Jak převést akumulátorový šroubovák na lithiovou baterii

Výměna baterií v elektrickém šroubováku za lithiové vlastníma rukama: návod krok za krokem

K přestavbě elektrického šroubováku na lithiovou baterii potřebujete stroj, baterie a jednoduchou sadu nářadí. Smysluplná konverze vychází z výkonnostních charakteristik lithium-iontových modelů.

Jejich elektrická hustota je podstatně vyšší než u nikl-kadmiových baterií. Menší hmotnost a delší provozní doba. Kromě toho jsou Li-Ion baterie zbaveny takové nevýhody Ni-Mh analogů, jako je paměťový efekt. Lze je tedy nabíjet kdykoli, bez ohledu na provozní úroveň.

Li-Ion baterie jsou však v chladném počasí méně účinné. Již při teplotách do 10 °C se začínají rychle vybíjet. Pokud je práce převážně v otevřeném prostoru, je lepší se obejít bez transformace. Pokud máte základní dovednosti, můžete výměnu lithiové baterie provést sami pomocí elektrického šroubováku.

převést, šroubovák, lithiovou, baterii

Výměna lithiových baterií v elektrickém šroubováku

Téměř každý v domácnosti má základní sadu nářadí pro spontánní opravy. Téměř jistě se mezi nimi nachází elektrický šroubovák. Moderní šroubováky se dodávají s nabíječkou a vyměnitelnými bateriemi, které lze měnit během práce. Všechny napájecí zdroje časem degradují, přestanou poskytovat požadovaný výkon a je třeba je vyměnit. To platí i pro baterie do elektrického šroubováku. Pokud je baterie vybitá, nejrychlejší způsob, jak situaci napravit, je. je koupit nový. Je to vůbec výhodné?

Baterie v elektrickém šroubováku neobsahuje proprietární zdroje energie a je v podstatě sestavou nejběžnějších baterií. Výměna lithiových baterií v elektrickém šroubováku je mnohem ekonomičtější než nákup nového akumulátoru, a proto ji volí většina uživatelů.

Zde je přehled toho, jak se opravují staré baterie a kterými bateriemi je vhodné nahradit ty, jejichž životnost skončila. Složitost procesu velmi závisí na modelu elektrického šroubováku, přesněji řečeno na tom, zda se jedná o. jeho sestava baterie.

Jaký typ desky BMS je potřeba a jak ji připojit

Lithiové baterie 18650 se bojí přebíjení a hlubokého vybíjení. Nelze zaručit synchronní provoz článků v sériovém zapojení. Pokud má jedna nádoba nižší kapacitu, bude se při dobíjení dobíjet rychleji než ostatní a později dojde k přebití. Baterie s nižší kapacitou se vybíjí rychleji než ostatní a může dojít k hlubokému vybití.

Všechny tyto problémy lze vyřešit pomocí vyvážené ochranné desky. deska BMS:

 • chránit před zkratem;
 • se po vypnutí ochrany obnoví;
 • Monitoruje napětí jednotlivých baterií a vypíná zátěž, pokud je alespoň jedna baterie zcela vybitá (ochrana proti hlubokému vybití);
 • provést vyvážení (ochrana proti přebití).

Deska BMS pro elektrický šroubovák musí být schopna odolat maximálnímu špičkovému proudu alespoň 30 A. Kromě toho by se výběr měl řídit počtem článků zapojených do série. 12voltový elektrický šroubovák vyžaduje 3 baterie, proto volíme 3 S. Pokud potřebujete napájení 14 V, kupte si 4 S. a pro 18 V kupujeme 5 S.

Obrázek ukazuje, jak k desce BMS sériově připojit 2, 3 nebo 4 banky.

Lze použít i smíšené, sériové a paralelní zapojení. Sériově zapojené baterie jsou pak zapojeny paralelně se stejným počtem baterií.

Oživení elektrického šroubováku. Vše, co potřebujete k přestavbě elektrického šroubováku na lithium-iontové baterie 18650

Baterie v elektrickém šroubováku se časem „opotřebuje“ a je třeba ji vyměnit. Nákup nové baterie je opodstatněný v situaci, kdy nářadí stojí penny. Pokud však máte něco více či méně slušného nebo starou baterii na Ni-CD, určitě má smysl vyměnit vybité baterie 18650 za nové nebo šroubovák kompletně převést z niklu na lithium.

Samozřejmě, jako u všeho, i zde existují určité nuance, ale pokud máte alespoň minimálně rovné ruce, přestavba elektrického šroubováku na lithiový není vůbec obtížná. Stačí vědět, co koupit pro konverzi, a pochopit základní nuance procesu. A je elementární koupit vše na aliexpressu, abyste převedli svůj elektrický šroubovák na lithiový.

Proč 18650 Li-ion? Výhody lithiových baterií jsou zřejmé:

Mimochodem, pokud rádi čtete, je tu skvělá možnost úspory! Knižní servis LITRES, největší v Rusku a SNS, dává při koupi tří knih čtvrtou jako dárek. Já osobně tam nakupuji knihy už asi 5 let. Cenovka je již cenově dostupná a s tímto bonusem vychází velmi málo. Na čtení a poslech knih je tu praktická aplikace. Výše uvedený odkaz je jedním z mých tipů, který má tučný obnovitelný promo kód.

Přestavba baterie elektrického šroubováku. Co byste měli vědět:

1) Pro elektrický šroubovák potřebujete vysokoproudové baterie 18650 (ideálně Sony/Murata VTC5, VTC5A, VTC6). Přípustné. Samsung 25R), nebo méně paralelně zapojených vysokoproudých baterií (pokud to prostor dovolí).

2) Nikdy nepoužívejte staré baterie do notebooku nebo jen jiné baterie. Všechny baterie 18650 v sestavě by měly mít minimální rozdíly v kapacitě a dalších vlastnostech. samozřejmě, nejjednodušší způsob, jak koupit vysokoproudovou baterii 18650 na aliexpressu. Jen si předem uvědomte, že název modelu nebude mít nic společného s buňkou uvnitř. 4 baterie zakoupené v jedné šarži od jednoho prodejce se mohou výrazně lišit kapacitou a vnitřním odporem. Ačkoli níže je dobrá volba pro ty, kteří nechtějí pájit.

Ideální. koupit 18650 baterie od osvědčeného prodejce na stejné avito, nebo objednat 18650 na nkon v druhém případě bude muset zaplatit 10 eur za dopravu, ale baterie budou 100% originální a mnohem levnější než nákup na místě (což sníží náklady na dopravu na nulu). Osobně v tomto obchodě nakupuji baterie již mnoho let.

Napsal jsem článek o tom, jak vybrat lithium-iontovou baterii 18650, v případě zájmu si ho přečtěte zde

3) Připojení baterií k desce BMS se provádí striktně v pořadí: nejprve 0V, pak 4,2V, 8,4V, 12,6V, 16,8V. Pokud je systém BMS poškozen, nefunguje!

4) Baterie 18650 v sestavě se musí nabíjet rovnoměrně. Nejlepší je nabíjet každou baterii zvlášť a pak ji sestavit.

5) Jak vypočítat, kolik potřebujete lithiových baterií 18650 namísto niklových?? Výpočet v podstatě zní: 2-3 NiCd = 1 lithium, 5-6-7 NiCd = 2 lithia, 8-9-10 NiCd = 3 lithia, 11-12-13 NiCd = 4 lithia

6) Lithiové baterie se velmi obávají přehřátí. Ideální je bodové svařování. Pájení funguje také dobře. Jak pájet 18650? Nejdůležitější je, abyste měli co největší žihadlo. Udržujte dobu kontaktu mezi stingerem a baterií 18650 na minimu a baterii nepřehřívejte. Jinak je postup stejný jako při jiném pájení. Nejlépe si zjistěte, jaké staré baterie budete vyměňovat.

Deska BMS

BMS (Battery Management System). systém správy baterií. deska BMS je nesmírně důležitá při přestavbě elektrického šroubováku na lithiový. Proč ji používat a jak funguje? Řídí nabíjení a vybíjení, čímž zabraňuje nadměrnému vybíjení a přebíjení baterie elektrického šroubováku, má zabudovaný „balancer“, který nabíjí každou Li-Ion baterii zvlášť v sestavě. Ta je nesmírně důležitá! Existují systémy BMS bez balancéru! 3S. 12v, 4s. 14v, 5s. 18v Pro výběr desky BMS je třeba vzít v úvahu, že minimální proud musí být 30A, jinak přejde do ochrany.

Varianta desky BMS na odkazu je o 2-3 dolary dražší než některé základní verze, ale dostanete 100A místo 30A nebo 40A. Podle mého názoru, pokud jde o funkčnost, je to nejlepší deska BMS z aliexpressu a zaslouží si tento symbolický přeplatek.

Sestavení hotové baterie

Montáž se skládá z několika kroků:

 • Vyčistěte všechny části skříně.
 • Zvažte umístění nové nabíjecí jednotky ve skříni. Baterie je mnohem menší než stará, takže musí být v krabici řádně upevněna, jinak ji vibrace elektrického šroubováku brzy zničí. K upevnění jednotky lze použít tmel nebo standardní lepidlo Moment.
 • Je žádoucí opatrně vrátit svorkovnici s připájenými vodiči zpět na původní místo. Bude také nutné ji zajistit, pokud pouzdro neobsahuje otvory pro tuto funkci.
 • Montáž krycí desky.
 • Připojení všech částí akumulátoru. Kontrola bezpečného umístění. U některých modelů šroubováků jsou zajištěny lepidlem. Můžete použít aplikaci Toument.

Několik slov o tom, jak vybrat ochranný čip

Výše bylo řečeno, že nástroj nebude fungovat stabilně a dlouhodobě bez ochranného čipu.

 • Vyvažování. Pokud ji máte, snadno se ujistíte, že jsou baterie rovnoměrně nabité. To zahrnuje přiřazení desky k aktuální hodnotě.
 • Aktuální hodnota. A by měl být nastaven na přibližně 20-30 A. V případě zařízení s nízkým výkonem lze použít desku s 20 A. Pro výkonné nástroje bude potřeba 30-40 A.
 • Hodnoty napětí pro odpojení baterií při každém dobíjení. 3 je vyhovující.4 В.
 • Jmenovité napětí pro odpojení zařízení. Deska musí být přizpůsobena technickým vlastnostem jednotky. Minimální hodnota je 2.6 В
 • Hodnota proudu pro vypnutí ochrany. Prevence přetížení zařízení.
 • Hodnota odporu tranzistorů. Minimálně.

Ručně vyráběné lithiové baterie pro elektrické šroubováky

Již několik desetiletí se šroubováky používají v různých aplikacích. Toto nářadí je napájeno niklovými nebo kadmiovými bateriemi. Pokrok však nestojí na místě, vědci našli náhradu za tyto zastaralé baterie. Byly nahrazeny lithiovými ekvivalenty. Pro použití takové baterie je také nutná přestavba elektrického šroubováku. Lithiová baterie zlepší výkon vašeho starého nářadí. A můžete to udělat sami bez speciálních firem.

Přestavba elektrického šroubováku Makita na lithiovou baterii

K dispozici je elektrický šroubovák Makita s baterií 1,3 Ah a napětím 9,6 V. K výměně zdroje za lithium-iontovou baterii potřebujete 3 x 18650. Úprava poskytne starému nástroji nové možnosti: prodlouží dobu provozu na jedno nabití, zvýší výkon, protože provozní napětí se zvýší na 10,8 V.

Konstrukce bude vyžadovat použití BMS, řídicí jednotky, která udržuje lithiový článek v provozních mezích. S tímto jističem bude každá banka nabíjena rovnoměrně, aniž by překročila 4,2 V, nižší napětí je 2,7 V. Zde se používá vestavěný balancer.

Parametry regulátoru by měly být schopny vést nástroj při zvýšení pracovního proudu na 10-20 A. 30A deska Sony VTC4 s kapacitou 2100 Ah může zajistit provoz bez odpojení. Z 20ampérových zařízení přijímá Sanyo UR18650NSX 2600Ah. Deska je potřebná pro 3 články, které jsou označeny v klasifikaci 3S. Deska by měla mít 2 kontakty, plusový a minusový. Pokud jsou svorky označeny „P-„, „P“, „C-„, jsou určeny pro pozdější modely šroubováku.

Pokyny krok za krokem pro přestavbu elektrického šroubováku Makita na lithiovou baterii jsou následující.

 • Baterii lze rozebrat poklepáním na spoj měkkým kladivem na závaží. Směr nárazu je směrem dolů, na křižovatce na spodní straně krytu.
 • Ze staré sestavy vyjměte pouze kontaktní desky a opatrně je odpojte od baterie. Senzor a otvírač musí být udržovány.
 • Pájejte 3 články v sérii pomocí tavidla TAGS a izolovaných propojek. Průřez drátu musí být větší než 0,75 mm2.
 • Sestavte obvod s regulátorem a připojte napájení k napájecím svorkám pomocí 1,5 čtvercových vodičů.
 • Zkontrolujte, zda obvod správně funguje, a znovu sestavte kryt slepením.

V elektrickém šroubováku se starou nabíječkou DC9710 červená LED dioda na panelu zhasne, když se lithiová baterie 18650 dobije. Úroveň nabití sleduje vestavěná řídicí jednotka.

Nabíječka Makita DC1414 T slouží k nabíjení napájecích zdrojů pro 7.2-14,4 В. Během nabíjení svítí červená kontrolka. Při nabíjení lithiové baterie však její napětí neodpovídá standardům solných produktů a po 12 V začne nabíječka blikat červeně a zeleně. Správná nabíječka je však již na místě. Elektrický šroubovák připravený k použití.

Jakou lithiovou baterii zvolit?

7 z 10 šroubováků používá 12voltové baterie.

Velikost napětí je rozhodujícím faktorem při výběru. To lze nalézt v technické dokumentaci spotřebiče nebo na internetu. Nové baterie se vybírají s ohledem na následující faktory

Oprava baterie AKU vrtačky- jak na to levně a efektivně, prodloužení výdrže

 • Hodnota vybíjecího proudu. Šroubováky jsou napájeny bateriemi s vysokým vybíjecím proudem. Požadovanou hodnotu pro váš konkrétní model zjistíte v datovém listu. Je chybou vybírat baterii pouze na základě její kapacity, protože hlavním parametrem je proud. Může se pohybovat v rozmezí 15-30 A, někdy až 40 A.
 • Charakteristika lithium-iontových článků. Baterie standardu 18650 musí mít stejné kapacitní vlastnosti.
 • Počet nových baterií. Výpočet je jednoduchý. Poměr je následující: 3 Ni-CD se rovnají 1 Li-ion. Vyměňte 12voltový blok za blok 3 lithium-iontových článků.

Při výpočtu počtu nových zdrojů mějte na paměti, že vyšší napětí (například místo 3 Li-ion místo 10 Ni-CD vezměte 4 lithiové baterie) zvýší opotřebení zařízení a zkrátí dobu používání. Síla se však zvýší. Proto je třeba zvážit všechna pro a proti. Při instalaci zdrojů v nástroji se neunáhlujte. Zpočátku musí být plně nabité.

Předběžná příprava

Při stavbě větrné turbíny vlastníma rukama z improvizovaných prostředků, pokud je cílem mít funkční, užitečné zařízení, a ne připomínku bezohledné touhy něco vytvořit, je třeba vypočítat závislost počátečního možného výkonu zařízení na rychlosti větru.

Je třeba poznamenat, že síla větru je přímo úměrná ploše, na kterou fouká, a rychlosti větru zvýšené na 3. stupeň. Jednoduchou aritmetikou zjistíte, že získaná energie stačí pouze na nabití mobilního telefonu.

Než začnete proces výroby „tak užitečného“ zařízení pro domácnost vlastními prostředky a vlastními zručnými rukama, měli byste určit vlastnosti doprovodných parametrů:

Při stavbě větrné turbíny z elektrického šroubováku je vhodné zvolit horizontální typ větrné turbíny, protože osa otáčení tohoto typu větrné turbíny může pracovat v jakémkoli směru větru. Ocasní rotor této konstrukce vyvažuje a řídí pracovní hlavu konstrukce na stožáru ve směru větru.

Výkon generovaný horizontálním generátorem větrné turbíny je přímo úměrný výšce jeho stožáru, protože ve výšce 6-10 metrů je rychlost větru vyšší než v nižších polohách. Je zde také „ale“, taková instalace nemůže být v bezprostřední blízkosti budov. Je lepší ji umístit asi 300 m od obytné zóny, kde nejsou stromy, a nejlépe na vyvýšeném místě, v takovém případě začínají problémy s údržbou a bezpečností větrné elektrárny.