Jak vybít baterii ni cd elektrického šroubováku

Jak nabíjet a vybíjet baterii elektrického šroubováku? Jak často? Jak vymazat „paměťový efekt?

Existuje koncept plně vybitého akumulátoru pro další provoz a akumulátoru, který byl vybit na nulu a je třeba jej oživit. Kolik napětí baterie je třeba vybít, závisí na modelu a počtu tyčí v baterii. Články jsou zapojeny do série a napětí na výstupních svorkách se sčítá. Limity vybíjení se proto liší pro kyselinové, alkalické a lithiové baterie.

Zda musí být nová baterie zcela vybitá? Ano, pokud se jedná o typ Ni-ion nebo NiMH. Tyto baterie mají paměťový efekt. Před použitím je třeba je 3-5krát zcela vybít a poté znovu nabít. Další nabíjení tohoto typu baterie by mělo probíhat až po jejím úplném vybití. Akumulátor nechte při skladování pouze zcela vybitý. Jak nízké může být vybití niklových baterií? Tréninková buňka se zvýší na 0,9.1,0 В. Když znáte počet článků, můžete si sami vypočítat, kolik voltů potřebujete k vybití baterie.

Často se objevuje otázka, zda se nová lithium-iontová baterie musí vybít. Žádný paměťový efekt u tohoto typu galvanického článku. Stabilní provoz při střední úrovni nabití. Proto je možné baterii kdykoli nabít pomocí speciální nabíječky. Zda lze lithium-iontovou baterii zcela vybít? Ano, ale po vybití pod 3,2 V jsou nutné speciální techniky dobíjení, při napětí 2,0 V nelze článek dobíjet. Typické hluboké vybití je 2,5 V na článek.

Na kolik voltů lze vybít olověný akumulátor?? Při výstupním napětí článku 1,70 V bude celkové napětí šestičlánkové baterie 10,3 V. Úplně vybitá baterie má minimální rezervu životnosti. Musím kyselinovou baterii úplně vybít?? Bezúdržbová automobilová baterie s vápenatým karburátorem se může zničit i po jednom hlubokém vybití. Všechny kyselinové baterie po hlubokém vybití nutně ztrácejí kapacitu sulfatací desek.

Různé typy baterií vyžadují různý přístup k údržbě. V návodu k obsluze zařízení je tedy napsáno, zda je třeba baterii zcela vybít, zda je nová nebo v procesu kalibrace a testování.

Řešení problémů s baterií

Nepodezírejte a neopravujte baterii elektrického šroubováku ihned, ale nejprve ji zkuste po řádném nabití vyměnit za druhou baterii ze sady. Pokud se elektrický šroubovák neotáčí hladce, může to být způsobeno závadou v mechanice (motor nebo převodovka). V případě pochybností je třeba zdroj vyměnit, pokud je to možné. Pokud vše nasvědčuje tomu, že se jedná o baterii, lze ji diagnostikovat a opravit.

Nejprve je třeba zjistit typ baterie. Je to napsáno na jeho pouzdře a závisí na tom obnovitelnost akumulátoru. Mělo by být uvedeno také jmenovité napětí. Obvykle se pohybuje v rozmezí 1419 V. Poté zkontrolujte akumulátor, aniž byste jej museli rozebírat. K tomu lze použít dvě metody:

Metoda multimetru

Multimetr lze používat ve dvou režimech: měření napětí a měření proudu. Pokud jsou dvě, je to ještě lepší, žádné zbytečné přepínání.

Schéma měření je uvedeno níže: Jeden multimetr se přepne do režimu měření napětí (voltmetr) a druhý do režimu měření proudu (ampérmetr). Pokud je k dispozici pouze jeden, použijte místo ampérmetru drát. Vodiče od baterie k voltmetru mohou být tenké a vodiče od zdroje napájení k baterii mohou být silnější, ale nenechte se příliš unést; koneckonců pro celý obvod platí, že 0.Průřez 5 mm.kv.

Pokud je napětí baterie v pořádku, ale nabíjecí proud je nízký, mnohem menší než jeden ampér, může to znamenat závadu na jednom z článků Ni-Cd baterie. Oprava baterie elektrického šroubováku nepřipadá v úvahu, oprava je nutná. U Li-ion to znamená, že je buď normální, nebo je jeden z článků také vadný.

Nechť má Ni-Cd baterie jmenovité napětí 18 V. Pak je snadné zjistit, kolik buněk je uvnitř, aniž by bylo nutné pouzdro otevírat. Znalost jmenovitého napětí Ni-Cd 1.2 V, dělení: 18/1,2 = 15. V pouzdře je tedy 15 buněk. Pokud voltmetr ukazuje volnoběžné napětí 16,8 V, může to také znamenat zkratovanou baterii nebo jen vybitou normální baterii. Tato baterie ve vybitém stavu dává 15 V. Pokud nabitá baterie ukazuje 16,8 V nebo více, je jeden z článků zkratovaný. Ani to nelze obnovit, budete ho muset vyměnit.

Pokud se baterie nabíjí více než jedním ampérem a napětí postupně stoupá, každých 5 až 10 minut o 0,1 V, a na konci nabíjení je napětí těsně nad jmenovitou hodnotou, je baterie v pořádku a není nutná žádná oprava.

Metoda načítání

Tato metoda je podobná předchozí a je jednodušší. Nabíječku není třeba rozebírat ani používat laboratorní zdroj napájení. Potřebujeme pouze:

Schéma testu: Pro provedení tohoto testu musí být baterie dobita a nabitá běžným způsobem. Poté se aplikuje jmenovité zatížení. Proud zjistíte snadno, stačí vydělit absorbovaný výkon jmenovitým napětím. Pokud například elektrický šroubovák spotřebovává 50 W (typický případ), pak by při napětí 18 V měl být proud 50/18 = 2,77 A. Abyste dosáhli tohoto proudu nebo se mu přiblížili, můžete vytočit paralelní světla auta ze směrovek.

Pokud baterie po několik minut dodává jmenovitý proud, voltmetr ukazuje napětí mírně pod jmenovitým a světla nezhasínají, je baterie provozuschopná. Může se však stát, že u Ni-Cd začne proud brzy slábnout. Jedná se o projev „paměti“. V takovém případě je třeba provést obnovu. Li-ion baterie nemají paměťový efekt, ačkoli teoreticky existuje, v praxi se předpokládá, že prostě neexistuje.

Kontrola prvku po prvku

Tato metoda vyžaduje demontáž pouzdra baterie. Používá se, pokud baterie nebo článek baterie přestane dodávat proud a pokusy o obnovení jsou neúspěšné. Stačí jeden špatný článek, protože jsou zapojeny do série. Abyste však takový článek našli, musíte zkontrolovat vnitřní odpor každého článku.

Prvním krokem je samozřejmě celková kontrola všech nádob, například zda nejsou prasklé, netěsné atd.д. Vadná součástka se okamžitě projeví.

vybít, baterii, elektrického, šroubováku

Zkouška proudového výstupu se provádí pomocí Ohmova zákona pro úplný obvod (tzv. Kirchhoffův první zákon). K tomu vezměte 10ohmový rezistor o výkonu 25 W a ampérmetr. Kontrolovaný článek se zkratuje proti rezistoru zapojenému do série s ampérmetrem.

Řekněme, že například pro Ni-Cd baterii s napětím 1,2 V se získá proud 100 mA. Zapíšeme si to a znovu změříme, ale ne proud, ale napětí na článku. Nejprve změřte napětí naprázdno bez připojeného rezistoru, pak připojte rezistor a zjistěte, o kolik napětí kleslo. Předpokládejme, že poprvé bylo 1,2 V a po připojení rezistoru je 1,05 V. Pak vnitřní odpor tohoto článku: Není příliš nízký, pokud jsou všechny články takové, pak bude baterie dodávat elektrickému šroubováku pouze polovinu energie. Čím nižší vnitřní odpor, tím lepší článek, ale vždy s následující podmínkou: musí dodávat jmenovité nebo téměř tak vysoké napětí. Pokud je napětí příliš nízké nebo velmi blízké nule, článek je zkratovaný, není dobrý a nelze jej obnovit. Pokud je vnitřní odpor větší než 3 ohmy, lze baterii resetovat (viz vybočení v sadě nástrojů). dále) nebo nahradit.

Jak rozebrat baterii

Pokud je zjištěna vadná baterie, je nutné přistoupit k detekci vadných článků. všechny články zřídka selžou současně a k problémům stačí jeden nebo více zaostávajících článků. Proto je třeba začít opravu baterie elektrickým šroubovákem demontáží baterie a vyjmutím článků. Zatím je neodpojujte.

Baterie vyjmuté z pouzdra.

Před výměnou baterie musíte každou nádobu vizuálně zkontrolovat. Pokud jsou mezi nimi nafouklé, mechanicky poškozené, se stopami úniku elektrolytu nebo koroze, měly by být takové články okamžitě označeny jako vadné. Není třeba je znovu sestavovat.

V ostatních případech proveďte zkoušku napětí. Pokud není v nominálním rozsahu (nebo dokonce pod dolní hranicí), musíte se pokusit o jeho dobití. Ani v tomto případě není nutné baterii odpojovat.

Nabíjení jednoho článku.

K tomu je zapotřebí zdroj napětí s regulovaným výstupem. Pokud se nabíjení nezdaří, je plechovka odmítnuta. Články, které byly doplněny na jmenovitou hodnotu, by měly být testovány samostatně na kapacitu a výstupní proud podle výše uvedeného postupu. Pokud banka neudrží náboj nebo nedodává dostatečný proud, je vadná.

Důležité! Dobíjení lithium-iontových baterií s odpojeným balancerem. Hluboké vybití může vyhodnotit jako poruchu a zablokovat článek.

Testování kapacity a proudového výkonu jednotlivých článků.

vybít, baterii, elektrického, šroubováku

Správné vybíjení: jak na to?

Otázka, jak správně vybít baterii, může být matoucí. Hned na začátku je třeba poznamenat, že to není možné, pokud nástroj běží na plný výkon. Pokud je navíc elektrický šroubovák poháněn nepřetržitě nulovou rychlostí, může se jednoduše zlomit. Kadmiové baterie se tímto způsobem zcela nevybíjejí, protože si dlouho udržují stabilní zbytkový náboj.

Existuje mnohem bezpečnější a šetrnější metoda, při které se baterie vybije rychle a bez poškození elektrického šroubováku. K tomu slouží obyčejná žárovka.

Jak vybít baterii elektrického šroubováku

Baterie elektrického šroubováku používá válcové články z nikl-kadmiových, lithium-iontových baterií. Liší se v údržbě. Nová nikl-kadmiová baterie potřebuje rozkmitání. Baterii je třeba vybít pomocí 12V žárovky, která slouží jako zátěž. Baterie je považována za vybitou, když zhasne kontrolka žárovky.

Lithium-iontové baterie nepotřebují náběh. Pro správnou funkci regulátoru může být nutná kalibrace. v takovém případě je třeba použít chytré zařízení s funkcí vybíjení.

Jak správně nabít novou baterii?

U nikl-kadmiových a nikl-metal-hydridových baterií jsou důležité počáteční nabíjecí cykly, aby dosáhly plné kapacity. Baterie prvního typu by měly být zcela vybité a poté třikrát nabité, aby dosáhly maximální kapacity. Poté jsou pouze plně nabité, konec tohoto procesu bude indikován kontrolkami nebo zahřátím pouzdra. Druhý typ vyžaduje 4-5 cyklů úplného vybití a dobití. Poté se dobíjejí podle potřeby, aniž by se čekalo na úplné vybití. Cykly vybíjení/dobíjení se však pravidelně opakují 4 až 5krát, aby se obnovila kapacita.

Lithium-iontové baterie nemají paměťový efekt, takže neexistuje žádné doporučení, jak správně nabíjet novou li-iontovou baterii pro elektrický šroubovák.

Jak dobíjet baterii elektrického šroubováku

Při práci s akumulátorovým elektrickým šroubovákem se baterie dříve či později začne rychle vybíjet nebo se přestane nabíjet úplně. V těchto podmínkách je téměř nemožné pracovat, takže si musíte buď koupit novou baterii, nebo si ji sami přestavět. V tomto článku si povíme, jak opravit baterii elektrického šroubováku.

Jak správně a bezpečně nabíjet baterii elektrického šroubováku?

každá osoba musí vědět, jak s nástrojem správně zacházet, aby jej mohla používat co nejdéle. Každý nástroj má svá slabá místa a u elektrického šroubováku je to baterie. Je důležité předem vědět, jak správně nabíjet baterii elektrického šroubováku, abyste se nemuseli trápit tím, proč se tak rychle porouchal.

schéma nabíjení akumulátoru elektrického šroubováku.

Nuance nabíjení různých typů baterií

Nabíjení různých typů baterií se liší v následujících aspektech:

  • jmenovité napětí, proud a dobu zotavení;
  • nutnost cyklu nabíjení a vybíjení;
  • skladovací vlastnosti;
  • Lze dobíjet, pokud není zcela vybitý.

Parametry nabíjení jsou uvedeny v návodu k použití nářadí a v označení baterie. Jmenovité napětí je násobkem napětí 1 napájecího článku a závisí na počtu plechovek.

Pokud dojde k „paměťovému efektu“, je pro obnovení jmenovité kapacity nutné provést úplný cyklus vybíjení a nabíjení. Doporučuje se postup několikrát opakovat.