne.

Nenakupujte u pochybných společností, které nabízejí příliš nízkou cenu.

Jak vyrobit univerzální klíč pro úhlovou brusku se dozvíte v následujícím videu.

Poměrně častý problém u těch, kteří používají úhlovou brusku, je rozbitý řezný kotouč a upínací matice je trvale zaseknutá. A nejlepší je, že někdy je prakticky nemožné matici vyšroubovat speciálním klíčem z úhlové brusky, plynovým klíčem nebo čímkoli jiným. A pokud ano, vyžaduje to obrovské úsilí a čas. Ukážu vám jednoduchý způsob, jak ušetřit čas a námahu při odšroubování matice úhlové brusky bez jakýchkoli potíží.

Jak vybrat správný kotouč pro úhlovou brusku

úhlová bruska je pravděpodobně nejoblíbenějším nástrojem v domácích dílnách. Jeho možnosti jsou obrovské a pro maximální využití přístroje je důležité vědět, jaké disky jsou v něm nainstalovány, k čemu jsou určeny a jak s ním pracovat.

nasadit, řezný, kotouč, úhlovou, brusku

Chcete-li si koupit kvalitní kotouč do úhlové brusky, musíte znát pět aspektů, podle kterých budete kotouč vybírat: • průměr samotného kotouče a jeho uložení; • tloušťka disku; • otáčky kotouče a úhlové brusky, na kterou má být kotouč namontován; • typ broušeného materiálu • výrobce disku.

Podrobnější informace o výběru průměru naleznete níže; nyní se krátce podívejme na další čtyři kritéria.

tloušťka disku. Čím větší je tloušťka vybraného kotouče, tím větší je jeho průměr. To proto, aby nástroj mohl bezpečně pracovat s tlustými, pevnými materiály. RPM. Při nákupu kola věnujte pozornost jeho označení. Uvádí maximální počet otáček, při kterých může pracovat. Tento údaj se musí shodovat s otáčkami, které úhlová bruska vymačká. Pokud čísla neodpovídají, může dojít nejen k poškození stroje, ale může to být nebezpečné i pro řemeslníka. Typ materiálu. Bez pohledu na řezný kotouč se vám nepodaří nakoupit a vše s ním rovnou uříznout. Každý kotouč je vyroben pro určitý typ materiálu. Pokud plánujete pracovat s kovem, kupte si odpovídající kotouč pro kovové aplikace. V extrémním případě je možné zakoupit univerzální kotouč a skutečně s ním řezat beton i dřevo, ale připravte se na to, že za takový zázračný nástroj zaplatíte nemalou částku. Firma. Na trhu jsou ve své nice jak známí výrobci, tak i známé společnosti. Ručit za kvalitu každého disku je obtížné, ale přesto doporučujeme koupit disk renomované společnosti, než šetřit použitím nástrojů pochybné výroby. Nezapomeňte, že taková úspora může být škodlivá pro úhlovou brusku i pro vaše zdraví.

Jak nasadit řezný kotouč na úhlovou brusku? Užitečné informace o řezných kotoučích

Řezný (brusný, brusný, škrabací) kotouč. spotřební materiál používaný k řezání nebo leštění různých materiálů. Konstrukčně se jedná o kotouč s určitým průměrem a tloušťkou, jehož základem jsou brusné částice a různé typy pojiv (vulkanit, keramika nebo bakelit).

Další parametry

Velikost zrna hraje důležitou roli u brusných kotoučů úhlových brusek. Čím vyšší je tato hodnota, tím jemnější jsou brusné částice, a tím jemnější je i mletí:

nasadit, řezný, kotouč, úhlovou, brusku

Zrnitost diamantových lešticích kotoučů na pružné základně: 50, 100, 200, 400, 600, 600, 800, 1000, 1500, 2000 a 3000 (nejmenší zrnitost). Velikost zrna je uvedena na zadní straně.

Diamantové řezné kotouče se vyrábějí ve čtyřech variantách:

 • Solid („Koruna“). Jsou vhodné pouze pro mokré řezání. Řezná hrana je kontinuální. Tento druh kotouče umožňuje rychlejší práci a čistý řez bez třísek.
 • Segmentované. Segmentové kotouče mají na řezné hraně rovnoměrně rozmístěné drážky a jsou vystředěné. Rozdělují disk na stejné části. segmenty. Segmentové kotouče se používají při řezání za sucha.
 • Kombinace („turbo“). Hrana ozubeného kotouče je tvořena šikmými drážkami. Tento typ kotouče je univerzální, vhodný pro suché i mokré řezání.
 • Kola segmentu Turbo. Jejich okraj je také vroubkovaný, ale rozdělený na segmenty, podobně jako segmentovaný kotouč. Vhodné pro řezání za sucha. Speciální tvar zvyšuje produktivitu.

Při řezání mnoha typů materiálů (beton, keramika atd.) úhlovou bruskou je nutné. п.) vytváří více prachu. Je třeba zabránit škodlivým účinkům na osoby provádějící práci a srážení prachových částic na okolní předměty. Proto se používá technika mokrého řezání. Při práci dbejte na to, aby byl řezný břit vlhký vodou, aby se méně prášilo.

Přírubové úhlové brusné kotouče jsou běžně dostupné. Příruba rychle a bezpečně upevňuje kolo, zvyšuje tuhost, snižuje vibrace, zvyšuje přesnost obrábění, rozšiřuje možnosti nástroje a umožňuje obrábění mrtvých úhlů a plochých úhlů.

jakým směrem by měly létat jiskry z úhlové brusky?

Také kontroverzní otázka, která se týká mnoha lidí. Ve skutečnosti neexistují žádná obecná pravidla a úhlovou bruskou můžete řezat směrem od sebe nebo k sobě. Jediné, co chci říct, je, že při řezání kovu úhlovou bruskou mimo sebe je velmi, velmi obtížné udržet nástroj v rukou, když se zasekne.

Proto řežu jen na sebe, aby mi pod nohama létaly jiskry. Na tom není nic špatného a nestane se to, kalhoty vám nehoří a nohy máte stále v jednom kuse. Nástroj mám ale plně pod kontrolou, držím ho levou rukou za boční rukojeť a pomalu ho tlačím dolů, jak jsem viděl. Kdykoli jsem připraven pravou rukou uvolnit spoušť a v případě nouze úhlovou brusku rychle odsunout.

Mimochodem, při práci s úhlovou bruskou mnoho začátečníků dělá jednu hrubou, podle mého názoru, chybu. Při řezání vyvíjejí na kotouč tak velký tlak, že motor úhlové brusky nezvládá zvýšené zatížení. V důsledku toho se vinutí kotvy spálí a úhlová bruska se musí vyřadit, protože je jednodušší koupit novou brusku než vyměnit motor.

Velikost kotoučů na úhlové brusce

Rozmanitost prací s úhlovými bruskami je dána především širokou škálou nástrojů, které se k nim dodávají. Pro každou velikost úhlové brusky vždy najdete odpovídající spotřební materiál.

Jedním z parametrů určujících možnosti úhlové brusky je maximální průměr kotouče, který lze na úhlovou brusku nasadit. To je rozhodující pro rychlost, výkon a točivý moment motoru. Volba velikosti kotouče úzce souvisí s typem práce, kterou má úhlová bruska provádět.