Jak rozřezat disk s vadným sektorem

Kontrola disku na přítomnost chyb a vadných sektorů (příklad s programem Victoria v systémech DOS a Windows)

Každý uživatel počítače nebo notebooku se dříve či později setká s problémy způsobenými poruchami pevného disku (. : obvykle se stručně označuje jako. HDD ).

Nejčastějšími příznaky nesprávně fungujícího pevného disku jsou:

 • nenačtení „starého“ systému Windows (a instalace nového)
 • Obnovení nastavení některých operačních systémů nebo programů; Windows (a další). programy);
 • nemožnost otevřít soubory nebo programy (často se vyskytují chyby integrity souborů);
 • velmi pomalé kopírování a čtení souborů; při přístupu na disk a pokusu o otevření (čtení) souboru z něj; při pokusu o čtení nebo kopírování souborů z disku
 • Cvakání, broušení, bouchání atd.). když je jednotka spuštěna (věnujte tomu zvláštní pozornost, pokud tam předtím nebyly)!);
 • Počítač se náhodně restartuje atd.

Pokud si všimnete výše uvedených příznaků, nejprve (dokud vše funguje) zkopírujte všechny důležité dokumenty na samostatný disk.

Poté můžete začít kontrolovat.

Pomáhat!

Diagnostika a kontrola jednotky za 5 minut. Pro začátečníky (rychlý test v novém modelu Victoria 5). viz. Pokyny naleznete zde.

Co je špatný sektor?

Špatný sektor. Je malý shluk vadného místa na pevném disku (ať už jde o magnetický pevný disk, SSD, interní pevný disk nebo externí pevný disk), který nereaguje na požadavky na spuštění nebo zápis.

rozřezat, disk, vadným, sektorem

Vadné sektory se dělí na dvě části: fyzické/tvrdé vadné sektory a logické/softwarové vadné sektory.

Vadné sektory pevného disku jsou většinou způsobeny fyzickým poškozením a nelze je obnovit. Fyzické poškození může být způsobeno nadměrným teplem nebo prachem na jednotce.

Naproti tomu měkké vadné sektory vznikají v důsledku systémové chyby a lze je opravit. Vadné sektory vznikají, když dojde k neviditelnému poškození pevného disku v důsledku nesprávného vypnutí, selhání systému apod. Д.

Co jsou to špatné sektory a proč se můj počítač zasekává??

Jak už to tak bývá, slabým místem zařízení je jeho virtuální mozek, tedy pevný disk. Abychom pochopili, co jsou to sektory, musíme říci, že pevný disk se skládá ze spousty kovových magnetických disků, které mají na sobě stopy. A na těchto tratích již existují sektory.

Tyto sektory se mohou časem poškodit, některé dříve, jiné později, v závislosti na výrobci, ale často je viníkem špatných nebo poškozených sektorů uživatel.

 • Fyzická stránka. Nepříjemné je, že to znamená poškození pevného disku pádem, prachem, vlhkostí nebo prostým opotřebením. Taková škoda může být obtížně napravitelná a často není napravitelná vůbec.
 • Logicky špatné. Důvodem je mnoho problémů, například instalace softwaru, hraní her, stahování nebo psaní souborů a náhlý výpadek proudu. Zde se vyskytuje logická chyba, která může ovlivnit sektor. Naštěstí se to dá opravit a zvládnete to sami bez počítačových kouzelníků, kteří by mohli dostat zaplaceno.

Proto vám doporučuji, abyste potřebné soubory uchovávali na cloudových úložištích nebo je mohli uchovávat na pevném disku, ale vypisovat tam jejich kopie. A zde jsou programy, pomocí kterých můžete opravit vadné sektory: Victoria HDD, MHDD, HDD Regenerator.

Doufám, že jsem vám poskytl určitý vhled do této problematiky. Pište své dotazy, komentáře, kritické připomínky, rád vám odpovím. To je vše, děkuji a přeji hodně štěstí.

Třetím krokem bude ošetření chyb softwaru, opět s Victorií v režimu Erase 256 sect

a) Stiskněte klávesu F4, vyberte čtení řádků a BB:Erase 256 sect, stiskněte Enter

b) V centrálním okně se zobrazí skenování a čištění sektorů a v pravé části okna „Defekty“ se zobrazí výsledky skenování s nalezenými defekty.

c) Počkejte, až se celý proces dokončí (na fotografii je vidět proces na velmi poškozeném a beznadějném pevném disku)

Program Victoria

Program Victoria je podobný předchozím programům, ale má o něco více funkcí, můžete si přečíst článek o tom, jak program používat, jak jej nainstalovat a jak jej spustit.

Po instalaci a spuštění vyberte požadovaný pevný disk (pokud máte 2 nebo více).

Po provedení výběru stiskneme klávesu „F4“. Zobrazí se okno obsahující 2 možnosti.

První možností je vybrat „Lineární čtení“. Tato konfigurace bude provádět operace čtení a zápisu na všechny bloky pevného disku v sekvenčním pořadí. Zvolte ji, protože nejpřesněji indikuje přítomnost vadných sektorů

V druhém bodě vyberte „BB : Erase 256 sect“. Výběrem této možnosti při skenování a detekci vadných sektorů na povrchu pevného disku se program pokusí takový blok vynulovat. Tím se opraví pouze „logické“ vadné sektory.

Po výběru možnosti stiskněte tlačítko „Enter“ a sledujte proces skenování.

Po dokončení procesu skenování, kdy již nejsou žádné vadné sektory, je nutné použít možnost „Remap „.

Postupujte stejně, stiskněte klávesu „F 4″ a v poli Ignore Bad Block (Ignorovat špatný blok) vyberte možnost Advanced Remap (Rozšířené přemapování). Možnost pokročilého přemapování může pomoci i v případě, že normální přemapování selže, a je výhodou systému Viktoria. Po výběru preferované možnosti stiskněte tlačítko “ Enter “ a sledujte průběh skenování.

DiskGenius

DiskGenius je multifunkční program pro práci s pevnými disky a daty na nich uloženými. Aplikace má také funkci kontroly povrchu disku na přítomnost vadných sektorů a bloků.

 • Po spuštění programu se v levé části okna zobrazí seznam médií připojených k počítači.
 • Kliknutím pravým tlačítkem myši na vybranou jednotku a výběrem možnosti „Verify Of Repair Bad Sectors“ spustíte skenovací modul.
 • V nově otevřeném okně klikněte na tlačítko „Opravit“.
 • Počkejte, až proces skončí.
rozřezat, disk, vadným, sektorem

Nástroj DiskGenius pomáhá odstraňovat vadné sektory podobně jako nástroj Disk Revival.

 • Snadné použití i pro nezkušené uživatele. není třeba provádět žádná nastavení.
 • Mnoho funkcí pro obnovu dat z disků a ztracených oddílů.
 • Podpora více souborových systémů.
 • Může vytvořit bootovací disk USB nebo disk DiskGenius.
 • Jedná se o placený program. Funkce opravy vadných sektorů je však k dispozici i v bezplatné verzi programu DiskGenius bez jakéhokoli omezení.
 • Nepodporuje technologii přerozdělování sektorů.
 • Ruský jazyk není k dispozici.

Všechny výše uvedené programy jsou určeny pro práci v prostředí Windows (pokud neberete v úvahu bootovací verze programů Victoria a DiskGenius). MHDD nefunguje z operačního systému (ačkoli verze pro Windows existuje, při jejím spuštění se obecně objevují nejrůznější problémy). Program byl původně vytvořen a je vyvíjen jako zaváděcí software pro testování, diagnostiku a obnovu pevných disků.

Poté zbývá spustit počítač z nově vytvořeného flash disku a provést několik jednoduchých kroků k obnovení bloků BAD pevného disku:

 • Stisknutím klávesy F2 vytvoříte seznam pevných disků pomocí softwaru.
 • Zadejte číslo odpovídající číslu pevného disku v seznamu a stiskněte klávesu Enter.
 • V malém okně se pomocí šipek na klávesnici přesuňte na položku „Remap“, nastavte ji na „ON“ a poté na „Erase Delays“, kterou rovněž nastavte na „ON“. První možnost umožňuje obnovit fatální vadné bloky, druhá možnost pomáhá obnovit programově mrtvé sektory jejich úplným přepsáním.
 • Stiskněte klávesu Enter a počkejte na dokončení postupu.

Je obtížné posoudit výhody a nevýhody MHDD.к. V jednom případě program funguje bezchybně, v jiném případě pevný disk nedetekuje. To závisí na modelu diskové jednotky a konfiguraci základní desky.

Při práci s pevnými disky se nepoužívají žádné systémové ovladače ani jiný „middleware“ (tj. žádný software pro správu paměti).е. pracuje s diskem téměř přímo), dělá z MHDD velmi rychlý a bezchybný nástroj, což není případ žádného nástroje, který běží pod Windows.

Jakékoli zbývající dotazy, návrhy nebo připomínky? Kontaktujte nás a položte nám otázku.

Zkontrolujte stav jednotky v části „Zabezpečení a údržba

Systém Windows 10 vás pomocí obrazovky „Zabezpečení a údržba“ informuje o problémech se stavem pevného disku. Tímto způsobem můžete zjistit hardwarové a softwarové problémy, jako jsou vadné sektory.

Krok 1 : Přejděte do Ovládacích panelů a vyberte možnost „Zabezpečení a údržba“.

Krok 2 : Klikněte na možnost Údržba a poté přejděte do oblasti Stav disku. Můžete zkontrolovat aktuální stav jednotek.

Krok 3 : Pokud je zjištěn nějaký problém, například vadný sektor, zobrazí se v seznamu možnost kontroly disku. A můžete s ním opravit vadné sektory na pevném disku.

Pokud Smart vykazuje problémy, nejčastěji to znamená jediné: Jednotka se brzy rozpadne a může ji ovlivnit i zbytečné spuštění operačního systému. Další věcí, kterou je třeba pochopit, je, zda má softwarové „chyby“ nebo hardwarové. Pokud není k dispozici mnoho hardwaru, můžete se pokusit disk oživit.

Předpokládám, že jste slyšeli o produktech jako MHDD a Victoria. Je nepostradatelný pro nízkoúrovňovou práci s pevnými disky a pomůže vám provádět velké výkony při obnově a diagnostice. Hacker psal o Victorii před několika čísly, nyní je čas zabývat se druhou, archaickou, ale stále mega užitečnou utilitou.

MHDD je malý, ale výkonný freewarový nástroj, který je navržen pro práci s disky na nejnižší možné úrovni. První verzi vydal Dimitri Postrigan v roce 2000. Mohl by skenovat povrch jednotky s rozhraním IDE v režimu CHS. MHDD je nyní mnohem víc než jen diagnostický nástroj. S MHDD můžete dělat vše: diagnostikovat disk, provádět náhodné čtení a zápis sektorů, spravovat funkce Smart, Password, Noise Management a měnit velikost disku.

Můžete také použít MHDD s nainstalovaným systémem Windows. Důrazně však doporučuji zapsat obraz na flash disk nebo externí disk, případně na druhý bootovací disk a spustit holý DOS z něj. Věřte mi, že pokud jde o hardwarové vybavení, je nejlepší vyloučit všechny články řetězce, které mohou způsobit poruchu nebo zamrznutí počítače během práce.

Shrnutí

Je třeba poznamenat, že je rozdíl mezi chybami opravitelnými pomocí nástroje chkdsk operačního systému Windows a chybnými sektory opravitelnými pomocí programů, jako je Victoria HDD. První z nich jsou způsobeny poruchou souborového systému a druhé jsou často způsobeny ztrátou magnetických vlastností povrchových sektorů pevného disku a postupnou degradací pevného disku. Nicméně chkdsk se může postarat i o některé problémy s vadnými sektory.

K odstranění vadných sektorů můžete použít aplikace Data Lifeguard Diagnostic, Ashampoo HDD Control, HDDScan, Victoria a další. Victoria HDD je nejlepší aplikace pro kontrolu a odstranění vadných sektorů, protože nabízí řadu testů: Ignorovat, Přemapovat, Vymazat a Obnovit. Umožňuje nejen odhalit vadné povrchové struktury pevného disku, ale také uzdravit váš HDD.