Jak si vlastnoručně vyrobit frézy pro motorový kypřič

Výroba vrtáků s husím krkem pro rumpál vlastníma rukama

jednonápravový traktor je velmi užitečné zařízení v situacích, kdy je ruční práce náročná a zdlouhavá. Dnes se s tímto kompaktním zařízením setkáte všude. na farmách, v zeleninových zahradách i na dvorech.

Je pravda, že seznam činností, které lze provádět s motorovým kypřičem, je velmi rozsáhlý. Obdělávejte půdu, sklízejte a obdělávejte s ní záhony.

Další nástavce, které jsou k dispozici na zařízení, jen rozšiřují jeho funkce. Jedním z nejužitečnějších doplňků jsou tzv. „husí krky“.

Jak vyrobit motorový kultivátor a zda je třeba jej přebrousit

Nejdůležitější součástí je rumpál pro váš motorový kypřič. Jedná se o motorový kypřič, který plní své hlavní funkce: kypří půdu a vytrhává plevel. Tato část se skládá z osy otáčení, ke které jsou připevněny lopatky. Obvykle se toto příslušenství dodává se strojem, ale mnozí doporučují, abyste si k motorovému kultivátoru dokoupili nebo vyrobili další kultivátory. To umožňuje měnit hloubku orby a šířku záběru.

Frézy Sabre nebo „aktivní“ frézy

Nejúčinnější částí pro úpravu povrchu je aktivní kypřič, který je vybaven pro práci v jakémkoli obtížném terénu. Pracovní šířka není prakticky nijak omezena, ale mnoho zemědělců doporučuje používat šavlové nože na měkké půdě. Stroj lze používat na kamenité půdě s velkým množstvím kořenů, protože riziko zlomení nožů je zanedbatelné.

Nože aktivních kypřičů se skládají ze 4 částí a jsou rovnoměrně uspořádány pod úhlem devadesáti stupňů. Na jedné straně stroje jsou zpravidla namontovány dva až tři tyto bloky, někdy jich bývá až pět. Vše závisí na výkonu vašeho motorového kypřiče a jeho celkové hmotnosti, totéž platí pro šířku připojených dílů.

Každý nůž vizuálně vypadá jako obyčejný zakřivený kovový pásek, ale při určitém výkonu se tyto hroty dostanou velmi hluboko do země a zničí všechny nepotřebné součásti. Pokud jde o to, jak si sami vyrobit šavlové nože, je třeba doporučit speciální pružinovou ocel 50KhGFA.

Vytvoření aktivního řezače

Mezi zemědělci a milovníky zahrad jsou nejoblíbenější šavlovitá zařízení, a to díky jejich efektivní a jednoduché konstrukci, kterou lze snadno sestavit doma. K výrobě aktivního kypřiče budete potřebovat pás vysokopevnostní oceli, úhlovou brusku, další díly pro kopání přímo do země, malou trubku a jakoukoli svářečku.

Stojí za zmínku, že jako orební zařízení jsou docela vhodné staré automobilové pružiny a další podobné výrobky. Frézovací bity musí být ohnuté stejným směrem a oříznuté na stejnou velikost. Pomocí svářečky můžete nástroj snadno připevnit k hlavnímu potrubí. Důležité! Rozložte řezné části rovnoměrně a na různých stranách trubky.

Pokud plánujete svůj vlastnoručně vyrobený nůž pro konkrétní účel a na první pohled víte, kterým směrem se budou nože pohybovat, doporučujeme je v požadovaném směru dále brousit, čímž zvýšíte jejich sílu a kvalitu kopání. Jakmile stroj sestavíte, připojte jej k motorovému kypřiči a ihned jej vyzkoušejte. Pokud zjistíte nějaké provozní nesrovnalosti nebo jiné problémy, můžete jednotku snadno vyjmout a upravit ji podle svých potřeb. Než začnete vyrábět kultivátor pro motorové kultivátory vlastníma rukama, doporučujeme shlédnout speciální video pokyny na konci článku.

Funkce montáže

Sestavení rumpálu pro váš motorový kypřič vyžaduje, abyste si předem připravili správné výkresy jednotky, protože při nesprávné montáži se motorový kypřič začne při práci odklánět od zvoleného směru. V důsledku toho bude obdělávání půdy značně ztíženo. Řezné nože musí být zasunuty do zásuvek vytvořených k tomuto účelu a zajištěny šrouby.

je třeba věnovat zvláštní pozornost umístění břitu čepele. Instalovaný prvek musí být umístěn ve směru jízdy tak, aby ostrý konec mohl bez překážek proniknout do půdy a zanechat za sebou dobrou stopu. Správně nainstalovaná řezací jednotka vám pomůže vyhnout se typickým chybám, které obvykle pronásledují začátečníky při používání jednonápravového rotačního traktoru na stavbě. Přídavná část lopatek by měla být připevněna k hlavní části pomocí kolíků. Také v konstrukci těžkého motorového kypřiče by měl být kovový disk, který musí být spojen s rámem pomocí šroubů určených k tomuto účelu.

vlastnoručně, vyrobit, frézy, motorový, kypřič

Je třeba předem určit, kolik nožů bude mít váš jednonápravový traktor, a rozumně zvolit jejich počet. To znamená, že musíte zvážit výkon motoru vašeho jednonápravového traktoru. Frézy můžete montovat na jednonápravový traktor s použitím více než jedné nápravy. Při koupi motorového kypřiče se čtyřmi noži nezapomeňte na pořadí nožů vlevo a vpravo.

Katr na řetězovou pilu

Často kladené otázky o jednonápravových traktorových frézách

Jednou z nejčastějších otázek je: „Musíte u jednonápravového traktoru hrotovat kypřiče??“Odpověď závisí na tom, jaké čepele máte a zda jsou samoostřící. Odpověď na tuto otázku závisí také na typu půdy, se kterou hodláte pracovat. Pokud plánujete orat převážně ve vlhké půdě, doporučujeme vám, abyste ji také nabrousili úhlovou bruskou. Ostření motorového kultivátoru je důležité a vyžaduje zvláštní pozornost.

Jak sestavit aktivní výkonný kultivátor

Tento typ domácího zařízení pro zpracování půdy je nejběžnější díky jednodušší výrobní technologii. Fréza a sloupky v této konfiguraci tvoří jeden kus vysokopevnostní oceli.

Až do fáze „nápravové trubky s přírubou“ je postup shodný s výrobou frézy s husím krkem u jednonápravového traktoru. Z tohoto důvodu se nyní podíváme na přímé broušení řezných prvků.

Předostřený pásek se při zahřátí ohne o 90˚. Délka zakřivené části obvykle nepřesahuje 80 mm. Kombinované chlazení a popouštění obrobku pro pohodlné vrtání upevňovacích otvorů. Dokončení kalením a montáž na přírubu trubky nápravy.

Při obdělávání půdy rotačním kypřičem jakéhokoli typu dochází k určitému rozptylu půdy, což poněkud ztěžuje určení hranice mezi obdělávanou a neobdělávanou půdou. Aby se těmto problémům předešlo, jsou na hranách frézy umístěny značkovací kotouče.

Který nůž je lepší: šavle nebo husí krk

Abyste pochopili, které frézy jsou lepší: klasické šavlozubé frézy nebo moderní frézy s husím krkem, zvažte jejich výhody a nevýhody podle následujících klíčových kritérií.

 • Účinnost pěstování. Při stejné pracovní šířce mají náboje kypřičů s husím krkem dvakrát více „hrotů“ než jejich šavlozubé protějšky.
 • Funkčnost. Zatímco základní šavlové frézy jsou nejvhodnější pro středně těžké půdy, frézy s husím krkem umožňují efektivní zpracování těžkých, jílovitých půd. Jejich další výhodou je šetrné pěstování, které vede k malému poškození kořenového systému pěstovaných rostlin.
 • Materiál pracovního prvku. Šavlové nože jsou vyrobeny z kalené oceli s vysokým obsahem uhlíku, což je výhoda. Svařovaná konstrukce husích nohou je vyrobena z běžné uhlíkové oceli 3.
 • Rozbití a oprava. Materiál použitý k výrobě daných modelů určuje náchylnost k mechanickému poškození. Při práci na tvrdé půdě se u kypřičů s husím krkem často utrhnou „nohy“. Jediný způsob, jak tento problém vyřešit, je použít svářečku. Na druhou stranu jsou kultivátory s husím krkem dělené, a pokud se rozbijí, lze je snadno vyměnit.
 • Cena. Kultivátory s husími nožkami jsou mnohem levnější než jejich šavlovité protějšky.

Jak sestavit rumpál pro motorový kultivátor

Montáž předem připravené jednotky proveďte podle montážního návodu. Pro pohodlnou obsluhu se používá speciální 50 cm vysoký dřevěný kozlík ve tvaru X. Jednonápravový traktor je namontován na radlici. Úhel sklonu stroje by měl být alespoň 45°. Pod řídítka se umístí stupačky a kolo se odstraní.

Při sestavování kypřiče je třeba mít na paměti, že stroj se skládá z pravé a levé strany, které jsou sestaveny tak, aby nože při pohybu stroje vpřed pronikaly svými břity do země. Proto musí být tato jednotka připojena ve směru jízdy.

Před vlastnoruční montáží žacího ústrojí na jednonápravový traktor zkontrolujte, zda drážky a otvory na nožích a lopatkách závěsu vzájemně odpovídají svým průměrem. Pokud není montážní vzor správný, kypřič se během provozu vychýlí z roviny a frézování půdy bude obtížné.

Domácí kultivátory pro váš motorový kultivátor. pořadí výroby zařízení

Jednoduchá konstrukce kultivátorů pro motorové kultivátory umožňuje vyrobit tato zařízení vlastníma rukama. Níže se budeme zabývat správným postupem při výrobě různých typů zařízení pro orbu.

Jak správně sestavit frézy na jednonápravovém traktoru. výroba šavlového výlisku

Těsně před montáží listů šavlozubého rotoru doporučujeme prostudovat výkresy, které vám ukáží správný postup při montáži stroje.

Každá šavle motorového kypřiče se skládá ze dvou do sebe zapadajících žacích bloků, z nichž každý obsahuje 12 nástrojů. Jedna jednotka se skládá ze 3 podsestav, z nichž každá je vybavena 4 řeznými noži. Ty jsou vůči sobě umístěny pod úhlem 30°. Montáž kování šavle se provádí následujícím způsobem:

 • Začněte výrobou stojanu z rohového dílu o délce 6,34 cm;
 • Přivařte jeden konec sloupku k přírubě, abyste mohli spojit 4 nože;
 • Všechny řezné prvky pluhu spojte pomocí přírub a šroubů s podložkami.

Výroba fréz s husím krkem

Před montáží tohoto typu nástavce se musíte pečlivě připravit. S potřebnými nástroji a materiály:

 • ocelovou trubku o průměru 4,2 cm;
 • ocelové desky pro řezné nože;
 • Svařovací stroj;
 • Úhlová bruska se sadou kotoučů.

Aktivní mlýn s husím krkem se sestavuje následovně:

 • Pro řezné prvky můžete použít listové pružiny z vašeho vozidla. Rozřežte je na stejné kusy a pak je přivařte k ocelové trubce, která slouží jako základna;
 • Pečlivě zbruste a přivařte hrany fréz k použitému podvozku;
 • Po sestavení stroje jej spusťte a proveďte potřebná nastavení. Upozorňujeme, že nože nářadí musí být po spuštění zavěšeny ve vzduchu. nesmí se dotýkat země.

Samostatná montáž žací lišty na jednonápravový traktor

Montáž stroje na jednonápravový traktor se provádí naprosto stejným způsobem, a to jak u šavlí, tak u strojů s husím krkem.

V obou případech je postup následující

 • Vyrobené frézy postavte na speciální dřevěný „kozlík“ vysoký asi 0,5 m;
 • Jednonápravový traktor opatrně naklopte pod úhlem 45° a opřete jej o radlici;
 • Umístěte „kultivátory“ pod rameno kypřiče;
 • Demontujte standardní kola zemědělského stroje a na jejich místo namontujte podomácku vyrobené kypřiče;
 • Na levý a pravý vnější konec kultivátoru pevně připevněte frézovací desky. výrazně zlepší pojezd kultivátoru a zajistí jeho hladší a stabilnější chod.

Hroty pro jednonápravový traktor

Zařízení, jako je kypřič, je pro každého oráče nezbytné, protože s jeho pomocí lze vykonávat většinu prací spojených s obděláváním půdy. Obvykle je kypřič dodáván se strojem, ale v případech, kdy je třeba změnit pracovní šířku nebo hloubku, je třeba zařízení zakoupit zvlášť.

Přídavné kypřiče zvyšují funkčnost kypřiče a usnadňují práci s traktorem. Odborníci doporučují mít několik párů rotačních kultivátorů.