Síťový klíč s regulací krouticího momentu

Elektrický šroubovák s regulací krouticího momentu. vlastnosti a tipy pro výběr

Ruční spojování součástí pomocí šroubového spoje trvá velmi dlouho, zejména pokud se jedná o velký počet součástí. A v některých případech je práce s klíčem (hasákem nebo jiným) jednoduše nemožná z důvodu nemožnosti přístupu do pracovního prostoru nebo intenzivní koroze kovu, která způsobuje „lepení“ spojovacích prvků.

Chytrým řešením je použití nářadí, jako je rázový utahovák s praktickou funkcí nastavení krouticího momentu. Elektrický rázový utahovák je pro vás tou správnou volbou.

síťový, klíč, regulací, krouticího

Jak vybrat rázový utahovák? Užitečné tipy a triky

Akumulátorové rázové utahováky jsou ideální pro domácí použití, protože jsou snadno ovladatelné, lehké, ergonomické a rychle se s nimi pracuje.

Níže se budeme zabývat tím, na co se zaměřit při výběru dobrého rázového utahováku.

  • Účel. Než si vyberete rázový utahovák, musíte se nejprve rozhodnout, co chcete, aby váš rázový utahovák dělal. V závislosti na tom musí model splňovat základní parametry, jako jsou: typ klíče, maximální krouticí moment, výkon, otáčky, typ vřetena a nástrojové vybavení.
  • Nárazové nebo beznárazové?
  • Rázový utahovák se vyplatí zvolit, když:
  • Plánujete montáž / demontáž lehkých konstrukcí;
  • utahujte a povolujte malé matice;
  • používat nástroj krátce a ne příliš často;
  • neplánujete nákup dražšího modelu s bicími koly.
  • údržba vozidel;
  • Montáž / demontáž těžkých obrobků;
  • Odšroubování starých, rezavých/pájených matic;
  • zašroubování / vyšroubování spojovacích prvků se závity.
  • Maximální krouticí moment rázového utahováku je pro toto nářadí nejdůležitějším faktorem. V závislosti na výkonu motoru 100 až 900 Nm. Průměrná hodnota pro domácí modely je 400-500 Nm.

Tuto hodnotu je třeba zvolit pečlivě, protože modely s nízkým výkonem nemusí být schopny povolit / utáhnout složité součásti a modely s nadměrným výkonem mohou nadměrně utáhnout, poškodit závity a dokonce zlomit spojovací prvky.

Například rázové utahováky s různými maximálními krouticími momenty jsou vhodné pro různé práce:

  • 160 Nm. pro utahování tenkých plastových konstrukcí;
  • 250 Nm. pro utahování/vyšroubování malých matic na tenkém kovu, hliníku;
  • 440 Nm pro opravy střešních krytin a další opravy;
  • 810 Nm. pro opravy vozidel a jiných strojů.

Například většina akumulátorových šroubováků nemá dostatečný krouticí moment pro opravy automobilů (např. pro matice na náboji, na řemenici generátoru), takže pro tento typ prací je vhodnější výkonné pneumatické nářadí.

Vezměte prosím na vědomí, že čím větší je výkon a krouticí moment rázového utahováku, tím větší je hmotnost nářadí.

Pamatujte si následující pravidlo: menší síla pro utahování, větší síla pro povolování.

  • Výkon rázového utahováku a frekvence impulzů:
  • Příkon ráčnových klíčů pro domácnost a poloprofesionální použití je obvykle 500-600 W, přičemž nepřesahuje 1,2 kW, a naopak u profesionálního nářadí nad 1,2 kW.
  • Výše popsaný krouticí moment a frekvence impulzů jsou parametry, podle kterých je nejlepší vybrat klíč. Dobrý rázový utahovák by měl mít pulzní frekvenci přibližně 3000 úderů za minutu.
  • Typ vřetena a možnosti vybavení rázového utahováku:

Protože je rázový utahovák určen pro práci se spojovacím materiálem různých průměrů, je vřeteno nejčastěji vybaveno šestihrannou částí („hex“), která je nejvhodnější pro montáž různých bitů:

  • Upínací sklíčidlo je k dispozici v: 1/2, 3/4 a 1 palec.
  • Výkonný dobrý rázový utahovák je 3/4 palce nebo 1 palec.
  • Nízký výkon 1/2″ pro jednoduché domácí práce.

Klíče se spirálovou hlavicí jsou určeny k upevnění různých nástavců, adaptérů, např. 3/8. Vybavení nářadí vám tak umožňuje pracovat s různými maticemi, šrouby, vruty a s různými řezy hlav.

Pro utahování matic stačí jedna pružina a pro vyšroubování šroubových spojů dvě pružiny.

Ne každé nářadí má stejný výkon nebo konstrukci pro všechny spojovací prvky, proto při výběru rázového utahováku zkontrolujte, zda je v návodu k obsluze uvedeno vhodné příslušenství pro každý model.

síťový, klíč, regulací, krouticího

V závislosti na použití jsou důležité otáčky rázového utahováku a přítomnost regulace krouticího momentu.

  • Domácí modely mají rázové utahováky s 40-100 otáčkami za minutu.
  • poloprofesionální modely mají otáčky vyšší než 2000 ot/min.
  • U profesionálních modelů (pneumatických a hydraulických) může tato hodnota dosáhnout více než 5000 otáček za minutu. Takovým nástrojem lze vyšroubovat matici utaženou na 30-40 kg.

Pokud výrobce akumulátorového rázového utahováku uvádí ve svém návodu otáčky vyšší než 3000 ot/min, mějte se na pozoru: otáčky mohou být nadsazené, aby přilákaly zákazníky.

Počet rychlostí a přesnost nastavení výrazně zvyšuje funkčnost rázového utahováku. Ideálním řešením od výrobce by byl model se 3 nastaveními krouticího momentu pro utahování a 2 pro vyšroubování.

Rázové utahováky s elektronickou změnou otáček mají vysokou přesnost regulace točivého momentu, proto je vhodné věnovat této možnosti pozornost.

  • Kvalita převodovky je důležitá, protože je to část nástroje, která přenáší točivý moment na vřeteno/upínací jednotku. Samotná převodovka by měla mít v ideálním případě hliníkový odlitek, aby se snížila její hmotnost. Ozubená kola musí být vyrobena z oceli.

U levných modelů výrobci někdy zaměřují pozornost zákazníka na výkonný motor a šetří na kvalitě převodovky. Neztrácejte tento bod ze zřetele.

  • Ergonomie, rozložení hmotnosti a hmotnost na ruce uživatele klíče: rázový utahovák pracuje na principu úhlového rázu. Jeho konstrukce tlumí vibrace tím, že směřuje úder přesně na matici. Vyvážená hmotnost a gumová rukojeť však výrazně snižují únavu rukou. Proto při výběru klíče hledejte nástroj s pohodlnou rukojetí, extra úchopem, gumovými podložkami a antivibrační ochranou.
  • Typ napájení:
  • elektrické rázové utahováky jsou napájeny výhradně ze sítě. K dispozici je široká škála kapacit. Menší modely mohou dokonce vážit méně než akumulátorový rázový utahovák. Rázový utahovák váží v závislosti na výkonu od 1 kg do 9 kg.
  • Akumulátorové šroubováky mohou být dražší než akumulátorové šroubováky, ale jsou vynikající z hlediska mobility a manévrovatelnosti. Akumulátorové modely se používají při pokrývačských pracích a motoristé při výměně kola nebo drobných opravách na silnici.

Optimální kontrola krouticího momentu rázového utahováku

Rázové utahováky byly původně určeny pro utahování matic a šroubů. V současné době však mechanici používají rázové utahováky také k utahování šroubů, např. na kolech, protože jim to umožňuje pracovat efektivněji, bezpečněji a rychleji. Zde je několik pokynů, jak řídit točivý moment a zajistit správnou funkci nástrojů.

Pro dokonalé utažení šroubů je nezbytná dobrá kontrola krouticího momentu (měření krouticího momentu při výměně kol je popsáno v našem blogu), proto je vaše nářadí navrženo s řadou funkcí, které zajišťují utahovací sílu a kontrolu krouticího momentu pro konkrétní aplikaci.

Například povolování šroubů obvykle vyžaduje větší sílu, protože mohou příliš zrezivět nebo se šrouby mohou zaseknout. Naopak při utahování šroubů je zapotřebí menší síla. v tomto případě je nutná přesnější kontrola a monitorování, aby nedošlo k přílišnému utažení, roztažení nebo zlomení šroubu.

Yann Pasco. Globální manažer pro rozvoj obchodu. údržba vozidel

Výkon pneumatického nářadí závisí na množství vzduchu v motoru a na tomto základě existují dva způsoby regulace výkonu. Prvním je nastavení tlaku vzduchu, druhým je přímé ovlivnění průtoku vzduchu výběrem správného vzduchového kompresoru nebo použitím hadice se správným průměrem.

Většina pneumatického nářadí na trhu je navržena pro optimální výkon při tlaku 90 psi. palce / 6,3 baru Při připojení nářadí ke kompresoru by obsluha měla používat regulátor tlaku vzduchu pro měření tlaku. Zařízení FRL (filtr, regulátor a maznice v jednom) omezuje tlak vzduchu v nářadí a umožňuje nastavení tlaku v hadici. To umožňuje přesnější nastavení výkonu. proto by mechanici měli používat takový regulátor k nastavení tlaku vzduchu a dosažení vyšší přesnosti. Pokud nástroj nemá doporučený tlak, bude mít nepochybně nižší výkon, než se očekává.

V průběhu let se konstrukce přístrojů vyvinula tak, aby umožňovala přesnější řízení proudění vzduchu. V první polovině dvacátého století byly první klasické modely vybaveny speciální pákou, která po stisknutí snížila proudění vzduchu uvnitř nástroje. Tyto primitivní rázové utahováky měly jednoduchou technologii a daly se ovládat jednou rukou, ale nedaly se přesně seřídit.

V posledních deseti letech se věnuje zvláštní pozornost ergonomii a manipulaci s nástroji. Většina nástrojů byla stále navržena pro jednoruční ovládání a jejich důmyslná konstrukce umožňovala obsluze měnit směr otáčení a nastavovat točivý moment jednou rukou.nejvyšší stupeň přesnosti a ergonomické účinnosti je nyní prioritou. Nářadí je navrženo tak, aby bylo možné přesněji regulovat průtok vzduchu. a tím i krouticí moment. Inovativní konstrukce nejnovějších rázových utahováků zvyšuje efektivitu práce mechaniků. například pro ovládání pracovní síly již není nutné nářadí přemisťovat, protože ovládací panel je volně přístupný v zadní části nářadí.

Kromě toho byly vyvinuty speciální nástroje, které zabraňují nadměrnému utahování šroubů. například rázové utahováky s omezením krouticího momentu. Moderní nástroje umožňují mechanikům lepší kontrolu a mají speciální nastavení, které jim umožňuje zvolit správný krouticí moment.

Neexistuje univerzální nástroj pro každou aplikaci. Naopak, nejlepší nářadí pro práci je takové, které vyhovuje potřebám mechanika, jeho zvyklostem a pohodlí. Z široké nabídky rázových utahováků, které jsou dnes k dispozici, je třeba vybrat ten nejvhodnější podle určitých kritérií, přičemž jedním z nejdůležitějších je přesnost výkonu a regulace krouticího momentu, kterou potřebujete.

Yann Pasco. Globální manažer pro rozvoj obchodu. služby pro vozidla

Poslední věc, kterou je třeba vzít v úvahu: poloha nástroje na vzduchovém potrubí (blízko nebo dále od kompresoru) také ovlivňuje tlak, který nástroj vyvíjí na stroj. V závislosti na konkrétním úkolu by měl nástroj přijímat více nebo méně vzduchu, což lze díky možnostem moderních přesných nástrojů snadno upravit.

Pneumatické rázové utahováky (šroubovací stroje)

JGun DIGITAL od společnosti HYTORC je první pneumatické nářadí na světě s regulací krouticího momentu a digitálním displejem. Lze provozovat bez použití C. Na rozdíl od jiných systémů, které vyžadují samostatný filtr a regulační a mazací systém mezi vzduchovým kanálem a samotným nářadím, se patentovaná konstrukce jGun DIGITAL obejde bez těchto prvků, a proto nabízí maximální mobilitu a pohodlí.

Točivý moment: 81. 10 705 NmHmotnost: 3.8. 17,5 kg

JGun DIGITAL je první pneumatické nářadí na světě s regulací krouticího momentu a digitálním odečtem. Umožňuje pracovat bez použití jazyka C. Na rozdíl od jiných systémů, které vyžadují samostatný filtr a regulační a mazací systém mezi vzduchovým vedením a samotným nářadím, se patentovaná konstrukce jGun DIGITAL obejde bez těchto prvků, což zajišťuje maximální mobilitu a pohodlí.

JGun DIGITAL je jedinečný nástroj s integrovaným regulátorem průtoku vzduchu, který umožňuje nastavit točivý moment pouhým otočením konektoru ve spodní části rukojeti. Tento mechanismus je obzvláště praktický při přepínání mezi utahováním a povolováním, kdy je možné rychle dosáhnout plného krouticího momentu potřebného k vyšroubování.

Nová pistole jGun DIGITAL je skutečným pracovním koněm pro intenzivní průmyslové použití. Díky optimalizovanému poměru výkonu a hmotnosti a robustní, korozivzdorné konstrukci motoru odpadá potřeba samostatných vzduchových filtrů a mazacích systémů. jGun DIGITAL je tak nejmobilnějším pneumatickým momentovým nářadím na trhu.

Pneumatický rázový utahovák s nastavením krouticího momentu

Většina moderních rázových utahováků je vybavena regulací krouticího momentu. Její hlavní funkcí je zabránit přílišnému utažení spojovacího prvku, stržení závitu nebo ploché tyče. Seřizovač je užitečný pro relativně malé matice a šrouby při utahování nástroji s vysokým krouticím momentem. Utahování šroubů M8 nástrojem bez seřizovače s maximálním utahovacím momentem 1000 Nm může vést k jejich poškození.

Principem nastavitelné ráčny je omezení přívodu vzduchu tak, aby se snížil točivý moment. Například: Pokud nastavíte rázový utahovák Fubag 900Nm na rychlost č sníží se jeho točivý moment na 450Nm, což vám umožní bez obav utahovat spojovací materiál M14. Počet dostupných úloh se liší nástroj od nástroje, ale v průměru jich je 3 až 5. Informace o způsobech účinku jsou uvedeny v dokumentaci dodané s nástrojem. Každý nástroj má vlastní nastavitelný krouticí moment.

ELEKTRICKÉ A AKUMULÁTOROVÉ MOMENTOVÉ KLÍČE.PŘEHLED ELEKTRICKÉHO NÁŘADÍ.

Pokud jsou TRADS prodávány jako „mladší sestry“ TRADS. klíče lze směle označit za „velké bratry“. Nejvýraznějším rysem klíčů je vyšší výkonnost systému PLANETAR ADVANTAGES. Úroveň točivého momentu je proto výrazně vyšší. kumulativní krouticí moment momentového klíče dosahuje 200-230 Nm.( Bosch GDS18V, HITACHI WR18DL, Makita BTW251RFE ), což umožňuje utahovat a šroubovat šrouby a matice dostatečně velkých rozměrů (díky REVERS). regulace otáček stupněm stlačení spouště umožňuje pohodlnější počáteční fázi točivého momentu. Vzhledem k tomu, že utahovací moment je dostatečně vysoký, jsou všechny klíče vybaveny AKCEPTOVATELNÝM MĚNIČEM. zabraňuje tomu, aby se nářadí při závěrečné fázi utahovacího momentu vytrhlo z rukou. Většina všech modelů řady ACCUMULATOR WARNING jsou modely PROFESSIONAL. Proto jsou vybaveny bateriemi LI-ION s kapacitou 2.6-3.0 Ah pro náročný nepřetržitý provoz.

síťové (elektrické) klíče mají vyšší otáčky (2200 ot./min.) než akumulátorové šroubováky./min.) není nastavitelný. Maximální krouticí moment je však mnohem vyšší než u akumulátorových šroubováků. až 1000 Nm (Makita TW1000), čímž se výrazně rozšiřuje rozsah použití, např. v automobilovém průmyslu a na velkých stavbách. místo šestihranného bitu použitého ve šroubováku. ELEKTRICKÉ a AKUMULÁTOROVÉ klíče „pracují“ s hlavami, které jsou namontovány na čtvercovém vřetenu.

velikost utahovaných matic závisí na momentových charakteristikách. Většina klíčů je vybavena takzvaným PULSNÍM REŽIMEM. tj. v okamžiku rostoucího odporu se přidá funkce kladiva. Při této volbě je dosaženo maximálního točivého momentu. Pomocí funkce REVERSE. můžete bez problémů odstranit zaseknuté a zrezivělé šrouby a matice. Převodovka akumulátorového a elektrického rázového utahováku je uzavřena v kovové skříni, která zajišťuje vyšší spolehlivost a lepší odvod tepla. POMOCNÁ RUKOJEŤ. Dodávaná sada nástrojů umožňuje lepší ovládání nářadí při těžké a náročné práci. Mnoho vývojářů každoročně zdokonaluje design svých modelů; pouzdra jsou pogumovaná, což zajišťuje větší pohodlí a dobré tlumení vibrací. Společnost HITACHI jde ještě o krok dál a gumou pokrývá nejen kliku, ale i celé tělo rázového utahováku. Odolnost nástroje proti nárazu se tak výrazně zvyšuje. To je důležité zejména v případě práce ve výškách.

Elektrický rázový utahovák pro automobily

V domácnosti se elektrický rázový utahovák nejčastěji používá k utahování matic kol u automobilů. Tento nástroj je žádanější při výměně pneumatik. Ve srovnání s běžným rázovým utahovákem je proces utahování a povolování kola s rázovým utahovákem desetkrát rychlejší. Je to užitečný nástroj pro všechny, kteří nechtějí chodit do servisu nebo trávit čas a námahu rutinní prací.

Vaším nejpraktičtějším společníkem na cestách může být 12voltový rázový utahovák. Tato jednotka je navržena tak, aby fungovala ze zásuvky zapalovače cigaret nebo přímo s autobaterií. Má velký točivý moment a nemá problém vyměnit kolo na silnici.

Šňůrový rázový utahovák je nejvhodnější pro stacionární práci na stole v garáži. Tento druh nářadí v rozhodujícím okamžiku nevypadne a funguje, dokud je v zásuvce proud. Z kabelového nářadí se v garážích často používá elektrický rázový utahovák. Tato specializovaná jednotka je na kolečkách a navzdory vysokému výkonu prakticky nepřenáší vibrace.

Benzínové rázové utahováky

Plně samostatné, výkonné klíče s benzínovými motory, jak bylo popsáno dříve.

Nutrunner BG-1

Je to kolejové nářadí používané při pokládání kolejí a opravách železničních tratí.

Nevýhodou je hmotnost nářadí, která značně zatěžuje záda a ruce obsluhy.

Jednotka: 9/9 | Počet znaků: 528

Počet bloků: 20 | Celkový počet znaků: 19073Počet použitých dárců: 7Informace o každém dárci: