Kterou stranu řezného kotouče nasadit na úhlovou brusku

Pokud jde o úhlové brusky, mnoho lidí se ptá na původ tak zvláštního názvu tohoto elektrického nářadí. Skutečnost, že se k nám úhlová bruska začala dovážet z Bulharska. A protože se ukázalo, že nástroj je velmi oblíbený a zároveň nemá v našem jazyce vhodný název, dostal přezdívku podle země výroby.

kterou, stranu, řezného, kotouče, nasadit, úhlovou

Navzdory popularitě motorových vrtaček nemůže běžný uživatel s naprostou jistotou říci, jak správně nastavit kruhy. Někteří lidé dávají brusné kotouče dovnitř, jiní je dávají ven. Jsou tací, kteří nevidí žádný rozdíl.

Jaké jsou argumenty zastánců jednotlivých metod?

Ti, kteří kotouče nasazují v režimu směrem ven, často argumentují tím, že tento způsob práce ukazuje označení na kotouči, tj. jeho tloušťku a to, zda je určen pro použití na kameny nebo na kov.

Druhým významným argumentem je přítomnost kovového kroužku na přední straně disku. Zatímco brusné kotouče mají kovové kroužky na obou stranách, ostatní spotřební materiál má pouze jeden takový prvek. vedle obrázku.

Pokud ano, musíte kruh umístit kroužkem směrem nahoru, aby se dal bezpečně upevnit. Protože podložka a matice nedosedají těsně na brusnou část. Tato výhoda však může být v některých případech nevýhodou.

Proč se disky vyrábějí s obrazem směřujícím dovnitř??

Přesto zastánci metody, kdy se na úhlovou brusku nasazují kruhy s obrázkem dovnitř, věří, že je jejich technika správná. Tím se minimalizuje riziko zaseknutí brusného kotouče a jeho odření.

Jedním z argumentů je, že kovový kroužek kotouče se musí opírat o gumovou kovovou základnu úhlové brusky. Tento způsob nastavení kola zlepšuje přilnavost a chrání spotřební materiál před otáčením při zaseknutí.

A i když se kotouč zakousne a úplně se zlomí, lze jej snadno odšroubovat. To je velká výhoda, protože ti, kteří používají pouze první metodu, vědí, že skartovaný disk je někdy nemožné odšroubovat. V některých případech je dokonce nutné vyříznout ji další úhlovou bruskou.

Rovněž přítomnost podložky na kole je u druhého způsobu nezbytná pro správné nastavení spotřebního materiálu vůči stacionární podložce na vřetenu. Protože kotouč nemusí být dokonale rovný, musí být možné při jeho upínání vyhladit drobné nerovnosti.

Je třeba pamatovat také na tvarované brusné kotouče, které se vždy montují pouze obrázkem dolů. A pokud se výrobci takto rozhodnou, je to zcela oprávněné.

V každém případě se vždy najdou zastánci každé metody. A navzdory všem argumentům odpůrců bude každý řemeslník používat úhlovou brusku tak, jak je zvyklý. Který z nich je však blíže tomu správnému?? Co myslíte??

Jaký je rozdíl mezi stranami brusného kotouče?

Obě strany se liší: na jedné je štítek se specifikacemi brusného kotouče, zatímco druhá je opatřena obyčejnou vrstvou. Zvláštní zmínku si zaslouží kovový kroužek, který má přímý vliv na bezpečnost provozu.

Kovový kroužek

Hlavním účelem tohoto prvku je chránit brusivo před vtažením, které by se mohlo poškodit silným utažením při instalaci. Zvětšuje také styčnou plochu a usnadňuje demontáž kola, čímž zabraňuje jeho přilepení.

Jak ji odstranit?

Kotouče, zejména pro řezání, se rychle vypalují a musí se vyměnit.

Je třeba znovu připomenout nutnost odpojit úhlovou brusku od elektrické sítě. Pracujete s rychle se otáčejícími díly a je lepší se zajistit.

Pokud chcete vyměnit opotřebovaný disk, musíte provést několik jednoduchých operací.

Brusný kotouč na úhlovou brusku. test

  • Kotouč je k matici dříku připevněn maticí se závitem. Každá úhlová bruska se dodává se speciálním klíčem, který má na svých rohách kolíky, které se zasunou do otvorů v přírubě.
  • vřeteno je zajištěno speciálním knoflíkem, jehož závlačka se po stlačení zasune do otvoru v převodovce, čímž je zajištěno. Stiskněte tlačítko pravou rukou a současně levou rukou vyšroubujte upevňovací matici pomocí klíče. Pokud je matice uvolněná, lze ji vyšroubovat ručně. To je vše, nyní lze disk vyjmout.
  • Někdy se stane, že z jakéhokoli důvodu nemáte po ruce klíč. Co dělat? Nejjednodušší cesta ven je přestat pracovat. Ale to není, jak se říká, naše metoda. Upínací matici „úhlové brusky“ je možné povolit i bez klíče. K tomu se často používá trubkový klíč. Takový klíč je vybaven zařízením, které jej uvolňuje. Upněte matici a tlačítkem zajistěte převodovku úhlové brusky, abyste ji uvolnili. Pak jej můžete odšroubovat ručně.
  • Matice má otvory pro upevnění pomocí čepů na rohy klíče, lze ji vyšroubovat poklepáním kladivem na dláto nebo tyč zasazenou do otvoru.
  • Někdy je možné matici povolit pouhým poklepáním kladivem na její okraj ve směru otáčení. Tento způsob však může poškodit přírubu, zejména otvory pro čepy klíče, a následně může být nemožné použít klíč na takovou matici.
  • Hřebík je dobrý nápad, pokud ho používáte jako klíč. Je lepší zvolit velký hřebík od 100 mm. Pomocí kladiva a kleští vytvarujte hřebík do tvaru písmene U. Pilkou na železo nebo dlátem se odřízne hrot hřebíku a hlavička hřebíku. Pomocí tohoto improvizovaného klíče můžete zkusit matici odstranit. Konce je možné ohnout a vytvořit klíč, ale je to velmi pracné. Do oblouku vytvořeného ohnutým hřebíkem je možné vložit také cíl, např. kladivo nebo jiný hřebík.

Kterou stranou má být kotouč nasazen na úhlovou brusku??

Mnoho lidí zná úhlovou brusku jako úhlovou brusku. Toto nářadí najdete téměř v každé dílně kutila. Lze jej použít pro operace, jako je řezání, broušení obrobků z různých materiálů. Pracovní proces se provádí otáčením kruhu. Mnoho řemeslníků se setkává s otázkou: „Na kterou stranu má být fréza namontována??“Pokusme se tento problém vyřešit.

Co je potřeba k montáži disku?

Montáž kotouče na úhlovou brusku je obecně poměrně jednoduchý proces, při kterém je třeba dodržet několik pravidel. K provedení této operace je nutné se vybavit vhodným nástrojem, klíčem, který bude potřebný k vyšroubování matice. Dalším krokem po odšroubování bude výměna úhlové brusky nebo její primární instalace. Pokud se stane, že je kotouč zaseknutý v úhlové brusce, je třeba jej rozdrtit a zbytky z mezery mezi nosnou přírubou a maticí vyjmout plochým šroubovákem nebo dlátem.

Která strana řezného kotouče by měla být nasazena na úhlovou brusku?

Úhlovou brusku používám na své chalupě už léta a stále mám dvě otázky: na kterou stranu nasadit řezný kotouč a jakým směrem se má otáčet. Prohledal jsem internet, ale na tyto otázky jsem nenašel jasnou odpověď. Názory jsou stejně rozdělené. Obě strany argumentují přesvědčivě; autoritativní oficiální dokumenty o tom mlčí. Výrobci také mlčí. Dnes bych chtěl na toto téma uspořádat krátkou diskusi, abych odpověděl na první otázku.

Na kterou stranu mám tedy nasadit řezný kotouč na úhlovou brusku??

Podtrženo, sečteno. Uprostřed (řezného nebo brusného) kotouče je prstenec z pozinkované oceli, obklopený čtyřmi vyraženými otvory, obvykle s odsazenými okraji, které zabraňují otáčení prstence vůči brusivu. Vnitřní okraj kroužku prochází dovnitř kola, do středového otvoru v kole a končí v jedné rovině s protilehlou stranou kola.

Jak uvádí výrobce, tento kroužek je určen k ochraně hřídele, která otáčí brusným kotoučem. To je pravděpodobně jeho hlavní funkce, jinak by se brusivo při otáčení kotouče nakonec otřelo o drážku na hřídeli úhlové brusky a nebylo by možné jej vycentrovat. Kroužek se přitlačí na brusný kotouč, zatímco je kotouč stlačován shora, po vytvoření kompletního brusného a brusného koláče. Nemá tedy žádnou technologickou funkci, jak bylo uvedeno někde v komentářích autoritativního zdroje. Viděl jsem řadu videí o výrobě koleček a všude byl postup zhruba stejný. kroužek se do kotouče vtlačoval už shora, zatímco se vytvarovaný kotouč lisoval.

Kroužek se obvykle nachází na etiketové straně disku. Existují však kruhy, u nichž se kroužek nachází na obou stranách kruhu, a u některých kruhů s prohloubeným středem je umístěn pouze na straně protilehlé štítku a je na straně prohloubené. To znamená, že výrobci tvarují kroužky různými způsoby. I když je třeba přiznat, že většina kruhů na poháry má kroužky na vypouklé straně, což trochu napovídá, že je stále vhodnější dávat kruhy s kroužkem dolů.

Na začátku, po zakoupení úhlové brusky, jsem intuitivně umístil kruh se štítkem směrem ven. Na tomto kruhu byl kovový kroužek uprostřed vylisován i na straně obrázku. Takto jsem řezal a neměl jsem žádné problémy. Ale pak jsem dostal kruh ve tvaru poháru (s prohloubeným středem) a obrázek i kruh byly na vypouklé straně. Dal jsem ho obrázkem směrem ven a ukázalo se, že kolo drhne o ochranný kryt. Musel jsem ji otočit vzhůru nohama. Tehdy mě poprvé napadla tato otázka.

Jednoho dne jsem při sledování videí na YouTube narazil na diskusi o nástrojích a rozhodl jsem se, že si sám zjistím, jak se dělá kruh? Jak jsem již zmínil výše, názory na internetu jsou v této otázce stejně rozdělené. Začal jsem tedy pracovat na svém vlastním pohledu.

  • Kroužky na kruzích, včetně kruhů na poháry, jsou vylisovány na různých stranách, častěji však na vypouklé straně štítku.
  • Na disku není uveden směr otáčení.

Dále jsem si pozorně prohlédl podložku a matici, mezi nimiž je upevněn kotouč na hřídeli úhlové brusky:

Vlevo je podložka, která se nasazuje na hřídel. Má žebrovaný povrch a gumový kroužek na vnitřním okraji. Matice vpravo, ačkoli není leštěná, má poměrně hladký povrch, který na fotografii leží směrem nahoru. Kotouč musí být mezi nimi upnut. Nejprve jsem si myslel, že žebrovaný povrch podložky je jakoby určen k uchopení brusiva a hladká matice by měla dobře klouzat po kroužku, aby se dala snadno utáhnout. Trochu matoucí byl ale gumový kroužek, který byl zjevně vyroben pro přilnavost k hladkému povrchu a jistě by se zhoršil, kdyby se na něj často musela tlačit ostrá, otřepená hrana otvoru na brusné straně.

Vyzkoušel jsem obojí, vložil jsem disk mezi podložku a matici a otáčel díly rukou, abych zjistil, která část lépe přilne k disku. Takže podložka s žebry a gumičkou stejně lépe drží, a to i na kroužku, ale matice klouže i po abrazivu. Také jsem si všiml, že je snazší nasadit kolečko na podložku s kroužkem, protože na brusné straně jsou otřepy, které brání volnému nasazení otvoru na krček podložky. Výsledky těchto pokusů tedy jasně svědčí ve prospěch montáže kotouče s kroužkem dolů na podložku. Tedy štítkem dolů.

Všiml jsem si ještě jedné věci. Upínací plocha rychloupínací matice má značnou vůli vzhledem k závitu, což umožňuje upnout kola i v případě, že jsou na brusném povrchu kola určité nerovnosti. V tomto případě by se takový disk rovnoměrně vešel do. Pokud ji otočíte vzhůru nohama, bude ležet brusivem na podložce pod určitým úhlem a bude mít příčný úběh. To je další argument ve prospěch montáže kola s kroužkem dolů proti podložce.

Vše, co jsem uvedl výše, vychází pouze z konstrukčních prvků. Nyní několik slov o praktickém pohodlí.

Ne všechny úhlové brusky mají rychloupínací matici jako ta moje. Pokud se jedná o jednoduchou matici s otvory pro klíče, je snazší ji utáhnout pomocí kotouče, nikoli pomocí klíče. Je snazší, když brusivo ulpí na této matici. To znamená, že i v tomto případě byste měli kolo s kroužkem připevnit k podložce. Říká se také, že pokud je matice utažena proti kovovému kroužku a kolo se zasekne, je mnohem těžší ji vyšroubovat, než když je proti přirozeně drobivému brusivu.

Obecně jsem po dlouhém přemýšlení došel k závěru, že plochý disk by se měl nasazovat kroužkem dolů na podložku, a pokud je disk pohár, pak je možné ho nasadit pouze v jedné poloze, bez ohledu na to, na jaké straně má kroužek.

el_pir mi poslal návod k úhlové brusce Metabo WP 850, kde je vše černé na bílém:

Není uvedeno, zda se jedná o hrnkové nebo ploché kolo. Jednoduše pro řezací kolečka. Takže pro všechny cut-offy. To zcela potvrzuje můj názor. Všechny příručky k úhlovým bruskám Metabo obsahují také ilustrace (ačkoli jsou zobrazena pouze kolečka s poháry):

Základní obrázek na obálce všech příruček Metabo k rotačním stolovým pilám také napovídá (ačkoli kola jsou také ve tvaru pohárku)Společnost Metabo si zaslouží veškerou úctu za kvalitu svého nářadí a věřím, že informacím v návodu lze věřit (v případě synchronizace ruského překladu s anglickým a německým, samozřejmě kvůli chybám v překladu, viz. konec n.6). Takže si myslím, že je to pro mě uzavřená záležitost.

Úhlové brusné kotouče se od sebe liší následujícími hlavními znaky:

Pro lepší pochopení se podívejme na hlavní typy úhlových brusných kotoučů a definujme jejich použití:

  • Řezné kotouče. Jedná se o nejpoužívanější spotřební materiál pro úhlové brusky. Jejich hlavním účelem je broušení kovu, kamene a dřeva. Diamantové kotouče jsou variantou kotoučů pro úhlové brusky. Jedná se o těžké nářadí pro práci s extrémně odolnými materiály, jako je beton, dlaždice, porcelánová keramika, mramor atd.
  • Brusné a stahovací kotouče. Jak již název napovídá, tento typ kotouče se používá k broušení různých materiálů, např. k leštění kamene, nebo k odstranění vrchní vrstvy, např. k odstranění rzi nebo starých nátěrů.

Kterou stranu kotouče je třeba použít na úhlové brusce?

Ve většině případů se brusivo pro úhlové brusky nasazuje pouze v jednom směru, ale v případě práce s kamenem nebo betonem se proces mění. Proto je nutné tyto případy posuzovat odděleně.

Pro kov

Správné nasazení kotouče na úhlovou brusku ovlivňují dva faktory:

  • Na každém brusném kotouči je připevněn speciální štítek, který udává, jakou stranou musí být kotouč na úhlové brusce namontován. Pokud úhlová bruska pracuje směrem od obsluhy, což by ve většině případů měla, namontujte kotouč štítkem směrem dovnitř. Když úhlová bruska pracuje v opačném směru, je štítek umístěn na vnější straně.
  • Brusivo lze samozřejmě použít na obou stranách, bez ohledu na označení. V takovém případě však lze očekávat nepředvídatelné výsledky, např. zlomení kola.

Důležité! Odborníci ujišťují, že pokud nedodržíte požadavky na instalaci kotouče, úhlová bruska se jednoho dne zasekne, kotouč může odletět a zranit obsluhu pracující s nástrojem.

Pro ostatní materiály

Při práci s betonem nebo dřevem se musí kotouč úhlové brusky otáčet ve směru osoby, která úhlovou brusku drží. V tomto případě musí štítek směřovat ven. Jedná se o ojedinělé případy, ve většině ostatních případů bruska pracuje mimo dosah obsluhy.

Špatně jsem nainstaloval kotouč na úhlovou brusku a řezal jsem 2 roky

Většina stavebních dělníků jistě ví, že se při práci neobejde bez brusky. Zároveň je obliba tohoto nástroje tak velká, že se mu vžilo poměrně jednoduché pojmenování. úhlová bruska.

Používá se poměrně široce, například k opracování kamene, betonu, mramoru a dokonce i železobetonu. V některých případech se úhlová bruska používá i k řezání zcela nevhodných materiálů. Je však třeba si uvědomit, že i v tomto případě existuje mnoho otázek týkajících se bezpečnosti a instalace pomocných zařízení.

Abyste mohli úhlovou brusku používat, musíte znát určité nuance při jejím používání, což často vede k mnoha otázkám pro začátečníky.

Jedním z mnoha problémů je naučit se instalovat pohon na úhlovou brusku, konkrétně na kterou stranu se má kotouč nasadit.