Jaký je rozdíl mezi elektrickým šroubovákem a elektrickou vrtačkou?

Rozdíl mezi vrtačkou a elektrickým šroubovákem a který je lepší?

V obchodě pro kutily najdete celou řadu zařízení, která vám usnadní dokončovací práce. Například šroubovák a vrtačka vypadají vzhledově velmi podobně a mnoho lidí si myslí, že jsou určeny ke stejné funkci. Mnozí řemeslníci používají šroubovák i záměrně pro vrtání otvorů. Ve skutečnosti se však tyto dva nástroje značně liší.

Chcete-li zjistit rozdíly mezi vrtačkou a šroubovákem, je třeba se na ně podívat podrobněji. Tyto nástroje mají vnější podobnosti, ale také velké množství konstrukčních a funkčních rozdílů. Princip fungování je také odlišný. V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi elektrickým šroubovákem a vrtačkou.

Vrták

Vrtačka je ruční elektrické zařízení ve tvaru pistole.

Používá se k vrtání otvorů do obrobků ze dřeva, kovu, cihel, plastu nebo betonu (železné a betonové konstrukce).

Vrtačka se nejčastěji používá pro stavební práce nebo renovace v průmyslovém nebo domácím prostředí.

Dnešní moderní nástroje nabízejí další funkce. Lze ji použít například jako brusku na plochu, úhlovou brusku nebo stavební míchačku.

Cvičení se skládá z následujících prvků:

  • Tělo je vyrobeno z plastu nebo hliníku s pogumovanou rukojetí a pomocnou rukojetí;
  • Sběrací motor s rotorem, spouštěčem, kotvou a kartáči;
  • Rychloupínací sklíčidlo (slouží k uchycení nástroje);
  • Startovací tlačítko, které se během nepřetržité práce zablokuje v určité poloze;
  • Knoflík pro regulaci otáček (musí být nastaven podle obráběného materiálu)
  • Napájecí kabel pro připojení do elektrické zásuvky;
  • Kovový doraz (ve tvaru tyče, nutný pro kontrolu hloubky vrtání);
  • Osvětlení LED pro přesnost.

Před zahájením práce nastavte omezovač hloubky do správné polohy a upravte otáčky. v závislosti na struktuře materiálu (čím tvrdší je obrobek, tím méně otáček je třeba).

Pak uchopte nástroj za rukojeť a stiskněte tlačítko Start. Dbejte na to, aby byla tryska vedena podél stejné osy jako otvor v materiálu. Neměňte úhel. Z vřetena je točivý moment přenášen na převodovku, která umožňuje vrtáku vstoupit do připraveného povrchu. Většina šroubováků má poměrně vysoké otáčky, proto je třeba všechny práce provádět opatrně.

Důležité! Při práci s vrtačkou je vhodné používat ochranné brýle. V opačném případě mohou jemné částice stavebního prachu vniknout do očí a poškodit zrak.

elektrický šroubovák

Šroubovák je ruční nástroj ve tvaru pistole.

Je určen k demontáži nebo utahování šroubů, vrutů, samořezných šroubů a dalšího hardwaru se šestihranným nebo drážkovaným závitem.

je často používán v domácnosti i v průmyslu. Klíč je vhodný také k montáži nebo demontáži nábytku, střech a plotů.

Pokud je nářadí vybaveno speciálním příslušenstvím, lze jej použít také k broušení povrchů a vrtání otvorů a výrobce spojil vrtačku s elektrickým šroubovákem do jednoho nástroje. Šroubovák může být napájen ze zásuvky nebo z baterie. Existuje několik modelů, které fungují na stlačený vzduch (pneumatické). Šroubovák se skládá z pouzdra, upevňovacího prvku, elektrických a mechanických částí, jakož i z bezpečnostního a řídicího systému.

Šroubovák je součástkou:

  • Kovové nebo plastové pouzdro s pogumovanou rukojetí;
  • Elektrický (nebo plynový) motor, který pohání šroubovací bity;
  • Planetové soukolí (přenáší výkon z motoru na vřeteno s upínacím vřetenem);
  • Seřizovací spojka, která je spojena se sklíčidlem;
  • Upínací sklíčidlo (drží trysky na místě);
  • Elektronická jednotka CU (obsahuje přepínač zpátečky a startovací tlačítko);
  • Baterie nebo napájecí kabel.

Aby nástroj fungoval, musí být bit se šestihrannou stopkou vložen do sklíčidla a upevněn. Utahovací moment se rovněž nastavuje pomocí spojky (8 až 5 poloh v závislosti na modelu). Po stisknutí tlačítka Start se zapne motor a planetová převodovka začne otáčet vřetenem a sklíčidlem s bitem. Čím větší síla působí, tím vyšší je rychlost.

Jakmile je šroub zcela vtažen do povrchu, odpor se výrazně zvýší. To způsobí, že západka proklouzne a zastaví převod. A pokud je třeba šroubovák vyšroubovat, je zařazen zpětný chod. Spouští trysky v opačném směru.

Při práci se šroubovákem není třeba dodržovat žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Při práci s tryskami musíte být pozorní a opatrní.

K čemu potřebujete elektrický šroubovák a jaké úkoly plní

Udržovat v domě nebo bytě příjemné životní podmínky znamená neustále provádět drobné opravy. Elektrické nářadí usnadňuje práci. Jedním z takových „pomocníků“ je elektrický šroubovák. Je vhodný i pro nejběžnější úkoly:

  • Montážní práce se šrouby, vruty a vruty.
  • Vrtání otvorů do stěn, dveří a nábytku.
  • Montáž nebo demontáž upevňovacích prvků (hmoždinek nebo kotev).

Důležité! Nízká hmotnost a autonomie v provozu. dvě silné stránky.

Proč používat elektrický šroubovák?

Zavedení kompaktních baterií do vrtaček vedlo k vývoji elektrického šroubováku, který otevřel nové možnosti při truhlářských, montážních a dalších pracích. Jsou užitečné zejména ve stísněných prostorách, při demontáži a montáži dřevěných a kovových konstrukcí, při montáži sádrokartonových detailů.

Rozdíl mezi šroubovákem a vrtačkou je velmi malý. Je však určen zejména pro šrouby, vruty a samořezné šrouby. Existují modely, které umí vrtat i. Šroubováky jsou navrženy tak, aby vyvinuly silný krouticí moment. Vysoké otáčky nejsou v této aplikaci přípustné. To zajišťuje především speciální převodovka, která snižuje otáčky na 200-300 ot/min a zároveň zvyšuje točivý moment. Taková převodovka je řízena speciálním regulátorem, který nastavuje krouticí moment potřebný k utažení šroubu, vrutu nebo šroubováku, aniž by došlo k jeho deformaci.

Aby se šroubovák nezadřel, je vybaven vícerychlostním reverzním převodem a systémem varování před přetížením. elektrický šroubovák může být vybaven tryskami, které umožňují odšroubování a utažení matic. Elektrický rázový šroubovák utahuje šrouby nebo matice sérií vysokofrekvenčních úderů s nízkou silou.

Speciální uvolňovací spojka upravuje utahovací moment. V případě přetížení se sklíčidlo zastaví. Díky použití baterií v kombinaci s rukojetí elektrického šroubováku se stal velmi oblíbeným ve stavebnictví, při montážních pracích a při opravách strojů a mechanismů. Díky vyměnitelnému akumulátoru může elektrický šroubovák pracovat dlouhou dobu, kterou lze prodloužit pomocí nejmodernějších baterií.

Typy vrtáků a šroubováků

Různé šroubováky

Existuje mnoho druhů nástrojů pro montáž a demontáž šroubů. podle různých kritérií.

  • Elektrický šroubovák má kabel se zástrčkou, zapojuje se do zásuvky (220 V), není závislý na čase. Je lehký, poměrně levný a lze jej používat po dlouhou dobu. Ale nepoužitelné, když není k dispozici elektrická síť.
  • Akumulátorový elektrický šroubovák je napájen z baterie, snadno se používá a nepotřebuje elektrickou síť. Je však těžší a dražší než jeho předchůdce. Vyžaduje pravidelné dobíjení.
  • Domácí modely jsou relativně levné, ale mají nízký výkon a malé vybavení. Používá se zřídka; jsou nutné dlouhé přestávky v provozu.
  • Profesionální verze jsou výkonnější. mohou pracovat celou směnu bez přerušení. Jsou vybaveny odolnými díly a jsou dražší.

Zařízení se také rozlišují podle způsobu použití. Elektrickou vrtačku lze zakoupit současně s kabelem a akumulátorem. K dispozici jsou verze pro 6bodové vrtáky a brusné příslušenství. K dispozici jsou verze s rázovou funkcí a pneumatickým pohonem.

Rozsah cvičení

Moderní vrtačky nejsou vybaveny pouze standardními vrtáky: jako břity se používají diamantové vrtáky a další druhy nástrojů. Všechny bity lze uzamknout dvěma způsoby: s klíčem nebo bez něj.

  • Samosvorné nástroje mají sklíčidlo, které upíná vrták několika pohyby. Pro většinu aplikací tato konstrukce usnadňuje obsluhu a urychluje práci.
  • Druhá verze vrtáku je zajištěna klíčem: na jednom konci má ozubený kotouč a na druhém T-rukojeť. Tato verze se používá zřídka. pouze ve starších, větších verzích. pro práci s tvrdými materiály.

Jednotka: 3/5 | Počet znaků: 2233

Rozdíl mezi vrtačkou a elektrickým šroubovákem?

Lidé se často ptají, jaký je rozdíl mezi vrtačkou a elektrickým šroubovákem a zda lze při práci nahradit jeden nástroj druhým. Jde však především o účelnost a nezbytnost takových záměn. Snaha ušetřit určitou částku se málokdy dobře kombinuje s touhou odlehčit si. V případě potřeby je samozřejmě možné zkonstruovat míchačku z obyčejné vrtačky.

K takovému know-how se však zpravidla sahá jen v krajní nouzi.

Jednoduchý příklad: hřebík ze zdi samozřejmě můžete vytáhnout kleštěmi, ale pravděpodobnějším výsledkem by bylo ukousnutí jeho hlavy. A je to rychlejší a pohodlnější, když se to dělá kleštěmi.

Můžete také zkusit zatlouct hřebík stejnými kleštěmi. Ale pravděpodobně ji ohnete. Kladivo to zvládne během několika sekund.

A to jsou ty nejjednodušší, nejprimitivnější nástroje! Nehledě na technologicky vyspělejší vybavení.

Osvědčené řemeslníky: každý nástroj musí mít poměrně omezený účel, pro který je určen. A vynález dřevěného kola dnes přenecháváme amatérským nováčkům.

Rozdíly mezi vrtačkou a elektrickým šroubovákem lze vyjmenovat zcela odlišně. Pro pochopení těchto rozdílů, a tím i jejich uplatnění v oblasti stavebnictví a opravárenství, doporučujeme analyzovat níže uvedené charakteristiky.

Účel

Především: vrtačka a elektrický šroubovák jsou zcela odlišné přístroje.

Vrták byl původně vynalezen k vrtání otvorů do nejrůznějších strukturovaných povrchů. Oblast jeho použití se v průběhu času značně rozšířila.

Stroj lze nyní použít také k míchání betonu a lepicích malt (i když ne ve velkém rozsahu), k vyhlazování nerovností broušením. stačí vyměnit nástavec.

A mnoho z nich bylo vynalezeno v tomto nástroji!

Moderní vrtačky mají také mechanismus, který umožňuje přepnout je do příklepového režimu (příklepová vrtačka), aby si poradily s obzvláště odolnými materiály. betonem nebo kamenem. Pointa však zůstává stejná: vrtačku potřebujete především k vrtání.

Ano, používá se také k šroubování šroubů. Zvláště nepoctiví stavitelé s oblibou používají vrtačku tímto způsobem. Často je však spojovací prvek vložen pod úhlem, rozšiřuje otvor pro šroub (což ztěžuje jeho držení). zkrátka moderní ilustrace zatloukání hřebíku kleštěmi.

Úkoly, které elektrický šroubovák plní, jsou uvedeny v jeho samotném názvu. Je určen k šroubování a demontáži spojovacího materiálu se závitem (samořezné šrouby, šrouby různých délek a velikostí).

Dalo by se říci, že se jedná o elektrický šroubovák.

U elektrického šroubováku není hrot nezbytný. k vrtáku lze jednoduše připojit chytře navržený vrták, který se drží v drážkách v hlavě šroubu.

Hlavním prvkem elektrického šroubováku je blokovací mechanismus, který okamžitě zastaví otáčení, jakmile je dosaženo maximálního odporu materiálu. To je případ, kdy je šroubovaný předmět buď v tvrdších materiálech, nebo kdy hlava šroubu zcela mizí v povrchu spojovaného obrobku.

Tato ochrana zabraňuje selhání nástroje, zlomení spojovacího prvku nebo částečnému poškození povrchu, do kterého jsou šrouby zaraženy.

Šroubování do různých materiálů vyžaduje různou sílu, proto je elektrický šroubovák vybaven regulátorem, pomocí kterého se tento náraz dávkuje.

Je třeba říci, že elektrický šroubovák může částečně nahradit samotnou vrtačku a vyvrtat otvor i do nepříliš tvrdého materiálu. Zabere to však mnohem více času než použití vrtačky. Výrobci trvají na tom, abyste v této oblasti nepoužívali elektrický šroubovák, protože hrozí vysoké riziko zlomení.

Technické rozdíly

V porovnání s rozdíly v použití se mohou zdát nedůležité, ale přesto je důležité je znát, abyste oba nástroje správně používali.

  • Rychlost otáčení. Otáčky vrtačky, i když není vybavena příklepovým mechanismem, jsou mnohem vyšší. Je to proto, že je v zásadě určen k překonávání překážek. Rychlost otáčení je pro daný úkol vyšší. Rychlé otáčení je překážkou pouze při zavádění spojovacích prvků, protože snižuje přesnost práce.
  • Setrvačný moment. To se u elektrického šroubováku prakticky nevyskytuje. Po uvolnění tlačítka se sklíčidlo okamžitě zastaví. Vrtačka se otáčí ještě nějakou dobu po vypnutí, což může způsobit zranění, zejména méně zkušeným uživatelům, kteří s prací teprve začínají.
  • Hmotnost. Vrták je mnohem těžší než jeho kolega. hmotnost také pomáhá rychleji prorazit překážku. Nízká hmotnost elektrického rázového utahováku umožňuje přesnou a precizní práci.
  • Bezpečnostní technologie. U vrtáku je třeba větší opatrnosti: vysoké otáčky způsobují rozprašování vrtaného materiálu. ochranné brýle jsou proto nezbytné. elektrický šroubovák je bezpečný také díky pomalejšímu otáčení sklíčidla a díky dalším nedestruktivním cílům.
  • Pracovní režimy. Moderní vrtačky lze přepínat z vrtání na příklep, tj. existují dva typy provozu. Elektrický šroubovák přepíná pouze směr otáčení a proměnnou sílu. Může tedy pracovat pouze v jednom režimu. Někteří výrobci vybavují své šroubováky rázovým mechanismem. Odborníci nedoporučují kupovat takové hybridy: ve své sekundární funkci ničení jsou stále slabší než příklepové vrtačky a přesnost primární funkce (šroubování) se ztrácí.

Poté, co se sami naučíte, co odlišuje vrtačku od elektrického šroubováku, si rozumný majitel vybere sadu nástrojů podle svých potřeb.

Pokud se drobné opravy v domě vyskytují zřídka, můžete si koupit hybrid. vrtačka-elektrický šroubovák s funkcí foukání: používat všechny funkce bude mít zřídka, tak proč utrácet za vysoce specializované nástroje. Možná však budete muset obětovat přesnost šroubování.

Pro trvalé práce se kupuje vrtačka i elektrický šroubovák (mimochodem, je to nejčastější volba). A pokud je také nutné dláta sekat častěji než jednou za deset let, dostane k nim kompletní sadu také peorátor určený k ničení obtížných materiálů, se kterými si vrtačka již neporadí.

Kdy je vhodnější použít vrtačku s elektrickým šroubovákem

Elektrický šroubovák je správnou volbou, pokud se plánuje krátkodobá práce s různými typy elektrického nářadí, bitů nebo vrtaček. Pokud provádíte mnoho práce, vyberte si čistý elektrický šroubovák nebo vrtačku. Každý typ má své specifické požadavky na prováděné práce.

Koupí jednoho víceúčelového nástroje vyrovnáte rozpočet a budete moci provádět širokou škálu prací. Budete moci pracovat s různými nástroji v jednom zařízení.

V žebříčku pro rok 2021 se na předních místech umístili výrobci Metabo, Interskol a Makita. Elektrický šroubovák Windsor nebo méně známá značka také vydrží. je to otázka vkusu. Nejlepší akumulátorová vrtačka. Makita a Interskol. Při nákupu miniaturního elektrického šroubováku DeWALT nebo Bosch si nemusíte dělat starosti s tím, který nástroj je pro vás nejvhodnější.

Nejlepší akumulátorové vrtačky mají kvalitní baterie a umožňují pracovat několik hodin v kuse (například Pobeda). Krouticí moment 30 Nm je pro domácí práce dostatečný.

Pokud jde o výběr funkcí, je lepší zvolit vrtačku místo elektrického šroubováku pro ty, kteří s nástrojem nepracují každý den a potřebují různé příslušenství a vrtáky.

Popis elektrického šroubováku

elektrický šroubovák je určen k zašroubování nebo vyšroubování různých závitových spojovacích prvků, od šroubů a samořezných šroubů až po hmoždinky nebo hmoždinky. Díky vyměnitelným bitům může pracovat s drážkovanými nebo šestihrannými nástrčnými hlavicemi. Nástroj je obvykle malý a lze jej ovládat jednou rukou. Je vhodný k montáži a upevňování dřevěných dílů i jiných měkkých a středně tvrdých materiálů v domácnosti i na pracovišti.

S přídavnými bity lze použít k broušení povrchů nebo vrtání otvorů. Používá elektrickou energii, buď přímo ze sítě, nebo z baterie. Existují také pneumatické, hydraulické a dokonce i benzínové modely, ale ty jsou méně časté kvůli své těžkopádnosti.

  • Plastové nebo kovové pouzdro, často s gumovou rukojetí na rukojeti;
  • motor. je to motor, který otáčí hlavou šroubováku;
  • Planetová převodovka s nastavovací spojkou. pro řízený přenos otáček na vřeteno se sklíčidlem;
  • Sklíčidlo. trysky se vkládají do sklíčidla;
  • Elektronický blok. pro spouštění motoru a použití zpětného chodu;
  • Trysky. obvykle mají šestihrannou stopku, ale je možné použít i kulaté;
  • Pokud model není napájen, je třeba doplnit baterii.

Před spuštěním nářadí je třeba nastavit utahovací moment pomocí spojky, která je k párovacímu dílu připevněna pomocí pružných kuliček. To umožňuje, aby byly samořezné šrouby zaraženy přesně v jedné rovině s povrchem upevňovaného materiálu. Zastavení je dosaženo prokluzem v důsledku rostoucího odporu šroubu. Během vrtání nesmí být použito žádné omezení.

Nástroj má standardní krouticí moment 10-60 Nm pro domácí použití a je schopen se otáčet rychlostí až 600 otáček za minutu./min. U profesionálních modelů mohou tyto hodnoty dosahovat více než 100 Nm a 1300 otáček za minutu. Čím větší šroubovák, tím větší šrouby nástroj zvládne. K dispozici jsou také speciální verze optimalizované pro speciální aplikace.

Elektrický šroubovák je určen pro opakovanou montáž a demontáž domácích spotřebičů. Skromné rozměry, nízká hmotnost a nízký výkon cca 10 Nm při cca 200 ot/min, bez regulace otáček. Rázový utahovák dosahuje výkonu až 1000 Nm a navíc používá čtyřhranný profil pro upevňování hlav matic. Tangenciální náraz (příčný k ose otáčení) může otevřít i zatuchlé klouby. Šroubovák funguje podobně, ale má držák šroubů.

Která volba je nejlepší?

Stručně řečeno, obojí: elektrickým šroubovákem kroutit, vrtačkou vrtat. Elektrický šroubovák je ideální pro šroubování a odšroubování nebo pro montáž dřeva či sádrokartonu. Díky nastavení krouticího momentu si bit zachovává svůj dekorativní vzhled a zabraňuje protáčení bitu v hlavě kovu.

Speciální nástroj pro sádrokartonové desky

Vhodné i pro menší otvory v měkkých materiálech. Vhodné také pro broušení. výrazně vhodnější pro bezpečnost dětí než vrtačka.

U starších konstrukcí, které vyžadují velkou sílu k jemnému otáčení hardwaru, se vyplatí vzít si rázový klíč nebo rázový utahovák.

Elektrický šroubovák. pro hromadné práce na domácích spotřebičích a elektronice. Je lehký, praktický a nepotřebuje mnoho energie.

Pokud potřebujete vrtat

Vrtačka je bezkonkurenční pro vrtání. S funkcí nárazu, vhodné pro téměř všechny materiály, které se vyskytují v domácnosti. Vysoké otáčky v kombinaci se speciálními bity umožňují řezat plasty a kovy a provádět mnoho dalších operací. Elektrický šroubovák lze nahradit elektrickým šroubovákem, ale vyžaduje to velkou zručnost. Vzhledem k možnému nebezpečí způsobenému přebíjením vrtáků je lepší nepoužívat je u dětí nebo tělesně postižených osob.