Jak nasadit kovový kartáč na úhlovou brusku

Základní charakteristiky kartáčů

Jádro kartáče je kruh s otvorem uprostřed (průměr 22,2 mm). Fyzicky se podobá řeznému kotouči. Stejným způsobem se na úhlovou brusku připevňuje i přípravek. Hlava se nasadí na vřeteno úhlové brusky a zajistí se pojistnou maticí.

Kartáče jsou k dispozici v různých průměrech (115 mm až 200 mm). Tvrdost štětin závisí na tloušťce drátu. Aby nedošlo k poškození vzhledu pracovní desky, zvolte nástroj podle těchto parametrů.

Bit s jemným drátem je vhodný pro obrobky nepravidelných tvarů nebo měkkých struktur. Silné štětiny jsou ideální pro čištění svárů nebo odstraňování otřepů.

Parkside Performance vs Einhell Aku úhlová bruska 20 V PWSAP 20-Li C3 Unboxing and test

Tuhost hlavy kartáče závisí také na typu materiálu použitého k výrobě kartáče a na tvaru štětin. Každý typ je vhodný pro konkrétní aplikaci.

Při výběru kartáčové hlavy je třeba vzít v úvahu zvláštní hlediska:

Pečlivě nasaďte kartáčové hlavy na úhlovou brusku

Instalace disku, který nahrazuje opotřebovaný, obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Postupujte takto.

 • Před zahájením práce se ujistěte, že je nářadí odpojeno od sítě 220 V.
 • Z povrchu řemenice, matice a části kotouče, která je pod maticí a na opačné straně, odstraňte veškeré nečistoty nebo zbytky kapaliny WD-40. Použijte benzín, parafín nebo ředidlo 46 a hadr.
 • Namontujte disk na místo vadného. Tovární značení by mělo být na straně matice.
 • Matici na přírubě utáhněte co nejpevněji. Nepracujte příliš silně, abyste nepoškodili držák.

nasadit, kovový, kartáč, úhlovou

Poté, co jste se ujistili, že jste vše provedli správně, odpojte bezpečnostní pojistku, připojte stroj na 220 V a zkontrolujte, zda správně funguje.

 • Vlnitá lepenka. Tento kartáč snižuje vibrace stroje a působí na povrch jemným tlakem. To je způsobeno tím, že kartáče jsou pružinové;
 • Twisted. Štětiny se kroutí a působí na rovině tuhým dojmem. Štětiny jsou velmi tuhé;
 • Hladký. Kartáč rychle ztrácí svůj tvar a časem přestává plnit svou funkci.

Všechny kartáče se liší průměrem hrotu.

Kartáče na kovové povrchy

Pokud potřebujete odstranit rez z kovového povrchu, můžete to provést ručně pomocí škrabek, špachtlí a ručního kartáče. Tato metoda je však časově velmi náročná. Doporučujeme vám postupovat chytře a využít veškerý výkon úhlové brusky (úhlové brusky). Nejprve však potřebujete speciální kousek. Škrabací kartáče pro úhlové brusky jsou levné, ale jsou vynikající pro rychlé a snadné odstranění rzi, zbytků barvy nebo jiných nečistot. Na rozdíl od brusných kotoučů se tyto kartáčové hlavy neucpávají materiálem a netupí se. Jaké kartáče jsou k dispozici a kde je nejlépe koupit? Více o tom níže.

Konstrukční detaily kovových kartáčů pro úhlové brusky

 • Charakteristickým rysem tohoto kovového kartáče pro úhlové brusky je středový otvor o průměru 22,2 mm, který umožňuje nasadit výrobek na úhlovou brusku jako běžný řezný kotouč a utáhnout jej maticí. Některé kartáče pro úhlové brusky jsou opatřeny maticí, která usnadňuje jejich nasazení na úhlovou brusku.
 • V závislosti na velikosti úhlové brusky a rozměrech předmětu, který chcete vyčistit, existují trysky o průměru 115 až 200 mm.
 • Kartáče s různou tloušťkou odpadků lze použít pro různé aplikace. Pro šetrné čištění se používají měkké kartáče s průměrem drátu do 0,3 mm, aby nedošlo k vážnému poškození povrchu. Tvrdý kartáč s průměrem drátu až 0,7 mm vhodný k čištění svárů.
 • Kartáčová hlava úhlové brusky může mít tvar kotouče nebo misky. Kotoučové kartáče jsou vhodné pro práci v těsných a těžko přístupných místech a pro odstraňování otřepů v drážkách. Pro velké a rovné plochy je nejlepší použít šálkovou nebo kuželovou hlavu, která práci dokončí mnohem rychleji.

Kartáč pro úhlovou brusku: vlastnosti

Každý úhlový brusný kartáč má řadu důležitých vlastností, kterým byste měli věnovat pozornost při výběru těchto úhlových brusných bitů:

 • Průměr (vnější a vnitřní);
 • Tvar;
 • Tloušťka vlákna;
 • Přípustná rychlost otáčení;
 • Materiál žmolků;
 • Tvrdost/měkkost.

Jak si vybrat?

V obchodech může být výběr kartáčů pro úhlové brusky velmi široký. Podívejme se, co je třeba vzít v úvahu při výběru těchto typů kartáčových hlavic. volba se může řídit typem prováděné práce a velikostí úhlové brusky, na kterou má být kartáč namontován. Malou úhlovou brusku nikdy nenasazujte na stejnou kartáčovou hlavu jako velkou úhlovou brusku. Je také důležité znát otáčky úhlové brusky; kartáč by měl být nastaven tak, aby odpovídal otáčkám úhlové brusky. Pokud na rychlé úhlové brusce použijete kotouč určený pro nízké otáčky, nebude účinný, protože se pravděpodobně zlomí dříve, než dokončíte práci. Práce na „pomalé“ úhlové brusce s rotačním brusným nástavcem bude časově velmi náročná a zabere podstatně více času než práce s kartáčem odpovídajícím možnostem úhlové brusky.

Jakmile se rozhodnete pro velikost a typ kartáče, měli byste věnovat pozornost jeho kvalitě. Drátěný kartáč by měl mít rovnoměrně rozložený výbrus; jednotlivá vlákna by neměla být delší nebo kratší, což může vést ke špatné povrchové úpravě a nadměrným vibracím a následně k namáhání nejen součástí úhlové brusky, ale i rukou osoby, která práci provádí.

Nadměrné vibrace stroje jsou hlavní příčinou namáhání svalů rukou. S malou kartáčovou hlavou je vždy méně vibrací. Polymerový kartáč je nejlehčí typ kartáče a má nejmenší vibrace, ale ne každý povrch lze takovou kartáčovou hlavou osadit. Polymerní abrazivní kartáč se používá k vykartáčování (stárnutí) dřeva a neměli byste se s ním pokoušet zpracovávat kovy.

Pokud nemáte žádné zkušenosti se šňůrovými kartáči, je samozřejmě nutné se poradit a někdy si musíte koupit několik různých trysek, abyste mohli během práce praktikovat a určit nejlepší model. Nejoblíbenější kartáče dostupné na pultech specializovaných prodejců lze seřadit takto. Ruské značky: Zubr, Praktika, SibrTech, Enkor. Zahraniční: DEXX, FIT, MATRIX, Lessmann, Wortex.

Funkce: k čištění, odstraňování nátěrů

Úhlové brusné kartáče se používají ve všech průmyslových odvětvích, kde se vyžaduje mechanické zpracování všech druhů materiálů. Kartáče se snadno používají, jsou účinné a hlavně levné. Dobrý výběr zajišťuje lepší výkon a životnost kartáčů a zvyšuje kvalitu odvedené práce.

Kartáč pro úhlovou brusku, vlnitý drát. Foto Všechny nástroje.ru

Pomocí kartáčů technici provádějí následující práce

 • nástroje pro odstraňování otřepů;
 • odstraňování rzi, barev, laků, antikorozní ochrany, strusky, okují, pryskyřice, tmelu a dalších nečistot;
 • broušení;
 • leštění;
 • Spárovací hmota;
 • texturování;
 • kartáčování dřeva;
 • Broušení ostrých úhlů;
 • odstranění zabarvení.

Tyto práce se často provádějí při svařování a karosování automobilů. Svařování je běžné téměř ve všech průmyslových odvětvích, proto jsou úhlové brusky velmi oblíbené u zákazníků ze všech oblastí života.

Typy kartáčů, odjehlovacích kartáčů a dalšího příslušenství pro kov a dřevo

Parametry použité pro klasifikaci kartáčů jsou následující

 • způsob výroby. ručními kartáči nebo pomocí elektromechanických nástrojů (úhlová bruska, elektrická vrtačka, bruska nebo odrezovač);
 • materiál, z něhož jsou kartáče vyrobeny, povlaky drátů;
 • podle typu drátu, který může být rovný, kroucený nebo vlnitý;
 • Tuhost kartáče při práci, která přímo závisí na tloušťce drátu;
 • Pružnost. schopnost kartáčů plynule reagovat na měnící se zatížení;
 • Kartáče jsou k dispozici v různých velikostech v závislosti na provedení kartáčů na kola;
 • kartáče různých tvarů umožňují efektivní práci na různých površích a prodlužují životnost nářadí.

Materiál úhlových brusek

Skutečné použití drátěných kartáčů závisí na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Například povrchy z nerezové oceli se nedoporučují kartáčovat kartáči z uhlíkové oceli. Pro nadýchanou část konstrukce kartáče se používají tyto základní materiály:

 • mosaz;
 • Uhlíková, legovaná a nerezová ocel;
 • Ocel se zinkem, měď, mosaz;
 • nylon, plast, který může obsahovat abrazivní prvky.

Kov (železo, ocel)

Kovové kartáče jsou dostatečně odolné pro širokou škálu ocelových, betonových a jiných tvrdých a houževnatých materiálů. Měkké mosazné kartáče nebo mosazí potažené dráty mají měkčí účinek, při jejich použití nevznikají jiskry a na rozdíl od jednoduchých uhlíkových kartáčů se nepoškrábou. Tyto kartáče zabraňují oxidaci kovového povrchu tím, že vytvářejí ochrannou vrstvu z mosazi a mědi.

Kartáče z ocelového drátu, např. kartáče s krimpovanou miskou, se používají na tvrdé a houževnaté podklady. Foto 220Volt.ru

Nerezová ocel se zpracovává výhradně kartáči z nerezového drátu, aby se zachovaly přirozené vlastnosti materiálu. Pozinkované hlavy kartáčů jsou odolné proti korozi, což zvyšuje jejich životnost.

Nylon

Nylonové kartáče se díky své měkkosti používají při povrchové úpravě, zpracování neželezných kovů, čištění dřeva a podobných aplikacích.

Nylonové kartáče jsou měkčí, jsou nejvhodnější pro jemné kartáčování a radiální kartáče jsou vhodné pro neželezné kovy. Obrázek od 220Volt.ru

Plastové

Použití abrazivních částic, jako je karbid křemíku, na plastovém drátu výrazně zvyšuje funkčnost plastových kartáčů. úhlové brusky s těmito nástavci mohou provádět středně náročné práce na obrobcích s velkou pracovní plochou.

Plastové šňůrové kartáče s brusnými částicemi na drátu se vyznačují funkčností, miskový kartáč je ideální pro středně velké práce. Foto: AllTools.ru

Zvýšená pružnost a elasticita umožňuje práci v těžko přístupných místech a různé druhy leštění (matování, saténování). Lze použít na téměř všechny materiály, včetně plastů, dřeva a titanu.

Sisal/pletivo

Sisal je přírodní materiál získávaný z jihoamerické rostliny agáve, který má pevná vlákna odolná proti oděru. Jsou zpravidla různě impregnovány, aby se zvýšil jejich lešticí účinek, a mohou být použity jako obrobkový materiál pro kartáče. Sisalové bity na úhlových bruskách se používají například v závěrečných fázích kartáčování dřeva.

Ploché a jiné tvary

Různé tvary drátěných kartáčů umožňují opracovávat rovné povrchy i vnitřní hrany, rohy, drážky a další těžko přístupné konfigurace.

Disk, rovný, disk, kruh

Drátěné kartáče ve tvaru kotouče jsou vhodné pro spáry (drážky, rohové spáry, prohlubně).

Kotoučové kartáče pro úhlové brusky, zejména ty se svazky vláken, jsou ideální pro dokončovací práce v těžko přístupných místech. 220Volt foto.ručně

Korálové disky

Korálové kotouče se hojně používají pro kovovýrobu ve výrobě, malých dílnách a domácnostech. Příslušenství účinně odstraňuje rez, okují a staré nátěry z kovových povrchů a používá se k čištění svárů, vyhlazování rovných a zakřivených povrchů.

Kotoučový korálek pro úhlovou brusku používaný pro širokou škálu úkolů, v tomto případě je hlavním účelem broušení povrchů. Foto AllTools.ru

Kartáč na poháry, kartáč na poháry

Štětce tohoto tvaru jsou nejběžnější. Starý nátěr nebo okují na velkých plochách lze velmi účinně odstranit pomocí šálkové brusky.

Kartáč NovoTools s mosazí potaženým drátem efektivně provádí rozsáhlé práce. Foto: EWeld

Kónický

Vhodné pro čištění složitých povrchů. Plynule nastavitelný průměr kužele umožňuje opracovávat obrobky s obrysovými liniemi o různých poloměrech, povrchy, které svírají úhly různých velikostí atd.

Kuželový kartáč pro úhlové brusky, zejména s krouceným ocelovým drátem, se velmi osvědčuje při odstraňování otřepů na složitých površích. Foto Alltools.ru

Radiální, kuželové

Radiální kartáče jsou ploché a nejlépe se hodí k broušení (kartáčování) rzi, okují a jiných usazenin z ocelových obrobků kruhového tvaru. Vnitřní dutina potrubí se kartáčuje těmito kartáči.

Různé kartáče jsou nejvhodnější pro určité aplikace, zejména hlava kartáče je vhodná pro čištění vnitřních dutin potrubí. Foto AllTools.ru

Ploché kolo

Tvar „kola“ je podobný kotoučovým kartáčům. Větší velikost z hlediska tloušťky však tvoří plochu, která umožňuje práci na čelních plochách. Výkonnostně horší než hrníčkové trysky, „kolečko“ však získává na intenzitě zpracování.

Ploché šňůrové kartáče (v tomto případě s krimpovaným drátem) mají určité podobnosti s kotoučovými kartáči, ale rozdíly jsou větší, přičemž první z nich vítězí zejména v intenzitě drátu. Obrázek od 220Volt.ru

Kroucený, zauzlovaný, krimpovaný a zploštělý drát

Konstrukce drátu má významný vliv na tuhost hlavy kartáče. Základní typy drátů jsou následující.

 • Obyčejný. Jedná se o technologicky nejlevnější. Takové kartáče však během používání rychle ztrácejí svůj vzhled a přestávají být schopné plnit zadané úkoly.
 • Vlnitá lepenka. Zbytková deformace ve vlnovkách dává kartáči pružící vlastnosti, které mu umožňují vyvíjet na obrobek změkčující tlak. Kartáčová hlava zajišťuje menší vibrace úhlové brusky.
 • Twisted. Kartáč s tímto drátem má zvýšenou tuhost. Kroucený drát si dlouhodobě udržuje svůj tvar a má delší životnost než jiné typy. Kromě jednotlivých, náhodně umístěných kroucených vodičů mohou být také splétané. Nejsilnější jsou kartáčové hlavy uzlového typu, přičemž odřezávání jednotlivých drátů uvolněných ze svazku uzlových drátů zvyšuje jejich výkon.

Průměr

U kulatých kartáčů je rozhodujícím kritériem pro velikost hlavy kartáče průměr. Každý výkonový rozsah má specifický průměr kartáčů.

Menší plochy lze opracovat pomocí následujících brusek. Průměr jejich příslušenství je max. 115 mm. Výkonné úhlové brusky o průměru cca 200 mm se používají pro průmyslové aplikace s větším objemem obrábění.

Kartáče jsou k dispozici v různých průměrech, koncová hlava kartáče s opleteným ocelovým drátem o průměru 90 mm. Vhodné pro menší domácí mlýnky. Foto: EWeld

Na malé úhlové brusky nelze namontovat křovinořezy s velkým průměrem, protože je nutné sejmout kryt křovinořezu. To je další zdroj bezpečnostních problémů.

Značky

Výrobci víceúčelových brusek obvykle vybavují své stroje všemi potřebnými nástavci pro práci, včetně křovinořezů. Oblíbení výrobci elektrického nářadí jsou v Rusku: Zubr, Praktika, SibrTech atd. a v zahraničí: MATRIX, DEXX, Lessmann, Wortex atd. Kartáče obou společností lze bez viditelných problémů používat na úhlových bruskách všech značek.

Jako příklad uvádíme krátké video z veletrhu s výrobky společnosti Lesmann.

Drátěné kartáče pro úhlovou brusku

Sisalový kotouč 150 mm na kartáčování dřeva

Nylonový brusný kartáč pro 150mm úhlovou brusku

Kartáč pro úhlovou brusku MTX 746489 100 mm

Drátěný kartáč 200 mm pro velkou úhlovou brusku MTX 746689

180 mm kotoučový kartáč pro úhlovou brusku Intertool BT-7180

Kroucený kotoučový kartáč 150 mm pro úhlovou brusku Vorel 06983

Při používání, a dokonce i při skladování, se kovové povrchy vlivem vlhkého vzduchu zakalí, začnou rezivět a ztrácejí své estetické vlastnosti a v některých případech i výkonnost. Drátěné kartáče pro úhlové brusky jsou vhodné k odstraňování rzi, starých nátěrů a různých usazenin.

Existuje několik rychlých způsobů odstranění rzi:

Před přípravou ocelového povrchu ke svařování se používají drátěné kartáče úhlové brusky. Válcované kovové díly používané pro stavební konstrukce mohou vykazovat stopy po olejích a průmyslových kapalinách, stopy rzi, drobné odlupování a v případě použitých úhelníků, plechů a kanálů také stopy po nátěrech. Příslušenství okamžitě odstraní přebytečný materiál.

Používají se také k odstraňování struskové krusty při kritických svařovacích pracích (mezi přiloženými švy při svařování vysokotlakých trubek pod vůlí), k likvidaci rozstřiků roztaveného kovu.

Na rozdíl od brusných pružných kotoučů (používaných pro podobné aplikace) se drátěné kotouče nezanáší materiálem ani nešpiní. Různá provedení pro instalaci na elektrické ruční nářadí (vrtačky, brusky), ale také na stroje na zpracování dřeva (lazurování, satinování, matování), na silniční stavební stroje; na stroje na zpracování svarových švů a stroje na odizolování konců trubek; na elektrické brusky.

Fleecový materiál

Použitý drát může být ocelový; ocelový s měděným nebo mosazným povlakem; nerezový; mosazný. Existují také kartáče na odstraňování otřepů z kovu pomocí úhlové brusky vyrobené ze syntetických štětin a nylonu s brusivem. Každý typ slouží k určitému účelu.

Nerezové. Používá se k obrábění vysoce legovaných ocelí. Po vystavení povrch nerezaví jako po opracování drátem z uhlíkové oceli. Pro práci na svarových spojích výrobků z nerezové oceli, které přicházejí do styku s vodou, např. ploty, schody, zábradlí bazénů.

Měď nebo mosaz. Nejen na slitinách mědi, ale také tam, kde jsou požadavky na bezjiskrové prostředí, například v dílnách s nebezpečím výbuchu.

Nylon. Vyznačuje se vysokou odolností proti opotřebení a dlouhou životností nástroje a umožňuje obrábět nejen rovinu, ale i plochy, hrany a kontury složitě tvarovaných obrobků.

Pružná hromada polymer-abrazivních trysek kopíruje obrysy obrobku a dokonale pracuje v prohlubních, které se obtížně opracovávají tuhými kovovými tryskami. Nylonové nástroje se používají k jemnému broušení a zdrsňování; k odstraňování žmolků, které se objevily po prvním lakování dřevěných obrobků.

Uspořádání a tvar drátu

Drátěné kartáče pro úhlové brusky mohou být kotoučové, miskové, kuželové, prstencové, válcové, čelní atd.д.

Typ disku. Mají stočené skupiny drátů v jednotlivých copech (cop není náchylný ke snadnému rozmotání); jsou načechrané a vyplněné speciálním elastickým materiálem.První typ je nejagresivnější a má tendenci velmi hrubě, rychle a pevně napadat i silné vrstvy rzi.Druhý způsob působí méně drasticky, ale je šetrnější (často se používá nejen na kov, ale také na strukturování dřeva).

Hrnkový typ má kuželovitý nebo válcový tvar a je poměrně účinný při čištění velkých ploch. Některé z nich mají připevněný pojistný kroužek, který zabraňuje tomu, aby se stočené popruhy rozpletly a ztratily tuhost.

Elastomerová výplň, ve které je každý drát opatřen pružnou podpěrou, dokonale vyvažuje a umožňuje přesnou geometrii. Odstraňují rez, nečistoty a otřepy.

Broušení jako pracovní proces s drátěným kartáčem

Leptání je proces kartáčování kovových povrchů za účelem odstranění volné strusky nebo okují, které se vytvořily během moření. Tyto práce lze provádět ručně nebo pomocí elektrického nářadí. Kartáče pro úhlové brusky se nazývají kartáče. Ošetření snižuje pórovitost ložiska a zvyšuje jeho kompaktnost. Ošetřený povrch se stává homogennějším.

Kartáčování ocelových povrchů se provádí ocelovými kartáči s průměrem drátu 0,2-0,4 mm. Základní kovy se zpracovávají pomocí drátěných kartáčů z mědi nebo mosazi. Galvanické povlaky lze také kartáčovat, aby se zvýšila jejich tloušťka a lesk.

Při kartáčování kovovými kartáči se nepoužívají žádné brusné pasty, brusná síla vychází z konců drátěných štětin.