Jak vyjmout vrták z vrtáku bez klíče

Snadné vytahování vrtáků

Vrták lze ze sklíčidla vyjmout otočením vodicího prvku vrtáku.

Při běžném používání je vytahování velmi snadné. Otočte čelisti jádrového vrtáku nebo klíče proti směru hodinových ručiček a vyjměte vrták. Při použití blokovacího mechanismu se otáčení spustí stisknutím blokovacího tlačítka. Tělo vrtáku (jednopouzdrové sklíčidlo) nebo pevné pouzdro (dvoupouzdrové sklíčidlo) lze při otáčení seřizovacího prvku přidržovat rukou.

vyjmout, vrták, vrtáku, klíče

39 No Drill Chuck Key? No Problem How To Remove Drill Bits Without A Key

Pokud se objímka nebo klíč nedá okamžitě otočit, zkuste zvýšit zatížení nebo vytvořit zvýšený počáteční zatěžovací impuls. Nejdříve se snažte uvést vrták do pohybu trhnutím pravé ruky a levou rukou vrták zablokujte. Dalším pokusem je lehké poklepání na klíč rukou ve svislé poloze nebo dlaní na objímce tečně k povrchu objímky. Pokud se vrták neodstraní ručně, je třeba použít paličku nebo lehké kladivo (nejlépe gumové). Udeřte nástrojem do klíče nebo objímky. Podle potřeby zvyšte sílu nárazu. Pro zvýšení silového účinku je vhodné před úderem do čelistí zavést mazivo (olej).

Jak vyměnit vrták bez použití klíče

Jak je zřejmé z podnadpisu, jedná se o sklíčidla klíčů.

Nejběžnější metodou je použití křížového šroubováku nebo hřebíku vhodného průměru, který se zasune do některé z dostupných dutin ve sklíčidle, čímž se upevní jeho první polovina. Druhou polovinu lze otáčet ručně. To je obvykle nejjednodušší způsob, jak získat odšroubování.

Pokud však vrtákem tímto způsobem otáčet nemůžete, můžete místo ruky použít momentový klíč nebo svěrák. Jejich použitím můžete vyvinout potřebnou sílu, která bude pravděpodobně dostatečná k dosažení rotace.

Pokud všechny tyto kroky selžou, zkuste následující.

Jak vyjmout vrták z vrtačky: 3 běžné situace

Existuje několik důvodů, proč vrták zůstává ve sklíčidle a nijak nereaguje na klíč nebo upevňovací kroužek. To může být způsobeno výrobní vadou, zlomenou stopkou, přetížením při práci nebo zkroucením nástroje. Jádrový vrták nelze v tomto případě použít a jádrový vrták je nutné vyjmout ze sklíčidla. Existují následující návrhy rychlé nápravy.

Upevňovací zařízení je nepružné sklíčidlo

Sklíčidlo je upínací zařízení, do kterého se nasazuje vrták. Samotný spojovací prvek je našroubován na vřeteno nástroje. Většina vrtaček je vybavena vačkovým sklíčidlem. Tato konstrukce je dutý válec s kovovými čepy uvnitř. Při otáčení nastavovacího kroužku, který je na vnější straně uzlu, se prsty sbíhají nebo rozbíhají na vnitřní kuželové ploše. Do vačky lze upnout vrtáky s kulatou i šestihrannou stopkou.

Pohodlí a snadné použití způsobily, že se vačkové sledovače staly oblíbenými. Není to však bez nevýhod. Jedním z nich je obtížná práce s malými vrtáky. Krátký obrobek může jednoduše spadnout do. Přestože může být zajištěn při vodorovné poloze vrtačky, nesmí být při práci vůbec silně stlačován. Pokud byl vložen jiný vrták, lze jej odjistit otočením vrtacího nákružku v příslušném směru. Ne vždy je to možné provést ručně, a proto existuje speciální klíč, který funguje jako páka a zvyšuje sílu. Mimochodem, utahování vrtáku bez klíče se také nedoporučuje. čím větší je průměr vrtáku, tím bezpečnější musí být upevnění.

Při nákupu držáku se ujistěte, že je pogumovaný, abyste si při upínání nástroje méně poranili ruce.

Druhý nejoblíbenější spojovací prvek lze ovládat bez klíče. Stačí vložit vrták a otočit pákou, což lze často provést jednou rukou. Udržení vrtáků tímto typem sklíčidla je pro většinu prací dostatečné, ale ve srovnání s klasickým sklíčidlem je horší z hlediska spolehlivosti a nákladů. Hlavní výhodou rychloupínacího sklíčidla je rychlá výměna vrtáku a bezpečnost procesu, protože nemá zuby, které by mohly poranit ruce. Velkou výhodou je také absence specializovaného klíče! Zkušení stavitelé vědí, jak snadno se může ztratit, takže velmi často uvidíte klíč přilepený páskou nebo lepicí páskou přivázaný k drátu.

To sice nepřidává na pohodlí, ale dává vám to jistotu, že nemusíte hledat klíč po celém pracovišti. Jak vyměnit vrták v elektrickém šroubováku? Vzor je naprosto totožný. sklíčidla většiny vrtaček jsou podobná jako u šroubováků. Samozřejmě, že druhý nástroj nemůže být plnohodnotnou náhradou za kvalitní vrtačku, už jen proto, že spojovací materiál není určen pro vrtáky s větším průměrem a rychlosti elektrického šroubováku, zpravidla méně.

Správné umístění vrtáku ve sklíčidle vrtačky

Než se dozvíte, jak se vrták do vrtačky vkládá, je dobré si nejprve ujasnit, jak se vrták do vrtačky vkládá. Konstrukčním prvkem, v němž je upevněna vrtací stopka, je sklíčidlo. Většina modelů moderních vrtaček je vybavena vačkovým sklíčidlem:

  • Pouzdro má válcový tvar;
  • Vrták je opatřen kroužkem nebo objímkou, která se otáčí kolem vnější strany pouzdra;
  • vačky na vnitřní straně skříně.

Otáčením objímky ve směru hodinových ručiček se čelisti k sobě přiblíží a pevně upnou stopku vrtáku. Proto není těžké vyřešit otázku, jak vyjmout vrták z vrtačky: stačí začít otáčet objímkou proti směru hodinových ručiček. Čelisti se pak od sebe oddálí, což usnadní vyjmutí vrtáku z jádrové vrtačky. Vezměte prosím na vědomí, že před vložením vrtáku je třeba čelisti odepnout, aby se nástroj lépe vkládal.

Výhodnost čelisťových sklíčidel spočívá nejen v jejich rychlém a spolehlivém nastavení, ale také v tom, že je lze osadit vrtáky téměř libovolného průměru. Sklíčidla vrtáků obvykle nezpůsobují žádné problémy při výměně jádrového bitu ve vrtačce. Vložený nástroj je v těchto sklíčidlech pevně uchycen a lze s ním přesně vrtat.

Pokud zjistíte, že vám při utahování sklíčidla prokluzují čelisti, vyměňte klíč za nový

Čelisťová sklíčidla se používají v průmyslovém i domácím elektrickém nářadí k vrtání. Domácí vrtací sklíčidla jsou k dispozici ve dvou průměrech vrtáků od 0,8 do 10 a od 1,5 do 13 mm.

vyjmout, vrták, vrtáku, klíče

V prvním případě se jímka aktivuje pomocí speciálního klíče s vroubky na její kuželové pracovní části. Klíč pro ovládání upínacího mechanismu musí být zasunut do otvorů na boku sklíčidla a otočen. V některých modelech mohou být až tři takové otvory. K uvolnění nebo utažení vaček se do každé vačky vloží klíč a začne se otáčet proti směru nebo po směru hodinových ručiček.

Po uvolnění čelistí klíčem otočte samotným sklíčidlem proti směru hodinových ručiček, abyste zvětšili vzdálenost čelistí na požadovanou hodnotu. Po vložení vrtáku se vrták zajistí v opačném pořadí: nejprve se upne sklíčidlo (otáčení ve směru hodinových ručiček) a poté se vrtací zásuvky uzavřou klíčem na vrtáky.

Díky rychloupínacímu sklíčidlu lze vrtáky vytahovat a vkládat mnohem snadněji a rychleji. Při nich se jádrový vrták pohání ručním otáčením. Pro omezení utahovací síly čelistí jsou často vybaveny blokovacími zařízeními.

Před zasunutím vrtáku nejprve zkontrolujte, zda je jádrový vrták v pořádku, a odpojte jej od napětí. Teprve poté lze vrták nasadit.

Správný způsob vkládání a vyjímání vrtáku v rotačním nástroji, elektrickém šroubováku a vrtačce

Bezpečné vrtání zahrnuje dodržování určitých pravidel, jejichž ignorování může vést ke zranění nebo poškození nástroje. Největší riziko představuje sklíčidlo vrtáku, které je nejvíce namáháno kontaktem s povrchem. Abyste se vyhnuli nepříjemným následkům, neměli byste se vyhýbat náhlým změnám úhlu vrtání. Je také nutné omezit působící sílu na vrták, který je v procesu vrtání. Nadměrné zatížení může způsobit zlomení nebo zaseknutí vrtáku ve sklíčidle. Pro práci na těžkých površích je třeba používat vrtáky, které jsou pro tento druh práce speciálně navrženy.

Jak správně zasunout vrták do vrtačky a jak jej vyjmout?

V každém obytném prostoru se dříve či později musí něco změnit: pověsit obraz, přišroubovat police nebo udělat kabely. Většinu betonových a zděných stěn však nelze bez obezřetnosti prorazit hřebíkem nebo šroubovákem. Z tohoto důvodu je nutné použít elektrickou vrtačku. Jedná se o šikovné zařízení, které umožňuje díky různým vrtákům vytvořit ve zdi otvor požadovaného průměru: do betonu, kovu, skla, plastu, dlaždic nebo dřeva. Abyste však mohli elektrickou vrtačku úspěšně používat, musíte znát základní pravidla pro její používání.

Co dělat, když ztratíte klíč?

Pokud klíč chybí, je obtížné vrták vyjmout. Nejjednodušší způsob, jak se s tímto problémem vypořádat, je použít hrubou sílu. Části upínacího zařízení se drží pravou a levou rukou a otáčejí se v opačných směrech. Pokud je však sklíčidlo příliš těsné nebo byl jádrový vrták používán příliš dlouho, je nepravděpodobné, že by jej bylo možné vyšroubovat.

Díly nástroje se při práci zahřívají a kov se rozpíná. To má za následek rušení. Abyste mohli sklíčidlo snáze uvolnit, počkejte, až nástroj zcela vychladne.

Ke zvýšení působící síly se používají různé nástroje nebo podomácku vyrobená zařízení. Existuje řada způsobů, jak toho dosáhnout:

  • Zkušení řemeslníci mohou sklíčidlo uvolnit několika tahy dlaní pravé ruky. Držte vrtačku levou rukou a vrták směrem od sebe. Nevýhodou této metody je, že si můžete poranit ruku, pokud na to nejste zvyklí. A s utaženým mechanismem si nelze poradit, zvláště když je pokřivený nebo zaseknutý.
  • Vyberte kovovou hřídel, jejíž průměr umožňuje zasunutí do otvoru ve sklíčidle. K tomu lze použít hřebík, starý vrták nebo špendlík. Hlavní je, aby byl kov dostatečně pevný a neohýbal se pod působící silou. Vložte šroubovák do drážky ve sklíčidle a použijte jej jako páku. Stačí mírně povolit závity a vrták lze vytáhnout ručním vyšroubováním mechanismu.
  • Sklíčidlo se upíná do svěráku nebo se pevně drží plynovým klíčem. Zasuňte hřídel do otvoru a poté svalovou silou mechanismus vyšroubujte nebo zašroubujte.

Druhá metoda může pomoci, pokud je sklíčidlo ucpané částicemi třísek. Pak se její tělo upne do svěráku a na páku se lehce poklepe kladivem. Vibrace způsobují posunutí dílů a uvolnění mechanismu.

Účinnost výše popsaných lidových metod je podstatně nižší než u vrtáků montovaných z výroby. Tímto způsobem je však možné jednou nebo dvakrát dotáhnout nebo povolit zajišťovací mechanismus. Po dokončení je nutné zakoupit nový klíč u prodejce.

Jak správně zavést vrták?

Pro správné zasunutí vrtáku do sklíčidla je třeba znát následující informace. Určený upínací otvor v nástroji nesmí být hlubší než 2 cm. Čím hlouběji je vrták zasunut, tím pevněji je ve sklíčidle držen. Existují dva typy upínacích mechanismů:

V posledních letech jsou domácí vrtačky vybaveny ručním (rychloupínacím) sklíčidlem. snadněji se montuje a rychleji se ovládá.

Pro nasazení vrtáku do sklíčidla je třeba provést následující kroky:

  • Otáčejte sklíčidlem proti směru hodinových ručiček. Čelisti se musí rozestupovat o něco více, než je průměr vrtáku.
  • Vložte vrták mezi čelisti tak hluboko, jak to jen půjde.
  • Otáčejte sklíčidlem plynule ve směru hodinových ručiček a dbejte na rovnoměrné upnutí vrtáku na všech stranách.
  • Utáhněte čelisti rukou nebo klíčem.

Pozor! Před vrtáním zapněte vrtačku a prohlédněte si vrták. Správně nastavený nástroj nekope a vypadá jako hladká čára.

Při upínání vrtáku do sklíčidla je možné vyvinout značnou sílu, zejména pokud má vrták velký průměr. Nezapomeňte však, že pak budete muset provést opačnou operaci, abyste vrták odstranili nebo nahradili jiným. Při upínání vrtáku hledejte zlatou střední cestu: vrták pevně upevněte tak, aby jej bylo možné ze sklíčidla bez problémů vyjmout. Potřebnou sílu lze snadno určit po krátkém tréninku. do hry vstupuje svalová paměť.